Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

mad cow

Νεοφερμένος

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Απο την στιγμη που ξερει τι θα αντιμετωπισει νομιζω πως το φροντιστηριο δεν ειναι τοσο απαραιτητο. Μονο προς το τελος καποια ιδιαιτερα ισως να ειναι χρησιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mad cow

Νεοφερμένος

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Επίσης βοηθάει πολύ να αγοράσεις κάποια καλά βοηθήματα. Ειδικά στη Φυσική που σε δυσκολεύει, προσωπικά με είχε βοηθήσει πολύ το βοήθημα των αδελφών Σαββάλα. ;)

Νομιζω πως ειναι απο τα χειροτερα που υπαρχουν. Καλυτερα του Δημοπουλου, του Σπανου και του Αλεφανταρη(ή καπως παρομοιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αγαπητέ Πέτρο,
έυχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!
Ό,τι θες να μας ρωτήσεις εδώ θα είμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic

Νεοφερμένος

Η lunatic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
dear Πετρο,
μαζι σου στον αγωνα!!ξαναδινω και εγω φετος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erunildo

Νεοφερμένος

Ο Erunildo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ειμαι και εγω στο club που ξαναδινει πανελλαδικες(μονο που το κανω 2 χρονια αφου τελειωσα το λυκειο). Αυτο που ηθελα να ρωτησω σε οσους εχουν ξαναδωσει,ειναι πως οργανωσατε το διαβασμα σας; Ειδικα καποια θεωρητικα μαθηματα(α,ειμαι τεχνολογικη,αλλα θελω σχολη του 1ου πεδιου,οποτε εχω ιστορια μαθημα βαρυτητας),πως τα διαβαζατε; Γιατι αντε οταν εχεις σχολειο/φροντιστηριο τα λες σε καποιον,οταν εισαι μονος τι γινεται; Το διαβαζεις,και την επομενη καθεσαι και το γραφεις σαν τεστακι; Αν μπορειτε να προτεινετε ιδεες θα σας ημουν υποχρεος :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,823 μηνύματα.
dear Πετρο,
μαζι σου στον αγωνα!!ξαναδινω και εγω φετος!!!
:no1::no1::no1:
Ειμαι και εγω στο club που ξαναδινει πανελλαδικες(μονο που το κανω 2 χρονια αφου τελειωσα το λυκειο). Αυτο που ηθελα να ρωτησω σε οσους εχουν ξαναδωσει,ειναι πως οργανωσατε το διαβασμα σας; Ειδικα καποια θεωρητικα μαθηματα(α,ειμαι τεχνολογικη,αλλα θελω σχολη του 1ου πεδιου,οποτε εχω ιστορια μαθημα βαρυτητας),πως τα διαβαζατε; Γιατι αντε οταν εχεις σχολειο/φροντιστηριο τα λες σε καποιον,οταν εισαι μονος τι γινεται; Το διαβαζεις,και την επομενη καθεσαι και το γραφεις σαν τεστακι; Αν μπορειτε να προτεινετε ιδεες θα σας ημουν υποχρεος :no1:
:no1::no1::no1:
Εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να οργανώσω αποτελεσματικά το διάβασμά μου. :(
Ελπίζω από Δευτέρα να τα καταφέρω...

Όσον αφορά τα θεωρητικά μαθήματα (ΑΟΔΕ - Θεωρία της ΑΕΠΠ - Οικονομία), έχω αγοράσει τετράδια και:
  • μεταφέρω το βιβλίο με τη μορφή ερωτήσεων στο τετράδιο (είναι πολύ κουραστικό δυστυχώς :( αλλά με διευκολύνει στη μελέτη αφού διαβάζω δικά μου γράμματα :P ) (τα μεταφέρω επίσης με καλύτερη στοίχιση - πχ βούλες και αρίθμηση χαρακτηριστικών κ.τ.λ.)
  • μαθαίνω αυτά που μετέφερα
  • δυστυχώς για να τα εμπεδώσω, τα ΞΑΝΑ διαβάζω την επόμενη ημέρα (είναι σημαντικό να τα ξανά διαβάζεις εντός λίγων ημερών από την Α' μελέτη).

Στα μαθηματικά και τη Φυσική:
  • διαβάζω τη θεωρία
  • πηγαίνω στις λυμένες ασκήσεις και προσπαθώ να τις λύσω μόνος μου και ύστερα βλέπω τη λύση :)
    (με βοήθημα δουλεύω)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekos_saliaris

Νεοφερμένος

Ο alekos_saliaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας.

Φέτος θα δώσω κι εγώ Πανελλήνιες παρά το ότι τέλειωσα το σχολείο το 1996. Έχω σπουδάσει Πληροφορική στην Αγγλία αλλά οι Πανελλήνιες και η εισαγωγή σε ένα ελληνικό ΑΕΙ είναι απωθημένο.
Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη να διαβάζω - σήμερα θα κάνω την αρχή… - αλλά έχω κάνει ένα mini σχέδιο για το πώς πρέπει να προετοιμαστώ και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Ας σημειωθεί πως είμαι εργαζόμενος και ο χρόνος που έχω για να προετοιμαστώ δεν είναι αρκετός αλλά πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Αυτό το λέω για να δώσω θάρρος σε όσους ακόμη δεν έχουν ξεκινήσει την προσπάθεια και για να τονίσω πως έχουν ακόμη χρόνο για να καλύψουν τους χαμένους μήνες.
Καταρχήν έχω επιλέξει την Τεχνολογική Κατεύθυνση και ως μάθημα επιλογής τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας. Παρακάτω θα αναφερθώ σε βοηθήματα που θα χρησιμοποιήσω και στα οποία κατέληξα έπειτα από αρκετή έρευνα σε διάφορα βιβλιοπωλεία.

Έκθεση

Νομίζω πως το βιβλίο «Έκφραση – Έκθεση Γʼ Λυκείου» των Λούλου – Μπατζίνα, Εκδόσεις Ζήτη είναι καλό. Έχει την απαραίτητη θεωρία και αρκετά θέματα που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα. Επειδή όμως απέχω πολλά χρόνια από το μάθημα –μάλιστα, τότε ήταν μόνο Έκθεση χωρίς άλλες ασκήσεις – θα χρειαστεί να κάνω 1-2 ιδιαίτερα τον Μάιο προκειμένου να λύσω απορίες και να ενημερωθώ για το format των ασκήσεων αλλά και του τρόπου που πρέπει να γράφει κανείς.

Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Θα χρησιμοποιήσω το βιβλίο του Τουμάση, εκδόσεις Σαββάλα. Θα διαβάσω τις λυμένες ασκήσεις και τα παραδείγματα. Δεν εννοώ ότι θα τα μάθω παπαγαλία. Εννοώ ότι θα κατανοήσω τον τρόπο επίλυσης και θα είμαι σε θέση να τις λύνω κι εγώ. Για την θεωρία θα διαβάσω φυσικά το σχολικό βιβλίο αλλά επειδή ο μπούσουλας δεν είναι κακό να υπάρχει θα χρησιμοποιήσω και τις σημειώσεις θεωρίας του Κυρίου Μαυρογιάννη οι οποίες βρίσκονται στο ακόλουθο link:

https://users.sch.gr/mavrogiannis/notes.htm

Τέλος, θα ασχοληθώ και με τις ασκήσεις Γʼ ομάδας του σχολικού βιβλίου.

Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Αρχικά θα ασχοληθώ με τις λυμένες ασκήσεις των βιβλίων του Στεργιού (2 τόμοι, εκδόσεις Σαββάλα) και τις ασκήσεις Γʼ ομάδας του σχολικού. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω πως θα αποκτήσω τις βάσεις που απαιτούνται σε αυτό το μάθημα. Νομίζω όμως πως δεν είναι αρκετό αυτό και γι αυτό θα διαβάσω και τις λυμένες ασκήσεις του Τουμάση (200 Επαναληπτικά – Συνδυαστικά θέματα Μαθηματικών Γʼ Λυκείου). Και πάλι δεν είναι αρκετό… Νομίζω πως οι ασκήσεις στους μιγαδικούς δεν είναι αρκετές οπότε αργότερα θα κάνω μια επιλογή από τις άλυτες του Στεργίου (των οποίων όμως οι λύσεις βρίσκονται στο τέλος του βιβλίου).

Απαραίτητες είναι και οι σημειώσεις θεωρίας του Κυρίου Μαυρογιάννη:

https://users.sch.gr/mavrogiannis/notes.htm


Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων

Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ πολύ με αυτό το μάθημα. Όχι γιατί δεν πρέπει αλλά γιατί είναι αδύνατο να το διαβάσω. Κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει κανείς να πάρει πάνω από 19 σε αυτό το μάθημα οπότε το σχέδιο έχει ως εξής: Θα κάνω μια τσάρκα στα διάφορα forums, στα θέματα που βάζει ο ΟΕΦΕ, και στις ασκήσεις του in.gr και θα καταλήξω σε καμιά 20ρια παραγράφους που θα είναι κάτι σαν τα sos. Αυτά θα διαβάσω μέχρι τα μέσα Μαΐου και στη συνέχεια θα προσπαθήσω να καλύψω το υπόλοιπο κενό. Δεν βρίσκω άλλη λύση…

Φυσική Κατεύθυνσης

Εννοείται πως στο συγκεκριμένο μάθημα διαβάζει κανείς όλες τις ασκήσεις και τις ερωτήσεις του σχολικού. Στη συνέχεια τις λυμένες του Μαθιουδάκη (2 τόμοι, εκδόσεις Σαββάλα) για να αποκτήσουμε γερές βάσεις και τέλος από το από το βιβλίο του με γενικά θέματα θα λύσω μόνο τις ασκήσεις που προτείνει για το 3ο θέμα.

Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον

Νομίζω πως το παρακάτω link είναι αρκετό:

https://users.kor.sch.gr/ptsiotakis/aepp/aepp.htm

Ελπίζω ο Κύριος Τσιωτάκης να προσθεσει κι άλλες λυμένες ασκήσεις καθώς και γενικά θέματα ώστε να βοηθηθούν όσοι δεν πάνε φροντιστήριο.


Κάπως έτσι σκέφτομαι να πορευτώ….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου alekos_saliaris!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου χωρις φροντιστηριο δεν την παλευεις...... με τιποτα ομως! Και με 1-2 ιδιαιτερα το Μαϊο το μονο που θα καταφερεις ειναι να ξοδεψεις 50-100 ευρω για να πατωσεις! Το μονο που σε σωζει ειναι: 2 ωρες τη βδομαδα εκθεση, 4 ωρες(τουλαχιστον) μαθηματικα κατευθυνσης, 1-2 ωρες μαθηματικα γενικης, 4 ωρες φυσικη κατευθυνσης, 2 ωριτσες ΑΕΠΠ(βασικα αυτο ισως να μην το εχεις και πολυ αναγκη αφου εχεις σπουδασει πληροφορικη), και μεθοδικο διαβασμα(καλο διαβασμα) ΑΟΔΕ μονος στο σπιτι!

ΕΚΤΟΣ
αν δινεις ξανα μετα απο 1-2 χρονια(και οχι 11!!!) οποτε λιγο πολυ τα εχεις φρεσκα στο μυαλο σου και με μεθοδικο διαβασμα μπορεις να τα καταφερεις αλλα και παλι το φροντιστηριο(εννοειται ή τα ιδιαιτερα) μπορει να σε βοηθησει σε μεγαλο βαθμο.
Επισης δεν ισχυει οτι αφου καποιος δινει για 2η φορα και ξερει τι τον περιμενει δεν χρειαζεται βοηθεια, σιγουρα ειναι ενα πλεονεκτημα αλλα αν δεν το εκμεταλευτεις σωστα την εκατσες...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειναι αρκετα πολλες οι ωρες που δινεις. Συνηθως αυτα παιζονται απο φροντιστηριακα συμφεροντα. Σε καμια περιπτωση δε χρειαζονται τα Μαθ. Κατευθυνσης 4 ωρες μαθημα την εβδομαδα. Και ουτε διωρο τα μαθηματικα γενικης. Οσο για την εκθεση, αν δεν την παλευεις, και εξαωρο να κανεις δεν θα γραψεις. Το ΑΕΠΠ δε νομιζω οτι χρειαζεται εξωσχολικη βοηθεια. Ουτε η φυσικη τετραωρο. Δηλαδη 14 ωρες την εβδομαδα + τα φροντιστηριακα διαγωνισματα? Αν νομιζει κανεις οτι με 14 ωρες φροντιστηρια την εβδομαδα θα βρισκει καθολου χρονο για ΣΩΣΤΟ ατομικο διαβασμα, μαλλον ειναι πολυ γελασμενος. Δεν εχει νοημα να ξεπατωθεις, νοημα εχει να παιζεις με συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Ισως να ειναι πολλες 2 ωρες την εβδομαδα για μαθ γεν παιδ, 1 αρκει.
Για την ΑΕΠΠ ειναι αναλογα το ατομο, μπορει σε καποιον να φανει ευκολο να διαβαζει μονος του ενω σε καποιον αλλο να φενεται οτι χρειαζεται βοηθεια. Ισως και για τη φυσικη να εχω κανει μια μικρη υπερβολη, 3 ωρες/εβδομαδα αρκουν. Αλλα για τα μαθ.κατ. οι 4 ωρες/εβδομαδα ισως ειναι ακομα και λιγες για καποιους, αναλογα τον μαθητη, εγω κανω 4 ωρες/εβδομαδα.
Οι 14 ωρες/εβδομαδα ειναι πλεον το προγραμμα καθε συγχρονου φροντιστηριου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Φίλε μου Orlando, πλανάσαι πλάνην οικτρά! Κρίνει εξ' ιδίων τα αλλότρια και πέφτεις πολύ έξω... Τόσο έξω που μου προκαλείς γέλιο. Ο εξάδελφός μου πέρασε στο τμήμα οικονομικών επιστημών της ΑΣΟΕΕ χωρίς φροντιστήρια-ιδιαίτερα. Θα επιδιώξω και εγώ το ίδιο. Δεν ενίσχυσα και δεν θα ενισχύσω ποτέ την παραπαιδεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το φροντιστηριο δεν εχει 14ωρο επειδη ενδιαφερεται για την επιτυχια. Ειναι αλλα τα κριτηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekos_saliaris

Νεοφερμένος

Ο alekos_saliaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά, χαλαρώστε… Όλοι έχουν δίκιο… Το φροντιστήριο απευθύνεται σε διάφορα είδη μαθητών και γι αυτό διαμορφώνει ένα πρόγραμμα που θα καλύπτει όλες τις ανάγκες. Από την άλλη, κάθε μαθητής/υποψήφιος έχει διαφορετικό υπόβαθρο. Ανάλογα με τις βάσεις που έχει καθένας διαμορφώνονται και οι ανάγκες του για εξωσχολική βοήθεια. Oralndo δεν διαφωνώ μαζί σου και ίσως στο τέλος πατώσω. Θα ήθελα όμως να σου τονίσω πως οι καθηγητές εκτός σχολείου έχουν σαν κύριο ρόλο το να μας φέρνουν σε επαφή με υλικό το οποίο θα μας βοηθήσει να επιτύχουμε την πρώτη μας επιλογή. Οι υποψήφιοι καλό θα ήταν να είναι υποψιασμένοι, να έχουν εμπιστοσύνη στους καθηγητές τους αλλά να έχουν και τα αυτιά τους ανοιχτά …
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Φίλε μου Orlando, πλανάσαι πλάνην οικτρά! Κρίνει εξ' ιδίων τα αλλότρια και πέφτεις πολύ έξω... Τόσο έξω που μου προκαλείς γέλιο. Ο εξάδελφός μου πέρασε στο τμήμα οικονομικών επιστημών της ΑΣΟΕΕ χωρίς φροντιστήρια-ιδιαίτερα. Θα επιδιώξω και εγώ το ίδιο. Δεν ενίσχυσα και δεν θα ενισχύσω ποτέ την παραπαιδεία!
Προφανως ο "εξαδελφος σου" αποτελει "λαμπρην εξαιρεσην"!!!
Δεν ξερω, ισως και να ειμαι λαθως... κι εγω Οικονομικες Επιστημες θελω να περασω αλλα κατα τη γνωμη μου θα ειναι πολυ δυσκολο χωρις εξωσχολικα μαθηματα... κ ακομα κι αν κανω λαθος, σιγουρα τα εξωσχολικα σε βοηθανε σε μεγαλο βαθμο... Δεν το βλεπω σαν να "ενισχυω την παραπαιδεια" απλως πιστευω πως το εκπαιδευτικο συστημα δεν ειναι επαρκες.

Σιγουρα το 14ωρο δεν ειναι θεμα επιτυχιας(και μονο).
Εγω απλα ανεφερα τα βασικα μαθηματα που κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να παρακολουθει ο μεσος μαθητης που εξεταζεται πανελληνιως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Την παραπαιδεια σιγουρα την ενισχυεις, οπως ολοι μας. Απλα δεν υπαρχει αλλος τροπος. Οσο για το 14ωρο οχι, ειναι υπερβολη που περναει απο τη συντεχνιακη προπαγανδα των φροντιστηριουχων. Δε χρειαζεται ουτε ο τελευταιος μαθητης 14 ωρες μαθηματα την εβδομαδα. Αυτα ειναι τρελες. Δεν ειναι δυνατον να τους κοπανανε κατι τριωρα 6 μερες την εβδομαδα. Ελεος δηλαδη. Δεν εχουν συναισθηση οτι καταστεφουν κοσμο ετσι? Για να μη μιλησω για τα απαραδεκτα κυριακατικα διαγωνισματα, βαπτισμενα "τεστ προσομοιωσης". Εγω πηγα κι εδωσα πτυχιο ξενης γλωσσας χωρις να εχω κανει ενα past paper. Απλα ηξερα αγγλικα. Κι ετσι πρεπει να γινεται. Φυσικα το πτυχιο το πηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τα past papers κτλ είναι χρήσιμα για να μπείς στο πνεύμα των εξετάσεων, να δείς σε τι στύλ είναι τα θέματα, πως είναι διατυπωμένα κτλ ώστε να μην τα δείς πρώτη φορά όταν πάς να δώσεις. Πιστεύω όμως οτι φτάνει να το κάνεις 1-2 φορές αυτό για να μπείς στο κλίμα, οχι κάθε βδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτο ακριβως. Ενταξυ, υπερεβαλλα βεβαια οταν ελεγα οτι δεν τα ειδα ποτε μου τα παστ. Αλλα δεν τρελαθηκα κιολας με την προσομοιωση. Κοιτουσα κυριως να ξερω αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Παίδες, ηρεμία!!!

Ο καθένας έχει τη δική του άποψη και έχει επιλέξει το δρόμο του και πολύ καλά κάνει. Δεν είναι σωστό να προσφεύγουμε σε χαρακτηρισμούς που ίσως μετά μετανοιώσουμε ή σε οξείες συζητήσεις, χωρίς ουσιαστικό λόγο!!

Τώρα, όσον αφορά τις πανελλαδικές χωρίς φροντιστήριο, ναι, γίνεται. Είναι νομίζω θέμα προσωπικής προσπάθειας. Βέβαια, κάποιες απορίες δε μπορείς να τις λύσεις μόνος σου, οπότε καταφεύγεις στο φροντιστήριο (ή στο ischool :iagree: ). (Γίνεται και στο σχολείο βέβαια, άλλα αν το πω αυτό, θα μου πείτε οι καθηγητές δεν κάνουν (!), το οποίο είναι λάθος!) Για 'μενα το φροντιστήριο είναι περισσότερο back-up, για να λέω ότι κάνω και ότι τέλος πάντων έχω κάποια στήριξη. Κάτι σαν baby-sitting :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Πιστεύω όμως οτι φτάνει να το κάνεις 1-2 φορές αυτό για να μπείς στο κλίμα, οχι κάθε βδομάδα.
Δεν ξερω για τα υπολοιπα φροντιστηρια, παντως στο δικο μου υπαρχουν δυο περιοδοι εξετασεων, η μια τελειωνει την αυτη την Κυριακη και η αλλη αρχιζει τον Μαρτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top