Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν και μαλλον δεν πιστευεις οτι αρκει η βαφτιση, ετσι δεν ειναι;

Ουτε εγω το πιστευω, ουτε η θρησκεια μου. Απλα ενα κρατος δουλευει μαθηματικα. Δε μπορει να ψαξει να βρει αν 11 εκατομμυρια Ελληνες ειναι πραγματικοι Χριστιανοι ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καποτε πιστευανε πως η γη ειναι επιπεδη ομως. Το πιστευανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καποτε πιστευανε πως η γη ειναι επιπεδη ομως. Το πιστευανε!

Η ανθρωπινη επιστημη απεδειξε, βασιζομενη πανω στην πορεια της μεχρι τωρα, οτι αυτη η προταση ειναι λανθασμενη. Μεχρι τωρα ομως, τουλαχιστον, ο Θεος ηταν και παραμενει κατι αναποδεικτο επιστημονικα. Αν μετα απο 200 χρονια καποιος καταρριψει τους λογους υπαρξης της θρησκειας τοτε ναι, ισως οι απογονοι μου (γιατι εγω δε θα ειμαι εδω) να αναθεωρησουν.
Να μην το παμε ομως στη θρησκεια γενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι το ξερω, απλως εχει μια βαση ο παραλληλισμος που εκανε κατα τη γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εχει βαση, γιατι και τα δυο αναφερονται στην πιστη του ανθρωπου, μονο που το ενα δεν εχει αποδειχτει με τον τροπο που εχει αποδειχτει το αλλο. Σου ειπα, αν καποιος ερθει στο μελλον και μου αποδειξει, οπως απεδειξε οτι η Γη ειναι ελλειπτικη σφαιρα, οτι δεν εχω λογους να πιστευω σε καποιο Θεο/θρησκεια, τοτε μπορει και να αναθεωρησω. Προς το παρον οι ιδιοι οι επιστημονες δηλωνουν αγνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
αμεση καταργηση και γρηγορα το μαθημα αυτο πρεπει να γινει προαιρετικο με διαφορετικο τροπο προσεγγισης εχει καταντησει χειροτερο και απο την ιστορια αν ειναι δυνατον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
αμεση καταργηση και γρηγορα το μαθημα αυτο πρεπει να γινει προαιρετικο με διαφορετικο τροπο προσεγγισης εχει καταντησει χειροτερο και απο την ιστορια αν ειναι δυνατον!


Το ξαναειπες αυτο. Δεν κανεις διαλογο ομως με το να πετας μια ισοπεδωτικη φραση που ουτε καν μπαινεις στον κοπο να αιτιολογησεις. Δεν καταλαβαινω ουτε την οπτικη σου αλλα οπως ειπα και πριν 5-10 ποστ, ουτε το συσχετισμο σου με το ιδεολογικο μαθημα της ιστοριας.

Και κατι αλλο: Σου εχουν επανειλλημενως τονισει να μην κανεις με το παραμικρο διαδοχικα ποστ, αλλα να πατας το κουμπακι με το edit...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
εννοοω τις μηχανιστικες προσεγγισεις που δεν θα πρεπει να χρησιμοποιουνται οπως χρησιμοποιουντα και στο μαθημα της ιστοριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εννοοω τις μηχανιστικες προσεγγισεις που δεν θα πρεπει να χρησιμοποιουνται οπως χρησιμοποιουντα και στο μαθημα της ιστοριας

Ενα ιδεολογικο μαθημα δυστυχως διδασκεται ετσι. Κανενας δε μπορει να ειναι αντικειμενος, παρα μονο να προσφερει πολυφωνια, που ισως ναι, θα επρεπε να συμβαινει.
Σου ειπα κατι για τα ποστ ομως...ελπιζω να το ειδες...μην κανεις flood.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
και γιατι αφου ειναι ιδεολογικο με αναγκαζει να αποδεχτω μια ιδεα που δεν την πιστευω κιολας(οχι προσωπικα) ελευθερη βουληση δεν εχουμε? με ποιο δικαιωμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
και γιατι αφου ειναι ιδεολογικο με αναγκαζει να αποδεχτω μια ιδεα που δεν την πιστευω κιολας(οχι προσωπικα) ελευθερη βουληση δεν εχουμε? με ποιο δικαιωμα?

Αν δεν εχεις προσωπικη κριση σε αναγκαζει...ετσι ειναι. Με το δικαιωμα που του δινεις εσυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
και στα διαγωνισματα δηλαδη τι θα γραφω την προσωπικη μου κριση ή τις <<ιδεες>> του βιβλιου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
και στα διαγωνισματα δηλαδη τι θα γραφω την προσωπικη μου κριση ή τις <<ιδεες>> του βιβλιου?

Απο το νομο οχι μονο επιτρεπονται, αλλα και επιβαλλονται ερωτησεις κρισεως. Οταν λεμε κρισεως σημαινει μαλλον αυτο που πιστευεις εσυ. Προσεξε ομως. Αν δεν το στηριξεις με επιχειρηματα φυσικα και ειναι λαθος. Και μην ψαχνεις μετα να βρεις "συνομωσιες" εναντιον της ιδεολογιας σου. Η αποψη του βιβλιου ειναι ασφαλης γιατι τεκμηριωνεται. Εσυ αν εχεις μια αποψη και δεν την τεκμηριωσεις εισαι λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Προς το παρον οι ιδιοι οι επιστημονες δηλωνουν αγνοια.


Δε δηλώνουν άγνοια, απλώς δεν μπορούν να αποδείξουν κάτι το οποίο η ίδια η λογική της επιστήμης απορρίπτει. Ο θεός ανήκει στη σφαίρα του υπερφυσικού το οποίο υπερφυσικό η επιστήμη δεν αποδέχεται μιας και δεν μπαίνει στη λογική πείραμα-απόδειξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
αν εχω δηλαδη μια ερωτηση σε διαγωνισμα θρησκευτικων και απαντησω οτι δεν υπαρχει θεος απο την αρχη με επειχηρηματα τι πιστευεις εσυ οτι θα μου βαλει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
αν εχω δηλαδη μια ερωτηση σε διαγωνισμα θρησκευτικων και απαντησω οτι δεν υπαρχει θεος απο την αρχη με επειχηρηματα τι πιστευεις εσυ οτι θα μου βαλει?

Υπαρχει περιπτωση να σου βαλει ποτε μια ερωτηση στην οποια θα σου δινει περιθωριο να απαντησεις τετοιο πραγμα?

Δε δηλώνουν άγνοια, απλώς δεν μπορούν να αποδείξουν κάτι το οποίο η ίδια η λογική της επιστήμης απορρίπτει. Ο θεός ανήκει στη σφαίρα του υπερφυσικού το οποίο υπερφυσικό η επιστήμη δεν αποδέχεται μιας και δεν μπαίνει στη λογική πείραμα-απόδειξη.

Σωστη παρατηρηση. Η οπως εγω θα το ελεγα, η επιστημη αποδεικνυει τα οφθαλμοφανη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
ναι ξερω εγω μια ασχετη για τα παθη του Ιησου και απαντησω εγω οτι δεν ηρθε ποτε ο Ιησους στη γη και οτι δεν υπαρχει θεος .Τοτε εσυ τι πιστευεις οτι θα μου βαλει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ναι ξερω εγω μια ασχετη για τα παθη του Ιησου και απαντησω εγω οτι δεν ηρθε ποτε ο Ιησους στη γη και οτι δεν υπαρχει θεος .Τοτε εσυ τι πιστευεις οτι θα μου βαλει?

Ο Ιησους ειναι ιστορικο προσωπο, οχι μονο θεολογικο. Δε μπορεις ουτε για αστειο να πεις οτι δεν υπηρξε.
Βεβαια, οταν μιλαμε για διαγωνισμα, μιλαμε κυριως για το γνωστικο κομματι του μαθηματος. Αν σου βαλει ερωτηση κρισεως, θα ειναι κατι που παταει πανω σε μια κοινα αποδεκτη αληθεια και απλως υπαρχουν διαφορετικες ερμηνειες. Αν εσυ δεν αποδεχεσαι την προταση της πιστης του Θεου βεβαια, βασικη για τα θρησκευτικα ως μαθημα, ακριβως γι αυτο εξυπηρετει η δυνατοτητα απαλλαγης.
Συζητησεις περι υπαρξης ή μη, του Θεου συνηθως δε μπαινουν σε βαθμολογιες αν και για μενα δεν εχουν νοημα. Δε μπορεις ουτε εσυ να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει, ουτε εγω οτι υπαρχει. Απλα εσυ δεν πιστευεις, ενω εγω πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Η οπως εγω θα το ελεγα, η επιστημη αποδεικνυει τα οφθαλμοφανη.

H θεωρία της σχετικότητας, η θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης κα. είναι δηλαδή οφθαλμοφανή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
H θεωρία της σχετικότητας, η θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης κα. είναι δηλαδή οφθαλμοφανή?

Το οφθαλμοφανης εχει μεταφορικο νοημα. Εννοω οτι διαπιστωνονονται καποιες αληθειες μεσω της ιδιας της επιστημης. Αν και αυτα τα δυο που αναφερεις μονος σου ειπες, και ετσι ειναι, οτι ειναι θεωριες.
Αν και το πηγαμε παλι γενικα...Το θεμα μας ειναι το μαθημα, οχι η θρησκεια. Δεν θα αποδειξουμε εδω οτι οι θρησκευομενοι ειναι τυφλοι και οι υπολοιποι ανοιχτομυαλοι, ουτε το αντιστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top