Λογική: Θεωρία και Πρακτική

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επειδή πολλοί θα αναφωνήσετε "Τι 'ναι τούτο ρε Καραμήτρο;" (:P), είναι μάθημα επιλογής της Γ' Λυκείου.


Δεν το κάνουν δυστυχώς πολλά σχολεία, γιατί δεν υπάρχουν μαθητές που το επιλέγουν. Σε κάποια μάλιστα δεν υπάρχει καν ως μάθημα επιλογής.

Το μάθημα αυτό είναι πολύ ωραίο αν στο σχολείο υπάρχει ο κατάλληλος καθηγητής για να στο διδάξει. ;)
Το συγκεκριμένο δεν έχει σχέση με τα γνωστά μαθηματικά μας. Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και ευχάριστο.


Το συγκεκριμένο μάθημα είναι μία εισαγωγή στην πραγματική σημασία και λειτουργία λέξεων που χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας ζωή. Το "και", το "ή", το "είτε - είτε", το "όχι", το "για κάθε", το "υπάρχει", την έννοια της συνεπαγωγής, και άλλα τέτοια ενδιαφέροντα. :iagree:


Για παράδειγμα, αν εγώ πω στον κολλητό μου "Αν ο Όλυμπος είναι ποτάμι, θα σου δώσω 100?", θα του έχω πει μία αληθής πρόταση. :)
Ο λόγος είναι ότι η υπόθεση της συνεπαγωγής είναι ψευδής. Κάθε συνεπαγωγή με ψευδή υπόθεση είναι στο σύνολο... αληθής ό,τι και να 'ναι το συμπέρασμα. :D


Άρα αν πω σ' ένα ζητιάνω "Αν ξαναπεράσω από εδώ, θα σου δώσω 100?." και δεν ξαναπεράσω, θα του έχω πει αλήθεια. :P


Είναι πολύ χρήσιμο για τους μαθητές της Τεχνολογικής, που θα κάνουν "Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον" αλλά και σ' όσους θα ασχοληθούν με άλγεβρα boole στο μέλλον. ;)




Το έχετε σκεφτεί να το επιλέξετε σαν μάθημα; Το έχει επιλέξει ποτέ κανείς; Ποια η γνώμη σας για το μάθημα, είτε το 'χετε παρακολουθήσει είτε από τον τρόπο που το περιέγραψα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στο σχολείο μου δυστυχώς δεν υπήρχε :(
Κρίμα, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον μάθημα (για τα γούστα μου τουλάχιστον) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Πάντως πραγματικά πρώτη φορά το ακούω το συγκεκριμένο μάθημα.

Αν και ακούγεται ενδιαφέρον, ακόμα και αν καταφέρουν να μαζευτούν αρκετά παιδιά για μια τάξη, αμφιβάλλω αν θα υπάρχει κατάλληλος καθηγητής που να διδάσκει το μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο δικό μου σχολείο υπήρχε ως επιλογή, αλλά δεν ξέρω αν θα γίνει, δε θυμάμαι καν αν το έχω επιλέξει εγώ :P Δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί που να το επιλέξουν, οι περισσότεροι διαλέγουν κάτι εύκολο και ξεκούραστο, και αυτό δε μοιάζει για τέτοιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ο επιμενιδης ο κρητικος έλεγε πως ολοι οι κρητικοι ειναι ψευτες.ελεγε αληθεια η ψεμματα?

1)αν λεει αληθεια τοτε λεει ψεμματα ως κρητικος
2)αν λεει ψεμματα τοτε οι κρητικοι δεν ειναι ψευτες αρα λεει αληθεια

επομενως ο επιμενιδης λεει ψεμματα αν και μονο αν λεει αληθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αν λέει ψέμματα δεν σημαίνει πως ΟΛΟΙ οι Κρητικοί λένε πάντοτε την αλήθεια.

Άκυρον.

Η λογική έχει να περάσει από την Ελλάδα 4.000 χρόνια περίπου, αρκετά χλωμό να την ξαναεμφανίσουμε στο Λύκειο, το οποίο μανιασμένα την καταπολεμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Η λογική περνάει μια χαρά και από τον ελλαδικό χώρο !


( https://mpla.math.uoa.gr )

Ίσως το καλύτερο μεταπτυχιακό πρόγραμμα για το μαθηματικό , υπό τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ Έλληνα μαθηματικό εν ζωή, τον κ. Μοσχοβάκη, καθηγητή στο UCLA και στο UOA.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι ρε Στέλιο, πλάκα έκανα :D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ειχα καθηγητη τον μοσχοβακη σε 2 μαθηματα στο μαθηματικο της αθηνας.επιβεβαιψνω τον mostel.το βιβλιο του για τη θεωρια συνολων ειναι απο τα καλυτερα παγκοσμιως.το μπλα ειναι και αυτο πολυ καλο στημενο εξ αρχης απο τον μοσχοβακη,και απευθυνεται σε φοιτητες με κατευθυνση πληροφορικης.ειναι απο τα πιο δυσκολα που υπαρχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Τί γίνεται φέτος με το μάθημα αυτό;

Το πήρε κανείς;

Εγώ πάντως το διδάσκω φέτος για πρώτη μου φορά.

Περιμένω τα δικά σας σχόλια, παρατηρήσεις, τρόπος που γίνεται το μάθημα, πηγές για υλικό και οτιδήποτε θα βοηθήσει μαθητές και καθηγητές να κάνουν το μάθημα αυτό ενδιαφέρον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Θυμάμαι που το είχα δηλώσει και εγώ κάποτε ως μαθητής
αλλά δυστυχώς ήμουν ο μόνος :)
Ακόμα όμως και αν γίνει κάπου πρέπει να το υποστηρίζει κατάλληλα και
ο καθηγητής ...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Τί γίνεται φέτος με το μάθημα αυτό;

Το πήρε κανείς;

Εγώ πάντως το διδάσκω φέτος για πρώτη μου φορά.

Περιμένω τα δικά σας σχόλια, παρατηρήσεις, τρόπος που γίνεται το μάθημα, πηγές για υλικό και οτιδήποτε θα βοηθήσει μαθητές και καθηγητές να κάνουν το μάθημα αυτό ενδιαφέρον!


Τελικά το έχει πάρει κανείς αυτό το μάθημα;

ή είμαστε το μοναδικό σχολείο στην Ελλάδα που διδάσκεται;

Να και μια πηγή για το μάθημα!
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=ZxRCVLqiAY8[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
ο επιμενιδης ο κρητικος έλεγε πως ολοι οι κρητικοι ειναι ψευτες.ελεγε αληθεια η ψεμματα?

1)αν λεει αληθεια τοτε λεει ψεμματα ως κρητικος
2)αν λεει ψεμματα τοτε οι κρητικοι δεν ειναι ψευτες αρα λεει αληθεια

επομενως ο επιμενιδης λεει ψεμματα αν και μονο αν λεει αληθεια!!!

Αυτό δεν είναι κάτι σαν φαύλος κύκλος? Δεν έχω διαβάσει βιβλία που κάνουν άμεση αναφορά στη λογική, αλλά έμμεση, οπότε ξέρω κάτι ελάχιστα από εδώ κι από εκεί. Αν ισχύει λοιπόν ότι (1) αν λέει αλήθεια τότε λέει ψέμματα και (2) αν λέει ψέμματα τότε λέει αλήθεια, δεν επαναλαμβάνεται επ' άπειρον το παρακάτω σχεδιάγραμμα?


Ή είναι λάθος αυτό? (από εκεί αν μπορούμε να συμπεράνουμε ότι λέει και αλήθεια και ψέμματα τότε φέρνει λίγο στο παράδοξο του Russell...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Άουτς!Προς μεγάλη μου ατυχία αυτό είναι το φετινό μου μάθημα επιλογής,παρόλο που δεν το διάλεξα.
Είχαμε μαζευτεί μια παρέα παιδιών που θέλαμε να φτιάξουμε τμήμα(κλασσικά),διαλέγοντας ένα άκυρο μάθημα που δε θα το έπαιρνε κανείς άλλος.Αρχικά είχαμε διαλέξει φιλοσοφία,και ενώ είχε φτιαχτεί το τμήμα το σχολείο μας ανακάλυψε πως η φιλοσοφία έχει καταργηθεί από τη γ λυκείου και πως είμασταν υποχρεωμένοι να κάνουμε αυτό το φοβερό μάθημα.:P
Γενικά το μάθημα μου φαίνεται μπούρδα,όλη η ύλη είναι για προτάσεις,για το τι σχέση έχουν μεταξύ τους κτλ...Οπότε,επειδή το βαριέται και η καθηγητρια διαβάζουμε 5 λεπτά από το βιβλίο και μετά κάνουμε γενική συζήτηση,κάπως σαν να κάναμε φιλοσοφία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top