Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

nkiller

Νεοφερμένος

Ο nkiller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χαιρετώ την όμορφη παρέα του ischool.

Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις για βοηθήματα τα οποία απευθύνονται κυριολεκτικά για άριστους μαθητές, με ''φευγάτες'' ασκήσεις και άρτιο περιεχόμενο. Επίσης θα ήταν θεμιτό να καταγράψουμε σχόλια με τα ''+'' και τα ''-'' των βοηθημάτων που θα αναφερθούν ώστε το θέμα να αποτελέσει βοήθημα στους μαθητές οι οποίοι ''ψάχνονται'' και επιδιώκουν άριστο βαθμό στις πανελλήνιες!


*Ένας λόγος παραπάνω για την συμμετοχή σας στο θέμα είναι το γεγονός ότι πολλοί μαθητές δεν κάνουν φροντιστήριο με αποτέλεσμα να αναζητούν ένα ''άξιο'' βοήθημα.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Μιλάς αποκλειστικά για το μάθημα της ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Για εμένα άριστο βοήθημα ΔΕΝ υπάρχει ειδικά στο ΑΕΠΠ... Παρ όλα αυτά έχω "φανταστικές σημειώσεις"¨και υπέροχες ασκήσεις για όποιον ενδιαφερεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Εμένα θα με ενδιέφερε πολύ να ανταλλάξουμε σημειώσεις και ασκήσεις στο συγκεκριμένο μάθημα καθώς κάθε χρόνο το παρακολουθώ.:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
EDIT δες τα πμ σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
αν μπορείτε προτείντε κ τπτ άλλο, για τα υπόλοιπα μαθήματα. κ εμείς τα καημένα της θετικής έχουμε πολλά βάσανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nkiller

Νεοφερμένος

Ο nkiller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για εμένα άριστο βοήθημα ΔΕΝ υπάρχει ειδικά στο ΑΕΠΠ... Παρ όλα αυτά έχω "φανταστικές σημειώσεις"¨και υπέροχες ασκήσεις για όποιον ενδιαφερεται

Με ενδιαφέρουν οι σημειώσεις σου καθώς και οι ασκήσεις, αν δεν σου είναι κόπος στείλτες μου.:)

*παρακαλώ τους moderators αν είναι δυνατό να αφαιρέσουν την ένδειξη ''ΑΕΠΠ'' για να γίνει γενικό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Με ενδιαφέρουν οι σημειώσεις σου καθώς και οι ασκήσεις, αν δεν σου είναι κόπος στείλτες μου.:)

*παρακαλώ τους moderators αν είναι δυνατό να αφαιρέσουν την ένδειξη ''ΑΕΠΠ'' για να γίνει γενικό το θέμα.
Ίσως θα ήταν πιό φρόνιμο να αφαιρεθεί καί η λέξη "άριστους".Δεν φτειάχρηκε ποτέ βοήθημα γιά άριστους.Αλλιώς δεν θα ήταν βοήθημα.Γιατί εννοείς γιά μαθητές τού δεκαεννιά καί είκοσι.Ποιό βιβλίο θεωρείς ότι δεν μπορεί να διαβαστεί από μαθητές τού δεκαεπτά καί δεκαοκτώ καί ίσως πιό κάτω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nkiller

Νεοφερμένος

Ο nkiller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να ετοιμάσω ενα ''review'' από δύο επώνυμα βιβλία τα οποία αφορούν τα μαθηματικά γενικής.

Ίσως θα ήταν πιό φρόνιμο να αφαιρεθεί καί η λέξη "άριστους".Δεν φτειάχρηκε ποτέ βοήθημα γιά άριστους.Αλλιώς δεν θα ήταν βοήθημα.Γιατί εννοείς γιά μαθητές τού δεκαεννιά καί είκοσι.Ποιό βιβλίο θεωρείς ότι δεν μπορεί να διαβαστεί από μαθητές τού δεκαεπτά καί δεκαοκτώ καί ίσως πιό κάτω?
Λέγοντας ''άριστους'' μαθητές αναφέρομαι σε άτομα τα οποία έχουν την διάθεση και κυρίως την θέληση και την υποδομή να ''σαρώσουν'' στις εξετάσεις, αυτό συνεπάγεται την πλήρη μελέτη του αντικειμένου πάνω στο οποίο θα δουλέψουν.

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, είναι ελάχιστοι αυτοί που τα πηγαίνουν περίφημα στις εξετάσεις μόνο από τις γνώσεις που αποκομίζουν από το σχολείο, χωρίς να μελετήσουν εξωσχολικά βιβλία. Ένα μαθητής για να πετύχει στις εξετάσεις (αυτό δεν είναι νόμος) πιστεύω ότι χρειάζεται εμπειρία. Την εμπειρία την αποκτάς μέρα με την μέρα δουλεύοντας πάνω σε διαφορετικό στυλ ασκήσεων, ''ζυμώνεσαι'' μέσα στις λύσεις που παράγεις για το εκάστοτε πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Η λέξη ''άριστους'' δεν αποκλείει κανένα, πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να φτάσει σε άριστο σημείο γνώσεων, αλλά όλοι πρέπει να παραδεχτούμε ότι ένας μαθητής που ήταν άριστος στις προηγούμενες τάξεις έχει την υποδομή για να πετύχει τον στόχο του σε σχέση με ένα άλλο μαθητή ο οποίος θα πρέπει να φροντίσει να αναπληρώσει τις ''χαμένες δυνάμεις'' του.


Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι, όλα τα βοηθήματα έχουν ασκήσεις απλές και κοινότυπες, αλλά το ''κάτι άλλο'' κάνει την διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

τραμπαριφοειδής

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
το μάθημα αυτό το συγκεκριμένο δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο για να απαιτήσεις ιδιαίτερο βοήθημα

αν το γενικεύσεις για όλα τα μαθήματα πάντως, μαθηματικά--->συνδρομή στον ευκλείδη ή ίδιου τύπου περιοδικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Εμείς ξεκινήσαμε πάντως το βοήθημα του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου.Εντάξει δεν είναι εύκολο αλλά δε το θεωρώ και τόσο δύσκολο.ίσως βέβαια να είναι αλλά γενικώς είμαι καλός στην φυσική.Όσο για αυτό το ''Θεματα Φυσικης για τις εξετασεις'' εμείς το κάνουμε για επανάληψη στο τέλος νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
για τα μαθηματικά θα συμφωνήσω απόλυτα. εγώ ψάχνς άτι καλό για βιολογία... κυρίως...

όσο για το άριστους, να πώ το εξής. όσο καλός κ να σαι τα προηγούμενα χρόνια, όλα αλλάζουν στη Γ΄. υπομονή χρειάζεται κ όλοι μπορούν να γίνουν καλόι. τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
και γω ενδιαφερομαι για σημειωσεις, αν δε σου κανει κοπο ....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ένα πολύ καλό βοήθημα για την ΑΕΠΠ είναι και αυτό του Τσιωτάκη - παραδίδω ιδιαίτερα μαθήματα και το χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη και εγώ αλλά και οι μαθητές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
εγω στο ΑΕΠΠ ειχα ενα του Καραισκου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos_13

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
για μαθηματικά κατέυθηνσης θα σου πρότεινα το βοήθημα των Στεργίου και Νάκκη από τις εκδόσεις σαβάλα έχει μερικές πολύ φευγάτες ασκήσεις και επίσης έχει πολύ ωραία τη θεωρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panatha_1972

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!..2 συμβουλές θέλω να σας δώσω και πιστεύω ότι δε θα χάσετε!! 1η συμβουλή: να μιλάτε με τους καθηγητές σας (είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο),να ρωτάτε κάθετι που νιώθετε ως απορία,να ζητάτε τη βοήθεια τους! Είναι εκεί για να σας βοηθήσουν και όχι για να αποδείξουν ότι γνωρίζουν πιο πολλά από εσάς!(Υπόψην είμαι καθηγήτρια και χαίρομαι να απάντάω!)Μην τα παρατάτε με τίποτα!
2η συμβουλή: Όλα τα βοηθήματα είναι καλά εφόσον έχετε την όρεξη να μάθετε και να προσπαθήσετε για το καλύτερο! Η φυσική είναι απλά μεθοδολογία! Απαιτείστε την από τους καθηγητές σας!Να σας δείχνουν τον τρόπο! Μετά το μόνο που θα χρειαστεί είναι κόπος από εσάς!!!Ζητείστε από τους καθηγητές σας να σας προτείνουν και ένα επιπλέον βοήθημα που ταιριάζει σε σας. Λογικά, έχουν το κριτήριο να καταλάβουν τι σας "πάει",σύμφωνα με το επίπεδό σας!...Αλλιώς, θα έχετε ένα κάρο βοηθήματα που δε θα μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε!!
Έχετε δικαιώματα και πρέπει να τα απαιτήσετε για δικό σας όφελος!Σας εύχομαι καλό κουράγιο και πιστεύω ότι θα τα ξαναπούμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΑΤΕΡΙΝΑ!!!

Νεοφερμένος

Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
αν μπορει καποιος ας μου στειλει τις σημειωσεις για το αεππ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Για πείτε μου λίγο ποιο θεωρήτε το καλύτερο βοήθημα για κάποιον που ξαναδίνει; Θέλω ένα βοήθημα που να μην έχει τπτ τρελές ασκήσεις ίσα ίσα να ξαναθυμηθώ αυτά που ήξερα (όχι τπτ τρελά πράγματα :D) και μετά να μπορέσω να προχωρήσω σε ποιο δύσκολες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Εγώ φίλε μου να σου πω τι πιστεύω:Δε χρειάζεται να αγοράσεις ένα βοήθημα.Δε θα βγάλεις άκρη,αλλό έχει έλλειψη στο ένα είδος ασκήσεων αλλο στο άλλο.Πάνε σε ένα μεγάλο(ή μικρό)βιβλιοπωλείο και αγόρασε ότι βρείς ενδιαφέρον.Ας πούμε ξέρω ένα παιδί που φέτος τέλιωσε και είχε τρέλα με τα μαθηματικά.Αυτός όλη την χρονιά έκανε 10 σειρές βοηθήματα στα μαθηματικά κατεύθυνσης.Έγραψε φυσικά 20 σε αυτό το μάθημα κα ιγενικώς τα πήγε καλά.Συνεπώς χρείαζεται όγκος ασκήσεων.Ξεκίνα από τα γνωστά.Στεργίου Νάκη και Μπάρλα,Γκατζούλη μαθηματικά Μαθιουδάκης Παναγιωτακόπουλος φυσική και θέματα φυσικής για τις εξετάσεις του Παναγιωτακόπουλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top