Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Πιστεύω πως ένα βοήθημα δεν αρκεί για να βγει η Γ λυκείου στην κατεύθυνση. Στα μαθηματικά γενικής είναι μια χαρά βέβαια. Όμως στην κατεύθυνση πρέπει να λύσει κανείς ασκήσεις από διάφορα βοηθήματα για να αποκτήσει μια "εμπειρία". Εγώ προσωπικά έλυνα θέματα τα οποία είχε μαζέψει από διάφορα βοηθήματα ο καθηγητής μου και κατά το Μάρτιο αγόρασα το 3ο τεύχος του Γκατζούλη επειδή αισθανόμουν ανασφάλεια. Τέλος μετά το Πάσχα κοίταζα και τα θέματα της μαθηματικής εταιρείας. Τώρα για μες στη χρονιά (όχι για την επανάληψη με γενικές ασκήσεις) ένα βοήθημα έιναι αρκετό, καλά ξέρω ότι είναι του Μπάρλα, του Γκατζούλη και του Στεργίου-Νάκη χωρίς να είναι τα μόνα φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Δείτε και το: https://ptsiotakis.blogspot.com, για τη νέα έκδοση

Θα ήθελα να σας γνωρίσω οτι και στο https://users.ioa.sch.gr/alkisg/tosteki
συζητάμε για το αγαπημένο μας μάθημα.

Με εκτίμηση,

Τσιωτάκης Παναγιώτης
Καθηγητής Πληροφορικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
αυτο του γκατζουλη τι εκδοσεις ειναι;;;αν δεν λεω βλακεια φυσικα....βασικα εχω μπαρλα και μαλλον θα παρω και στεργιου-νακη...αν ειναι καλο να το παρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Του Γκατζούλη πρέπει να 'ναι εκδόσεις Γκατζούλη νομίζω.


Εγώ νομίζω πως αυτό των Στεργίου & Νάκη είναι το πιο καλό για όλη τη χρονιά (ή και αυτό του Νίκου Σκομπρή από Σαββάλα πάλι) και μετά για επαναληπτικό, θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα!



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
ok ευχαριστω!τα σημειώνω!σιγα σιγα θα τα παρω ολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο υπερβολικό κάποιος να πάρει 4 βοηθήματα για ένα μάθημα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timteam

Νεοφερμένος

Ο timteam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια ενα εξαιρετικο βοηθημα για την κατευθυνση ειναι αυτο του Ηλια Κωνσταντοπουλου , απο εκδοσεις Γκριτζαλης .
Οι περισσοτεροι ισως να μην το εχετε ακουσει , αλλα πιστεψτε με , απο πλευρα θεωριας ειναι κορυφαιο .:no1:

Επισης , ειναι "αμεσο" βοηθημα , με την εννοια οτι δεν παραθετει ξερα την θεωρια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Και του Μπάρλα είναι πολύ καλό (αν και δεν τον αντεχω..:xixi:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
α!ξερετε κανενα καλο βοηθημα μονο για μιγαδικους;;;;;help!δεν τους καταλαβαινω και δεν τους παω καθολου..........ενταξει αρχη ειναι ακομα...αλλα τα υπολοιπα των μαθηματικων στην αναλυση ειναι παρα πολύ ωραια....


α!και κανενα για βιολογια;;;;;;;οχι τοσο με θεωρια αλλα καλες ασκ και ευκολες και δυσκολες...

Δεν είναι λίγο υπερβολικό κάποιος να πάρει 4 βοηθήματα για ένα μάθημα;;;


γτ να ναι υπερβολικο.....εγω πιστευω ειναι καλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
γτ να ναι υπερβολικο.....εγω πιστευω ειναι καλο....

Κοίτα..... υπερβολικό δεν είναι, αλλά 1-2 (άντε 3) είναι υπεραρκετά για το ίδιο μάθημα. Αλλά νομίζεις ότι τα 4 θα σε βοηθήσουν, τότε γιατί να μην τα πάρεις; :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
εγώ τα είχα σχεδόν όλα απο τον καθηγητή μου και φυσικά με βοήθησαν. Αν έπρεπε να πάω να τα πάρω βέβαια δεν νομίζω οτι θα έπαιρνα όλα αυτά. Δεν είναι βιβλία που μάζεψε σε μία χρονιά προφανώς.

Πάντως θα έλεγα να πάρετε σίγουρα, Μπάρλα και Στεργίου-Νάκη (Σαβάλας).
Πιο μετά μπορείτε να πάρετε και Γκατζούλη (που όντως είναι εκδόσεις Γκατζούλη)
Για μιγαδικούς (αλλά σε πιο προχωρημένο επίπεδο) καλό ήταν ένα καινούργιο που έβγαζαν οι εκδόσεις Μεταίχμιο. Προς το παρόν όμως είναι λίγο δύσκολο για τους καινούργιους. Προς το τέλος της χρονιάς αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azio

Νεοφερμένος

Ο azio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ξερει κανεις ενα παλιο κιτρινο μαλλον βιβλιο των γκαστον αλινιακ(gaston aligniac) νομιζω.μπορει να μου πει καποιος ακριβως τα ονοματα εκδοσεις κτλ?

THEMES MATHEMATIQUES
Gaston Aligniac (nouvelle collection)

ΘΕΜΑΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
(Κατάλληλα για την 1η Δέσμη)
ISBN960-7007-59-Χ

Εκδόσεις αίθρα
Μεσολογγίου 1
3301269 Αθήνα

"Δυνατό" βιβλίο αλλά φτιάχτηκε για τις δέσμες, που σημαίνει οτι σε αρκετά θέματα δουλευει με διανύσματα, πίνακες και συστήματα που δεν ειναι πια στην υλη των κατευθυνσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

169

Νεοφερμένος

Η 169 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
γενικα παντως να επιλεγετε βοηθηματα πολλων συγγραφεων ετσι θα ειναι πιο
αντικειμενικα για τα ΜΑΘ ΚΑΤ εχω επιλεξει των ΣΤΕΡΓΙΟΥ και ΝΑΚΗ το προτεινω
ανεπιφυλακτα ,του ΜΠΑΡΛΑ ειναι καπως υπερβολικο κατα την γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
το πηρα το βοηθημα των στεργιου-νακη!φαινεται πολυ καλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
γενικα παντως να επιλεγετε βοηθηματα πολλων συγγραφεων ετσι θα ειναι πιο
αντικειμενικα για τα ΜΑΘ ΚΑΤ εχω επιλεξει των ΣΤΕΡΓΙΟΥ και ΝΑΚΗ το προτεινω
ανεπιφυλακτα ,του ΜΠΑΡΛΑ ειναι καπως υπερβολικο κατα την γνωμη μου

Του Μπάρλα έχει κλασσικές ασκήσεις. Αν ένα από τα δύο μπορεί να χαρακτηριστεί υπερβολικό, αυτό είναι του Στεργίου. Και τα δύο καλά είναι, του Στεργίου ίσως πιο πλήρες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregorio mc

Νεοφερμένος

Ο Gregorio mc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια ολα τα βοηθηματα ειναι καλα και χρησιμα και παρεχουν ποικιλια ασκησεων στο μαθητη.Βεβαια αυτο του Μπαρλα εχει καλη μεθοδο προσεγγισης της θεωριας και ειναι πολυ καλο για ενα μαθητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Όσοι άνθρωποι τόσες γνώμες.Ε όχι ρε παιδιά καί εύκολος ο Μπάρλας.Εμένα όταν με ρωτάνε τα παιδιά τι βοήθημα να πάρουν τούς ρωτάω πρώτα ποιό είναι το επίπεδό τους.Γιατί αν είσαι αρχάριος δεν μπορείς να μάθεις από τον Μπάρλα.Έχει καί σύντομη θεωρία ως μείον.
Παίρνεις πρώτα έναν οποιονδήποτε συγγραφέα από τις εκδόσεις Σαββάλα, κάνεις έτσι πρώτα το "αγροτικό" σου καί μετά διαβάζεις τον μίστερ Μπάρλα.Επειδή η ασκησεολογία τού Μπάρλα είνα όλη δική του φρόντισε να έχει ξεχωριστές ασκήσεις πού δεν συναντάς εύκολα σε άλλα βιβλία.Γι αυτό δεν τον συνιστώ σε αρχάριους.
Οι ασκήσεις του, ειδικά τού δεύτερου τόμου είναι στη πλειοψηφία τους έτοιμες ασκήσεις γιά πανελλήνιες.
Μόνο κάποια αδέρφια Λουκόπουλοι έτυχε να πέσουν πρόσφατα στα χέρια μου καί εννοώ βιβλία τους καί αυτοί καλύπτουν πολλά καί ενδιαφέροντα πράγματα αλλά είναι αρκετά ογκώδη τα βιβλία καί δεν ξέρω πόσοι θα τα ήθελαν έτσι.

Πέιτε μου πόσες ασκήσεις συναντάτε σε βιβλία σαν κάποια τού Μπάρλα πού λέει,
Έστω f(x): [α,β] -> R γιά την οποία ισχύει [f(x)]^3 +f '(x) = 0 γιά κάθε χ πού ανήκει στο [α.β]. Αν f(α) , -f(β) είναι οι ρίζες της εξίσωσης 3x^2 -5x -1 =0 να υπολογίσετε το ολοκλήρωμα της f(x) από α έως β.

Δεν σημαίνει ότι είναι καμμιά "σατανική" άσκηση αλλά είναι σίγουρα διαφορετική καί όχι "καταναλωτική". Καί βέβαια μπαίνει κάλιστα στις πανελλήνιες.
Απόψεις βλέπετε αλλά τεκμηριωμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ερώτηση:

Λογικά πρέπει να λέει ότι , γιατί αλλιώς δε μπορώ να τη λύσω. Αν όντως είναι διάφορη του μηδέν, τότε η λύση είναι απλή. Δηλαδή:










Και μετά Vieta στην αρχική κ.λπ.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ναί Στέλιο ξέχασα να γράψω τον περιορισμό διάφορη τού μηδενός.Εσύ τι λες γιά το επίπεδο των βιβλίων τού Μπάρλα?

Να πω καί ένα άλλο συγγραφέα τον Μπαϊλάκη πού έχει "τρέλα" με τα μαθηματικά καί βάζει δυνατές ασκήσεις αλλά δεν συνιστάται σε όσους κάνουν τα πρώτα βήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Κοιτάξτε, εμένα η άποψή μου είναι πως σε όλα τα βοηθήματα -σε άλλα περισσότερο, σε άλλα λιγότερο- οι ασκήσεις ανακυκλώνονται. Κάθε βοήθημα ίσως έχει μια δική του πρωτότυπη άσκηση. Αυτά τα λέω, έχοντας περάσει κατά καιρούς απ' τα χέρια μου πάνω από 60-70 βοηθήματα για 3η λυκείου. Ο Μπάρλας παλαιότερα ίσως ήταν καινοτόμος, αλλά σήμερα, ίσως επειδή τον αντέγραψαν, ασκήσεις του υπάρχουν παραπλήσιες και σε άλλα βοηθήματα. Επίσης, ο Μπαϊλάκης έχει καλό βοήθημα, με γερές ασκήσεις για πανελλαδικές, αλλά νομίζω πως φαίνεται ότι δε τις έχει φτιάξει ο ίδιος τις περισσότερες, μιας και αρκετές απ' αυτές έχω συναντήσει και αλλού. Επίσης, έχει ορισμένα λάθη που αποσυντονίζουν τον μαθητή, παρά τον κατατοπίζουν. Συγκεκριμένα, αν έχετε το επαναληπτικό μπλε βιβλίο, σας παραπέμπω στην άσκηση που μου 'χε μείνει τότε που την έλυνα για το τεράστιο μαθηματικό λάθος που είχε ("ΘΕΜΑΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ", Γιάννης Μπαϊλάκης, σελ. 253, Θέμα 233). Δε γίνεται να κάνεις αντικατάσταση του ολοκληρώματος, παρά μόνο αν η συνάρτηση είναι αμφιμονότιμη μεταξύ των άκρων ολοκλήρωσης. Πάραυτα, την κάνει, χωρίς να 'ναι η συνάρτηση αμφιμονότιμη, μαθαίνοντας στον μαθητή λάθος τρόπο επίλυσης. Βέβαια, το "έλα μώρε, ψύλλους στα άχυρα ψάχνεις", όπως μου 'χε πει και πέρσι ο καθηγητής στο σχολείο, είναι χαζό. Υπάρχει μεγάλο μαθηματικό κενό από πίσω, όσο μικρό και αν φαίνεται αυτό! Ο ίδιος ο μαθητής απ' την άλλη, δε μπορεί να ξέρει ότι είναι λάθος, αλλά ούτε και οι καθηγητές που ασχολούνται ως επί το πλείστον με το βιβλίο της κατεύθυνσης που δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο (κάκως βέβαια. Το βιβλίο των δεσμών το ανέφερε). Για εμένα προσωπικά, η καλύτερη σειρά είναι αυτή του κυρίου Καζαντζή. Έχει εξαντληθεί δυστυχώς, αλλά είναι κορυφαία.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top