Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αν και το συγκεκριμενο θεμα δε με αφορα πια αφου την σχολη που ηθελα την εχω τελειωσει ηδη.. αλλα αν ηταν να ξεκινησω σε μια σχολη τωρα, θα διαλεγα μαλλον την Καλων Τεχνων ή και Κοινωνιολογια ειναι αρκετα ενδιαφερουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@ Ιατρικη ε; Η Ξαδερφη μου ειναι στο τριτο ετος. Παντος να ξερεις οτι αφοτου αποφοιτισεις θα τρελαθεις στο ανχος, ειδικα αν εχεις καμια ιδικοτιτα τυπου χειρουργου κλπ.

@xmavidis καλα αποτελεσματα φιλε!

@briki Καλων τεχνων; Σου αρεσει η πεινα;:P Κοινονιολογια εχει τελιωσει ο ξαδερφος μου, πριν μερικους μηνες πειρε και το διπλωμα. Δεν του αρεσε ιδιετερα προτου μπει στο πανεπιστιμιο αλλα μετα του αρεσε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Dark Kronos: οχι, γιαυτο λεω να κατασκηνωσω στα υπογεια του μετρο (που θα γινει) της Θεσσαλονικης, και να πουλαω εκει τους -εκ ιμπρεσσιονισμου εμπνευσμενους- πινακες μου!:clapup::P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Εγώ πάλι σκέφτομαι να κάνω μηχανογραφικό με το 10% για Μαρκετινγκ & Επικοινωνίας στο ΟΠΑ.

Ή στην Αρχιτεκτονική... αλλά για αυτό έχω μια απορία... αν δεν είχα εξεταστεί ΤΟΤΕ σε μαθήματα σχεδίου, παίζει να με πάρουν;;; (Έστω ότι τα μόριά μου είναι 195).

Επίσης, ξέρεις κανείς αν πλέον ισχύει το εξής: Κάθε χρόνο προστίθεται και ένα μόριο στο λογαριασμό σου;;; :P

Άντε να δούμε πού θα με πάρουν τελικά. Προπτυχιακό θα είναι αυτό;;;; Μεταπτυχιακό;;;; Δεν ξέρω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
αλλά για αυτό έχω μια απορία... αν δεν είχα εξεταστεί ΤΟΤΕ σε μαθήματα σχεδίου, παίζει να με πάρουν;;;

Αυτή την απορία την έχω κι εγώ!!
Επίσης, μέχρι πόσα χρόνια μετά μπορείς να κάνεις 10%? Αν πχ τελειώσω τη σχολή μου σε 8 χρόνια θα μπορώ μετά να πάω σε άλλη με 10%? (κάλλιο αργά παρά ποτε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν πχ τελειώσω τη σχολή μου σε 8 χρόνια θα μπορώ μετά να πάω σε άλλη με 10%? (κάλλιο αργά παρά ποτε :P)

Μια ζωη θα σπουδαζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Μια ζωη θα σπουδαζεις;
Ανάλογα με τη σχολή.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Μια ζωη θα σπουδαζεις;

Αν εννοείς για τη 2η σχολή, ναι μακάρι να σπουδάζω και μια ζωή και να βγάλω και 10 σχολές! Προτιμώ να είμαι πολυπράγμων παρά την εξειδίκευση (master, phd, 2o phd κοκ).
Αν εννοείς τα 8 χρόνια, σου θυμίζω οτι η σχολή μου αφενός μεν είναι 5 και όχι 4 κανονικά, και αφετέρου, επειδή ασχολούμαι με κάτι άλλο επαγγελματικά δεν μπορώ και δεν θέλω να αφοσιωθώ ψυχι τε και σώματι εκεί ώστε να τη βγάλω σε 5-6 χρόνια. Ευελιπιστώ οτι μετά την πάροδο των 5 πρώτων χρόνων θα μπορώ να τα βγάζω πέρα μόνη μου οικονομικά χωρίς να επιβαρύνω τους γονείς μου καθόλου για αυτήν την καθυστέρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν εννοείς για τη 2η σχολή, ναι μακάρι να σπουδάζω και μια ζωή και να βγάλω και 10 σχολές! Προτιμώ να είμαι πολυπράγμων παρά την εξειδίκευση (master, phd, 2o phd κοκ).
Αν εννοείς τα 8 χρόνια, σου θυμίζω οτι η σχολή μου αφενός μεν είναι 5 και όχι 4 κανονικά, και αφετέρου, επειδή ασχολούμαι με κάτι άλλο επαγγελματικά δεν μπορώ και δεν θέλω να αφοσιωθώ ψυχι τε και σώματι εκεί ώστε να τη βγάλω σε 5-6 χρόνια. Ευελιπιστώ οτι μετά την πάροδο των 5 πρώτων χρόνων θα μπορώ να τα βγάζω πέρα μόνη μου οικονομικά χωρίς να επιβαρύνω τους γονείς μου καθόλου για αυτήν την καθυστέρηση.

Δεν μιλαω για τα 8 χρονια αλλα για το συνολο. Αν κανεις 8 χρονια σε αυτην που εισαι τωρα και 6-7 στην δευτερη παει να πει οτι θα τελιωσεις με αυτες τις δυο στα 33-34 χρονων. Ποτε θα αφοσιωθεις σε καπια δουλεια προκειμενου να πας σχετικα μπροστα και να μην εισαι με μισθους πεινας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Δεν μιλαω για τα 8 χρονια αλλα για το συνολο. Αν κανεις 8 χρονια σε αυτην που εισαι τωρα και 6-7 στην δευτερη παει να πει οτι θα τελιωσεις με αυτες τις δυο στα 33-34 χρονων. Ποτε θα αφοσιωθεις σε καπια δουλεια προκειμενου να πας σχετικα μπροστα και να μην εισαι με μισθους πεινας;
Τώρα :P
Καλά δεν διάβασες τι έγραψα πριν; ΓΙ'ΑΥΤΟ θα κάνω πιθανότατα αρκετά χρόνια να τελειώσω... Γιατί θέλω να κοιτάξω να αφοσιωθώ στη δουλειά μου.
Όσο για τους μισθούς πείνας, μακάρι να μην χρειαστεί να πάρω ποτέ μισθό, είτε πείνας είτε χόρτασης. Προτιμώ να μου βγει ο τάκος στη δουλειά παρά να γίνω υπάλληλος, τα χουμε ξαναπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Προτιμώ να μου βγει ο τάκος στη δουλειά παρά να γίνω υπάλληλος, τα χουμε ξαναπει.

Μπράβο μεγάλη! :clapup:

Α, και απ'ό, τι μου έχει πει η μάνα μου υπάρχει κάποιο όριο όσον αφορά το να δώσεις με το 10%, και νομίζω από κάποιο σημείο και μετά απλώς ξαναδίνεις εξετάσεις χωρίς να προσμετρούνται τα προφορικά σου ή κάτι τέτοιο, ωχ δε θυμάμαι τώρα, τα μπέρδεψα με φαίνεται... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από QsLv:
Μπράβο μεγάλη! :clapup:

Επιτέλους κι ένα άτομο που έχει την ίδια νοοτροπία (αν κατάλαβα καλά δλδ) :clapup::clapup:
Σπάνιο στην Ελλάδα...... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Εγώ πάντως,θυμάμαι που κάποτε ήθελα να περάσω αρχαιολογία,αλλά τελικά,καμμία σχέση.. :( αυτό που κατάλαβα όμως,είναι ότι πάνω απ'όλα,ό,τι κάνουμε πρέπει να το κάνουμε για τον εαυτό μας και όχι για να κάνουμε το χατίρι οποιουδήποτε.. :hmm: και στην τελική,ακόμα κι αν κάποιοι δεν καταφέρουν να περάσουν στις σχολές που θέλουν,πρέπει να ξέρουν ότι ποτέ δεν είναι αργά κι ότι μια αποτυχία,δεν φέρνει το τέλος του κόσμου..ο κόσμος είναι εκεί έξω και μας περιμένει όλους μας+ευκαιρίες για κάτι καλύτερο,θα υπάρξουν σίγουρα πολλές..!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Επιτέλους κι ένα άτομο που έχει την ίδια νοοτροπία (αν κατάλαβα καλά δλδ) :clapup::clapup:
Σπάνιο στην Ελλάδα...... :/:
Συμφωνώ κι εγώ σ' αυτό. Στην Ελλάδα όλοι είναι "βολεψάκηδες" δυστηχώς. Προτιμώ να δώσω όλον μου τον ιδρώτα για να καταφέρω κάτι παρά να γίνω υπάλληλος. Εντάξει, εξαρτάται τι υπάλληλος και πού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xmavidis:
Εντάξει, εξαρτάται τι υπάλληλος και πού.

Οπουδήποτε και με οσαδήποτε λεφτά. Απλά αν ήταν όντως καλή θέση με μεγάλες αποδοχές θα πήγαινα προσωρινά για να μαζέψω χρήματα για το γραφείο μου. Με τίποτα δεν θα ήθελα να γεράσω όντας υπάλληλος.
Ίσως "φταίει" το ότι μεγάλωσα έτσι, η μητέρα μου απο μικρή μου έλεγε "παιδί μου ένα πρ΄γμα πρόσεξε, μην γίνεις ποτέ υπάλληλος." (είναι κι αυτή ελευθερος επαγγελματίας και δεν έχει δουλέψει ποτέ υπάλληλος, μόνο κάτι μεταξύ υπαλλήλου και εξωτερικού συνεργάτη όταν έκανε το μάστερ της, και σε αυτό το θέμα αποτελεί για μένα παράδειγμα προς μίμησιν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Πολυ θα θελα να μπω Μηχανολογια(Δεν λεγεται ακριβως ετσι) στο μετσοβιο Πολυτεχνειο αλλα εκτως απο το οτι η βαση ειναι υψηλη ξερωψ της δυνατοτητες μου και δεν τα πιανω (τα μορια) που να χτυπιεμαι.Ως εναλλακτικη λυση εχω το ΤΕΙ Μηχανολογιας Πειραια.Ετσι και αλλιως ειτε αει μπω ειτε τει εγω θα συνεχισω την επιχειρηση του πατερα μου δε θα εχω προβλημα στην αγορα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Πολυ θα ηθελα να ειχα ασχοληθει σοβαρα με την υποκριτικη...:/: :(
Δεν ειναι του να "περασεις" που λεει το θεμα κτλ κτλ...αλλα το ειπα να μην το πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Για μένα ξεχνάται κάτι σημαντικό που ξέχναγα και εγώ και είναι απόροια ότι σε αυτήν την χώρα δεν έχουμε επαγγελματικό προσανατολισμό!

Το όνομα μιας σχολής δεν λέει και πολλά γιατί συνήθως το επαγγελμα που ακολουθείς αρκετές φορές δεν σχετίζεται με αυτό. Επίσης το επίπεδο των πανεπιστημιακών σπουδών καμιά σχέση δεν έχει το επίπεδο των μαθημάτων του σχολείου. Οκ δεν είπα κάτι καινούργιο αλλά να φέρω ένα παράδειγμα!
Ανέκαθεν μου άρεσαν τα μαθηματικά και τα πήγαινα άριστα και στην φυσική. Έχοντας τελειώσει το Μαθηματικό απλά καμια σχέση. Τα μαθηματικά του Μαθηματικού δεν μαρέσουν. Δεν έχουν καμιά πρακτική υπόσταση όπως διδάσκονται!

Συνεπώς συμβουλή μου είναι να μην παρασύρεστε από το όνομα μιας σχολής αλλά ρωτήστε τριγύρω για το τι σημαίνει πραγματικά αυτή η σχολή επαγγελματικά αλλά και για την Ελλάδα! Αυτό που λέει η Μισελ για παρακαλούθηση έχει κάποιο δίκιο αλλά για μένα δεν θα καταλάβει και πολλά. Όχι τίποτα σημαντικό δηλαδή με αξία!

Παρεπιπτόντως τα μαθήματα του Πανεπιστημίου δεν είναι ανοικτά για τον κόσμο. Απλά δεν ελέγχονται. Επίσης αν ένας ανήλικος βρεθεί σε πανεπιστημιακό χώρο και γίνει κάτι υπάρχει γερό μπλέξιμο γιατί από όσο ξέρω δεν επιτρέπεται!

Επίσης Αστροφυσική και Αστρονομία ναι είναι διαφορετικά επαγγέλματα αλλά νομίζω στο επίπεδο του Πανεπιστημίου έχουν πολλά κοινά. Θέλουν όμως τρελά μαθηματικά και όχι αυτά του σχολείου! Και θεματολογικά είναι πολύ δύσκολες!
Επαγγελματικά δεν ξέρω.

Για τις στρατιωτικές έχοντας πάει θητεία θα πω ότι μόνο ένα καλό έχουν. Είναι η μόνη διέξοδος για να ασχοληθείς σοβαρά με κάποια τεχνολογικά αντικείμενα στην Ελλάδα. πχ Μηχανικός αεροσκαφών στα μαχητικά ή ελικόπτερα. Τρελή εκπαίδευση και τρελό θέμα! Αλλά από λεφτά οκ σίγουρα αλλά μισθός δημοσίου! Οιπιλότοι είναι άλλη φάση. Εντελώς για την τρέλα τους! Οι υπόλοιποι συγνώμη αλλά είναι για λύπηση συνήθως. Και οκ οι σχολές των αξιωματικών είναι καλές γιατί δίνουν και μια μόρφωση. Των υπαξιαματικών είναι μια διαβίου συμφωνία τεμπελιάς και λαμογιού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Επίσης αν ένας ανήλικος βρεθεί σε πανεπιστημιακό χώρο και γίνει κάτι υπάρχει γερό μπλέξιμο γιατί από όσο ξέρω δεν επιτρέπεται!
δλδ οι ζωγραφιώτες καθηγητές που φέρνουν τα σχολεία εκδρομη στο εμπ παίζουν το κεφάλι τους με βάση το νόμο? :confused::confused::confused::confused:

[αφού αυτοί φέρνουν τα παιδιά εκδρομή αυτοί έχουν την ευθύνη άρα...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Για τις στρατιωτικές έχοντας πάει θητεία θα πω ότι μόνο ένα καλό έχουν. Είναι η μόνη διέξοδος για να ασχοληθείς σοβαρά με κάποια τεχνολογικά αντικείμενα στην Ελλάδα. πχ Μηχανικός αεροσκαφών στα μαχητικά ή ελικόπτερα. Τρελή εκπαίδευση και τρελό θέμα! Αλλά από λεφτά οκ σίγουρα αλλά μισθός δημοσίου! Οιπιλότοι είναι άλλη φάση. Εντελώς για την τρέλα τους! Οι υπόλοιποι συγνώμη αλλά είναι για λύπηση συνήθως. Και οκ οι σχολές των αξιωματικών είναι καλές γιατί δίνουν και μια μόρφωση. Των υπαξιαματικών είναι μια διαβίου συμφωνία τεμπελιάς και λαμογιού!

Δεν ξερω τι μισθο περνουν οι αξιωματικοι. Μονο οι πιλοτοι ξερω τι περνουν, ομως σε περιπτωση που δεν περασω πιλοτος δεν εχει καπιο επαγκελμα που να πω "αχ, αυτο με ξετρελενει" οποτε θα παω στρατιωτικες σχολες που μου αρεσουν αρκετα και οταν αποφοιτισω θα παρω μια μεταθεση για Ροδο και θα συνεχισω εδω της δραστιριοτιτες του πατερα μου απλα θα ειμαι και στον στρατο για να κανω κατι που μου αρεσει, και αν δω οτι δεν μου αρεσει την κανω με ελαφρα πηδηματακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top