Το πόρισμα για τα πανεπιστήμια

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν μιλησε κανεις για Χαρβαντ, ουτε και για UCLA ή Κεϊμπριτζ, τα οποιο ειναι και δημοσια.

Γραφω με βαση τα δικα σου σημεια τι πιστευω:

1. Δεν ειναι κακο να υπαρχουν διδακτρα 500 ευρω το εξαμηνο. Στους γιατρους μπορει να ειναι και παραπανω. Τα βιβλια φυσικα και πρεπει να αγοραζονται. Καποια πραγματα αν δεν τα πληρωσουν καποιοι δεν τα εκτιμουν δυστυχως. Πρεπει να υπαρχουν και πολλες υποτροφιες παραλληλα.

2. Εαν δεν υπαρξει συνδεση παραγωγης με την εκπαιδευση δεν μπορει να καταπολεμηθει η ανεργια. Δεν λεει κανεις να καταργηθουν ειδικοτητες σαν αυτες που εγραψες, αν κα προσωπικα εαν καταργουνταν φιλοσοφια, θεολογια δεν θα με πειραζε καθολου. Ομως δε μπορω να φανταστω φοιτητικο παρτι χωρις φοιτητριες ψυχολογιας ή φιλολογιας :P

3. Η κρατικη χρηματοδοτηση πρεπει να αυξηθει. Επισης πρεπει να αξιοποιηθει η περιουσια των αει. Πχ το ΕΚΠΑ εχει τεραστια περιουσια που ισως να υπαρχουν και ποινικες ευθυνες που μενει αναξιοποιητη.

4. Πρεπει να αξιολογουνται ΟΛΟΙ, φοιτητες, καθηγητες ακομη και οι καθαριστριες. Δε γινεται αλλιως. Δεν μπορει να υπαρχει εκπαιδευτικη διαδιακασια χωρις αξιολογηση. Αυτη ειναι νεο-ελληνικη προτοτυπια δυστυχως.

5. Οι πρυτανεις χρειαζονται μανατζερ που θα τους βοηθουν, διοτι οι ιδιοι προφανως δεν ξερουν. Δες τι γινεται με την περιουσια των αει για παραδειγμα.

6. Οι φοιτητες πρεπει να κοιτουν περισσοτερο τα μαθηματα τους και το μελλον τους και λιγοτερο την κομμματικη πολιτικη. Δεν ειναι κακο να μειωθει λιγο η εκπροσωπηση τους. Μπορουμε να δουμε τι γινεται στην υπολοιπη Ευρωπη πχ.

7. Το θεμα το ασυλου πρεπει να αντιμετωπιστει ΑΜΕΣΑ. Δεν μπορει το ακαδημαϊκο ασυλο να χρησιμοποιειται απο πρεζακιδες , κλεφτρονια κλπ για να κανουν τη 'δουλεια' τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αγαπητε παικτη, ******ς δεν ειμαι. Παρολαυτα, εσυ μπορεις να πιστευεις οτι θελεις, δεν σε ξερω δεν με ξερεις. Ναι, με ενοχλει να ειναι καποιος 10 χρονια φοιτητης, και με ενοχλει να εχει καποιος ισοτιμο πτυχιο με εμενα που εχω κουραστει για να το αποχτησω. Και αυτος επειδη α) αντεγραψε στις πανελληνιες και περασε (πολλα παραδειγματα γνωστων μου) και β) γραφτηκε σε ταδε φοιτητικη παραταξη και πηρε τα θεματα ετοιμα να μας το παιζει μαγκας και κουλ. Ε κατσε, ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα! Ναι, να γινουν καταληψεις και αγωνες, και συμφωνω σε πολλα σημεια με αυτους που τις κανουν. ΑΛΛΑ, να μην φτασουμε στο σημειο να παλευουμε για το δικαιωμα στην τεμπελια! (νοου οφενσ, δεν αναφερομαι σε κανεναν εδω μεσα, και παντα στο μυαλο μου εχω παραδειγματα γνωστων μου που χαιρονται που χανουν εργαστηρια και τρομοκρατουνται στο ενδεχομενο να τους βαλει καποιος το μαχαιρι στο λαιμο και να τους πει "Τερμα το καθισιο, κατσε και διαβασε!"). Και πανω απο ολα, το πανεπιστημιο στη σημερινη κατασταση δεν πετυχαινει πολυ σημαντικους σκοπους του: να τραβηξει το ενδιαφερον των φοιτητων, να τους κανει ενεργους πολιτες και οχι ανωριμα παιδακια που τρωνε τα λεφτα του μπαμπα κλπ. Δεν μπορει να ειναι καποιος 30 και να σπουδαζει ακομα!! (εξαιρουνται σοβαροι λογοι π.χ. υγειας!)
Υ.Γ. Οσο για το φυτουκλακι, ναι, μολις τελειωσα ολες τις σημειωσεις ενος μαθηματος! :clapup: Ναι ειμαι και το χαιρομαιιιιιιΙ!Ι!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Άντε πάλι. Για το όριο φοίτησης πετάμε λοιπόν τους φοιτητές:
  • [FONT=verdana, arial, helvetica][/FONT][FONT=verdana, arial, helvetica]
  • Τους "τεμπέληδες"
  • Όσους δεν έχουν λεφτά
  • Αυτούς που θέλουν να ανοίξουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες (καλλιτεχνικά, συνδικαλιστικά, ταξίδια κτλ.)
  • Αυτούς που κουράστηκαν με το άθλιο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ
  • Αυτούς που θέλουν να εντρυφήσουν παράλληλα σε κάποιο γνωστικό αντικείμενο διαφορετικό από το αντικείμενο σπουδών
  • Αυτούς που θέλουν να εντρυφήσουν σε κάποιο επιμέρους κλάδο του γνωστικού αντικειμένου που σπουδάζει
  • Αυτούς που είχαν ατυχίες στις σπουδές τους
  • Αυτούς που είχαν ατυχίες στη ζωή τους (έρωτας, ατυχήματα κτλ.)[/FONT]
[FONT=verdana, arial, helvetica]

και άλλους πολλούς για να σώσεις χρήματα που το 0,00001% του ΑΕΠ θα τα υπερκερνούσε (μη σου πω και το φόρεμα της Βίσση).

[/FONT][FONT=verdana, arial, helvetica]Και η απάντηση στο ότι οι αιώνιοι δεν κοστίζουν στο κράτος βρίσκεται στον νόμο 2083/1992, άρθρο 9, παράγραφος 10 που λέει ότι:

[/FONT][FONT=verdana, arial, helvetica]
[FONT=verdana,arial,helvetica]
Αρχική Δημοσίευση από Νόμος:
[/FONT]Μετά την πάροδο του χρονικού διαστήματος, που προβλέπεται ως
ελάχιστη διάρκεια των προπτυχιακών σπουδών ενός τμήματος
προσαυξανομένου κατά δύο (2) έτη δεν χορηγούνται οι προβλεπόμενες πάσης
φύσεως παροχές προς τους φοιτητές, όπως ιατροφαρμακευτική και
νοσοκομειακή περίθαλψη, υποτροφίες επίδοσης και υποτροφίες και δάνεια
ενίσχυσης, δωρεάν σίτιση, στέγαση και παροχή διδακτικών βιβλίων ή άλλων
βοηθημάτων, διευκόλυνση για τις μετακινήσεις κ.ά.

[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Δλδ εγω (και τοσοι αλλοι και απο εξωτερικο και απο ΕΛλαδα) που μας βγαινει η πιστη all year round τι ειμαστε? Και θα εχουμε και ισοτιμο πτυχιο με καποιον που εβγαλε τη σχολη σε 10 χρονια! Ε οχι ρε παιδια!
Τα ίδια μαθήματα δεν θα περάσετε; Γιατί να μην είναι ίδιο το πτυχίο σας;
Είναι όπως όταν διαβάζεις ένα βιβλίο. Εσύ αν το διαβάσεις σε 2 μέρες το θυμάσαι καλύτερα απο κάποιον που θα διαβάζει μερικές σελίδες τη μέρα και θα του πάρει 10 μέρες; Δε νομίζω.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
  • [FONT=verdana, arial, helvetica][/FONT][FONT=verdana, arial, helvetica]
  • Αυτούς που θέλουν να ανοίξουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες (καλλιτεχνικά, συνδικαλιστικά, ταξίδια κτλ.)
  • Αυτούς που θέλουν να εντρυφήσουν παράλληλα σε κάποιο γνωστικό αντικείμενο διαφορετικό από το αντικείμενο σπουδών[/FONT]
Νι!! That's my case! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Για κάτσε... Εγώ που σπουδάζω Κύπρο και του χρόνου θα τελειώσω κανονικότατα, χωρίς ποτέ να έχω μείνει ούτε μισό μάθημα, τι σημαίνει;
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Άντε πάλι. Για το όριο φοίτησης πετάμε λοιπόν τους φοιτητές:
  • [FONT=verdana, arial, helvetica]
  • Όσους δεν έχουν λεφτά[/FONT]
Με συγχωρείς, αλλά εγώ ήρθα στην Κύπρο χωρίς καμία οικονομική στήριξη. Όλο το μήνα τον έβγαζα με 300 ευρώ που μου έστελναν. Στην αρχή μάλιστα ούτε δουλειά είχα. Έστρωσα τον **** μου κάτω όμως για να καταφέρω να πάρω μία υποτροφία. Τώρα εργάζομαι και σε 2 δουλειές για να τα καταφέρω. Δεδομένης κ της ακριβής ζωής στην Κύπρο, ελπίζω να μην ανήκω στην κατηγορία των "λεφτάδων"...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
  • [FONT=verdana, arial, helvetica]
  • Αυτούς που θέλουν να ανοίξουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες (καλλιτεχνικά, συνδικαλιστικά, ταξίδια κτλ.)[/FONT]
Δεν έχω ανοίξει πνευματικούς ορίζοντες; Και σε ομίλους έχω γραφτεί και αρθογραφώ και σε φιλανθρωπικές οργανώσεις θα μπλεχτώ από του χρόνου. Και πολλές εκδρομές έχω πάει. Σίγουρα δεν έχω κάτσει να μουχλιάσω.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
  • [FONT=verdana, arial, helvetica]
  • Αυτούς που κουράστηκαν με το άθλιο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ[/FONT]
Εγώ δεν κουράστηκα με το άθλιο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ; Από που έχασα τα 100 μόρια που δεν μου επέτρεψαν να περάσω (ευτυχώς λέω τώρα πλέον ) στην Ελλάδα; Από το ηλίθιο το σύστημα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
  • [FONT=verdana, arial, helvetica]
  • Αυτούς που θέλουν να εντρυφήσουν παράλληλα σε κάποιο γνωστικό αντικείμενο διαφορετικό από το αντικείμενο σπουδών[/FONT]
Εγώ δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο πέραν της ψυχολογίας; Σε πληροφορώ ότι με ενδιαφέρει και η κοινωνιολογία, αλλά δυστυχώς έχασα την ευκαιρία για minor στην κοινωνιολογία γιατί έπρεπε να κάνω αίτηση από το 2ο έτος...


Και plz μη πάει κάποιος να με βγάλει "ειδική περίπτωση" γιατί μόνο ειδική δεν είμαι! Δεν εχω τιποτα παραπάνω από τον κάθε φοιτητή. Μόνο η "οξεία τεμπελίτιδα" μου λείπει (αν κ με πιάνει ώρες-ώρες). Ούτε είμαι από τις διάνυες του τόπου. Το Λύκειο το τελείωσα με ένα μέσο βαθμό 16.6. Στο Πανεπιστήμιο κατάφερα να ανεβώ γιατί έχω μεράκι για αυτό που σπουδάζω.

Και τι κακό έχει η αξιολόγηση; Εδώ αξιολογούμε τους καθηγητές μας (καλά, όχι το λαμβάνουν και τρομερά υπόψην τους). Τους αξιολογούμε όχι βάσει των θεωριών κ των απόψεών τους, αλλά βάσει του πόσο καλά κάνουν το μάθημα. Αλλά στην αξιολόγηση αναφέρουμε (ανώνυμα) και βαθμό ως τώρα, αλλά και βαθμό που αναμένουμε από το μάθημα, ώστε να αποφεύγονται "χαντακώματα" καθηγητών από φοιτητές που απλώς αποφάσισαν να κάψουν κόσμο.

Θα συμφωνήσω με έναν σχολιαστή και πιο πάνω που είπε ότι όλα καλά, αλλά να μην φτάσουμε να παλεύουμε για την τεμπελιά! Και με συγχωρείτε, αλλά ξέρω πάρα πολλά άτομα που πατάνε μόνο στην τελική εξέταση και εκεί χωρίς να διαβάσουν. Όταν δηλαδή αυτοί θα τελειώσουν κοντά στα 30 τους το 1ο πτυχίο τι θα γίνει; Θα μπορούν να λέγονται επαγγελματίες; Θα τους εμπιστευτείτε εσείς; Στο κάτω - κάτω προστατεύεται και η κοινωνία.

Στα άλλα που είπες emufear, για σύνδεση με παραγωγή και κάποια άλλα συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Εγώ δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο πέραν της ψυχολογίας; Σε πληροφορώ ότι με ενδιαφέρει και η κοινωνιολογία, αλλά δυστυχώς έχασα την ευκαιρία για minor στην κοινωνιολογία γιατί έπρεπε να κάνω αίτηση από το 2ο έτος...

Monaxe καταλαβαινεις τι θα πει "να εντρυφήσει";; Θεωρείς δηλαδή οτι έχεις "εντρυφήσει" στην κοινωνιολογία ας πούμε; Δεν σημαίνει να ενδιαφέρεσαι για ένα άλλο γνωστικό αντικείμενο απλώς, αλλά να ασχολείσαι πολλές ώρες κάθε μέρα με αυτό, μαθαίνοντας πολλές φορές ένα δευτερο επάγγελμα ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Michelle, είχα παρακολουθήσει extra μαθήματα κοινωνιολογίας επειδή μου άρεσαν. Γι'αυτό κ πήγα να κάνω και minor, αλλά λίγο αργά...

Κατάλαβα τι έγραφε ο emufear. Είπαμε τελείωσα με 16.6, όχι με 1.6! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Επειδή είμαι από την Κύπρο μοναχέ επέτρεψέ μου να ξέρω κάποια παραπάνω πράγματα για την Κύπρο και την Ελλάδα... Ας γίνουμε πρώτα Κύπρος και συζητάμε για τις αλλαγές. Αλλά αν δεν κάνουμε εκ βαθέων ανανέωση δεν θα πετύχουν οι αλλαγές. Δεν με κάλυψες ούτε στα υπόλοιπα bullets, ούτε και σε αυτά που έκανες quote. Πίστεψέ με και εγώ κάνω χίλια δύο πράγματα αλλά δε νιώθω την παραμικρή ανάγκη να τα απαριθμήσω. Το όριο φοίτησης που βοηθάει ακόμα αδυνατώ να καταλάβω.

Ένας φίλος μου σε ένα άλλο φόρουμ έγραψε:

"[FONT=verdana, arial, helvetica] Γενικά, κυριαρχεί η αντίληψη ότι ο χρονίζων φοιτητής είναι βλαπτικός προς στην κοινωνία, διότι καταναλώνει υπηρεσίες χωρίς να παράγει πλούτο. Η αντίληψη αυτή παραβλέπει ότι, υπό ορισμένες συνθήκες, ο φοιτητής αυτός όσα παίρνει τώρα από την κοινωνία θα είναι σε θέση να της τα δώσει στο μέλλον πολλαπλάσια.

Δεν υπάρχει καλύτερη επένδυση για μια κοινωνία από το να δίνει στους νέους της όλες τις ευκαιρίες που χρειάζονται για να ολοκληρώσουν την ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους. Και μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε αυτό, κάτι τύποι σαν τον Στηβ Τζομπς θα εξακολουθούν να μας θυμίζουν ότι κανείς ποτέ δεν έγινε σπουδαίος ακολουθώντας τυφλά μια εκπαιδευτική διαδικασία που άλλοι σχεδίασαν γι' αυτόν χωρίς να τον ρωτήσουν.

ΥΓ. Φαινόμενα "χασομέρηδων" φοιτητών είναι άσχετα με τα θέμα. Αν 100 χασομέρηδες φοιτητές είναι το τίμημα που πρέπει να πληρώσει μια κοινωνία προκειμένου 10 φιλόδοξοι φοιτητές να έχουν την ευκαιρία να λάμψουν, τότε bring it on!"[/FONT]

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Στα άλλα που είπες emufear, για σύνδεση με παραγωγή και κάποια άλλα συμφωνώ.

Τι εννοείς; Εγώ είμαι ΚΑΤΑ της εμπορευματοποίησης της γνώσης, της κατευθυνόμενης έρευνας, της αξιολόγησης με αγοραστικά κριτήρια, των μάνατζερ με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Απαρίθμησα το τι κάνω εγώ γιατί αυτά που ανέφερες δεν τα βλέπω ως εμπόδια.

Στο όριο φοίτησης δεν θα συνεχίσω γιατί η διαφορά είναι απλή: το βλέπω ωφέλιμο, το βλέπεις ανώφελο, πάει κ τέλειωσε. Απλά θεωρώ ότι το όριο δεν εμποδίζει την ανάπτυξη κανενός...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Τι εννοείς; Εγώ είμαι ΚΑΤΑ της εμπορευματοποίησης της γνώσης, της κατευθυνόμενης έρευνας, της αξιολόγησης με αγοραστικά κριτήρια, των μάνατζερ με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια κτλ..
και εγώ ΚΑΤΑ είμαι, γι'αυτό συμφωνω.

Ρε παιδιά! Δεν είμαι ηλίθιος! Ξέρω τι διαβάζω και τι γράφω! Για να έγραψα ότι συμφωνω, σημαίνει ότι συμφωνώ!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Συγγνώμη δεν είχα καμία διάθεση να σε υποτιμήσω απλά ήθελα διευκρίνιση.. :redface:

Εγώ δεν βλέπω όφελος στο όριο φοίτησης, ενώ βλέπω όφελος στο μη όριο φοίτησης.
Όσο για το πότε τελείωσες τη σχολή, σε όλα τα σπουδαία μεταπτυχιακά της Αμερικής δεν τους νοιάζει μία στα πόσα χρόνια τελείωσες τηςσχολή σου και σίγουρα θα προτιμήσουν αυτόν που στα 8 χρόνια έβγαλε 9 παρά "εσένα" που στα 4 χρόνια έβγαλες με 6.8 τη σχολή σου...

Κι εγώ ασχολούμαι ενεργά με αρκετά ζητήματα, όχι όσο ενεργά θα ήθελα γιατί θέλω να τελειώσω σχετικά γρήγορα τη σχολή (πόσο μάλλον αν υπήρχε και όριο φοίτησης..). Βγήκα πρώτος στο έτος μου και το μόνο που πήρα είναι μια ****μένη ADSL 512 για ένα χρόνο (μόνο τη σύνδεση). Συνήθως το ΙΚΥ έδινε 1500 ευρώ (για ένα έτος) αλλά φέτος δεν έχει βγει ακόμα η ανακοίνωση. Τόσο πολύ σε επιβραβεύουν στην Ελλάδα μοναχέ..

Τέλος, γουστάρω ρε φίλε να ερωτευτώ μια κοπέλα, να ζήσουμε μια περιπέτεια και στο τέλος να γίνουν όλα τελείως χάλια και να παρατήσω μια ολόκληρη εξεταστική για να μεθάω και να κλαίω.. χωρίς να έχω φόβο για τις σπουδές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά.
Απο τη στιγμή που δίνεις πανελλήνιες το σύστημα κρίνει οτι είσαι κατάλληλος να μπεις στην Χ σχολή.
Μετά αν κοπείς 4 φορές σε ένα μάθημα ή κάνεις περισσότερο καιρό να τελειώσεις κρίνουν οτι είσαι ακατάλληλος; Τότε αυτό που έχει πρόβλημα κύριοι είναι το σύστημα σας των πανελληνίων που με έκρινε κατάλληλη. Αυτό πρέπει να αλλάξετε. Όχι να αναθεωρείτε πεντακόσιες φορές τη γνώμη σας (=του συστήματος) για το αν είμαι κατάλληλη ή όχι για τη σχολή επειδή δεν είσαστε άξιοι να φτιάξετε ένα σωστό σύστημα εισαγωγής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Τέλος, γουστάρω ρε φίλε να ερωτευτώ μια κοπέλα, να ζήσουμε μια περιπέτεια και στο τέλος να γίνουν όλα τελείως χάλια και να παρατήσω μια ολόκληρη εξεταστική για να μεθάω και να κλαίω.. χωρίς να έχω φόβο για τις σπουδές μου.
Μπορείς, για 4 εξεταστικές (=2 χρόνια). Από την άλλη βέβαια, η "δουλειά" σου είναι αυτή τη στιγμή να σπουδάζεις. Αύριο μεθαύριο θα παρατήσεις την θέση σου σε μία εταιρία για να πας να μεθάς και να κλαις για 1 εξάμηνο; Δεν λέω, δικαίωμά σου είναι, απλά εμένα μου ακούγεται κουφό να γίνεται ο αγώνας για να είναι οι φοιτητές απλά ανέμελοι.

Καταλαβαίνω να γίνονται αγώνες για να αναβαθμιστουν τα πτυχία, για να έρθει περισσότερο χρήμα στις σχολές, για να δωθούν υψηλότερες κ περισσότερες υποτροφίες , για να διασφαλίζεται, όσο γίνεται, ότι οι περισσότεροι φοιτητές αύριο - μευθαύριο θα έχουν κάποια βασική εργασία ή για να αυξηθούν τα τμήματα και τα μεταπτυχιακά προγράμματα που προσφέρονται στην Ελλάδα. Αλλά να γίνονται αγώνες για να μπορεί ένας να έχει ένα διαμέρισμα στην Αθήνα εις βάρος των γονιών του, να μην πατάει στο πανεπιστήμιο παρά μόνο για καφέ και να περνάει 1 μάθημα το εξάμηνο κ αυτό τυχαία, ε το βρίσκω υπερβολικό κ εκεί αντιδρώ

EDIT: "Τότε αυτό που έχει πρόβλημα κύριοι είναι το σύστημα σας"
Το σύστημα είναι το πλέον ακατάλληλο... Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς. Τουλάχιστον όποιος πέρασε τον "εφιάλτη" των πενελληνίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αλλά να γίνονται αγώνες για να μπορεί ένας να έχει ένα διαμέρισμα στην Αθήνα εις βάρος των γονιών του, να μην πατάει στο πανεπιστήμιο παρά μόνο για καφέ και να περνάει 1 μάθημα το εξάμηνο κ αυτό τυχαία, ε το βρίσκω υπερβολικό κ εκεί αντιδρώ

Σου απάντησα ήδη για αυτό ότι είναι μια ομάδα, δεν μπορώ μαζί με τα ξερά να κάψω και τα χλωρά.

Όταν θα είμαι στην εταιρία δε θα μπορώ να το κάνω. Γιατί στην ****ζωή που έχουμε η όαση είναι τα "φοιτητικά χρόνια". Δεν θέλω να τη χάσω για το καλό του κεφαλαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
[FONT=verdana, arial, helvetica]Ψήφισμα Αλληλεγγύης από τους Πανεπιστημιακούς Καθηγητές του Καναδά

Σιγά σιγά όλη η γη τάσσεται υπέρ μας!
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά.
Απο τη στιγμή που δίνεις πανελλήνιες το σύστημα κρίνει οτι είσαι κατάλληλος να μπεις στην Χ σχολή.
Μετά αν κοπείς 4 φορές σε ένα μάθημα ή κάνεις περισσότερο καιρό να τελειώσεις κρίνουν οτι είσαι ακατάλληλος; Τότε αυτό που έχει πρόβλημα κύριοι είναι το σύστημα σας των πανελληνίων που με έκρινε κατάλληλη. Αυτό πρέπει να αλλάξετε. Όχι να αναθεωρείτε πεντακόσιες φορές τη γνώμη σας (=του συστήματος) για το αν είμαι κατάλληλη ή όχι για τη σχολή επειδή δεν είσαστε άξιοι να φτιάξετε ένα σωστό σύστημα εισαγωγής!
Λοιπον,και τωρα ενα σχολιο απο τον εξωτερικο μας παρατηρητη:D Παιδια στη Γερμανια και συγκεκριμενα στην Οδοντιατρικη εχεις το δικαιωμα να δωσεις καθε εργαστηριο 2 φορες! Αν κοπεις και την δευτερη, λυπαμαι χασατε! Αυτοματως διωχνεσαι απο την σχολη(δεν ειναι υπερβολες, το επαθε εκτος των αλλων ενας φιλος μου) και πρεπει να κανεις νεα αιτηση σε αλλη σχολη και σε αλλη πολιτεια:/:
Αν δε κοπεις στο πτυχιο στο ιδιο μαθημα 2 φορες διαγραφεσαι απο την σχολη και ολοι οι κοποι σου πανε χαμενοι! Προς Θεου δεν λεω οτι το συστημα ειναι καλο(σκεφτειτε οτι η σχολη μου εχει βαση το 6,5 για να περασεις το μαθημα:mad: )αλλα το να εχεις δικαιωμα να δωσεις ενα μαθημα 4 φορες ισως να μην ειναι και τοσο χαλια:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και τι ποσοστό Kassie διώχνονται με αυτό τον τρόπο απο τη σχολή;
Γιατί στην Ελλάδα αν γινόταν αυτό θα έφευγαν σχεδόν όλοι!
Ας μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.
Ας ήταν η διδασκαλία, οι υποδομές, τα βιβλία κλπ ανάλογα με της Γερμανίας και τότε ας βάζανε και τέτοια μέτρα. ΤΟΤΕ όμως, όχι απο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και τι ποσοστό Kassie διώχνονται με αυτό τον τρόπο απο τη σχολή;
Γιατί στην Ελλάδα αν γινόταν αυτό θα έφευγαν σχεδόν όλοι!
Ας μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.
Ας ήταν η διδασκαλία, οι υποδομές, τα βιβλία κλπ ανάλογα με της Γερμανίας και τότε ας βάζανε και τέτοια μέτρα. ΤΟΤΕ όμως, όχι απο πριν.
Michelle μου δεν θεωρω οτι η Οδοντιατρικη Σχολη στην Ελλαδα υστερει τοσο πολυ(τουλαχιστον απο οτι μου εχουν πει ατομα που σπουδαζουν εκει, προσωπικη αποψη δεν μπορω να εχω:) ). Φανταζομαι τα ιδια ισχυουν πανω κατω για τις περισσοτερες σχολες. Τουλαχιστον στη σχολη μου υπηρχαν μαθηματα που ηταν ελλειπεστατα σε σχεση με αντιστοιχα στην Ελλαδα οπως και το αντιθετο;) Οι υποδομες ισως ειναι λιγο καλυτερες αλλα υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι φοιτητες σε καθε ετος με αποτελεσμα να υπαρχουν πολλα προβληματα. Σαφως και πρεπει να αλλαξουν πολλα για να εφαρμοστουν τετοια μετρα, αλλα θεωρω οτι και η νοοτροπια καποιων φοιτητων πρεπει να αναπροσαρμοστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Όποιος θέλει να συμμετάσχει στο googlebombing ας βάλει αυτό στην υπογραφή του: [FONT=verdana,arial,helvetica]κατσίκα[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top