Να συνεχίσω ιδιαίτερα ή να πάω φροντιστήριο;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Στην Αθήνα είχα αποφασίσει να κάνω ιδιαίτερα Γερμανικά.Είχα βρει την κοπέλα και συμφωνήσαμε στα 15 ευρώ την ώρα(καλά δεν ήταν;)βέβαια κι αυτή η ιδέα μου ναυάγησε αφού μετά έφυγα.
Τώρα που έχω ψιλοτακτοποιηθεί εδώ θέλω να ξαναρχίσω.Οι τιμές που έχω δει εδώ παίζουν απο 11 μέχρι 20 ευρώ για ιδιαίτερα.Όμως επειδή έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο σκέφτηκα πως θα ήταν πιο οικονομικό να πάω σε φροντιστήριο.Επειδή έχω χρόοοοοονιααααααααααααααα να πάω σε κάποιο φροντιστήριο δεν ξέρω τι παίζει με τις τιμές και τέτοιες πληροφορίες δεν δίνουν απο το τηλέφωνο-εγώ πάλι βαριέμαι να τρέχω σε 10 φροντιστήρια να ρωτάω.Για αυτό λοιπόν καλά μου παιδάκια θα ήθελα να μου πείτε πόσο δίνουν οι γονείς ή εσείς τεσπα στα φροντιστήριο ξένων γλωσσών το μήνα(για να πάρω μια ιδέα και να μην τρέχω άδικα),επίσης αν έχετε κάνει ποτέ εντατικά το καλοκαίρι και πόσο σας κόστισαν;
Δεν ζητάω πολλά έτσι;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Και για Αγγλικά επιπέδου Proficiency σε φροντιστήριο (για Αθήνα μεριά αν ξέρετε). Πλάκα πλάκα θα θελα να αρχίσω κι εγω γερμανικά οεο γιατί δεν ξέρω γρι και είναι χρήσιμες οι γλώσσες!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Προσωπικά φροντιστήριο δεν έχω κάνει ποτέ για ξένες γλώσσες!Πάντα ιδιαίτερα έκανα αλλά οι τιμές ήταν πολύ παραπάνω από όσα σου ζήτησε εσένα! Πριν 9 χρόνια που είχα ξεκινήσει γαλλικά η κοπέλα έπαιρνε 5000 δρχ(15ευρώ περίπου) τότε την ώρα και μέχρι το τέλος που πήρα Sorbonne η τιμή είχε φτάσει στις 10000δρχ(περίπου 30 ευρώ) την ώρα...Tα φροντιστήρια είναι πιο φτηνά από όσο ξέρω αλλά κάνουν περισσότερες ώρες.Ας πούμε εγώ ακόμα και στα πτυχία έκανα 2 ή το πολύ 3 ώρες τη βδομάδα ενώ το αντίστοιχο ανάλογο των φροντιστηρίων ήταν 6 ώρες.τα εντατικά κοστίζουν κάτι παραπάνω γιατί βγαίνει ολόκληρη τάξη σε ένα μόνο μήνα άρα και οι ώρες είναι περισσότερες και τα χρήματα σε σχέση με τις κανονικές χρονιές!Επίσης στα φροντιστήρια πληρώνεις κάποιους μήνες ολόκληρους πχ Σεπτέμβρη και Ιουνίο ενώ γίνονται οι μισοί αλλά αυτό δεν το ξέρω καλά θα σου πουν κ άλλοι για σίγουρα...Και ακόμα στο φροντιστήριο ακολουθείς υποχρεωτικά το ρυθμό του γκρουπ ενώ στα ιδιαίτερα το δικό σου ρυθμό και προσαρμόζεις και τις ώρες όταν θέλεις εσύ..
Γνώμη μου είναι να επισκεφτείς κάποιο φροντιστήριο τησ γειτονιάς σου και να υπολογίσεις πόσο θα σου κοστίσει η κάθε τάξη για όλο το χρόνο όμως (ΟΧΙ κάθε μήνα είναι σημαντικό αυτό).Το ίδιο θα κάνεις και με την κοπέλα και να συμφωνήσετε και τις ώρες από πριν ώστε να μην σου ζητάει περισσότερες ώρες μετά αλλά και την αμοιβή της.Υπολόγισε που σου βγαίνει μεγαλύτερο το κόστος και λάβε υπόψη σου και τους υπόλοιπους παράγοντες!! Καλό διάβασμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ΤΑ φροντιστιρια θα ειναι πολυ πιο φτηνα, περι τα 50-60 ευρω τον μηνα αν θυμαμε καλα απο οταν πηγενα. Αντιστιχα για να καταλαβεις, τριτη ταξη (αγγλικα) σε φροντιστιριο εδεινα (η μαλλον εδειναν οι γονεις μου:P) 50-60 ευρω τον μηνα για 3 ωρες μαθημα την ευδομαδα. Αντιστιχα για lower εδεινα 110 ευρω τον μηνα με 2 ωρες την εβδομαδα (ιδιαιτερα). Θες και τιμες για μουσικα οργανα;:P
Ομως θα υπαρχει ενα αλλο προβλημα αμα πας φροντιστιριο.Αμα αρχεισεις απο την πρωτη θα εισαι εμ παιδια ηλικιας 10-14 χρονων, κατι το οπιο μαλλον δεν θα σου αρεσει. και θα γινετε και της (μπιπ) στην ταξη. Αν απο οικονομικης πλευρας δεν εχεις προβλιμα προτιμισε τα ιδιαιετερα, εχω καταλαβει οτι ειναι πολυ καλυτερα. Αμθενεις με 3πλασιο ρυθμο, αν οχι πιο γρηγορα. Αλλα και το αζημιωτο ανεβενει.
Και εγω μπορει να αρχισω γερμανικα, αλλα στο πανεπιστιμιο, αν δεν περασω Ικαρων. Γιατι οπως το βλεπω απο το σχολειο δεν θα μαθω γρι:P Αλλα θελω να μαθω και αραβικα... (ειμαι ανωμαλος εκ γενητης η στην πορεια αλλαξα αραγε; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Ομως θα υπαρχει ενα αλλο προβλημα αμα πας φροντιστιριο.Αμα αρχεισεις απο την πρωτη θα εισαι εμ παιδια ηλικιας 10-14 χρονων, κατι το οπιο μαλλον δεν θα σου αρεσει. και θα γινετε και της (μπιπ) στην ταξη.

Αλλα θελω να μαθω και αραβικα... (ειμαι ανωμαλος εκ γενητης η στην πορεια αλλαξα αραγε; )

Οχι βρε υπάρχουν τμήματα ενηλίκων σε πολλά φροντιστήρια!!:P Δε θα έχει συμμαθητές 14χρονα!!

Γιατί το λες αυτό??Δεν είσαι ανώμαλοσ Μια χαρά γλώσσα είναι!Ειδικά τα τελυταιά χρόνια πολλοί μαθαίνουν αραβικά..Δεν ξέρω αν είναι απλά της μόδας ή αν χρειάζεται περισσότερο τώρα πια αλλά πολλοί μαθαίνουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κι εγώ δεν ήμουν πολύ θετική με τα φροντιστήρια (γι αυτό άλλωστε και δεν έκανα τον κόπο να πάω να ρωτήσω σε κανέναν) τελικά μάλλον στα ιδιαίτερα θα καταλήξω.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις:clapup: :clapup: :clapup:
Η φίλη μου (που παρεπιπτόντως σπούδαζε Ρόδο-έχει κάτι το νησί με τα αραβικά;:D ) έκανε αραβικά στη σχολή και ήταν ιδιαίτερο παλούκι(120 διάλεχτοι).Δεν μπορώ να πω ότι τα μιλάει φαρσί όμως βρήκε δουλειά ακριβώς για αυτό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω ειμαι υπερ των ιδιαιτέρων. Μακαρι να μπορουσα να κανω σε ολα τα μαθηματα ιδιαίτερα. Μου φαινετε ηλιθιο να μενω πισω επειδη καποιος δεν διαβαζει και εχει τις πιο χαζες αποριες! Επισης να κατευθυνεις εσυ το μαθημα οπως θες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Εγώ βρε kleftra προτιμώ το φροντιστήριο, να σου πω την αλήθεια.Πάνε πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που πήγα σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών, αλλά θυμάμαι ότι πέρναγα καλά.Τώρα που μαθαίνω σουηδικά ιδιαίτερα, δεν το χαίρομαι τόσο και θα ήθελα να υπηρχε ένα φροντιστήριο για να πάω.
Ντάξει, αν βιάζεσαι ίσως να πας με γρηγορότερο ρυθμό στα ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Και εγώ έχω ξεκινήσει εδώ και μισό χρόνο Γερμανικά και πάλι κάνω ιδιαίτερα..Γενικά αν και τα φροντιστήρια έχουν χαβαλέ,προτιμώ τα ιδιαίτερα για τους λόγους που ανέφερε ο expossed πριν..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Λοιπον κλεφτρουλα. Ξεκινησα ιδιαιτερα Γερμανικων στα 11 και πηγα στο Goethe Αθηνων για προετοιμασια Kleines. Ηταν εντατικο τμημα, 12 ωρες την εβδομαδα και νομιζω οτι πληρωνα 250- 280.000 δρχ. Παρολο που ηταν πολλα ατομα στο τμημα(πανω απο 15) ημουνα πολυ ευχαριστημενη :) κυριως γιατι μπορουσα να κανω καλη εξασκηση στα προφορικα(κατι που μου ελειπε στα ιδιαιτερα). Ηταν πολυ κουραστικο γιατι ηταν πολλες ωρες, ομως τα παιδια ηταν στην ηλικια μου(απο 19 και πανω) και η προετοιμασια για το πτυχιο ηταν πολυ καλη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Kassie:
Λοιπον κλεφτρουλα. Ξεκινησα ιδιαιτερα Γερμανικων στα 11 και πηγα στο Goethe Αθηνων για προετοιμασια Kleines. Ηταν εντατικο τμημα, 12 ωρες την εβδομαδα και νομιζω οτι πληρωνα 250- 280.000 δρχ. Παρολο που ηταν πολλα ατομα στο τμημα(πανω απο 15) ημουνα πολυ ευχαριστημενη :) κυριως γιατι μπορουσα να κανω καλη εξασκηση στα προφορικα(κατι που μου ελειπε στα ιδιαιτερα). Ηταν πολυ κουραστικο γιατι ηταν πολλες ωρες, ομως τα παιδια ηταν στην ηλικια μου(απο 19 και πανω) και η προετοιμασια για το πτυχιο ηταν πολυ καλη:)

Σίγουρα θα ήταν πολύ καλή όμως goethe δεν νομίζω να υπάρχει στο Ηράκλειο και κυρίως δεν μπορώ να διαθέσω τόσες ώρες για φροντιστήριο:(
Φυσικά το δικό σου τμήμα ήταν εντατικό για αυτό ήταν αυξημένες και οι ώρες και τα χρήματα:)
Εκανες δλδ 8 χρόνια γερμανικά απο τα οποία 7 ήταν ιδιαίτερα έτσι;Και δεν σου ήσουν απόλυτα ικανοποιημένη απο τα ιδιαίτερα;Σε αυτό πιστεύω ότι παίζει ρόλο κι η επιλογή του καθηγητή,βέβαια εγώ επειδή δεν γνωρίζω καθόλου την γλώσσα την πιθανή ανεπάρκεια του καθηγητή που θα επιλέξω θα την καταλάβω μόνο στις εξετάσεις δυστυχως.Βέβαια υπάρχουν κι άλλα κριτήρια όπως ας πούμε αν μετά απο ένα εύλογο χρονικό διαστημα μπορώ να αφομοιώνω πιο εύκολα ή να καταλαβαίνω κείμενα ή ταινίες στα γερμανικά.Το καλό με μένα είναι ότι πάντα το ψάχνω και μόνη μου,δλδ ρίχνω και προσωπικό διάβασμα αρκεί να έχω την σωστή καθοδήγηση αν καταλαβαίνεις τι εννοώ;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Γεια σου κλεφτρουλα(στο κολλησα το υποκοριστικο:) )
Εκανα οντως πολλα χρονια ιδιαιτερα με δυο διαφορετικες καθηγητριες που μπορω να πω οτι ηξεραν και οι 2 τη δουλεια τους αφου τα 2 πρωτα πτυχια τα πηρα με τα ιδιαιτερα. Το φροντιστηριο προεκυψε γιατι χρειαζομουν ενα ακομα πτυχιο για το πανεπιστημιο στη Γερμανια:redface: κι επειδη επρεπε να φυγω γρηγορα εκανα εντατικα μαθηματα:) . Να σου προτεινω μια μεθοδο για αργοτερα? Ψαξε να βρεις ταινιες με γερμανικη μεταγλωτιση 'η γερμανικους υποτιτλους:) Βαρβαρο αλλα πολυ χρησιμο;) Καλη επιτυχια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Το καλό με μένα είναι ότι πάντα το ψάχνω και μόνη μου,δλδ ρίχνω και προσωπικό διάβασμα αρκεί να έχω την σωστή καθοδήγηση αν καταλαβαίνεις τι εννοώ;:)

Επειδή το ίδιο ισχύει και με μένα και γιαυτό πάντα έκανα ιδιαίτερα θα σου πρότεινα ασυζητητί και σένα το ίδιο.Η καθηγητρια θα είναι περισσότερο για να σου λύνει απορίες και να σε καθοδηγεί οπότε και χρόνο θα κερδιζεις και η απόδοσή σου θα είναι μέγιστη εφόσων θα επιλέγεις εσύ την ώρα που θα διαβάζεις ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@didle, δεν το ηξερα. παντος στην Ροδο δεν υπαρχουν, ο ξαδερφος μου που χρειαζοτανε το lower πηγε ιδιαιτερα επειδη δεν μπορουσε να κανει μαθημα με ατομα 10-15 χρονια μικροτερα.
Για τα αραβικα δεν ξερω αν ειανι της μοδας η αν τα ζητανε, αλλα εμενα μου αρεσουν σαν γλωσσα. Ξερει και ο θειος μου, εχι μαθει κατι λιγα στον ξαδερφο μου και μου εχουν προξενησει και εμενα το ενδιαφερων.

@kleftra, δεν ειναι οτι εχει κατι το νησι. Απλος το Πανεπιστιμιο Αιγαιου αντι να ζηταει Αγγλικα, Γερμανικα κλπ ζηταει Αραβικα και κατι τετιες γλωσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
@didle, δεν το ηξερα. παντος στην Ροδο δεν υπαρχουν, ο ξαδερφος μου που χρειαζοτανε το lower πηγε ιδιαιτερα επειδη δεν μπορουσε να κανει μαθημα με ατομα 10-15 χρονια μικροτερα.

Δεν νομίζω να μην υπάρχουν τμήματα ενηλίκων στο νησί,εδώ και στο πιο απομόνωμενο μέρος έχουν όχι στη Ρόδο που είναι τόσο τουριστικό και πολλοί αναγκάζονται να μάθουν μια δεύτερη γλώσσα για να δουλέψουν:)
Μήπως ο ξάδερφος σου δεν το έψαξε καλά;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ισως, δεν ξερω. Τεσπα δεν παιζει ρολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top