Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Μπορούν να τα εξασκήσουν οι... μετανάστες όπως τα εξασκούν και τώρα άλλωστε!

Bέβαια κι αυτό θα γίνει.
Τα ίδια πράγματα λέμε με άλλα λόγια :D
Τα όσα γράφω, τα γράφω για να βάλουν σε σκέψεις λιγότερο ψιλιασμένους απο σένα(εσύ είσαι,μην ξεχνάς είδα και το blog σου:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Πάντως ψάξε το λίγο θα βρεις στα βιογραφικά των καθηγητών πάντα κάπου τη λέξη ΕΜΠ, ή τελείωσαν εκεί ή εκαναν το διδακτορικό τους εκεί.

Ο γιατρός ΔΕΝ μπορεί να ασκήσει το επάγγελμα του με του που βγει από το πανεπιστήμιο. Πρακτικά σπουδάζει μέχρι τα 30+ γιαυτό και χρειάζεται πρακτική και ειδικότητα...

Εσύ δεν καταλαβαίνεις τι λέω.
Οι αιώνιοι ΔΕΝ θα έπρεπε να αποφοιτούν, όπως και όσοι δεν είναι ικανοί. Η νοοτροπία του πανεπιστημίου ότι όποιος μπει θα βγει είναι που δημιουργεί τα πράγματα αυτά.
Οσο για τις μεταγραφές και πόσο αλλοιώνουν τα ποσοστά, δεν πιστεύω να έρχονται φοιτητές από τη Θεολογία μεταγραφή στο ΕΜΠ. Από τις ίδιες σχολές σε άλλες πόλεις έρχονται. Τώρα κατά πόσο οι πανελλήνιες μπορεί να κρίνουν την ικανότητα κάποιου είναι τελείως άλλο θέμα, αλλά ακόμα και αν βρεθεί κάποιος στο πολυτεχνείο (που δεν θα έπρεπε να βρίσκεται εκεί) δεν θα έπρεπε να αποφοιτεί.

Προσωπικά δεν έχω κανένα μα κανένα κόμπλεξ του τύπου αφού είναι άχρηστος ή δεν είναι τόσο καλός όσο εγώ να μην αποφοιτήσει..Ας αποφοιτήσουν όλοι!!Γιατί τέτοια κακία??Φοβάσαι τον ανταγωνισμό?δε με απασχολεί τι κάνουν οι άλλοι εξάλλου η αξία ενός μηχανικού θα φανεί όταν αυτός βγει στην αγορά εργασίας,από το όνομα που θα δημιουργήσει ή θα διατηρήσει αν έχει προκάτοχο και από την εμπιστοσύνη που θα καταφέρει να κερδίσει στην αγορά εργασίας...Ο κόσμος και οι εταιρίες πλέον γνωρίζουν πολλά και δεν είναι εύκολο να τους εξαπατήσεις..Και φυσικά και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.Ενας μέτριος πολύ απλά δεν επιβιώνει στην αγορά εργασίας. Ούτε πιστε'υω ότι ένας μηχανικός που δεν είναι τόσο καλός θα μπει στη διαδικασία να προσωρήσει σε ανέγερση οικοδομής που ενδεχομένως να ισοπεδωθεί όπως λες..Μη χρησιμοποιείς τόσα τραβηγμένα και σπάνια παραδείγματα..

Αρα τώρα λες τα ιδια με μένα για τους γιατρούς.Πριν γιατι έγραψες ότι όπως ενας γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος έτσι κ ένας μηχανικός??Και οι 2 επαγγελματίες δε θα το καταφέρουν αυτό τελειώνοντας τη σχολή τους ούτε σε δημόσιο ούτε σε ιδιωτικό πανεπιστημίο. Να σου θυμίσω τους εκατοντάδες φοιτητές που σπουδάζουν σε ιδιωτικά πανεπιστήμια της Ρουμανίας??Είναι αυτοί καταρτισμένοι?(και μόνο που το γράφω με πιάνουν τα γέλια..:D :D )Και παρόλα αυτά στη σχολή μου περιλαμβάνονται αρκετές ώρες εκπαίδευσης σε εταιρίες γνωστώτατων ομίλων με τις οποίες συνεργάζεται το ΕΜΠ.

Τώρα το απλά να έχουν τελειώσει έγινε ή να έχουν κάνει μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ?Συνέχεις μου τα αλλάζεις και μου τα αναιρείς...:worry: Και πάλι όμως έχω να σου πω ότι οι άνθρωποι που κάνουν τόσα μεταπτυχιακά και διεκπεραιώνουν απουδαιότατες έρευνες είναι γνωστοί και περιζήτητοι στο χώρο τους και κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα το οποίο θεωρεί ότι τους ΄γέννησε' δεν τους αφήνει έτσι εύκολα να προσφέρουν αλλού τις υπηρεσίες τους? Τους κηνυγάει και τους διεκδικεί..Κ αυτό γίνεται ακόμα από τα πρώτα χρόνια της φοίτησης τους,ξεχωρίζουν τέτοια άτομα..Στο τμήμα μου αν και δευτεροετής υπάρχουν 2 άτομα που έχουν ήδη εξασφαλίσει διδακτορικό και τα ονόματά τους υπάρχουν ήδη στον κατάλογο του καθηγητή..Αυτό δεν είναι τυχαίο.Τα άτομα αυτά όντως έχουν κάτι ξεχωριστό που αναγν'ωσισαν και εκτίμησαν οι καθηγητές..Αρα είναι επόμενο να δεις κάποια στιγμή τους φοιτητές αυτούς καθηγητές του ΕΜΠ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
.Η νοοτροπία του πανεπιστημίου ότι όποιος μπει θα βγει είναι που δημιουργεί τα πράγματα αυτά.

Μια απορία:
Προτιμάς την νοοτροπία του ιδιωτικού πανεπιστημίου του ότι οποιος πληρωσει θα παρει πτυχιο????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Προσωπικά δεν έχω κανένα μα κανένα κόμπλεξ του τύπου αφού είναι άχρηστος ή δεν είναι τόσο καλός όσο εγώ να μην αποφοιτήσει..Ας αποφοιτήσουν όλοι!!Γιατί τέτοια κακία??Φοβάσαι τον ανταγωνισμό?δε με απασχολεί τι κάνουν οι άλλοι εξάλλου η αξία ενός μηχανικού θα φανεί όταν αυτός βγει στην αγορά εργασίας,από το όνομα που θα δημιουργήσει ή θα διατηρήσει αν έχει προκάτοχο και από την εμπιστοσύνη που θα καταφέρει να κερδίσει στην αγορά εργασίας...Ο κόσμος και οι εταιρίες πλέον γνωρίζουν πολλά και δεν είναι εύκολο να τους εξαπατήσεις..Και φυσικά και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.Ενας μέτριος πολύ απλά δεν επιβιώνει στην αγορά εργασίας. Ούτε πιστε'υω ότι ένας μηχανικός που δεν είναι τόσο καλός θα μπει στη διαδικασία να προσωρήσει σε ανέγερση οικοδομής που ενδεχομένως να ισοπεδωθεί όπως λες..Μη χρησιμοποιείς τόσα τραβηγμένα και σπάνια παραδείγματα..

Δεν έχω κακία για αυτούς που μπαίνουν και βγαίνουν, όπως λες και εσύ και ισχύει άλλωστε το πόσο καλός είναι ο μηχανικός φαίνεται στην πράξη :)
Αλλά αν από μία σχολή αποφοιτούν μη ικανοί σε μεγάλο αριθμό (βλ. Ρουμανία που λες και εσύ) τότε υποβαθμίζεται και το δικό σου πτυχίο. Να στο προχωρήσω, αν στο ΕΜΠ γίνει μια νέα σχολή η οποία δεν έχει την ποιότητα που έχουν οι υπόλοιπες σχολές του ΕΜΠ σε 10 χρόνια αυτή η σχολή θα υποβαθμίσει το όνομα και των μηχανολόγων.

Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Αρα τώρα λες τα ιδια με μένα για τους γιατρούς.Πριν γιατι έγραψες ότι όπως ενας γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος έτσι κ ένας μηχανικός??Και οι 2 επαγγελματίες δε θα το καταφέρουν αυτό τελειώνοντας τη σχολή τους ούτε σε δημόσιο ούτε σε ιδιωτικό πανεπιστημίο. Να σου θυμίσω τους εκατοντάδες φοιτητές που σπουδάζουν σε ιδιωτικά πανεπιστήμια της Ρουμανίας??Είναι αυτοί καταρτισμένοι?(και μόνο που το γράφω με πιάνουν τα γέλια..:D :D )Και παρόλα αυτά στη σχολή μου περιλαμβάνονται αρκετές ώρες εκπαίδευσης σε εταιρίες γνωστώτατων ομίλων με τις οποίες συνεργάζεται το ΕΜΠ.

Τώρα το απλά να έχουν τελειώσει έγινε ή να έχουν κάνει μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ?Συνέχεις μου τα αλλάζεις και μου τα αναιρείς...:worry: Και πάλι όμως έχω να σου πω ότι οι άνθρωποι που κάνουν τόσα μεταπτυχιακά και διεκπεραιώνουν απουδαιότατες έρευνες είναι γνωστοί και περιζήτητοι στο χώρο τους και κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα το οποίο θεωρεί ότι τους ΄γέννησε' δεν τους αφήνει έτσι εύκολα να προσφέρουν αλλού τις υπηρεσίες τους? Τους κηνυγάει και τους διεκδικεί..Κ αυτό γίνεται ακόμα από τα πρώτα χρόνια της φοίτησης τους,ξεχωρίζουν τέτοια άτομα..Στο τμήμα μου αν και δευτεροετής υπάρχουν 2 άτομα που έχουν ήδη εξασφαλίσει διδακτορικό και τα ονόματά τους υπάρχουν ήδη στον κατάλογο του καθηγητή..Αυτό δεν είναι τυχαίο.Τα άτομα αυτά όντως έχουν κάτι ξεχωριστό που αναγν'ωσισαν και εκτίμησαν οι καθηγητές..Αρα είναι επόμενο να δεις κάποια στιγμή τους φοιτητές αυτούς καθηγητές του ΕΜΠ..

Δεν σου αλλάζω τι λέω για τους καθηγητές. Λέω ότι όποιος είναι καθηγητής στο ΕΜΠ έχει σπουδάσει στο ΕΜΠ. Αν κάποιος σπούδασε π.χ. Μηχανολόγος ΑΠΘ έκανε διδακτορικό στο εξωτερικό δεν θα προτιμηθεί στο ΕΜΠ για συντεχνιακούς λόγους :whistle:

Ολα τα επαγγέλματα θέλουν και την επαγγελματική εμπειρία. Στο πανεπιστήμιο παίρνεις τις βάσεις (και μικρή εμπειρία) αλλά αν δεν έχεις τις βάσεις από το πανεπιστήμιο δεν μπορείς να προχωρήσεις μετά.

Οσο για τα άτομα τα οποία ξεχωρίζουν ανάλογα την πορεία τους στις θα κάνουν τις κινήσεις τους και αργότερα τις επιλογές τους. Ισως κάνουν διδακτορικό εδώ, ίσως έξω, ίσως προτιμήσουν να βγουν στην αγορά εργασίας (μια και εκεί το οικονομικό σκέλος είναι μεγαλύτερο από τα πανεπιστήμια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Μια απορία:
Προτιμάς την νοοτροπία του ιδιωτικού πανεπιστημίου του ότι οποιος πληρωσει θα παρει πτυχιο????????????

Στα ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Αγγλία, το ότι πληρώνεις δεν διασφαλίζει ότι θα πάρεις πτυχίο! Στις τριτοκοσμικές και στις πρώην κομμουνιστικές χώρες υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα. Ευτυχώς στην Ελλάδα στον εμφύλιο δεν νίκησαν οι κομμουνιστές.
Να συνοψίσω τι εννοώ όμως. Το πτυχίο MIT είναι πτυχίο ΜΙΤ (και ιδιωτικό), το πτυχίο Hobbitshire είναι πτυχίο Hobbitshire, υπάρχουν και σχολές που απλά πας τους πληρώνεις και παίρνεις πτυχίο. Ομως αναγράφεται τι πτυχίο παίρνεις προφανώς. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να φτιαχτεί MIT στην Ελλάδα ή να φτιαχτεί Hobbitshire. Αλλά δεν θέλω να απαγορεύσω να φτιαχτεί κάτι μια τόσο το ΜΙΤ όσο και το Hobbitshire όσο και τα πληρώνω παίρνω πτυχίο αναγνωρίζονται στην Ελλάδα και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει εφόσον η Ελλάδα είναι στην ΕΕ. Αυτό που θέλω όμως είναι το δημόσιο πανεπιστήμιο (και στο σύνολο της η 3οβάθμια εκπαίδευση) να είναι δωρεάν, με παροχές στους φοιτητές και υψηλού επιπέδου είτε αυτό λέγεται ΕΜΠ είτε λέγεται Ιόνιο Πανεπιστήμιο, είτε ΤΕΙ Εδεσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Στα ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Αγγλία, το ότι πληρώνεις δεν διασφαλίζει ότι θα πάρεις πτυχίο!

Πέθανα στα γέλια ρε Andrew...Που ζεις?Πριν 3 χρόνια η πρώτη μου ξαδέρφη που σπούδαζε λίγο έξω από το Λονδίνο (αν ξέρεις τα εκεί πανεπιστήμια σίγουρα θα κατάλαβες για ποιο λέω)αλλά δεν είχε πατήσει ποτε της στη σχολή(για ευνόητους λόγους να μην αναφέρω ονομα πανεπιστημίου)τα έσκασε χοντρά και της έστειλαν το πτυχιάκι της.50000ευρώ κόστισε το πτυχίο αρχιτέκτονα μηχανικού!Και φυσικά μετά έσκασε άλλα τόσα στο ΔΙΚΑΤΣΑ(ίσως κάτι λιγότερο) για την αναγνώριση γιατί είχε δώσει 6φορές και δεν πέρναγε...Και τώρα είναι στην οικογενειακή εταιρία και βγάζει όσα έβγαζε και ο πατέρας της τόσα χρόνια...Φυσικά αυτή υπογράφει αλλά τη δουλειά την κάνουν άλλοι με πολύ λιγότερα..Τι έχεις να πεις για την πραγματικότητα λοιπόν???
Προσωπικά πολύ θα με βόλευε να ακολουθούσω το παράδειγμά της αν υπήρχε ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Ελλάδα και χωρίς καν να χρειαστεί να ξενιτευτώ και δίχως τον παραμικρό κόπο παρά μόνο με μία χρηματική επιταγή να έχω στα χέρια μου το πτυχίο μου που θα μου αποφέρει τα απαραίτητα κέρδη έχοντας έτοιμη δουλίτσα..Σκεφτόμενη όμως μη εγωκεντρικά και μη εγωιστικά γνωρίζω ότι αυτή η κατάσταση είναι που θα δημιουργηθεί και θα βασιλέψει στην Ελλάδα με την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων και αναγνωρίζω τη μεγάλη αδικία σε βάρος μεγάλης μερίδας του πληθυσμού(αν όχι της πλειοψηφίας)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Πέθανα στα γέλια ρε Andrew...Που ζεις?Πριν 3 χρόνια η πρώτη μου ξαδέρφη που σπούδαζε λίγο έξω από το Λονδίνο (αν ξέρεις τα εκεί πανεπιστήμια σίγουρα θα κατάλαβες για ποιο λέω)αλλά δεν είχε πατήσει ποτε της στη σχολή(για ευνόητους λόγους να μην αναφέρω ονομα πανεπιστημίου)τα έσκασε χοντρά και της έστειλαν το πτυχιάκι της.50000ευρώ κόστισε το πτυχίο αρχιτέκτονα μηχανικού!Και φυσικά μετά έσκασε άλλα τόσα στο ΔΙΚΑΤΣΑ(ίσως κάτι λιγότερο) για την αναγνώριση γιατί είχε δώσει 6φορές και δεν πέρναγε...Και τώρα είναι στην οικογενειακή εταιρία και βγάζει όσα έβγαζε και ο πατέρας της τόσα χρόνια...Φυσικά αυτή υπογράφει αλλά τη δουλειά την κάνουν άλλοι με πολύ λιγότερα..Τι έχεις να πεις για την πραγματικότητα λοιπόν???
Προσωπικά πολύ θα με βόλευε να ακολουθούσω το παράδειγμά της αν υπήρχε ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Ελλάδα και χωρίς καν να χρειαστεί να ξενιτευτώ και δίχως τον παραμικρό κόπο παρά μόνο με μία χρηματική επιταγή να έχω στα χέρια μου το πτυχίο μου που θα μου αποφέρει τα απαραίτητα κέρδη έχοντας έτοιμη δουλίτσα..Σκεφτόμενη όμως μη εγωκεντρικά και μη εγωιστικά γνωρίζω ότι αυτή η κατάσταση είναι που θα δημιουργηθεί και θα βασιλέψει στην Ελλάδα με την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων και αναγνωρίζω τη μεγάλη αδικία σε βάρος μεγάλης μερίδας του πληθυσμού(αν όχι της πλειοψηφίας)...

Κατάλαβα σε πιο λες. Είναι το κλασσικό πανεπιστήμιο που μαζεύει τους μισούς Ελληνες φοιτητές στο Λονδίνο...
Βέβαια και στα Ελληνικά πανεπιστήμια έχουν βγει κάτι περιπτώσεις με ταρίφες ανά μάθημα ή για άλλους που διορθώνουν τις βαθμολογίες.

Θα σου πω μια περίπτωση από τη δική μου σχολή. Είχε περάσει εκεί ένας ο οποίος είχε πάρει μόρια λόγω κάποιου πρωταθλήματος, ήταν ο χαρακτηριστικός φουσκωτός (kick boxer) + περιορισμένης ευθύνης. Αυτός μια μέρα που τον έκοψαν σε ένα μάθημα κηνυγούσε τον καθηγητή να τον δείρει :D. Από τότε δεν θυμάμαι να ξανακόπηκε :P

Πάντως όπως λες και εσύ αν είναι κάποιος να πάρει πτυχίο πληρωμένο θα το πάρει (και αυτό θα αναγνωριστεί στην Ελλάδα). Οπότε δεν στέκει το επιχείρημα ότι μπορεί να γίνεται αυτό στα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Κατάλαβα σε πιο λες. Είναι το κλασσικό πανεπιστήμιο που μαζεύει τους μισούς Ελληνες φοιτητές στο Λονδίνο...
Πείτε μας και μας καλέ....τσ,τσ,τσ.... ως φαίνετε "ο κόσμος το'χει τούμπανο ........"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Με αφορμή κάποιες απόψεις που γράφτηκαν σε άλλο ποστ ποια είναι η άποψη σας για την ίδρυση των ιδιωτικών πανεπιστημίων που συζητιέται??Εχω ακούσει χιλιάδες απόψεις(οφέλη από δίδακτρα στο κράτος, σταδιακή καταργηση της δημόσιας και δωρεάν παιδείας,πίεση από την ευρωπαική ένωση για την ίδρυσή τους,οικονομικά οφελη καθώς αλλοδαποί φοιτητές θα έρχονται να φοιτούν στην Ελλάδα, και τόσα άλλα) αλλά προσωπικά ακόμα δεν μπορω να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη...

Είμαι κατηγορηματικά υπέρ της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων κατα τα Αμερικανικά πρότυπα. Θα φέρουν ολοκληρωτική αναγέννηση της παιδείας από τις στάχτες τις. Η δημόσια παιδεία δεν πρόσφερε τα αναμενόμενα όταν ήταν στα πάνω της, πόσο μάλλον τώρα που έχει επέλθει ουσιαστικά το χάος και η διάλυση. Και το ξέρω από πρώτο χέρι, μιάς και έχω - και τυπικά συνεχίζω, να είμαι φοιτητής. Το απόλυτο χάος. Από απουσία υλικού μέχρι την απουσία καλών επαγγελματιών καθηγητών που κοιτούν μόνο να κάνουν τη δουλίτσα τους όπως-όπως, χωρίς να προσφέρουν κάτι. Και πώς να το κάνουν όταν πολλοί είναι απλήρωτοι ένω άλλοι παίρνουν ψίχουλα. Κακά τα ψέμματα, το χρήμα αποτελεί ένα ισχυρό κίνητρο. Ακόμα στα ιδιωτικά πανεπιστήμια άμα δε κάνεις καλά τη δουλειά σου, πήρες ''πόδι'' και σε αντικαθιστούν. Φυσικά θα πρέπει να μπεί και από το επίσημο κράτος κάποιου είδους πλαφόν και να θεσπιστούν ουσιαστικοί νόμοι στα δίδακτρα και γενικότερα στις αρχές λειτουργίας, για να μη καταλήξει η ιδιωτική παιδεία, προνόμιο μόνο των πλουσίων. Ανάπτυξη Ιδιωτικών πανεπιστημίων, σημαίνει εξιγχρονισμός και προόδος στο τομέα αυτό. Και αυτό βοηθάει στην ουσιαστική εκμάθηση της επιστήμης, που διαλέγει ο καθένας. Φυσικά θα πρέπει να μεριμνήσουν οι υπεύθυνοι, να μην ύπάρξουν φαινόμενα τύπου ''Πληρώνω, άρα δώστε μου πτυχίο''.

Πραγματικά ζηλεύω τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ. Μακάρι να τους μοιάσουμε έστω και λίγο κάποτε. Και η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, θα είναι ένα ουσιαστικό βήμα προς αυτή τη κατεύθυνση, από το λάθος δρόμο που περπατάμε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Στην Αμερική που αναφέρεις λίγα είναι τα μη κρατικά, μη κερδοσκοπικά πανεπιστήμια..
Για όλα τα προβλήματα που αναφέρεις η αιτία είναι η υποχρηματοδότηση και όχι η μη ύπαρξη ιδιωτικών ΑΕΙ.

Δώσε μου πρώτα τέλεια δημόσια ΑΕΙ και συζητάω για ιδιωτικά..

Φυσικά θα πρέπει να μεριμνήσουν οι υπεύθυνοι, να μην ύπάρξουν φαινόμενα τύπου ''Πληρώνω, άρα δώστε μου πτυχίο''.

Για πες καμιά ιδέα για τη μέριμνα και για το ποιοι είναι οι υπεύθυνοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Για πες καμιά ιδέα για τη μέριμνα και για το ποιοι είναι οι υπεύθυνοι;

Πέρα από το επίσημο κράτος που πρέπει να θεσπίσει συγκεκριμένους νόμους και επιτροπές ελέγχου, (Που για να πώ την αλήθεια δεν έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη σάυτό) είναι ευθύνη ΚΥΡΙΩΣ και των ίδιων των πανεπιστημιών. Ίσα ίσα που αν φροντίσουν να το καταστήσουν αυτό σαφές, θα ενισχύσουν το κύρος τους και θα προσελκύσουν περισσότερα άτομα, καθώς θα είναι σαφές ότι παρέχουν υψηλό επίπεδο μόρφωσης. Το να εφαρμόσουν στη πράξη το ''Πληρώνω, αρα θέλω και πτυχίο'', θα τους βλάψει ανεπανόρθωτα, καθώς θα τους βγεί το όνομα ότι πουλάνε πτυχία σε άτομα που δεν το άξίζουν. Και οι απόφοιτοι δε θα θέλουν να πάνε και να πάρουν πτυχίο από εκεί , διότι δε θα μπορούν μετά να βρούνε δουλειά. Έτσι μακροπρόθεσμα θα κλείσουν. ;) Στις ΗΠΑ, αν κάποιος δεν ''τραβάει'', τον διώχνουν ύστερα από ένα χρονικό διάστημα, ΑΣΧΕΤΑ αν πληρώνει ή όχι.

Όσον αφορά την υποχρηματοδότηση που ανέφερες, ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να λυθεί αυτό το πράβλημα. Στην Ελλάδα ζούμε και το ξέρεις πολύ καλά. Μόνο ωραία λόγια θα ακούμε με το τσουβάλι. Εδώ και δεκαετίες υπάρχει το πρόβλημα και δε λύθηκε. Εδώ και πόσα χρόνια υπάρχει το πρόβλημα με τους απλήρωτους καθηγητές. Αλήθεια, εμπιστεύεται κανείς το επίσημο κράτος ότι θα το λύσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μακροπρόθεσμα θα κλείσουν (αμφιβάλλω αλλά τεσπά), βραχυπρόθεσμα θα φάνε όλες τις θέσεις του δημοσίου.. (Και του ιδιωτικού τομέα ωσπου να τους ψυλιαστούν)

Δεν είναι λογική το δεν πρόκειται να λυθεί ποτέ άρα πονάει χέρι κόβουμε το κεφάλι... Υπάρχουν λεφτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Μακροπρόθεσμα θα κλείσουν (αμφιβάλλω αλλά τεσπά), βραχυπρόθεσμα θα φάνε όλες τις θέσεις του δημοσίου.. (Και του ιδιωτικού τομέα ωσπου να τους ψυλιαστούν)

Όταν κάποιος ή κάποιοι, βάζουν χοντρό χρήμα και ουσιαστικά επενδύουν στο τομέα παιδεία, δεν είναι βλάκες. Κάνουν σχεδιασμό για το πώς αυτό θα αποδόσει σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα. Δεν είναι δυνατό να επενδύσει κάποιος χρήμα σε κάτι που έχει ημερομηνία λήξης, η οποία είναι ορατή με ''γυμνό μάτι''.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δεν είναι λογική το δεν πρόκειται να λυθεί ποτέ άρα πονάει χέρι κόβουμε το κεφάλι... Υπάρχουν λεφτά..

Και ποιά είναι η λογική? Να καθόμαστε επ΄αόριστο όμηροι (Εμείς, Αλλά κυρίως οι νεότερες γενιές) του Ελληνικού κράτους που την έχει γραμμένη τη παιδεία εκεί που δε φωτίζει ο ήλιος?΄Πάρε όποιο τομέα θές, πέρα από τη παιδεία. Όπου ανακατεύεται το κράτος, έρχεται συμφορά και αποσυντονισμός.(Από την Ολυμπιακή μέχρι τον ΟΤΕ και τη ΔΕΗ) Οι Ιδιωτικοποιήσεις, είναι η μόνη ουσιαστική λύση - Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smoke

Νεοφερμένος

Ο smoke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα,

Έχω τελειώσει ΙΕΚ πληροφορικής και εργάζομαι σε μια εταιρία σαν τεχνικός δικτύων. Έχω ισοροπίσει το οικονομικό θέμα μου και τώρα θα ήθελα να αναβαθμίσω λίγο τις γνώσεις μου. Σκέφτομαι να κάνω ένα bachelor σε ένα απο τα ξένα πανεπιστήμια που υπάρχουν εδώ στην ελλάδα, συγκεκριμένα στο Mediterranean College στον κλάδο της πληροφορικής παλι. Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας επί του θέμματος.

Ευχαριστώ πολυ
https://www.medcollege.edu.gr/Inner....b&CityID=7dfa4e65-eed4-4691-b653-890ff0991a93
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η ίδρυση 33 κολεγίων σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Λάρισα και Ηράκλειο της Κρήτης δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ. Έπεται η παραχώρηση άδειας λειτουργίας από την αρμόδια Επιτροπή Ελέγχου, ενώ το φθινόπωρο αναμένεται να ανοίξει το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1038089&rss=yes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
έχει να γίνει της μουρλής από Σεπτέμβρη αν ανοίξουν τόσες ιδιωτικές σχολές και να αναγνωρίζονται επιπλέον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ξερει κανεις αν θα ανοιξει Ιδιωτικο πανεπιστημιο Φυσικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εγώ πάλι να με συγχωρέσετε, αλλά δεν κατάλαβα τελικά τι αναγνωρίζεται.
Και γιατί λένε ότι επιτέλους πήραν την άδεια ίδρυσης?
Χωρίς άδεια λειτουργούσαν τόσο καιρό?
Αφού διάβασα ότι τα κολλέγια πάλι μεταλυκειακή εκπαίδευση θα λογαριάζονται.
Και τα ΙΕΚ το ίδιο δεν είναι?
Ποιος μπορεί να μου το εξηγήσει και να τα ξεμπερδέψει?:hmm:

(Γράφτηκα σε ένα ΙΕΚ για να παρακολουθήσω μια ειδικότητα που με ενδιαφέρει:), αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έπρεπε να γραφτώ σε κολλέγιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα

Αφού αδειοδοτήθηκαν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, και από ότι φαίνεται το σεπτέμβρη θα λειτουργήσουν, η κοπέλα μου (άριστη αλλά άτυχη μαθήτρια - να ξεκαθαριστεί από την αρχή) θέλει να υλοποιήσει το όνειρο της, τη διαιτολογία. Δυστυχώς έχασε για 150 μόρια το Χαροκόπειο, και μιας και έχει περάσει σε άλλη σχολή στην Αθήνα, όπου είναι φοιτήτρια αποφάσισε να ψάξει τα ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Αθήνα.

Η βασική μου ερώτηση είναι αν μπορεί παράλληλα να φοιτεί σε δημόσιο και ιδιωτικό πανεπιστήμιο.
Δεύτερο ερώτημα αποτελεί ποιά είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια; από ότι είδα τα ήδη υπάρχοντα κολλέγια μετονομάζονται σε ιδιωτικά πανεπιστήμια. Θα αλλάξει η ποιότητα τόσο των σπυδαστών τους όσο και του προγράμματος σπουδών τους; φαντάζομαι πως ναι... Οικονομικά θα κρατήσουν τα ίδια επίπεδα τιμών, όπως όταν ήταν κολλέγια ή θα αυξηθούν οι τιμές;
Τέλος, θα ήθελα να μου προτείνετε να κοιτάξω κάποια συγκεκριμένα που προσφέρουν τη διαιτολογία, αν έχετε υπόψη σας, ώστε να τα επισκεφτεί για λεπτομέρειες από κοντά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ αν κάποιος έχει μάθει περαιτέρω πληροφορίες για αυτά τα πρώηνκολλέγια και νυν ιδιωτικά πανεπιστήμια (από τη στιγμή που αδειοδοτήθηκαν) ας μας γράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπική γνώμη χωρίς ιδιαίτερη έρευνα

  1. Δεν θεωρώ ότι η γνώμη των εργοδοτών θα αλλάξει απέναντι στα πανεπιστήμια αυτά επειδή πήραν αυτήν την άδεια. Όποιος ο εργοδότης ήταν θετικός απέναντι σε αυτά, θα συνεχίσει να είναι, όπως όποιος ήταν αρνητικός θα συνεχίσει να είναι.
  2. Είναι 33 κολέγια που αναγνωρίστηκαν, το θεωρώ πολύ μεγάλο τον αριθμό. Εδώ η Ελλάδα με το ζόρι έχει 2-3 καλά δημόσια πανεπιστήμια, θα έχει 33 ιδιωτικά κολέγια; Μακάρι αλλά ...
  3. Είδα μια λίστα, που δεν ξέρω αν είναι αληθινή αλλά έστω ότι είναι. Σε αυτή την λίστα, είδα πολλά άγνωστα ονόματα ...
  4. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι αυτή άδεια. Με ποια κριτήρια δίνεται;
  5. Προσωπικά, ωστόσο, προτιμώ μια χώρα με πολλά τέτοια κολέγια, παρά με τα γνωστά ΙΕΚ
  6. Προσωπικά δεν θα με δυσαρεστούσε τελικά αυτά τα κολέγια να μπορέσουν να τα ανταγωνιστούν τα ΑΕΙ/ΤΕΙ. Αν τα "ξεπεράσουν " σημαίνει ότι Ελλάδα αποκτά καλύτερο ανθρώπινο δυναμικό.
  7. Το πιο σημαντικό κομμάτι της είδησης είναι ότι: "το φθινόπωρο αναμένεται να ανοίξει το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top