Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Με αφορμή κάποιες απόψεις που γράφτηκαν σε άλλο ποστ ποια είναι η άποψη σας για την ίδρυση των ιδιωτικών πανεπιστημίων που συζητιέται??Εχω ακούσει χιλιάδες απόψεις(οφέλη από δίδακτρα στο κράτος, σταδιακή καταργηση της δημόσιας και δωρεάν παιδείας,πίεση από την ευρωπαική ένωση για την ίδρυσή τους,οικονομικά οφελη καθώς αλλοδαποί φοιτητές θα έρχονται να φοιτούν στην Ελλάδα, και τόσα άλλα) αλλά προσωπικά ακόμα δεν μπορω να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
σταδιακή καταργηση της δημόσιας και δωρεάν παιδείας,

Κάτι που δεν υπάρχει δεν γίνεται να καταργηθεί :/:

Πάντως εγώ είμαι υπερ, αρκεί να είναι η παιδεία και οι γνώσεις που προσφέρουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ισάξιες με τα δημόσια ΑΕΙ, όπως άλλωστε ισχύει και στο εξωτερικό. Δυστυχώς πολύ φοβάμαι οτι δεν θα γίνει, όπως δεν γίνεται με τα ιδιωτικά σχολεία, που οι καθηγητές είναι πολύ πιο ελαστικοί στη βαθμολόγηση... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως εγώ είμαι υπερ, αρκεί να είναι η παιδεία και οι γνώσεις που προσφέρουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ισάξιες με τα δημόσια ΑΕΙ, όπως άλλωστε ισχύει και στο εξωτερικό. Δυστυχώς πολύ φοβάμαι οτι δεν θα γίνει, όπως δεν γίνεται με τα ιδιωτικά σχολεία, που οι καθηγητές είναι πολύ πιο ελαστικοί στη βαθμολόγηση... :/:

Αυτό ακριβώς!:)
Αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην Ελλάδα της μίζας και του λαδώματος, κάτι τέτοιο δε θα γίνει, και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα είναι πολύ απλά "μαγαζάκια" που θα πουλάνε (ακριβά προφανώς) πτυχία γιατρών, μηχανικών και άλλων περιζήτητων επαγγελμάτων...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Αυτό ακριβώς!:)
Αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην Ελλάδα της μίζας και του λαδώματος, κάτι τέτοιο δε θα γίνει, και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα είναι πολύ απλά "μαγαζάκια" που θα πουλάνε (ακριβά προφανώς) πτυχία γιατρών, μηχανικών και άλλων περιζήτητων επαγγελμάτων...:(
Αν τώρα γίνεται μία (ο γιος του γιατρού γίνεται γιατρός, ο γιος του πολιτικού μηχανικού το ίδιο) μετά θα γίνεται εκατό.
Αφήστε που μετά μπορεί μια ιδιωτική κλινική πχ να έχει σύμβαση με ένα συγκεκριμένο ιδιωτικό πανεπιστήμιο και να παίρνει γιατρούς από εκεί.Θα γίνει πολύ εμπόριο η υπόθεση.
Δημόσια και δωρεάν παιδεία μπορεί να μην υπάρχει στην ιδανική μορφή της αλλά κάτι που στην ιδέα του είναι σωστό απλά δε λειτουργεί σωστά, δεν το καταργείς, προσπαθείς να το φτιάξεις.
Ειδικά στο θέμα της παιδείας πρέπει όλα να γίνουν από την αρχή.Να υπάρχει συνέχεια μεταξύ των βαθμίδων.Δε μπορεί να γίνονται αλλαγές στην 3βάθμια εκπαίδευση σα να είναι ανεξάρτητη από όλα τα υπόλοιπα.Δε γίνεται να ιδρύεις ιδιωτικά πανεπιστήμια όταν δεν υπάρχουν στάνταρ λειτουργίας των πανεπιστημίων γενικά.Δε Γίνεται να ιδρύεις ιδιωτικά πανεπιστήμια σε μια χώρα που το 99% των γονιών θέλει αδικαιολόγητα να δει το παιδί του σε μια ανώτατη σχολή.Αυτό δεν υπάρχει αλλού, γι'αυτό και εμείς εξάγουμε φοιτητές και δε νομίζω ότι θα εισάγουμε όταν γίνουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Δε μου φαίνεται έτοιμη η χώρα μας για κάτι τέτοιο.Ούτε καν κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δημόσια και δωρεάν παιδεία μπορεί να μην υπάρχει στην ιδανική μορφή της αλλά κάτι που στην ιδέα του είναι σωστό απλά δε λειτουργεί σωστά, δεν το καταργείς, προσπαθείς να το φτιάξεις.

Ναι ωραια ειναι σαν ιδεα. Και στην πραξη εφραμοζεται. Υπαρχει δωρεαν παιδεια. Τωρα το αν η ποιτητα της δεν ειναι οτι καλυτερο και χρεαζεται πολυ βελτιωση, ειναι αλλη υποθεση. Δεν καταλαβαινω ομως τον συλλογισμο γιατι το να επιτρεπονται τα ιδιωτικα πανεπιστημια, θα εχει ως αποτελεσμα την καταργηση της δημοσιας δωρεαν παδειας ??? Απο που και ως που ? Η δημοσια δωρεαν παιδεια θα συνεχισει ως εχει. Ασε που ποιος θα φτιαξει ιδιωτικο μη κερδοσκοπικο πανεπιστημιο ? (κινητρο?) Χωρια που δεν ειναι παιξε-γελασε. Απλως τωρα πλεον δεν θα απαγορευεται, αλλα στην πραξη τρεχα γυρευε. Και ακομα και να φτιαχτουν ιδιωτικα πανεπιστημια, δεν θα εχουν καμμια επιπτωση στη δημοσια παιδεια. Ουτε προς το χειροτερο, ουτε προς το καλυτερο. Τωρα απλως θα λεει ο νομος οτι επιτρεπεται υπο καποιες προυποθεσεις να φτιαχτουν ιδιωτικα πανεπιστημια. Ε, αυτο δεν επηρεαζει καθολου την λειτουργια των δημοσιων πανεπιστημιων. Αν υπαρχουν αργοτερα περαιτερω νομοθετικες ρυθμισεις και προβλεψεις που να αφορουν και τα ιδιωτικα και δημοσια πανεπιστημια, τοτε ναι μπορει να υπαρξουν αλλαγες (πχ επιτροπη αξιολογησης των πανεπιστημιων κλπ). Προς το παρον ομως τα δημοσια πανεπιστημια δεν εμπλεκονται...
Γενικα ομως δεν καταλαβαινω αυτον τον συνειρμο της καταργησης. Δηλ επειδη υπαρχουν ιδιωτικα σχολεια (δημοτικα και γυμνασια) καταργηθηκαν τα δημοσια ? Οχι βεβαια. Ζουνε παραλληλα. Πρακτικα παντως δεν το βλεπω πιθανον να υπαρξουν ιδιωτικα πανεπιστημια στο αμεσο μελλον. Ειναι δυσκολο εγχειρημα και επισης, ποιος θα τα κανει, και γιατι ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Ηδη υπάρχουν ιδρύματα,κολλέγια ή δεν ξέρω κ εγώ πως αλλιώς λέγονται που είναι έτοιμα να αναγνωρισούν ως ιδιωτικά πανεπιστήμια μόλις το επιτρέψει ο νόμος...Πριν λίγες ημέρες το διάβασα στην εφημεριδα,δεν ξέρω αν κανει να αναφέρω ονόματα??Για δύο έλεγε συγκεκριμένα το άρθρο που διάβασα εγώ,ένα στην Αθήνα κ ένα στη Θεσσαλονίκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που δεν αποτελεί δυσφήμιση φυσικά και μπορείς να τα αναφέρεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
το derree στην Αθήνα και το Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη πληρούν όλες τις προυποθέσεις και μόλις ισχύσει ο νόμος θα αναγνωρισθούν ως ιδιωτικά πανεπιστήμια κ καλά μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.Επόμενως σκέψου ότι υπάρχουν ήδη τέτοια ιδρυματα πριν καλά καλά ψηφιστεί ο νόμος..Πόσο μάλλον αφού ψηφιστεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι υπερ. Πιστεύω ότι όχι μόνο θα δημιουργηθούν νεα τμηματά στην ελλάδα αλλά θα δώσουν σε καποιους την δυνατοτητα να προσπαθήσουν αγγίξουν τον ονειρο τους λιγο πιο ευκολο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Ναι ωραια ειναι σαν ιδεα. Και στην πραξη εφραμοζεται. Υπαρχει δωρεαν παιδεια. Τωρα το αν η ποιτητα της δεν ειναι οτι καλυτερο και χρεαζεται πολυ βελτιωση, ειναι αλλη υποθεση. Δεν καταλαβαινω ομως τον συλλογισμο γιατι το να επιτρεπονται τα ιδιωτικα πανεπιστημια, θα εχει ως αποτελεσμα την καταργηση της δημοσιας δωρεαν παδειας ??? Απο που και ως που ? Η δημοσια δωρεαν παιδεια θα συνεχισει ως εχει. Ασε που ποιος θα φτιαξει ιδιωτικο μη κερδοσκοπικο πανεπιστημιο ? (κινητρο?) Χωρια που δεν ειναι παιξε-γελασε. Απλως τωρα πλεον δεν θα απαγορευεται, αλλα στην πραξη τρεχα γυρευε. Και ακομα και να φτιαχτουν ιδιωτικα πανεπιστημια, δεν θα εχουν καμμια επιπτωση στη δημοσια παιδεια. Ουτε προς το χειροτερο, ουτε προς το καλυτερο. Τωρα απλως θα λεει ο νομος οτι επιτρεπεται υπο καποιες προυποθεσεις να φτιαχτουν ιδιωτικα πανεπιστημια. Ε, αυτο δεν επηρεαζει καθολου την λειτουργια των δημοσιων πανεπιστημιων. Αν υπαρχουν αργοτερα περαιτερω νομοθετικες ρυθμισεις και προβλεψεις που να αφορουν και τα ιδιωτικα και δημοσια πανεπιστημια, τοτε ναι μπορει να υπαρξουν αλλαγες (πχ επιτροπη αξιολογησης των πανεπιστημιων κλπ). Προς το παρον ομως τα δημοσια πανεπιστημια δεν εμπλεκονται...
Γενικα ομως δεν καταλαβαινω αυτον τον συνειρμο της καταργησης. Δηλ επειδη υπαρχουν ιδιωτικα σχολεια (δημοτικα και γυμνασια) καταργηθηκαν τα δημοσια ? Οχι βεβαια. Ζουνε παραλληλα. Πρακτικα παντως δεν το βλεπω πιθανον να υπαρξουν ιδιωτικα πανεπιστημια στο αμεσο μελλον. Ειναι δυσκολο εγχειρημα και επισης, ποιος θα τα κανει, και γιατι ??
Τα ιδωτικά σχολεία δεν αλλάζουν τις ισορροπίες γιατί και αυτά στοχεύουν στα δημόσια πανεπιστήμια, για την είσοδο στα οποία ισχύουν οι ίδοι κανόνες για όλους.Αν ιδρυθούν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια δε θα είναι πιο εύκολο για κάποιον με τις οικονομικές δυνατότητες να σπουδάσει?Αυτό και μόνο φτάνει.
Πώς λες ότι δεν εμπλέκονται τα δημόσια πανεπιστήμια όταν οι πτυχιούχοι τους θα ανταγωνίζονται με τους πτυχιούχους των ιδιωτικών για τις ίδιες θέσεις στην αγορά εργασίας?Δε θα υπάρχει σύγκριση?Έχουν θεσμοθετηθεί τα κριτήρια με τα οποία θα γίνεται η σύγκριση?Τι πάει να πει "αν υπάρχουν αργότερα περαιτερω νομοθετικες ρυθμισεις και προβλεψεις "?Αυτά τα πράγματα δεν πρέπει να είναι ξεκάθαρα από την αρχή?Ναι, πρέπει κάποτε αυτός που θα νομιοθετήσει να μπορεί να δει και τις μελλοντικές συνθήκες.Όχι "ας κάνουμε τα ιδιωτικά τώρα και βλέπουμε μετά".
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγώ πάντως είμαι υπερ. Πιστεύω ότι όχι μόνο θα δημιουργηθούν νεα τμηματά στην ελλάδα αλλά θα δώσουν σε καποιους την δυνατοτητα να προσπαθήσουν αγγίξουν τον ονειρο τους λιγο πιο ευκολο .
Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν συγκεκριμένα τμήματα ή το που θα δουλέψεις μετα?Και γιατί τα καινούρια τμήματα να μορούν να δημιουργηθούν μόνο από ιδιώτες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Ηδη υπάρχουν ιδρύματα,κολλέγια ή δεν ξέρω κ εγώ πως αλλιώς λέγονται που είναι έτοιμα να αναγνωρισούν ως ιδιωτικά πανεπιστήμια μόλις το επιτρέψει ο νόμος...Πριν λίγες ημέρες το διάβασα στην εφημεριδα,δεν ξέρω αν κανει να αναφέρω ονόματα??Για δύο έλεγε συγκεκριμένα το άρθρο που διάβασα εγώ,ένα στην Αθήνα κ ένα στη Θεσσαλονίκη...

Σωστα. Δεν ξερω για ποιο λες στη θεσσαλονικη, αλλα καταλαβαινω σε πιο αναφερεσαι στην Αθηνα. Και υπαρχουν και ενα σωρο αλλα ιδρυματα (ΚΕΣ νομιζω ειναι) στην Ελλαδα που συνεργαζονται με ξενα πανεπιστημια.
copy/paste απο εφημεριδα (ελπιζω επιτρεπεται ?)

Μα πρώτα και καλύτερα τα Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών που συνεργάζονται με ξένα πανεπιστήμια κατά τα πρότυπα δικαιόχρησης (φρανσάιζινγκ), παρέχοντας σε χιλιάδες νέους υπηρεσίες τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Σήμερα λειτουργούν στην Ελλάδα περί τα 25 ιδιωτικά κολέγια, από τα οποία 17 συνεργάζονται με βρετανικά πανεπιστήμια, 6 με αμερικανικά και 2 με γαλλικά.

Εγω αναφερομουν στην δυσκολια ιδρυσης νεων (from scratch) δηλ. και οντως 'πανεπιστημιων' με την εννοια οτι εχουν διαφορες σχολες και πτυχια, και οχι μονο2-3 πτυχια συγκεκριμενα.

Επισης δεν ξερω το κειμενο της επικειμενης αναθεωρησης (αν υπαρχει καπου?) αλλα το θεμα ειναι το μη-κερδοσκοπικα που δυσκολευει τα πραγματα ... Δεν ξερω δηλ αν και πως αυτα (τα υφισταμενα) ειναι μη κερδοσκοπικα ή οχι ? (πχ για τα 'νεα' και μη κερδοσκοπικα ακουγεται οτι μπορει να φτιαξει η ΓΣΕΕ, η εκκλησια, η τοπικη αυτοδιοικηση, τετοια πραγματα δηλ, αλλα πως θα τα κανουν και με τι λεφτα ?

Βρηκα το εξης (σε εφημεριδα παλι), οτι θα υπαρχουν 3 'κατηγοριες':
1. Δημόσια ΑΕΙ που σήμερα φέρουν την αποκλειστική ευθύνη.
2. «Μη κρατικού και μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα», όπως θα ονομάζονται τα ιδιωτικά πανεπιστήμια μετά τη συνταγματική αναθεώρηση.
3. Ιδιωτικούς φορείς συνεργαζόμενους με ξένα πανεπιστήμια, αρχής γενομένης από τα Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών (ΚΕΣ), που ήδη λειτουργούν. Αλλωστε, μετά την πρόσφατη κοινοτική Οδηγία (36/2005) που δημοσιεύτηκε τον περασμένο Οκτώβριο και η οποία ουσιαστικά τα αναγνωρίζει, η χώρα μας οφείλει να προσαρμοστεί εντός προσδιορισμένης προθεσμίας. Το δε συνταγματικό κώλυμα, το σημαντικότερο εμπόδιο στην αναγνώρισή τους, θα αρθεί με την επερχόμενη αναθεώρηση.

Θα υπαρχει δηλ διαφορα μεταξυ της κατηγοριας 2 και 3 ? :confused: Δεν ξερω, αναρωτιεμαι ... ? Η 'κατηγορια 2' ειναι παντως αυτη που εννουσα οτι χλωμο το βλεπω στην πραξη.
Επισης για πολυτεχενεια, ιατρικες σχολες κλπ, μαλλον ξεχαστε στο. Κοστιζουν παρα πολυ σαν επενδυση. Για αυτο και δεν προσφερονται απο υφισταμενα κολλεγια, ΚΕΣ κλπ (αλλα προσφερονται σπουδες business, marketing, οικονομικων κλπ που δεν απαιτουν τεραστια επενδυση σε υλικοτεχνικη υποδομη κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ιδιωτικά πανεπιστήμια υπάρχουν εδώ και χρόνια σαν παραρτήματα ξένων.
Τυπικά δεν αναγνωρίζονται από το κράτος, αλλά το παρέκαμπταν αυτό δίνοντας το πτυχίο από τα αντίστοιχα ξένα.

Αλλά όλοι κόπτονται για το πως θα είναι τα μη κρατικά και αν θα δίνουν γνώσεις ή αν θα κάνουν απλά εμπόριο πτυχίων και δεν ασχολούνται με τις τριτοκοσμικές καταστάσεις που έχουν όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια (και ΑΤΕΙ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Πώς λες ότι δεν εμπλέκονται τα δημόσια πανεπιστήμια όταν οι πτυχιούχοι τους θα ανταγωνίζονται με τους πτυχιούχους των ιδιωτικών για τις ίδιες θέσεις στην αγορά εργασίας?

Συγνωμη, εγω ειπα οτι τα ιδιωτικα πανεπιστημια δεν καταργουν τα δημοσια. Οτι θα συνεχισουν να υπαρχουν δηλ. Ο νομος δεν θα λεει καταργουμε τα δημοσια και αντι για αυτα θα εχουμε ιδιωτικα. Η οτι μετατρεπουμε τα δημοσια σε ιδιωτικα (και αρα δεν υπαρχουν πια δημοσια). Λεει οτι εκτος απο το Α, θα μπορει να υπαρχει και το Β. Το Α συνεχιζει να υφισταται και δεν καταργειται. Ετσι δεν ειναι ? Εγραψα επισης οτι δεν εχουν επιπτωση στην δημοσια παιδεια, οτι δηλ δεν επηρεαζεται η λειτουργια των δημοσιων πανεπιστημιων. Το οτι ανοιξε διπλα μου ενα αλλο πανεπιστημιο, δεν επηρεαζει τον τροπο που λειτουργω εγω. Εκτος αν εγω θελω να αλλαξω κατι στη λειτουργια μου, (ασχετως του οτι απεκτησα και νεο γειτονα.) Εσυ βλεπω αναφερεσαι στο τι γινεται μετα. Αφου τελειωσω τις σπουδες μου και ειμαι πλεον με το πτυχιο στο χερι. Αλλο αυτο. Αναφερεσαι δηλ στις επιπτωσεις ως προς την αγορα εργασιας για τους πτυχιουχους των δημοσιων πανεπιστημιων. Αυτο δεν λες ? (Αυτο ομως δεν αφορα την λειτουργια του πανεπιστημιου, που αφορα στο τι γινεται και πως κατα την διαρκεια των σπουδων. Απο την στιγμη που μπαινει ο φοιτητης μεχρι που θα αποφοιτησει, δηλ.). Ως προς τις επιπτωσεις του μετα, ('τελειωσαμε και τωρα?') η μονη επιπτωση ειναι για θεσεις εργασιας στο δημοσιο θα μπαινουν στο παιχνιδι και οι αποφοιτοι μη-δημοσιων πανεπιστημιων που μεχρι τωρα ηταν απεξω, αρα θα υαρχει περισσοτερος συναγωνισμος για μια θεση. Αυτο δεν εννοεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Ιδιωτικά πανεπιστήμια υπάρχουν εδώ και χρόνια σαν παραρτήματα ξένων.
Τυπικά δεν αναγνωρίζονται από το κράτος, αλλά το παρέκαμπταν αυτό δίνοντας το πτυχίο από τα αντίστοιχα ξένα.

Νομιζω οτι δεν παρακαμπτεται αυτο. Παλαιοτερα τουλαχιστον. Δεν ξερω αν κατι εχει αλλαξει. Δηλ αλλο να παρεις πτυχιο απο το Χ Γαλλικο πανεπιστημιο σπουδαζοντας εκει (στο εξωτερικο) και αλλο αν το παρεις το πτυχιο σπουδαζοντας εδω (απο το υποκαταστημα/συνεργαζομενο ιδρυμα κλπ). Για το πανεπιστημιο το πτυχιο ειναι το ιδιο. Για το ελληνικο κρατος οχι. Για να σου το αναγνωρισει επρεπε να αποδειξεις οτι σπουδαζες εκει. (Και μαλιστα καθ'ολη τη διαρκεια των σπουδων, οχι πχ για ενα ετος, και τα υπολοιπα εδω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Νομιζω οτι δεν παρακαμπτεται αυτο. Παλαιοτερα τουλαχιστον. Δεν ξερω αν κατι εχει αλλαξει. Δηλ αλλο να παρεις πτυχιο απο το Χ Γαλλικο πανεπιστημιο σπουδαζοντας εκει (στο εξωτερικο) και αλλο αν το παρεις το πτυχιο σπουδαζοντας εδω (απο το υποκαταστημα/συνεργαζομενο ιδρυμα κλπ). Για το πανεπιστημιο το πτυχιο ειναι το ιδιο. Για το ελληνικο κρατος οχι. Για να σου το αναγνωρισει επρεπε να αποδειξεις οτι σπουδαζες εκει. (Και μαλιστα καθ'ολη τη διαρκεια των σπουδων, οχι πχ για ενα ετος, και τα υπολοιπα εδω).

Ξεχνάς το σημαντικό ότι το ΔΙΚΑΤΣΑ έχει βγει παράνομο με βάσει τους Ευρωπαικούς νόμους. Εκτός του ότι στον ιδιωτικό τομέα ασχολούνται με άλλα πράγματα από το αν θα σε αναγνωρίσει το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Κατά 2ον τα περισσότερα παραρτήματα κάνουν τις απονομές πτυχίων στα "μητρικά" πανεπιστήμια. Ετσι εσένα το πτυχίο σου λέει University of ... δεν αναφέρει πουθενά ότι σπούδασες εδώ και δίνεις ΔΙΚΑΤΣΑ κανονικά (έτσι γινόταν παλιότερα). Τώρα είμαστε σε μια μπερδεμένη μεταβατική περίοδο βέβαια λόγω ΕΕ και ανατολικών χωρών στην ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Νομιζω οτι δεν παρακαμπτεται αυτο. Παλαιοτερα τουλαχιστον. Δεν ξερω αν κατι εχει αλλαξει. Δηλ αλλο να παρεις πτυχιο απο το Χ Γαλλικο πανεπιστημιο σπουδαζοντας εκει (στο εξωτερικο) και αλλο αν το παρεις το πτυχιο σπουδαζοντας εδω (απο το υποκαταστημα/συνεργαζομενο ιδρυμα κλπ). Για το πανεπιστημιο το πτυχιο ειναι το ιδιο. Για το ελληνικο κρατος οχι. Για να σου το αναγνωρισει επρεπε να αποδειξεις οτι σπουδαζες εκει. (Και μαλιστα καθ'ολη τη διαρκεια των σπουδων, οχι πχ για ενα ετος, και τα υπολοιπα εδω).

Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Ξεχνάς το σημαντικό ότι το ΔΙΚΑΤΣΑ έχει βγει παράνομο με βάσει τους Ευρωπαικούς νόμους. Εκτός του ότι στον ιδιωτικό τομέα ασχολούνται με άλλα πράγματα από το αν θα σε αναγνωρίσει το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Κατά 2ον τα περισσότερα παραρτήματα κάνουν τις απονομές πτυχίων στα "μητρικά" πανεπιστήμια. Ετσι εσένα το πτυχίο σου λέει University of ... δεν αναφέρει πουθενά ότι σπούδασες εδώ και δίνεις ΔΙΚΑΤΣΑ κανονικά (έτσι γινόταν παλιότερα). Τώρα είμαστε σε μια μπερδεμένη μεταβατική περίοδο βέβαια λόγω ΕΕ και ανατολικών χωρών στην ΕΕ.

Παντα για το δημοσιο μιλαμε. Στον ιδιωτικο τομεα δεν παιζει δικατσα/ξεδικατσα, ιδιωτικο /δημοσιο, ελληνικο/ξενο.
Ουτως ή αλλως το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν εχει πλεον καταργηθει ? Νομιζω θα ιδρυετο αλλος φορεας στη θεση του (για να κανει παρομοια δουλεια, δηλ. το ξεκαθαρισμα πτυχιων του εξωτερικου).
Δεν ξερω officially τι παιζει τωρα, αλλα παλαιοτερα, δεν ειχε σχεση μονο τι λεει το πτυχιο. Ζηταγαν βεβαιωση απο το πανεπιστημιο του εξωτερικου (απο τα κεντρικα του γραφεια, την εδρα του δηλ στο εξωτερικο, οτι ο χ φοιτητης παρακολουθησε τα μαθηματα ΕΚΕΙ). Το πτυχιο φυσικα απλως φραφει "Unifersity of ... " και δεν αναφερει διευθυνση, παραρτημα, κτιριο/α, sites που παρακολουθει κανεις μαθηματα...
Τωρα αν ξερεις εσυ παραδειγματα απο ανθρωπους που σπουδασαν στο εδω παραρτημα και ομως τους αφησαν αν δωσουν εξετασεις για την αντιστοιχια , δεν ξερω.. Ισως το 'παλαιοτερα' το δικο σου να διαφερει απο το 'παλαιοτερα' το δικο μου, ή να ισχυει μονο για την αντισοιχια και οχι την ισοτιμια, ή να ειχαν γινει αλλαγες.. Ποιος ξερει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Ξεχνάς το σημαντικό ότι το ΔΙΚΑΤΣΑ έχει βγει παράνομο με βάσει τους Ευρωπαικούς νόμους. Εκτός του ότι στον ιδιωτικό τομέα ασχολούνται με άλλα πράγματα από το αν θα σε αναγνωρίσει το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Κατά 2ον τα περισσότερα παραρτήματα κάνουν τις απονομές πτυχίων στα "μητρικά" πανεπιστήμια. Ετσι εσένα το πτυχίο σου λέει University of ... δεν αναφέρει πουθενά ότι σπούδασες εδώ και δίνεις ΔΙΚΑΤΣΑ κανονικά (έτσι γινόταν παλιότερα). Τώρα είμαστε σε μια μπερδεμένη μεταβατική περίοδο βέβαια λόγω ΕΕ και ανατολικών χωρών στην ΕΕ.

Ξέρεις κανέναν απο παράρτημα που να πέρασε ΔΙΚΑΤΣΑ;:confused:
Το ΔΙΚΑΤΣΑ πέρα απο το πτυχίο το οποίο πολύ σωστά απονέμεται απο το παν/μιο απευθείας ζητά και βεβαίωση για τον τόπο σπουδών.
Συν τοις άλλοις ελάχιστα αναγνωρίζονται απο τον ιδιωτικό τομέα κι αυτό γιατί πέρα απο τα ακαδημαικά υπάρχουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα δηλαδή τελείωσα το τάδε παράρτημα αλλά το πτυχίο μου δεν αναγνωρίζεται απο το δημόσιο,οπότε δεν γράφομαι στο αντίστοιχο επιμελητήριο,οπότε δεν έχω επαγγελματική ταυτότητα(άδεια) συνεπώς ο εργοδότης τι να με κάνει;αν θα με προσλάβει θα είμαι αιωνιως βοηθός αυτού που έχει την άδεια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ξέρεις κανέναν απο παράρτημα που να πέρασε ΔΙΚΑΤΣΑ;:confused:
Το ΔΙΚΑΤΣΑ πέρα απο το πτυχίο το οποίο πολύ σωστά απονέμεται απο το παν/μιο απευθείας ζητά και βεβαίωση για τον τόπο σπουδών.
Συν τοις άλλοις ελάχιστα αναγνωρίζονται απο τον ιδιωτικό τομέα κι αυτό γιατί πέρα απο τα ακαδημαικά υπάρχουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα δηλαδή τελείωσα το τάδε παράρτημα αλλά το πτυχίο μου δεν αναγνωρίζεται απο το δημόσιο,οπότε δεν γράφομαι στο αντίστοιχο επιμελητήριο,οπότε δεν έχω επαγγελματική ταυτότητα(άδεια) συνεπώς ο εργοδότης τι να με κάνει;αν θα με προσλάβει θα είμαι αιωνιως βοηθός αυτού που έχει την άδεια.;)

Τα επιμελητήρια είναι άλλο νταβατζηλίκι, :whistle: π.χ. η σχολή μου δεν έχει κανονικά επαγγελματικά δικαιώματα για άλλους λόγους, αλλά ανάλογα τη θέση υπάρχουν ή δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα. Ιδιωτικές σχολές μηχανικών δεν υπάρχουν εδώ, και στο ΤΕΕ για να γραφτείς (ακόμα και με πτυχίο κανονικό από εξωτερικό έχεις άλλες ιστορίες). Πάντως για διοικητικά στελέχη, μάρκετινγκ κλπ. δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Οχι ότι στις περισσότερες εταιρείες (οι οποίες δεν είναι παραρτήματα δημόσιου τομέα) ασχολούνται με το αν σε αναγνωρίζει το ΔΙΚΑΤΣΑ ή όχι. Το Deree και ας μην αναγνωριζόταν από πουθενά πάντα είχε την καλύτερη απορρόφηση των αποφοίτων του.

Αυτούς που ξέρω που πέρασαν από το ΔΙΚΑΤΣΑ πάντως είχαν κάνει μόνο εδώ αλλά για κάποιο λόγο είναι λίγοι (όσοι έκαναν χρόνο εδώ και χρόνο έξω δεν είχαν κανένα πρόβλημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Πάντως για διοικητικά στελέχη, μάρκετινγκ κλπ. δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
Αυτούς που ξέρω που πέρασαν από το ΔΙΚΑΤΣΑ πάντως είχαν κάνει μόνο εδώ αλλά για κάποιο λόγο είναι λίγοι (όσοι έκαναν χρόνο εδώ και χρόνο έξω δεν είχαν κανένα πρόβλημα)

Ναι εντάξει για επαγγέλματα που δεν υπάρχει συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο(κοινώς δεν χρειάζεται άδεια εξάσκησης) απο όπου και να πάρεις το πτυχίο είναι ίδιο.
Οταν λες χρόνο εδώ και χρόνο έξω εννοείς αυτό που διαφημίζουν τα κολλέγια σπουδές δυο χρόνια στην Ελλάδα και έναν έξω;
Νόμιζω ότι το Δικατσα θέλει βεβαίωση παραμονής για όλα τα χρόνια σπουδών.
Τέσπα μπορει να κάνω και λάθος.......

edit Το deree όμως είχε και κάποια κριτήρια για να μπεις και αξιόλογο πρόγραμμα σπουδών που ήθελε προσπάθεια για να τελειώσεις.Δεν αρκούσε απλώς να πληρώσεις όπως γίνεται στα περισσότερα κολλέγια που είναι όλοι αραχτοί κι απλώς τα σκάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν συγκεκριμένα τμήματα ή το που θα δουλέψεις μετα?
Και τα δυο προβληματα ειναι ... Απλως το πρωτο δεν ειναι τοσο σημαντικο

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Και γιατί τα καινούρια τμήματα να μορούν να δημιουργηθούν μόνο από ιδιώτες?
Οχι απλως μεταξυ των ιδιωτων θα υπαρχει και ανταγωνισμος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top