Κατάρα στο εκπαιδευτικό σύστημα!

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Λυπάμαι που θα σας το χαλάσω αλλά αν η σχολή απαιτεί ειδικό μάθημα(σχέδιο) κι εσύ δεν το είχες δώσει όταν έδωσες εξετάσεις τότε δεν μπορείς να δώσεις με το 10% αλλά μόνο με εξετάσεις εξαρχής για την συγκεκριμένη σχολή.:(
Εγώ όμως σκέφτηκα κάτι άλλο θα κάνω μια έρευνα κι επανέρχομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Λοιπόν δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά μιας και είσαι εκεί(Α.Π.Θ. δεν σπουδάζεις;) πετάξου μέχρι το τμήμα καλών τεχνών να δεις αν έχει μαθήματα που σε ενδιαφέρουν.Αν ναι είσαι τυχερή γιατί και ΑΕΙ είναι(αντιθέτως της γραφιστικής είναι ΤΕΙ) και διενεργεί δικές του ανεξάρτητες εξετάσεις κάθε Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Πάντως δε θα είναι δύσκολο για την Μichelle να πιάσει τη βάση της γραφιστικής χωρίς καθόλου διάβασμα με τα τωρινά δεδομένα.Βέβαια δεν ξέρουμε το σύστημα πως θα είναι σε 3 χρόνια που θα τελειώνει τους ηλεκτρολόγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Aπ' όσο γνωρίζω, κατάθεση μηχανογραφικού μπορείς να κάνεις μέχρι και 5 χρόνια μετά την αποφοίτησή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Aπ' όσο γνωρίζω, κατάθεση μηχανογραφικού μπορείς να κάνεις μέχρι και 5 χρόνια μετά την αποφοίτησή σου...

Τώρα μάλιστα. Δηλαδή θα πρέπει να τελειώσω τη σχολή στα 5 χρόνια. Τώωωρα μάλιστα!!!
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Λοιπόν δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά μιας και είσαι εκεί(Α.Π.Θ. δεν σπουδάζεις;) πετάξου μέχρι το τμήμα καλών τεχνών να δεις αν έχει μαθήματα που σε ενδιαφέρουν.Αν ναι είσαι τυχερή γιατί και ΑΕΙ είναι(αντιθέτως της γραφιστικής είναι ΤΕΙ) και διενεργεί δικές του ανεξάρτητες εξετάσεις κάθε Σεπτέμβρη.

Πολύ καλή ιδέα!!! :clapup::clapup::clapup:

Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Πάντως δε θα είναι δύσκολο για την Μichelle να πιάσει τη βάση της γραφιστικής χωρίς καθόλου διάβασμα με τα τωρινά δεδομένα.Βέβαια δεν ξέρουμε το σύστημα πως θα είναι σε 3 χρόνια που θα τελειώνει τους ηλεκτρολόγους...

Οτι θα τελειώσω σε 3 χρόνια το χετε σίγουρο ε;; :P Βρε έτσι όπως τα πάω σε 7 να τελειώσω θα ειμαι πολύ χαρούμενη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πολύ καλή ιδέα!!! :clapup::clapup::clapup:

Μην πετάς ακόμη απο την χαρά σου γιατί:
α.Είναι πολύ απαιτητικές οι εξετάσεις του
β.Δεν ελέγχονται απο κανέναν άλλο φορέα οπότε δεν ξέρουμε αν είναι αξιόπιστες
γ.Είναι το δεύτερο (μετά την Ανωτάτη Καλών Τεχνών) που προσφέρει αυτά τα προγράμματα οπότε έχει υπερβολικά μεγάλη ζήτηση

Πρόταση:
Πήγαινε στη γραμματεία του τμήματος και δες κατά πόσα διοργανώνονται σεμινάρια κι εκδηλώσεις (στα οποία λογικά θα μπορείς να συμμετάσχεις μιας και συνήθως απευθύνονται σε όλους τους φοιτητές ενός ιδρύματος ανεξαρτήτως τμήματος).
Επίσης δες αν υπάρχει μεταπτυχιακό στο συγκεκριμένο τμήμα(κάτι που το θεωρώ υπερβολικά καλό αν υπάρχει διότι τελειώνεις τις προπτυχιακές και μετά κάνεις μεταπτυχιακό χωρίς να αλλάζεις ίδρυμα,σπίτι,γνωστούς κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Στην Θεσσαλονικη νομιζω οτι υπαρχει στο Δημαρχείο επί της βενιζέλου και εγνατια γωνία, είσοδος διπλα απο ενα μαγαζί με τζάντες, βαλιτσες κλπ. Δεν είμαι σίγουρη όμως, έτσι ακουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ασχετο, τωρα που επανηλθε το θεματακι, δεν ξερω αν σ'ενδιαφερει ακομα αλλα..η καλων τεχνων δεν εχει καμια σχεση με τη γραφιστικη, ειναι "απλα" σχεδιο. Εχει ειδικες εξετασεις σε ελευθερο και χρωμα (νομιζω μονο αυτα τα δυο), και η βαθμολογηση ειναι πολυ αυστηρη (πρεπει να σαι τρελο ταλεντακι για να περασεις με δυο λογια).
Στη γραφιστικη ειδικα μαθηματα που δινουμε στις πανελληνιες ειναι το ελευθερο και το γραμμικο σχεδιο, που πρεπει να παρεις τουλαχιστον 10 για να μπορεις να περασεις σε οποια σχολη που απαιτει σχεδιο θελεις (δηλαδη αρχιτεκτονικη, γραφιστικη, διακοσμητικη, συντηρηση αρχαιοτητων, φωτογραφια και τεχνολογια γραφικων τεχνων). Νομιζω οτι πιο λογικο ειναι αν θες να δωσεις 10% να δωσεις μονο τα ειδικα μαθηματα..αλλα δεν ξερω σιγουρα τι γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι Κατερίνα, κι εγώ αυτό έμαθα, απλά ξέχασα να το γράψω στο θέμα... Ένα μεταπτυχιακό έχει μόνο για γραφιστική (κι αυτό στην Αθήνα, για Θεσ/νίκη δεν ξέρω)...
Τρελό ταλεντάκι στο σχέδιο δεν με λες με τίποτα! :/: Απλώς το χέρι μου "πιάνει" λίγο περισσότερο απο τον μέσο άνθρωπο... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλά...
επιτρεψτε μου να κάνω μια μικρουτσικη παρενθεση εδω....
το να περασει κάποιος στη σχολή καλών τεχνών δεν εχει σχεση με το ταλεντο του αλλά με το βισμα του....

επειδή εχω κάνει χρόνια σχεδιο (ελευθερο και γραμμικο)... επειδή γνωρισα πολλά παιδια που εδωσαν πολλές φορες καλων τεχνών.... επειδή εχω γνωρισει γιο ζωγραφου που εδεινε επισης για καλων τεχνων....
αφήστε το...
Ο μέσος όρος ειναι να δωσεις 5 φορες και να κοπεις...
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ.... εχεις παρακολουθησει "μαθημα" στην ιδιωτική σχολή του πρωτου ξαδερφου του κουμπαρου του καθηγητου που θα ειναι στην επιτροπη που θα σε εξετασει!!!!

οι εξετάσεις για καλων τεχνών ειναι ζωγραφική....
Το τι ειναι καλό ή κακό λοιπον οπως καταλαβαινετε ειναι και εντελως .... ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το σκεφτεσαι ακομη για σχολη γραφιστικης?(μου ρθε να γραψω κατεβατο, οχι τιποτα αλλο αλλα μη γραφω αδικα:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κακη επιρροη, ειπα να μη το γραψω οτι ολα ειναι θεμα βισματος στις εξετασεις για την καλων τεχνων για να μη φαινεται σαν να τα βλεπω ολα μαυρα :angel:
Αυτο που λες με τις 5 φορες ισχυει.. Ο καθηγητης μου στο φροντιστηριο στο ελευθερο σχεδιο μου λεγε οτι περασε με την 5η ακριβως.
Μια καθηγητρια στη σχολη μας ειπε ανοιχτα οτι οι θεσεις ειναι καπαρωμενες απο την επιτροπη και οι εξετασεις ειναι για τα ματια του κοσμου..Σημειωση οτι η κορη της ειναι στην καλων τεχνων και δεν θα χε λογο να πει κατι τετοιο σε τοσα ατομα :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ο κόσμος το χει τουμπανο κι αυτοι κρυφό καμάρι βρε...
ΟΛΟΙ οι ενδιαφερόμενοι για την καλών τεχνών το ξέρουν αυτό...

ήταν ένας βασικός λόγος που δεν μπήκα ποτε στη διαδικασία να δώσω καλών τεχνών παρόλο που οι καθηγητές σχεδίου με ενθάρυναν λόγω "ταλέντου"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Το σκεφτεσαι ακομη για σχολη γραφιστικης?(μου ρθε να γραψω κατεβατο, οχι τιποτα αλλο αλλα μη γραφω αδικα:p)
Φυσικά. Αν και δεν ξέρω το πότε (μιας και είμαι σε άλλη σχολή :(), το οτι θέλω να πάω είναι σίγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ωραια το γραφω λοιπον:
απεκλεισε τελειως τις κατατακτηριες η τις πανελληνιες για να δωσεις σχεδιο (ο,τι ισχυει τελος παντων!) για ΤΕΙ Αθηνας. Δε θα μαθεις τιποτα που να αφορα στο web design. Εμαθα οτι απο φετος το προγραμμα σπουδων εχει αλλαξει και μπαινουν μαθηματα υπολογιστων απο τα πρωτα εξαμηνα. Εμεις πιασαμε ποντικι πρωτη φορα στο 6ο (!) εξαμηνο και τα μονα προγραμματα που μαθαμε ηταν illustrator (βασικα πραγματα, αφου με τις απεργιες καταφεραμε να κανουμε μονο 5 μαθηματα!) και quark express (ενω τωρα "ανεβαινει" το indesign οποτε παλι σοβαρη δουλεια καναμε..). Ολα τα υπολοιπα μαθηματα ειναι "καλλιτεχνικα" και μονο για να σε βαλουν στο κλιμα των σπουδων (πολλα ελευθερα σχεδια και μαθηματα χρωματος, φωτογραφια, και γραφιστικες οπου θα πρεπει τα προγραμματα που χρησιμοποιεις για να κανεις τις εργασιες να τα μαθαινεις μονη σου). Μ'αυτη την κατασταση θα σου προτεινα να πας σε μια ιδιωτικη σχολη για να κανεις ακριβως τα προγραμματα που σ'ενδιαφερουν, flash, fireworks και dreamweaver που χρησιμοποιουνται κυριως γι'αυτη τη δουλεια. Σε ακτο που ρωτησα για σεμιναρια για τα προγραμματα το κοστος παει στα 500 ευρα γιακαθε προγραμμα που αντιστοιχει σε 10 ωρες. Υποθετω και στις υπολοιπες σχολες θα ναι εκει γυρω και προς τα κατω γιατι στον (στην/στο? τι ειναι ?:P) ακτο τσιμπανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εχμ... ποιός σου είπε οτι με ενδιαφέρει μόνο το web design? Και το έντυπο με ενδιαφέρει και μάλιστα περισσότερο...
Όσο για ιδιωτικές σχολές, απ'οτι έμαθα πολύ καλές είναι η ΑΚΤΟ και η Βακαλό... Αλλά είναι πανάκριβες γμτ... 5700 το χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βακαλό.... η TOP στα TOP!
Επίσης... ΑΝ τελικώς πας σε μια σχολή, για να μην πέσεις απ τα συννεφα εσυ και η οικογένεια σου, υπολογισε απαραιτητως, ΕΚΤΟΣ απ τα διδακτρα... τα υλικά σου που θα χρειάζεσαι σε κάθε σχολική χρονια που δεν ειναι καθολου λίγα....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
To διαβασα στην προηγουμενη σελιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
To διαβασα στην προηγουμενη σελιδα.
Nope, αν προσέξεις είχαν μαντέψει λάθος :P Παρατήρησε τι λέω και στο επόμενο ποστ απο αυτό στο οποίο αναφέρεσαι ;)

Κουε, απ'οτι έχω ακούσει η Βακαλό, είναι μεν παλιότερη απο το Ακτο, αλλά λιγότερο "πρακτική" με την έννοια οτι μαθαίνεις εκτενώς πολλά πράγματα που κατα 90% θα σου αποδειχτούν άχρηστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αυτο που λες για τη βακαλο ισχυει 100%. Μια κοπελα που δουλευουμε μαζι και εχει τελειωσει εκει την κραζει ατελειωτα(ετσι οπως μου τα χει περιγραψει νομιζω οτι το προγραμμα σπουδων ειναι αντιστοιχο με του ΤΕΙ).
Το προγραμμα σπουδων του/της ακτο μου φαινεται πιο πληρες για τα ζητουμενα αργοτερα στην αγορα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top