Tι έχετε αποκομίσει απο τις μέχρι τώρα σπουδές σας;

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Είχαμε αυτή τη συζήτηση με μια καθηγήτρια και μας είπε ότι το πανεπιστήμιο δε σας τα μαθαίνει όλα. Μας δίνει μία γενική κατεύθυνση και από εκεί και πεέρα εμείς θα το χτίσουμε! Μόνο με την πρακτική εμπειρία μπορείς να δεις διαφορά. Δε γίνεται με τη θεωρία όσο καλός κι αν είσαι!

Εγώ πάντως έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα και χαίρομαι που είμαι σε ΤΕΙ γιατί σε πάρα πολλά μαθήματα έχουμε εργαστήρια άσχετα αν το μάρκετινγκ είναι κατά κύριο λόγο θεωρητική σχολή! Με το εργαστήριο κάνουμε στην πράξη ό,τι μαθαίνουμε και πραγματικά μένω άναυδος με αυτά που βλέπω! Συν την εξάμηνη πρακτική που έχουμε στο τέλος των σπουδών μας!
Όταν πηγαίνω σούπερ μάρκετ πλέον δε βαριέμαι αλλά κάθομαι και αναλύω γιατί είναι έτσι αυτό το προϊόν, γιατί μπήκε εκεί, πώς το διαφημίζουν στην τηλεόραση κλπ!

Σίγουρα πολλά πράγματα δε μας τα μαθαίνουν, μας μαθαίνουν όμως να μπαίνουμε στο κλίμα της επιστήμης μας και αυτό είναι πολύ γαμάτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
α). τον τρόπο διαβάσματος μέσω αέναης προσπάθειας για αυτοβελτίωση
β). να μην στέκομαι σε βαθμούς και χαρτιά υγείας αλλά στην ουσία της μάθησης δηλαδή, την προσωπική κατάκτηση της γνώσης
γ). να μην ακούω άσχετους να μιλάνε για επιστήμες με ασαφή και ανεπαρκή επιχειρήματα
δ). στην μη στατικότητα της γνώσης μέσω συνεχούς ψαξίματος σε βιβλία, σε περιοδικά και στο διαδίκτυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Εκτός από το πολύ σωστό "σε μαθαίνει πώς να διαβάζεις", επίσης θα δεις ότι γενικά η συμπεριφορά σου, ο τρόπος που σκέφτεσαι, ο τρόπος που ενεργείς αλλάζουν. Μπορεί να ακουστεί ψωνίστικο σε όσους δεν είχαν την ευκαιρία να σπουδάσουν, αλλά πραγματικά βλέπεις διαφορές στον τρόπο λειτουργίας ανάμεσα σε έναν που δεν έχει σπουδάσει και σε έναν που έχει. Αυτό δε σημαίνει ότι ο πρώτος είναι κατώτερος, απλώς ίσως δεν έχει μάθει να λειτουργεί πρακτικά σε κάποια σημεία. Αυτός ο νέος τρόπος σκέψης, για μένα είναι ότι καλύτερο μπορείς να αποκομίσεις.;)

Και εγώ τελείωσα τη σχολή μου και νομίζω ότι δεν έχω μάθει τπτ. Παρόλα αυτά τις προπτυχιακές σπουδές τις θεωρώ ως βάση για ό,τι σχετικό κάνω αργότερα. Π.χ. δε θεωρώ ότι τώρα, αυτή τη στιγμή μπορώ να φτιάξω ένα αξιοπρεπές πρόγραμμα σε C++ π.χ., αλλά αν πρέπει, έχω τις βασικές γνώσεις και την πρώτη επαφή, ώστε να τα καταφέρω. Στο πανεπιστήμιο παίνρεις τις γνώσεις ώστε να μπορέσεις να εξειδικευτείς αργότερα σε κάποιο τομέα.:D
Δεν συμφωνω με την πρωτη παραγραφο.Επειδη οι πανεπιστημιακες σπουδες συμπιπτουν με την "φυσικη" ωριμανση του ατομου,καποιοι τελικα τα συγχεουν.
Η μονη προσφορα των σπουδων στην προσωπικοτητα μας ειναι οτι σου δινουν την ευκαιρια να ξεφυγεις απο την καθημερινοτητα του τοπου που μεγαλωσες και να ζησεις μονος σου.
Φυσικα ομως δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση για να ανοιξει καποιος τους οριζοντες του και μεσα απο τις διαφορες καταστασεις να ωριμασει.

Εξαρταται αποκλειστικα απο τον καθε ανθρωπο το πως θα εξελιχτει σαν προσωπικοτητα.Αν αναζητα νεες εμπειριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Είχαμε αυτή τη συζήτηση με μια καθηγήτρια και μας είπε ότι το πανεπιστήμιο δε σας τα μαθαίνει όλα. Μας δίνει μία γενική κατεύθυνση και από εκεί και πεέρα εμείς θα το χτίσουμε! Μόνο με την πρακτική εμπειρία μπορείς να δεις διαφορά. Δε γίνεται με τη θεωρία όσο καλός κι αν είσαι!



Σίγουρα πολλά πράγματα δε μας τα μαθαίνουν, μας μαθαίνουν όμως να μπαίνουμε στο κλίμα της επιστήμης μας και αυτό είναι πολύ γαμάτο!!!
συμφωνω απολυτα , το πανεπιστημιο δινει το κλιμα και την κατευθυνση απο εκει και περα προσωπικη δουλεια ...αλλωστε ποσα μπορει να κανει ενας καθηγητης σε 12 παραδοσεις το εξαμηνο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
εμαθα ελληνικο βρωμοξυλο απο τα κομματοσκυλα της σχολης πως να τυπωνω φυλλαδια και να προπαγανδηζω τον κοσμο μεσα σε λιγα λεπτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εμαθα ελληνικο βρωμοξυλο απο τα κομματοσκυλα της σχολης πως να τυπωνω φυλλαδια και να προπαγανδηζω τον κοσμο μεσα σε λιγα λεπτα

ΔΑΠάρα και τα μυαλά στο μπλέντερ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
εμαθα ελληνικο βρωμοξυλο απο τα κομματοσκυλα της σχολης πως να τυπωνω φυλλαδια και να προπαγανδηζω τον κοσμο μεσα σε λιγα λεπτα

έλεος απλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Είμαι αρκετά ικανοποιημένη από τη σχολή που φοιτώ (ΕΑΠ - Σπουδές στην Εκπαίδευση). Ωστόσο, ο σεβασμός των αναγκών των ενηλίκων (χωρίς να παραγνωρίζω ότι και οι ανήλικοι/ες χρήζουν του ίδιου σεβασμού) θεωρώ ότι κάποιες φορές περιορίζεται σε επίπεδο ρητορικής. Δεν μπορεί να σου τη λέει ο/η καθηγητής/τρια, λες και είσαι μπέμπα, επειδή κοινοποίησες ένα σχόλιο στο φόρουμ, το οποίο τον βρίσκει αντίθετο.
Μια φορά πέρυσι με έκανε ρόμπα ένας καθηγητής στο μάθημα, επειδή πρότεινα ένα καλό βιβλίο για την εργασία στο φόρουμ της σχολής μας (καλοπροαίρετα κι όχι για να κάνω την έξυπνη, όπως πολύ άδικα με κατηγόρησε). Με έβαλε λοιπόν στο μάτι :Pκαι μου είπε ότι δεν είμαι καθηγήτρια, για να προτείνω βιβλία. Ωστόσο, στις εξετάσεις μου έβαλε 8. Τόσο άξιζα. Ευτυχώς εκεί δεν με τσεκούρωσε.
Υποτίθεται ότι μορφωνόμαστε, για να γίνουμε ελεύθεροι άνθρωποι. Αν είναι να διολισθαίνουμε σε κομφορμιστικές συμπεριφορές ακυρώνεται κάθε είναι πνευματικής ελευθερίας.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Εμαθα οτι το ιντερνετ και μερικα πανεπιστημιακα βιβλια (που μπορεις ανετα να τα κατεβασεις απο το ιντερνετ) μπορουν ανετα ,αν εχεις τη καταλληλη ωριμοτητα και ορεξη, να αντικαταστησουν τη σχολη .Περισσοτερα και πιο χρησιμα πραγματα μαθαινεις μονος σου παρα απο τις διαλεξεις καθηγητων. Η σχολη υπαρχει μονο για να σε εξεταζει και να σου παρεχει ενα διπλωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Τι έχω αποκομίσει από τις μέχρι τώρα σπουδές μου (μέσω σχολής); Χμμμ :hmm:Λίγα πράγματα...
Τι έχω αποκομίσει από τις μέχρι τώρα σπουδές μου (μόνος μου); Πολλά πράγματα...
Πέρα από την πλάκα, άμα δεν κάτσεις να στρωθείς και να ψαχτείς από μόνος σου... ΔΕΝ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna00

Νεοφερμένος

Η ioanna00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στο Φυσικό Ιωαννίνων, είμαι δεύτερο έτος. Δεν θα επεκταθώ ως προς πόσα μαθήματα πέρασα :P
Αλλά νιώθω ότι έχω αποκτήσει περισσότερες γνώσεις (στη φυσική) από ότι στο λύκειο. Αν και είχαμε αρκετά μαθηματικά, από γραμμική άλγεβρα/αναλυτική γεωμετρία δεν θυμάμαι πολλά, ενώ διαφορικές εξισώσεις ξέρω να λύνω!
Εν τέλει, πιστεύω προσκόμισα κάτι παραπάνω σε αυτά που παρακολουθούσα και διάβαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.
Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ 4ο έτος:

Να χάνω άπειρες ώρες για να αποκρυπτογραφήσω αυτό που θέλει να πει ο καθηγητής, κάτι που θα μπορούσε να το πει απλά με 1 πρόταση.
Να μάθω πως αν δεν γλύψεις, δεν παρακαλέσεις, δεν ασχοληθείς με διαπλοκή, δεν ρουφιανέψεις, πάντα θα είσαι μια μετριότητα στη χώρα μας.
Να ανέχομαι κάθε είδους ΜΑΛΑΚΑ με το κόμπλεξ του.
Να μάθω πως κάποιοι συνάνθρωποί μας δεν αξίζουν να τους σέβεσαι ή να τους λες καλημέρα.
Να δω πως είναι να σου "τσακίζουν" τα όνειρα και την όρεξη για μάθηση.
Να γίνω πονηρός και να ξέρω πως δεν πρέπει να περιμένω από κανέναν ανιδιοτελή βοήθεια
Να χαλάσω την ψυχική και σωματική μου υγεία (κιλά, νεύρα, άγχος).

...Αλλά δυστυχώς γι'αυτούς, θα μάθουν στο εγγύς μέλλον, πως οι "γωνίες" για κάποιους από εμάς δεν "στρογγυλεύουν" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Κι εγώ είναι η αλήθεια ότι δεν νιώθω ότι έχω αποκομίσει κάτι μέχρι στιγμής.Βέβαια θα μου πεις ότι είμαι 1ο έτος ακόμα αλλά εντάξει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πολλά.Πραγματικά πάρα πολλά. Ίσως βγω τρελή από εκεί μέσα βέβαια. Και είμαι μόνο στο πρώτο ετος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πολλά.Πραγματικά πάρα πολλά. Ίσως βγω τρελή από εκεί μέσα βέβαια. Και είμαι μόνο στο πρώτο ετος :P

Μy thoughts exactly . Αλλά μ ' αρέσει αυτο που γίνομαι :D Δεν είναι το πανεπιστήμιο μόνο , γενικά η φοιτητική ζωή και ότι γνώρισα νέα άτομα.Βλέπω πράγματα που δεν είχα την ευκαιρία να δω παλιότερα και γενικά έχω ενθουσιαστεί.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
1)Να μάθω να στηρίζομαι στα πόδια μου επιτέλους,επιδίωξη μου από την αρχή της ακαδημαικής μου πορείας ήταν να αποφύγω γλυψίματα,παρατάξεις και αντιγραφές και τα έχω καταφέρει περίφημα χωρίς αυτά.
2)Πρώτη φορά στην ζωή μου,μου γεννήθηκαν ερωτήματα και επιτέλους είχα τον χρόνο να διαβάσω λίγο παραπάνω εκτός σχολής και να μπορώ να επιμορφωθώ σε ορισμένα ζητήματα
3)Τέλος το αντικείμενο σπουδών μου,με έχει βοηθήσει να αντιλαμβάνομαι κάποια κοινωνικά φαινόμενα,που διαφορετικά απλά θα αγνοούσα,και είμαι πολύ χαρούμενος γι΄αυτό.

Τώρα αυτό που δεν μου αρέσει είναι πως έχω παραμελήσει λίγο τον εαυτό μου είτε γιατί της καθημερινές γυρνάω σπίτι χωρίς όρεξη για τίποτα και τα σκ είμαι εξω πολλές ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όλα ωραία, όλα καλά...αλλά πού στο καλό κρύβεστε; :P Ο Πανεπιστημιακός κόσμος είναι γεμάτος φελλούς. Οι καλοί που στο διάλο κρύβονται; :D

Πέρα από την πλάκα, οι σπουδές μου με έμαθαν να έχω υπομονή και ότι με σκληρή και τίμια δουλειά ακόμη και ο πιο κόπανος καθηγητής Πανεπιστημίου, στο τέλος θα σε παραδεχτεί! Επίσης έμαθα να μην φλερτάρω φοιτήτριες κάτω του 3ου έτους λόγω τρομερής ανωριμότητας και δείκτη νοημοσύνης facebook, καθώς επίσης να μην λαμβάνω υπ' όψιν τις μαλακίες εντυπωσιασμού που λέγονται στους φοιτητικούς κύκλους. Εκτιμώ εκείνους που μαθαίνουν μέσω διαλόγου, παρέας, δράσης (λιγάκι σπάνιο για τα Ελληνικά δεδομένα) και φυσικά να μην απογοητεύομαι από τη φαιδρή πραγματικότητα του ακαδημαϊκού περιβάλλοντος. Ξέρω ότι σε άλλες κοινωνίες, το αγαθό της παιδείας κοστίζει πολύ ακριβά σε ζωές κυρίως και κάπως συμβιβάζομαι με το μη συλλογικό κίνητρο βελτίωσης...Οπότε αυτενεργώ μόνος μου στην γνώση όσο και αν αυτό ακυρώνει την σημασία του Πανεπιστημίου στη ζωή μου. Θα ήθελα ένα διαφορετικό Πανεπιστήμιο διότι νομίζω ότι έχει χαθεί η ουσία του απέναντι στην κοινωνία πολιτών. Έμαθα το πολύ κυνικό, ότι κανείς δεν θα νοιαστεί για μένα, αν ζω, αν πεθαίνω, αν μαθαίνω. Ο χαζο-εγωϊσμός έχει χαλάσει τον ανθρωπισμό μας και πλέον βλέπουμε ήρεμοι αποκεφαλιστές με iphone στο δελτίο. Έμαθα να προσφέρω από τη θέση πιστεύοντας ότι ο καθένας μας μπορεί να αλλάξει πολλά μέσα στο Πανεπιστήμιο (όχι κατ' ανάγκη κτιριακά ή θεσμικά). Μπάζουμε από θέμα κουλτούρας, νέων ιδεών, οράματος και ανακυκλωνόμαστε στα πεζά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ 4ο έτος:

Να χάνω άπειρες ώρες για να αποκρυπτογραφήσω αυτό που θέλει να πει ο καθηγητής, κάτι που θα μπορούσε να το πει απλά με 1 πρόταση.
Να μάθω πως αν δεν γλύψεις, δεν παρακαλέσεις, δεν ασχοληθείς με διαπλοκή, δεν ρουφιανέψεις, πάντα θα είσαι μια μετριότητα στη χώρα μας.
Να ανέχομαι κάθε είδους ΜΑΛΑΚΑ με το κόμπλεξ του.
Να μάθω πως κάποιοι συνάνθρωποί μας δεν αξίζουν να τους σέβεσαι ή να τους λες καλημέρα.
Να δω πως είναι να σου "τσακίζουν" τα όνειρα και την όρεξη για μάθηση.
Να γίνω πονηρός και να ξέρω πως δεν πρέπει να περιμένω από κανέναν ανιδιοτελή βοήθεια
Να χαλάσω την ψυχική και σωματική μου υγεία (κιλά, νεύρα, άγχος).
...Αλλά δυστυχώς γι'αυτούς, θα μάθουν στο εγγύς μέλλον, πως οι "γωνίες" για κάποιους από εμάς δεν "στρογγυλεύουν" .
Όσα μπράβο και να σου πω θα είναι λίγα.:clapup: Παρά τη νεότητά σου είσαι πάρα πολύ ώριμος, συνειδητοποιημένος και πάνω απ' όλα έντιμος. Ιδιαίτερα η τελευταία πρότασή σου (η οποία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη) δείχνει την ποιότητά του χαρακτήρα σου. Αν και είμαι γυναίκα, ανήκω στην ίδια σχολή (μεταφορικά το λέω εννοώντας ότι συμφωνούμε στις ιδέες). Όλοι/ες έχουμε έρθει αντιμέτωποι/ες με όλα όσα αναφέρεις. Δυστυχώς όλοι/ες όσοι/ες έχουμε μάθει να λειτουργούμε έντιμα δοκιμάζουμε απογοήτευση. Δεν πρέπει όμως να το βάζουμε κάτω.

1)Να μάθω να στηρίζομαι στα πόδια μου επιτέλους,επιδίωξη μου από την αρχή της ακαδημαικής μου πορείας ήταν να αποφύγω γλυψίματα,παρατάξεις και αντιγραφές και τα έχω καταφέρει περίφημα χωρίς αυτά.
2)Πρώτη φορά στην ζωή μου,μου γεννήθηκαν ερωτήματα και επιτέλους είχα τον χρόνο να διαβάσω λίγο παραπάνω εκτός σχολής και να μπορώ να επιμορφωθώ σε ορισμένα ζητήματα
3)Τέλος το αντικείμενο σπουδών μου,με έχει βοηθήσει να αντιλαμβάνομαι κάποια κοινωνικά φαινόμενα,που διαφορετικά απλά θα αγνοούσα,και είμαι πολύ χαρούμενος γι΄αυτό.
Πολύ μεγάλες και σοφές κουβέντες και με ουσία.

Πέρα από την πλάκα, οι σπουδές μου με έμαθαν να έχω υπομονή και ότι με σκληρή και τίμια δουλειά ακόμη και ο πιο κόπανος καθηγητής Πανεπιστημίου, στο τέλος θα σε παραδεχτεί!
Αυτό να λέγεται!:eek:

Επίσης έμαθα να μην φλερτάρω φοιτήτριες κάτω του 3ου έτους λόγω
όλα στο πρόγραμμα είναι! :P Οι δικοί μου συμφοιτητές πάντως είναι 45+ κατά μέσω όρο και νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.:P Το μεγαλύτερο ελάττωμα στον άνθρωπο.:/:

Θα ήμουν άδικη αν έλεγα ότι δεν υπάρχουν έντιμοι/ες και εργατικοί/ές καθηγητές/τριες. Ωστόσο, δεν μου πέρασε απαρατήρητο και το γεγονός ότι τα πανεπιστήμια βρίθουν ηγεμονικών διανοουμένων. Μερικοί/ες τρέμουν μην τους πάρεις τα πρωτεία.:eek: Ένας καθηγητής με είχε προσβάλλει επειδή μοιράστηκα κάποια σχεδιαγράμματα που είχα βγάλει για το μάθημα με συμφοιτητές/τριές μου (για να εμπεδώσω καλύτερα την ύλη και να τη θυμάμαι πιο εύκολα). Εγώ δεν είχα πρόθεση να τον μειώσω. Έκανα απλώς μια φιλική χειρονομία και μοιράστηκα το υλικό μου με κάποια άλλα άτομα. Σε τελική ανάλυση ας μας έδινε εκείνος σχεδιαγράμματα, αφού τόσο του κακοφάνηκε.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λίγα λόγια περί τις μέχρι τώρα συνειδητοποιήσεις:
1) Ο σαφής και διακριτός ορισμός της φοιτητικής ζωής είναι αδύνατος. Οποιοσδήποτε προσπαθεί να τον πραγματώσει, είναι άνθρωπος που δεν χρειάζεσαι στη ζωή σου. Εξού και:
2) Η κατηγοριοποίηση των ανθρώπων βάσει αρχικά της γλώσσας του σώματος και του ντυσίματος και αργότερα του τρόπου ομιλίας, αντιλήψεων και ποιότητα χρήσης του λόγου, είναι συνταγή που πετυχαίνει σχεδόν πάντα.
3) Το να μη διαβάζεις βιβλία αυξάνει τις πιθανότητες να πεθάνεις πριν φύγεις από αυτόν τον κόσμο.
4) Ο αριθμός των σοβαρών φοιτητών είναι γελοίος.
5) Αν δε φτιάξεις τη ζωή σου όπως θες τώρα, το πιθανότερο είναι πως δε τη φτιάξεις ποτέ.
6) Τα προβλήματα δε θα απελαστούν μόνα τους από τη ζωή σου.
7) Οι γυναίκες ζουν πολύ πιο δύσκολη ζωή από τους άντρες.
8) Οι φεμινίστριες, αν και έχουν καταφέρει σημαντικά πράγματα, ουσιαστικά κάνουν κύκλους.
9) Το ίδιο και οι πασης φύσεως αριστεροί(πολιτικά).
10) Για την ακρίβεια ο, αριθμός σοβαρών αριστερών και φεμινιστών είναι σχεδόν τόσο γελοίος όσο των σοβαρών φοιτητών.
11) Οι ΗΠΑ είναι η μόνη χώρα που πέρασε από την βαρβαρότητα στην παρακμή χωρίς ενδιάμεσο στάδιο(Oscar Wilde). Τα συμπεράσματα δικά σας.
12) Ο άνθρωπος πρέπει να επιζητεί τον ιντιβιντουαλισμό και όχι την ενσωμάτωση του στην κοινωνία.
13) η υπογραφή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Με αφορμή μια διένεξη που δημιουργήθηκε πρόσφατα σε αλλη συζήτηση που αφορούσε το κλασικό θέμα "ελληνικό πανεπιστήμιο" vs "Κολλεγιο", και χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κανενός είδους ένταση θα ήθελα να πω ότι από πολλά πράγματα που διαβάζω μέσα σε αυτό το φόρουμ χαίρομαι πολύ που πολύ σύντομα θα αποφοιτήσω από το Μητροπολιτικό. Πραγματικά δεν έχω χάσει ούτε ένα λεπτό της ζωής μου ασχολούμενη με "κομματικά" εντός σχολής, που ακούω από φίλους και γνωστούς, δεν έχω νοιώσει - σχεδόν - ποτέ ότι έχω δίπλα μου καθηγητες που δεν με καταλαβαίνουν και με δυσκολεύουν, και σπουδάζω με διαφάνεια και αξιοκρατία. Νιώθω τυχερή που επέλεξα να σπουδάσω σε ένα τέτοιο κολλέγιο προδιαγραφών εξωτερικού που με προετοιμάζει σωστά για το μέλλον μου και την επαγγελματική μου ζωή μαθαίνοντας μου να δουλεύω σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο και να έχω την επιλογή να συνεχίσω με ευκολία τις σπουδές μου στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top