Tι έχετε αποκομίσει απο τις μέχρι τώρα σπουδές σας;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά, έχω περάσει 10 μαθήματα απο τα 19 που έχουμε διδαχθεί μέχρι στιγμής (2ο έτος) και νιώθω οτι αυτά τα 2 χρόνια δεν έχω αποκομίσει απολύτως τίποτα. Νιώθω οτι έχω τις ίδιες γνώσεις σχεδόν με αυτές που είχα όταν αποφοίτησα απο το λύκειο (εννοείται δεν συμπεριλαμβάνω όσες γνώσεις απέκτησα μόνη μου, οι οποίες είναι αρκετές σε αυτό το διάστημα!). Όποτε με ρωτάει κάποιος τι σπουδάζω τρέμω μην με ρωτήσει τίποτα ηλεκτρολογικό μετά και δει την πλήρη άγνοια μου. Ό,τι διαβάζω για την εξεταστική το ξεχνάω αμέσως μετά και οι γνώσεις μου περι κυκλωμάτων ουσιαστικά περιορίζονται σε όσα είχα μάθει στη Β' Λυκείου.

Μόνο εγώ είμαι ή είναι γενικότερη η κατάσταση; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω....έγραφα 10 λεπτά και το χασα :(

Ήθελα να σου πω οτι πέρασα εγώ την ίδια κρίση στο 4ο έτος, έχοντας περάσει και 30 μαθήματα. Στο πρώτο έτος ήμουν στην κοσμάρα μου από το Λύκειο, νομίζοντας οτι το πανεπιστήμιο είναι η συνέχεια του λυκείου.

Συνοψίζω:

1. Το πανεπιστήμιο δεν σε μαθαίνει πράγματα, σε μαθαίνει πως να μαθαίνεις πράγματα. Η διαφορά σου, η ουσιαστική με έναν ΤΕΙ ηλεκτρολόγο, είναι οτι αυτός ΞΕΡΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ, αλλά όταν κληθείτε και οι δύο να κάνετε κάτι καινούργιο και στους δύο, αυτός ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. Γιατί δεν έχει ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ να το κάνει. Ενώ για σένα θα είναι παιχνιδάκι...

2.Πέρασαν πολλές εμπειρίες και χρόνια από πάνω μου (ακούγεται πολύ ψωνίστικο αυτό, αλλά δεν μπορώ παρά να αναφερθώ μόνο σε μένα για το συγκεκριμένο βίωμα!) για να μπορέσω να συνδυάσω κάτι που διάβασα, κάτι που είδα σε ένα εργαστήριο, μια μέτρηση που έκανα, με κάτι ουσιαστικό. Μέσα από την κουβέντα και τη συζήτηση με άλλους, μπόρεσα και γω και συνειδητοποίησα την αλήθεια...

Πρόσφατο παράδειγμα:

Έρχεται προχτές η αδερφή μου (β-έτος Ιατρική), και πιάνουμε κουβέντα (τυχαία) περί επιστήμης και ζωής. Από τις ακτινογραφίες πνευμόνων, καταλήξαμε στον πνευμοθώρακα, και μαζί συνειδητοποιήσαμε ΓΙΑΤΙ ποτέ όταν τρυπηθεί ο πνεύμονας με αιχμηρο αντικείμενο (στις ταινίες!) δεν πρέπει να βγει το αιχμηρό αντικείμενο σε καμιά περίπτωση, γιατί όταν πιέζεις στην αριστερή πλευρά κάποιον που έχει σκωληκοειδήτιδα δεν πονάει, ενώ αν αφήσεις την πίεση ουρλιάζει από τον πόνο, γιατί η αντιβίωση βοηθάει και στις βακτηριακές μολύνσεις, και πολλά άλλα, που η ίδια είχε διαβάσει χωρίς να καταλαβαίνει γιατί τα διαβάζει, και που χρησιμεύουν......

Δεν θα σε κουράσω άλλο. Απλά θα σου πω ότι, η γνώση, η πραγματική γνώση έρχεται αργότερα. Αν αγαπάς την επιστήμη σου, την ψάχνεις, την ερευνάς και συζητάς, θα την κατέχεις. Ελάχιστοι κατέχουν την επιστήμη τους, και οι περισσότεροι που τελειώνουν μια σχολή δεν έχουν ιδέα τι ακριβώς είναι αυτό.

Είναι νωρίς ακόμα, στα πρώτα έτη δεν έχεις μάθει τίποτα ουσίας. Αργότερα, θα κάνεις πιο "εφαρμοσμένα" μαθήματα, και θα δεις πιο πρακτικά πράγματα...ειδικά αν πάρεις ενέργεια, θα βλέπεις γύρω σου τις εγκαταστάσεις της ΔΕΗ και θα ξέρεις τι ακριβώς είναι όλα αυτά τα περίεργα πάνω στους πυλώνες :) [Μου τα εξηγούσε μια φορά ένας φίλος Ηλ. Μηχανικός, και ήταν απίστευτα ενδιαφέρον]!!! :-)

Σου εύχομαι υπομονή και μην αγχώνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Puff_Daddy:
1. Το πανεπιστήμιο δεν σε μαθαίνει πράγματα, σε μαθαίνει πως να μαθαίνεις πράγματα. Η διαφορά σου, η ουσιαστική με έναν ΤΕΙ ηλεκτρολόγο, είναι οτι αυτός ΞΕΡΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ, αλλά όταν κληθείτε και οι δύο να κάνετε κάτι καινούργιο και στους δύο, αυτός ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. Γιατί δεν έχει ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ να το κάνει. Ενώ για σένα θα είναι παιχνιδάκι...

Εδώ είναι όλο το ζουμί!!!

Μισέλ μου, σου έχω πει αρκετές φορές, πως ότι μάθεις στη σχολή, θα το μάθεις στον τομέα!
Στην ηλικία σου είχα ακριβώς την ίδια απορία... (μάλιστα η απορία μου έμεινε αρκετό καιρό αργότερα, μέχρι που πήρα τομέα!)
Τώρα πια (στα τελειώματα), θεωρώ ότι έχω μάθει 5-10 πράγματα, και (όπως πάρα πολύ σωστά αναφέρει ο Puff_Daddy στο παραπάνω quote) έχω τις βάσεις για να μάθω άλλα 5-10 όταν μου χρειαστούν!


Μην αγχώνεσαι από τώρα! Αν θυμάσαι σου είχα δώσε μια γεύση του τι σε περιμένει μετά... δε νομίζω να πιστεύεις ότι από τα μαθήματα που σε περιμένουν δε θα αποκομίσεις τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Θεωριτικο μερος:Εμενα η λογιστικη μου εδωσε τα εφοδια για να μπορεσω να μαθω την λογιστικη. Δηλαδη να μπορω να παρακολουθησω εναν λογιστη και να μαθω διπλα του. Με τιποτα δεν μπορω να θεωρησω τον εαυτο μου λογιστη! Απλως πηρα τα skills. Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ακομη...

Πρακτικο: Και επισης οι σπουδες μου μου απεφεραν 1200? απο υποτροφια,2000? απο στεγαστικο επιδομα και 3200? απο την πρακτικη! Δηλαδη πηρα πισω το 1/3 των χρηματων που ξοδεψαν οι γονεις μου για τις σπουδες μου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Puff_daddy & giostau: Ευχαριστώ βρε παιδιά! Είπα κι εγώ, μήπως είμαι ΤΟΣΟ ξύλο απελέκητο που βγω απο τη σχολή και δεν ξέρω την blindness μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γενικά πιστεύω οτι είναι νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα. Σιγά σιγά όμως θα δεις οτι αρχίζουν να στρώνουν τα πράγματα κι ότι άξιζε τελικά τον κόπο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ είμαι 3ο έτος και δεν έχω μείνει κανένα μάθημα ως τώρα. Νομίζω πως έχω κερδίσει πάρα πολλά από τις σπουδές μου, όχι μόνο γύρω από την Ψυχολογία που πλέον μπορώ να πω πως έχω έρθει σε επαφή με σχεδόν όλα όσα θα μου χρειαστούν για τη συνέχεια (=μεταπτυχιακό). Το βασικό στο πρώτο πτυχίο, τουλάχιστον στον τομέα μου, είναι η απόκτηση βασικών γνώσεων αλλά και η μεθοδολογία για το ΠΩΣ να διαβάζω και ΠΩΣ να μαθαίνω. Οπότε θα συμφωνήσω με τους από πάνω...

Η απόκτηση επαγγελματικών δεξιοτήτων έρχεται μόνο με την εξάσκηση του επαγγέλματος νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Η απόκτηση επαγγελματικών δεξιοτήτων έρχεται μόνο με την εξάσκηση του επαγγέλματος νομίζω


Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου, τα ίδια μας είπε κι εμας ένας καθηγητής που συζητούσε μαζί μας. Μας παρέχουν τις γνώσεις αλλά αλλιώς είναι στην θεωρία και αλλιώς στην πράξη, στην πράξη είναι πιο δύσκολο και τα μαθαινεις καλύτερα μέσα απο τις επαγγελματικές σου εμπειρίες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Γενικά πιστεύω οτι είναι νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα. Σιγά σιγά όμως θα δεις οτι αρχίζουν να στρώνουν τα πράγματα κι ότι άξιζε τελικά τον κόπο. :)

Σωστή η συνάδελφος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Εκτός από το πολύ σωστό "σε μαθαίνει πώς να διαβάζεις", επίσης θα δεις ότι γενικά η συμπεριφορά σου, ο τρόπος που σκέφτεσαι, ο τρόπος που ενεργείς αλλάζουν. Μπορεί να ακουστεί ψωνίστικο σε όσους δεν είχαν την ευκαιρία να σπουδάσουν, αλλά πραγματικά βλέπεις διαφορές στον τρόπο λειτουργίας ανάμεσα σε έναν που δεν έχει σπουδάσει και σε έναν που έχει. Αυτό δε σημαίνει ότι ο πρώτος είναι κατώτερος, απλώς ίσως δεν έχει μάθει να λειτουργεί πρακτικά σε κάποια σημεία. Αυτός ο νέος τρόπος σκέψης, για μένα είναι ότι καλύτερο μπορείς να αποκομίσεις.;)

Και εγώ τελείωσα τη σχολή μου και νομίζω ότι δεν έχω μάθει τπτ. Παρόλα αυτά τις προπτυχιακές σπουδές τις θεωρώ ως βάση για ό,τι σχετικό κάνω αργότερα. Π.χ. δε θεωρώ ότι τώρα, αυτή τη στιγμή μπορώ να φτιάξω ένα αξιοπρεπές πρόγραμμα σε C++ π.χ., αλλά αν πρέπει, έχω τις βασικές γνώσεις και την πρώτη επαφή, ώστε να τα καταφέρω. Στο πανεπιστήμιο παίνρεις τις γνώσεις ώστε να μπορέσεις να εξειδικευτείς αργότερα σε κάποιο τομέα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nan:
Εκτός από το πολύ σωστό "σε μαθαίνει πώς να διαβάζεις", επίσης θα δεις ότι γενικά η συμπεριφορά σου, ο τρόπος που σκέφτεσαι, ο τρόπος που ενεργείς αλλάζουν. Μπορεί να ακουστεί ψωνίστικο σε όσους δεν είχαν την ευκαιρία να σπουδάσουν, αλλά πραγματικά βλέπεις διαφορές στον τρόπο λειτουργίας ανάμεσα σε έναν που δεν έχει σπουδάσει και σε έναν που έχει. Αυτό δε σημαίνει ότι ο πρώτος είναι κατώτερος, απλώς ίσως δεν έχει μάθει να λειτουργεί πρακτικά σε κάποια σημεία. Αυτός ο νέος τρόπος σκέψης, για μένα είναι ότι καλύτερο μπορείς να αποκομίσεις.;)

Και εγώ τελείωσα τη σχολή μου και νομίζω ότι δεν έχω μάθει τπτ. Παρόλα αυτά τις προπτυχιακές σπουδές τις θεωρώ ως βάση για ό,τι σχετικό κάνω αργότερα. Π.χ. δε θεωρώ ότι τώρα, αυτή τη στιγμή μπορώ να φτιάξω ένα αξιοπρεπές πρόγραμμα σε C++ π.χ., αλλά αν πρέπει, έχω τις βασικές γνώσεις και την πρώτη επαφή, ώστε να τα καταφέρω. Στο πανεπιστήμιο παίνρεις τις γνώσεις ώστε να μπορέσεις να εξειδικευτείς αργότερα σε κάποιο τομέα.:D



έτσι ακριβώς είναι, βέβαια στον δικό μου τομέα έτσι.
Πλέον μαθαινεις τα πάντα καλύτερα οταν καταλήξεις σε ποιον τομέα θα δουλέυεις.
Κι εγώ βλέπω διαφορά στον τρόπο σκέψης τον τρόπο που ενεργώ εγώ και φίλοι μου που σπούδασαν με φιλαράκια που δεν σπούδασαν.Τελείως διαφορετικά μυαλά και άλλες βλέψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ενα πανεπιστήμιο μπορείς να το τελειώσεις και να μην έχεις μάθει τίποτα εκεί.
Οπως έλεγε και η κλωνοποίηση μου ο Καρβέλας το πανεπιστήμιο δεν βγαίνει δίχως φροντιστήριο και αντιγραφή!

Αυτό που αποκτάς στο πανεπιστήμιο είναι μεν σαν τρόπος για να σκέφτεσαι, έρχεσαι σε επαφή με άλλα άτομα, το οποίο είναι πολύ σημαντικό μια και πριν λόγω σχολείου δεν έχεις τις ευκαιρίες που θα ήθελες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ που τα έκανα ανάποδα είμαι πλήρως απογοητευμένη απο την παιδεία τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τον τομέα μου(λογιστικά-κάπου είδα κι έναν άλλο συνάδελφο πήγαινε βρε να το δηλώσεις στα επαγγέλματα των στεκιτών να γίνουμε 3:clapup: ).
Θα σας δώσω ένα πολύ σύντομο βιογραφικό για καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω αλλά και για να χαρεί η Μισέλ που θεωρεί τον εαυτό της αναποφάσιστο επαγγελματικά:
Εδώσα εξετάσεις το 1997 και πέρασα σε μια σχολή η οποία καθόλου δεν με ενδιέφερε απλά την δήλωσα για να γλιτώσω την γκρίνια(ξέρετε ποιων;) ) ότι δεν πέρασα πουθενά.Φυσικά δεν πήγα ούτε καν για να γραφτώ.
Στη συνέχεια αποφάσισα(ν) να ασχοληθώ με το εμπόριο (ένεκα οικογενειακής παράδοσης),τέσπα κάποια στιγμή αποφάσισα να δουλέψω αλλού.
Άνοιξα λοιπόν τις αγγελίες και η αξιοπρεπέστερη δουλειά που θα μπορούσα να κάνω ήταν β.λογιστή(βλέπετε τα μπαρ και οι καφετέρειες δεν ήταν το στυλ μου κι με ένα απλό απολυτήριο δεν είχα και πολλές αξιώσεις).
Έριξα μια ματιά στο τι ζητούν πάνω-κάτω για αυτές τις θέσεις κι έτσι γράφτηκα σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ και τρεις μήνες μετά έπιασα την πρώτη μου δουλειά(πρακτική όσο ήμουν στην σχολή).
Αφού τελειώσα την σχολή και με 2 χρονια προυπηρεσία στην πλάτη μου πήρα την πρώτη μου προαγωγή(ήμουν και πεισματάρα μπορεί να μην τρελαινόμουν για αυτό που κάνω αλλά ήθελα να το κάνω καλύτερα απο όλους).
Προαγωγή στην προαγωγή αρχίσαν οι γκρίνιες(πάντα πίσω απο την πλάτη μου) απο συναδέλφους που έμεναν στάσιμοι ενώ εγώ χωρίς πτυχίο(γιατί φυσικά κανένα ΙΕΚ δεν ισοσταθμίζει ΑΣΣΟΕ ασχέτως της απόδοσης μου) εξελισσόμουν.
Σε πείσμα όλων λοιπόν ξαναδίνω Πανελλήνιες και περνώ σε ΤΕΙ Λογιστικής.
Κι εδώ κολλάει το "ανάποδα" που έγραψα στην αρχή.
Γιατί αλλιώς αντιμετωπίζει όσα διδάσκεται ο άσχετος κι αλλός ο επαγγελματίας.
Για τι θέλετε να σας πρωτομιλήσω;
Για τις ανακρίβειες,τις ελλείψεις,την απόσταση των θεμάτων που διδάσκονται απο τις πραγματικές απαιτήσεις κι ανάγκες της αγοράς,για το ότι κόντευα να ξεχάσω κι αυτά που ήξερα ή για το ότι οργάνωνα σε γκρουπακια συμφοιτητές και τους εξηγούσα τι διδάχτηκαν στην παράδοση;
Κι αν είναι φημισμένος ο ξύλινος λόγος στην πολιτική για μένα ξύλινος λόγος υπάρχει στην παιδεία αφού δεν συμβαδίζει με τις ανάγκες της εποχής και της αγοράς εργασίας.
Ούτε εκεί που πλήρωσα ούτε εκεί που ήταν τσάμπα μου παρήχαν κάτι ουσιαστικό σε τομέα εκπαίδευσης.Το μόνο μου κερδός θα είναι όταν επιτέλους σε 4 εξάμηνα πάρω πτυχίο η τυπική αναγνώριση των προσόντων μου (έτσι για το ****το).
Εν κατακλείδι κι επειδή πραγματικά πορώνομαι με τέτοια θέματα προσωπικά το μόνο που αποκόμισα ήταν σπουδάζοντας αρχικά ως ανειδίκευτη είτε αργότερα ως επαγγελματίας ήταν χαμένα απογεύματα για παρακολούθηση εργαστηρίων.Ο,τι έμαθα το έμαθα στην δουλειά κι απο την προσωπική μου ενασχόληση.
Και τελειώνοντας(εδώ θα σε κάνω να χαρείς Μισέλ) εφόσον πέρασα όλο αυτό το λούκι αποφάσισα πως τελικά δεν θέλω να ακολουθήσω αυτό το επάγγελμα,δεν αντέχω να το κάνω όλη μου τη ζωή και ψάχνω απο τώρα ένα καλό μεταπτυχιακό σε άλλον τομέα.
Σόρρυ για το μεγάλο κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κλεφτρόνι, είναι γνωστό ότι η ανώτερη εκπαίδευση εδώ, ειναι αποκομμένη από την παραγωγή (με την γενική έννοια). Παρ'όλα αυτά, οι βάσεις που αποκτάς με τις σπουδές είναι ικανές να σε κάνουν να ξεκινήσεις. Από κει και πέρα, it's up to you, που λένε και οι φίλοι μου οι κινέζοι :confused:.

Όλες τις ασυνέχειες και τα λάθη που παρατήρησες, τις εξέθεσες στους καθηγητές? πήρες απάντηση? σε κάλυψε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Όλες τις ασυνέχειες και τα λάθη που παρατήρησες, τις εξέθεσες στους καθηγητές? πήρες απάντηση? σε κάλυψε?

Θα αστειεύεσαι;Έχεις ποτέ προσπαθήσει να εκφράσεις σε καθηγητή παράπονο για την μέθοδο διδασκαλίας του;Δεν ξέρω για τη δική σου σχολή στη δική μου όμως το παραπάνω είναι ουτοπικό.Κάτι σαν αμφισβήτηση "αυθεντίας" έτσι την έχουν δει οι περισσότεροι τουλάχιστον οι μόνιμοι,αντιθέτως κάποιοι ωρομίσθιοι έκαναν την δουλειά τους πολύ καλύτερα.Σημειωτέον δεν ανέφερα σε κανένα καθηγητή ότι έχω εμπειρία και μέχρι στιγμής έχει αποδεικτεί καλή επιλογή(όχι απο την άποψη βαθμών αλλά αντιμετώπισης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μα δεν θα του έκανες συστάσεις ως προς τη μέθοδο διδασκαλίας, αλλά λάθη στη θεωρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
μα δεν θα του έκανες συστάσεις ως προς τη μέθοδο διδασκαλίας, αλλά λάθη στη θεωρία...

Δηλαδή στην θεωρία την οποία ο ίδιος έχει επιλέξει να διδάσκει,ο ίδιος δίνει σημειώσεις (μην σου πω ότι και το βιβλίο μπορεί να το έχει γράψει ο ίδιος κάποιες φορές:P ).dooodoouni όλα όσα γράφεις είναι σωστά και λογικά αλλά αποτελούν εκδοχές ενός μοντέλου εκπαίδευσης που στην Ελλάδα εφαρμόζεται μόνο θεωρητικά:( Κάποια πράγματα που είδα κι έζησα με έκαναν να θέλω να κλαίω και να γελάω συχγρόνως.Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα:
Είχαμε ένα βιβλίο που είχε εκδοθεί πριν το 2002 και τα παραδείγματα ήταν σε δραχμές,επειδή το μάθημα διδασκόταν δύο εξάμηνα βγήκε ανακοίνωση να επιστραφούν τα βιβλία για να πάρουμε την καινούργια έκδοση το νέο εξάμηνο.
Η καινούργια έκδοση (η οποία σημειωτέον ανήκει σε παν/κες εκδόσεις άρα έχει πληρωθεί με κρατικά κονδύλια)είχε βασικότατες διαφορές απο την παλιά:το εξώφυλλο είχε άλλο χρώμα και ο τίτλος ανέφερε "..................σε Ευρώ".Το περιεχόμενο ήταν ακριβώς το ίδιο και φυσικά τα ποσά σε δραχμές.:worry: :worry:
Όχι ότι αυτό επηρέαζε την κατανόηση του μαθήματος(τι δραχμές τι Ευρώ ίδια είναι η μέθοδος) αλλά απλά επισημαίνω το γελοίο του πράγματος.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
(λογιστικά-κάπου είδα κι έναν άλλο συνάδελφο πήγαινε βρε να το δηλώσεις στα επαγγέλματα των στεκιτών να γίνουμε 3:clapup: ).
Σε εμενα αναφερεσαι? :) Δηλωσα μουσικος :hehe:

Παντως ετσι που διαβαζα το Post σου μου θυμισες μια φιλη μου και για μια στιγμη νομιζα οτι εισαι αυτη :P
Αλλα αυτη εχει παρει πτυχιο λογιστικης.

Πολυ σωστη κινηση που δεν ανεφερες οτι εχεις γνωσεις λογιστικης απο ΙΕΚ. Η φιλη μου εκανε το λαθος...Υπεροπτικη αντιμετωπιση, επιπλεον φορτο εργασιας(!) και προσπαθεια για μειωση των γνωσεων της σε καθε μαθημα...Αυτα στην αρχη. Τα 2 τελευταια ετη παντως εκανε μαθηματα που δεν ειχε διδαχτει στο ΙΕΚ και ετσι δεν μπορουσε να δειξει τις γνωσεις της ωστε να μπει στο ματι των καθηγητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Σε εμενα αναφερεσαι? :) Δηλωσα μουσικος :hehe:

Παντως ετσι που διαβαζα το Post σου μου θυμισες μια φιλη μου και για μια στιγμη νομιζα οτι εισαι αυτη :P
Αλλα αυτη εχει παρει πτυχιο λογιστικης.

Πολυ σωστη κινηση που δεν ανεφερες οτι εχεις γνωσεις λογιστικης απο ΙΕΚ. Η φιλη μου εκανε το λαθος...Υπεροπτικη αντιμετωπιση, επιπλεον φορτο εργασιας(!) και προσπαθεια για μειωση των γνωσεων της σε καθε μαθημα...Αυτα στην αρχη. Τα 2 τελευταια ετη παντως εκανε μαθηματα που δεν ειχε διδαχτει στο ΙΕΚ και ετσι δεν μπορουσε να δειξει τις γνωσεις της ωστε να μπει στο ματι των καθηγητων.

Γιαπ!Για σένα το είπα.Γιατί δήλωσες μουσικός;Ντρέπεσαι για το επάγγελμα σου;Κι εγώ αλλά δεν το κρύβω:D
Κι εγώ πιστεύω πως θα μου βγει σε καλό όχι ότι δεν δήλωσα το ΙΕΚ γιατί κι εκεί τίποτα δεν μας μάθαιναν αλλά ότι δεν δήλωσα ότι δουλεύω πάνω στο αντικείμενο που κακά τα ψέματα είναι το μεγαλύτερο σχολείο:)
Υ.Γ.Αν ξεκινάς τώρα καλή σταδιοδρομία και γερό στομάχι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Λοιπόν,από τις μέχρι τώρα σπουδές μου έχω αποκομίσει...

1)Άπειρο ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθώ με τα ενδιαφέροντα μου και να ψάξω τον εαυτό μου γενικότερα (Το σημαντικότερο απ' όλα);) ;)
2)Μία καλή φίλη
3)Διασκέδαση μέχρι τελικής πτώσεως στα φοιτητικά πάρτυ, τουλάχιστον κατά το 1ο εξάμηνο:clapup: :clapup: (Ωραία ήταν τότε....):D :D
4)Μία σχετική εξοικείωση με τον ακαδημαικό τρόπο διδασκαλίας και τον ακαδημαικό τρόπο διαβάσματος

Τέλος, κάποιες βασικές γνώσεις στα διάφορα μαθήματα οι οποίες όμως δε θεωρώ ότι ήταν και κάτι το εξαιρετικό....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top