Ασφαλίτες καταπατούν το άσυλο στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
To θέμα με το άσυλο έχει παραγίνει ξυπνήστε επιτέλους ρε παιδιά οι φοιτητές με το άσυλο τους φέρονται λες και έχουμε χούντα στην Ελλάδα, μόνο εκείνοι έχουν πρόβλημα δηλαδή με τις πολίτικές τους πεποιθήσεις και όχι 10 εκατομύρια Έλληνες που ζούμε και εργαζόμαστε έξω. Τους φοιτητές θα κυνηγήσει η αστυνομία και όχι οργανώσεις εργαζομένων κτλ. Δεν μπορέις να το παίζεις κράτος εν κράτει αν θες να μην μπαίνει η αστυνομια στους χώρους σου να έχεις δική σου αστυνομία, αν δηλαδή κάποιος φοιτητής βιάζει μέσα απο τα κάγκελα μια κοπέλα οι αστυνόμοι θα πρέπει να περιμένουν να βγεί έξω γιατί αν επέμβουν είναι κατά των πολιτιών δικαιομάτων του και σίγουρα του την πέσανε γιατί είναι αριστερός. Όλο δικαιώματα και την ελευθερία μας θέλουμε αλλα μέχρι να την φάμε, αν σε κλέψουν η αν σου κάψουν το αμάξι η σου κλέψουν το σπίτι τότε με την θα ζητάς ευθύνες απο την αστυνομία. Εμένα μακάρι στον δρόμο που μένω να βάλει κάμερα η αστυνομία και να λειτουργεί όλο το 24ωρο και πιό ασφαλές θα είναι το αμάξι μου απο κάτι μαλ@κισμένα που την έχουν δει επαναστάτες και χαλάνε ξένες περιουσίες και απο το κάθε κλεφτρόνι. Αν δεν έχεις να κρήψεις τίποτα δεν σε νοιάζει αν κάποιος σε παρακολουθεί. αλλα μόνο να φωνάζουμε ξέρουμε λες και αν θέλει το κράτος να σε παρακολουθήσει περιμένει να σε καταγράψει στην κάμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
αν δηλαδή κάποιος φοιτητής βιάζει μέσα απο τα κάγκελα μια κοπέλα οι αστυνόμοι θα πρέπει να περιμένουν να βγεί έξω γιατί αν επέμβουν είναι κατά των πολιτιών δικαιωμάτων του και σίγουρα του την πέσανε γιατί είναι αριστερός.

ακριβώς αυτό. το πχιασες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
ακριβώς αυτό. το πχιασες :D

Αμάν ρε παλτέ αυτο βρήκες να σχολιάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Ακριβώς weak..O Γιάννης αν και λακωνικότατος έπιασε το νόημα του θέματρος..Αυτό που βλέπω τόσες μέρες και δεν συμμετέχω στο τόπικ έχει παραγίνει..Προσωπικά με αυτα που βλέπω στο Πολυτεχνείο δεν είναι δυνατόν να είμαι υπέρ του άσυλου..Εχει καταχραστεί πλήρως ο θεσμός του..Συνεπώς για μένα δεν υπάρχει άσυλο με την νομοθετική διάσταση και υπόσταση που αρχικά του είχε δοθεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
νταξ ρε γιάννη, μα μετά απο 9 σελίδες ποστς έρχεσαι και γράφεις κάτι τέτχιο; :|
αν μου πεις βέβαια ότι βαρέθηκες να διαβάσεις τα μακρυνάρια, θα σε καταλάβω ;) :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
E ναι ρε weak αλλά σε αυτές τις 9 σελίδες δεν λέτε και κάτι ουσιαστικό..Κάθεστε και μαλώνετε για το άσυλο και γιατί έχει θεσμοθετηθεί..Ενώ δεν χρησιμοποιείται για τον λόγο που θεσμοθετήθηκε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και πέρα απο αυτό χάρισμα σας το άσυλο αλλα γιατί το πανεπηστίμιο δεν εφαρμόζει να έχει δική σου αστυνομία? Ας μην μπαίνει η αστυνομία του κράτους μέσα γιατί φοβάστε αλλα εσείς δεν θέλετε καμια μορφή ελέγχου αυτό και αν είναι απαράδεκτο. Απο την άλλη φωνάζεται και διεκδικείτε λεφτά και καινούργια κτήρια απο το κράτος και συνέχεια να πληρώνει το κράτος της καταστροφές που γίνονται στο όνομα του ασύλου που τόσο προστατεύται. Όταν όμως μια ομάδα απο 30 άτομα τα κάνει λαμπόγιαλο κάνετε τις πάπιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι βρε μπαμπανίτσα..αυτές οι 9 σελίδες είναι παρακαταθήκη. Πρώτη φορά τόσα ουσιώδη πόστς μαζεμένα.





(δε κοροδεύω ρε, σίριουσλι:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
το ότι κάποιος νόμος δεν έχει χρησιμοποιηθεί (ορθά τουλάχιστον), δε σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθεί. η παραγραφή ισχύει για τα αδικήματα, όχι για τους νόμους ;) :P.

αλλαγές στον νόμο χρειάζονται (έτσι όπως το βλέπω εγώ) και είμαι από τους πρώτους που το δηλώσανε :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
νταξ ρε γιάννη, μα μετά απο 9 σελίδες ποστς έρχεσαι και γράφεις κάτι τέτχιο; :|
αν μου πεις βέβαια ότι βαρέθηκες να διαβάσεις τα μακρυνάρια, θα σε καταλάβω ;) :D.

Γιατί ρε weak πρέπει να διαβάσω ότι έχει γραφτει για να πώ την άποψη μου? Απο μια ματιά που έριξα σε κάποιες απο τις σελίδες δεν είδα και καμια τρελή άποψη υπέρ του ασύλου. Είναι καλό να διεκδηκούμε αλλα δεν μπορούμε μόνο να ζητάμε πρέπει και να προσφέρουμε και εφόσον το πανεπηστίμιο είναι ένας χώρος που φιλοξενείστε και δεν τον έχεται αγοράσει πρέπει να υπάγεστε σε κάπιους νόμους τα πανεπηστήμια είναι μέρος της Ελληνικής κοινωνιας και όχι ανεξάρτητο κομματι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
όχι βρε μπαμπανίτσα..αυτές οι 9 σελίδες είναι παρακαταθήκη. Πρώτη φορά τόσα ουσιώδη πόστς μαζεμένα.





(δε κοροδεύω ρε, σίριουσλι:D)
Δεν είπα ότι λένε βλακείες τα παιδιά..Κάθε άλλο(και ναι δεν τα διάβασα όλα βαριόμουν:redface:) απλώς είναι μια συζήτηση χωρίς αντίκρυσμα για μένα..Γιατί ακόμα και αλλαγές στον νόμο να γίνουν που λέει ο weak-που δεν θα γίνουν-πρέπει να είναι πολύ δραστικές..Αλλιώς θα συνεχιστεί το φαινόμενο άσυλο=βανδαλισμοί κτλ:/: Ας είμαστε ρεαλιστές ρε παιδιά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με καλυψε ο Γιαννης...
Και στην Ιταλια που ειμαι δεν εχω παρατηρησει "εμποδιο" στην ερευνα και την προοδο των πανεπιστημιων-φοιτητων επειδη οι carabinieri ή ακομα και η Διωξη Ο.Εγκληματος ή Ναρκωτικων εχουν κανει κατα καιρους ελεγχους...;)
Δεν θελω να επεκταθω αλλο αλλα στην Ελλαδα μια ζωη θυμαμαι να φωναζουμε για το ασυλο...(Ασχετο αν ειμαι υπερ ή κατα, μερικα πραγματα με εχουν "κουρασει"...)
Δηλαδη απο αυτα που καταλαβα και δεν μιλαω για τα ποστ τα μεγαλα, ειναι ο ελεγχος που εγινε;
οτι εγινε σε φοιτητη μεσα στον χωρο του πανεπιστημιου;ή οτι επρεπε πρωτα ενα εκτελεστικο τμημα να ειδοποιησει-δωσει το οκ στην μπατσαρια για να προβει σε ελεγχο;
ή κατι αλλο;
(συγγνωμη αλλα ειμαι στο ποδι απο τα ξημερωματα κι εχω θολωσει κιολας.:redface: )
Γιατι χαρακτηριστικα θυμαμαι πριν απο δυο χρονια εδω Ιταλια ειχα αργησει μια μερα να παω μαθημα και την ωρα που ηταν να μπω στην ταξη, περνοντας μπροστα απο την γραματεια βλεπω 3 carbinieri με στολες και αλλο ενα ατομο με πολιτικα και ΕΚΕΙΝΗ την ωρα ενημερωσε την γραμματεια να φωναξει το ΔΙΚΟ ΜΟΥ τμημα να βγει εξω γιατι επρεπε να γινει ελεγχος.
Δεν θυμαμαι γιατι αλλα κατι ειχε παιχτει με ενα παιδι.
Δεν θυμαμαι να αντεδρασε καποιος,μιας και στο φιναλε ο ελεγχος για το καλο ολων μας εγινε.
Νταξ' δεν ειπα να γινει Αουσβιτς αλλα αυτο το ταρακουλο και το κακο με το φοιτητικο ασυλο μονο ελλαδα το ακουω συνεχεια αι συνεχεια και συνεχεια...
Και κατι τελευταιο να ρωτησω:
Σε αυτο που ειπε και ο Γιαννης.Εαν εγω κλεψω και με κυνηγουν οι τυποι με τα μπλε, με το που μπω σε ενα πανεπιστημιο σταματανε να με κηνυγουν;
Δηλαδη οπως παιζαμε μικροι κυνηφιτο και λεγαμε "σπιτακι" και ο αλλος δεν μπορουσε να μας πιασει;:confused:
Μην γελατε,το ρωταω ειλικρινα και με απολυτη σοβαροτητα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Με καλυψε ο Γιαννης...
Και στην Ιταλια που ειμαι δεν εχω παρατηρησει "εμποδιο" στην ερευνα και την προοδο των πανεπιστημιων-φοιτητων επειδη οι carabinieri ή ακομα και η Διωξη Ο.Εγκληματος ή Ναρκωτικων εχουν κανει κατα καιρους ελεγχους...;)
Δεν θελω να επεκταθω αλλο αλλα στην Ελλαδα μια ζωη θυμαμαι να φωναζουμε για το ασυλο...(Ασχετο αν ειμαι υπερ ή κατα, μερικα πραγματα με εχουν "κουρασει"...)
Δηλαδη απο αυτα που καταλαβα και δεν μιλαω για τα ποστ τα μεγαλα, ειναι ο ελεγχος που εγινε;
οτι εγινε σε φοιτητη μεσα στον χωρο του πανεπιστημιου;ή οτι επρεπε πρωτα ενα εκτελεστικο τμημα να ειδοποιησει-δωσει το οκ στην μπατσαρια για να προβει σε ελεγχο;
ή κατι αλλο;
(συγγνωμη αλλα ειμαι στο ποδι απο τα ξημερωματα κι εχω θολωσει κιολας.:redface: )
Γιατι χαρακτηριστικα θυμαμαι πριν απο δυο χρονια εδω Ιταλια ειχα αργησει μια μερα να παω μαθημα και την ωρα που ηταν να μπω στην ταξη, περνοντας μπροστα απο την γραματεια βλεπω 3 carbinieri με στολες και αλλο ενα ατομο με πολιτικα και ΕΚΕΙΝΗ την ωρα ενημερωσε την γραμματεια να φωναξει το ΔΙΚΟ ΜΟΥ τμημα να βγει εξω γιατι επρεπε να γινει ελεγχος.
Δεν θυμαμαι γιατι αλλα κατι ειχε παιχτει με ενα παιδι.
Δεν θυμαμαι να αντεδρασε καποιος,μιας και στο φιναλε ο ελεγχος για το καλο ολων μας εγινε.
Νταξ' δεν ειπα να γινει Αουσβιτς αλλα αυτο το ταρακουλο και το κακο με το φοιτητικο ασυλο μονο ελλαδα το ακουω συνεχεια αι συνεχεια και συνεχεια...
Και κατι τελευταιο να ρωτησω:
Σε αυτο που ειπε και ο Γιαννης.Εαν εγω κλεψω και με κυνηγουν οι τυποι με τα μπλε, με το που μπω σε ενα πανεπιστημιο σταματανε να με κηνυγουν;
Δηλαδη οπως παιζαμε μικροι κυνηφιτο και λεγαμε "σπιτακι" και ο αλλος δεν μπορουσε να μας πιασει;:confused:
Μην γελατε,το ρωταω ειλικρινα και με απολυτη σοβαροτητα...:redface:


Πέστα ρε Μάριε, κοίτα σε τι φάση είναι οι Ιταλοί και αυτοί και αν είναι καμένοι απο φασισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
νομοι παλια ελεγαν να μην ψηφιζουν οι γυναικες, η μοιχεια ειναι ποινικό αδικημα (για τις γυναικες βεβαιως), και τωρα ακομα ο ποινικός κωδικας λεει κατι ωραια (εκουσια απαγωγη (γυναικας βεβαιως, αλλα θεωρειται απαγωγη αφου η γυναικα δεν μπορει να εκφερει αποψη:) ), καποια επαγγελματα απαγορευεται να τα κανουν οι άνδρες (ahem), και κατι για 'προκληση σε μονομαχια' εχει παρει το ματι μου μαζι με άλλα ωραια... Επειδη δηλ το λεει ενας νομος σημαινει οτι ειναι χρησιμο και λογικό?? Οχι βεβαια. (Βεβαια οι περισσοτεροι φρεσκοι νομοι ειναι κατα μεσο ορο καλυτεροι απο τους παλιους. Οσο πιο παλιος, τοσο πιο πιθανον το 'προβληματικός'.. Και αρα στο συγκεκριμενο απο το 1982 τα εχει φαει τα ψωμια του :) )
Οι νόμοι που φέρνεις για παραδείγματα προφανώς δεν μπορούν να συγκριθούν με αυτόν για το άσυλο.Συμφωνώ με τον weak ότι νόμος του 82 μάλλον καινούριος θεωρείται.Και το 82 δεν ήταν και τόσο διαφορετικά τα πράγματα.


Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Βασικα δεν μπορω να πω οτι η κατασταση εχει ξεφυγει, εφτασε ο κομπος στο χτενι κλπ. Η γενικη μου εντυπωση ειναι οτι τα προβληματα παραμενουν πανω-κατω στα ιδια επιπεδα τα τελευταια χρονια (αριθμος, συχνοτητα, βαρυτητα διαφορων 'επεισοδιων' που σχετιζονται με το ασυλο). Δεν εχω στα χερια μου στατιστικα στοιχεια για να το στηριξω αυτο, απλως ειναι η γενικη μου εντυπωση ως απλος παρατηρητης...
Αυτό είναι ένα πρόβλημα.Ως απλός παρατηρητής κάποιος δεν βγάζει πάντα σωστά συμπεράσματα.Είμαι σίγουρος ότι πολλοί "απλοί παρατηρητές" έχουν την εικόνα αναρχικών στο πολυτεχνείο και η αστυνομία δεν μπορεί να μπει λόγω του ασύλου.Και τότε οι "απλοί αυτοί παρατηρητές" λένε:μα γιατί δεν το καταργούν αυτό το άσυλο?
Δεν είναι τόσο απλοϊκά τα πράγμτα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Απο περιεργεια ποια ειναι τα ηπια μετρα που πηραμε ? Νομικα/θεσμικα εννοω ? Εχει παθει μεταλλαξεις/ προσαρμογες ο νομος του 1982 με τα χρονια ??? Αν ναι, δεν ειχαν αποτελεσμα (Η κατασταση ειναι η ιδια). Και ουτε προκειται να υπαρξει αποτλεσμα, οτι και να 'αλλαξουμε', εκτος αν το καταργησουμε, Εκει ναι, θα δουμε διαφορά ! Στην αρχη πολλη φασαρια παραπανω (αντιδραση στην αλλαγη), και μετα θα ησυχασουμε... Θα εφαρμοζονται οι ιδιοι νομοι για ολους παντου!! Και οπως ειπα αμα δεν μας αρεσει ενας νομος τοτε τον αλλαζουμε. Δεν λεμε "Α, ας φτιαξουμε μια ζωνη που να μην ισχυει αυτο που δεν μας αρεσει". Ειναι παραλογο! Και αμα δεν μας αρεσει κατι που κανει η αστυνομια, αλλαζουμε την αστυνομια. Δεν λεμε "Α δεν μας αρεσουν αυτα που κανουν ή οπως τα κανουν, αρα να φταζουμε μια ζωνη στην οποια να μην μπορουν να κανουν τιποτε. Και οι άλλοι οι καημενοι οι εκτος 'ζωνης' δεν μας νοιαζει..." Η ειναι κατι σωστο (ή λαθος ή μετριο) ή δεν ειναι. Για ολους. Οχι, "δεν ειναι και οτι καλυτερο, αρα να εξαιρεσουμε καποιους απο την εφαρμογη του." Αν ειναι δυνατον !!!

:)
Ευτυχώς, τα πανεπιστήμια, θεσμικά τουλάχιστον, είναι αυτοδιοικούμενα.ΕΥΤΥΧΩΣ.Αλίμονο αν δεν ήταν, μαύρο φίδι που μας έφαγε. Ως αυτοδιοικούμενα ιδρύματα λοιπόν, ρυθμίζουν μόνα τους τους όρους με τους οποίους λειτουργούν.Και δε νομίζω να έχει κανείς αντίρρηση γι'αυτό.Άρα, το ότι υπάρχει μια επιτροπή του πανεπιστημίου που αποφασίζει πότε και αν θα αρθεί το άσυλο, εμένα μου αρκεί.Την εμπιστεύομαι ότι θα κάνει το σωστό όταν χρειαστεί.Το μόνο ίσως που θέλει κάποια βελτίωση στο θέμα του ασύλου, είναι ο τρόπος που το χειρίζονται και το προστατεύουν οι ίδιοι οι φοιτητές, των οπίων άλλωστε αποτελεί και κεκτημένο.Αυτό πιστεύω με τον καιρό θα διορθωθεί μόνο του γιατί είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κανένας υγιώς σκεπτόμενος φοιτητής (η πλειοψηφία), δεν ανέχεται να γίνεται το παραμικρό στις πλάτες του ασύλου του και να παίρνει η μπάλα μετά όλη την κοινότητα και να βγαίνουν διάφοροι και να ζητάνε την κατάργηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
επειδή κάπου έχουμε χάσει την μπάλα-οέο, παραθέτω τα εξής:

(κοπιπέιστ είναι απο το λινκ του εμιού, σιγά μη γράφω τόσο ωραία μόνο μου:P)

H έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου άρχισε να αποκτά βαρύνουσα πολιτική και θεσμική σημασία την περίοδο της «διευθυνόμενης» δημοκρατίας της μετεμφυλιακής εποχής, όταν το πανεπιστήμιο άρχισε να αναδεικνύεται σε πεδίο προνομιακό διεκδίκησης της πολιτικής ελευθερίας, καθώς και της ισότητας στην παιδεία και τη μόρφωση.

Tο φοιτητικό κίνημα της προδικτατορικής περιόδου είχε μετατρέψει το πανεπιστήμιο σε πολιτικό προμαχώνα της ελεύθερης διακίνησης και πάλης των ιδεών και το πανεπιστημιακό άσυλο σε ασπίδα απέναντι στην αστυνόμευση της πανεπιστημιακής ζωής.

Είμαστε σύμφωνοι μέχρι εδώ? το άσυλο δεν "ανακαλύφθηκε" μετά τη δικτατορία. ΔΕΝ έχει σχέση με τα παρατράγουδα στους εορτασμούς της 17νοέμβρη, ΔΕΝ έχει σχέση με τα εγκλήματα που μπορεί να συμβούν μέσα σε πανεπιστημιακό χώρο, όπως μπορούν να συμβούν και σε κάτι σκοτεινά δρομάκια στην πιο κακοφημη συνοικία της πόλης.



H πολιτική αυτή παρακαταθήκη της προδικτατορικής περιόδου μεταλαμπαδεύτηκε στη δικτατορική περίοδο και ενσταλάκτηκε στις συνειδήσεις των φοιτητών ως κτήμα και απόκτημα και άρρητη αξία του συνταγματικού μας πολιτισμού. Mε την εξέγερση του Πολυτεχνείου το 1973, το πανεπιστημιακό άσυλο καταξιώνεται ιστορικά και πολιτισμικά και γίνεται σύμβολο της μαζικής αντίστασης κατά της δικτατορίας και του κρατικού αυταρχισμού.

Σήμερα δεν ισχύει κάποιο αυταρχικό πολίτευμα στην Ελλάδα. Γι'αυτο και το άσυλο πρέπει να το βλέπουμε σαν σύμβολο και μόνο. Για να θυμόμαστε. Απο κει και πέρα, ας κάτσουν οι αρμόδιοι και ας βρουν τρόπο να αντιμετωπίσουν τους βανδαλισμούς και την αστυνομία κατά την έρευνα εγκλημάτων, με όποιο τρόπο θέλουν.









Απλά, αυτό δεν έχει καμία σχέση με το θεωρητικό υπόβαθρο του πανεπιστημιακού ασύλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Από το ίδιο λινκ:

Tο πανεπιστήμιο έχει και σήμερα ανάγκη από το πανεπιστημιακό άσυλο, όχι για να κλειστεί στον εαυτό του και να αποκοπεί από την κοινωνία, ούτε για να αποσυνδεθεί από την παραγωγή, με την οποία πρέπει να διατηρεί στενούς δεσμούς, αλλά για να συνδεθεί με την κοινωνία και την παραγωγή από θέση ισχύος και ανεξαρτησίας, έτσι ώστε να μπορεί το ίδιο να καθορίζει τους όρους της έρευνας και προαγωγής της επιστήμης. Eχει ανάγκη από το άσυλο, όπως έχει ανάγκη και από την αυτοδιοίκηση και την οικονομική του αυτοτέλεια, όχι για να προασπίσει τα ανύπαρκτα προνόμια των πανεπιστημιακών δασκάλων του, αλλά για να μπορεί να βρει καταφύγιο η ελεύθερη, χωρίς καταναγκασμούς ή εξαρτήσεις, επιστημονική αναζήτηση, η ανεξαρτησία της γνώμης και της σκέψης, η ελεύθερη παραγωγή και μετάδοση της γνώσης.


Οσοι σήμερα παραβιάζουν, καταπατούν, περιφρονούν, χλευάζουν ή ευτελίζουν το πανεπιστημιακό άσυλο, πλήττουν εσκεμμένα ή αθέλητα θεμελιώδεις αξίες της δημοκρατικής και φιλελεύθερης συνταγματικής μας παράδοσης.

Eίναι δύσκολη και πολύπλοκη υπόθεση στην εποχή μας η προστασία της ακαδημαϊκής ελευθερίας, διότι δεν απαιτεί μόνον ανδρεία ή μόνον αρετή, χρειάζεται υψηλό φρόνημα και πολλή φρόνηση.

(Το ξαναγράφω επειδή δε διαβάζετε τα post μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Μανωλάτσιμ , ωραιο ήταν αυτό αλλα ουτοπικό, δυστυχώς. Το χρήμα κανονίζει τα πάντα. Ακόμα και την επιστημονική έρευνα. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ανέφερα ήδη παραδείγματα που τη γλιτώνει το πανεπιστήμιο..
Ουτοπικό θα γίνει αν παραδεχτούμε την ήττα μας ελαφρά τη καρδία.

Μην ξεχνάμε πως οι φοιτητές βρίσκονται στον πάτο της πυραμίδας (με την έννοια ότι είναι η πολυπληθέστερη τάξη) και αν φτάσουν στο απροχώρητο πιστεύω ότι θα εναντιωθούν.

(I) have faith.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ανέφερα ήδη παραδείγματα που τη γλιτώνει το πανεπιστήμιο..
Ουτοπικό θα γίνει αν παραδεχτούμε την ήττα μας ελαφρά τη καρδία.

Μην ξεχνάμε πως οι φοιτητές βρίσκονται στον πάτο της πυραμίδας (με την έννοια ότι είναι η πολυπληθέστερη τάξη) και αν φτάσουν στο απροχώρητο πιστεύω ότι θα εναντιωθούν.

(I) have faith.

Οι φοιτητές πώς γίνεται να είναι η πολυπληθέστερη τάξη? Οι εργάτες σε όποια τους μορφή δεν είναι ? Αν εναντιωθούν οι φοιτητές τι θα μπορέσουν να κάνουν ρε συ μανώλι να σταματήσουν να διαβάζουν η να ξεκινήσουν επισόδεια? Στην πρώτη περίπτωση θα πλήξουν μελλοντικά το κράτος στην δευτερη πάντα το κράτος βγαίνει νικητής ακόμα και φτάνωντας στα άκρα.
Φαντάζεσαι μια κοινή εξέγερση των εργατών- εργαζομένων της χώρας? Εκεί να δεις γέλιο και πλήρη αναρχία όταν ξαφνικά το κράτος θα σταματήσει να τρέφεται. Μην μπερδέυεις την ιστορία με το παρόν και τις προσπάθειες και το αίμα κάποιον φοιτητών με τα σημερινά δεδομένα. Άλλο τα ιδανικά και άλλο το να χρησιμοποιούμαι μια κατάσταση υπέρ μας γιατί μας βολέυει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τωρα ομως το τι σχεση εχει η ελευθερη σκεψη και επιστημονικη ερευνα με τα οσα γινονται κατα καιρους μεσα στα πανεπιστημια και τους βανδαλισμους και την αστυνομια να καθεται απ'εξω και να κοιταει εγω τουλαχιστον ΔΕΝ μπορω να τα συνδιασω...:(
Ουτε με το αν κανει καποιον ελεγχο ενας αστυνομικος π.χ. για καποιον ο οποιος υπαρχει "πληροφορια" οτι διακυνει ναρκωτικα...
Και μην μου πειτε οτι το τραβαω...
Εχω επισκευτει φιλο μου στο Π.Αθηνων συχνα πυκνα και χαλαρα μεσα σε μερικες ωρες θα μπορουσα να φυγω BOB MARLEY....δυστυχως!

P.S.-Προσωπικα εμουφεαρ εχω διαβασει τι εχεις γραψει και σωστα και αγια,απλως ορισμενα πραγματα προσωπικα με ξενιζουν.
Οχι απο αυτα που λες, αλλα γενικα γυρω απο το τι γινεται και το τι θα επρεπε να γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top