Ασφαλίτες καταπατούν το άσυλο στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Απλά δε βλέπω σε τι εξυπηρετεί.
ούτε γω βλέπω σε τι εξυπηρετούν οι εκλογές. ας τις καταργήσουμε το λοιπόν.

Αρχική Δημοσίευση από Nodoordonotthereisnotry:
Είναι κοινώς αποδεκτό, φαντάζομαι, ότι ο λαός δεν μένει ικανοποιημένος από τα 2 μεγάλα κόμματα εξουσίας. Ν.Δ. - ΠΑΣΟΚ μοιράζονται την εξουσία τα τελευταία 30 χρόνια χωρίς να έχουν δείξει ικανοποιητικά δείγματα γραφής (που να προσεγγίζουν έστω την εικόνα που θα έπρεπε να έχει μια χώρα της Ε.Ε.). Με το σκεπτικό κατάργησης του ασύλου, γιατί να μην καταργήσουμε και τις εκλογές, εφόσον δε βλέπουμε προκοπή παρά συνταρασσόμαστε από τα φαινόμενα της διαφθοράς και της διαπλοκής κάθε Πέμπτη και Κυριακή μετά τις 23:00; Μήπως όμως, τότε θα προσεγγίζουμε τον Απρίλιο του '67;

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;! ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΑΥΔΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ!!!

Να τις καταργήσουμε όλες τις ελευθερίες σιγά σιγά ρε παιδιά. Να βάλουμε παντού κάμερες, αμάν στην Φωκίωνος έμεινε μια γωνία που δεν έχει ακόμα κάμερα! ΓΡΗΓΟΡΑ!!!! Η Ε.Ε. παρακολουθεί τις τηλεπικοινωνίες μας με τη βούλα (βλ. προηγούμενο άρθρο) και δε μας ενοχλεί καθόλου.

Πότε θα καταλάβετε ότι το Φοιτητικό Άσυλο είναι Φοιτητικό Κεκτημένο!!?!
Ο πανεπιστημιακός χώρος είναι χώρος ζύμωσης και αντίδρασης! Οι φοιτητές είναι το πιο δραστήριο και ενεργό κομμάτι της κοινωνίας. Δεν πρέπει να τους δίνεις μασημένη τροφή αλλά ΠΡΕΠΕΙ να τους εξασφαλίζεις το δικαίωμα να αναζητήσουν μόνοι τους την πνευματική τροφή τους.

Στον πανεπιστημιακό χώρο γίνεται ακαδημαϊκή έρευνα για την εξέλιξη και την πρόοδο της κοινωνίας. Η έρευνα αυτή πρέπει να συνεχίζεται ανεμπόδιστα και ανεξάρτητα από το τι συμβαίνει στον έξω κόσμο. Πόσο δύσκολο είναι για να το καταλάβετε;

Ειλικρινά, με εσάς στην επιτροπή, θα το καταργούσαμε τελείως το άσυλο. Είστε τελείως εκτός πνεύματος του νόμου πλαισίου 1268/1982 ο οποίος λέει:

Αρχική Δημοσίευση από άρθρο 2:
Για την κατοχύρωση της ακαδημαϊκής ελευθέριας, της ελεύθερης επιστημονικής αναζήτησης και της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών, αναγνωρίζεται το Πανεπιστημιακό Άσυλο.

Αρχική Δημοσίευση από Άρθρο 5:
Το Πανεπιστημιακό Άσυλο καλύπτει όλους τους χώρους των Α.Ε.Ι. και συνίσταται στην απαγόρευση επέμβασης της δημόσιας δύναμης στους χώρους αυτούς χωρίς την πρόσκληση ή την άδεια του αρμόδιου οργάνου του Α.Ε.Ι., όπως αναφέρεται στη συνέχεια.

Μέχρι λοιπόν να αναλάβετε εσείς κυβέρνηση και να καταργήσετε τελείως το "άχρηστο" άσυλο θα πρέπει να τηρούμε τους νόμους. & -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οσο για τις καμερες ... θα διαφωνησω τελειως ... Βρε παιδια ηρεμίστε λίγο... κανενας δεν εχει, ουτε θα εχει, την ορεξη να σας παρακολουθει 24ωρες το 24ωρο ... Μην βλεπετε παντου εχθρους ...

Οσο για το ασυλο συμφωνω με την αρχικη ιδεα, ομως εχει ξεφυγει ... Κατι πρεπει να γινει ... Η καταργηση του ασυλου βεβαια ειναι μια λυση αλλα ειναι η χειροτερη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
weak, η υπεργενίκευση είπαμε δεν αποδεικνύει τίποτα... Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι εκλογές δεν εξυπηρετούν σε τίποτα;

emufear, πες μου σε παρακαλώ, το να σπάμε αυτοκίνητα :beating:και να μπαίνουμε στο πανεπιστήμιο, να παίρνουμε ναρκωτικά μέσα στον χώρο του πανεπιστημίου :drunk::smoke:και το να γίνεται το κάθε πανεπιστήμιο άντρο εξωπανεπιστημιακών βάρβαρων :kill::knife:μετά από κάθε διαδήλωση, είναι δείγματα ελεύθερης πνευματικής ανάπτυξης των φοιτητών;;; Εμένα προσωπικά με αηδιάζουν όλα αυτά και δεν μου αφήνουν και την καλύτερη εντύπωση για ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα.

Και επιτέλους κανείς δεν είπε να καταργηθεί το άσυλο. Για μεταρύθμιση μιλάμε και όχι για κατάργηση. Όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου δεν σημαίνει πως είναι και εχθρός σου. Η φραστικές επιθέσεις του στυλ: "πάλι καλά που δεν κυβερνάτε εσείς" δεν λένε κάτι για το θέμα μας, ούτε βοηθάνε ιδιαίτερα στην ροή της συζήτησης, εκτός του ότι προσβάλλουν κόσμο...

Κάτι τέτοια κάνουν και κάτι κομματόσκυλα (δεν λέω εσένα κομματόσκυλο, προς Θεού, απλά αναφέρω παράδειγμα) όταν πας να ανοίξεις κουβέντα μαζί τους για ένα Α ζήτημα και μετά λένε γιατί οι φοιτητές δεν ενδιαφέρονται για τα κόμματα! Μα φυσικά γιατί αναπτύσσονται πνευματικά έχοντας διαφορετικές απόψεις και δεν αναμασάνε ιδέες τρίτων (- ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΝΔ, ΣΥΝ κτλ κτλ κτλ) :no::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Φίλε μου μοναχέ είμαι στο σύλλογο φοιτητών από ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ παράταξη και οι απόψεις αυτές είναι προσωπικές πέρα για πέρα (το ξέρω ότι δεν το αμφισβήτησες απλά το διευκρινίζω). Όμως δεν μπορώ να βλέπω το άσυλο να τίθεται σε κίνδυνο για ορισμένα μεμονωμένα περιστατικά. Πρέπει να κρατάμε το μέτρο ρε γμτ... Το άσυλο χρειάζεται και δεν είναι μόνο για τα πειρατικά cd και για να σπάμε τα αυτοκίνητα, η δικιά σου ισοπέδωση είναι χειρότερη από τη δική μου.

Η ίδια η κυβέρνηση πάντως προσπαθεί να μειώσει το άσυλο ενώ στα τελευταία post MoNaXe διάβασα ότι δε μας χρειάζεται καν, εξ' ού κι η υπερβολή..

Όσο για τις κάμερες προσωπικά προτιμάω να με σφάξουνε ένα βράδυ παρά να κυκλοφορώ με ένα μπάτσο από δίπλα για προστασία.. my 2 cents
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω συνεχιζω να μην καταλαβενω περι τυνος προκιτε. Αν δεν εχει να κανει με ναρκωτικα, βανδαλισμους και γενικα παρανομες πραξης που ειαι το προβλημα; Δλδ αμα ερθει ενας αστυνομος σου επειβαλει φασιστικες πχ ιδεες ενω αμα μπορει να μπει ο καθενας που δεν εινια αστυνομος δεν σου κανει πληση εγκεφαλου αμα θελει;
Πότε θα καταλάβετε ότι το Φοιτητικό Άσυλο είναι Φοιτητικό Κεκτημένο!!?!
Ο πανεπιστημιακός χώρος είναι χώρος ζύμωσης και αντίδρασης! Οι φοιτητές είναι το πιο δραστήριο και ενεργό κομμάτι της κοινωνίας. Δεν πρέπει να τους δίνεις μασημένη τροφή αλλά ΠΡΕΠΕΙ να τους εξασφαλίζεις το δικαίωμα να αναζητήσουν μόνοι τους την πνευματική τροφή τους.

Δλδ με το να εισαι στο πανεπιστιμιο σκευτεσε καθαρα; Η Καθηγιτες δεν σε επιρεαζουν καθολου;Η τηλεωραση δεν ειναι μασημενη τροφη; Ο καθε ενας που μπορει να μπει στο πανεπιστιμιο δεν μπορει να σου επιβαλει κατι που αυτος θελει; Απο οσο ξερω πολες παραθρησκευτικες οργανοσεις και σατανιστικες οργανοσης εκει βρησκουντα "θυματα" τους... Πια η διαφορα αν ειναι ο αστυνομος ελευθερος να μπει δλδ; Στην καφετερια δλδ που εχει το ελευτθερο ο μπατσος θα σου επιβαει τον φασισμο (που απο οσο εχω καταλαβει εκει το πας; ) Εγω πως συζιταω ελευθερα για τον κουμουνισμο στο σχολειο, σε καφετεριες, σπιτι μου, στον δρομο;

Στον πανεπιστημιακό χώρο γίνεται ακαδημαϊκή έρευνα για την εξέλιξη και την πρόοδο της κοινωνίας. Η έρευνα αυτή πρέπει να συνεχίζεται ανεμπόδιστα και ανεξάρτητα από το τι συμβαίνει στον έξω κόσμο. Πόσο δύσκολο είναι για να το καταλάβετε;

Οπως τα εξηγεις εδω ειναι σαν να μου λες οτι πρεπει να αποκοπουμε απο τα παντα για να κανουμε μια ερευνα. Λογικα αυτο δεν στεκι, και σε ρωταω, πιο ειναι το προβλημα αμα ενας αστυνομος μπει στον πανεπιστιμιακο χωρο; Η ερευνα ειναι ερευνα, αμα σε επιρεασει ο αστυνομος το ιδιο επικινδινος ειναι και ο φιλος σου που πιστευει στον κουμουνισμο, στον ιμπεριαλισμο, στον μαζοχισμο η οτιδιποτε αλλο πιστευει.

Μέχρι λοιπόν να αναλάβετε εσείς κυβέρνηση και να καταργήσετε τελείως το "άχρηστο" άσυλο θα πρέπει να τηρούμε τους νόμους. & -
Προτων που κολαει αυτο;
Δευτερων, απο οτι καταλαβα θελουν να τον αλλαξουν αλλα εσυ πας κοντρα. Τοτε λοιπον δεν εισαι υπερ του ασυλου επειδη ειναι νομος αλλα επειδη για καπιον λογο θελεις να υπαρχει.


emufear, πες μου σε παρακαλώ, το να σπάμε αυτοκίνητα :beating:και να μπαίνουμε στο πανεπιστήμιο, να παίρνουμε ναρκωτικά μέσα στον χώρο του πανεπιστημίου :drunk:
και το να γίνεται το κάθε πανεπιστήμιο άντρο εξωπανεπιστημιακών βάρβαρων
μετά από κάθε διαδήλωση, είναι δείγματα ελεύθερης πνευματικής ανάπτυξης των φοιτητών;;; Εμένα προσωπικά με αηδιάζουν όλα αυτά και δεν μου αφήνουν και την καλύτερη εντύπωση για ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα.
Συμφωνω

Κάτι τέτοια κάνουν και κάτι κομματόσκυλα (δεν λέω εσένα κομματόσκυλο, προς Θεού, απλά αναφέρω παράδειγμα) όταν πας να ανοίξεις κουβέντα μαζί τους για ένα Α ζήτημα και μετά λένε γιατί οι φοιτητές δεν ενδιαφέρονται για τα κόμματα! Μα φυσικά γιατί αναπτύσσονται πνευματικά έχοντας διαφορετικές απόψεις και δεν αναμασάνε ιδέες τρίτων (- ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΝΔ, ΣΥΝ κτλ κτλ κτλ) :no:
Συμφωνω και εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
το ότι ένα μηχάνημα δε λειτουργεί σωστά, δε σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι χαλασμένο. παίζει να φταίνε και οι χειριστές του... ;)

ο παραλληλισμός με τις εκλογές δεν πιστεύω επ ουδενί ότι είναι υπεργενίκευση (κάτω από το προσωπικό μου πρίσμα πάντα). η άποψη μου είναι πως οι εκλογές δεν έχουν συμβάλλει στην πρόοδο αυτής της χώρας (τουλάχιστον όσο καιρό παρακολουθώ εξ αποστάσεως...). αυτό δε σημαίνει ότι ευθύνεται αποκλειστικά ο θεσμός των εκλογών για αυτό όμως, έτσι; ;)

και κλείνοντας (με έχει πιάσει μια λιγούρα :P), δε νομίζω πως μια βελτίωση του θεσμού των εκλογών με (την αυτονόητη διάολε...) μετάβαση σε απλή αναλογική έχει έστω και την παραμικρή αντιστοιχία με τις αλλαγές που οραματίζονται οι κυβερνώντες για το άσυλο :|.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το άσυλο χρειάζεται και δεν είναι μόνο για τα πειρατικά cd και για να σπάμε τα αυτοκίνητα, η δικιά σου ισοπέδωση είναι χειρότερη από τη δική μου.
ΟΚ.. Ανάφερέ μου περιπτώσεις που το άσυλο χρησιμοποιήθηκε όπως πρέπει και όχι για την κάλυψη βανδάλων και ναρκομανών, τα τελευταία 20 χρόνια.

Στο λέω αυτό γιατί δεν θεωρώ ότι υπερβάλλω λέγοντας ότι η χρήση του γίνεται αποκλειστικά από τα προαναφερθέντα άτομα.

Θα συμφωνήσω με αυτό που ειώθηκε πιο πάνω. Αν ένα μηχάνημα πάει λάθος, τότε δεν φταίει απαραίτητα αυτό, αλλά ο χειρισμός του. Το ζητούμενο είναι να αλλάξει ο χειρισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Θα συμφωνήσω με αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω. Αν ένα μηχάνημα πάει λάθος, τότε δεν φταίει απαραίτητα αυτό, αλλά ο χειρισμός του. Το ζητούμενο είναι να αλλάξει ο χειρισμός...
αφού συμφωνούμε, δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα να αναφέρω περιπτώσεις ορθής χρησιμοποίησης του ασύλου :) (μπορείς να κάνεις το ίδιο για τις εκλογές :P, jk :redface:).
το θέμα είναι πώς πιστεύεις ότι θα συγγραφεί ένα πιο κατανοητό και ορθώς-ευκόλως χρησιμοποιούμενο εγχειρίδιο χρήσης :). εκεί είναι το ζουμί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Κρόνε ό,τι να ναι.. δεν κατάλαβα τίποτα.

Για τους νόμους το είπα επειδή το ότι μπήκαν οι ασφαλίτες είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ. τώρα για μαζοχισμούς και ιμπεριαλισμούς δεν κατάλαβα τίποτα κρόνε αν θες ξαναπροσπάθησε.

Υποψιάζομαι ότι το συμπέρασμα που έβγαλες είναι ότι είμαι κνίτης..lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
ΟΚ.. Ανάφερέ μου περιπτώσεις που το άσυλο χρησιμοποιήθηκε όπως πρέπει και όχι για την κάλυψη βανδάλων και ναρκομανών, τα τελευταία 20 χρόνια.

Στο λέω αυτό γιατί δεν θεωρώ ότι υπερβάλλω λέγοντας ότι η χρήση του γίνεται αποκλειστικά από τα προαναφερθέντα άτομα.

Θα συμφωνήσω με αυτό που ειώθηκε πιο πάνω. Αν ένα μηχάνημα πάει λάθος, τότε δεν φταίει απαραίτητα αυτό, αλλά ο χειρισμός του. Το ζητούμενο είναι να αλλάξει ο χειρισμός...

Τι εννοείς να σου αναφέρω περιπτώσεις. Μα όσο καιρό λειτουργούν απρόσκοπτα τα πανεπιστήμια είναι εν μέρει, imo, χάρη στο άσυλο.

Η εξακρίβωση στοιχείων του φοιτητή είναι ΜΗ απρόσκοπτη λειτουργία του πανεπιστημίου και ο λόγος που έγινε αυτή η καταγγελία (υπογεγραμμένη από ΟΛΕΣ τις παρατάξεις) και προωθήθηκε στην Πρυτανεία και στην Ελευθεροτυπία.

Προσωπικά σιχαίνομαι να μου ζητάνε στοιχεία και έξω από την πανεπιστημιούπολη γι' αυτό δεν κουβαλάω ταυτότητα μαζί μου ποτέ. Έχοντας γνώση του νόμου όμως και των συνεπειών του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;! ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΑΥΔΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ!!!
Συμφώνώ απολυτα και επαυξανω ! (Βεβαια εγω εχω μεινει αναυδη υπο την αντιθετη σκοπια απο την δικη σου.) :)

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Πότε θα καταλάβετε ότι το Φοιτητικό Άσυλο είναι Φοιτητικό Κεκτημένο!!?!
εεε???
Μα πριν δεν ειπες:
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το ζήτημα είναι η ελεύθερη διακίνηση (πολιτικών και όχι μόνο) ιδεών στο χώρο του Πανεπιστημίου με το να σε ελέγχουν αν είσαι ή όχι φοιτητής παύει αυτό.
οτι δηλ το πανεπιστημιακό ασυλο ισχυει για ολους εντος πανεπιστημιακου χωρου, ασχετως αν το ατομο εντος πανεπιστημιακου χωρου ειναι φοιτητης ή οχι ? (εξ'ου και 'πανεπιστημιακο ασυλο'=ασυλο για ολους εντος του συγκεκριμενου χωρου, και οχι 'φοιτητικό ασυλο'=ασυλο για ολους που εχουν την ιδιοτητα του φοιτητη ασχετως του χωρου στον οποιο βρισκονται)
Αρα, απο που ως που το φοιτητικό (πανεπιστημιακό) ασυλο ειναι φοιτητικό κεκτημενο ? Φοιτητικό κεκτημενο εναι κατι που ισχυει για τους φοιτητες μονο, και ειπαμε οτι το ασυλο δεν ισχυει μονο για τους φοιτητες. Και ουτε ισχυριζεσαι οτι θα επρεπε να ισχυει μονο για τους φοιτητες, αλλά λες οτι σωστα ισχυει για οσους (φοιτητες & μη) βρισκονται εντος πανεπιστημιακου χωρου. Αρα ο χαρακτηρισμος φοιτητικό κεκτημενο δεν στεκει κατ'εμε. Αν το θεωρεις κεκτημενο (που εγω διαφωνω βεβαιως) θα μπορουσες να το χαρακτηρισεις κοινωνικό κεκτημενο (κατι που ισχυει για ολους, κατι που εχουμε κερδισει (κατακτησει) ολοι.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Να τις καταργήσουμε όλες τις ελευθερίες σιγά σιγά ρε παιδιά.
Μα για πια ελευθερια μιλας ??? Ποια ελευθερια σου στερειται εκτος πανεπιστημιου χωρου και θελεις τουλαχιστον να διατηρηθει εντος του χωρου αυτου? Μιλησες πριν για ελεύθερη διακίνηση (πολιτικών και όχι μόνο) ιδεών. Σου στερειται αυτο το δικαιωμα εκτος του Πανεπιστημιου ? Πως, που, ποτε, σου συνεβηκε αυτο ? Οπως και να εχει, εαν σου εχει συμβει ποτε κατι τετοιο παρε τον δικηγορο σου και τρεχα στο δικαστηριο και θα βρεθεις δικαιωμενος. Και συγνωμη αλλα αδυνατω παντελως να καταλαβω τι σχεση εχει η ελευθερια ιδεών με την αναζητηση απο την αστυνομια ενος τσαντακια. Εκτος αν η 'ιδεα' στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι: "Θελουμε να επιτρεπεται απο το νομο η κλοπη τσαντων, πορτοφολιών κλπ". Εγω προσωπικα ειμαι κατα της ιδεας αυτης, αλλα δεν απαγορευεται σε κανενα να εκφρασει την αποψη αυτη. H 'ιδεα' αυτη (οπως και ολες) επιτρεπεται να 'διακινηθει'. Εντος και εκτος πανεπιστημιου. Απλως επειδη δεν θα συμφωνουν οι περισσοτεροι αποκλειεται να αλλαξει ο εν λογω νομος, και ο τσαντακιας θα διωκεται. Δεν διωκεται ομως οποιος λεει "θα ηθελα να μην διωκονται οι τσαντακηδες". Διωκεσαι μονο αμα το εφαρμοσεις στην πραξη (δηλ. κλεψεις). Για οποιαδηποτε ιδεα εκφρασεις δεν διωκεσαι. (Εντος και εκτος πανεπιστημιου)

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Να βάλουμε παντού κάμερες, αμάν στην Φωκίωνος έμεινε μια γωνία που δεν έχει ακόμα κάμερα! ΓΡΗΓΟΡΑ!!!! Η Ε.Ε. παρακολουθεί τις τηλεπικοινωνίες μας με τη βούλα (βλ. προηγούμενο άρθρο) και δε μας ενοχλεί καθόλου.
Εχ συγνωμη, αλλα βλεπω οτι η εννοια της ελευθεριας ιδεων που 'προστατευει' το πανεπιστημιο αρχιζει και συγχεεται με άλλα πραγματα. Τι σχεση εχουν οι καμερες με το θεμα ??


Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ο πανεπιστημιακός χώρος είναι χώρος ζύμωσης και αντίδρασης!
εμμ αυτο παιζεται. Αλλο τι ειναι το πανεπιστημιο, αλλο τι θα επρεπε να ειναι, αλλο τι θα ηθελε ο καθενας μας να ειναι, άλλο τι νομιζουμε οτι ειναι τωρα κλπ. Εγω μονο για χωρο ζυμωσης δεν το βλεπω να ειναι ετσι οπως εχει... Αλλο αν θα μπορουσε να ειναι, και καλο θα ηταν να ειναι. Οσο για την αντιδραση, μαλλον εννοεις αμιφισβητηση υπρχοντων ιδεων, γεννεση νεων ιδεων κλπ. Ωραια, δηλ η σκεψη, η ζυμωση, η αμφισβητηση, η αντιδραση να απαγορευονται εκτος πανεπιστημιου ? Αυτο θες? Γιατι τωρα επιτρεπονται παντου...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Οι φοιτητές είναι το πιο δραστήριο και ενεργό κομμάτι της κοινωνίας.
Χμμ Οι νεοι γενικα ειναι. Ειναι κοινωνικα, ιστορικα, και βιολογικα αποδεδειγμενο. Τωρα επειδή οι περισσοτεροι νεοι σπουδαζουν, να συμφωνησουμε οτι ναι το πανεπιστημιο ειναι εν δυναμη ενας πιο δραστηριος χωρος. (αφου βριθει απο νεους ανθρωπους). Βεβαια απο αυτα που βλεπω τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι δραστηρια στο να παραγονται επεισοδια, φασαριες ζημιες κλπ, αλλά απο ιδεες γιοκ.. Δυστυχως. Μηπως κατι δεν παει καλα, και στο 'φυτωριο ιδεων', δεν ανθουν και πολλα πραγματα στην πραξη ??
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δεν πρέπει να τους δίνεις μασημένη τροφή αλλά ΠΡΕΠΕΙ να τους εξασφαλίζεις το δικαίωμα να αναζητήσουν μόνοι τους την πνευματική τροφή τους.
Φυσικα, συμφωνώ και επαυξανω, αλλα τι σχεση εχει αυτο με το πανεπιστημιακό ασυλο ??
Και συγνώμη αλλα το η παραπανω φραση σου κατα τη γνωμη σου πρεπει να ισχυει για τους φοιτητες (και λοιπους περαστικους απο το χωρο 'εμπνευσης ιδεων') και εμεις υπόλοιποι γιοκ ?? Εγω δηλ δεν εχω δικαιωμα να αναζητησω την πνευματικη μου τροφη μονη μου ? [Το εχω και το παρα εχω, οπως το εχουν ολοι]

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Στον πανεπιστημιακό χώρο γίνεται ακαδημαϊκή έρευνα για την εξέλιξη και την πρόοδο της κοινωνίας.
Ναι θεωρητικα ετσι ειναι, απλως τα ελληνικα πανεπιστημια στην πραξη δεν τα πολυκαταφερνουν.. Αλλα στο θεωρητικό σκελος φυσικα συμφωνω. Ναι θα πρεπει στα πανεπιστημια μεταξυ αλλων να γινεται ακαδημαϊκή έρευνα για την εξέλιξη και την πρόοδο της κοινωνίας. Ωραια. Το ασυλο τι σχεση εχει ?? Το οτι πχ απαγορευται να ψαξει η αστυνομια να βρει τον αναζητουμενο τσαντακια στο χωρο του πανεπιστημιου, πως στο καλο βοηθαει την ακαδημαικη ερευνα???

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Η έρευνα αυτή πρέπει να συνεχίζεται ανεμπόδιστα και ανεξάρτητα από το τι συμβαίνει στον έξω κόσμο.
Ναι ωραια.. δηλ. Η αναζητηση του τσαντακια εμποδιζει την ακαδημιακη ερευνα?? :confused: (Δηλ. Η αστυνομικη ερευνα εμποδιζει την ακαδημαικη ερευνα ?? Γιατι, ερευνα ειναι και αυτη, και αφου τα πανεπιστημια υπερ της ερευνας κανονικα θα επρεπε να υποδεχονται με ανοιχτες αγκαλες τους συναδελφους ερευνητες - αστυνομικους :) . Και περαν του αστειου, δεν ειναι συνονυμια/συμπτωση το 'ερευνα'...)

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Πόσο δύσκολο είναι για να το καταλάβετε;
Αν εννοεις οτι ισχυει το παραπανω, δηλ οτι αναζητηση, ανακριση, συλληψη κλεπτων, βιαστων, βανδαλιστων κλπ που παραβαινουν τους νομους (νομοι=αυτα που ισχυουν για εμας τους 'υπολοιπους', τους πολιτες β' κατηγοριας που βρισκομαστε στο λαθος χωρο) εμποδιζει την ακαδημαικη ερευνα, τοτε μπορω να πω οτι μου ειναι παρα πολυ δυσκολο να το καταλαβω. Αν δεν εννοεις αυτο αλλα κατι αλλο, τοτε μηπως αν μου ανεφερες καποιο συγκεκριμενο παραδειγμα για να καταλαβω τι εννοεις ??

Συγνώμη αλλα εγω πιστευω οτι η ελευθερη σκεψη και εκφραση, καθολου δεν εχει αναγκη να προστατευτει απο το πανεπιστημιακο ασυλο. Προστατευεται απο απο τους νομους της δημοκρατιας και απο το συνταγμα μας ουτως ή άλλως. Αρα σε αυτο το θεμα, το ασυλο, κανει μια τρυπα στο νερο. Και δεν ειναι μονο αυτο, το οτι δεν κανει κανενα καλο τελικα. Κανει και κακο, γιατι με αφορμη την προστασια και καλα των ιδεων σε συκγεκριμενους χωρους (λες και αμα δει ο φοιτητης αστυνομικό θα του χαλασει η εμπνευση που του παρεχει ο συγκεκριμενος χωρος και παει η μεγαλη καινουργια ιδεα που ηταν στο τσακ να σκεφτει (κοβεται η μαγιονεζα στην θεα ασυνομικου δηλ), γιατι το 'απαγορευται η αστυνομια εδω μεσα' χρησιμοποειται απο τον οποιοδηποτε να παρανομησει (που καμμια σχεση δεν εχουν οι πραξεις αυτες με ιδεες) και να μενει στο απυροβλητο. (αφου μπαινει στο χωρο που ειναι 'η εκτος νομων ζωνη')

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ειλικρινά, με εσάς στην επιτροπή, θα το καταργούσαμε τελείως το άσυλο.
Η επιτροπη δεν ειναι αυτη που αποφασιζει για την προσωρινη αρση του αυλου για καποια συγκεκριμενη περιπτωση (κρινει δηλ. ποτε και υπο ποιες συνθηκες επιτρεπει (μας κανει την χαρη δηλ) να εφαρμοστουν οι νομοι του κρατους στον πανεπιστημιακό χωρο? Βασικα, η επιτροπη δεν χρειαζεται, εφοσον δεν χρειαζεται να υπαρχει το ασυλο.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Είστε τελείως εκτός πνεύματος του νόμου πλαισίου 1268/1982 ο οποίος λέει:

Ναι οντως, εγω προσωπικα ειμαι τελειως εκτός πνεύματος του νόμου πλαισίου 1268/1982. Αλλα εγω το βλεπω 'αλλιως': O νόμος πλαισιο 1268/1982 ειναι τελειως εκτος του πνευματος της κοινης λογικης. :)

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Μέχρι λοιπόν να αναλάβετε εσείς κυβέρνηση και να καταργήσετε τελείως το "άχρηστο" άσυλο θα πρέπει να τηρούμε τους νόμους. & -
Συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα. :) Στο συγκεκριμενο λες "Θα γινεται οτι λεει ο νομος, και αφου εσεις που δεν συμφωνειτε με το νομο δεν ειστε η κυβερνηση, την πατησατε. Ας προσεχατε." Και σου απανταω εγω, πχ για τους νομους για τις καμερες και την καταγραφή των τηλεποικοινωνιων (που απο οτι καταλαβα δεν σου αρεσουν). "Θα γινεται οτι λεει ο νομος και αφου δεν εισαι κυβερνηση να τον καταργησεις ας προσεχες". Εμενα προσωπικα οι καμερες, τηλεπικοινωνιες κλπ δεν με πολυπειραζουν, οποτε ας παραμεινουν ως εχουν. Το ασυλο με πειραζει και θελω να αλλαξει. Εσυ πχ εχεις την αντιθετη απο εμενα αποψη στο καθενα. (και αρα θες να αλλαξει αυτο που δεν σ'αρεσει, και να παραμεινει ως εχει αυτο που σ'αρεσει. Ακριβως το ιδιο και εγω!!). :)

Αρα, για το ασυλο δεν ειναι επιχειρημα το "Αφου το λεει ο νομος" (λες και ο νομος ειναι απο τον θεο και δεν κανει να αλλαξει). Οι νομοι θα πρεπει να μπορουν να αλλαζουν και δεν 'ιεροι' και απαγορευεται να τους πειραξουμε. Φανταζομαι οτι θα συμφωνεις. ? (σου θυμιζω τις καμερες πχ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Συμφώνώ απολυτα και επαυξανω ! (Βεβαια εγω εχω μεινει αναυδη υπο την αντιθετη σκοπια απο την δικη σου.)
Απορώ γιατί έχεις μείνει άναυδη καθότι εσύ είσαι αυτή που προτείνει ριζοσπαστικές και αντιδραστικές αλλαγές και όχι εγώ που προτείνω να μείνουν τα πράγματα ως έχουν με το νόμο πλαίσιο του 82. :rolleyes:


Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Αρα, απο που ως που το φοιτητικό (πανεπιστημιακό) ασυλο ειναι φοιτητικό κεκτημενο ? Φοιτητικό κεκτημενο εναι κατι που ισχυει για τους φοιτητες μονο, και ειπαμε οτι το ασυλο δεν ισχυει μονο για τους φοιτητες. Και ουτε ισχυριζεσαι οτι θα επρεπε να ισχυει μονο για τους φοιτητες, αλλά λες οτι σωστα ισχυει για οσους (φοιτητες & μη) βρισκονται εντος πανεπιστημιακου χωρου. Αρα ο χαρακτηρισμος φοιτητικό κεκτημενο δεν στεκει κατ'εμε. Αν το θεωρεις κεκτημενο (που εγω διαφωνω βεβαιως) θα μπορουσες να το χαρακτηρισεις κοινωνικό κεκτημενο (κατι που ισχυει για ολους, κατι που εχουμε κερδισει (κατακτησει) ολοι.
Άλλο το ποιοι το κατέκτησαν και άλλο το για ποιους ισχύει.
Επιπλέον χωρίς φοιτητές δεν υπάρχει πανεπιστημιακή κοινότητα. sorry, :rolleyes:

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Μα για πια ελευθερια μιλας ??? Ποια ελευθερια σου στερειται εκτος πανεπιστημιου χωρου και θελεις τουλαχιστον να διατηρηθει εντος του χωρου αυτου? Μιλησες πριν για ελεύθερη διακίνηση (πολιτικών και όχι μόνο) ιδεών. Σου στερειται αυτο το δικαιωμα εκτος του Πανεπιστημιου ? Πως, που, ποτε, σου συνεβηκε αυτο ? Οπως και να εχει, εαν σου εχει συμβει ποτε κατι τετοιο παρε τον δικηγορο σου και τρεχα στο δικαστηριο και θα βρεθεις δικαιωμενος. Και συγνωμη αλλα αδυνατω παντελως να καταλαβω τι σχεση εχει η ελευθερια ιδεών με την αναζητηση απο την αστυνομια ενος τσαντακια. Εκτος αν η 'ιδεα' στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι: "Θελουμε να επιτρεπεται απο το νομο η κλοπη τσαντων, πορτοφολιών κλπ". Εγω προσωπικα ειμαι κατα της ιδεας αυτης, αλλα δεν απαγορευεται σε κανενα να εκφρασει την αποψη αυτη. H 'ιδεα' αυτη (οπως και ολες) επιτρεπεται να 'διακινηθει'. Εντος και εκτος πανεπιστημιου. Απλως επειδη δεν θα συμφωνουν οι περισσοτεροι αποκλειεται να αλλαξει ο εν λογω νομος, και ο τσαντακιας θα διωκεται. Δεν διωκεται ομως οποιος λεει "θα ηθελα να μην διωκονται οι τσαντακηδες". Διωκεσαι μονο αμα το εφαρμοσεις στην πραξη (δηλ. κλεψεις). Για οποιαδηποτε ιδεα εκφρασεις δεν διωκεσαι. (Εντος και εκτος πανεπιστημιου)
Οκ, άρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου έχουμε άσυλο και εκτός πανεπιστημίου. χαχαχαα :D:rolleyes:

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Εχ συγνωμη, αλλα βλεπω οτι η εννοια της ελευθεριας ιδεων που 'προστατευει' το πανεπιστημιο αρχιζει και συγχεεται με άλλα πραγματα. Τι σχεση εχουν οι καμερες με το θεμα ??
Περιορισμός ελευθερίας και στα δύο. (κατάργηση ασύλου και κάμερες)

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
[snip]
(Δηλ. Η αστυνομικη ερευνα εμποδιζει την ακαδημαικη ερευνα ?? Γιατι, ερευνα ειναι και αυτη, και αφου τα πανεπιστημια υπερ της ερευνας κανονικα θα επρεπε να υποδεχονται με ανοιχτες αγκαλες τους συναδελφους ερευνητες - αστυνομικους
. Και περαν του αστειου, δεν ειναι συνονυμια/συμπτωση το 'ερευνα'...)
ΕΛΕΟΣ, παγωμάρα...
Η έρευνα έχει σχέση με το άσυλο γιατί πρέπει να συνεχίζεται ανεμπόδιστα και ανεξάρτητα από τους πολιτικοοικονομικούς συσχετισμούς του έξω κόσμου η έρευνα και η εκπαίδευση. Καθώς και η πολιτική ζύμωση.

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Ωραια, δηλ η σκεψη, η ζυμωση, η αμφισβητηση, η αντιδραση να απαγορευονται εκτος πανεπιστημιου ? Αυτο θες? Γιατι τωρα επιτρεπονται παντου...

Αυτό ακριβώς θέλω, δεν το κατάλαβες; :rolleyes:

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Αρα, για το ασυλο δεν ειναι επιχειρημα το "Αφου το λεει ο νομος" (λες και ο νομος ειναι απο τον θεο και δεν κανει να αλλαξει). Οι νομοι θα πρεπει να μπορουν να αλλαζουν και δεν 'ιεροι' και απαγορευεται να τους πειραξουμε. Φανταζομαι οτι θα συμφωνεις. ? (σου θυμιζω τις καμερες πχ..)

Έχει σημασία και γι αυτό έγινε η καταγγελία στην Πρυτανεία και στην Ελευθεροτυπία (και άνοιξα και το thread)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Οσο για τις καμερες ... θα διαφωνησω τελειως ... Βρε παιδια ηρεμίστε λίγο... κανενας δεν εχει, ουτε θα εχει, την ορεξη να σας παρακολουθει 24ωρες το 24ωρο ... Μην βλεπετε παντου εχθρους ...

Οσο για το ασυλο συμφωνω με την αρχικη ιδεα, ομως εχει ξεφυγει ... Κατι πρεπει να γινει ... Η καταργηση του ασυλου βεβαια ειναι μια λυση αλλα ειναι η χειροτερη λυση

Γιατι ειναι η χειρότερη λύση ?? Η καλυτερη λυση ειναι. Οπως και να το αλλαξεις, και να το κανεις πχ πιο γρηγορο, ευελικτο, ελαστικό, να ισχυει υπο συγκεκριμενες κλπ, απλως μειωνεις τα προβληματα που δημιουργει. Δεν τα εξαφανιζεις πληρως. Για να διορθωσεις ολα τα προβληματα που δημιουργει το ασυλο, απλως το καταργεις τελειως. Απλο ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Γιατι ειναι η χειρότερη λύση ?? Η καλυτερη λυση ειναι. Οπως και να το αλλαξεις, και να το κανεις πχ πιο γρηγορο, ευελικτο, ελαστικό, να ισχυει υπο συγκεκριμενες κλπ, απλως μειωνεις τα προβληματα που δημιουργει. Δεν τα εξαφανιζεις πληρως. Για να διορθωσεις ολα τα προβληματα που δημιουργει το ασυλο, απλως το καταργεις τελειως. Απλο ... :)
Πονάει χέρι, κόψει κεφάλι, κορυφαία λύση. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
πωπω, τι ποστς είναι αυτά! έχουμε και δουλειές ρεεε :P.

btw, αντικειμενικοί παρατηρητές σημειώνουν ότι τα περισσότερα ποστς χαρακτηρίζονται από ένα στυλάκι τύπου "τι πίπες (:redface:) λες, μόνο γω έχω δίκιο", "τώρα θα σου χωθώ άσχημα" και "θα ξεχειλώσω τα λεγόμενα σου (ως γνήσιος υπέρμαχος της λογικής :D) για να δείξω ότι παραλογίζεσαι". διάλογος έτσι δεν γίνεται :(. τουλάχιστον διάλογος που να εξυπηρετεί τις αξίες που έμαθα στο δημοτικό :P.

btw, ούτε γω έβγαλα άκρη από τα περισσότερα λεγόμενα του κρόνου :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από leviathan:
Γιατι ειναι η χειρότερη λύση ?? Η καλυτερη λυση ειναι. Οπως και να το αλλαξεις, και να το κανεις πχ πιο γρηγορο, ευελικτο, ελαστικό, να ισχυει υπο συγκεκριμενες κλπ, απλως μειωνεις τα προβληματα που δημιουργει. Δεν τα εξαφανιζεις πληρως. Για να διορθωσεις ολα τα προβληματα που δημιουργει το ασυλο, απλως το καταργεις τελειως. Απλο ... :)

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Πονάει χέρι, κόψει κεφάλι, κορυφαία λύση. :rolleyes:

Ανιθετως, εγω ειπα ποναει χερι, κοψει χερι. :) Η σχεση μεταξυ χεριου και κεφαλιου (δηλ ασυλου=χερι και ελευθεριας ιδεων=κεφαλι) δεν μας εχει εξηγησει ακομα ποια ειναι (τουλαχιστον εγω προσωπικα δεν μπορω να την διαγνωσω παρολο που διαβασα προσεκτικότατα αυτα που εγραψες, γιατι πραγματικά θελω να καταλαβω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια συγνωμη αλλα ειτε δεν εχω τις καταλιλες πολιτικες γνωσεις ειτε εχει γινει πολυ αργα για εμενα και δεν καταλαβενω τι λετε. Ειναι το ποστ-κολοσος στην μεση... που να διαβαζω... εχω και σχοελιο αυριο...
Εγω αποχορω εδω απο την κουβεντα γιατι δεν θελω να τσακωθω με καπιον για τετια θεματα που πιθανων να κατεχω λαθος.Ασε που δεν καταλαβενομαστε και μπορει να πλακωθουμε για το τπτ στο τελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Αυτό ακριβώς θέλω, δεν το κατάλαβες; :rolleyes:

Α ενταξει, τοτε το λυσαμε το προβλημα. Βασικα επροκειτο περι παρεξηγησεως τελικα! :)
Αφου λοιπον αυτο θες, τοτε σε ενημερωνω οτι ισχυει ηδη ουτως ή αλλως, και δεν το εχεις πια αναγκη το άσυλο, αρα να το καταργησουμε !!:)
Και σε παρακαλω, αν ειναι να διαφωνησεις, φερε παραδειγμα!!! (που και ποτε δεν ισχυσε για σενα αυτο εκτος πανεπιστημικου χωρου. Σε ξαναρωτησα..) Επισης ανεφερες ως απαντηση σε αλλο μελος:

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Τι εννοείς να σου αναφέρω περιπτώσεις.
Για μενα αυτο δεν ειναι απαντηση. Θελω παραδειγμα για να καταλαβω τι εννοεις. ΑΝ εννοεις κατι... Kαι αν ξερεις τι εννοεις... "Το ετσι ειναι γιατι ετσι λεω" εγω προσωπικα δεν το δεχομαι σαν πειστικό επιχειρημα. Βασικα γιατι δεν ειναι καν επιχειρημα, ποσο μαλιστα πειστικό.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Μα όσο καιρό λειτουργούν απρόσκοπτα τα πανεπιστήμια είναι εν μέρει, imo, χάρη στο άσυλο.
το imo τα λεει ολα. δηλ δεν χρειαζονται παραδειγματα, επειδη iyo το πανεπιστημια λειτουργούν απρόσκοπτα χαρη στο ασυλο ?? Δηλ το ασυλο βοηθαει στην ομαλη λειτουργια επειδη ... ετσι λες εσυ ? Συγνώμη αλλα εγω δεν πειθομαι. Καταρχην τα πανεπιστημια μονο απροσκοπτα δεν λειτουργουν (εξ'αιτιας εν μερει του ασυλου). Αλλα ας πουμε οτι η λειτουργια τους χαρακτηριζεται πανω-κατω ομαλη και απροσκοπτη. Εσυ λες οτι αυτο το φαινομενο ειναι χαρη στο ασυλο (μυστηριωδως, δεν μας λες πως και γιατι), και εγω λεω και να εβγαζες το ασυλο απο την μεση η 'ομαλη' λειτουργια θα συνεχιζοτανε (γιατι ειναι ασχετη απο το ασυλο) Επισης αφου πηγαινεις στο πανεπιστημιο φανταζομαι ξερεις οτι μια απο τις βασικες αρχες της επιστημης σε ολους τους τομεις και τους κλαδους ειναι οτι επειδη 2 πραγματα συμβαινουν μαζι-ταυτοχρονα-στον ιδιο χωρο-χρονο ΔΕΝ σημαινει οτι σχετιζονται causaly, οτι ειναι corelated. Πρεπει να αλλαξεις καποια συνθηκη, να ξανακανεις την παρατηρηση και να δεις αν υπαρχουν διαφορες απο προηγουμενως για να βγαλεις οποιοδηποτε συμπερασμα για το αν υπαρχει καποια σχεση μεταξυ των συνθηκων και των αποτελεσματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ψιλοβαριέμαι να ποστάρω βασικά, αλλά με έχει ξενίσει ιδιαίτερα ένα σημείο... leviathan πραγματικά πιστεύεις ότι η αμφισβήτηση και η αντίδραση επιτρέπονται παντού :| ή σου ξέφυγε κατά λάθος; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top