Ασφαλίτες καταπατούν το άσυλο στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Καταγγελία του Συλλόγου Φοιτητών του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

Την Τετάρτη 7 το απόγευμα, έξω από το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, στο χώρο της Πανεπιστημιούπολης, δυο αστυνομικοί με πολιτικά, παραμόνευαν εποχούμενοι σε τζιπ. Ακινητοποίησαν τον συμφοιτητή-συνάδελφό μας Σαγκριώτη Σταύρο που περνούσε μόνος του από την περιοχή. Αφού του επέδειξαν ταυτότητα της ελληνικής αστυνομίας, του ζήτησαν ταυτότητα και έψαξαν τα πράγματά του. Ήθελαν, όπως οι ίδιοι είπαν, να εξακριβώσουν αν είχε φοιτητικό υλικό!

Στη διαμαρτυρία του συναδέλφου ότι παραβιάζουν το άσυλο, ότι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να βρίσκονται στο χώρο της Πανεπιστημιούπολης, πολύ περισσότερο να κάνουν εξακρίβωση στοιχείων, απάντησαν ότι κυνηγούν έναν τσαντάκια και ότι έχουν κάθε δικαίωμα να παραβιάζουν το άσυλο! Του ζήτησαν μάλιστα και φοιτητική ταυτότητα για να πειστούν, όπως είπαν, ότι είναι φοιτητής!

Η παραβίαση του ασύλου από αστυνομικούς, με οποιαδήποτε πρόφαση και δικαιολογία, είναι αδιανόητη. Η έρευνα ασφαλιτών στα πράγματα πολιτών και φοιτητών που διέρχονται το χώρο του Πανεπιστημίου εξυπηρετεί έναν και μοναδικό στόχο: την δίωξη των πολιτικών φρονημάτων, την καταστρατήγηση της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών που κατοχυρώνει το πανεπιστημιακό άσυλο.

Θεωρούμε ότι η κίνηση αυτή δεν είναι τυχαία. Η απαξίωση του ασύλου εντάσσεται στο γενικότερο πολιτικό πλαίσιο τρομο-υστερίας και όξυνσης της κρατικής καταστολής. Υπενθυμίζουμε τα πρόσφατα περιστατικά παραβίασης του ασύλου σε ΑΣΟEΕ, Πάντειο και ΕΜΠ.

Καταδικάζουμε την δράση της αστυνομίας στο χώρο του πανεπιστημίου.

Απαιτούμε από τους ανωτέρους τους, να μαζέψουν άμεσα τα μέλη της ασφάλειας που δρουν στο χώρο του πανεπιστημίου. Δεν θα τους ανεχτούμε.

Καλούμε τους συναδέλφους όλων των σχολών, την πανεπιστημιακή κοινότητα σε επαγρύπνηση για την περιφρούρηση του ασύλου.

Καμία υποχώρηση στο θέμα του ασύλου. Το άσυλο ανήκει στο λαό.

Στο σύλλογο αυτόν τυγχάνει να είμαι μέλος, προωθήσαμε την καταγγελία και στην Ελευθεροτυπία και όπου αλλού θα χρειαστεί. Νησάφι πια!

Μπορείτε να δείτε την καταγγελία και στο indymedia: https://athens.indymedia.org/display.php?articleId=7350
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
και που σαι ακόμα μανώλη...

θα ξέρεις προφανώς ότι πάει για κατάργηση το άσυλο... έπαιζε ένα νομοσχέδιο (φαντάζομαι δεν τέθηκε στη βουλή ακόμα, θα το είχαμε μάθει) βάσει του οποίου καταργείται η τριμελής επιτροπή (η οποία δεν έχει συνεδριάσει βέβαια ποτέ, αλλά λέμε... :P) και αρμόδια θα είναι η σύγκλητος. επίσης το άσυλο δε θα ισχύει εντός εστιών (λολ; :confused:) και θα ισχύει μόνο για φοιτητές (μην πάτε να βγάλετε πάσο άμα δείτε κάναν ένστολο να πλησιάζει, θα νομίζει ότι τραβάτε πιστόλι και θα σας την ανάψει :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
omg ... αντε βλεπω οταν θα παω εγω φοιτητης να μην υπαρχει κάθολου άσυλο :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
@weak and powerless: Το έχω υπόψιν μου. Στην προηγούμενη Γ.Σ. των φοιτητών το θέσαμε στη συζήτηση.
Τελικά ψηφίστηκε το πλαίσιο της ΔΑΠ από κάτι τύπους που μπήκαν στην αίθουσα από την πλαϊνή πόρτα το τελευταίο 5λεπτο και το οποίο έλεγε ότι η κυβέρνηση έφερε το φοιτητικό ίντερνετ και το νομοσχέδιο περί ασύλου είναι σωστό γιατί δε μπορεί να μπαίνει οποιοσδήποτε σε πανεπιστημιακό χώρο και να τα σπάει! (lol?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμενα πρεπει να υπαρχει φοιτητικό άσυλο αλλά μονο για φοιτητες... Βασικα ποιο το νόημα να παρέχεται και σε άλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
δλδ το όργανο της τάξης (sic) πριν σου τη σκάσει με το γκλόμπ θα ζητάει πάσο; :confused: :P. εγώ διαφωνώ. εξάλλου υπάρχει θεσμοθετημένο όργανο το οποίο και πρέπει να αποφασίσει αν συντρέχουν λόγοι προσωρινής άρσης του ασύλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Για εμενα πρεπει να υπαρχει φοιτητικό άσυλο αλλά μονο για φοιτητες... Βασικα ποιο το νόημα να παρέχεται και σε άλλους

Μπορει να μου εξηγήσει κάποιος και εμενα τι ακριβώς ειναι το Πανεπιστημιακό άσυλο ??? :confused: Δεν εχω φοιτησει σε ελληνικό πανεπιστημιο και αρα αγνοω εννοιες που για σχεδον ολους τους άλλους ειναι προφανεις.. :redface: :redface: Εγω εχω απλως μια αφηρημενη ιδεα στο μυαλο μου περι του θεματος, δηλ ασυλο = H αστυνομια δεν μπορει να εισερθει σε χωρους των πανεπιστημιων (και ΤΕΙ). Ισχυει αυτο ? Πως, που, ποτε, υπο ποιες συνθηκες ισχυει ? Η ισχυει γενικα? Γιατι? Ποιος ο λογος???? Απο ποτε αρχισε να ισχυει ?? :confused: (Γενικα μου φαινεται πολυ παραξενο σαν ιδεα παντως) Σε άλλες χωρες υπαρχει "Πανεπιστημιακό άσυλο" ?? (Νομιζω πως οχι, εξ΄ου και δεν μπορει να βρει κανεις πληροφοριες επι του θεματος στο Internet.) Αν μπορει καποιος να με διαφωτισει, θα ημουν ευγνώμων, και ζητω συγνώμη εκ των προτερων για την αγνοια μου ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι η ελεύθερη διακίνηση (πολιτικών και όχι μόνο) ιδεών στο χώρο του Πανεπιστημίου με το να σε ελέγχουν αν είσαι ή όχι φοιτητής παύει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το ζήτημα είναι η ελεύθερη διακίνηση (πολιτικών και όχι μόνο) ιδεών στο χώρο του Πανεπιστημίου με το να σε ελέγχουν αν είσαι ή όχι φοιτητής παύει αυτό.
Σωστο δεν το ειχα σκεφτεί έτσι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν εχω καταλαβει περι τινος προκιτε, η μαλλον ξερω αλλα εχω μπερδευτει. Η πολιτικες ιδεες που κολανε; Αμα δλδ δεν μπορει να μπει η αστυνομια στο πανεπιστιμιο μπορουν να συζιτανε ανοιχτα οι κουμουνιστε και να "παρασερνουν" και αλλους ενω σε αντιθετοι περιπτωση δεν μπορουν; Στης καφετεριες δλδ πως συζιτανε; Ο λογος που θελουν να το σταματισουν αυτο δεν ειανι η διακινιση ναρκωτικων, και πιθανων, οπλων;
Μπορειτε να μου εξηγισετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το ζήτημα είναι η ελεύθερη διακίνηση (πολιτικών και όχι μόνο) ιδεών στο χώρο του Πανεπιστημίου με το να σε ελέγχουν αν είσαι ή όχι φοιτητής παύει αυτό.
Βασικά εδώ που τα λέμε η ελεύθερη διακίνηση ιδεών δεν έχει να κάνει γρυ με το αν είσαι φοιτητής ή όχι... Όσο κι αν μ' αρέσει η απαγόρευση εισόδου των μπάτσων στα ιδρύματα, δεν έχει και πολύ νόημα το όλο νταραβέρι, μάλλον άλλοθι για ατελείωτα μεθύσια αποτελεί. Και προτού με σταυρώσετε, ναι ήμουν κι εγώ φοιτητής και μάλιστα σε ίδρυμα πρώτης γραμμής (Πολυτεχνείο Κρήτης) με καταλήψεις και τα συναφή, αλλά λόγο για το πανεπιστημιακό άσυλο δε βρήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το ζήτημα είναι η ελεύθερη διακίνηση (πολιτικών και όχι μόνο) ιδεών στο χώρο του Πανεπιστημίου με το να σε ελέγχουν αν είσαι ή όχι φοιτητής παύει αυτό.

Συγνώμη αλλα εγω ακομα δεν εχω καταλαβει ΤΙ εναι το ασυλο...

Anyway, η ελευθερη διακινηση ιδεων (πολιτικων η οτιδηποτε άλλο), η ελευθερια σκεψης και εκφρασης κλπ ισχυουν μονο σε πανεπιστημιακους χώρους?? Αυτο 1η φορα το ακουω. Δηλ. εγω που δεν εχω πατησει ποτε το ποδι μου σε Ελληνικό πανεπιστημιο, δεν σκεφτομαι ελευθερα (για θεματα πολιτικης, κοινωνικα η οτιδηποτε άλλο ??) Εγω νομιζα οτι σε μια δημοκρατια η ελευθερη διακινηση ιδεων ισχυει σε ολη την επικρατεια μιας χωρας και οχι μονο εντος συγκεκριμενων κτιριων στο εδαφος της. (Τουλαχιστον ετσι λεει η νομοθεσια της εκαστοτε (δημοκρατικης) χωρας και στη συγκεκεριμενη περιπτωση το Συνταγμα της Ελλαδας.) Ποια η διαφορα εντος/εκτος πανεπιστημιου?? :worry: Γιατι οποιοι μπαινουν σε συγκεκριμενους χωρους (φοιτητες ή μη) να ειναι πιο ελευθεροι απο τους υπολοιπους? (βασικα υπερανω νομων δηλ?) Αμα θεωρουμε οτι δεν εχουμε 'αρκετη ελευθερία' τοτε να την αυξησουμε γενικα. (για ολους οπουδηποτε και αν βρισκονται). Συγνώμη αλλα δεν ειμαστε ολοι ισοι? Δεν θα πρέπει να εχουμε ολοι ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις ? Και εαν δεν μας αρεσουν τα "δικαιωματα και υποχρεωσεις που εχουμε ολοι", τοτε να αλλαξουμε το "δικαιωματα και υποχρεωσεις" και οχι το "ολοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Δεν εχω καταλαβει περι τινος προκιτε, η μαλλον ξερω αλλα εχω μπερδευτει. Η πολιτικες ιδεες που κολανε; Αμα δλδ δεν μπορει να μπει η αστυνομια στο πανεπιστιμιο μπορουν να συζιτανε ανοιχτα οι κουμουνιστε και να "παρασερνουν" και αλλους ενω σε αντιθετοι περιπτωση δεν μπορουν; Στης καφετεριες δλδ πως συζιτανε; Ο λογος που θελουν να το σταματισουν αυτο δεν ειανι η διακινιση ναρκωτικων, και πιθανων, οπλων;
Μπορειτε να μου εξηγισετε;

Ελα, ντε ! Και εμενα να μου το εξηγησετε παρακαλω. :) Βασικα δεν γνωριζω τις λεπτομερειες περι ασυλου, (απλως οτι η αστυνομια δεν μπαινει μεσα) και το μονο που εχω ακουσει και διαβασει απ' αυτου ειναι κατι περι ελευθεριας πολιτικων ιδεων και αποψεων, και επειδη αυτο δεν μου εβγαζε ποτε νοημα, καταλαβαινω (καταλαβαινα?) οτι δεν μπορει, καποια αλλη λογικη εξηγηση θα υπαρχει την οποια δεν εχει τυχει να ακουσω. Προς το παρον δεν εχω μαθει κατι καινουργιο και πιο συγκεκριμενο (μπας και καταλαβω τι συμβαινει τελικα και ποιος ο λογος/εξηγηση του φαινομενου..) Ξερει κανεις αν συμβαινει μονο στην Ελλαδα ?? Οπως υποψιαζομαι.. και οσο παω πειθομαι και περισοτερο οτι οντως ειναι Ελληνικη πρωτοτυπια. Και το ποτε 'εφευρεθηκε' με ενδιαφερει γιατι πιθανον να ριχνει φως στην 'λογικη' της εφευρεσης αυτης. Γνωριζει κανεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
καλά ρε, τι σχέση έχει το άσυλο με όπλα, ναρκωτικά και καταχθόνια σχέδια για γουόρλντ ντιμινέισον; :confused: :D

αν γίνονται κακουργηματικές πράξεις μέσα στο άσυλο, τότε υπάρχει το αρμόδιο τριμελές όργανο που αποφασίζει ομόφωνα αν θα επιτρέψει την είσοδο στην αστυνομία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
@weak and powerless: Το έχω υπόψιν μου. Στην προηγούμενη Γ.Σ. των φοιτητών το θέσαμε στη συζήτηση.
Τελικά ψηφίστηκε το πλαίσιο της ΔΑΠ από κάτι τύπους που μπήκαν στην αίθουσα από την πλαϊνή πόρτα το τελευταίο 5λεπτο και το οποίο έλεγε ότι η κυβέρνηση έφερε το φοιτητικό ίντερνετ και το νομοσχέδιο περί ασύλου είναι σωστό γιατί δε μπορεί να μπαίνει οποιοσδήποτε σε πανεπιστημιακό χώρο και να τα σπάει! (lol?)
Παντού τα ίδια ρε γ@μώτο...6 χρόνια φοιτητής και σχεδόν όλες οι συνελεύσεις είχαν αυτή την κατάληξη.:/:
(Καλά όλα τα άλλα, αλλά το φοιτητικό ίντερνετ πού το είδαν?Να μου πουν κι εμένα δηλαδή γιατί το ψάχνω κάτι μήνες τώρα...:P)

Ρε παιδιά, υποτίθεται ότι τα πανεπιστημιακά ιδρύματα είναι τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας και ο χώρος όπου γεννιούνται ιδέες, αμφισβητούνται τα πάντα και ο καθένας ανακαλύπτει την πολιτική του ταυτότητα. Ο σκοπός του ασύλου είναι να γίνεται όλη αυτή η διαδικασία εντελώς ελεύθερα, χωρίς να μπορεί να παρέμβει η εκάστοτε εξουσία. Δεν είναι ο σκοπός του ασύλου να καλύπτει εγκληματικές δραστηριότητες. Όπως λέει σωστά ο weak υπάρχουν όργανα που κρίνουν αν κάποια στιγμή το άσυλο μπορεί να αρθεί. Και η φοιτητική κοινότητα είναι σε θέση να απομονώσει όποιον πάει να εκμεταλλευτεί το άσυλο με τέτοιο τρόπο.
Η είσοδος "οργάνων" στα πανεπισήμια για να βρουν έναν τσαντάκια είναι απλά κωμικοτραγική...:D:mad::|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το άσυλο το δικό μου, και των άλλων φοιτητών, που καταπατήθηκε σωρειδώς, όταν, μετά από κάθε 17 νοέμβρη δεν βρίσκαμε σκαμπό και θρανίο για να κάνουμε μάθημα μηχανολογικού σχεδίου στο κάτω πολυτεχνείο (αλλά τρέχαμε και τα μαζεύαμε από την Πατησίων), γιατί να μην το υπερασπίσουμε?

Δεν είμαι υπέρ της κατάργησης του ασύλου, αλλά πολύ ωραία απορία αυτή της leviathan...πάάάρα πολύ ωραία, μπορώ να πω.

Μήπως η έννοια του ασύλου έχει ξεφτιλιστεί εντελώς? Μήπως η πρακτική εφαρμογή της απομόνωσης των όσων συμμετέχουν σε εγκληματικές ενέργειες είναι εντελώς ουτοπική?

Και στο κάτω κάτω, όλες αυτές οι μεγάλες ιδέες (πολιτικές, επιστημονικές και βάλε) που βγαίνουν από το ΜΙΤ και το Χάρβαρντ (δεν με αμφισβητείτε πιστεύω σε αυτό), γιατί δεν χρειάζονταν τόσο καιρό άσυλο για να δημιουργηθούν?

Τελικά δεν είμαι ούτε και κατά της κατάργησης του ασύλου.

Απλά δε βλέπω σε τι εξυπηρετεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Λοιπόν... είμαι έτοιμος να μπω στην κουβέντα και να έρθω σε αντιπαράθεση με τον φίλο μου τον emufearσχετικά με τα λεγόμενά του και την διαμαρτυρία του. Σχετικά με αυτό το τόσο παρεξηγημένο «άσυλο» που προσφέρετε στα Ελληνικά Πανεπιστήμια και στο Πολυτεχνείο.
Κατ₼ αρχήν, επειδή εγώ είμαι πάρα πολύ δύσπιστος θα μου επιτρέψεις να εχω αμφιβολίες για την εκ των υστέρων μαρτυρία του συμφοιτητή-συνάδελφού σου Σαγκριώτη Σταύρου.
Γράφεις...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Η παραβίαση του ασύλου από αστυνομικούς, με οποιαδήποτε πρόφαση και δικαιολογία, είναι αδιανόητη. Η έρευνα ασφαλιτών στα πράγματα πολιτών και φοιτητών που διέρχονται το χώρο του Πανεπιστημίου εξυπηρετεί έναν και μοναδικό στόχο: την δίωξη των πολιτικών φρονημάτων, την καταστρατήγηση της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών που κατοχυρώνει το πανεπιστημιακό άσυλο.

Αυτό φίλε μου θα ίσχυε πριν απο πολλά πολλά χρόνια! Θες να με πείσεις τώρα οτι ο συγκεκριμένος φοιτητής είναι ταγμένος σε μια πολιτική παράταξη και οι αστυνομικοί το γνώριζαν και του έκαναν εν ολίγοις «καψώνι» ??? εεεε δεν νομίζω... αυτά ούτε στον Στρατό δεν γίνονται τώρα.


Οταν μεσα στην Πανεπιστημιούπολη και σε κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα γίνονται αυτό που λέμε μερικές φορές όργια, απο άποψη ναρκωτικών και γενικά διαφόρων άλλων παράνομων πράξεων, οταν κάποιοι άσχετοι με αυτά τα ιδρύματα βρίσκουν και αυτοί άσυλο μέσα σε αυτά για να καλύψουν τις πράξεις τους και να ξεφύγουν, τότε ΟΧΙ εμένα προσωπικά σαν πολίτη αυτής της χώρας δεν μου αρέσει αυτο.
Αν σου έλεγαν μετά απο λίγες ώρες, απο την «δίωξη» του κ. Σαγκριώτη οτι τελικά βρήκαν και συνέλαβαν τον τσαντάκια που έψαχναν, θα επέμενες στην καταγγελία ?


Ps. Δεν είμαι ταγμένος σε κάποια πολιτική παράταξη, αλλά κάποια «υποτίθεται» πράγματα μου την δίνουν στα νεύρα. Οχι σήμερα δεν πιστεύω οτι υπάρχει δίωξη πολιτικών φρονιμάτων, αντίθετα θα έλεγα οτι υπάρχει μια προπαγάνδα ετσι απλά για βρισκόμαστε σε δουλειά που λέει και η παροιμία.

Ps2. Ξυπνήστε και βγάλτε την πολιτική από τα εκπαιδευτικά ιδρύματα

Ps3. Πριν απο μερικά χρόνια, ειχα κάτσει μεχρι το ξημέρωμα και παρακολουθούσα στην tvτον βανδαλισμό και το ολοκαύτωμα του Πολυτεχνείου απο μια ομάδα ανθρώπων... Πολύ νωρίς, γούσταρα που την πέφτανε στους μπάτσους αλλά μετά είχα τρελαθεί με την αναίτια καταστροφή που παρακολουθούσα. Μα ακόμα περισσότερο είχα τρελαθεί με το άσυλο που τους παρείχε το Πολυτεχνείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Απλά να προσυπογράψω τα λεγόμενα της dooo και του Founes...



Το άσυλο φυσικά γεννήθηκε μέσα σε μια εποχή αναταραχών, μετά τη χούντα και για την προστασία των ιδεών. Πράγματι ως ιδέα ήταν εκπληκτική. Η ιδέα του να μπορείς να λες ελεύθερα τη γνώμη σου, ακόμη κ αν αυτή στρέφεται κατά της κυβέρνησης, δίχως να φοβάσαι ότι θα σαπίσεις στην φυλακή για τα όσα είπες, είναι σίγουρα δελεαστική...

Σήμερα όμως το ξεφτιλίσαμε το πράγμα! Αυτό που πρέπει να γίνει είναι η συνεργασία των φοιτητών με τους αστυνομικούς. Με άλλα λόγια να μην καλύπτονται άτομα που είναι πασίγνωστο ότι πετάνε μολότοφ και πλακώνονται με τα όργανα σε κάθε διαδήλωση. Αν κάποτε αρχίσουν να λογοδοτούν τα άτομα αυτά στην δικαιοσύνη, τότε και μόνο τότε θα μπορούμε να μιλάμε για προστασία της έκφρασης και όχι των εγκληματιών από το παν. άσυλο...

Και φυσικά θεωρώ ότι οι αστυνομικοί δεν έκαναν την έρευνα για τις πολιτικές πεποιθήσεις, αλλά για τον τσαντάκια. Ας ηρεμήσουμε και να μην γινόμαστε φερέφωνα των πολιτικών παρατάξεων. Τα πανεπιστήμια σχετίζονται με τη γνώση και σε καμία περίπτωση με αριστερά, δεξιά και κεντρώα κόμματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
λοιπόν.... θα συμφωνίσω και εγώ με τους 3 τελευταίους!!

Καλό το άσυλο αλλά μάλλον έχει αλλάξει ο ρόλος του πλέον...
Στη Θεσσαλονίκη, όπου και σπουδάζω, σε περιόδους μεγάλων αναταραχών, η τακτική που ακολουθούσαν οι "γνωστοί άγνωστοι" ήταν:
Βγαίνουμε και πετάμε μερικές μολότωφ και όταν αρχίσουν να μας την πέφτουν τα ΜΑΤ μπαίνουμε στο χώρο του πανεπιστημίου...

Αυτό είναι το άσυλο; Δε νομίζω...
Ούτε το να κυκλοφορείς στο χώρο του πανεπιστημίου αργά το βράδυ και να φοβάσαι....
Ούτε το να είναι όλο το πανεπιστήμιο γεμάτο σύριγγες...

μήπως τελικά θα έπρεπε να αναθεωρηθούν κάποια πράγματα καθώς έχουν χάσει τον αρχικό τους στόχο;;;:hmm:


ΥΓ>Και για να απαντήσω και στο ποστ που άνοιξε αυτήν την κουβέντα: πιστεύω ότι όντως ψάχνανε κάποιον τσαντάκια.... Όπως είπε και ο Μοναχός, δεν τον ρώτησαν για τα πολιτικά του φρονίματα... έναν απλό τυπικό έλεγχο έκαναν...(εκτός και αν στο πάσο ή στην ταυτότητα φαίνεται και τι ψήφισες στις εκλογές, οπότε αλλάζει το πράγμα....:P :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το άσυλο πάντως προϋπήρξε της δικτατορίας (πριν την χούντα, δηλ. μοναχέ, γι'αυτό και είχαν ταμπουρωθεί οι φοιτητές εκεί λίγο πριν πέσει η χούντα)...να θυμηθώ να ψάξω πως και πού και γιατί δημιουργήθηκε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top