[Αρχείο] Tι κινητό να πάρω;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Mε 'γεια το κινητο κουκλα μου!;)
Αντε...μονο καλα τηλεφωνηματα να δεχεσαι και ευχαριστα μηνυματα!:D ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Μάριε να'σαι καλά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Με 'γεια και από μένα και περιμένω εντυπώσεις... (Σε μερικούς μήνες έχω επιδότητση συσκευής :whistle: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guabi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ενδιαφέρον post..! :) Και είμαι και εγω σε φάση ψαξίματος(:hmm: ).. οπότε... χάρηκα πολύ που έτυχε να βρεθώ στο συγκεκριμένο post!Να σας "ενοχλήσω" και να σας προβληματίσω και εγώ λίγο...?:worry: Sorry,ε..!

Λοιπόν,από όσο έχω ψάξει μέχρι στιγμής... 2 είναι τα κινητά που θεωρώ υποψήφια για επιλογή, που πληρούν τις απαιτήσεις μου!

1. Sony Ericsson W800i(δείτε το εδώ)

2.Nokia 6270(δείτε το εδώ)

Περιμένω τη δική σας κριτική(που νομίζω όλο και κάτι παραπάνω γνωρίζετε από εμένα!) και βέβαια,οποιαδήποτε πρόταση δεκτή!

Αυτο που θέλω κυρίως είναι, πολύ καλή ποιότητα φωτογραφίας και μεγαλούτσικη μνήμη και δυνατότητα επέκτασης!

Ευχαριστώ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δυσκολη επιλογη μιας και τα κινητα ειναι πανω κατω ιδια ...
εγω μαλλον το 6270 θα επερνα λογο αναλυσεις καμερας ... Αληθεια ξερεις τι καρτα μνημης παιρνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μοιάζουν τα δύο.

Θα έπαιρνα το Sony Ericsson καθότι
α) για μένα η SE είναι πολύ καλύτερη από τη Nokia, ποιότητα κατασκευής, μενού, χρηστικότητα, αντοχή κτλ.
β) το SE έχει μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη 40MB VS 10MB
γ) ^^^^^^^^^^^^^^ αναμονή
δ)^^^^^^^ ευρετήριο με πολλαπλά πεδία καταχωρήσεων
ε) το SE είναι πιο ελαφρύ

exposed οι κάμερες είναι ίδιες από ότι βλέπω.
Εκτός κι αν ταξιδεύεις σε όλο τον κόσμο (και Ιαπωνία) και χρειάζεσαι το quad band οπότε θα πάρεις το Nokia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αναλυσης οθονης ηθελα να πω ... αλλα και για την καρτα μνημης. Απλως θεωρω βλακεια τα memory stick επειδη μπορεις να τα χρησιμοποιησεις μονο σε συσκευες της sony
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εχω ένα φιλο που έχει το κινητό που θέλεις το Έριξον, είναι ευχαριστημένος και έχει πολύ καλή ανάλυση και μεγλαλη χωρητικότητα.
Το Νόκια δεν το έχω δει οπότε δνε μπορώ να σου πω κατι αναλυτικότερα.

Εγώ βασικά είμαι φαν της Νοκια οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
H Νokia ειναι κορυφαία εταιρεια αναπτυξης τεχνολογιων.Στο κοσμο των κινητων τηλεφωνων εχει το μεγαλυτερο αριθμο ευρεσιτεχνιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικα πιστευω οτι η Nokia εχει σταματησει να βγαζει @@ συσκευες που δεν εχουν κανενα νοημα υπαρξης π.χ. (3510,3510ι 7210,7210ι ) Γενικα βλεπω μια βελτιωση στην εταιρια αυτη, ισως το επομενο κινητο μου ειναι nokia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Λοιποοοοον...
Εχουμε και λεμε.
Δεν λεω τι θα επαιρνα...ακομα!
Το Nokia αν το παρουμε στα χαρτια στο θεμα υπερισχυει του w800 οσον αφορα:
OΘΟΝΗ- 320χ240 εναντι 176χ220 εικονοστοιχειων.
Εχει stereo speakers
ΕDGE=ταχυτερη συνδεση internet!(Τωρα αυτη η τεχνολογια ελλαδα ειναι δυστυχως λιγο πολυ αχρηστη...:( ...Α ρε Ελλαδαρα!:mad: ) Δεν παυει να ειναι ενα συν ομως.
Ηardware καλλιτερο εχει το Nok(b)ia(n), ΑΛΛΑ μονο οσον αφορα το οτι ολη η καλυψη του ειναι φτιαγμενη απο "μεταλικα επιμερους τμηματα" σε αντιθεση με τα πλαστικα του W800.
τι σημαινει αυτο;
Οτι το nokia δεν θα γρατζουνιεται το ιδιο ευκολα και οτι το χρωμα του δεν υπαρχει περιπτωση να ξεθωριασει.
Κατι στο οποιο δυστυχως η SE με εχει απογοητευσει μεχρι τωρα...(Αδικαιολογητο κινητα ακομα και σαν το Ρ910 να "ξεφλουδιζουν"...Μιλαμε για την ναυarχιδα τους.)
απο την αλλη ομως δυστυχως η ΝΟΚΙΑ δεν εδωσε την προσοχη που θα επρεπε στα κινουμερα μερη του κινητου...
Και αναφερομαι φυσικα στο "κυλιμενο" πληκτρολογιο του 6270.
Ειχα την ευκαιρια να ασχοληθω με 2-3 6270 και ολα ειχαν το εξης προβλημα.
Η κυληση του πληκτρολογιου προς τα κατω δεν ηταν "αρμονικη" (βλεπε π.χ. σε αντιθεση με την αισθηση που σου αφηνει το samsung D600), και επιπλεον διαπιστωσα διαφορους "τριγμους".
Κυριως στην περιοχη της μπαταριας αλλα οχι τιποτα σπουδαιο.
μετα, προσωπικα τα μονο 9 ΜΒ εσωτερικης μνημης του ΝΟΚΙΑ δεν τα θεωρω προβλημα, μιας και ειναι λιγο χλωμο να δεχτεις αρχειο ή φωτο με BT-iRDa μεγαλυτερη των 6ΜΒ.(τοσα πρεπει να ειναι τα ελευθερα στον χρηση!);)
οποτε ειτε 9 ΜΒ που εχει αυτο ειτε τα 34 του αλλου ειναι ενα και το αυτο.;)
Παραμενει ενα + το SE ομως.
το πλεονεκτημα το w800 βρισκεται στην καμερα και αυτο μονο και μονο γιατι εχει το autofocus οποτε σε συνθηκες *εντονου* φωτισμου κανει καλλιτερη εστιαση και οι φωτο βγαινουν πιο καθαρες.(χοντρικα στο γραφω)
Οι φωτο το 6270 ειναι εξισου πολυ καλες, απλως δεν εχουν autofocus...:redface:
Πιστεψτε με ομως μια χαρα φωτο βγαζει!
Στην καμερα παλι,το 6270 τραβαει ανωτερο βιντεακι απο το w800...
μετα το w800 εχει την επιλογη του οτι "γινεται" wallkman.
Οσον αφορα τις κατες μνημης...εαν εχεις πολλες συσκευες sony τοτε οι ΜS δν θα σε ενοχλουν.
Παντως γενικα τις ΜS συνηθως τις φορτωνεσαι..ενω τις SD-miniSD τις βαζεις σε πληθωρα συσκευων απο διαφορες εταιρειες.
Αυτα εχω να πω σε γενικες γραμμες.
Το ΝΟΚΙΑ "κερδιζει", και ειδικα στην τιμη των 300+ ευρω που κανει.;)
(τωρα αν Ελλαδα ειναι πιο ακριβο δεν ξερω.:redface: )

Α!Ναι!Τελος το SE εχει πραγματικα πολυ καλλιτερη αναμονη απ'οτι το 6270.
Eιναι πραγματικα πολυ καλη η μπαταρια του.
Του νοκια..."μετρια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομιζω οτι μετα απο το εκπληκτικο ποστ του Marioυ το θεμα δεν χωραει αλλη συζήτηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guabi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Επομένως,το ericsson έχει 2-3 θετικά στοιχεία έναντι του ΝΟΚΙΑ που έχει πολλά περισσότερα!και εγώ προσωπικά ειμαι FAN της ΝΟΚΙΑ...αλλά τώρα θέλω να πάρω ένα καλο κινητό...ό,τι μάρκας κι αν είναι! επίσης στο ΝΟΚΙΑ μου αρέσει πολύ και το design του(από όσο το είδα σε έντυπα και στο διαδίκτυο,από κοντά δε το έχω δει ακόμη)!

Μάριε..
κυληση του πληκτρολογιου προς τα κατω δεν ηταν "αρμονικη" (βλεπε π.χ. σε αντιθεση με την αισθηση που σου αφηνει το samsung D600), και επιπλεον διαπιστωσα διαφορους "τριγμους".
Κυριως στην περιοχη της μπαταριας αλλα οχι τιποτα σπουδαιο.
Αυτό αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα ή όχι... και εν τέλει... εσύ πoιο θα επέλεγες?

Ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχατε ενεργά και ιδιαίτερα το Μαριο για την καυστική κριτική και την αναλυτική σύγκριση των 2 προϊόντων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
για εμενα το w800 εχει απαισιο design αλλα νομιζω οτι αν ειχε καλλιτερη ποιοτητα τα πλαστικα να μην ηταν απαισιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guabi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
απαίσιο δε θα το χαρακτήριζα... αλλά τουλάχιστον δεν έχει κατι το ιδιαίτερο το design του ericsson!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Iδαιτερο προβλημα το πληκτρολογιο δεν μου δημιουργησε,απλως μου γεννησε ερωτηματικα για το αν μελλοντικα και με την παρατεταμενη του χρηση πρωτων εαν αρχισει να "απομακρυνεται" απο την υπολοιπη συσκευη (αν δηκαδη θα αφηνει "κενο" αναμεσα σε αυτο και στην οθονη) και δευτερον το κατα ποσο θα "τρεμοπαιζει".
Αυτα ομως ειναι απλως "??????" τα οποια μονο ο χρονος και ορισμενα "crash test" μπορει να δειξουν την τελικη εκβαση.:redface:
μαλιστα εχει πολυ καλη αφη στα πληκτρα, πολυ καλο φωτισμο και καλες αποστασεις μεταξυ τους! :)
Κατα τα αλλα προσωπικα θα προτιμουσα το ΝΟΚΙΑΝ μιας και στην τιμη του το βρισκω υπερπληρες.:)
Και για εμενα αρνητικο σημειο ειναι η ασχημη εικονα που μου αφησει η SE με το "ξεφλουδισμα"...:(
Πραγμα το οποιο ναι μεν διορθωνεται σιγα σιγα απο μερους της, αλλα&παλι...ηθελα περισσοτερη "κινητικοτητα" σ'αυτο το θεμα...:redface:
(υποψην οτι δεν ειμαι φανατισμενος-το θεωρω τουλαχιστον κουτο- ουτε με την ΝΟΚΙΑ ουτε με καμια.:warn: ;).φανταστειτε οτι τα κινητα μου ειναι ETEN,Telit,TRIUM,LG,SIEMENS,Samsung...*aυτα που εχω τωρα.Οχι γενικα.;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

guabi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Επομένως καταλήγουμε στο ΝΟΚΙΑ.:) .. άρα θα πάρω πιθανότατα το ΝΟΚΙΑ..!
απλά αυτο που μένει τώρα είναι να πάω σε μια εταιρία και να το δω απο κοντά...αν μου αρέσει εμφανισιακά...γιατί ως λειτουργικότητα με καλύπτει!

Δυνατότητα επέκτασης μνήμης έχει...οπότε μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ρε παιδιά μαι ερώτηση πήρα το Εριξον z520i και το μήνυμα με ελληνικούς χαρακτήρες είναι για 75 χαρακτήρες ενω με αγγλικούς 170 γιατί??χμ χμ
πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με Ελληνικους χαρακτηρες το στελνεις με μικρα γραμματα;
Αυτο συμβαινει σε μερικα τηλεφωνα γιατι οι ελληνικοι χαρακτηρες χρησιμοποιουν περισοτερα μπιτ.
Να σου εξηγησω:
Οι μικροι ελληνικοι χαρακτηρες χρησιμοποιουν 16 bits κωδικοποιηση (16 bits ανα χαρακτηρα), ενω οι μεγαλοι ελληνικοι χαρακτηρες χρησιμοποιουν 7 bits κωδικοποιηση.
Αυτο το προβλημα συμβαινει σε ορισμενα κινητα γιατι το GSM standard χρησιμοποιησε codepage 7 bit, στο οποιο δεν συμπεριελαβε τα μικρα ελληνικα, αλλα μονο τα λατινικα (μικρα - μεγαλα) και τα μεγαλα ελληνικα.
Οποτε αυτο που μπορεις να κανεις ειναι ειτε να στελνεις μονο με ελληνικα μεγαλα, ειτε να πας το κινητο για αναβαθμιση λογισμικου οπου το συγκεκριμενο προβλημα λυνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Με Ελληνικους χαρακτηρες το στελνεις με μικρα γραμματα;
Αυτο συμβαινει σε μερικα τηλεφωνα γιατι οι ελληνικοι χαρακτηρες χρησιμοποιουν περισοτερα μπιτ.
Να σου εξηγησω:
Οι μικροι ελληνικοι χαρακτηρες χρησιμοποιουν 16 bits κωδικοποιηση (16 bits ανα χαρακτηρα), ενω οι μεγαλοι ελληνικοι χαρακτηρες χρησιμοποιουν 7 bits κωδικοποιηση.
Αυτο το προβλημα συμβαινει σε ορισμενα κινητα γιατι το GSM standard χρησιμοποιησε codepage 7 bit, στο οποιο δεν συμπεριελαβε τα μικρα ελληνικα, αλλα μονο τα λατινικα (μικρα - μεγαλα) και τα μεγαλα ελληνικα.
Οποτε αυτο που μπορεις να κανεις ειναι ειτε να στελνεις μονο με ελληνικα μεγαλα, ειτε να πας το κινητο για αναβαθμιση λογισμικου οπου το συγκεκριμενο προβλημα λυνεται.


θα δοκιμάσω με κεφαλαία να δω αν υπάρχει διαφορα:)

ευχαριστώ πολύ πάντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top