Υπεράνω όλων η Πατρίς (;)

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που νομίζει ότι έχει μόνο αρνητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που νομίζει ότι έχει μόνο αρνητικά;

Νομίζω πως ναι! Ας πούμε πχ εκείνους που ενστερνίζονται την πολιτική φόρμουλα για "επανίδρυση"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Επανίδρυση ή κατάργηση κι εξολόθρευση;
(Μπερνέρι-Μαλατέστα έφα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Επανίδρυση ή κατάργηση κι εξολόθρευση;
(Μπερνέρι-Μαλατέστα έφα)

Λιάνιστο λίγο, σε παρακαλώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ, ο ενστερνισθής (κατ ευφημισμόν) ναζιστικών απόψεων ήτο...άλλος!:D
Ναι, βλέπω ότι για άλλη μια φορά αδυνατώ να παρακολουθήσω το πνεύμα σου. Ζητώ συγνώμη για την παρανόηση. Ομολογώ ότι για τις δικές μου δυνατότητες είσαι ιδιαίτερα δυσανάγνωστος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Προφανώς εννοείς, της Ελλάδας...
Αλλά πες μου, Mw, κάτι θετικό της σήμερα, εκτός από τα γεωγραφικά της χαρακτηριστικά!
Δρυός πεσούσης πάσα κορυφή ξυλεύεται.
<<Βάλε στην καρδιά σου την Ελλάδα και θα αισθανθείς όλο της το μεγαλείο>>.
Όταν ο Κολοκοτρώνης μή έχοντας καπνό, έξυνε την πίπα μήπως και ανάψει,
μονολογώντας με τον εαυτό του είπε.
Όρσε μωρέ άντρας που δέν μπορεί να κουμαντάρει τον εαυτό του και θέλει να ελευθερώσει την χώρα του.
Εγώ λέω απλά τα παρακάτω.
Ντροπή μας να βλέπουμε πού ξύνει ο καθένας μας ή και όλοι μας.
ΚΟΙΤΑΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙ ΕΔΑΦΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΜΑΣ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Λιάνιστο λίγο, σε παρακαλώ!
"Η κατάργηση και η εξολόθρευση του κράτους" βιβλίο (δοκίμια) των Μπερνέρι-Μαλατέστα.
(Πρέπει να γνωρίζεις τον εχθρό σου για να τον αντιμετωπίσεις, Σουν Τζου :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Η κατάργηση και η εξολόθρευση του κράτους" βιβλίο (δοκίμια) των Μπερνέρι-Μαλατέστα.
(Πρέπει να γνωρίζεις τον εχθρό σου για να τον αντιμετωπίσεις, Σουν Τζου :D)

Ευχαριστώ:redface:! Δεν το διάβασα...ακόμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Επανίδρυση ή κατάργηση κι εξολόθρευση;
(Μπερνέρι-Μαλατέστα έφα)
Μιάς και βρισκόμαστε σε ένα κράτος που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ, θεωρώ ότι γι'αυτό το κράτος συμφωνείς στην κατάργησή του.
Βέβαια δικαιούσε να το διαψεύσεις.
Εγώ απλά προσθέτω στους έξωθεν εχθρούς του και τους μέσα.
Για τυχόν απορίες, σααφέστατα και σε συμπεριλαμβάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μιάς και βρισκόμαστε σε ένα κράτος που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ, θεωρώ ότι γι'αυτό το κράτος συμφωνείς στην κατάργησή του.
Βέβαια δικαιούσε να το διαψεύσεις.
Εγώ απλά προσθέτω στους έξωθεν εχθρούς του και τους μέσα.
Για τυχόν απορίες, σααφέστατα και σε συμπεριλαμβάνω.
Άλλος ένας που δεν κατάλαβα "γρι"...
Τέλος πάντως, αν τα επόμενα 70 χρόνια καταλάβω τι γίνεται, θα προσπαθήσω να απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μιάς και βρισκόμαστε σε ένα κράτος που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ, θεωρώ ότι γι'αυτό το κράτος συμφωνείς στην κατάργησή του.
Βέβαια δικαιούσε να το διαψεύσεις.
Εγώ απλά προσθέτω στους έξωθεν εχθρούς του και τους μέσα.
Για τυχόν απορίες, σααφέστατα και σε συμπεριλαμβάνω.

Προφανώς, φίλε μου Μάξιμε, παρανόησες τις θέσεις του φίλου μας Mw!
Και τι εννοείς με το "βρισκόμαστε σε ένα κράτος που λέγεται Ελλάδα"; Τι είναι αυτό το "κράτος" και σε ποιους ανήκει σήμερα; Μήπως παραβλέπεις ότι ήδη είναι υποθηκευμένο και βαίνει προς πλειστηριασμό; Ποιος το υποθήκευσε; Όχι βέβαια άνθρωποι σαν τον φίλο μας Mw! ; Ίσως όμως συνέβαλαν γι' αυτό άνθρωποι, που εθελοτυφλούν πολιτικά "από γεννησιμιού" τους

Άλλος ένας που δεν κατάλαβα "γρι"...
Τέλος πάντως, αν τα επόμενα 70 χρόνια καταλάβω τι γίνεται, θα προσπαθήσω να απαντήσω.

Φίλε Mw, μην είσαι τόσο αισιόδοξος! Πέρασαν σχεδόν δύο αιώνες και δεν καταλάβαμε "γρι"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Προφανώς, φίλε μου Μάξιμε, παρανόησες τις θέσεις του φίλου μας Mw!
Και τι εννοείς με το "βρισκόμαστε σε ένα κράτος που λέγεται Ελλάδα"; Τι είναι αυτό το "κράτος" και σε ποιους ανήκει σήμερα; Μήπως παραβλέπεις ότι ήδη είναι υποθηκευμένο και βαίνει προς πλειστηριασμό; Ποιος το υποθήκευσε; Όχι βέβαια άνθρωποι σαν τον φίλο μας Mw! ; Ίσως όμως συνέβαλαν γι' αυτό άνθρωποι, που εθελοτυφλούν πολιτικά "από γεννησιμιού" τους


Φίλε Mw, μην είσαι τόσο αισιόδοξος! Πέρασαν σχεδόν δύο αιώνες και δεν καταλάβαμε "γρι"!
Αισιοδοξία ή απαισιοδοξία, προκύπτει όταν αναλύουμε χειροπιαστά δεδομένα.
Εδώ διαλογιζόμαστε σε ένα στρογγυλό, πολύ μεγάλο κατα τα άλλα τραπέζι.
Θέλω να πώ πως είναι πολύ μεγάλο για να μου δώσει τις πληροφορίες που μου είναι αναγκαίες για να βγάλω το προφίλ των συνομιλητών μου. Ζητώ συγνώμη για την αμφισβήτηση όλων, αλλά δικαιούστε να με διαψεύσετε.
Η Ελλάδα είναι πρίν απο όλα ΙΔΕΑ.
Ελληνική παιδεία είναι αυτό που μας επιτρέπει να ανταλλάσουμε τις απόψεις μας αλλού και εδώ.
Συμφωνώ ότι σήμερα η κατάσταση είναι τραγική.
Προτείνω όμως να επικεντρώσουμε την προσοχή μας στους πραγματικούς εχθρούς ΜΑΣ.
Την κατάργηση του κράτους κατα Μαλατέστα που προτείνεις, πρίν απο εσένα θέλουν κάποιοι άλλοι.
Και έχουμε παράδειγμα την Τσαρική Ρωσία, όσον αφορά τα αποτελέσματα.
Τώρα μπορούμε να δούμε και να τα κρίνουμε, γιατι έχουμε και την επανάσταση και την περεστρόϊκα.
Με συγχωρείτε, πρέπει να διακόψω, θα επανέλθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
αν αλλάξουμε τον εαυτό μας, τότε μπορούμε να αλλάξουμε και να βελτιώσουμε την πατρίδα μας....
αφού δεν επεμβαίνουμε στο μεγαλόκοσμο ας επέμβουμε στο μικρόκοσμο μας.....
υπέρανω όλων η ζωή, η φύση,το περιβάλλον, ο άνθρωπος...........

μπορεί να είμαι και εκτός θέματος......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αγαπητέ Νωέα,
οι αισιόδοξες οπτικές μάλλον μας "έφαγαν".
Ίσως θα έπρεπε να "θέλουμε το καλλίτερο, προετοιμαζόμενοι για το χειρότερο".


Μάξιμε,
προθέσεις δικάζονται μόνο σε απολυταρχικά καθεστώτα.
Αν θέλετε να απολογηθώ για κάτι που στην ουσία ούτε πρόθεση δεν έχω εκφράσει, σας παραπέμπω σε "αμερικανική έκφραση":
Talk to the hand, dude.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αγαπητέ Νωέα,
οι αισιόδοξες οπτικές μάλλον μας "έφαγαν".
Ίσως θα έπρεπε να "θέλουμε το καλλίτερο, προετοιμαζόμενοι για το χειρότερο".
Μάξιμε,
προθέσεις δικάζονται μόνο σε απολυταρχικά καθεστώτα.
Αν θέλετε να απολογηθώ για κάτι που στην ουσία ούτε πρόθεση δεν έχω εκφράσει, σας παραπέμπω σε "αμερικανική έκφραση":
Talk to the hand, dude.
Αναρωτιέμαι απο πού πηγάζει η ανάγκη χρήσης Αμερικάνικης έκφρασης.
Η γλώσσα μας που τα κόκαλα τα τσακίζει κάποιες φορές, δέν...είναι επαρκής; Μα ντίπ-ντίπ...
Δημοκρατία έχουμε και έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις και να αγωνίζεσαι γι αυτό που πιστεύεις.
Εμένα μου αρκεί να είναι ξεκάθαρα τα νοήματα που καταθέτεις.
Όσο για '' Μαλατέστα'' θα ήθελα να κάνεις μιά το δυνατόν απλή διευκρίνηση.
Μή σε στείλουμε και στην γκιλοτίνα στο τέλος και αδίκως.
Δέ φαντάζομαι να θέλεις να προμηθευτούμε το βιβλίο προκειμένου να αντιπαραθέσουμε την άποψή μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Οι Μπερνέρι-Μαλατέστα είναι γνωστοί αναρχικοί με αρκετά δοκίμια κατά του κράτους.
Το βιβλίο "Η κατάργηση και η εξολόθρευση του κράτους" είναι ένα απο τα γνωστά "οπλοστάσια" των αναρχικών.
Και για την περίπτωση που δεν το καταλάβατε, ναι, πιστεύω ότι οι αναρχικοί είναι ιδεολογικοί αντίπαλοί μου.
Δημοκρατία δεν έχουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οι Μπερνέρι-Μαλατέστα είναι γνωστοί αναρχικοί με αρκετά δοκίμια κατά του κράτους.
Το βιβλίο "Η κατάργηση και η εξολόθρευση του κράτους" είναι ένα απο τα γνωστά "οπλοστάσια" των αναρχικών.
Και για την περίπτωση που δεν το καταλάβατε, ναι, πιστεύω ότι οι αναρχικοί είναι ιδεολογικοί αντίπαλοί μου.
Δημοκρατία δεν έχουμε;
Το δικαίωμα να λές (ελεύθερα) αυτό που πιστεύεις σαφώς και δέν είναι δημοκρατία.
Απέχει παρασάγκας.
Είσαι και εσύ μέσα στην σπηλιά μαζύ με τους αναρχικούς και άλλους πολλούς...
Οι σκιές που αντιλαμβάνονται οι κάθε (Μπερνέρι-Μαλατέστα) διαφέρουν στους τόνους και μόνο απο αυτό που βλέπεις και εσύ. Είμαι σίγουρος πως άν ψάξεις θα βρείς κοινά σημεία. Ένα απο τα οποία και το ποιό σημαντικό είναι πως άν βλέπατε αυτούς που ρίχνουν τις σκιές το πιθανότερο είναι να συμμαχούσατε.
Πρόσκαιρα μέν αλλά...
Η διαφορετικότητα που βλέπεις εσύ και ένας αναρχικός είναι στο να ξεχωρίσεις σε μιά σκιά που βλέπεις, άν είναι ένα ή δύο τα δάχτυλα.
Η ερώτηση είναι μπορείς να δείς το χέρι;
Όσο για το άν θέλεις να το δείς... έχει πολλά ερωτηματικά;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Θεέ μου,
μιλάς με γρίφους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Θεέ μου,
μιλάς με γρίφους...
Φαντάσου να σου έλεγα, <<θα πάς, θα ρθείς, ΟΥΚ...>>, έ τότε ήταν που θα είχε εξαχνωθεί η μπάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top