Ο ερωτευμένος εγκέφαλος

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σύμφωνα με κάποιους ερευνητές του πανεπιστημίου της Βέρνης (Ελβετία), όσο πιο διαφορετικό είναι το ανοσοποιητικό σύστημα δύο ατόμων διαφορετικού φύλου τόσο μεγαλύτερη ερωτική έλξη θα αισθάνονται.
τα εραιρωνυμα ελκονται που λεμε..
ερωτευομαστε κατα κυριο λογο τον συμπληρωματικο μας ανθρωπο..οχι τον ομοιο..

και η επιστημη το δειχνει πλεον..

ειναι ασφαλεια για την επιβιωση του ειδους..
η διαφοροποιηση των ζωων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά:
Η Ντονατέλα Μαρατζίτι , καθηγήτρια ψυχιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Πίζας στην Ιταλία, μελέτησε τα επίπεδα σεροτονίνης στο αίμα των ανθρώπων που ήταν ερωτευμένοι για αρκετούς μήνες ή απασχολούσαν τη σκέψη τους με το αντικείμενο του ενδιαφέροντός τους για τουλάχιστον τέσσερις ώρες την ημέρα, ανακαλύπτοντας πως τα επίπεδα σεροτονίνης τους ήταν τόσο χαμηλά όσο και αυτά των ανθρώπων με Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή.
Από το βιβλίο Γιατί οι άντρες κοιμούνται μετά το σεξ; των Mark Leyner & Billy Goldberg.
Επίσης: https://www.fortunecity.com/emachines/e11/86/lovesick.html
Όσο για το τι είναι η Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή (OCD), μπορεί να διαβάσετε εδώ.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η Fisher μέσα από τις μελέτες της, κατατάσσει τους ανθρώπους σε τέσσερις ευρείες ομάδες προσωπικοτήτων, με βάση τη χημεία του σώματος.

Ο Εξερευνητής (ντοπαμίνη) = ριψοκίνδυνος, νεωτεριστής, περίεργος, δημιουργικός, αυθόρμητος, αισιόδοξος
Ο Μεσολαβητής(οιστρογόνο) = ευέλικτος, εφευρετικός, διαισθητικός, συμπονετικός
Ο Σκηνοθέτης(τεστοστερόνη) = ευθύς, αποφασιστικός, προσγειωμένος, ανταγωνιστικός, φιλόδοξος
Ο Οικοδόμος(σεροτονίνη) = ήρεμος, κοινωνικός, δημοφιλής, προσεκτικός, παραδοσιακός, θρησκευόμενος
Σε συνέχεια των προηγούμενων ομιλιών, σας παρουσιάζω την πιο πρόσφατη ομιλία της, στην οποία αναλύει περισσότερο τους τύπους ερωτικών προσωπικοτήτων που συζητήθηκαν παραπάνω:


Ολόκληρη την ομιλία μπορείτε να την παρακολουθήσετε εδώ.

Προσωπικά νομίζω πως ανήκω στους Μεσολαβητές, στους οποίους κατά την Fisher ανήκει και ο Δαρβίνος. Εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στους director ,,και οντως μου αρεσουν νομιζω οι διαπραγματευτες ,ανθρωποι γυναικες των λογων κλπ..

αυτες που με συμπληρωνουν..ετσι το φανταζομαι τουλαχιστον ως ιδανικο..
ενω με απωθουν ως ταιρια οι επιθετικες γυναικες,,director οπως λεει..-πιο ανδρικου τυπου θα ελεγα εγω)

πχ εγω ειμαι "τεχνικος" και "μηχανικος" στη σκεψη?θα ηθελα μια γυναικα ψυχολογο ή δασκαλα πχ..κατι συναιθηματικο σοφτ επικοινωνιακο ..

υψηλη τεστοστερονη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Προσωπικά νομίζω πως ανήκω στους Μεσολαβητές, στους οποίους κατά την Fisher ανήκει και ο Δαρβίνος. Εσείς;

Δεν νοιώθω ότι ανήκω κάπου. Την περιέργεια και τη δημιουργικότητα του εξερευνητή τις έχω πολύ ανεπτυγμένες, όπως και την προσεκτικότητα του οικοδόμου, αλλά αναπτύχθηκαν πολύ και η συμπόνοια και η διαίσθηση του μεσολαβητή. Υπερβολικά ευθύς επίσης από τα του σκηνοθέτη. 'Ομως όσο περνάνε τα χρόνια αυξάνεται η ευθύτητα και μειώνεται έως μηδενίζεται η συμπόνοια και η συγκαταβατικότητα - μετριοπάθεια λόγω εμπειριών. Φιλόδοξος ναι, με ανταγωνιστικές τάσεις, αλλά αποφασιστικός μόνο για ό,τι με ενδιαφέρει πραγματικά. Δεν με βοηθάει να ενταχθώ κάπου αυτό το μοντέλο γενικά.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σύμφωνα με τη Fisher όλοι έχουμε στοιχεία απ' όλες τις ομάδες, όμως δύο κυριαρχούν στον καθένα μας. Μια πρώτη καθοριστική και μια δεύτερη λιγότερο εμφανής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Σύμφωνα με τη Fisher όλοι έχουμε στοιχεία απ' όλες τις ομάδες, όμως δύο κυριαρχούν στον καθένα μας. Μια πρώτη καθοριστική και μια δεύτερη λιγότερο εμφανής.
Και εγώ μεταξύ εξερευνητή και μεσολαβητή με κόβω....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τότε με αυτό το σκεπτικό, ένα μείγμα οιστρογόνων - ντοπαμίνης. Μια εξερευνήτρια νεωτερική γυναίκα δηλαδή, κάτι σαν την
Ντόρα τη μικρή εξερευνήτρια :P.
Το αποτέλεσμα του συναγωνισμού μεταξύ τεστοτερόνης - οιστρογόνων το καταλαβαίνω. Αν και πολύ τριχωτός, το πολύ μαλλί το αφαιρώ, οπότε καλλιτεχνίζω γενικώς οιστρογονίζω. :D Τί σημαίνει όμως να έχω πολύ ντοπαμίνη και όχι σεροτονίνη ; Θα μου το εξηγήσει κανείς επιστημονικώς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βασικά αν καίγεστε να μάθετε, μπορείτε να κάνετε το τεστ στη σελίδα: https://www.chemistry.com/
Θα σας καταχωρήσει όμως προς εύρεση συντρόφου. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Βασικά αν καίγεστε να μάθετε, μπορείτε να κάνετε το τεστ στη σελίδα: https://www.chemistry.com/
Θα σας καταχωρήσει όμως προς εύρεση συντρόφου. :lol:

αμάν κι εσύ, όποτε σε θυμάμαι με παραπέμπεις σε ιστοσελίδες. Πε μου εσύ που είσαι ψαγμένη, ποιά είναι η διαφορά αν τα οιστρογόνα μου που τα κυβερνά η ντοπαμίνη και όχι η σεροτονίνη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ενημερώνω τον κόσμο καλέ, τι βαράς;! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
αμάν κι εσύ, όποτε σε θυμάμαι με παραπέμπεις σε ιστοσελίδες. Πε μου εσύ που είσαι ψαγμένη, ποιά είναι η διαφορά αν τα οιστρογόνα μου που τα κυβερνά η ντοπαμίνη και όχι η σεροτονίνη ;
Στάκα... Ίσως μας πει η FIsher εν καιρώ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ενημερώνω τον κόσμο καλέ, τι βαράς;! :P

καλά, θα μου πει ο εποτέ που ναι και επιστημονικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εκανα το μεγαλο τεστ με εβγαλε
Director / Builder

About your personality

You are an independent thinker who builds theories and approaches problems with an analytical, exacting, systematic and resourceful mind. And with your persistence, logic and determination, you tend to find innovative solutions to complex problems. You are particularly good with technical problems, those of mechanics, engineering, math, medicine, accounting, music or other "rule based" systems.
Although you enjoy being part of a stable, secure social network, you easily spend time alone, pursuing your own projects and goals at your own speed, according to your own rules. You can focus your attention to the exclusion of all around you. And you have a deep sense of autonomy.
You are a private person; you contain your emotions. You are also calm, efficient, quick to make decisions and remarkably self-disciplined. Yet you have a traditional, even sentimental streak. Family is important to you and you can be very protective of those you love.



With Director as your primary type, you can be:


  • Decisive
  • Competitive
  • Focused
  • Self disciplined
  • Analytical
  • Independent
  • Logical

With Builder as your secondary type, you can be:


  • Traditional
  • Patient
  • Social
  • Community Oriented
  • Loyal
  • Orderly
  • Dependable



Things to be aware of


  1. You are susceptible to intense anger when you feel hurt, disappointed or frustrated.
  2. Your ambition can lead to workaholism.
  3. You can be impatient with chit chat and routine social engagements.


Relating to others

Because you are ambitious, tough-minded and hardworking, your close friends admire you. In return, you can be fiercely loyal and protective of all those you love. Yet your complex personality is often hidden behind a wall of composure and logic.

In love and relationships

As a Director you admire and collect knowledge; so you want a partner with whom you can have focused, educated, and often theoretical discussions on intellectual topics-a mind mate. You are direct and tough-minded, too. So you are attracted to someone who can complement you-someone who is verbally graceful, who weighs alternatives carefully and listens actively, and has well-honed social skills. Because you contain your emotions, you also gravitate to a mate who is warm and emotionally expressive. Yet you do not like people who engage in public displays of emotion, showing lack of self-containment. Because you have difficulty tolerating controlling people, you need a mate who is flexible, even indecisive. You particularly admire a partner who is self-sufficient. And you like a mate who is eager to help you make a stable home and maintain your public, business, and social ties.

μου βρηκε και ταιρια..:P
στην αμερικη βεβαια..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ναι! Μην τα ξαναλέμε. Τα έχει πει και η Fisher.


lsiliel συγνώμη για την παρέμβαση παρ’ ότι δεν συνηθίζω, να σχολιάζω τα γραφώμενα των άλλων και παρ’ ότι συμφωνώ σε πολλά από όσα γράφεις, επικαλείσε συνεχώς την Fisher (και εδώ και σε άλλο θέμα), η οποία το μόνο που κάνει είναι να πλασσάρει με πολύ έντεχνο τρόπο τα βιβλία της (νουβέλες τα ονομάζουν οι Αμερικάνοι για να καταλάβεις). Όταν ήμουν στην Αμερική την θεωρούσαν μια από τις πολύ σοβαρές ανθρωπολόγους. Αργότερα μετά την Όπρα εποχή άρχισε να γίνεται γραφική. Έπαθε ότι και ο κορυφαίος ψυχολόγος της Αμερικής Ντύερ (γουαίην) που πραγματικά έγραφε εξαιρετικά βιβλία για την ψυχολογία και αργότερα το γύρισε στο πως να γίνετε πλούσιοι. Κατέληξαν και οι δύο να είναι προϊόντα της φθηνής μεσημεριανής ζώνης για να διασκεδάζουν τους Αμερικανούς και παραμένουν. Εγώ θα τα έλεγα υποπροϊόντα. Εμφανιζόταν η Fisher κάθε τρεις και λίγο στις μεσοαστές νοικοκυρές της Αμερικής και τους γέμιζε τα μυαλά με τις θεωρίες της (νομίζω πως ακόμη γράφει και στην σελίδα της Όπρα). Ποιος όμως είπε ότι είναι πανάκεια οι θεωρίες της; ποιος είπε ότι μπαίνουν σε καλούπια οι συμπεριφορές των ανθρώπων σχετικά με τον έρωτα; Ξέρω θα πεις πως 30 χρόνια μελετά , τις συμπεριφορές γύρω από τον έρωτα και έχει καταλήξει σε συμπεράσματα, γιατί όμως αυτά να μας περιλαμβάνουν όλους;; Είναι δυνατόν;; Φιλικά και συγνώμη για άλλη μια φορά…..

* εγώ την απάντηση την έδωσα στο θέμα μονογαμία vs πολυγαμία, εκεί διάβασα για την fisher αλλά μεταφέρθηκε εδώ...... ξέρεις μπορείς και να την σβήσεις.....δεν έχω πρόβλημα... άλλωστε εσύ αποφασίζεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
lsiliel συγνώμη για την παρέμβαση παρ’ ότι δεν συνηθίζω, να σχολιάζω τα γραφώμενα των άλλων και παρ’ ότι συμφωνώ σε πολλά από όσα γράφεις, επικαλείσε συνεχώς την Fisher (και εδώ και σε άλλο θέμα), η οποία το μόνο που κάνει είναι να πλασσάρει με πολύ έντεχνο τρόπο τα βιβλία της (νουβέλες τα ονομάζουν οι Αμερικάνοι για να καταλάβεις). Όταν ήμουν στην Αμερική την θεωρούσαν μια από τις πολύ σοβαρές ανθρωπολόγους. Αργότερα μετά την Όπρα εποχή άρχισε να γίνεται γραφική. Έπαθε ότι και ο κορυφαίος ψυχολόγος της Αμερικής Ντύερ (γουαίην) που πραγματικά έγραφε εξαιρετικά βιβλία για την ψυχολογία και αργότερα το γύρισε στο πως να γίνετε πλούσιοι. Κατέληξαν και οι δύο να είναι προϊόντα της φθηνής μεσημεριανής ζώνης για να διασκεδάζουν τους Αμερικανούς και παραμένουν. Εγώ θα τα έλεγα υποπροϊόντα. Εμφανιζόταν η Fisher κάθε τρεις και λίγο στις μεσοαστές νοικοκυρές της Αμερικής και τους γέμιζε τα μυαλά με τις θεωρίες της (νομίζω πως ακόμη γράφει και στην σελίδα της Όπρα). Ποιος όμως είπε ότι είναι πανάκεια οι θεωρίες της; ποιος είπε ότι μπαίνουν σε καλούπια οι συμπεριφορές των ανθρώπων σχετικά με τον έρωτα; Ξέρω θα πεις πως 30 χρόνια μελετά , τις συμπεριφορές γύρω από τον έρωτα και έχει καταλήξει σε συμπεράσματα, γιατί όμως αυτά να μας περιλαμβάνουν όλους;; Είναι δυνατόν;; Φιλικά και συγνώμη για άλλη μια φορά…..
Η όποια συζήτηση που αφορά την Fisher καλό θα ήταν να γίνει σε αυτό το τόπικ που την αφορά γι' αυτό και μετέφερα το μήνυμά σου εδώ.
Πέρα από την αναφορά μου σε αυτήν έχω εξηγήσει στο αντίστοιχο θέμα εκτενώς τις θέσεις μου και δεν υπάρχει λόγος να επεκταθώ περισσότερο.
Σεβαστή η εξ' Αμερικής εμπειρία σου, ωστόσο η γυναίκα είναι Βιολόγος Ανθρωπολόγος και κάνει συγκεκριμένες μελέτες. Αν έχεις κάποιες αντικρουόμενες έρευνες να παρουσιάσεις, θα μας ενδιέφεραν όλους. Το ότι παρουσιάστηκε στην Όπρα δεν είναι αρκετό επιχείρημα για να αντικρούσει η να μειώσει τις μελέτες της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Η όποια συζήτηση που αφορά την Fisher καλό θα ήταν να γίνει σε αυτό το τόπικ που την αφορά γι' αυτό και μετέφερα το μήνυμά σου εδώ.
Πέρα από την αναφορά μου σε αυτήν έχω εξηγήσει στο αντίστοιχο θέμα εκτενώς τις θέσεις μου και δεν υπάρχει λόγος να επεκταθώ περισσότερο.
Σεβαστή η εξ' Αμερικής εμπειρία σου, ωστόσο η γυναίκα είναι Βιολογική Ανθρωπολόγος και κάνει συγκεκριμένες μελέτες. Αν έχεις κάποιες αντικρουόμενες έρευνες να παρουσιάσεις, θα μας ενδιέφεραν όλους. Το ότι παρουσιάστηκε στην Όπρα δεν είναι αρκετό επιχείρημα για να αντικρούσει η να μειώσει τις μελέτες της.

Σιγά μην εμφανίστηκε μόνο στην Όπρα, παντού εμφανίζεται στο Αμερικανικό δίκτυο, άλλωστε αυτός είναι ο μόνος τρόπος να πουλήσει. Την άποψη των Αμερικανών δεν μπορώ να σου την μεταφέρω, αλλά οι μελέτες καταρρίπτονται πολλές φορές, ακόμη και του Φρόυντ πολλά έχουν αναθεωρηθεί. Εξάλλου ακόμη κι αν δεχθώ την θέση σου, σου απαντώ πως είναι δυνατόν να μας καλύπτουν όλους τα συμπεράσματά της;; Δεν είπα ότι μειώνεται σαν ανθρωπολόγος αλλά σαν νουβελολόγος.....και ότι έχασε το αρχικό της κύρος από την υπερέκθεσή της. Άλλωστε στις εκπομπές αυτές εκθίαζε και άλλα θέματα γύρω από τον έρωτα, με διαφορετικούς τρόπους. Δεν έχω γράψει καμιά εκπομπή της από το Αμερικάνικο Δίκτυο, γιατί από ένα σημείο και μετά σταμάτησα να την παρακολουθώ, βέβαια ακόμη και σήμερα στην Αμερική, όποια πέτρα κι αν σηκώσεις από κάτω θα την βρεις, να μιλά για τον ρομαντικό έρωτα......άλλωστε από αυτόν ζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
οι μελέτες καταρρίπτονται πολλές φορές, ακόμη και του Φρόυντ πολλά έχουν αναθεωρηθεί.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο και το έχω ισχυριστεί κι εγώ αρκετές φορές.

Δεν ξέρω αν μας καλύπτουν όλους ή όχι, πάντως όλοι οι οργανισμοί χρησιμοποιούν νευροδιαβιβαστές τους οποίους η Φίσερ μελετά.
Δεν έχω καμία όρεξη να υποστηρίξω την Φίσερ, ούτε έχω κάποιο όφελος απ' αυτό.
Όποιος ενδιαφέρεται, παρακολουθεί τις ομιλίες και βγάζει τα συμπεράσματά του, όπως έβγαλα κι εγώ τα δικά μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο και το έχω ισχυριστεί κι εγώ αρκετές φορές.

Δεν ξέρω αν μας καλύπτουν όλους ή όχι, πάντως όλοι οι οργανισμοί χρησιμοποιούν νευροδιαβιβαστές τους οποίους η Φίσερ μελετά.
Δεν έχω καμία όρεξη να υποστηρίξω την Φίσερ, ούτε έχω κάποιο όφελος απ' αυτό.
Όποιος ενδιαφέρεται, παρακολουθεί τις ομιλίες και βγάζει τα συμπεράσματά του, όπως έβγαλα κι εγώ τα δικά μου. :)
Χαίρομαι που συμφωνείς στο θέμα των μελετών. Για τους νευροδιαβιβαστές θα συμφωνήσω απόλυτα (άλλωστε αφορούν και άλλα συναισθήματα), που ίσως αναφέρω σε κάποιο άλλο μήνυμα. Πάντως για ένα διάστημα, και είμαι απολύτως ειλικρινής, δεν σου κρύβω ότι την παρακολουθούσα φανατικά σε άλλα θέματα, καθαρά βιολογίας και για δικούς μου λόγους, καθώς και τον Ντύερ (αυτόν πιο φανατικά) που προαναφέρω. Κάποια στιγμή που άλλαξαν, τουλάχιστον στον τρόπο που προβάλλονταν (μην ξεχνάς τι χρήματα παίζονται αν βγείς σε εκπομπές μεγάλης τηλεθέασης) και από επιστήμονες άρχισαν να φαίνονται κάπως .....δεν ξέρω άλλαξα απόψεις γι' αυτούς. Αλλιώς βλέπεις κάτι στα είκοσί σου βέβαια και αλλιώς βλέπεις το ίδιο στα τριάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Το να μελετάς το φαινόμενον για να καταλήξεις στο σημαίνον....

...είναι σαν να κατουράς στη χούφτα σου για να βρεις τη λεκάνη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top