Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Αρα συμφωνουμε οτι ολα ειναι θεμα πρωσοπικων βιωματων;

δεν εχει σημασια να συμφωνησουμε σε κατι...:)
απλως αποψεις καταθετουμε.;)
ετσι κι αλλιως ο αντιλογος ειναι ο αρωγος (το βιασα;) της προοδου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Exposed με μερικά που λες εδω πέρα έχουν αρχίσει να μου μπαίνουν άσχημες ιδέες :whistle:
Ε ρε παντόφλα που έχει να πέσει μετά :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
.
Οταν γνωρισα την Β. δεν εψαχνα για κοπελα.
ομως απο την αρχη μου εκανε αυτο το "κλικ".
την ερωτευτηκα αλλα μεσα στο μυαλο μου υπηρχε η πρωην...στην αρχη ομως γιατι σιγα σιγα με τον τροπο της με ακανε να ξεχασω τελειως την αλλη και να καταλλαβω ποσο μοναδικη ηταν αυτη.
γιατι δανίζεσαι στιγμες τις ζωης μου χωρις να με ρωτας; :P:/::worry::|:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Παύεις ν'αγαπάς κάποιον, όταν η αγάπη που καταθέτεις στον επόμενο, είναι τοοοοοοσο μεγάλη που δεν περισσεύει για κανέναν άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Χμ... Οπότε μαζεύεις όλα τα κομμάτια της καρδιάς σου την ξαναενώνεις και την δίνεις σε ένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Συμφωνώ...Αν αγαπήσεις πραγματικά κάποιον,η αγάπη δεν παύει ποτέ να υπάρχει..Απλά αλλάζει μορφή και καταλήγει σε κάτι συνειδητοποιημένο...Για μένα αυτό είναι το μεγαλείο του ανθρώπου..Όσοι άνθρωποι περάσανε από την ζωή και τους αγάπησα με οποιονδήποτε τρόπο,ακόμα και αν με κάποιους έχουμε πάρει ξεχωριστούς δρόμους πλέον,πάντα θα υπάρχουν στην καρδιά μου..Όλοι έπαιξαν μικρό ή μεγάλο ρόλο σε αυτό που είμαι σήμερα και το εκτιμώ...Δεν θα τους ξεχάσω ποτέ..:)

Δεν μπορούσα να αντισταθώ στο quote,είναι τόσο όμορφα και σύμφωνα με τα όσα πιστεύω γραμμένο:)
Μόνο ένας μικρός πρόλογος:ας μην συγχέουμε τον έρωτα με την αγάπη,ο έρωτας είναι ξαφνικός και εφήμερος.Η αγάπη προκύπτει μετά απο την "ζύμωση" όπως γράφτηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Χμ... Οπότε μαζεύεις όλα τα κομμάτια της καρδιάς σου την ξαναενώνεις και την δίνεις σε ένα;

Ο έρωτας είναι σαν την UHU. Έχει την ιδιότητα να επαναφέρει τα κομμάτια της καρδιάς στην πρωταρχική τους μορφή. Ενωμένα μεταξύ τους γερά, σαν να μην έσπασαν ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Παύεις ν'αγαπάς κάποιον, όταν η αγάπη που καταθέτεις στον επόμενο, είναι τοοοοοοσο μεγάλη που δεν περισσεύει για κανέναν άλλον.

Δεν το δέχομαι αυτό......
Απλά η αγάπη προς τον πρώην (με την προυπόθεση ότι τον αγαπήσαμε δεν τον ερωτευτήκαμε ή ενθουσιαστήκαμε μαζί του)αλλάζει μορφή.Παύει να έχει ερωτική χροιά και γίνεται περισσότερο ανθρώπινη και φιλική.Την "ερωτική" αγάπη την εισπράττει ο νυν συντροφός μας και δεν περισσεύει για κανέναν άλλον όπως λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεν το δέχομαι αυτό......
Απλά η αγάπη προς τον πρώην (με την προυπόθεση ότι τον αγαπήσαμε δεν τον ερωτευτήκαμε ή ενθουσιαστήκαμε μαζί του)αλλάζει μορφή.Παύει να έχει ερωτική χροιά και γίνεται περισσότερο ανθρώπινη και φιλική.Την "ερωτική" αγάπη την εισπράττει ο νυν συντροφός μας και δεν περισσεύει για κανέναν άλλον όπως λες.

Άλλο "αγαπώ" και άλλο "νοιάζομαι" λοιπόν..... Γιατί όταν λέμε για κάποιον πρώην σύντροφό μας, ότι δεν τον αγαπώ ερωτικά, αλλά τον αγαπώ σαν άνθρωπο, σημαίνει ότι τον νοιάζομαι. Η ερώτηση του topic δεν νομίζω ότι αναφέρεται σε κάτι άλλο πέρα από την ερωτική αγάπη. Τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγώ....
Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον? = Πώς ξεπερνάς κάποιον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
IMHO, αν πάψεις να αγαπάς κάποιον τότε ποτέ σου δεν τον αγάπησες πραγματικά.... ο χρόνος τα δείχνει όλα, εν τέλει....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Δεν μπορώ να δεχθώ ότι η αγάπη που ένιωσες κάποτε για έναν άνθρωπο παραμένει αναλλίωτη και δεν χάνεται με το πέρασμα του χρόνου.
Ούτε μπορώ να δεχθώ το ότι επειδή κάποιον πρώην μου δεν τον αγαπώ πια, αλλά τον πονάω και τον νοιάζομαι σαν άνθρωπο, σημαίνει ότι δεν τον αγάπησα ποτέ.
Τα συναισθήματα αλλάζουν, τα πρόσωπα το ίδιο. Η ερωτική αγάπη σαν αίσθηση είναι μία και δεν μπορείς να την νιώθεις για πολλά άτομα ταυτόχρονα. Τότε ίσως να μην είναι αληθινή.
Ή τότε ίσως να μην μιλάμε για καρδιά, αλλά για αγκινάρα.
"Για περάστε-για περάστε, Όλοι οι καλοί χωράνε, Ρηχά είναι μπείτε κ.λ.π.";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν μπορώ να δεχθώ ότι η αγάπη που ένιωσες κάποτε για έναν άνθρωπο παραμένει αναλλίωτη και δεν χάνεται με το πέρασμα του χρόνου.
Ούτε μπορώ να δεχθώ το ότι επειδή κάποιον πρώην μου δεν τον αγαπώ πια, αλλά τον πονάω και τον νοιάζομαι σαν άνθρωπο, σημαίνει ότι δεν τον αγάπησα ποτέ.
Τα συναισθήματα αλλάζουν, τα πρόσωπα το ίδιο. Η ερωτική αγάπη σαν αίσθηση είναι μία και δεν μπορείς να την νιώθεις για πολλά άτομα ταυτόχρονα. Τότε ίσως να μην είναι αληθινή.
Ή τότε ίσως να μην μιλάμε για καρδιά, αλλά για αγκινάρα.
"Για περάστε-για περάστε, Όλοι οι καλοί χωράνε, Ρηχά είναι μπείτε κ.λ.π.";)
Συμφωνώ με όλα.Η αγάπη σίγουρα αλλάζει μορφή, γίνεται ενδιαφέρον και ίσως στο τέλος χάνεται εντελώς.Και πραγματικά δε σημαίνει ότι δεν υπήρξε αγάπη κάποτε για κάποιον που τώρα υπάρχει απλό ενδιαφέρον.
Η ερωτική αγάπη, να νιώθεις ότι το άλλο άτομο σε συμπληρώνει, είνια μονοαδικη.Μου φαίνεται λίγο περίεργο να νιώθει κάποις ταυτόχρονα ότι συμπληρώνεται από πολλούς άλλους ανθρώπους...:confused::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Άλλο "αγαπώ" και άλλο "νοιάζομαι" λοιπόν..... Γιατί όταν λέμε για κάποιον πρώην σύντροφό μας, ότι δεν τον αγαπώ ερωτικά, αλλά τον αγαπώ σαν άνθρωπο, σημαίνει ότι τον νοιάζομαι. Η ερώτηση του topic δεν νομίζω ότι αναφέρεται σε κάτι άλλο πέρα από την ερωτική αγάπη. Τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγώ....
Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον? = Πώς ξεπερνάς κάποιον?

Σωστά μιλάς εκτός από τον τίτλο που φταίω εγώ. Πιο σωστός τίτλος θα ήταν: Μπορείς εν τέλει να πάψεις να αγαπάς κάποιον που αγάπησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Ο έρωτας είναι σαν την UHU. Έχει την ιδιότητα να επαναφέρει τα κομμάτια της καρδιάς στην πρωταρχική τους μορφή. Ενωμένα μεταξύ τους γερά, σαν να μην έσπασαν ποτέ.
Όμως δεν είναι το ίδιο, αν μετά την χρήση της "uhu" προσέξεις την καρδία σου θα δείς τα σημάδια που θα τα έχεις μια ζωή :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Μου είχε πει μια φίλη μου πριν μερικά χρόνια, πως άπαξ και αγαπήσεις κάποιον μετά τον αγαπάς για πάντα, ανεξάρτητα από την οποιαδήποτε απογοήτευση. Τείνω να το πιστέψω. Πράγματι, μετά από χρόνια ζύμωσης του μυαλού και της καρδιάς, μια αληθινή αγάπη μοιάζει και παντοτινή...

Ξέρω πως αυτά τα θέματα δεν είναι απόλυτα. Ξέρω επίσης πως κάποιοι θα γράψετε τεράστια ποστ και κάποιοι άλλοι θα τα κάνετε quote και θα τα προσκυνήσετε. Θα ήθελα τις γνώμες σας, εν τούτοις! :)

Ρε γμτ... ήθελα από την αρχή να απαντήσω σε αυτό το θέμα και όλο κάτι γινόταν και δεν προλάβαινα...
Λοιπόν φίλτατε emufear τον τελευταίο καιρό το έχω σκεφτεί αρκετά το θέμα και μπορώ να πω με σιγουριά ότι θα συμφωνήσω με την φίλη σου...
Ναι! Έτσι είναι... αν αγαπήσεις ΔΕΝ γίνεται να ξε-αγαπήσεις, άσχετα αν είσαι μαζί με αυτόν τον άνθρωπο ή αν είσαι χώρια... και οτι και να έχει γίνει ανάμεσά τους. Όλα αυτά είναι μέσα στην καρδούλα μας και από εκεί δεν ξεγράφει τπτ και να σου πω και κάτι...

Αισθάνομαι πολύ τυχερός που το έχω αισθανθεί και που το νιώθω και τώρα και ας μην είμαστε μαζί!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psixotis

Νεοφερμένος

Ο Psixotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ισως γιατί δεν τον/την αγάπησες ποτέ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Όμως δεν είναι το ίδιο, αν μετά την χρήση της "uhu" προσέξεις την καρδία σου θα δείς τα σημάδια που θα τα έχεις μια ζωή :/

Άλλο θέμα αυτό. Τα παθήματα-μαθήματα, κανείς δεν λέει το αντίθετο. Γι'αυτό και γράφω :
Ενωμένα μεταξύ τους γερά, σαν να μην έσπασαν ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν παύεις να τον/την αγαπάς....
Κάποιος που έχει περάσει ερωτικά από τη ζωή σου, μπορεί να πάψει ο έρωτας μα αν έχεις ζήσει μαζί του πράγματα, καταστάσεις και στιγμές, έχεις υπάρξει μαζί του αλλά έχεις "γίνει" κι όλας στην πορεία, πάντα θα εύχεσαι να είναι καλά, πάντα θα χαίρεσαι να μαθαίνεις όμορφα πράγματα για εκείνον.....πάντα θα τον αγαπάς.

Γιατί είναι αδύνατον κομμάτι του εαυτού σου να μην το αγαπάς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Natalia:
Δεν παύεις να τον/την αγαπάς....
Κάποιος που έχει περάσει ερωτικά από τη ζωή σου, μπορεί να πάψει ο έρωτας μα αν έχεις ζήσει μαζί του πράγματα, καταστάσεις και στιγμές, έχεις υπάρξει μαζί του αλλά έχεις "γίνει" κι όλας στην πορεία, πάντα θα εύχεσαι να είναι καλά, πάντα θα χαίρεσαι να μαθαίνεις όμορφα πράγματα για εκείνον.....πάντα θα τον αγαπάς.

Γιατί είναι αδύνατον κομμάτι του εαυτού σου να μην το αγαπάς....
Να μια άποψη με την οποία συμφωνώ απόλυτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Να πω παλι τα ιδια? Μπα....Δυσκολα καποιον που εχεις αγαπησει πραγματικα τον βγάζεις απο την καρδιά σου.....Παραδειγματα έχω απειρα στην μικρή(μεχρι τωρα)ζωη μου...
Και τα χειροτερα η τα καλυτερα να εχει κανει ο αλλος παντα σε σημαδευει παντα θα σκεφτεσαι τα καλα και τα κακα....Παντα θα τον αγαπάς απλα θα εχεις μαθει να ζεις χωρις αυτον...οταν η σχεση σας φιλικη,ερωτικη τελειωσει.:|
Πρεπει να εισαι πολυ σκληρος ωστε να τοθς αποβάλλεις απο το μυαλό και την καρδια σου:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top