Αν σας ζητούσαν να κάνετε εξετάσεις ΣΜΝ πριν ολοκληρώσετε στην σχέση σας

Αν ο σύντροφος ζητούσε να κάνετε εξετάσεις ΣΜΝ πριν ολοκληρώσετε στην σχέση σας:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Είμαι άντρας: Θα μου άρεσε και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 9 16.7%
  • Είμαι άντρας: Δεν θα μου άρεσε ούτε θα με ενοχλούσε, και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 8 14.8%
  • Είμαι άντρας: Θα με ενοχλούσε αλλά θα το έκανα.

    Ψήφοι: 6 11.1%
  • Είμαι άντρας: Θα με ενοχλούσε και δεν θα το έκανα.

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Είμαι γυναίκα: Θα μου άρεσε και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 14 25.9%
  • Είμαι γυναίκα: Δεν θα μου άρεσε ούτε θα με ενοχλούσε, και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 11 20.4%
  • Είμαι γυναίκα: Θα με ενοχλούσε αλλά θα το έκανα.

    Ψήφοι: 3 5.6%
  • Είμαι γυναίκα: Θα με ενοχλούσε και δεν θα το έκανα.

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Άλλο (εξηγήστε)

    Ψήφοι: 1 1.9%

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Moυ σβηστηκε το κειμενο και το ξαναγραψα πιο συνοπτικα. Bad στεκουλη! Bad !


Προσεχτε το aids παιδια! Ξερετε ποσο πιθανο ειναι να κολησει καποιος AIDS απο φυσιολογικη αμφισεξουαλικη επαφη?!Δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα ειναι σχεδον το ιδιο πιθανο με το να σε χτυπησει κεραυνος και να ζησεις...τρεις φορες.
Απο που την εβγαλες αυτη τη συγκριση-στατιστικη ; Εχει ενδιαφερον..

Περιπου 11.000 οροθετικοι στην ελλαδα, i.e. 11.000 στα 11.000.000 η μια στις 11.000 να κανεις σεξ με οροθετικο*.
Δεδομενου βεβαια οτι περιπου 50% του πληθυσμου ειναι κατω των 14 ετων και ανω των 60 :whistle:, βγαλε τα μισα, μη σου πω πολυ περισσοτερα. Δλδ 1 στις 5.500. Παρεπιπτοντως η πιθανοτητα να σε χτυπησει κεραυνος ΜΙΑ φορα (ασχετα αν ζησεις ή οχι), ειναι περιπου 1 στις 280.000.

Βεβαια οι πιθανοτητες μεταδοσης με φυσιολογικη (μη αιματηρη) κολπικη συνουσια ειναι 1 στις 10.000 (βασικα τοσο υπολογιζουν γιατι δεν εχει αναφερθει ΟΥΤΕ ΜΙΑ περιπτοση παγκωσμιος ακομα **) οποτε οι πιθανοτητες ειναι 10.000*11.000 = 11.000.000 προς 1.
Τι εννοεις δεν εχει αναφερθει καμια περιπτωση μεταδοσης HIV μεταξυ ετεροφυλλοφιλων με κολπικο σεξ ; Με προφυλακτικο εννοεις ; Απο που το πηρες το νουμερο ;

Πανικος και φοβος = το καλυτερο εργαλειο ελεγχου της μαζας
Σωστη σκεψη, λαθος εφαρμογη. Εδω μιλαμε για την υγεια μας, και για ενημερωση και προληψη. Δε χρειαζεται ουτε πανικος ουτε φοβος.

*********
Ειναι περιεργο πως υπαρχει αυτος ο πανικος με τα ΣΜΝ...ειτε ολοι μας παμε με τρεις διαφορετικους καθε μερα ειτε για καποιο λογο τα ΣΜΝ ειναι πιο πιθανα και πιο θανατηφορα απο το να παθεις τετανο επειδη γρατζουνιστικες σε ενα κοματι σιδερο και ουτε καν το καταλαβες οταν βγηκες βολτα για ψωνια.
Ουτε ο τετανος ειναι. Ολοι εμβολιαζομαστε σαν παιδια, και υπαρχει και κοντα αντιτετανικος 99% των περιπτωσεων. (δλδ χωριά).

Τεσπα, ποιντ ιζ, υπαρχουν τοσες αλλες αρωστιες γιατι δινουμε οτση σημασια στις ΣΜΝ δεν καταλαβαινω
1. γιατι αυτο ειναι το τοπικ αφιερωμενο σε αυτα
2. γιατι υπαρχουν προφυλαξεις που πολλοι δεν παιρνουμε, οπότε ειναι βλακεια
3. γιατι σεξ κανουν και θελουν να κανουν ολοι για μισο αιωνα ο καθενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Προσεχτε το aids παιδια! Ξερετε ποσο πιθανο ειναι να κολησει καποιος AIDS απο φυσιολογικη αμφισεξουαλικη επαφη?!

Δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα ειναι σχεδον το ιδιο πιθανο με το να σε χτυπησει κεραυνος και να ζησεις...τρεις φορες.

Περιπου 11.000 οροθετικοι στην ελλαδα, i.e. 11.000 στα 11.000.000 η μια στις 11.000 να κανεις σεξ με οροθετικο*.
Εγώ βασικά μια ταπεινή δασκάλα φιλοδοξώ να γίνω, μαθηματικά καλά δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι 11.000 στα 11.000.000 ισούται με 1 στα 1.000:hmm:. Και ΝΑΙ, θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα υψηλή πιθανότητα όταν μιλάμε για AIDS, δηλ. για την ζωή μου.


Ειναι περιεργο πως υπαρχει αυτος ο πανικος με τα ΣΜΝ...ειτε ολοι μας παμε με τρεις διαφορετικους καθε μερα ειτε για καποιο λογο τα ΣΜΝ ειναι πιο πιθανα και πιο θανατηφορα απο το να παθεις τετανο επειδη γρατζουνιστικες σε ενα κοματι σιδερο και ουτε καν το καταλαβες οταν βγηκες βολτα για ψωνια.

Α οχι μισο λεπτο...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

καλυτερα λοιπον να κανουμε αντιτετανικους 3 φορες τη βδομαδα
Γνωρίζω 3 φιλικά μου πρόσωπα που μου έχουν παραδεχτεί ότι έχουν κολλήσει κονδυλώματα (και πιθανότατα είναι περισσότεροι, απλά πολλοί ντρέπονται να το πουν). Αντίθετα δεν ξέρω κανέναν που να έχει πάθει τέτανο.

Γενικώς οι στατιστικές σου είναι ό,τι να ναι, απορώ τι προσπαθείς να καταφέρεις γράφοντας ψεύδη:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Με μικρή καθυστέρηση (στην κοσμάρα μου) απαντώ.

Κατι δε μου ακουγεται καλα εδω. Δλδ ηταν τελειως ανυποψιαστο ; Μαλλον εννοεις οτι απλα δε το χες προγραμματισει, οχι οτι δεν ηταν αρκετα πιθανο.

Δε λεει κανεις να το προγραμματιζουμε. Αυτο οντως του κλεβει τη μαγεια του. Λεμε πως ο κοσμος ρισκαρει περισσοτερο απ'οσο νομιζει, επειδη δεν ειναι ενημερωμενος ! Και οτι μας ξενερωνει το να ενδιαφερεται καποιος για την υγεια του (και των 2 βασικα), επειδη θιγομαστε οτι ισως μας θεωρει ανευθυνους....τη στιγμη που ουτε εμεις οι ιδιοι δε μπορουμε να ξερουμε τι κουβαλαμε!...και τη στιγμη που η φροντιδα του πολυτιμοτερου αγαθου, της υγειας, θα επρεπε να ειναι απολυτως μη παρεξηγησιμη.

Για ποιό λόγο εμένα η ερώτηση του topic μου φαίνεται τελείως ''το προγραμματίζουμε''? Συνεχίζω να πιστεύω πως όλη η μαγεία κι ο ρομαντισμός της νέας σχέσης θα χαλάσει.

Τωρα φταιω εγω, που λεω οτι δεν ειμαστε καλα ενημερωμενοι ; Τα περισσοτερα ΣΔΝ μεταδιδονται και απο στοματικο σεξ/φιλι/ανταλλαγη υγρων. Και το προφυλακτικο δεν ειναι απολυτως ασφαλες ακομα και οταν χρησημοποιηθει σωστα (δε σπαει ή και φοβερα σπανια, φανταστειτε οτι 10-20% ανευρισκονται ελλατωματικα, σε τυχαιες δειγματοληψιες στις εταιρειες παραγωγης...και επισης η κακη χρηση -βλεπε γλιστρημα- δεν ειναι πολυ σπανια).

Βρε Lorien δεν είμαι τόσο αδαής που να νομίζω ότι με το προφυλακτικό προφυλάσσεσαι 100%. Παρόλα αυτά, τα περισσότερα ΣΜΝ ουσιαστικά είναι ΜΝ και οι τρόποι να τα κολλήσεις είναι πολλοί. Τα όρια να γίνουμε υποχόνδριοι είναι λεπτά. Προσωπικά πιο πολύ με αγχώνει η χρήση της δημόσιας τουαλέτας από το νέο σύντροφο με τον οποίο χρησιμοποιώ προφυλακτικό και πριν λίγα χρόνια ήμουν υστερική με όλα αυτά. Το ζήτημα μου κατέστρεφε την ψυχική ισορροπία κι έκτοτε έγινε πιο χαλαρή, παίρνοντας τις κατάλληλες προφυλάξεις (προφυλακτικό, απολύμανση της επιφάνειας της λεκάνης και παρόμοια μέτρα). Αν μου κάτσει, θα είμαι αρκετά άτυχη. Αν όμως το σκέφτομαι συνέχεια, θα τρελαθώ.


Καταρχην γιατι να "ριξεις τα μουτρα σου" ; Αυτο ειναι λαθος αντιμετωπιση και αντιδραση και ισως οφειλεται στην ελειπη ενημερωση. Και μαπα να βγει το σεξ....γιατι να βαρας το κεφαλι σου ; Εκανες εξετασεις που κακως δεν ειχες ηδη κανει, και εισαι και πολυ πιο ησυχος/η για την υγεια σου.:)

Ήμουν υπερβολική.:P

Επειδη ομως ειπαμε οτι τα περισσοτερα ΣΜΝ ειναι ασυμπτωματικα, εχουν μεγαλο χρονο επωασης ή παραθυρο μεταδοσης,....και επειδη (στο προσυπογραφω) ελαχιστοτατοι κανουν συχνα εξετασεις για την υγεια τους (ειδικα οι νεοι),....δεν αρκει να ξερεις που εβαλες την "υπογραφη σου" ή ποιος "σου υπεργραψε". Και ακομα και ετσι να ηταν, γιατι το να το κανεις για τον αλλον το υποβιβαζεις ; Τουλαχιστον ετσι καταλαβα οπως το λες. Λιγο ειναι να δειχνεις οτι σε νοιαζει και η υγεια του αλλου ; Δε κερδιζεις την εμπιστοσυνη του ετσι ;
Και θα πω και το αλλο : ακομα και ετσι οπως λες, παλι δεν ειναι μονο για τον αλλο. Γιατι αν το χει εγνοια, δε θα σου "υπογραψει" καλα, ή και καθολου :P

Το "αστειο" ειναι πως, με το σκεπτικο "αμα ζητησει εξετασεις θα ξενερωσω/θα προσβληθω", θα επρεπε να σας ξενερωνει/προσβαλει και το "βαλε προφυλακτικο", λογω αυτου που ανεφερε πιο πανω : πως το προφυλακτικο σε βοηθαει κυριως για HIV και εγκυμοσυνη, και λιγοτερο στα υπολοιπα ΣΜΝ. Πχ τα κονδυλωματα, που ειναι και μια απο τις σοβαρες..

Γιατι νομιζετε οτι υπαρχει τοση διαδοση απο ΣΜΝ ; Επειδη εμεις το επιτρεπουμε. Δεν αλλαζει η πλειοψηφια του κοσμου παρτενερ σαν πουκαμισα. Η κακη ενημερωση ειναι ο βασικος λογος..και λογω αυτου, η νοοτροπια "ξενερωνω/θιγομαι".

Καταρχάς να τονίσω ότι δεν θεωρώ ότι αυτά που λες είναι παράλογα. Αλλά η όλη αυτή ανάλυση μας οδηγεί στην υποχονδρίαση που ανέφερα. Και επίσης, πρακτικά μιλώντας, υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος άνθρωπος χωρίς σχέση το ρίχνει στα περιστασιακά, το οποίο θεωρώ λογικό, οπότε αν θεωρήσουμε απαραίτητες τις εξετάσεις, το άτομο αυτό μένει χωρίς σεξ πιθανώς για χρόνια, το οποίο δεν θεωρώ καλό για πλήθος λόγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως τη μαγεία τις νέας σχέσης την προφυλάσσω (if I want) με το να μη σκέφτομαι με το καλημέρα σας το sex χωρίς προφυλακτικό. Και εξετάσεις να μου έφερνε ο άλλος: Χρησιμοποιώντας πολύ απλά το προφυλακτικό στην αρχή δεν μπαίνεις ούτε στη διαδικασία να μιλήσεις για αρρώστιες, πριν κάνετε οτιδήποτε, ούτε στην αγωνια του να κολλήσεις.

Από κει και πέρα, το να αναγνωρίσεις αυτό που έχετε σα σχέση και να θέλεις να πας στο (για μένα) επόμενο βήμα, του sex χωρίς προφυλακτικό, θα αξίζει τις εξετάσεις για ΣΜN και αντισυλληπτικά, γιατί η επαφή θα είναι σωματικά και συναισθηματικά ξεχωριστή.

Βεβαια μπορεί να τύχει να μην πέσετε αμέσως στο κρεβάτι, μέσα στη δίνη του πάθους και των αιωρουμενων ροδοπέταλων, αλλα να πρέπει/ τύχει να περιμένετε (για οποιο λόγο) και να μην είναι κάτι το τόσο τρομερό αν κάποιος αναφέρει τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα.


Από την άλλη, ναι, να ούμε, αν την ώρα που του έχω δοθεί και νιώθω πριγκίπισσα, αυτός πει "μωρέ μωρό, μήπως να το κάνω στην άκρη το λάστιχο? Έχεις κάνει καμια εξέταση πρόσφατα?", θα ξενερώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ρε παιδιά συγνώμη για να καταλάβω..

Βγαίνω με κάποιον χ φορές, έχουν σκάσει τα φιλιά κοκ.. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να το ονομάσω σχέση, αλλά ότι "βγαίνω με κάποιον" και στον καφέ λοιπόν πάνω μου ζητάει να κάνουμε εξετάσεις προκειμένου να ολοκληρώσουμε;

Ε εμένα μου φαίνεται ότι χαλάει την μαγεία της στιγμής, αυτά έρχονται αυθόρμητα και όχι προγραμματισμένα, πόσο μάλλον από ραντεβού γιατρού.

Δηλαδή πες ότι τις κάνουμε τις εξετάσεις.. θα γυρίσει και θα πει:
"Αγάπη γύρισα, το χαρτί με βγάζει καθαρό, εσένα;"
"Ναι αγάπη κι εμένα, σε περιμένω τώρα!"
"Κάτσε να βάλω το καλό το σώβρακο και σου ρχομαι"

Ναι καλά κάνει και αυτό είναι το σωστό, αλλά νομίζω ότι θα ξενέρωνα με έναν άνθρωπο που προγραμματίζει τόσο φυσικές καταστάσεις.
Δε θα το κατέκρινα.. ίσα ίσα που θα τον θεωρούσα υπεύθυνο, αλλά δεεεεεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για ποιό λόγο εμένα η ερώτηση του topic μου φαίνεται τελείως ''το προγραμματίζουμε''? Συνεχίζω να πιστεύω πως όλη η μαγεία κι ο ρομαντισμός της νέας σχέσης θα χαλάσει.
Αμα χαλαει τοσο ευκολα, μαλλον ηταν επιφανεικη η χημεια, μπορει να πει καποιος..

Βρε Lorien δεν είμαι τόσο αδαής που να νομίζω ότι με το προφυλακτικό προφυλάσσεσαι 100%. Παρόλα αυτά, τα περισσότερα ΣΜΝ ουσιαστικά είναι ΜΝ και οι τρόποι να τα κολλήσεις είναι πολλοί.
Οι μη σχετικοι με σεξ/σωματικη επαφη, ειναι ομως πολυ ειδικοι : μεταγγιση αιματος...απο την εγγυο στο εμβρυο....κοινή βελόνα...Ε ..δε νομιζω να αφορουν πολλους ή να μην ειναι ευκολο να αποφευχθουν αυτοι οι υπολοιποι..

Περι υποχονδριασης : Να ξεκαθαρισουμε κατι μια και καλη ; Υποχονδριαση ειναι ψυχικη διαταραχή ! Δεν ειναι απλως η ανησυχία για υγιεινη, ουτε η προσοχή. Ειναι σοβαρη νευρωση, οπου ο ανθρωπος μεγαλοποιει το παραμικρό συμπτωμα, τρεχει συνεχεια στους ιατρους, νομιζει οτι εχει κατι σοβαρο, δεν πειθεται ευκολα οτι ειναι καλα, και γενικα νιωθει αγχος και πανικο για την κατασταση της υγειας του μονιμως. Ισως εχετε ακουσει το "κατα φαντασια ασθενης". ετη φωτος λοιπον μακρια απο το να ειμαστε ενημερωμενοι και να προσεχουμε...

Χρηση δημοσιας τουαλετας : Τα περισσοτερα δεν μεταδιδονται απο χρηση δημοσιας τουαλετας. Και στο κατω κατω, άλλο η δημοσια τουαλετα που θα ειναι μια στο τοσο γιατι μπορεις να την αποφυγεις σχεδον παντα, και αλλο το σεξ..

Αν μου κάτσει, θα είμαι αρκετά άτυχη. Αν όμως το σκέφτομαι συνέχεια, θα τρελαθώ.
Ας μη το κανουμε να ακουγεται σαν κατι τελειως εξω απο τον ελεγχο μας ομως...τι θα πει "αν σου κατσει" ; λαχειο ειναι ; Αν προσεχεις και κανεις αυτα που περνουν απο το χερι σου, και παρολαυτά κολλησεις κατι...τοτε ναι, εισαι ατυχη. Αλλιως εισαι πρωτιστως απροσεκτη και επειτα ατυχη. No offence.

Και επίσης, πρακτικά μιλώντας, υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος άνθρωπος χωρίς σχέση το ρίχνει στα περιστασιακά, το οποίο θεωρώ λογικό, οπότε αν θεωρήσουμε απαραίτητες τις εξετάσεις, το άτομο αυτό μένει χωρίς σεξ πιθανώς για χρόνια, το οποίο δεν θεωρώ καλό για πλήθος λόγων.
Α με συγχωρεις. Αν καποιος θελει περιστασιακο σεξ, τοτε πρεπει 1000% να κανει εξετασεις απο μονος του πολυ συχνα ! Αλλιως ειναι απαραδεκτος και επικινδυνος !

Ηρω : μπορεις πριν σκασουν φιλιά και σεξ, αν πιθανολογεις οτι καπου θα παει δυνητικα το πραγμα, να ψαρεψεις τον αλλον και να δεις αν προσεχει. Και παραλληλα να πεταξεις με τροπο και τα μυνηματα που θελεις.Τροποι υπαρχουν χωρις να ξενερωσει κανενας.

Που θα ξαναπω, το ξενερωμα και το οτι θιγομαστε, ειναι ανωριμο για μενα. Και οφειλεται σε κακη νοοτροπια και ελειπη ενημερωση. Δε λεω οτι το να ζητηθουν εξετασεις πριν το σεξ, ειναι κατι που μαρεσει. Μη παρεξηγηθω. Απλα....πολλά δε μ'αρέσουν, δε ζουμε σε τελειο κοσμο, τι να κανουμε ; 2 λυσεις : 1.το σοφο/λογικο, 2. το κοντοφθαλμο αμιγως συναισθηματικο.
Στο κατω κατω, αν γινει σωστα και υπαρχει κατανοηση κ απο τους 2, δε νομιζω να ξενερωσει κανεις. Και θα χρειαστει ΜΙΑ φορα μονο. Μετα μπορεις να ξεδωσεις ανεμελα και στο 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ε εμένα μου φαίνεται ότι χαλάει την μαγεία της στιγμής, αυτά έρχονται αυθόρμητα και όχι προγραμματισμένα, πόσο μάλλον από ραντεβού γιατρού.

Ενω το να βαζεις προφυλακτικο κτλ ειναι totaly sexy. Σαν να τρως σοκολατακι με το σελοφαν απο πανω.

Απο που την εβγαλες αυτη τη συγκριση-στατιστικη ; Εχει ενδιαφερον..

ειχα υποψη μου οτι καθε χρονο στην ελλαδα χτυπανε 150 κεραυνοι καποιον ανθρωπο, αλλα ενταξει ηταν λιγακι τυχαιο για να δειξω οτι ειναι σχετικα απιθανο.

οι στατιστικες περι πιθανοτητας μεταδοσης ειναι απο αυτη τη μελετη:

"Antiretroviral Postexposure Prophylaxis After Sexual, Injection-Drug Use, or Other Nonoccupational Exposure to HIV in the United States"

ο αριμος των οροθετικων στην ελλαδα απο την ετησια εκθεση του κεντρου ελεγχου και προληψης νοσηματων την οποια παιρνω σε περιοδικο αλλα νομιζω υπαρχει και στο site https://www.keelpno.gr/. Eπισημα στην ελλαδα ειναι 9229, αλλα βαζω παραπανω γιατι σιγουρα καποιοι δεν θα το ξερουν/το λενε κτλ και για να βγουν πιο καλα οι αριθμοι.

Τι εννοεις δεν εχει αναφερθει καμια περιπτωση μεταδοσης HIV μεταξυ ετεροφυλλοφιλων με κολπικο σεξ ; Με προφυλακτικο εννοεις ; Απο που το πηρες το νουμερο ;

Δεν βλεπω που ειναι δυσνοητη η προταση μου, λεω οτι δεν εχει αναφερθει ποτε καμια περιπτωση μεταδοσης ΗΙV με μη αιματηρη συνουσια μεταξυ ετεροφυλοφιλων. Προφανης απορεια δεδομενου οτι δεν αναφερομαι στα προφιλακτικα ειναι οτι εννοω ειτε ΜΕ ειτε ΧΩΡΙΣ.

Η μελετη που παραθετω παραπανω προσδιοριζει τον αριθμο μεταδοσης μεσω κολπικου σεξ στις μια στις 10.000 επαφες με οροθετικο χωρις προφηλακτικο, i.e. αν κανεις σεξ με οροθετικο χωρις προφυλαξη εχεις πιθανοτητα να κολησεις μια στις 10.000.

Δεν εχει καταγραφει καμια περιπτοση ιδου:

https://www.cdc.gov/hiv/topics/surveillance/basic.htm#exposure

προσδιοριζει στο heterosexual contact οτι πρεπει να ειναι high risk.

Και δεν αναφερομαι σε αλλες στατιστικες διορθωσεις που πρεπει να γινουν (people lie you know...)

Στην πραγματικοτητα η πιθανοτητα ειναι πολυ μικροτερη απο μια στα 10.000.000 για φυσιολογικη ετεροφιλικη συνουσια.

Γνωρίζω 3 φιλικά μου πρόσωπα που μου έχουν παραδεχτεί ότι έχουν κολλήσει κονδυλώματα (και πιθανότατα είναι περισσότεροι, απλά πολλοί ντρέπονται να το πουν). Αντίθετα δεν ξέρω κανέναν που να έχει πάθει τέτανο.

Γενικώς οι στατιστικές σου είναι ό,τι να ναι, απορώ τι προσπαθείς να καταφέρεις γράφοντας ψεύδη

οι στατιστικες που αναφερω υπαρχουν, μολις τις παρεθεσα δες τες.

παρεπιπτοντος ο HPV ειναι ο πιο συνηθησμενος ΣΜΝ

συμφωνα με αρκετες μελετες (ενδεικτικα αυτη "Prevalence of HPV infection among females in the United States") το 80% των ανθρωπων θα εχει κολησει HPV μεχρι τα 50 ετη του ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο την χρηση προφυλακτικου.

και σε ρωτω κατι τωρα, κανεις τεστ και εχεις HPV, η πιθανοτητα να τον μεταδωσεις ακομα ΚΑΙ με προφυλακτικο ειναι καπου 40% ( "Condom use and the risk of genital human papillomavirus infection in young women".). Να υποθεσω οτι δεν θα ξανακανεις σεξ ποτε στη ζωη σου?

τον τετανο δεν τον ξερεις γιατι 1) εμβολιαζομαστε καθε φορα που κοβομαστε ασχημα οποτε δεν βγαινουν τα συμπτωματα 2) οκ ο παραλληλισμος ηταν κακος 3) το να σε χτυπησει αυτοκινητο/ληστεψουν/βιασουν κτλ κτλ ειναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ πιο πιθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Δηλαδή συνοψίζοντας τα παραπνω η σοφή συμβουλή του γκουρού epote είναι να λειτουργούμε με την ιδιαιτερα ώριμη λογική "έλα μωρέ, σε μένα θα τύχει?" και αφού η ζωή είναι μικρή και οι πιθανότητες λίγες, εμπρός αδέρφια, βουρ στον πατσά, ποιες προφυλάξεις και και πράσινα άλογα!

Θα γίνω πολύ κακιστρω αν σε ενημερώσω πως έτσι και τα πεις όλα αυτά σε καινούριο αμόρε θα μείνεις με το σοκολατάκι στο χέρι σε χρόνο dt?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Sorry but this is mandatory :

to epote , after the Idril post :

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δηλαδή συνοψίζοντας τα παραπνω η σοφή συμβουλή του γκουρού epote είναι να λειτουργούμε με την ιδιαιτερα ώριμη λογική "έλα μωρέ, σε μένα θα τύχει?" και αφού η ζωή είναι μικρή και οι πιθανότητες λίγες, εμπρός αδέρφια, βουρ στον πατσά, ποιες προφυλάξεις και και πράσινα άλογα!

Που ακριβως δινω αυτη τη συμβουλη? Δεν λεω τιποτα περα απο το οτι υπαρχει μια γενικοτερη ταση υπερβολης με τα ΣΜΝ που δεν υπαρχει (για αγνωστο λογο) με ολες τις υπολοιπες παθησεις που κυκλοφορουν για τις οποιες παιρνουμε ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ προφυλαξεις.

Για παραδειγμα μια αλλη οπτικη γωνια για να δεις το ποστ μου (που για να ειμαι ειληκρινης ηταν πιο κοντα στον αρχικο ειρμο σκεψης μου - επειδη πριν διαβαζα το θεμα με τις ρινοπλαστικες), την επομενη φορα που θα θελεις να πας να κανεις τατουαζ, τρυπα στη μυτη/αυτι κτλ κτλ, σκεψου το δυο φορες γιατι η πιθανοτητα να κολησεις ενα καρο μαλακιες (πολλες εκ των οποιων εξαιρετικα επικινδυνες) ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερη απο το να κολησεις AIDS.

Επι της ουσιας δεν ελεγα τιποτα απο τα δυο, για μια ακομα φορα εκθετω την αγνοια που μασκαρευεται ως γνωση και μας ταιζεται απο την τηλεοραση.

Επισις ελπιζω να μην οδηγεις like ever...

Θα γίνω πολύ κακιστρω αν σε ενημερώσω πως έτσι και τα πεις όλα αυτά σε καινούριο αμόρε θα μείνεις με το σοκολατάκι στο χέρι σε χρόνο dt?

Good ετσι γλυτωνεις το awkward moment του να πρεπει να διωξεις το "σοκολατακι" απο το σπιτι σου το επομενο πρωι.

p.s. Τραγικη ειρωνια και ακομα ενα απο τα συνηθη ψευδη των ανθρωπων. Ολοι βαζουν προφυλακτικο τις πρωτες 2-3 φορες που κανουν σεξ μετα ειναι οκ ειναι σε σχεση και το ξεχνανε. Αν και ειμαι σιγουρος οτι για τους στεκιτες αυτο δεν συμβαινει ΠΟΤΕ, αλλο τι λενε οι στατιστικες, οι στατιστικες δεν ξερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιατι πρεπει να πιανετε τα ακρα....?!
Ο ενας το ενα ακρο και ο αλλος στο αλλο...
Δεν ειναι κακο περιοδικα να κανουμε καποιες εξετασεις, ωστε να γνωριζουμε σε τι κατασταση βρισκομαστε, αλλα οχι και να ζευγαρωνουμε με τις εξετασεις στο χερι...wtf?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν βλεπω που ειναι δυσνοητη η προταση μου, λεω οτι δεν εχει αναφερθει ποτε καμια περιπτωση μεταδοσης ΗΙV με μη αιματηρη συνουσια μεταξυ ετεροφυλοφιλων. Προφανης απορεια δεδομενου οτι δεν αναφερομαι στα προφιλακτικα ειναι οτι εννοω ειτε ΜΕ ειτε ΧΩΡΙΣ.
Και το μη αιματηρη που το ξερεις ; που το ξερουν αυτοι που κανουν την ερευνα ; νομιζεις μπορουν να ξερουν αν υπηρχαν μικροαμυχες ; Ο ιος αυτος μεταδιδεται κυριως αιματογενως. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να μην υπαρχει ασυνεχεια δερματος/βλεννογονου. Κατι που δε μπορεις να ξερεις αν ισχυει. Επισης μεταδιδεται μεσω του σπερματος οπότε...

Στα στατιστικα του CDC που εδωσες, βλεπω ενα σωρο περιπτωσεις aids σε ετεροφυλλοφιλους.
Προσωπικά το θεμα μου δεν ειναι τοσο το AIDS γιατι ...δεν πιστευω στο AIDS ! Ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι ειναι μια απατη. Ωστοσο δεν ειναι το aids ο μονος λογος να προσεχουμε. Για μενα δλδ, κοντευει να μην ειναι καν λογος. Τα υπολοιπα με ανησυχουν πιο πολυ.

και σε ρωτω κατι τωρα, κανεις τεστ και εχεις HPV, η πιθανοτητα να τον μεταδωσεις ακομα ΚΑΙ με προφυλακτικο ειναι καπου 40% ( "Condom use and the risk of genital human papillomavirus infection in young women".). Να υποθεσω οτι δεν θα ξανακανεις σεξ ποτε στη ζωη σου?
Οχι.Να υποθεσεις οτι αντι να κανεις χωρις προφυλακτικο ,οπότε να το μεταδωσεις 100%, θα κανεις με, και επιπλεον θα φερεσαι και πιο υπευθυνα στους αλλους.

τον τετανο δεν τον ξερεις γιατι 1) εμβολιαζομαστε καθε φορα που κοβομαστε ασχημα οποτε δεν βγαινουν τα συμπτωματα
Και τι σημαινει "δεν τον ξερω"; :confused:

Ναι ενα τροχαιο μπορει να ειναι πιο πιθανο απο το να κολλησεις AIDS, αλλά απο την αλλη 1.δε μπορεις να βαλεις προφυλακτικο στην οδηγηση, 2.την οδηγηση την εχεις αναγκη και μαλιστα καθημερινα, 3.και στην οδηγηση κανεις πραξεις που να μειωσουν την πιθανοτητα ατυχηματος

Δεν λεμε να τρομαζουμε, αλλά το λιγοτερο, να ειμαστε ενημερωμενοι σε βαθμο που να μη θεωρουμε "ψχου μωρε ξενερωμα τωρα", καποιες προφυλαξεις. Στο κατω κατω, ειναι και σεβασμος στις ανησυχιες καποιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσωπικά το θεμα μου δεν ειναι τοσο το AIDS γιατι ...δεν πιστευω στο AIDS ! Ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι ειναι μια απατη. Ωστοσο δεν ειναι το aids ο μονος λογος να προσεχουμε. Για μενα δλδ, κοντευει να μην ειναι καν λογος. Τα υπολοιπα με ανησυχουν πιο πολυ.

Παρακαλω...?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ρε παιδιά συγνώμη για να καταλάβω..

Βγαίνω με κάποιον χ φορές, έχουν σκάσει τα φιλιά κοκ.. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να το ονομάσω σχέση, αλλά ότι "βγαίνω με κάποιον" και στον καφέ λοιπόν πάνω μου ζητάει να κάνουμε εξετάσεις προκειμένου να ολοκληρώσουμε;

Ε εμένα μου φαίνεται ότι χαλάει την μαγεία της στιγμής, αυτά έρχονται αυθόρμητα και όχι προγραμματισμένα, πόσο μάλλον από ραντεβού γιατρού.

Δηλαδή πες ότι τις κάνουμε τις εξετάσεις.. θα γυρίσει και θα πει:
"Αγάπη γύρισα, το χαρτί με βγάζει καθαρό, εσένα;"
"Ναι αγάπη κι εμένα, σε περιμένω τώρα!"
"Κάτσε να βάλω το καλό το σώβρακο και σου ρχομαι"

Ναι καλά κάνει και αυτό είναι το σωστό, αλλά νομίζω ότι θα ξενέρωνα με έναν άνθρωπο που προγραμματίζει τόσο φυσικές καταστάσεις.
Δε θα το κατέκρινα.. ίσα ίσα που θα τον θεωρούσα υπεύθυνο, αλλά δεεεεεν.

Νομίζω τελικά δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Νομίζω τελικά δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.
Ακριβως.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien


Προσωπικά το θεμα μου δεν ειναι τοσο το AIDS γιατι ...δεν πιστευω στο AIDS ! Ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι ειναι μια απατη. Ωστοσο δεν ειναι το aids ο μονος λογος να προσεχουμε. Για μενα δλδ, κοντευει να μην ειναι καν λογος. Τα υπολοιπα με ανησυχουν πιο πολυ.

Παρακαλω...?:confused:
Προσεχως in a topic near you!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν μου άρεσε καθόλου το στυλ που απάντησες ούτε τα συμπεράσματά σου.

Αμα χαλαει τοσο ευκολα, μαλλον ηταν επιφανεικη η χημεια, μπορει να πει καποιος..
Δε νομίζω ότι νιώθουμε πάντα για το άτομο που έχουμε βγει 2 ραντεβού την απόλυτη, πέρα από κάθε φαντασία χημεία. Αν περιμέναμε να νιώσουμε τον έρωτα των ρομαντικών κομεντί από την αρχή 1 γνωριμίας, θα κάναμε σπάνια σχέσεις (αν ήμασταν τυχεροί) ή και ποτέ αν το σκεφτείς.

Περι υποχονδριασης : Να ξεκαθαρισουμε κατι μια και καλη ; Υποχονδριαση ειναι ψυχικη διαταραχή ! Δεν ειναι απλως η ανησυχία για υγιεινη, ουτε η προσοχή. Ειναι σοβαρη νευρωση, οπου ο ανθρωπος μεγαλοποιει το παραμικρό συμπτωμα, τρεχει συνεχεια στους ιατρους, νομιζει οτι εχει κατι σοβαρο, δεν πειθεται ευκολα οτι ειναι καλα, και γενικα νιωθει αγχος και πανικο για την κατασταση της υγειας του μονιμως. Ισως εχετε ακουσει το "κατα φαντασια ασθενης". ετη φωτος λοιπον μακρια απο το να ειμαστε ενημερωμενοι και να προσεχουμε...
Κι η κατάθλιψη είναι διαταραχή, αλλά δεν σε έχω δει να αναφέρεις τον ορισμό της όταν αναφέρεται κατά κόρον (στο συζήτηση περί προσωπικών λόγου χάρη). Οι περισσότεροι γνωρίζουν το κλινικό της υποχονδρίασης, όμως χρησιμοποιούν την λέξη και για να περιγράψουν καταστάσεις που δεν βρίσκονται σε φάσμα διαταραχών, είναι πάντως υπερβολικές.

Χρηση δημοσιας τουαλετας : Τα περισσοτερα δεν μεταδιδονται απο χρηση δημοσιας τουαλετας. Και στο κατω κατω, άλλο η δημοσια τουαλετα που θα ειναι μια στο τοσο γιατι μπορεις να την αποφυγεις σχεδον παντα, και αλλο το σεξ..
Αν μένεις σε hostel ή κάνεις camping απλώς δεν μπορείς να αποφύγεις την χρήση τους. Ούτε αν φεύγεις στις 9 και γυρνάς σπίτι βράδυ.

Ας μη το κανουμε να ακουγεται σαν κατι τελειως εξω απο τον ελεγχο μας ομως...τι θα πει "αν σου κατσει" ; λαχειο ειναι ; Αν προσεχεις και κανεις αυτα που περνουν απο το χερι σου, και παρολαυτά κολλησεις κατι...τοτε ναι, εισαι ατυχη. Αλλιως εισαι πρωτιστως απροσεκτη και επειτα ατυχη. No offence.
Δεν κάνω σεξ χωρίς προφύλαξη. Αλλά ούτε κάνω με τον κάθε νέο σύντροφο εξετάσεις για ΣΜΝ για να ολοκληρώσουμε (με προφυλακτικό επαναλαμβάνω). Εντάξει, για σένα είμαι απρόσεκτη, όπως και το 90% των ατόμων που ξέρω (το άλλο 10% απλώς δεν βάζει προφυλακτικό, οπότε είναι και για μένα απρόσεκτο).

Α με συγχωρεις. Αν καποιος θελει περιστασιακο σεξ, τοτε πρεπει 1000% να κανει εξετασεις απο μονος του πολυ συχνα ! Αλλιως ειναι απαραδεκτος και επικινδυνος !
Αν θες quotαρε το σημείο που λέω ότι κάποιος που θέλει περιστασιακό σεξ δεν πρέπει να κάνει εξετάσεις. Επειδή μου βγήκανε τα μάτια με το στυλάκι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι νιώθουμε πάντα για το άτομο που έχουμε βγει 2 ραντεβού την απόλυτη, πέρα από κάθε φαντασία χημεία. Αν περιμέναμε να νιώσουμε τον έρωτα των ρομαντικών κομεντί από την αρχή 1 γνωριμίας, θα κάναμε σπάνια σχέσεις (αν ήμασταν τυχεροί) ή και ποτέ αν το σκεφτείς.
Σιγουρα. Ωστοσο εχοντας και αυτο υποψιν, απαντησα οπως απαντησα. Δεν ειπα "δεν ηταν ο ερωτας της ζωης μας". Ειπα οτι ισωε δεν θα ειναι αυτο που νομιζουμε.

Κι η κατάθλιψη είναι διαταραχή, αλλά δεν σε έχω δει να αναφέρεις τον ορισμό της όταν αναφέρεται κατά κόρον (στο συζήτηση περί προσωπικών λόγου χάρη).
Οh really ?
1. "Γενικα παντως ολοι μιλατε για μελαγχολια και στεναχωρια ή για πενθος. Αν ειχατε καταθλιψη πιθανοτατα ουτε στο ιντερνετ θα μπαινατε."
2. "Σαν ιατρικος ορος εχει επιπεδα με την εννοια του ποσα πολλα και ποσο βαρια εχει καποιος τα συμπτωματα. Αν δε τα εχει, δεν εχει καταθλιψη. Εχει στεναχωρια, μελαγχολια κλπ. Γιαυτο εχω πει και πολλες φορες να μην χρησημοποιουμε ευκολ ααυτη τη λεξη, που και λαθος ειναι , αλλα και ισως μας στενοχωρει κι αλλο και μονο που την ακουμε. Βεβαια, να μην ξεχναμε οτι ενα συμπτωμα απο μονο του δεν θετει μια διαγνωση, ουτε την αναιρει.Παντως ετσι οπως τα περιγραφει το briki εμενα δε μου ακουγεται για καταθλιψη."

(αν ενοχληθηκες απο το υφος, σορρυ, εγω ενοχληθηκα που επρεπε να ψαξω τα ποστ λογω της κατηγορίας σου
)

Οι περισσότεροι γνωρίζουν το κλινικό της υποχονδρίασης, όμως χρησιμοποιούν την λέξη και για να περιγράψουν καταστάσεις που δεν βρίσκονται σε φάσμα διαταραχών, είναι πάντως υπερβολικές.
Εγω διαφωνω οτι οι περισσοτεροι γνωριζουν το κλινικο της υποχονδριασης. Και θα μιλουσαν πιο σωστα αν το γνωριζαν. Αρα χρησημοποιουν τον ορο λανθασμενα...which is what i said...:worry:

Αν μένεις σε hostel ή κάνεις camping απλώς δεν μπορείς να αποφύγεις την χρήση τους. Ούτε αν φεύγεις στις 9 και γυρνάς σπίτι βράδυ.
You're missing my point. Λεω πως, το σεξ ειναι κατι πιο αναγκαιο και πιο συχνο και αναποφευκτο (επειδη το επιθυμουμε), απο την περιστασιακη χρηση μη καθαρης δημοσιας τουαλετας.

Δεν κάνω σεξ χωρίς προφύλαξη. Αλλά ούτε κάνω με τον κάθε νέο σύντροφο εξετάσεις για ΣΜΝ για να ολοκληρώσουμε (με προφυλακτικό επαναλαμβάνω). Εντάξει, για σένα είμαι απρόσεκτη, όπως και το 90% των ατόμων που ξέρω (το άλλο 10% απλώς δεν βάζει προφυλακτικό, οπότε είναι και για μένα απρόσεκτο).
Δεν λεω οτι εισαι απροσεκτη για αυτο το λογο. Μπορει να αντλεις αρκετες πληροφοριες απο τον αλλον, πριν κανεις σεξ και να μειωνεις το ρισκο. Εσυ μονο ξερεις τι κανεις. Δικη σου ευθυνη. Ουτε εγω το εχω κανει να ζητησω εξετασεις πριν το σεξ. Αλλά θα θελα να ειχα βρει τροπο να το κανω πριν φτασει η στιγμη του σεξ.

Αν θες quotαρε το σημείο που λέω ότι κάποιος που θέλει περιστασιακό σεξ δεν πρέπει να κάνει εξετάσεις. Επειδή μου βγήκανε τα μάτια με το στυλάκι σου.
Το εκανα ακριβως στο σχολιο που παρεθεσες μολις :

Αρχική Δημοσίευση από underwater : " Και επίσης, πρακτικά μιλώντας, υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος άνθρωπος χωρίς σχέση το ρίχνει στα περιστασιακά, το οποίο θεωρώ λογικό, οπότε αν θεωρήσουμε απαραίτητες τις εξετάσεις, το άτομο αυτό μένει χωρίς σεξ πιθανώς για χρόνια, το οποίο δεν θεωρώ καλό για πλήθος λόγων. "

..από το οποιο καταλαβα οτι επειδη καποιος μπορει να θελει να κανει συχνα περιστασιακο σεξ (που το θεωρεις λογικο), ...αυτες οι εξετασεις θα ηταν εμποδιο και δε θα μπορουσε να κανει σεξ για χρονιο, το οποιο δε θεωρεις καλο...αρα αυτα τα ατομα για σενα καλυτερα να μην κανουν εξετασεις, ωστε να μπορουν να κανουν σεξ. Εγω αυτο καταλαβα. Αν καταλαβα λαθος, συγνωμη.

ΥΓ: να μη σου βγαινουν τα ματια απο το υφος μου, αλλά απο το σεξ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω αν τελικα ειμαι εγω τοσο δυσνοητος η οι συνομηλητες μου τοσο αδιαφοροι (για να μην πω ανοητοι - εφοσων μπορουν να συνδεθουν στο ιντερνετ θα επρεπε να μπορουν να καταλαβουν τι διαολο γραφω).

Παμε απο την αρχη λοιπον στρατα στρατουλα:

1) Δεν ειπα οτι ειναι καλο να μην χρησημοποιηται προφυλακτικο. Βαλε προφυλακτικο, βαλε γαντια και μασκα βαλε και ISO certified HazMat στολη for all i care (γιατι με ενοχλει που κανενας δεν ξερει τι ειναι η στολη ΗazMat?).

2) Ειπα οτι οι πιθανοτητες να κολησει καποιος aids κανοντας μια φορα φυσιολογικο σεξ με καποιον τυχαιο ανθρωπο ειναι απιστευτα μικρες (συντηρητικα τελειως μια στα 11.000.000). Σιγουρα πολυ μικροτερες απο το να σε κλεψουν/ληστεψουν/βιασουν/χτυπησει αυτοκινητο/παθεις καρκινο/κολησεις υπατητηδα απο piercing κτλ κτλ.

3) Γιατι οι πιθανοτητες ειναι λιγες? Απλο γιατι οι μελετες δειχνουν οτι στις 10.000 σεξουαλικες επαφες ΧΩΡΙΣ προφυλακτικο μονο η ΜΙΑ θα κολησει AIDS - την μελετη την εχω παραθεσει παραπανω ΚΑΙ γιατι οι οροθετικοι στην ελλαδα ειναι 9000 και κατι ψηλα, πες 11.000 για οσους δεν το ξερουν. Do the math εν πασι περιπτωσι

ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΓΑ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ υπαρχει ενας σχετικα αδικαιολογητος (και παραλογος) φοβος για τα ΣΜΝ, για δυο βασικους λογους: Οσα δεν κολανε απο προφυλακτικο ειναι πολυ πολυ σπανια και οσα καλανε ΜΕ προφυλακτικο ειναι πολυ πολυ συνηθησμενα. Κονδυλοματα εχουν πρακτικα ΟΛΟΙ καποια στιγμη στη ζωη τους, προφυλακτικο η μη.

ΕΠΙΣΙΣ ελεγα οτι το προφυλακτικο ειναι ελαφρως κοροηδια με την εννοια οτι ολοι το βαζουν στις πρωτες δυο φορες και μετα ξαφνικα για καποιο λογο ξεχνιεται (διολου παραλογο, δεν ειναι δυνατον τρεις μηνες μεσα στη σχεση ΚΑΘΕ φορα που θες να κανεις σεξ να πρεπει να εχεις προφυλακτικα μαζι σου - δεν λεω αν ειναι καλο η κακο, λεω απλα οτι δεν ειναι παραλογο).

Τελικα αυτο που κανουμε ειναι χρησημοποιοντας προφυλακτικο στην αρχη να "κανουμε τα καλα παιδια" να ικανοποιουμε το εγω μας και μετα αφου η συνηδηση μας ειναι οκ το ξεχναμε, δεν εχει σχεση με πραγματικη προφυλαξη, ουτε πραγματικο αισθημα κινδυνου, ειναι ενα ακομα meme που εχει κολησει απο τα media.

Στα στατιστικα του CDC που εδωσες, βλεπω ενα σωρο περιπτωσεις aids σε ετεροφυλλοφιλους.

σοβαρα, το ειδες καλα? Προσεξε αν ελεγε διπλα high risk heterosexual intercource? Guess not...

αι το μη αιματηρη που το ξερεις ; που το ξερουν αυτοι που κανουν την ερευνα ; νομιζεις μπορουν να ξερουν αν υπηρχαν μικροαμυχες ; Ο ιος αυτος μεταδιδεται κυριως αιματογενως. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να μην υπαρχει ασυνεχεια δερματος/βλεννογονου. Κατι που δε μπορεις να ξερεις αν ισχυει. Επισης μεταδιδεται μεσω του σπερματος οπότε...

Πριν αρχισεις μια κουβεντα κανε ενα κοπο τουλαχιστον να μπεις στο γουικιπιντια. Ο ιος δεν μεταδιδεται απο το σπερμα και τις κολπικες εκρισεις, ΦΕΡΕΤΑΙ απο αυτες και επιβιωνει για λιγη ωρα σε αυτες. Για να γινω πιο σαφης, ο ιος HIV σε ολα πρακτικα τα strains του εμφανιζεται με επακρη πυκνοτητα σε ολες τις βλενοδεις σωματικες εκρισεις (αυτο περιλαμβανει ΚΑΙ το μητρικο γαλα).

Απο εκει και περα για να ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ πρεπει να περασει καπως στον οργανισμου του φορεα. Αυτο γινεται ειτε μεσω των επιθυλιακων κυταρων του βλενογονου ειτε αμεσα οταν υπαρχει ρηξη στην συνεχια του δερματος ΚΑΙ αν υπαρχει επαρκης συγκεντροση του ιου σε εκεινη την περιοχη. ΕΝΑΣ μονος ιος δεν μολυνει. Η 1000 θελει ΠΟΛΛΟΥΣ. Αυτος ειναι και ο λογος που λεμε οτι το HIV δεν μεταδιδεται απο "φυσιολογικη επαφη" δηαλδη αν καποιος οροθετικος φταρνηστει επανω σου ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ εχεις πιθανοτητες να κολησεις, πρακτικα ειναι τοσο ασημαντα μικρες που πολυ απλα δεν γινεται.

Τωρα για το αν υπαρχουν αμυχες κτλ...δεν μας νοιαζει σε πολλες σεξουαλικες πραξεις θα υπαρχουν σε αλλες οχι, η μελετη κοιταει το τελικο αποτελεσμα. Σε ΙΚΕΤΕΥΩ καταλαβε τι σημαινει αυτο που λεω δεν μπορω να το εξηγησω πιο απλα.

Προσωπικά το θεμα μου δεν ειναι τοσο το AIDS γιατι ...δεν πιστευω στο AIDS ! Ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι ειναι μια απατη.

Ελεος...Δεν ξερεις καν τα ιδια σου τα πιστευω...Το AIDS υπαρχει, ειναι ενα ακρονυμιο για μια συνδρομη παθηση που σχετιζεται με την ανεπαρκεια του ανοσολογικου συστηματος. Εκτος αν λες οτι ολοι οσοι εχουν παιθανει χωρις CD4+ T λεμφοκυταρα στο αιμα απο συγκιριακες λοιμωξεις εχουν AIDS.

Αυτο που λες εσυ ειναι μια new age βλακεια που εχει βγει και λεει οτι το AIDS δεν οφηλετε στον HIV...

read your material, know your thesis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δηλαδη ενα κολακευτικα διατυπομενο ψεμα ειναι πιο πιστευτο απο μια αλαζωνικη αληθεια.
σοφιστίες...
και μάλιστα άκυρες και άσχετες αγαπητέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εχει τρομερη πλακα το πως κανενας δεν εχει κανει καν τον κοπο να αντικρουσει με πραγματικα επιχειρηματα αυτα που λεω.

παντα το ιδιο γινεται, εγω γραφω με τροπο επιθετικο και αλαζωνικο, οι υπολοιποι τσατιζονται και επιτιθονται σε εμενα (και οχι τις θεσεις μου που οπως παντα υποστηριζονται απο στοιχεια) και ενας δυο (σε αυτη τη περιπτοση μονο ο/η lorien ασχοληθηκε εστω και λιγο - πραγμα που εκτιμω ιδιαιτερα, αν και η εκτιμηση μου δεν εχει σημασια το ξερει ο ιδιος/ιδια οτι λειτουργησε οπως πρεπει) γραφουν κατι επι τις ουσιας.

ψυχολογια 1-0-1 αν ΕΙΧΕΣ κατι να αντιλεξεις σε αυτα που λεω θα χρησημοποιουσες το στοιχειο/επιχειρημα, προς το παρον δεν εχεις και απλα δικαιολογεις τον θυμο που νοιωθεις προς εμενα με τροπο παιδιαστικο.

ενα βημα μετα το "θα το πω στη δασκαλα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top