Αν σας ζητούσαν να κάνετε εξετάσεις ΣΜΝ πριν ολοκληρώσετε στην σχέση σας

Αν ο σύντροφος ζητούσε να κάνετε εξετάσεις ΣΜΝ πριν ολοκληρώσετε στην σχέση σας:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Είμαι άντρας: Θα μου άρεσε και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 9 16.7%
  • Είμαι άντρας: Δεν θα μου άρεσε ούτε θα με ενοχλούσε, και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 8 14.8%
  • Είμαι άντρας: Θα με ενοχλούσε αλλά θα το έκανα.

    Ψήφοι: 6 11.1%
  • Είμαι άντρας: Θα με ενοχλούσε και δεν θα το έκανα.

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Είμαι γυναίκα: Θα μου άρεσε και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 14 25.9%
  • Είμαι γυναίκα: Δεν θα μου άρεσε ούτε θα με ενοχλούσε, και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 11 20.4%
  • Είμαι γυναίκα: Θα με ενοχλούσε αλλά θα το έκανα.

    Ψήφοι: 3 5.6%
  • Είμαι γυναίκα: Θα με ενοχλούσε και δεν θα το έκανα.

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Άλλο (εξηγήστε)

    Ψήφοι: 1 1.9%

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αν σας ζητούσε ο σύντροφός σας να κάνετε και οι δύο εξετάσεις για ΣΜΝ πριν ολοκληρώσετε στην σχέση σας, για προληπτικούς λόγους.
( Θεωρούμε ότι η σχέση έχει φτάσει κοντά στην ώρα για ολοκλήρωση όπου θα είναι φυσιολογικό το να συζητήσετε ένα τέτοιο θέμα )

Πως θα σας φαινόταν και τι θα κάνατε; Και γιατί;
Θα το ζητούσατε εσείς στον σύντροφό σας πριν ολοκληρώσετε;
Έχετε κάποια τέτοια εμπειρία;

Μη έχοντας εμπειρία στις σχέσεις είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα το θεωρουσα προς τιμην του. Και δε θα ειχα αντιρρηση φυσικα. Δειχνει σεβασμο και ενδιαφερον για την υγεια και των 2.

Και αν το παρεις και πρακτικα : αν ειναι κατι που σε απασχολει (που λογικο ειναι στις μερες μας), θα σε αναστελει ψυχολογικα, αρα πιθανοτατα και σεξουαλικα, άρα βγαλτο απο τη μεση, και θα σου φυγει ενα βαρος.

(Σημειωτεον οτι καποια ΣΜΝ μεταδιδονται και χωρις διεισδηση.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εαν εκανα καποια στιγμη αυτες τις εξετασεις, θα ηταν επειδη εγω θα ηθελα να γνωριζω οτι ειμαι οκ και οχι επειδη ετεθη ως προϋποθεση για να "ολοκληρωθει" η σχεση.
Μην τρελλαθουμε κιολας.
Και οχι, εαν μου το ζητουσαν, δε θα το εκανα.

Ειμαι αναποδη, ως γνωστον.:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
βασικά δεν θα το σκεφτόμουν. Δλδ, οκ δεν έχω σκεφτεί ποτέ να ζητήσω από κάποιον, αλλά αν μου το ζητούσαν ούτε θα με ενοχλούσε αλλά και ούτε θα με..ξετρέλαινε [οκ, υποσυνείδητα θα σκεφτόμουν ότι με θεωρεί ότι έχω πάει με 7622 χωρίς προφυλάξεις-ναι οκ το ξέρω ότι είναι λάθος τρόπος σκέψης αλλά θα μου πέρναγε από το μυαλό ψέμματα να πω?], αλλά δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα να το κάνω για να νιώσει καλύτερα/ασφαλέστερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εαν εκανα καποια στιγμη αυτες τις εξετασεις, θα ηταν επειδη εγω θα ηθελα να γνωριζω οτι ειμαι οκ και οχι επειδη ετεθη ως προϋποθεση για να "ολοκληρωθει" η σχεση.
Μην τρελλαθουμε κιολας.Και οχι, εαν μου το ζητουσαν, δε θα το εκανα.
Ειμαι αναποδη, ως γνωστον.:devil:
Να κανω μια αλλη ερωτηση τοτε. Ειναι καλο/απαραιτητο να το ξερει ο καθενας για τον εαυτο του, πριν ολοκληρωσει με καποιον ;

βασικά δεν θα το σκεφτόμουν. Δλδ, οκ δεν έχω σκεφτεί ποτέ να ζητήσω από κάποιον, αλλά αν μου το ζητούσαν ούτε θα με ενοχλούσε αλλά και ούτε θα με..ξετρέλαινε [οκ, υποσυνείδητα θα σκεφτόμουν ότι με θεωρεί ότι έχω πάει με 7622 χωρίς προφυλάξεις-ναι οκ το ξέρω ότι είναι λάθος τρόπος σκέψης αλλά θα μου πέρναγε από το μυαλό ψέμματα να πω?], αλλά δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα να το κάνω για να νιώσει καλύτερα/ασφαλέστερα.
Αφου ξερεις οτι ειναι λαθος τροπος σκεψης, και να σου περνουσε απο το μυαλο, λογικα, δε θα επρεπε να σε ενοχλει. Εμενα κατι μου λεει οτι σε ενοχλει...

Και τι εννοεις "να τον κανω να νιωσει καλυτερα". Δλδ μονο τον αλλον βοηθαει ; Εσυ δε θα νιωσεις καλυτερα και με τις δικες σου, αλλα και με τις δικες του ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να κανω μια αλλη ερωτηση τοτε. Ειναι καλο/απαραιτητο να το ξερει ο καθενας για τον εαυτο του, πριν ολοκληρωσει με καποιον ;

Αφου ξερεις οτι ειναι λαθος τροπος σκεψης, και να σου περνουσε απο το μυαλο, λογικα, δε θα επρεπε να σε ενοχλει. Εμενα κατι μου λεει οτι σε ενοχλει...

Και τι εννοεις "να τον κανω να νιωσει καλυτερα". Δλδ μονο τον αλλον βοηθαει ; Εσυ δε θα νιωσεις καλυτερα και με τις δικες σου, αλλα και με τις δικες του ; :hmm:

Ειναι καλο να ξερει ο καθενας για τον εαυτο του, εαν ειναι ολα οκ ή οχι και δεν ειναι απαραιτητο να το μαθει πριν ολοκληρωσει με καποιον. Οφειλει για τον ιδιο του τον εαυτο να γνωριζει εαν ειναι υγιης.
Ο καθενας απο εμας γνωριζει πολυ καλα περι σεξουαλικης ζωης του και τι πιθανοτητα υπαρχει να εχει προσβληθει απο κατι. Επομενως, εαν βασει της σεξουαλικης μου ζωης, ειναι αδυνατον να εχω κατι, ε σε περιπτωση που θα εκανα τις εξετασεις, οταν θα μου το ζητουσε ο αλλος (1 στις 1000 δλδ), θα ηταν για να νοιωσει εκεινος ασφαλεια.
Μαλλον ζω στο δικο μου κοσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με την πρωτη ματια σκευτικα οτι θα μου αρεσε και οτι θα το εκανα... Στην δευτερη σκεψη... Δεν ξερω αν θα μου αρεσε και τοσο... Σιγουρα ομως θα το εκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Δεν θα είχα πρόβλημα να το κάνω.. αλλά πραγματικά θα ήθελα να το κάνει ο συντροφός μου..γιατί όχι τίποτα άλλο και μόνο αυτός να το κάνει θα ξέρω και εγώ τι κουβαλάω.. ελπίζω να με καταλαβαίνετε.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη η άποψη του Lorien
Θα το θεωρούσα προς τιμήν του
Δε χρειάζεται να έχεις πάει με 7352 για να έχεις κάτι... κι ένας αρκεί, αν είναι ο "λάθος" ένας


edit
ψήφισα το "είμαι γυναίκα, θα μου άρεσε και θα το έκανα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Όσον αφορά εμένα, θα μου άρεσε και θα έκανα εξετάσεις αν μου το ζητούσαν. Θα ήθελα πολύ να το ζητήσω εγώ (άσχετα από το αν θεωρώ ότι είχε πολλές σχέσεις ή όχι).
Θεωρώ ότι αν συμφωνούσε θα ήταν μια πράξη που δείχνει υπευθυνότητα και αγάπη (το ίδιο και αν μου το ζητούσε αυτή).
Και θα έκανα και εγώ εξετάσεις παρόλο που δεν έχω ολοκληρώσει σε σχέση, ακόμα και απίθανο να έχω κάτι θα το έκανα έστω για να αισθάνεται καλύτερα (και για την σπάνια περίπτωση).


Πόσο δύσκολο είναι να κάνει κάποιος εξετάσεις πια; Ακόμα και να είναι σίγουρος ότι δεν έχει τίποτα, τι έχει να φοβηθεί; Μια πράξη που θα κάνει και τους δύο να αισθάνονται καλύτερα και ίσως να σώσει τον έναν αν έστω και μία στις τόσες υπάρχει κίνδυνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειναι καλο να ξερει ο καθενας για τον εαυτο του, εαν ειναι ολα οκ ή οχι και δεν ειναι απαραιτητο να το μαθει πριν ολοκληρωσει με καποιον. Οφειλει για τον ιδιο του τον εαυτο να γνωριζει εαν ειναι υγιης.
Δλδ την ευθυνη του να μεταδωσουμε κατι στον αλλον δεν την αναγνωριζεις ;

Ο καθενας απο εμας γνωριζει πολυ καλα περι σεξουαλικης ζωης του και τι πιθανοτητα υπαρχει να εχει προσβληθει απο κατι.
Μεγα λαθος. Τις πιθανοτητες δεν τις ξερουμε εκτος αν ειμαστε ενημερωμενοι εις βαθος. Να μην σχολιασω τωρα ποσο ενημερωμενη ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια καλυτερα....Επομενως το υπολοιπο που λες δεν ισχυει.

Περι συμπτωματων δε (για να μη τα πω εγω, μηπως και ισχυριστει καποιος οτι εγω ειμαι στον κοσμο μου) :

Χλαμύδια : "Chlamydia is known as the ʽsilentʼ disease as in many people it produces no symptoms. It is estimated that 70-75% of women infected with chlamydia are asymptomatic"

HPV (ερπης,κονδυλωματα) : "An estimated 80% of people infected with HSV-2 are not aware they have the virus. This is because genital herpes will often produce mild symptoms or no symptoms at all (asymptomatic infection)"

Γονόροια : "Symptoms of gonorrhea infection may appear 1 to 14 days after exposure, although it is possible to be infected with gonorrhea and have no symptoms. Men are far more likely to notice symptoms as they are more apparent. It is estimated that nearly half of the women who become infected with gonorrhea experience no symptoms, or have non-specific symptoms"

HIV: "HIV antibodies generally do not reach noticeable levels in the blood for 1 to 3 months after infection. It may take the antibodies as long as 6 months to be produced in quantities large enough to show up in standard blood tests."

Ειναι απολυτως βεβαιο, πως οποιος νομιζει οτι η πλειψηφια ειναι , ειτε ενημερωμενη επαρκως, ειτε εχει σωστη νοοτροπια και ευθυνη προς τον εαυτο της και προς τους αλλους, ...σιγουρα ζει στον κοσμο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συγγνωμη, αλλα προσωπικα με ενδιαφερει εγω τι κανω με τον εαυτο μου. Αυτο αφορα επισης και στις επιλογες μου.

Τελος παντων για να μη μακρηγορουμε και επαναλαμβανομαστε, δεν ειπα οτι ειμαι κατα των εξετασεων αυτων, αλλα σε καμμια περιπτωση δε θα εκανα τις εξετασεις, επειδη μου το ζητησε ο αλλος και εχει τεθει ως προυποθεση.
Νομιζω οτι η καλη κατασταση της υγειας μου θα πρεπει να με αφορα πολυ περισσοτερο απο τον καθε αλλο και να εχω φροντισει γι' αυτη, πριν το ζητησει καποιος αλλος απο μενα.
Ακομα και το να προτρεψω καποιον γι αυτες τις εξετασεις, θα το εκανα απο ενδιαφερον για εκεινον και οχι ωστε να ολοκληρωσω μαζι του τη σχεση μας. Το θεωρω το λιγοτερο υποτιμητικο και προσβλητικο.

Βεβαια μπορει οντως να ζω στον κοσμο μου, αλλα ευτυχως που χωρανε λιγοι και καλοι μεσα σε αυτον και δεν εχω πολλες ανησυχιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στο ερωτημα μου : Δλδ την ευθυνη του να μεταδωσουμε κατι στον αλλον δεν την αναγνωριζεις ;
Απαντας : προσωπικα με ενδιαφερει εγω τι κανω με τον εαυτο μου.
Αρα η απαντηση σου η σαφης ειναι : "ναι, δεν αναγνωριζω καμια ευθυνη για το οτι μπορει να μεταδωσω κατι στον αλλον" ;

Νομιζω οτι η καλη κατασταση της υγειας μου θα πρεπει να με αφορα πολυ περισσοτερο απο τον καθε αλλο και να εχω φροντισει γι' αυτη, πριν το ζητησει καποιος αλλος απο μενα.
Δεν μιλαμε γενικα και αοριστα για την καλη κατασταση της υγειας μας, αλλα για Σεξουαλικως διδιδομενα νοσηματα. Και σαφως και ενδιαφερει και τον αλλον, αφου θετει την εμπιστοσυνη του και την υγεια του στα χερα μας. Και μεις τη δικα μας.

Ακομα και το να προτρεψω καποιον γι αυτες τις εξετασεις, θα το εκανα απο ενδιαφερον για εκεινον και οχι ωστε να ολοκληρωσω μαζι του τη σχεση μας. Το θεωρω το λιγοτερο υποτιμητικο και προσβλητικο.
Τι προσβαλει ακριβως αληθεια ; αυτο που ειπε η Resident, οτι ειναι σαν να σου λεει οτι εισαι ανευθυνο ατομο ; Μα δεδομενων των στοιχειων που παρεθεσα, μπορει να μην ξερει καν καποιος οτι εχει κατι. Και εμμεσως, επειδη δεν ενημερωθηκε ή επειδη ηδη απο μονος του δεν κανει περιοδικα εξετασεις, ναι εχει μια δοση ανευθυνοτητας. Μαλλον το να μας το επισημαινουν μας προσβαλλει πιο πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στο ερωτημα μου : Δλδ την ευθυνη του να μεταδωσουμε κατι στον αλλον δεν την αναγνωριζεις ;
Απαντας : προσωπικα με ενδιαφερει εγω τι κανω με τον εαυτο μου.
Αρα η απαντηση σου η σαφης ειναι : "ναι, δεν αναγνωριζω καμια ευθυνη για το οτι μπορει να μεταδωσω κατι στον αλλον" ;

Να διαβαζεις καλυτερα τα ποστ των αλλων, ωστε να γλυτωσεις δυο τινα...
1ον δεν θα κανεις τοσες διευκρινιστικες ερωτησεις & 2ον δε θα βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα.
Διαβασε παλι το ποστ μου στο συνολο και μην απομονωνεις προτασεις θετοντας τις ως απαντησεις στις ερωτησεις που ευλπιστεις να απαντηθουν!


Δεν μιλαμε γενικα και αοριστα για την καλη κατασταση της υγειας μας, αλλα για Σεξουαλικως διδιδομενα νοσηματα. Και σαφως και ενδιαφερει και τον αλλον, αφου θετει την εμπιστοσυνη του και την υγεια του στα χερα μας. Και μεις τη δικα μας.
Πλακα με κανεις, ραιτ?!
Σε ποια κατασταση βρισκεται η υγεια μας αφορα και αυτο που συζηταμε. Την κολοκυθια θα παιξουμε?!
Η απαντηση μου για αλλη μια φορα ειναι η παρακατω:

Νομιζω οτι η καλη κατασταση της υγειας μου θα πρεπει να με αφορα πολυ περισσοτερο απο τον καθε αλλο και να εχω φροντισει γι' αυτη, πριν το ζητησει καποιος αλλος απο μενα.
Τι προσβαλει ακριβως αληθεια ; αυτο που ειπε η Resident, οτι ειναι σαν να σου λεει οτι εισαι ανευθυνο ατομο ; Μα δεδομενων των στοιχειων που παρεθεσα, μπορει να μην ξερει καν καποιος οτι εχει κατι. Και εμμεσως, επειδη δεν ενημερωθηκε ή επειδη ηδη απο μονος του δεν κανει περιοδικα εξετασεις, ναι εχει μια δοση ανευθυνοτητας. Μαλλον το να μας το επισημαινουν μας προσβαλλει πιο πολυ..
Πρεπει να σε καλυπτει το παρακατω...
Νομιζω οτι η καλη κατασταση της υγειας μου θα πρεπει να με αφορα πολυ περισσοτερο απο τον καθε αλλο και να εχω φροντισει γι' αυτη, πριν το ζητησει καποιος αλλος απο μενα.
Ειναι στο χερι μας να ξερουμε τι μας γινεται και οφειλουμε να φροντισουμε γι αυτο, πριν τον οποιονδηποτε. Και να ειμαστε πολυ προσεxτικοι επισης και με τις επιλογες μας.
Μη με αναγκασεις να τα γραψω αλλη μια φορα, δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να διαβαζεις καλυτερα τα ποστ των αλλων, ωστε να γλυτωσεις δυο τινα...
1ον δεν θα κανεις τοσες διευκρινιστικες ερωτησεις & 2ον δε θα βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα.
Δεν απομονωσα τιποτα. Μαλιστα παρεθεσα την ερωτηση μου ξανα, μαζι με αυτο που απαντησες, και ξαναρωτησα διευκρινηση για το τι λες. Και τωρα μου απαντας "διαβαζε καλυτερα", αντι να απαντησεις αν καταλαβα καλα ή οχι. Υπεκφυγη λεγεται αυτο νομιζω..

Πλακα με κανεις, ραιτ?! Σε ποια κατασταση βρισκεται η υγεια μας αφορα και αυτο που συζηταμε. Την κολοκυθια θα παιξουμε?!
Δεν μπορει να μην συνειδητοποιεις την διαφορα στα παρακατω :

1.
"Νομιζω οτι η καλη κατασταση της υγειας μου θα πρεπει να με αφορα πολυ περισσοτερο απο τον καθε αλλο και να εχω φροντισει γι' αυτη, πριν το ζητησει καποιος αλλος απο μενα. " (που ειπες εσυ και που ειναι γενικο και αφορα ΚΑΘΕ θεμα υγειας, ΑΣΧΕΤΑ αν ειναι μεταδοτικο ή οχι)

2. "Η υγεια μας σε σχεση με σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα, δεν αφορα μονο εμας, αλλα και το ατομο στο οποιο θα μεταδοθουν".


Αλλά τελικα μαλλον εχεις απαντησει :
Ειναι καλο να ξερει ο καθενας για τον εαυτο του, εαν ειναι ολα οκ ή οχι και δεν ειναι απαραιτητο να το μαθει πριν ολοκληρωσει με καποιον. Οφειλει για τον ιδιο του τον εαυτο να γνωριζει εαν ειναι υγιης.
Το bold νομιζω ειναι σαφες. Συγνωμη που δε το πιστευαν τα ματια μου και προσπαθησα να το διευκρινησω.
Αν πιστευεις πως δεν ειναι απαραιτητο να ξερουμε σιγουρα αν ειμαστε υγιεις, πριν κανουμε σεξ με καποιον (και κατ επεκταση ουτε μας νοιαζει αν ειναι αυτος, αφου δε θα του το ζητησουμε), τοτε πραγματικα απορω και λυπαμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλα ανεφερα οτι απομονωνεις ο,τι θελεις καθε φορα!
Ειναι στο χερι μας να ξερουμε τι μας γινεται και οφειλουμε να φροντισουμε γι αυτο, πριν τον οποιονδηποτε. Και να ειμαστε πολυ προσεxτικοι επισης και με τις επιλογες μας.
Το παραπανω δε σε καλυπτει?! Τι ακριβως δεν καταλαβαινεις?!
Οσον αφορα σε αυτο:
Ειναι καλο να ξερει ο καθενας για τον εαυτο του, εαν ειναι ολα οκ ή οχι και δεν ειναι απαραιτητο να το μαθει πριν ολοκληρωσει με καποιον. Οφειλει για τον ιδιο του τον εαυτο να γνωριζει εαν ειναι υγιης.
Η λεξη "απαραιτητο" αναφερεται στο "πριν" στο ποτε δλδ θα ενημερωθει καποιος για την υγεια του! Εν ολιγοις στο χρονικο διαστημα κατα το οποιο θα εχει φροντισει να κανει εξετασεις για το οτιδηποτε, ακομα και για ΣΜΝ!
Στο πορτοκαλι δεν επρεπε να δωσουμε βεβαια σημασια...Το ερμηνευουμε οπως καταλαβαινουμε και τελος!:)

Οκ τωρα?!:)
Και σου ειπα βρε Λορυ να μη με αναγκασεις να γραφω παλι τα ιδια...
Την τριτη φορα καιγεσαι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Xμμμ...

Όταν αποφασίσαμε να βγάλουμε το προφυλακτικό γιατί δεν θέλαμε άλλο κάναμε μαζί και οι δυο εξετάσεις... 'Ηταν κοινή απόφαση...
Δεν με χάλασε...αντίθετα το είπε πριν το πω εγώ....
Μου έφυγε κι ένα βάρος μην νομίζει ότι εγώ νομίζω κλπ....

Δεν θεωρώ ότι με μειώνει....
Αντίθετα το θεωρώ προϋπόθεση για να απαρνηθώ το προφυλακτικό....
Γιατί δεν μπορώ προσωπικά να ζω με το άγχος μην έχει κάτι...και να έχει και ο ίδιος το ίδιο άγχος για εμένα....

Προσωπικά δεν θέλω δυσάρεστες εκπλήξεις σε αυτό τον τομέα για κανένα λόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όσο κι αν το θεωρώ μάλλον υπέρ του το να ζητήσει εξετάσεις γενικά, το να τις συνδέσει με την έναρξη της σεξουαλικής μας ζωής, θα με οδηγούσε στο να σκεφτώ πολύ ύποπτα πράγματα. Κι όχι δεν εννοώ πως θα θεωρούσα πως με θεωρεί εύκολη. Αλλά είναι γνωστό πως πχ το AIDS μπορεί να κάνει και έξι μήνες να φανεί σε εξετάσεις. Γιατί λοιπόν ο τύπος να θέλει να ξεκινήσουμε εξαρχής να κάνουμε σεξ ΧΩΡΙΣ προφυλακτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αλλά είναι γνωστό πως πχ το AIDS μπορεί να κάνει και έξι μήνες να φανεί σε εξετάσεις. Γιατί λοιπόν ο τύπος να θέλει να ξεκινήσουμε εξαρχής να κάνουμε σεξ ΧΩΡΙΣ προφυλακτικό;

Η δημοσκόπηση αναφέρεται για τις εξετάσεις πριν τη πρώτη φορά που θα γίνει σεξ, για προληπτικούς λόγους γενικώς και όχι με σκοπό να γίνεται σεξ χωρίς προφυλακτικό.
Προσωπικά ακόμα και μετά από εξετάσεις θα χρησιμοποιούσα προφυλακτικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Η δημοσκόπηση αναφέρεται για τις εξετάσεις πριν τη πρώτη φορά που θα γίνει σεξ, για προληπτικούς λόγους γενικώς και όχι με σκοπό να γίνεται σεξ χωρίς προφυλακτικό.
Προσωπικά ακόμα και μετά από εξετάσεις θα χρησιμοποιούσα προφυλακτικό :)


Αμ, μπράβο χαίρομαι που το ξεκαθάρισες γιατί κι εγώ αυτό είχα καταλάβει από την αρχή ότι μιλάμε για πριν την πρώτη φορά ...

Να φτιάξω λοιπόν κι εγώ ένα σενάριο και παράλληλα να θέσω και το βασικό ερώτημα ?

Έστω λοιπόν ότι γνωρίζετε ένα άτομο , σας αρέσει βγαίνετε , αρχίζετε να το ερωτεύεστε και μετά από πόσους καφέδες , σινεμά , βόλτες κλπ ( για να μην αναφερθώ για σεξ στο 1ο - 2ο ραντεβού γιατί εκεί πια , θα πρέπει να έχεις τον μικροβιολόγο στο τσεπάκι σου πριν βγεις ραντεβού )
θέλετε πλέον να προχωρήσετε εις τα ενδότερα τι θα κάνετε ?
Γιατί όπως σωστά ανέφερε και η Κωνσταντίνα οι εξετάσεις για aids κάνουν πολύ καιρό να βγουν και για να είναι σίγουρα τα αποτελέσματα πρέπει να επαναληφθούν σε 6 μήνες , τουλάχιστον εγώ αυτό γνωρίζω . ( όποιος είναι μικροβιολόγος ή γιατρός ας μας δώσει τα φώτα του )
Τότε ?
Τότε τι γίνεται δηλαδή ?
Όχι σεξ μέχρι νεοτέρας ?
Για πόσο ?
Για κανένα χρόνο ας πούμε ?


Η περίπτωση που ανέφερε η Βίκυ είναι τελείως διαφορετική είναι η σχεση της , ο άνθρωπος της και αποφάσισαν να μην χρησιμοποιούν πλεον προφυλακτικό , εκεί φυσικά και έχεις όοολη την άνεση να προτείνεις εξετάσεις και δεν το συζητώ και επιβάλλονται θαρρώ .
Όταν όμως είσαι στας αρχάς του έρωτος μαζί με τα σορόπια και τα γλυκόλογα εκεί που θα λες : είσαι το φως των ματιών μου , πρώτη φορά μου ( ξανά )συμβαίνει να νιώθω έτσι ....ε,ε.....ε.....( πετάς και την απόλυτη ατάκα του πάθους ) και μια και το συζητάμε δεν ρίχνεις κι ένα κάρο εξετάσεις να ανάψουν πιο πολύ τα αίματα ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top