Αναγνώριση μεταπτυχιακού/διδακτορικού διπλώματος απο ΤΕΕ

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αν κάποιος πάρει το πτυχίο των βασικών σπουδών του από σχολή που δεν είναι πολυτεχνική και συνεχίσει μεταπτυχιακές σπουδές ειδίκευσης σε πολυτεχνική σχολή της Ελλάδας ή του εξωτερικού, αναγνωρίζεται σαν μηχανικός απ' το ΤΕΕ; Είχα μια συζήτηση πριν σχετικά με το θέμα αυτό, αλλά κάποιος επέμενε ότι δίνουν σημασία στη βασική εκπαίδευση για να σε κατοχυρώσουν ως μηχανικό και μου φαίνεται κομματάκι περίεργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν κάποιος πάρει το πτυχίο των βασικών σπουδών του από σχολή που δεν είναι πολυτεχνική και συνεχίσει μεταπτυχιακές σπουδές ειδίκευσης σε πολυτεχνική σχολή της Ελλάδας ή του εξωτερικού, αναγνωρίζεται σαν μηχανικός απ' το ΤΕΕ;
όχι
Είχα μια συζήτηση πριν σχετικά με το θέμα αυτό, αλλά κάποιος επέμενε ότι δίνουν σημασία στη βασική εκπαίδευση για να σε κατοχυρώσουν ως μηχανικό και μου φαίνεται κομματάκι περίεργο...
κακώς σου φάνηκε περιέργο, έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
:mad:

...Σε 2 χρόνια από τώρα βρήκαν να την κάνουν πολυτεχνική τη σχολή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν έχει αναδρομική ισχύ? Συνήθως αυτά έχουν.

Επίσης (παρεμπιπτόντως καθαρά), ούτε το ανάποδο παίζει. Δλδ, όπως ο φυσικός/πληροφορικάριος [μιλάω για την δική μου σχολή και πτυχία εκτός απο ΗΜΜΥ που παίζουν εδώ] που κάνει MSc/PhD στους ΗΜΜΥ δεν γίνεται "μηχανικός" (πχ. το ΕΜΠ απονέμει τον τίτλο του "Διδάκτορα Μηχανικού ΕΜΠ" στους αποφοίτους πολυτεχνικών σχολών και τον τίτλο του "Διδάκτορα ΕΜΠ" για τους αποφοίτους μη πολυτεχνικών σχολών) έτσι και αν ένας μηχανικός ακολουθήσει μεταπτυχιακές σπουδές σε άλλο κλάδο/στο πανεπιστήμιο δεν...αποποιείται την ιδιότητα του μηχανικού.

Βάση πτυχίου πάει και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Res:
δεν έχει αναδρομική ισχύ? Συνήθως αυτά έχουν.
Αν εννοείς αυτό που νομίζω (:P), είχα ρωτήσει κάποιον καθηγητή και μου είπε ότι ο μόνος τρόπος για να κατοχυρωθώ σαν μηχανικός είναι είτε το να παρατείνω "επίτηδες" τις σπουδές μου (ενώ μπορώ να τελιώσω τη σχολή σε 4 χρόνια, να περιμένω ακόμα 1 χρόνο το λιγότερο...) ή να ξανακάνω πτυχιακή μόλις η σχολή γίνει πολυτεχνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top