Σχολές Ψυχολογίας vs Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ vs Θεάτρου vs Κινηματογράφου

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα καθώς ο τίτλος είναι πολύ γενικός.
Ενδιαφέρομαι για τα 4 εξής τμήματα: Ψυχολογίας, Δημοσιογραφίας, Θεάτρου και κινηματογράφου. Φέτος θα ξεκινήσω την 3η λυκείου και προβληματίζομαι ως προς την σειρά που θα τα βάλω στο μηχανογραφικό. Γνωρίζω ότι και τα τέσσερα είναι διαφορετικά μεταξύ τους και ότι ακόμα έχω κάποιο χρόνο για να αποφασίσω, παρ'όλα αυτά θα με βοηθούσε πάρα πολύ αν κάποιοι που είναι/ήταν φοιτητές σε ένα από τα παραπάνω τμήματα μου έδιναν πληροφορίες για αυτά:) Έχω ήδη δει τους οδηγούς σπουδών, όσο μπορώ το έχω ψάξει οπότε υπάρχει μια γενική εικόνα, αλλά θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη ή την εμπειρία των ίδιων των φοιτητών. Τι προοπτικές έχει η κάθε σχολή; Πως σας φαίνονται εσάς τα μαθήματα; Τι σας αρέσει παραπάνω στη σχολή και τι λιγότερο; Γιατί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ψυχολογία μέχρι πριν 10 έτη, δεν υπήρχε στον επαγγελματικό χάρτη. Όχι επειδή δεν ήταν καλη σχολή, ίσα ίσα απλά σαν κράτος υπολειτουργούσαμε. Αυτή τη στιγμή η ψυχολογία μαζί με το κοινωνικό λειτουργό, έχουν φουλ δουλειά. Δεν υπάρχει εταιρεία σοβαρή και μεγάλη αλλά και ΜΚΟ που να μην έχουν ψυχολόγο. Να ξέρεις όμως για τη ψυχολογία θα χρειαστείς ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, αργότερα. Όπως επίσης θα πρέπει να μπεις από νωρίς στο ζουμί του επαγγέλματος , δουλεύοντας σε σεμινάρια, συμβουλευτικά από νωρίτερα

η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ, η αγαπημένη μας δημοσιογραφία και πηγή ονείρου από νεότερα παιδιά. Ωραίο επάγγελμα, αλλά Χαρά πρέπει να το αγαπάς πολύ για να το κάνεις , να αντέξεις και να ανταμειφθείς. Δεν το κάνεις για επιβίωση. Οι δημοσιογράφοι περνάνε τη χειρότερη φάση της ιστορία τους. Το επάγγελμα το ίδιο. Όχι μόνο εδώ, αλλά ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. Οπότε μακρυά. Κάντο χόμπι. Ξεκίνα και γράφε σε σαιτ, και θα έρθει η στιγμή να το κάνεις και σαν επάγγελμα. Αν πάλι θες να πλαισιώσεις τις γνώσεις του τι να πω. Να ξέρεις ότι θα έχεις αναξιοκρατία, αργές πληρωμές έως μηδαμινές

ΘΕΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ: Πολύ ωραία σχολή. Είχε περάσει μια συμμαθητρία μου στη Θεσσαλονίκη το 2011. Κοίτα, το θέμα είναι να βλέπεις το μετά... να σκέφτεσαι με τη λογική και όχι με το συναίσθημα. Καλύτερα πήγαινε βγάλε τη σχολή ψυχολογίας, και μετά πήγαινε σε μια ιδιωτική και βγάλε κινηματογράφου ή δημοσιογραφία.

Επειδή είσαι νέα, και εγώ κάποτε σκεφτόμουν με το συναίσθημα οταν ήμουν 17, μεγάλωσα και στα 25 μου έμαθα να σκέφτομαι με λογική, γιατί με ζορίζει το αύριο.

Καλή επιτυχία
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Χαρά, ξεκάθαρα τη μεγαλύτερη επαγγελματική προοπτική απο τις σχολές που ανέφερες την έχει η ψυχολογία, η οποία αναπτύσσεται διαρκώς ως επιστήμη και έχει σχεδόν πάντα θέσεις εργασίας (γιατί μην ξεχνάμε πως μπορείς να ανοίξεις και δικό σου γραφείο αν δε σε προσλάβει κάποιος). Επιπλέον, έχει τρομερό ερευνητικό ενδιαφέρον αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Απλά πρόσεξε: πολλά άτομα πηγαίνουν ψυχολογία επειδή δεν γνωρίζουν πόσο πραγματικά δύσκολη είναι - το τμήμα μου προσφέρει μαθήματα ψυχολογίας και παρόλο που εγώ ήμουν προετοιμασμένη, οι περισσότεροι συμφοιτητές μου αντίκρυσαν άλλη εικόνα απο εκείνη που είχαν στο μυαλό τους.

Πέρα απο αυτό, ενδιαφέρον μου φαίνεται το τμήμα Κινηματογράφου, αλλά σκέψου το ενδεχόμενο της επαγγελματικής αποκατάστασης. Τα ίδια και για το τμήμα Θεάτρου.

Προσωπικά, το τμήμα Δημοσιογραφίας πάντοτε μου φαινόταν αδιάφορο, αλλά μπορώ να καταλάβω γιατί σε ενδιαφέρει. Η αλήθεια είναι πως τα τρία τελευταία μπορείς να τα αξιοποιήσεις, όπως είπε και ο προλαλήσαντας, ως χόμπι και να ασχοληθείς αργότερα σε επίπεδο σπουδών.

Αλλά μην παίρνεις τοις μετρητοίς τις δικές μας απόψεις εδώ - είναι απλώς συμβουλές. Έχεις μπροστά σου έναν ολόκληρο χρόνο να αποφασίσεις, να ψάξεις και να δεις τι θέλεις να κάνεις με το μέλλον σου. Αν νιώθεις πιο άνετα στο Κινηματογράφου ή στη Δημοσιογραφία απο την Ψυχολογία πχ, αυτά να ακολουθήσεις. Έχε ένα πλάνο στο νου σου κατά τη διάρκεια της χρονιάς ενώ θα τα ψάχνεις και θα προετοιμάζεσαι για τις Πανελλήνιες. Και στην τελική, όταν τελείωσεις με όλο αυτό και βγουν τα αποτελέσματα, ακολούθησε την καρδιά σου και βάλτες με σειρά προτίμησης - πίστεψε με, δεν θα απογοητευτείς αν λειτουργήσεις έτσι στο μηχανογραφικό σου. :)

Καλή επιτυχία με τις Πανελλήνιες! <3
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ είμαι της άποψης ότι όλα τα επαγγέλματα κάνουν το κύκλο τους. Δηλαδή, ότι κλείνει κάποια στιγμή ξανα-ανοίγει. Ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή. Μπορεί η δημοσιογραφία, ή ο κινηματογράφος να είναι στα τοπ επαγγέλματα σε λίγα χρόνια.

Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Επέλεξε αυτό που σου αρέσει να κάνεις. Αλλά προτού κάνεις κάτι τέτοιο επέλεξε να πας να τα δεις από κοντά. Ρωτώντας ειδικούς. Αυτή είναι η πιο σωστή κίνηση

Καλή επιτυχία
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους τρεις σας :) Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη, θα έλεγα ότι τείνω πιο πολύ προς την ψυχολογία ή το θέατρο.
Όμως, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μ'αρέσουν μόνο ορισμένα πράγματα στη κάθε σχολή (π.χ στη ψυχολογία, με ενδιαφέρει πάρα πολύ η εγκληματολογία ως μεταπτυχιακό), που είναι πιθανόν και ο λόγος που δυσκολεύομαι τόσο να αποφασίσω. Προσπαθώ να σκέφτομαι ρεαλιστικά (επαγγελματική αποκατάσταση) αλλά απ'την άλλη, θα ήθελα να διαλέξω το επάγγελμα που μου αρέσει και με κάνει χαρούμενη. Ίσως για αυτόν τον τρόπο σκέψης να φταίει ο ενθουσιασμός μου και το νεαρό της ηλικίας μου - όμως δε μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Δε θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που δε με γεμίζει.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή η ψυχολογία μαζί με το κοινωνικό λειτουργό, έχουν φουλ δουλειά. Δεν υπάρχει εταιρεία σοβαρή και μεγάλη αλλά και ΜΚΟ που να μην έχουν ψυχολόγο.

Οι κοινωνικοί λειτουργοί έχουν φουλ δουλειά επειδή έσκασε η μεταναστευτική κρίση το '15. Το ίδιο δεν ισχύει για τους ψυχολόγους. Ωφελήθηκαν και αυτοί βέβαια από το μεταναστευτικό, όμως οι θέσεις ψυχολόγων εκεί είναι λιγότερες και ο ανταγωνισμός μεγαλύτερος.

Επιπλέον κάποιος πρέπει να αναλογιστεί και το μεταναστευτικό ως πεδίο εργασίας. Ο λόγος που υπάρχει είναι γιατί έπεσε χρήμα από ΕΕ, εφόσον ακόμα θεωρείται πως η Ελλάδα περνάει περίοδο προσφυγικής κρίσης. Αυτό κάποια στιγμή θα σταματήσει. Σε 5, σε 10 χρόνια δε ξέρω, αλλά δεν θα κρατήσει για πάντα. Ήδη έχουν αρχίσει να μειώνονται οι διαθέσιμες θέσεις σε σχέση με το 2016 και 2017.

Και οι ψυχολόγοι και οι κοινωνικοί λειτουργοί θα έχουν μεγάλο θέμα όταν σκάσει η φούσκα. Θέσεις σε νοσοκομεία και κέντρα υγείας πλέον δύσκολα ανοίγουν, και αν ανοίξουν θα έχεις να ανταγωνιστείς άπειρο κόσμο. Το να ανοίξεις δικό σου γραφείο έχει τις δικές του μεγάλες δυσκολίες.

Τέλος, το ότι κερδοσκοπικές εταιρίες προσλαμβάνουν ψυχολόγους είναι ένας μεγάλος μύθος.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους τρεις σας :) Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη, θα έλεγα ότι τείνω πιο πολύ προς την ψυχολογία ή το θέατρο.
Όμως, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μ'αρέσουν μόνο ορισμένα πράγματα στη κάθε σχολή (π.χ στη ψυχολογία, με ενδιαφέρει πάρα πολύ η εγκληματολογία ως μεταπτυχιακό), που είναι πιθανόν και ο λόγος που δυσκολεύομαι τόσο να αποφασίσω. Προσπαθώ να σκέφτομαι ρεαλιστικά (επαγγελματική αποκατάσταση) αλλά απ'την άλλη, θα ήθελα να διαλέξω το επάγγελμα που μου αρέσει και με κάνει χαρούμενη. Ίσως για αυτόν τον τρόπο σκέψης να φταίει ο ενθουσιασμός μου και το νεαρό της ηλικίας μου - όμως δε μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Δε θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που δε με γεμίζει.

Όπως και να’χει, όταν τελικά περάσεις σε μια σχολή και παρακολουθήσεις τα μαθήματα, θα δεις ότι ίσως είναι λίγο διαφορετικά απ’ο,τι τα φανταζόσουν. Μπορεί να λες τώρα ότι σου αρέσουν κάποιοι τομείς αλλά το θέμα είναι αυτό, δεν ξερεις ποσα μπορεί να σου προσφέρει στην πραγματικότητα η συγκεκριμένη σχολή. Μπορεί στην πορεία να ανακαλύψεις ότι ο τομέας που σου άρεσε τελικά δεν σου αρέσει και τόσο ή να ανακαλύψεις την κλίση σου σε κάποιο άλλο κομματι. Και επίσης, είναι λογικό να μην σου αρέσουν τα πάντα από μια επιστήμη που έχει τόσο μεγάλο εύρος.
Το κακό με την ψυχολογία είναι ότι χρειάζεσαι απαραιτητα μεταπτυχιακό, και αναλόγως το αντικείμενο που θα επιλέξεις, στην Ελλάδα ίσως θα είναι δύσκολο να σε δεχτούν. Σε αρκετά μεταπτυχιακά, η ζήτηση εκ μέρους των φοιτητών είναι τεράστια αλλά στο τέλος δέχονται πολύ λίγα άτομα. Οπότε να έχεις στο μυαλό σου και την προοπτική να φύγεις στο εξωτερικό. Θέλει αρκετό ψάξιμο γενικά, όπως και κάθε σχολή άλλωστε, αλλά από αυτές τις τρεις που προτείνεις νομιζω ότι ειναι η πιο safe επιλογή. Μπορείς να ασχοληθείς με το θέατρο ερασιτεχνικά, παράλληλα με τις σπουδες σου, να γίνεις μέλος κάποιας θεατρικής ομάδας και αν δεις ότι αυτό είναι το μεράκι σου, να το συνεχίσεις επαγγελματικά.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Όπως και να’χει, όταν τελικά περάσεις σε μια σχολή και παρακολουθήσεις τα μαθήματα, θα δεις ότι ίσως είναι λίγο διαφορετικά απ’ο,τι τα φανταζόσουν. Μπορεί να λες τώρα ότι σου αρέσουν κάποιοι τομείς αλλά το θέμα είναι αυτό, δεν ξερεις ποσα μπορεί να σου προσφέρει στην πραγματικότητα η συγκεκριμένη σχολή. Μπορεί στην πορεία να ανακαλύψεις ότι ο τομέας που σου άρεσε τελικά δεν σου αρέσει και τόσο ή να ανακαλύψεις την κλίση σου σε κάποιο άλλο κομματι. Και επίσης, είναι λογικό να μην σου αρέσουν τα πάντα από μια επιστήμη που έχει τόσο μεγάλο εύρος.

Συμφωνώ, αυτός είναι και ο λόγος που ήθελα και άτομα που φοιτούν σε μία από τις 4 σχολές να μου πουν πώς τα βλέπουν τα πράγματα, τις εμπειρίες τους ή ό,τι άλλο θα ήταν χρήσιμο!
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Θεωρώ πάντως ότι η κινηματογράφου έχει καλύτερη αποκατάσταση από την ψυχολογία. Αυτή την στιγμή γνωρίζω 3 αποφοίτους ψυχολογίας όπου ο ένας ξαναδινει πανελλήνιες για ιατρική, ο δεύτερος κάνει μεταπτυχιακό και ελπίζει να ασχοληθεί με την έρευνα και η τρίτη δουλεύει σε ξενοδοχειακή επιχείρηση του θείου της. Στην κινηματογράφου απ'την άλλη που έχω γνωστούς βλέπω ότι δίνει ευκαιρίες σε αυτούς που σπουδαζουν, προφανώς όχι για να γίνουν εκκατομυριουχοι και να εργάζονται στο Χόλλυγουντ αλλά για να βγάζουν τα προς το ζην
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Θεωρώ πάντως ότι η κινηματογράφου έχει καλύτερη αποκατάσταση από την ψυχολογία. Αυτή την στιγμή γνωρίζω 3 αποφοίτους ψυχολογίας όπου ο ένας ξαναδινει πανελλήνιες για ιατρική, ο δεύτερος κάνει μεταπτυχιακό και ελπίζει να ασχοληθεί με την έρευνα και η τρίτη δουλεύει σε ξενοδοχειακή επιχείρηση του θείου της. Στην κινηματογράφου απ'την άλλη που έχω γνωστούς βλέπω ότι δίνει ευκαιρίες σε αυτούς που σπουδαζουν, προφανώς όχι για να γίνουν εκκατομυριουχοι και να εργάζονται στο Χόλλυγουντ αλλά για να βγάζουν τα προς το ζην


Γενικά και εγώ έχω ακούσει ότι η ψυχολογία έχει αποκατάσταση. Θα μπορούσε απλά έτυχε στην περίπτωση των γνωστών σου;
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γενικά και εγώ έχω ακούσει ότι η ψυχολογία έχει αποκατάσταση. Θα μπορούσε απλά έτυχε στην περίπτωση των γνωστών σου;


Και αρκετοί γνωστοί μου στην ίδια φάση είναι για να πω την αλήθεια. Δεν νομίζω ότι η αποκατάσταση είναι τόσο εύκολη όσο ακούγεται για την συγκεκριμένη σχολή, απλά είναι μια σειφ επιλογή...
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να πω λίγο ότι για το θέμα του κινηματογράφου παίζει ρόλο και το ταλέντο... :)

Γενικά πάντως όλοι έχουμε εμπειρίες που τείνουμε να γενικεύουμε. Και σίγουρα κάτι σου αρέσει περισσότερο. Αυτό να ακολουθήσεις!
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Και αρκετοί γνωστοί μου στην ίδια φάση είναι για να πω την αλήθεια. Δεν νομίζω ότι η αποκατάσταση είναι τόσο εύκολη όσο ακούγεται για την συγκεκριμένη σχολή, απλά είναι μια σειφ επιλογή...

Δεν γνωρίζω σίγουρα οπότε δε μπορώ και να το αμφισβητήσω :)
Απλά μου κάνει εντύπωση, γιατί ειδικά για το τμήμα κινηματογράφου (κακά τα ψέμματα), έχω ακούσει ότι δε λειτουργεί υπό τις καλύτερες συνθήκες. Υπάρχει υποχρηματοδότηση, οι εγκαταστάσεις δεν είναι καλές... Και αυτά είναι μόνο μερικά. Δε ξέρω κατά πόσο ισχύουν ή αν κάτι έχει αλλάξει τώρα.

Να πω λίγο ότι για το θέμα του κινηματογράφου παίζει ρόλο και το ταλέντο... :)

Γενικά πάντως όλοι έχουμε εμπειρίες που τείνουμε να γενικεύουμε. Και σίγουρα κάτι σου αρέσει περισσότερο. Αυτό να ακολουθήσεις!


Εννοείται, το ίδιο ισχύει και για το τμήμα θεάτρου.
Αυτό θέλω να κάνω, αλλά δεν είμαι σίγουρη ποιο από τα τμήματα που προανέφερα μ'αρέσει παραπάνω :)
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εννοείται, το ίδιο ισχύει και για το τμήμα θεάτρου.

Επειδή αναφέρεις πως το τμήμα θεάτρου απαιτεί ταλέντο, από όσο γνωρίζω από το συγκεκριμένο τμήμα βγαίνεις θεατρολόγος, όχι ηθοποιός. Ίσως να σκεφτείς και με ποιόν τρόπο σε ενδιαφέρει το θέατρο. Σε ενδιαφέρει να παίζεις ή να σκηνοθετείς ή ίδια ή σε ενδιαφέρει να βλέπεις παραστάσεις και να τις κρίνεις π.χ.; Γιατί αν σε ενδιαφέρει να γίνεις ηθοποιός το τμήμα θεατρικών σπουδών δεν είναι το κατάλληλο. Επίσης πιστεύω πως το θέατρο, ειδικά ως ηθοποιός μπορεί να συνδυαστεί και με μια άλλη σχολή σαν χόμπυ ή ακόμα και σε μια ιδιωτική σχολή παίρνοντας λίγα μαθήματα/σεμινάρια ανα εξάμηνο.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Επειδή αναφέρεις πως το τμήμα θεάτρου απαιτεί ταλέντο, από όσο γνωρίζω από το συγκεκριμένο τμήμα βγαίνεις θεατρολόγος, όχι ηθοποιός. Ίσως να σκεφτείς και με ποιόν τρόπο σε ενδιαφέρει το θέατρο. Σε ενδιαφέρει να παίζεις ή να σκηνοθετείς ή ίδια ή σε ενδιαφέρει να βλέπεις παραστάσεις και να τις κρίνεις π.χ.; Γιατί αν σε ενδιαφέρει να γίνεις ηθοποιός το τμήμα θεατρικών σπουδών δεν είναι το κατάλληλο. Επίσης πιστεύω πως το θέατρο, ειδικά ως ηθοποιός μπορεί να συνδυαστεί και με μια άλλη σχολή σαν χόμπυ ή ακόμα και σε μια ιδιωτική σχολή παίρνοντας λίγα μαθήματα/σεμινάρια ανα εξάμηνο.


Για την ακρίβεια, από του θεάτρου βγαίνεις και ηθοποιός. Υπάρχουν κατευθύνσεις, όπως αναγράφονται και στο σάιτ τους: Δραματολογία-Παραστασιολογία, Σκηνογραφία-Ενδυματολογία, Υποκριτική, Σκηνοθεσία. Στη περίπτωση που διαλέξω το τμήμα θεάτρου, θα μπορούσα όταν τελειώσω να πάω σε μία ιδιωτική σχολή. Όμως, θεωρώ πώς καλό θα ήταν πρώτα να φοιτήσω σε ανώτατη και μετά σε ανώτερη σχολή.

Ευχαριστώ πάντως :)
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Για την ακρίβεια, από του θεάτρου βγαίνεις και ηθοποιός. Υπάρχουν κατευθύνσεις, όπως αναγράφονται και στο σάιτ τους: Δραματολογία-Παραστασιολογία, Σκηνογραφία-Ενδυματολογία, Υποκριτική, Σκηνοθεσία. Στη περίπτωση που διαλέξω το τμήμα θεάτρου, θα μπορούσα όταν τελειώσω να πάω σε μία ιδιωτική σχολή. Όμως, θεωρώ πώς καλό θα ήταν πρώτα να φοιτήσω σε ανώτατη και μετά σε ανώτερη σχολή.

Ευχαριστώ πάντως :)


Ναι, ακριβώς.
Παιδιά, ας είμαστε πιο προσεκτικοί όταν γράφουμε δημόσια σχετικά με το οτιδήποτε.
Μην γράφουμε χωρίς να έχουμε πλήρη γνώση.
Ειδικά για τα καλλιτεχνικά επαγγέλματα τα πράγματα είναι αρκετά ρευστά σε κάθε επίπεδο (το πρόβλημα ξεκινάει απο την παγίωση/έλλειψη μέριμνας για την παγίωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων...αλλά οκ...αυτό είναι μία αλλη συζήτηση).
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλά, αυτό ισχύει και για τη δημοσιογραφία! :)
Όπου και εκεί χρειάζεται ταλέντο, ψέματα δεν θα πω!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι Θεατρικών Σπουδών των Πανεπιστημίων της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης και της Πάτρας μπορούν να διορίζονται στην μέση εκπαίδευση για την συστηματική διδασκαλία μαθημάτων θεατρικής παιδείας σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 125/2000 (Φ.E.K. 111/6-4-2000 τ. Α΄) και την Υπουργική Απόφαση Δ2/13934/2-3-2001 (Φ.E.K. 202/2-3-2001 τ. Β΄). Το 2009 απόφοιτοι Τμημάτων Θεατρικών Σπουδών της χώρας συμμετείχαν σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ και προσελήφθησαν οι πρώτοι θεατρολόγοι στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Επίσης οι απόφοιτοι του τμήματος μπορούν να εργαστούν:
α) Στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ως θεατρολόγοι στα ολοήμερα δημοτικα σχολεία (ωρομίσθιοι). β) Σε θεατρικούς οργανισμούς ως δραματολόγοι, υπεύθυνοι καλλιτεχνικού προγραμματισμού, μεταφραστές, επιμελητές προγραμμάτων.
γ) Στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο ως επιστημονικοί σύμβουλοι και υπεύθυνοι για θεατρικές εκπομπές.
δ) Στον ημερήσιο και περιοδικό τύπο και σε εκδοτικούς οίκους ως κριτικοί, ειδικευμένοι στο θέατρο συντάκτες, υπεύθυνοι εκδόσεων και δραστηριοτήτων σχετικών με το θέατρο.
ε) Σε υπουργεία, νομαρχίες και στην Tοπική Aυτοδιοίκηση ως υπεύθυνοι θεατρικών και πολιτιστικών εκδηλώσεων.
στ Σε δραματικές σχολές ως καθηγητές.
ζ) Εφόσον συνεχίσουν μεταπτυχιακές σπουδές και αποκτήσουν διδακτορικό δίπλωμα, στα Πανεπιστημιακά Τμήματα Θεατρικών Σπουδών και στα Τμήματα των Φιλοσοφικών Σχολών ως ακαδημαϊκοί διδάσκοντες.
η) Σε ερευνητικά κέντρα ως μελετητές της ιστορίας και της θεωρίας του θεάτρου.
θ) Εφόσον σπουδάσουν σε δραματική σχολή, μπορούν να σταδιοδρομήσουν στο θέατρο ως σκηνοθέτες ή ηθοποιοί.


Από σαιτ τμήματος θεατρικών σπουδών. Ναι, μπορείς γενικά να γίνεις ηθοποιός και χωρίς να έχεις σπουδάσει, αλλά στόχος των τμημάτων θεατρικών σπουδών είναι το να προετοιμάσουν καθηγητές μέσης εκπαίδευσης του μαθήματος. Άρα αν ο προσωπικός της στόχος είναι κάποια στιγμή να γίνει ηθοποιός, θα βρει καλύτερη προετοιμασία σε κάποια άλλη σχολή. Αν και σαφώς μπορεί να συνδυάσει και τα δύο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mε ενδιαφέρει πάρα πολύ η εγκληματολογία ως μεταπτυχιακό.


Εφόσον σε ενδιαφέρει η εγκληματολογία ως μεταπτυχιακό να ξέρεις ότι προσφέρεται: 1) Από το τμήμα Κοινωνιολογίας του Παντείου (https://sociology.panteion.gr/images/Κανονισμος_ΠΜΣ_ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.pdf) και 2) Από τη Νομική Σχολή ΕΚΠΑ ως ειδίκευση με τίτλο "Εγκληματολογία και Αντεγκληματική Πολιτική" του μεταπτυχιακού "Ποινικές Επιστήμες" (στο πρόγραμμα αυτό εκτός από τους πτυχιούχους Νομικής Σχολής, με απόφαση της Σ.Ε., μπορούν να γίνουν δεκτοί και πτυχιούχοι Ανωτάτων Σχολών σε συναφή προς
το αντικείμενο της ειδίκευσης γνωστικά αντικείμενα πράγμα που δεν συμβαίνει σε ανάλογα μεταπτυχιακά των Νομικών Σχολών ΑΠΘ ΚΑΙ ΔΠΘ που δέχονται αποκλειστικά και μόνο πτυχιούχους Νομικής) (https://www.law.uoa.gr/fileadmin/law...ko/FEK_5552_T.B_2018_-_Poinikes_Epistimes.pdf).
Στα μεταπτυχιακά αυτά λοιπόν γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Ανωτάτων Σχολών με συναφή προς το αντικείμενο της ειδίκευσης, γνωστικά
αντικείμενα. Οπότε θα πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά προς ποιο προπτυχιακό πρόγραμμα θα στραφείς τώρα έτσι ώστε να έχεις αργότερα τη δυνατότητα επιλογής κάποιου από αυτά τα μεταπτυχιακά.
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι Θεατρικών Σπουδών των Πανεπιστημίων της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης και της Πάτρας μπορούν να διορίζονται στην μέση εκπαίδευση για την συστηματική διδασκαλία μαθημάτων θεατρικής παιδείας σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 125/2000 (Φ.E.K. 111/6-4-2000 τ. Α΄) και την Υπουργική Απόφαση Δ2/13934/2-3-2001 (Φ.E.K. 202/2-3-2001 τ. Β΄). Το 2009 απόφοιτοι Τμημάτων Θεατρικών Σπουδών της χώρας συμμετείχαν σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ και προσελήφθησαν οι πρώτοι θεατρολόγοι στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Επίσης οι απόφοιτοι του τμήματος μπορούν να εργαστούν:
α) Στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ως θεατρολόγοι στα ολοήμερα δημοτικα σχολεία (ωρομίσθιοι). β) Σε θεατρικούς οργανισμούς ως δραματολόγοι, υπεύθυνοι καλλιτεχνικού προγραμματισμού, μεταφραστές, επιμελητές προγραμμάτων.
γ) Στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο ως επιστημονικοί σύμβουλοι και υπεύθυνοι για θεατρικές εκπομπές.
δ) Στον ημερήσιο και περιοδικό τύπο και σε εκδοτικούς οίκους ως κριτικοί, ειδικευμένοι στο θέατρο συντάκτες, υπεύθυνοι εκδόσεων και δραστηριοτήτων σχετικών με το θέατρο.
ε) Σε υπουργεία, νομαρχίες και στην Tοπική Aυτοδιοίκηση ως υπεύθυνοι θεατρικών και πολιτιστικών εκδηλώσεων.
στ Σε δραματικές σχολές ως καθηγητές.
ζ) Εφόσον συνεχίσουν μεταπτυχιακές σπουδές και αποκτήσουν διδακτορικό δίπλωμα, στα Πανεπιστημιακά Τμήματα Θεατρικών Σπουδών και στα Τμήματα των Φιλοσοφικών Σχολών ως ακαδημαϊκοί διδάσκοντες.
η) Σε ερευνητικά κέντρα ως μελετητές της ιστορίας και της θεωρίας του θεάτρου.
θ) Εφόσον σπουδάσουν σε δραματική σχολή, μπορούν να σταδιοδρομήσουν στο θέατρο ως σκηνοθέτες ή ηθοποιοί.


Από σαιτ τμήματος θεατρικών σπουδών. Ναι, μπορείς γενικά να γίνεις ηθοποιός και χωρίς να έχεις σπουδάσει, αλλά στόχος των τμημάτων θεατρικών σπουδών είναι το να προετοιμάσουν καθηγητές μέσης εκπαίδευσης του μαθήματος. Άρα αν ο προσωπικός της στόχος είναι κάποια στιγμή να γίνει ηθοποιός, θα βρει καλύτερη προετοιμασία σε κάποια άλλη σχολή. Αν και σαφώς μπορεί να συνδυάσει και τα δύο.

Ναι, γνωρίζουμε τα σχετικά υπουργικά έγγραφα, και το γεγονός ότι στόχος των παν. τμημάτων Θεάτρου είναι τροφοδοτήσουν με επαρκές θεωρητικό υπόβαθρο τους εγγεγραμμένους φοιτητές, προκειμένου αυτοί να μπορέσουν να σταδιοδρομήσουν σε οποιαδήποτε θέση απαιτεί υψηλού επιπέδου γνώσεις δραματολογίας, διδακτικής του θεάτρου κλπ (είτε αυτό ονομάζεται "εκπαίδευση", είτε "στελέχωση φορέων πολιτισμού", "άσκηση κριτικής θεάτρου", "έρευνα"...).
Αυτό που πρέπει να επισημνθεί είναι ότι το (θ) που αναφέρεται στην εν λόγω περίσταση ουσιαστικά δεν έχει κανένα αντίκρυσμα όσο και να το αναλύσουμε, απο τη στιγμή που δεν υπάρχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος....ήτοι ως "ηθοποιός" δύναται να εργαστεί (νόμιμα) ο καθένας (ακόμα και αν οι μεταλυκ./τριτοβαθμ. σπουδές του είναι παντελώς άσχετες). Αν η κοπέλα επιθυμεί να αποκτήσει μία όσον το δυνατόν καλύτερη αντίληψη για τους κλάδους των θεατρικών σπουδών, καλό θα ήταν να φοιτήσει σε ένα παν. τμήμα Θεάτρου, και να ολοκληρώσει (μάλλον έπειτα) έναν κύκλο δραματικών σπουδλων δημ. ή ιδιωτ. σχολής, αναγνωρισμένης απο το αρμόδιο υπουργείο...αυτό προτείνεται και για άλλους λόγους (ένταξη σε ενεργούς θιάσους, γνωριμίες, κλπ).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top