Απορία στη Matlab GUI

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Προσπαθώ να δημιουργήσω έναν αλγόριθμο που εξάγει διαφορετική εικόνα λύσης ανάλογα με τον αριθμό σημείων διακριτοποίησης Ν. Ο αλγόριθμος είναι explicit Euler και υπολογίζει ένα δύσκαμπτο πρόβλημα αρχικών τιμών

y'(τ) = - 50 y(τ)

y(0) = 1

σε ένα διάστημα τιμών στον χωρικό άξονα (0,0.2). Oυσιαστικά, θέλω για διαφορετικό N να δίνει διαφορετική δύσκαμπτη λύση (plot) ανάλογα με την τιμή που δίνει ο user.

Matlab γνωρίζω απλά είμαι αρχάριος στην ενότητα GUI.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tελικά το βρήκα με αρκετό ψάξιμο και κώδικα με βάση την θεωρητική μαθηματική γνώση. Μάλιστα έφτιαξα και παράθυρο διαλόγου που να λέει το μήνυμα ότι Ν πρέπει να αυστηρά θετικό (δηλαδή, αυστηρά μεγαλύτερο του μηδενός) όταν δίνουμε την τιμή 0 γιατί το βήμα ορίζεται ως ο λόγος h = (x1-x0)/N. Eυχαριστώ (για την όποια προσπάθεια, αν κάποιος από τους ματάκηδες το προσπάθησε). Θα είχε ενδιαφέρον να σας παρουσιάσω το θέμα της εργασίας μου. Το GUI ανήκει στην κατηγορία των point-control software applications.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top