Νομικές σπουδές σε κολλέγιο-ΚΕΣ;

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά ξέρετε πότε θα πω ότι τα κολλέγια αξίζουν?
Όταν δω κάποιον να περνά σε αντίστοιχο ΑΕΙ και να μην πηγαίνει να γραφτεί για να πάει σε κολλέγιο.

Μια ερώτηση προς εσάς που σπουδάζετε σε κολλέγια.
Αν σας χάριζαν μια θέση σε ελληνικό ΑΕΙ (στον τομέα που σας αρέσει) δε θα πηγαίνατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς εσάς που σπουδάζετε σε κολλέγια.
Αν σας χάριζαν μια θέση σε ελληνικό ΑΕΙ (στον τομέα που σας αρέσει) δε θα πηγαίνατε?
Tι περιμενεις να σου πουνε?Ναι θα πηγαινα?
Ολοι ξερουν την απαντηση, αλλα κανεις δεν το παραδεχεται!!!
Βεβαια αυτο δε σημαινει οτι δεν αξιζουν...Ειναι μια αλλη διεξοδος σε περιπτωση που δε περνας εκει που θες και εχεις και τα φραγκα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά ξέρετε πότε θα πω ότι τα κολλέγια αξίζουν?
Όταν δω κάποιον να περνά σε αντίστοιχο ΑΕΙ και να μην πηγαίνει να γραφτεί για να πάει σε κολλέγιο.

Μια ερώτηση προς εσάς που σπουδάζετε σε κολλέγια.
Αν σας χάριζαν μια θέση σε ελληνικό ΑΕΙ (στον τομέα που σας αρέσει) δε θα πηγαίνατε?

εγω ημουν 2 χρονια σε τμημα φυσικης αλλα αποφασισα οτι δεν μου αρεσε
πηγα στο κολλεγιο για να δω αν θα μου αρεσει η διαιτολογια, δεν ηθελα να δωσω πανελληνιες χωρις να ξερω αν θα μου αρεσει η σχολη
τελικα μου αρεσε οποτε εμεινα
τωρα αν μου ελεγε κανεις εχεις θεση στο χαροκοπειο, θα τη δεχομουν απλα γιατι υπαρχει ολο αυτο το ζητημα με την αναγνωριση, οχι κανεναν αλλο λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Σου είπε κανείς οτι είμαι ΔΑΠίτης; Απλά κάτι τέτοια άτομα σαν κι εσένα τσιμπάνε, και γελάω :P


Πανέξυπνη κίνηση. Ποιος σου είπε οτι υπάρχει αξιοκρατία; Αν έχεις αυτή την εντύπωση, τότε σε λάθος κόσμο ζεις. Κι εσύ αν ήσουν πλούσιος, σε κολέγιο θα πήγαινες, και μη πεις όχι...

Chaos μην ασχολείσαι με ανθρωπάκια νομίζουν επειδή τελείωσαν πχ ιστορία στο ιόνιο ότι είναι και οι πρώτοι!Χαχαχαχαχ είναι αστείοι ορισμένοι που προσπαθούν να συγκρίνουν το Γαλλικό πανεπιστήμιο με τα Ελληνικά αει που τους μονους που βλέπεις μέσα είναι ΔΑΠΙΤΕΣ ΠΑΣΠΙΤΕΣ ΚΤΛΠ και να σε ενοχλούν συνεχώς με τις ασυναρτησίες τους!!!:P Πλεόν πρέπει να το καταλάβετε πλεον αει-κολλέγιο είναι το ίδιο στην Ελλάδα!Στο εξωτερικό εδώ και χρόνια τα αει με τα κολλέγια είχαν ισοβαθμιστεί!

Δεν την ακολούθησες?? Πώς τόλμησες?? :D:P Αστειεύομαι!! Είναι αρκετά για το μέσο Έλληνα φοιτητή (και την οικογένειά του), αλλά αν σκεφτείς ότι στα ιδιωτικά κολέγια τα δίδακτρα είναι 7.000 και 8.000 ευρώ (χωρίς τα υπόλοιπα έξοδα, έτσι?), σίγουρα δεν πονάει τόσο η τσέπη σου.


Συμφωνώ και στα δύο.


Το εξωτερικό είναι μία επιλογή για τους λίγους?? Δεν είμαι σίγουρη πλέον. Με τα άτοκα δάνεια που χορηγούνται από παντού, τόσο για τις σπουδές σου, όσο και για τη διαμονή σου, οι σπουδές στο εξωτερικό δεν είναι τόσο απρόσιτες.... :/:
Δεν κοστίζει το ίδιο. Στο εξωτερικό είναι πολύ πιο ακριβά. Φυσικά και ο τρόπος ζωής είναι πιο "απαιτητικός".... Εξαρτάται από τη χώρα..

Αν πας στο Πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας στα Σόφια θα δείς ότι τα δίδακτρα ειναι 1500 για 1 χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα κολέγια στην Ελλάδα είναι για αυτούς που κατά 99.9% δε θα παν μπροστά. Είναι γεμάτα βουτυρομπεμπέδες με πλούσιους γονείς. Αμάν πια δε γενικεύω έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Τα κολέγια στην Ελλάδα είναι για αυτούς που κατά 99.9% δε θα παν μπροστά. Είναι γεμάτα βουτυρομπεμπέδες με πλούσιους γονείς. Αμάν πια δε γενικεύω έτσι είναι.

Φίλε μου Θεώδωρε το παιδί που τελίωσε πχ στο Deree θες να μου πείς ότι δεν θα πάει μποροστά;;;Ενώ το παιδί που τελίωσε ιχθυοκαλλιεργεια πατρας θα παει μπροστά;;;Μήπως τους ζηλευεις?κατα κάποιο τρόπο?Ξερεις τι λεει ο λαος οτι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Chaos μην ασχολείσαι με ανθρωπάκια νομίζουν επειδή τελείωσαν πχ ιστορίνα στο ιόνιο ότι είναι και οι πρώτοι!Χαχαχαχαχ είναι αστείοι ορισμένοι που προσπαθούν να συγκρίνουν το Γαλλικό πανεπιστήμιο με τα Ελληνικά αει που τους μονους που βλέπεις μέσα είναι ΔΑΠΙΤΕΣ ΠΑΣΠΙΤΕΣ ΚΤΛΠ και να σε ενοχλούν συνεχώς με τις ασυναρτησίες τους!!!:P Πλεόν πρέπει να το καταλάβετε πλεον αει-κολλέγιο είναι το ίδιο στην Ελλάδα!Στο εξωτερικό εδώ και χρόνια τα αει με τα κολλέγια είχαν ισοβαθμιστεί!

Αφου ειναι το ιδιο γιατι δεν προσφέρουν ιδιες σπουδες στους ιδιους πανεπιστημιακους κλαδους? Γιατι δεν προσφερουν διδακτορικα? Γιατί οι φοιτητές σε αυτα εγραψαν μεσο ορο στις πανελληνιες 5000 μορια και παρόλα αυτα τους δέχονται
ΟΛΟΙ ξερουμε οτι αν μπορούσατε να μπειτε στην δημοσια τριτοβάθμια θα το κάνατε. Κανεις δεν απεριψε ποτε ενα πανεπιστημιακο τμημα για ενα αντίστοιχο σε κολεγιο (πχ οικονομικα , πληροφορικη , γιατι δεν υπαρχουν και αλλα κοινα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε μου Θεώδωρε το παιδί που τελίωσε πχ στο Deree θες να μου πείς ότι δεν θα πάει μποροστά;;;Ενώ το παιδί που τελίωσε ιχθυοκαλλιεργεια πατρας θα παει μπροστά;;;Μήπως τους ζηλευεις?κατα κάποιο τρόπο?Ξερεις τι λεει ο λαος οτι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!;)

Ειλικρινά έπρεπε να χρησιμοποιήσεις άλλο παράδειγμα. Ξέρω πολλά παιδιά από το deree και πίστεψε με τα πράγματα είναι κάτι πολύ παραπάνω από απελπιστικά. Τι έννοείς ότι δε φτάνει η αλεπού;:confused:
Όχι φίλε μου εδώ δεν είμαστε ούτε Αμερική ούτε Αγγλία όχι...:hello:
Θα σε πάρουν όσο άχρηστος και να σαι αρκεί να έχεις ένα απολυτήριο.

Έχεις κάτι με τις ιχθυοκαλλιέργειες; Από πολύ παλιά τις κορόιδευαν επειδή είχαν μικρή βάση αλλά ξέρεις πόσοι ασχολήθηκαν και πλούτησαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Τα κολέγια στην Ελλάδα είναι για αυτούς που κατά 99.9% δε θα παν μπροστά. Είναι γεμάτα βουτυρομπεμπέδες με πλούσιους γονείς. Αμάν πια δε γενικεύω έτσι είναι.

Γιατί να μην πάνε μπροστά; Θέλω πχ εγώ να γίνω λογοθεραπευτής, και δε περνάω στα ΤΕΙ λογοθεραπείας. Γιατί να μη παω σε κολέγιο απο να προτιμήσω να πάω σε κάποια άλλη σχολή που δε μ' αρέσει ή να ξαναδώσω ή να πάω στο εξωτερικό;
Καταλάβετε πλέον οτι ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει. Εσεις που κάθεστε και τους σχολιάζετε αρνητικά δε θα πάτε μπροστά. Το γεγονός οτι ο άλλος έγραψε 16.000, και ξέρει καλύτερα λατινικά και αρχαία, δε σημαίνει οτι θα γίνει καλύτερος λογοθεραπευτής.
Δόξα τω θεω, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Αλίμονο αν τους ενδιέφερε τι θα πει ο κάθε κομπλεξάρας στο ischool και στον κόσμο γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αφου ειναι το ιδιο γιατι δεν προσφέρουν ιδιες σπουδες στους ιδιους πανεπιστημιακους κλαδους? Γιατι δεν προσφερουν διδακτορικα? Γιατί οι φοιτητές σε αυτα εγραψαν μεσο ορο στις πανελληνιες 5000 μορια και παρόλα αυτα τους δέχονται
ΟΛΟΙ ξερουμε οτι αν μπορούσατε να μπειτε στην δημοσια τριτοβάθμια θα το κάνατε. Κανεις δεν απεριψε ποτε ενα πανεπιστημιακο τμημα για ενα αντίστοιχο σε κολεγιο (πχ οικονομικα , πληροφορικη , γιατι δεν υπαρχουν και αλλα κοινα)

Φίλε μου Bemano σε αυτό έχεις δίκιο ότι μέχρι στιγμή δεν προσφέρουν διδακτορικά αλλά να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό!Δεν στέκι αυτό που λες με τις πανελλαδικές επειδή έγραψε κάποιο παιδί 6 και 7 χιλιάδες μόρια στις πανελλήνιες δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός στο τάδε επάγγελμα.Άλλωστε μην ξεχνάς ότι οι πανελλαδικές δεν είναι ένας αξιοκρατικός θεσμός!Στην υπόλοιπη ευρώπη δεν υπάρχει ο θεσμός των πανελληνίων!΄Οσο για το αν θα εγκαταλείπαμε ένα πανεπιστημιακό τμήμα στην άκρη του κόσμου ναι θα το εγκαταλέιπαμε για μία καλύτερη εκπαίδευση χώρις απεργίες καταλήψεις,ανοργάνατα τμήματα,κομματικές παρατάξεις κτλπ.Επίσης μην ξεχνάς ότι για ένα παιδί που πέρασε πχ στην Κρήτη και πάει να νοικιάσει σπίτι και η σχολή του έχει συνεχώς καταλήψεις και κλείσει μήνα το ενοίκιο θα πέφτει!Αυτό δεν αλλάζει!Χάνονται τα λεφτά αδίκως!

Ειλικρινά έπρεπε να χρησιμοποιήσεις άλλο παράδειγμα. Ξέρω πολλά παιδιά από το deree και πίστεψε με τα πράγματα είναι κάτι πολύ παραπάνω από απελπιστικά. Τι έννοείς ότι δε φτάνει η αλεπού;:confused:
Όχι φίλε μου εδώ δεν είμαστε ούτε Αμερική ούτε Αγγλία όχι...:hello:
Θα σε πάρουν όσο άχρηστος και να σαι αρκεί να έχεις ένα απολυτήριο.

Έχεις κάτι με τις ιχθυοκαλλιέργειες; Από πολύ παλιά τις κορόιδευαν επειδή είχαν μικρή βάση αλλά ξέρεις πόσοι ασχολήθηκαν και πλούτησαν;

χαχααχα εγώ δεν έχω βρεί ούτε έναν ούτε έχω ακούσει που πάνε σε τέτοια τει και πλουτένουν αμαν ήταν έτσι η βάση του θα είχε φτασει στον θεο και θα σε χαιρέταγε από ψηλά!!!!Eχεις παει να δεις τι δουλειά κάνουν στο deree η κάθεσαι και ακούς τι λέει ένας από φορυμ που μπορεί να λεει ψεματα γιατι δεν κατάφερε τίποτα και τον δίωξανε παίζει να είσαι ο μόνος που να πιστευεις οτι τα ξενα πανεπιστημια ειναι σκατα συγχαριτήρια:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γιατί να μην πάνε μπροστά; Θέλω πχ εγώ να γίνω λογοθεραπευτής, και δε περνάω στα ΤΕΙ λογοθεραπείας. Γιατί να μη παω σε κολέγιο απο να προτιμήσω να πάω σε κάποια άλλη σχολή που δε μ' αρέσει ή να ξαναδώσω ή να πάω στο εξωτερικό;
Καταλάβετε πλέον οτι ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει. Εσεις που κάθεστε και τους σχολιάζετε αρνητικά δε θα πάτε μπροστά. Το γεγονός οτι ο άλλος έγραψε 16.000, και ξέρει καλύτερα λατινικά και αρχαία, δε σημαίνει οτι θα γίνει καλύτερος λογοθεραπευτής.
Δόξα τω θεω, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Αλίμονο αν τους ενδιέφερε τι θα πει ο κάθε κομπλεξάρας στο ischool και στον κόσμο γενικότερα.

Οκ για την λογοθεραπεια πες δεν χρειάζεσαι προαπαιτουμενα. Αλλα οταν προσφερεις και τμηματα πολιτικων μηχανικων και δεχεσαι κοσμο που εγραψε μαθηματικα και φυσικη....2 τοτε υπαρχει προβλημα. Τετοιου ειδους μηχανικοι πρεπει να εχουν λιωσει στα φυσικομαθηματικα για να ανταπεξελθουν , στο πολυτεχνειο 5 χρονια καίγονται στις μηχανικες και τις φυσικες , πως να συγκρινουμε μετα τους 2 αποφοιτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί να μην πάνε μπροστά; Θέλω πχ εγώ να γίνω λογοθεραπευτής, και δε περνάω στα ΤΕΙ λογοθεραπείας. Γιατί να μη παω σε κολέγιο απο να προτιμήσω να πάω σε κάποια άλλη σχολή που δε μ' αρέσει ή να ξαναδώσω ή να πάω στο εξωτερικό;
Καταλάβετε πλέον οτι ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει. Εσεις που κάθεστε και τους σχολιάζετε αρνητικά δε θα πάτε μπροστά. Το γεγονός οτι ο άλλος έγραψε 16.000, και ξέρει καλύτερα λατινικά και αρχαία, δε σημαίνει οτι θα γίνει καλύτερος λογοθεραπευτής.
Δόξα τω θεω, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Αλίμονο αν τους ενδιέφερε τι θα πει ο κάθε κομπλεξάρας στο ischool και στον κόσμο γενικότερα.
Κομπλεξάρας.. wut?:P
Δεν τους σχολιάζω αρνητικά αγαπητέ απλά λέω τα πράγματα όπως έχουν. Ναι σύμφωνοι στο παράδειγμα που έβαλες ελάχιστη διαφορά θα έχει όμως αυτό δε σημαίνει κάτι. Εσύ μέχρι τα 18 σου τι άλλο είχες να κάνεις, τι άλλο είχες να αποδείξεις πέρα από το διάβασμα για το σχολείο; Επίσης η λογοθεραπεία (νομίζω) είναι επάγγελμα που μαθαίνεται όχι διαβάζεται. Αν πιάσουμε τις θετικές και τεχνολογικές(λογικά και κοινωνικές/ανθρωπιστηκές) επιστήμες/επαγγέλματα τα πράγματα είναι ας τα να πάνε για πολλούς λόγους.

Στο κάτω κάτω τι να κάνει ποτέ του ένας βουτυρομπεμπές με 5000 μόρια..;:hmm:

Φίλε μου Bemano σε αυτό έχεις δίκιο ότι μέχρι στιγμή δεν προσφέρουν διδακτορικά αλλά να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό!Δεν στέκι αυτό που λες με τις πανελλαδικές επειδή έγραψε κάποιο παιδί 6 και 7 χιλιάδες μόρια στις πανελλήνιες δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός στο τάδε επάγγελμα.Άλλωστε μην ξεχνάς ότι οι πανελλαδικές δεν είναι ένας αξιοκρατικός θεσμός!Στην υπόλοιπη ευρώπη δεν υπάρχει ο θεσμός των πανελληνίων!΄Οσο για το αν θα εγκαταλείπαμε ένα πανεπιστημιακό τμήμα στην άκρη του κόσμου ναι θα το εγκαταλέιπαμε για μία καλύτερη εκπαίδευση χώρις απεργίες καταλήψεις,ανοργάνατα τμήματα,κομματικές παρατάξεις κτλπ.Επίσης μην ξεχνάς ότι για ένα παιδί που πέρασε πχ στην Κρήτη και πάει να νοικιάσει σπίτι και η σχολή του έχει συνεχώς καταλήψεις και κλείσει μήνα το ενοίκιο θα πέφτει!Αυτό δεν αλλάζει!Χάνονται τα λεφτά αδίκως!

Οι πανελλήνιες εννοείται πως δεν είναι αξιοκρατικός θεσμός. Υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά που αδικήθηκαν και θα αδικηθούν. Ένας διαγωνισμός παπαγαλίας είναι και τπτ άλλο όμως:
-Είναι ο μόνος που έχεις και πρέπει να κάνεις το καλύτερο δυνατό.
-Αν γράψεις τόσο χαμηλά όσο ο μ.ο. στα κολέγια σημαίνει πως δεν διάβασες τπτ.
-Αν αδικηθείς και δε περάσεις εκεί που θέλεις είναι, τις περισσότερες φορές, είναι χίλλιες φορές προτιμότερο να πας έξω για πάρα πολλούς λόγους.
-Έχουμε πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που και από το χειρότερο ΤΕΙ κάναν φοβερά πράγματα. Οι άνθρωποι αυτοί δεν κατάφεραν να -γράψουν καλά στις πανελλήνιες είτε επειδή έχουν συγκεκριμένο διαφορετικό τρόπο σκέψης είτε επειδή ανακάλυψαν "αργά" πως έχουν μεγάλη αγάπη για κάποιο αντικείμενο.

Βέβαια τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν παύουν να είναι άθλια αλλά και πάλι πολύ καλύτερα από τα κολέγια. Μπορώ να δικαιολογήσω περιπτώσεις παιδιών που τώρα φοιτούν στα κολέγια αλλά όχι τους χασομεράκηδες των 5000 μορίων που απαρτίζουν το 90% των ελληνικών κολεγίων(επιφυλάσσομαι να μην πω παραπάνω).

χαχααχα εγώ δεν έχω βρεί ούτε έναν ούτε έχω ακούσει που πάνε σε τέτοια τει και πλουτένουν αμαν ήταν έτσι η βάση του θα είχε φτασει στον θεο και θα σε χαιρέταγε από ψηλά!!!!Eχεις παει να δεις τι δουλειά κάνουν στο deree η κάθεσαι και ακούς τι λέει ένας από φορυμ που μπορεί να λεει ψεματα γιατι δεν κατάφερε τίποτα και τον δίωξανε παίζει να είσαι ο μόνος που να πιστευεις οτι τα ξενα πανεπιστημια ειναι σκατα συγχαριτήρια:clapup:

Τι πίνεις παιδί μου και δε μας δίνεις;;;;;:P:P
Είπα εγώ κακό λόγο για τα κακά πανεπιστήμια:confused:. Καταλαβαίνεις ότι θες μου φαίνεται. Σε τι σόι φούσκα ζεις και νομίζεις ότι ημμυ/νομικη = λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Στο κάτω κάτω τι να κάνει ποτέ του ένας βουτυρομπεμπές με 5000 μόρια..;:hmm:
Απο πότε τα μόρια δείχνουν τι αξίζει ένας άνθρωπος ή όχι;
5000 μόρια ας έγραψε. Και 3000 σου λεω εγώ. Απ' αυτό θα καταλάβεις αν θα προκόψει ή όχι; Ξεκολλάτε απο αυτή τη γυμνασιακή νοοτροπία. Βγάζω 19 = θα γίνω κάτι στη ζωή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο πότε τα μόρια δείχνουν τι αξίζει ένας άνθρωπος ή όχι;
5000 μόρια ας έγραψε. Και 3000 σου λεω εγώ. Απ' αυτό θα καταλάβεις αν θα προκόψει ή όχι; Ξεκολλάτε απο αυτή τη γυμνασιακή νοοτροπία. Βγάζω 19 = θα γίνω κάτι στη ζωή μου.
Όχι τα μόρια. Ο μηδαμινός του κόπος σε όλη τη διάρκεια της μέχρι τώρα ζωής του εκτός βέβαια αν απασχολούταν με κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Όχι τα μόρια. Ο μηδαμινός του κόπος σε όλη τη διάρκεια της μέχρι τώρα ζωής του εκτός βέβαια αν απασχολούταν με κάτι άλλο.

Κι εσένα τι σε αφορά τι έκανε στα μαθητικά του χρόνια; Αν γουστάρει θα διαβάσει, αν γουστάρει δε θα διαβάσει.
Ζηλεύεις που έχει τα φράγκα και σπουδάζει κάτι που εσύ πρέπει να προσπαθήσεις αρκετά για να το πετύχεις;
Είτε ζηλεύεις, είτε νευριάζεις, αυτή είναι η κατάσταση. Οσο πιο γρήγορα την αποδεχτείς, τόσο το καλύτερο για 'σενα και για όλους. Τα κολέγια είναι ισάξια με τα πανεπιστήμια, end of story ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αδιάφορο με αφήνει τι θα κάνει ο κάθε βουτυρομπεμπές. Απλά έχω βαρεθεί να ακούω τα ρομαντικά χαζοκλισέ του στυλ "όποιος θέλει θα πετύχει" κλπ. Ούτε ζηλεύω, ούτε εκνευρίζομαι, ούτε φοβάμαι πως θα μου φάνε τη δουλεία..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όχι τα μόρια. Ο μηδαμινός του κόπος σε όλη τη διάρκεια της μέχρι τώρα ζωής του εκτός βέβαια αν απασχολούταν με κάτι άλλο.

Θα σου πω για μενα, ως παραδειγμα. Στο σχολειο δεν ημουν ιδιαιτερα καλη μαθητρια, γιατι ποτε δεν με αγγιζε ο τροπος διδασκαλειας (με λιγες εξαιρεσεις) και τα θεωρουσα τοσο βαρετα που μου φαινοταν χασιμο χρονου να καθομαι να τα διαβαζω. Στις πανελληνιες βεβαια αναγκαστηκα να διαβασω λογω της κοινωνικης πιεσης του να δωσεις πανελληνιες. Δεν ηξερα καθολου τι θελω να σπουδασω, μου αρεσε ομως η αστρονομια οποτε ειπα να δηλωσω φυσικο. Τελικα περασα, εμεινα 2.5 χρονια και αποφασισα οτι δεν μου αρεσει οποτε εφυγα. Ειπα να δοκιμασω τη διαιτολογια στο κολλεγιο, ετσι να δω αν μ'αρεσει. Τελικα μου αρεσει, και διαβαζω παρα πολυ, εμαθα να γραφω ακαδημαϊκες εργασιες χρησιμοποιωντας επιστημονικα αρθρα και ειχα την ευκαιρια να συμμετασχω σε πραγματικη επιστημονικη ερευνα σε σχολεια. Για μενα το γεγονος οτι μπορουσα να δοκιμασω αν μου αρεσει η σχολη ηταν πολυ σημαντικο, και γι'αυτο πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να μην υπηρχαν πανελλαδικες, αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα.
Το θεμα ειναι πως δεν ειχα ορεξη να διαβασω μεχρι που βρηκα κατι που θεωρουσα οτι αξιζει τον κοπο. Πιστευω πολλα παιδια ειναι ετσι, κυριως γιατι στο σχολειο υπαρχει πολλη καταπιεση απο το συστημα και γενικως ειναι μαυρο χαλι απο αποψη υλης, τροπου εκμαθησης και πιεσης γενικοτερα.
Απο κει και περα δε θα πω ψεμματα, ναι υπαρχουν παιδια στο κολλεγιο που ειναι οπως λες, οχι γιατι το κανουν επιτηδες αλλα επειδη εμαθαν να τα θελουν ολα ευκολα. Τετοια παιδια υπαρχουν γενικως ομως, και στα ελληνικα πανεπιστημια, και στην κοινωνια γενικοτερα, ειναι χαρακτηριστικο της εποχης.
Αυτα τα παιδια απλως δεν βγαζουν καλους βαθμους, ή κοβονται σε μαθηματα, πραγμα που θα μετρησει μετα διοτι στην Αγγλια για να σου δωσουν αδεια ασκησεως κοιτουν αναλυτικη βαθμολογια, portfolio απο τις κλινικες, εργασιες, κλπ. και επισης ο βαθμος πτυχιου σημαινει καλυτερες αποδοχες και καλυτερες πιθανοτητες για μεταπτυχιακα. Επομενως θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος να πεταμε κακιες αριστερα δεξια γιατι ο καθενας κρινεται μετα στην εργασια του, οχι στις σπουδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πω για μενα, ως παραδειγμα. Στο σχολειο δεν ημουν ιδιαιτερα καλη μαθητρια, γιατι ποτε δεν με αγγιζε ο τροπος διδασκαλειας (με λιγες εξαιρεσεις) και τα θεωρουσα τοσο βαρετα που μου φαινοταν χασιμο χρονου να καθομαι να τα διαβαζω. Στις πανελληνιες βεβαια αναγκαστηκα να διαβασω λογω της κοινωνικης πιεσης του να δωσεις πανελληνιες. Δεν ηξερα καθολου τι θελω να σπουδασω, μου αρεσε ομως η αστρονομια οποτε ειπα να δηλωσω φυσικο. Τελικα περασα, εμεινα 2.5 χρονια και αποφασισα οτι δεν μου αρεσει οποτε εφυγα. Ειπα να δοκιμασω τη διαιτολογια στο κολλεγιο, ετσι να δω αν μ'αρεσει. Τελικα μου αρεσει, και διαβαζω παρα πολυ, εμαθα να γραφω ακαδημαϊκες εργασιες χρησιμοποιωντας επιστημονικα αρθρα και ειχα την ευκαιρια να συμμετασχω σε πραγματικη επιστημονικη ερευνα σε σχολεια. Για μενα το γεγονος οτι μπορουσα να δοκιμασω αν μου αρεσει η σχολη ηταν πολυ σημαντικο, και γι'αυτο πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να μην υπηρχαν πανελλαδικες, αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα.
Το θεμα ειναι πως δεν ειχα ορεξη να διαβασω μεχρι που βρηκα κατι που θεωρουσα οτι αξιζει τον κοπο. Πιστευω πολλα παιδια ειναι ετσι, κυριως γιατι στο σχολειο υπαρχει πολλη καταπιεση απο το συστημα και γενικως ειναι μαυρο χαλι απο αποψη υλης, τροπου εκμαθησης και πιεσης γενικοτερα.
Απο κει και περα δε θα πω ψεμματα, ναι υπαρχουν παιδια στο κολλεγιο που ειναι οπως λες, οχι γιατι το κανουν επιτηδες αλλα επειδη εμαθαν να τα θελουν ολα ευκολα. Τετοια παιδια υπαρχουν γενικως ομως, και στα ελληνικα πανεπιστημια, και στην κοινωνια γενικοτερα, ειναι χαρακτηριστικο της εποχης.
Αυτα τα παιδια απλως δεν βγαζουν καλους βαθμους, ή κοβονται σε μαθηματα, πραγμα που θα μετρησει μετα διοτι στην Αγγλια για να σου δωσουν αδεια ασκησεως κοιτουν αναλυτικη βαθμολογια, portfolio απο τις κλινικες, εργασιες, κλπ. και επισης ο βαθμος πτυχιου σημαινει καλυτερες αποδοχες και καλυτερες πιθανοτητες για μεταπτυχιακα. Επομενως θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος να πεταμε κακιες αριστερα δεξια γιατι ο καθενας κρινεται μετα στην εργασια του, οχι στις σπουδες.

Δεν έχω να σου πω κάτι πολύ καλά έκανες με τις επιλογές σου. Αλλά εσύ αποτελείς την εξαίρεση μακάρι να ήταν όλοι έτσι. Πάρε ένα παιδί που βγαλε 5.000 μόρια και ένα με 15.000. Ποιο θεωρείς πως έχει τις περισσότερες πιθανότητες να γίνει ένας καλός επαγγελματίας; Δε γίνεται μέχρι τα 18 σου πόσο μάλλον μέχρι τα 25 σου να είσαι φυγόπονος και μετά ξαφνικά να γίνεις δουλευταράς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Δεν έχω να σου πω κάτι πολύ καλά έκανες με τις επιλογές σου. Αλλά εσύ αποτελείς την εξαίρεση μακάρι να ήταν όλοι έτσι. Πάρε ένα παιδί που βγαλε 5.000 μόρια και ένα με 15.000. Ποιο θεωρείς πως έχει τις περισσότερες πιθανότητες να γίνει ένας καλός επαγγελματίας; Δε γίνεται μέχρι τα 18 σου πόσο μάλλον μέχρι τα 25 σου να είσαι φυγόπονος και μετά ξαφνικά να γίνεις δουλευταράς.:P

Τι σχέση έχει η δουλειά με το διάβασμα; :whistle: Αμέτρητοι άνθρωποι παράτησαν το σχολείο γιατί «δεν τα έπαιρναν τα γράμματα» και πρόκοψαν στη ζωή τους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τι να μας πεις ρε φίλε για τα κολλέγια όταν σε ένα έτος κάνουν 6-7 μαθήματα. Μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top