Νομικές σπουδές σε κολλέγιο-ΚΕΣ;

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
οι απόφοιτοι θα μπορούν να ασκήσουν δικηγορία στο εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
οι απόφοιτοι θα μπορούν να ασκήσουν δικηγορία στο εξωτερικό?
Έτσι φαίνεται. Μέχρι να ξεκινήσει όμως η λειτουργία της συγκεκριμένης Νομικής σχολής και στη συνέχεια να βγουν στην αγορά εργασίας οι απόφοιτοί της, δε μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς αν αξίζει ή όχι η φοίτηση εκεί και ποιες θα είναι οι ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης. Σίγουρα είναι ένα ενδιαφέρον εγχείρημα, αλλά δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα. Αναμένουμε λοιπόν... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
H ιδιωτική σχολή που θα γίνει στο Σούνιο θα είναι αξιόλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
H ιδιωτική σχολή που θα γίνει στο Σούνιο θα είναι αξιόλογη.
Aπλα δε ξερω τι παιζει με τα επαγγελματικα δικαιωματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Aπλα δε ξερω τι παιζει με τα επαγγελματικα δικαιωματα.
Περιμένουμε να δούμε γενικά τι παίζει με αυτή τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γιατί κάνετε έτσι με τα κολλέγια φυσικό είναι να υπάρχουν όπως υπάρχουν και τα φορντιστήρια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φροντιστήριο πας για να καταφέρεις να σπουδάσεις. Κολέγιο πας επειδή δε μπορείς να σπουδάσεις και επειδή έχει λεφτά ο μπαμπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Γιατί κάνετε έτσι με τα κολλέγια φυσικό είναι να υπάρχουν όπως υπάρχουν και τα φορντιστήρια......

Πως συνδέονται τα κολλέγια με τα φροντιστήρια ;! Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα :whistle: ;!Κοιτάξτε πρώτα αν τα κολλέγια που πάτε σας δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα ( γιατί επανειλημμένα counterstrike95 έχεις ρωτήσει αν το κολλέγιο σου που συνεργάζεται με πανεπιστήμιο εκτός Ευρώπης σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα εδώ στο ischool - ενώ θα έπρεπε να ήταν ξεκάθαρο 100% όταν έκανες την εγγραφή σου και να μην χρειάζεται να ρωτήσεις σε ένα φόρουμ που απαρτίζεται από εφήβους - ενήλικες και όχι από ειδικούς στην αναγνώριση κολλεγίων ;) ) ,και μετά να υπερασπίζεστε τις σπουδές σας :-) εφόσον σας δώσουν σίγουρα επαγγελματικά δικαιώματα ;-) .Επίσης,η σύνδεση των φροντιστηρίων με τα κολλέγια πέρα του γεγονότος ότι είναι άκυρη ( γιατί δε συνδέονται, αλλά συχνά όσοι είστε στα κολλέγια το λέτε για να δείξετε ότι όσοι είστε σε δημόσια πανεπιστήμια πληρώσατε το φροντιστήριο για να μπείτε - αποσιωπώντας σκόπιμα ότι δεν περνούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση όλοι όσοι πάνε φροντιστήριο ;) - δεν έχει σχέση και με το θέμα εδώ που είναι νομικές σπουδές σε κολλέγιο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ε ρε κάτι κομπλεξ που έχετε εδώ.
Ζηλεύετε αυτούς που έχουν τα φράγκα; Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Φτάνει πια να ασχολείστε με τα παιδιά που πάνε σε κολέγια, και να τα λέτε τούβλα.
Για να γίνεις γαμάτος δικηγόρος δε χρειάζεται να γράψεις 20 στα αρχαία, στα λατινικά και στην ιστορία. Σας πληροφορώ οτι ένας που θα πάει σε κολέγιο νομικής, και έχει πατέρα δικηγόρο θα γινει χίλιες φορές καλύτερος δικηγόρος απο έναν που τελείωσε ένα απ' τα 3 πανεπιστήμια της Ελλάδας, και δεν έχει κανέναν να τον βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ε ρε κάτι κομπλεξ που έχετε εδώ.
Ζηλεύετε αυτούς που έχουν τα φράγκα; Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Φτάνει πια να ασχολείστε με τα παιδιά που πάνε σε κολέγια, και να τα λέτε τούβλα.
Για να γίνεις γαμάτος δικηγόρος δε χρειάζεται να γράψεις 20 στα αρχαία, στα λατινικά και στην ιστορία. Σας πληροφορώ οτι ένας που θα πάει σε κολέγιο νομικής, και έχει πατέρα δικηγόρο θα γινει χίλιες φορές καλύτερος δικηγόρος απο έναν που τελείωσε ένα απ' τα 3 πανεπιστήμια της Ελλάδας, και δεν έχει κανέναν να τον βοηθήσει.

περιμενεις να σε παρει καποιος στα σοβαρα με τετοιο αβαταρ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ε ρε κάτι κομπλεξ που έχετε εδώ.
Ζηλεύετε αυτούς που έχουν τα φράγκα; Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Φτάνει πια να ασχολείστε με τα παιδιά που πάνε σε κολέγια, και να τα λέτε τούβλα.
Για να γίνεις γαμάτος δικηγόρος δε χρειάζεται να γράψεις 20 στα αρχαία, στα λατινικά και στην ιστορία. Σας πληροφορώ οτι ένας που θα πάει σε κολέγιο νομικής, και έχει πατέρα δικηγόρο θα γινει χίλιες φορές καλύτερος δικηγόρος απο έναν που τελείωσε ένα απ' τα 3 πανεπιστήμια της Ελλάδας, και δεν έχει κανέναν να τον βοηθήσει.
Kι ομως εισαι πολυ λαθος. Γιατι στο κολεγιο, οπως εχει δειξει η ελληνικη πραγματικοτητα μεχρι τωρα, θα πανε ολοι οσοι δε τους κοβει αρκετα ωστε να περασουν σε μια δημοσια ελληνικη νομικη σχολη και απλα ετυχε να εχουν λεφτα. Και αυτοι με ενα πτυχιο που θα το αγορασουνε στην ουσια(γιατι ετσι γινεται οσο κι αν δε θελουμε να το παραδεχτουμε), και σε μια σχολη μπορει και 10 φορες ευκολοτερη απο τη δικη μου, θα βγουν με πτυχιο ισαξιο με το δικο μου? οχι πολυ εξυπνη κινηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
περιμενεις να σε παρει καποιος στα σοβαρα με τετοιο αβαταρ?

Σου είπε κανείς οτι είμαι ΔΑΠίτης; Απλά κάτι τέτοια άτομα σαν κι εσένα τσιμπάνε, και γελάω :P

οχι πολυ εξυπνη κινηση...
Πανέξυπνη κίνηση. Ποιος σου είπε οτι υπάρχει αξιοκρατία; Αν έχεις αυτή την εντύπωση, τότε σε λάθος κόσμο ζεις. Κι εσύ αν ήσουν πλούσιος, σε κολέγιο θα πήγαινες, και μη πεις όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Kι ομως εισαι πολυ λαθος. Γιατι στο κολεγιο, οπως εχει δειξει η ελληνικη πραγματικοτητα μεχρι τωρα, θα πανε ολοι οσοι δε τους κοβει αρκετα ωστε να περασουν σε μια δημοσια ελληνικη νομικη σχολη και απλα ετυχε να εχουν λεφτα. Και αυτοι με ενα πτυχιο που θα το αγορασουνε στην ουσια(γιατι ετσι γινεται οσο κι αν δε θελουμε να το παραδεχτουμε), και σε μια σχολη μπορει και 10 φορες ευκολοτερη απο τη δικη μου, θα βγουν με πτυχιο ισαξιο με το δικο μου? οχι πολυ εξυπνη κινηση...

Και μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις; O cha0s μόλις τελείωσε το Λύκειο. Δεν έχει ιδέα τι είναι Νομική, και, όπως όλοι εδώ, έχει μια άποψη. Γιατί κόπτεσαι; :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Σου είπε κανείς οτι είμαι ΔΑΠίτης; Απλά κάτι τέτοια άτομα σαν κι εσένα τσιμπάνε, και γελάω :P

Το πρωτο λογικο συμπερασμα που θα εχει ενας οταν δει καποιο στον δρομο να φοραει στολη πυροσβεστη/μπατσου/δεξερωεγωτιαλλο ειναι οτι αυτος ο καποιος ειναι πυροσβεστης/μπατσος/δεξερωεγωτιαλλο .
Επομενως αν δεν θες ο κοσμος να νομιζει οτι εισαι δαπιτης Μπορεις α)Να αλλαξεις το αβαταρ β)Να κανεις λοβοτομη για να αλλαξει η διεστραμενη λογικη σου
-ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Και μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις; O cha0s μόλις τελείωσε το Λύκειο. Δεν έχει ιδέα τι είναι Νομική, και, όπως όλοι εδώ, έχει μια άποψη. Γιατί κόπτεσαι; :P :)
Τοσο γαματος ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F R A N K

Νεοφερμένος

Ο F R A N K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Κολέγιο πας επειδή δε μπορείς να σπουδάσεις και επειδή έχει λεφτά ο μπαμπάς.

Γιατι στο κολεγιο, οπως εχει δειξει η ελληνικη πραγματικοτητα μεχρι τωρα, θα πανε ολοι οσοι δε τους κοβει αρκετα ωστε να περασουν σε μια δημοσια ελληνικη νομικη σχολη και απλα ετυχε να εχουν λεφτα. Και αυτοι με ενα πτυχιο που θα το αγορασουνε στην ουσια(γιατι ετσι γινεται οσο κι αν δε θελουμε να το παραδεχτουμε), και σε μια σχολη μπορει και 10 φορες ευκολοτερη απο τη δικη μου, θα βγουν με πτυχιο ισαξιο με το δικο μου? οχι πολυ εξυπνη κινηση...

Υπάρχουν και αυτοί που πέρασαν με την αξία τους, δίνοντας πολλά λεφτά σε φροντιστήρια και καλώς ή κακώς με τον νόμο που ισχύει για ΑΕΙ και ΤΕΙ (για το ν+2 εννοώ) θα αναγκαστούν να πάνε σε κολλέγια μήπως και τους αναγνωρίσουν κανένα μάθημα και γλιτώσουν την διαγραφή μετά από 6 ή 7 χρόνια στο δημόσιο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Chaos δεν αξίζει να ασχολήσε με άτομα που νομίζουν επειδή μπήκαν στην φιλοσοφική η στην Νομική ότι είναι Νumber One ενώ είναι τελευταίοι στην κυριολεξία!Σε πληροφορώ ότι έχω γνωρίσει άτομα που ο ένας τελίωσε νομική σε γνωστο Γαλλικό κολλέγιο στην Ελλάδα και ο άλλος στο ΕΚΠΑ και η εταιρεία πήρε αυτόν που τελίωσε στο Γαλλικό κολλέγιο!Τυχαίο δεν νομίζω!Για ποιο λόγο?Για δώσε τα φόντα σου Βάσια?Γιατί ο ένας είχε βίσμα δεν νομίζω!:)Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κανέναν ούτε με το παιδί που αποφοίτησε πχ από την Πάντειο ούτε με το παιδί που τελίωσε το Sheffield και οι δύο είναι ισότιμοι!Βάσια συνδέονται μια χαρά τα κολλέγια με τα φροντιστήρια πολλά παιδιά γνωστοί μου που είναι σε σχολές <<κλασσάτες>> όπως νομική κτλπ κάνουν πανεπιστημιακά φροντιστήρια και πληρώνουν αδρά πίστεψε με και ακόμη αν τελιώσουν την σχολή 5 με 7 χρόνια συνεχίζουν να πληρώνουν το πανεπιστημιακό φροντιστήριο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Kι ομως εισαι πολυ λαθος. Γιατι στο κολεγιο, οπως εχει δειξει η ελληνικη πραγματικοτητα μεχρι τωρα, θα πανε ολοι οσοι δε τους κοβει αρκετα ωστε να περασουν σε μια δημοσια ελληνικη νομικη σχολη και απλα ετυχε να εχουν λεφτα. Και αυτοι με ενα πτυχιο που θα το αγορασουνε στην ουσια(γιατι ετσι γινεται οσο κι αν δε θελουμε να το παραδεχτουμε), και σε μια σχολη μπορει και 10 φορες ευκολοτερη απο τη δικη μου, θα βγουν με πτυχιο ισαξιο με το δικο μου? οχι πολυ εξυπνη κινηση...

Στο εξωτερικο, σε σοβαρες χωρες αναφερομαι, τα ιδιωτικα πανεπιστημια ειναι πολυ αυστηρα και φυσικα δεν το αγοραζεις το πτυχιο και πολλες φορες ειναι καλυτερα απο τα δημοσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Chaos δεν αξίζει να ασχολήσε με άτομα που νομίζουν επειδή μπήκαν στην φιλοσοφική η στην Νομική ότι είναι Νumber One ενώ είναι τελευταίοι στην κυριολεξία!Σε πληροφορώ ότι έχω γνωρίσει άτομα που ο ένας τελίωσε νομική σε γνωστο Γαλλικό κολλέγιο στην Ελλάδα και ο άλλος στο ΕΚΠΑ και η εταιρεία πήρε αυτόν που τελίωσε στο Γαλλικό κολλέγιο!Τυχαίο δεν νομίζω!Για ποιο λόγο?Για δώσε τα φόντα σου Βάσια?Γιατί ο ένας είχε βίσμα δεν νομίζω!:)Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κανέναν ούτε με το παιδί που αποφοίτησε πχ από την Πάντειο ούτε με το παιδί που τελίωσε το Sheffield και οι δύο είναι ισότιμοι!Βάσια συνδέονται μια χαρά τα κολλέγια με τα φροντιστήρια πολλά παιδιά γνωστοί μου που είναι σε σχολές <<κλασσάτες>> όπως νομική κτλπ κάνουν πανεπιστημιακά φροντιστήρια και πληρώνουν αδρά πίστεψε με και ακόμη αν τελιώσουν την σχολή 5 με 7 χρόνια συνεχίζουν να πληρώνουν το πανεπιστημιακό φροντιστήριο!:)


CounterStrike σαφώς και αν έχεις βύσμα θα σε προτιμήσουν :) ;) , είτε έχεις κάποιο πτυχίο είτε όχι. Από εκεί και πέρα, δεν ήξερα ότι μίλησες για πανεπιστημιακό φροντιστήριο, αλλά είχα στο μυαλό μου, μόνο το φροντιστήριο για τις πανελλήνιες. Σχετικά με τα πανεπιστημιακά φροντιστήρια, δε τα χρησιμοποίησα ποτέ οπότε δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο θέμα :) . Ο καθένας έχει τη γνώμη για τα παραρτήματα ξένων Πανεπιστημίων στην Ελλάδα :) , πχ. και εγώ είχα γνωστό στα ναυτιλιακά στο οικονομικό κολλέγιο Αθηνών - BCA - που πλήρωνε αν κοβόταν πάνω από 2 φορές σε ένα μάθημα, και πέρναγε ;) . Οπότε σαφώς και θεωρώ ότι παίρνεις πιο εύκολα το πτυχίο από εκεί ;). O τύπος είχε δουλειά δικιά του, άρα μια χαρά :) . Για τους κοινούς θνητούς τώρα, οι ικανότητες του καθένα μας θα φανούν στον επαγγελματικό στίβο, εντός και εκτός συνόρων :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
CounterStrike σαφώς και αν έχεις βύσμα θα σε προτιμήσουν :) ;) , είτε έχεις κάποιο πτυχίο είτε όχι. Από εκεί και πέρα, δεν ήξερα ότι μίλησες για πανεπιστημιακό φροντιστήριο, αλλά είχα στο μυαλό μου, μόνο το φροντιστήριο για τις πανελλήνιες. Σχετικά με τα πανεπιστημιακά φροντιστήρια, δε τα χρησιμοποίησα ποτέ οπότε δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο θέμα :) . Ο καθένας έχει τη γνώμη για τα παραρτήματα ξένων Πανεπιστημίων στην Ελλάδα :) , πχ. και εγώ είχα γνωστό στα ναυτιλιακά στο οικονομικό κολλέγιο Αθηνών - BCA - που πλήρωνε αν κοβόταν πάνω από 2 φορές σε ένα μάθημα, και πέρναγε ;) . Οπότε σαφώς και θεωρώ ότι παίρνεις πιο εύκολα το πτυχίο από εκεί ;). O τύπος είχε δουλειά δικιά του, άρα μια χαρά :) . Για τους κοινούς θνητούς τώρα, οι ικανότητες του καθένα μας θα φανούν στον επαγγελματικό στίβο, εντός και εκτός συνόρων :) .

Κοίταξε,για το BCA δεν ξέρω πολλά το μόνο που ξέρω από φίλους μου είναι ότι είναι πολύ καλό όπως και το University of Seattle in Athens από κεί και πέρα είναι σχετικό το αν πληρώνεις και περνάς πολύ το κάνουν αλλά βρε Βάσια δεν έχει νόημα να πληρώνεις και να περνάς τα μαθήματα στο τέλος θα βγείς ένας αποτυχημένος :) Πιστεύω ότι είτε τελιώσεις πάντειο η κολλέγιο και είσαι καλός στο τομέα σου θα βρεις δουλειά αρκει να σου αρέσει τώρα για το παιδί που τελιώσε πάντειο θα είναι δύσκολά για να τελιώσει την σχολή γιατί μπορεί να κόβεται στα μαθήματα γιατί δεν κατάλαβε καλά στην παράδοση η μπορεί να μην έχει μεταδοτικότητα ο πανεπιστημιακός καθηγητής και κτλπ μην ξεχνάς όμως για να πάρεις σημιώσεις του καθηγητή πρέπει να γραφτείς σε μια κομματική παρατάξη τα ξέρω από πρώτο χέρι γιατί η αδερφή μου εκεί σπουδάζει!Είναι πολλά τα κατά του ελληνικού πανεπιστημίου το θέμα της γνώσης καθορίζεται από τον φοιτητή!Μην ξεχνάς ότι για ένα παιδί που σπουδάζει πχ Κρήτη και είναι από Αθήνα και πάει να νοικιάσει σπίτι θα τα βρι σκούρα διότι αν έχει αλλεπάλληλες καταλήψεις συνεχώς η σχολή δεν θα κάνει μάθημα και το χρήμα θα πέφτει κάθε μήνα!!κτλ :) :D Σου λέω γιατί πολλά παιδιά διαλέγουν κολλέγιο αντί για πανεπιστήμιο!:D Και μην ξεχνάς κάτι αυτο που θα σου πώ το προανέφερε ένα παιδί και το θεωρώ σωστό αρκετά <<Αν θέλεις να βγάλεις πολλά λέφτα να πας σε ιδιωτικό πανεπιστημίο και αν θες να βγάζει με το ζόρυ την κάθε μέρα σου πήγαινε σε δημόσιο!Και μην ξεχνάς όλοι αυτοί που γίναν σπουδαίοι δεν πήγαν σε δημόσιο αλλά σε ιδιωτικό τόσα παραδείγματα έχει να σου δείξει η ιστορία!Στο λέω αυτό χωρις να σημαίνει ότι υποβαθμίζωω την δημόσια παιδεία!Ίσα-ίσα κάποια πιστευω τμήματα ελληνικών είναι αρκετά καλά αλλά πιστευω ότι τη φήμη του κολλεγιου-πανεπιστημιου την δημιουργουν οι φοιτητες και γενικότερα η χώρα!Αυτή η απάντηση πάει σε αυτούς που πιστευουν ότι τα ξένα πανεπιστήμια που εχουν παραρτηματα στην Ελλαδα δεν είναι καλά!

Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top