Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εγω παντως πηρα ΘΜΚΕ και ΑΔΣΤΡ... Απλα εχω και το WB μεσα...Λετε να μου δωσουν τιποτα για τη μεθοδολογια;
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εγω παντως πηρα ΘΜΚΕ και ΑΔΣΤΡ... Απλα εχω και το WB μεσα...Λετε να μου δωσουν τιποτα για τη μεθοδολογια;


νομιζω οι περισσοτεροι αυτο καναμε. Σιγουρα θα δωσουν κατι.. δηλαδη απο τα 7 ενα 3 θα υπαρχει, γιατι ειχες σωστη σκεψη. Δηλαδη ειπες οτι ισχυει η ΑΔΣ, οποτε αν εβγαινε σωστο το ΘΜΚΕ θα σου εβγαινε και η ΑΔΣ και θα συνεχιζες κανονικα... οποτε σιγουρα κατι θα δωσουν. Εξαρταται βεβαια και που θα πεσεις......:worry:
 

D.a.i.s.y

Νεοφερμένος

Η D.a.i.s.y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Εργοθεραπείας ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εμένα μου φάνηκαν υπερβολικά ΠΟΛΛΑ!!!!! Έτσι θα κρίνουν αν ξέρουμε φυσική??? Μελετώντας ισορροπία και δύο φορές κινήσεις??? ΕΕΕ Φυσικά και δεν πρόλαβα να τα γράψω όλα...Πόλεμος νεύρων ήταν αυτός!!!!!!
 

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Πάντως κύμα καθόλου σε Β,Γ κρίμα!! Κάτι περίμενα να βάλουν..
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Και κανενα κυμα ρε παιδια; Αν ειναι δυνατον. Το "καλυτερο" φυσικο φαινομενο και το απαξιωνουν τοσο. (ουτε τιμητικα επειδη θα το βγαλουν,ενα Β τουλαχιστον)
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εμένα μου φάνηκαν υπερβολικά ΠΟΛΛΑ!!!!! Έτσι θα κρίνουν αν ξέρουμε φυσική??? Μελετώντας ισορροπία και δύο φορές κινήσεις??? ΕΕΕ Φυσικά και δεν πρόλαβα να τα γράψω όλα...Πόλεμος νεύρων ήταν αυτός!!!!!!


Ηταν οντως πολλα. Και περσι ηταν αρκετα και εμενα προσωπικα μου ειχε φτασει χρονος να κανω δυο φορες ΘΝΣΚ (και ηταν μεγαλο το ΘΝΣΚ που ηθελε) 2 φορες, επειδη την πρωτη ειχα κανει κατι λαθος.. Τωρα και να θελα δεν μου εφτασε ο χρονος ουτε καν να το κοιταξω για να τσεκαρω να βρω το λαθος μου :wall:

Και κανενα κυμα ρε παιδια; Αν ειναι δυνατον. Το "καλυτερο" φυσικο φαινομενο και το απαξιωνουν τοσο. (ουτε τιμητικα επειδη θα το βγαλουν,ενα Β τουλαχιστον)


Ε, τελικα δεν το τιμησαν το καημενο. Αφου θα βγει του χρονου απο την υλη ειπαν μαλλον να μην ασχοληθουν, ωστε οι επομενοι να εχουν μια ιδεα για το τι παιζει να μπει
 

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δελτίο τύπου για τη Φυσική Προσανατολισμού

Τα θέματα είναι σαφέστατα διατυπωμένα, καλύπτουν μεγάλο φάσμα της ύλης και ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο και τη φιλοσοφία του σχολικού βιβλίου.
Χαρακτηρίζονται ως τα απαιτητικότερα των τελευταίων τριών ετών.
Επιπλέον, περισσότερο από κάθε άλλη φορά, ο χρόνος των τριών ωρών δεν επαρκεί για την επίλυση τους. Τα ερωτήματα Α2 και Α4 απαιτούν υπολογισμούς και ξεφεύγουν από την ενδεδειγμένη μορφή του Α θέματος. Ομοίως, τα ερωτήματα Β2 και Β3 αποτελούν ασκήσεις επιπέδου θέματος Γ.
Η δομή σε συνδυασμό με το εύρος των θεμάτων, ως επιλογή είναι μη δόκιμη και αντιπαιδαγωγική.

Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΕΦ
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδιά γενικά πιστεύω ότι η πλειοψηφία δυσκολεύτηκε...
Εγώ δυσκολεύτηκα στο δ περισσότερο.. Είχε θολώσει το μυαλό μου και από ένα σημείο και μετα έβγαζα σχέσεις (οι οποίες είναι σωστές) έγραφα έστω ότι u πχ η ταχύτητα.. Κτλ
Πιστεύω κάτι να μου δώσουν εφόσον έχω γράψει σχέσεις και μεθοδολογία
 

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Όμορφα θέματα που ωστόσο για να τα αναπτύξεις πλήρως απαιτούσαν παραπάνω χρόνο.
Για το ζήτημα Γ θαρρώ μια σελίδα είναι υπέραρκετή για να το λύσεις και το Δ όχι κάτι ιδιαίτερο.Α, Β επίσης ΟΚ με εξάιρεση το Β3.

Γενικότερα διαφαίνεται μια τάση η φυσική τα τελευταία χρόνια να εστιάζεται στον όγκο και όχι τόσο στην ποιότητα των θεμάτων, με αποτέλεσμα οι μαθητές να κρίνονται στην ταχύτητα επίλυσης και όχι την αντίληψη της φυσικής ως επιστήμη.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Να ρωτησω.Πηγαινα να κανω το Δ2 4 φορες και τελικα μουτζουρωσα τις 3 σελιδες.Δεν νομιζω να πιασουν κατι απ τα μουτζουρωμενα και να μην πιασουν απ το κανονικο ετσι;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Να ρωτησω.Πηγαινα να κανω το Δ2 4 φορες και τελικα μουτζουρωσα τις 3 σελιδες.Δεν νομιζω να πιασουν κατι απ τα μουτζουρωμενα και να μην πιασουν απ το κανονικο ετσι;
παραλογίζεσαι λίγο ; Φιλικά :P
 

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Τα βρηκα ολα εκτος απο το σλ με τη σταθερη παροχη και τη πιεση και ισως εχω χασει 1 μοριο απο αιτιολογηση στο Δ4. Γενικα τα θεματα ηταν γαμησετα. Συμμαθητες μου που πηγαιναν για 19+ επεσαν στο 17 οχι απο απροσεξια αλλα απο ελλειψη χρονου
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Λοιπόν εμένα αν εξαιρέσουμε τον όγκο τα ειδα κομπλέ θέματα Γενικά. Τα κύματα έτσι όπως διδάσκονται καλύτερα που δεν μπήκαν Αλλά αυτή είναι συζήτηση που δεν μπορεί να γίνει με μαθητές Αλλά με εκπαιδευτικούς έτσι ώστε το κομμάτι των κυμάτων να αλλάξει ριζικά. Στο θεμα μας τωρα. Σαφώς δυσκολότερα σε γενικές γραμμές από πέρυσι Αλλά ρε παιδιά πείτε μου εκτός από τον χρόνο που πίεζε ποιο ήταν ακριβώς το δύσκολο ερώτημα που κατέστρεψε τον κόσμο; Δεν αναφέρομαι από άποψη χρόνου Αλλά από άποψη σκέψης. Προσωπικά δεν βρήκα κανένα τέτοιο
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Λοιπόν εμένα αν εξαιρέσουμε τον όγκο τα ειδα κομπλέ θέματα Γενικά. Τα κύματα έτσι όπως διδάσκονται καλύτερα που δεν μπήκαν Αλλά αυτή είναι συζήτηση που δεν μπορεί να γίνει με μαθητές Αλλά με εκπαιδευτικούς έτσι ώστε το κομμάτι των κυμάτων να αλλάξει ριζικά. Στο θεμα μας τωρα. Σαφώς δυσκολότερα σε γενικές γραμμές από πέρυσι Αλλά ρε παιδιά πείτε μου εκτός από τον χρόνο που πίεζε ποιο ήταν ακριβώς το δύσκολο ερώτημα που κατέστρεψε τον κόσμο; Δεν αναφέρομαι από άποψη χρόνου Αλλά από άποψη σκέψης. Προσωπικά δεν βρήκα κανένα τέτοιο
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα για να βρεις. Ήταν δουλεμένα και αναμενόμενα θέματα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Agnwsth αλήθεια χαίρομαι πολύ που τα πας τόσο καλά! Μη σε γκαντεμιάσω για τη χημεία πτου πτου...

Άλλη κριτική δεν έχω, δεν έκατσα (και δεν θα κάτσω :P ) να τα λύσω, μου φάνηκαν συμπαθητικά ως θέματα αλλά πολλά για ένα 3ωρο. Αν έγραφα, θα είχα σίγουρα θέμα με τον χρόνο.

Καλή συνέχεια στο τελευταίο!
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Λοιπόν εμένα αν εξαιρέσουμε τον όγκο τα ειδα κομπλέ θέματα Γενικά. Τα κύματα έτσι όπως διδάσκονται καλύτερα που δεν μπήκαν Αλλά αυτή είναι συζήτηση που δεν μπορεί να γίνει με μαθητές Αλλά με εκπαιδευτικούς έτσι ώστε το κομμάτι των κυμάτων να αλλάξει ριζικά. Στο θεμα μας τωρα. Σαφώς δυσκολότερα σε γενικές γραμμές από πέρυσι Αλλά ρε παιδιά πείτε μου εκτός από τον χρόνο που πίεζε ποιο ήταν ακριβώς το δύσκολο ερώτημα που κατέστρεψε τον κόσμο; Δεν αναφέρομαι από άποψη χρόνου Αλλά από άποψη σκέψης. Προσωπικά δεν βρήκα κανένα τέτοιο


Η παγιδουλα ηταν στο οτι πολλοι λιγοι προσεξαν το οτι η ραβδος περιστρεφεται σε οριζοντιο επιπεδο, με αποτελεσμα πολλοι να βαλουμε και εργο βαρους στο ΘΜΚΕ. Δεν φταει η ασκηση, λιγη περισσοτερη παρατηρητικοτητα στην εκφωνηση ηθελε...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Για ακόμα μια φορά θέματα που δεν εστιάζουν στον τρόπο σκέψης της φυσικής αλλα στο πώς να γεμίσουν σελίδες με θέματα με μεγάλο όγκο,κλισέ ερωτήματα και υπολογιστικά βαριά . Αυτός που είχε εξασκηθεί καλά και είχε δουλέψει προηγούμενα θέματα πανελληνίων,καθώς είχε εκπαιδευτεί να τα λύνει όσο πιο γρήγορα γινόταν χωρίς να χάνει λεπτό ,και είχε αναπτύξει μεθοδικότητα στην επίλυση θεμάτων, θα αρίστευσε . Τώρα για όσους δεν είχαν δώσει τόση έμφαση τα θέματα όπως είπα ήταν ήδη απαιτητικά και σε συνδυασμό με το άγχος εκείνη την στιγμή προβλέπω οτι στα αποτελέσματα θα θρηνήσουμε θύματα καθώς και όσοι νομίζουν οτι τα έχουν λύσει όλα σωστά είναι πολύ πιθανό να έχουν κάνει λάθη απροσεξίας τα οποία θα τους βγαίνουν σιγά σιγά όσο το σκέφτονται .

Παιδιά να είστε χαρούμενοι για το όποιο αποτέλεσμα σας,τα θέματα ήταν δύσκολα για τον σκοπό της εξέτασης και μόνο που το προσπαθήσατε και παλέψατε με τον χρόνο είναι αρκετό . Μην στενοχωριέστε και μην τα παρατάτε,δώστε τα όλα για την χημεία,τίποτα δεν είναι χαμένο όσο έχετε να παίξετε ένα ακόμα χαρτί. Συγχαρητήρια σε όσους κατάφεραν να τα βγάλουν πέρα επιτυχώς και ελπίζω ο κόπος τους να ανταμειφθεί με το παραπάνω .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top