Από ΤΕΙ βρεφονηπιοκόμου σε Μεταπτυχιακό;

Anastasia Raki

Νεοφερμένος

Η Anastasia Raki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειμαι σχεδον 18 χρονων, και σε λιγο καιρο δινω πανελληνιες. Πηγαινω σε επαλ, και εχω διαλεξει την ειδικοτητα της βρεφονηπιοκομου. Μου αρεσει πολυ και θελω να ασχοληθω με αυτο, θελω να περασω στο τει θεσσαλονικης (Σινδο). Θα μου αρεσε να δουλεψω σε καποιο παιδικο σταθμο ή νηπιαγωγειο καλυτερα (αν βρω δουλεια:P), αλλα παντα ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου την ψυχολογια ομως πιστευω πως δεν εχω τις δυνατοτητες για κατι τετοιο...Οποτε σκεφτομαι (βεβαια δεν ξερω αν γινεται) να κανω μεταπτυχιακο στην παιδοψυχολογια μολις τελειωσω το τει (αν περασω). Δεν το εχω ψαξει, γιατι θελω πρωτα να δωσω και να δω πως θα παει. Εαν γνωριζει καποιος, θα μου λυσει μια σημαντικη απορια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γίνεται. Έριξα μια γρήγορη ματιά στο πανεπιστήμιο Κρήτης, και προβλέπεται, για μεταπτυχιακό σε ειδική αγωγή:

Τμημάτων Βρεφονηπιοκομίας, Τμημάτων Κοινωνικής Εργασίας και Τμημάτων
Λογοθεραπείας των Τ.Ε.Ι. της ημεδαπής ή αντίστοιχων Τμημάτων Τ.Ε.Ι. της αλλοδαπής .

Επίσης από ΕΚΠΑ:
Για την ειδίκευση «Εφαρμογές της Ψυχολογίας στη Σχολική Κοινότητα» υποψήφιοι είναι οι πτυχιούχοι των ΑΕΙ της ημεδαπής ή ισοτίμων και αντιστοίχων της αλλοδαπής, αναγνωρισμένων από τον ΔΟΑΤΑΠ, Σχολών ή/και Τμημάτων Ανθρωπιστικών Επιστημών, Κοινωνικών Επιστημών, Επιστημών Αγωγής, Επιστημών Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Μουσικών Σπουδών, Θεατρικών Σπουδών, Καλών Τεχνών, Θετικών Επιστημών, Πληροφορικής, Νοσηλευτικής, Βιολογίας/Μοριακής Βιολογίας καθώς και Τμημάτων Βρεφονηπιοκομίας, Κοινωνικής Εργασίας, Λογοθεραπείας και Εργοθεραπείας των ΑΤΕΙ, της ημεδαπής ή αντιστοίχων της αλλοδαπής.

Παρόλα αυτά, το πτυχίο του βρεφονηπιοκόμου αρκεί/είναι αρκετά χρήσιμο στην αγορά εργασίας και δεν θεωρώ πως ένα μεταπτυχιακό θα είναι αναγκαίο, εκτός αν θες να το κάνεις για άλλο λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anastasia Raki

Νεοφερμένος

Η Anastasia Raki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ που το εψαξες και μου απαντησες! Δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι, ισως αρκεστω απλα στο τει. Αλλα παντα ηθελα να ασχοληθω με την ψυχολογια, και γιατι να μην το κανω αλλωστε; :p Εαν εχω τη δυνατοτητα και την ορεξη θα το κανω, και πιστευω πως θα ειναι αρκετα ενδιαφερον αντικειμενο για να ασχοληθω. Ειδικα το τελευταιο διαστημα της ζωης μου ψαχνομαι λιγακι πανω σε αυτο τον τομεα -οσο μπορω- γιατι συναιβησαν περιεργα πραγματα με την ψυχικη υγεια μου, και καποιων ανθρωπων που αγαπω, εχασα πασα ιδεα για "φιλες" και σαπιους ανθρωπους γυρω μου. Και γενικα ξεκαθαρισα καποια πραγματα στον περιγυρω μου. Οποτε θελω να μαθω καποια βασικα πραγματα για τους ανθρωπους και το πως σκεφτονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατάλαβα. Όπως και να'χει, το βλέπεις, υπάρχει καιρός ακόμα, είναι καλό σίγουρα που το σκέφτεσαι πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ειμαι σχεδον 18 χρονων, και σε λιγο καιρο δινω πανελληνιες. Πηγαινω σε επαλ, και εχω διαλεξει την ειδικοτητα της βρεφονηπιοκομου. Μου αρεσει πολυ και θελω να ασχοληθω με αυτο, θελω να περασω στο τει θεσσαλονικης (Σινδο).


Ένας κάτοχος πτυχίου από πανεπιστήμιο, ΤΕΙ, πολυτεχνείο, μπορεί να συνεχίσει για μεταπτυχιακές σπουδές χωρίς εξαιρέσεις.
Όπως καταλαβαίνω είσαι τελειόφοιτη λυκείου και θα δώσεις εξετάσεις τον ερχόμενο Ιούνιο ή Μάιο. Στο διάστημα που διανύουμε βρίσκεται σε εξέλιξη μια διαδικασία συγχωνεύσεων ιδρυμάτων και τμημάτων, έτσι, τα τρία τμήματα βρεφονηπιοκομίας που υπήρχαν μέχρι και το περσινό ακαδημαϊκό έτος δεν υφίστανται πλέον. Στην περίπτωση του τμήματος του Τει Αθήνας μετά την συγχώνευση με το Τει Πειραιά, έχουμε το νέο τμήμα Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Στο τμήμα του Τει Ηπείρου, μετά την συγχώνευση με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, έχουμε πλέον το τμήμα Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και στην περίπτωση του τει Θεσσαλονίκης το νέο ακαδημαϊκό έτος θα έχουμε το τμήμα Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία του Διεθνές Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top