Συνέλευση μαθητών

Μιλτιάδης

Νεοφερμένος

Ο Μιλτιάδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Όταν συγκαλείτε τη συνέλευση του τμήματος,συζητάτε τίποτα ή γίνεται κενό;;;Παίρνετε κάποια απόφαση;;Αν ρωτάτε εμένα,ποτέ δεν έχουμε κάνει μια σοβαρή συνέλευση.Απλά γίνεται χάος...Και το χειρότερο είναι πως με τεράστια δυσκολία μπορούμε να συμφωνήσουμε για το πότε θα την κάνουμε.Ο ένας θέλει 3η ώρα,ο άλλος 5η,ο άλλος 6η,ο άλλος δεν θέλει καθόλου.Και όταν πάμε να συζητήσουμε πότε θα γίνει,γίνεται πάλι χάλι μαύρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν συγκαλείτε τη συνέλευση του τμήματος,συζητάτε τίποτα ή γίνεται κενό;;;Παίρνετε κάποια απόφαση;;Αν ρωτάτε εμένα,ποτέ δεν έχουμε κάνει μια σοβαρή συνέλευση.Απλά γίνεται χάος...Και το χειρότερο είναι πως με τεράστια δυσκολία μπορούμε να συμφωνήσουμε για το πότε θα την κάνουμε.Ο ένας θέλει 3η ώρα,ο άλλος 5η,ο άλλος 6η,ο άλλος δεν θέλει καθόλου.Και όταν πάμε να συζητήσουμε πότε θα γίνει,γίνεται πάλι χάλι μαύρο...
Ακριβώς αυτό γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 946 μηνύματα.
Στις συνελεύσεις του 15μελούς συμβουλίου του σχολείου μου, του οποίου έχω την τιμή να διατελώ Πρόεδρος, πραγματοποιούμε ουσιαστικές συζητήσεις και μεριμνούμε, ώστε να συνεδριάζουμε σε ώρες, κατά τις οποίες οι καθηγητές κάθε τμήματος το επιτρέπουν.

Λίγες είναι οι φορές που αξιοποιούμε τέτοιες ώρες, για να μην κάνουμε μάθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα τω Θεώ, 12 χρόνια πήγαινα σχολείο, δεν νομίζω να έλυσε ποτέ τίποτα κάποια συνέλευση. Όχι ότι άλλαξε τίποτα στο πανεπιστήμιο. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Δεν σας φταίει κανείς που είστε ούγκανα και εκφυλίζετε μια αμεσοδημοκρατική και οριζόντια διαδικασία, η οποία μάλιστα πρέπει να γενικευθεί και να αντικαταστήσει θεσμικά όργανα που λαμβάνουν αποφάσεις από τα πάνω. Αν ποτέ καταλάβετε γιατί κάνετε συνελεύσεις, και δεν εννοώ τα 5 θέματα που γράφετε στον πίνακα, ίσως να καταφέρνατε να τις κάνετε και σωστά.

Επειδή είναι σημαντικό να φτάσετε σε αυτό το σημείο και επειδή τίποτα δεν υποκαθιστά την προσωπική μελέτη προτείνω για αρχή τα ακόλουθα βιβλία
1) Το Αλφαβητάρι του Αναρχισμού, Alexander Berkman
2) Η Κατάκτηση του Ψωμιού, Pyotr Kropotkin
3) Θεός και Κράτος, Mikhail Bakounine
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξερουν πολύ καλά γιατί έκαναν συνελεύσεις. Για να χάσουν μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στις συνελεύσεις.Τις κάναμε τελευταία ώρα και πάντα έφευγα..Λέτε να έχασα καμιά σημαντική απόφαση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στις συνελεύσεις.Τις κάναμε τελευταία ώρα και πάντα έφευγα..Λέτε να έχασα καμιά σημαντική απόφαση?


Ναι, συνήθως κανόνιζαν τι ώρα θα βρεθούν για ποτάκι το σαββατοκύριακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,512 μηνύματα.
Όταν συγκαλείτε τη συνέλευση του τμήματος,συζητάτε τίποτα ή γίνεται κενό;;;Παίρνετε κάποια απόφαση;;Αν ρωτάτε εμένα,ποτέ δεν έχουμε κάνει μια σοβαρή συνέλευση.Απλά γίνεται χάος...Και το χειρότερο είναι πως με τεράστια δυσκολία μπορούμε να συμφωνήσουμε για το πότε θα την κάνουμε.Ο ένας θέλει 3η ώρα,ο άλλος 5η,ο άλλος 6η,ο άλλος δεν θέλει καθόλου.Και όταν πάμε να συζητήσουμε πότε θα γίνει,γίνεται πάλι χάλι μαύρο...


Οι συνελεύσεις αποτελούν ένα μέσο συζήτησης, επίλυσης προβλημάτων και ανταλλαγής απόψεων .
Στην Ελλάδα όμως καταστρατηγείται η λογική .
Οπότε είτε συνελεύσεις στο σχολείο είτε αργότερα με το καλό στο πανεπιστήμιο δεν οφελούν σε κάτι .

Ίσως στο πανεπιστήμιο να αξίζει να πας για να πεθάνεις στα γέλια με τα κόμματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Μα τω Θεώ, 12 χρόνια πήγαινα σχολείο, δεν νομίζω να έλυσε ποτέ τίποτα κάποια συνέλευση. Όχι ότι άλλαξε τίποτα στο πανεπιστήμιο. :hehe:

Α ρε Ολίβια. :lol: Ο τροχός κάθε χρόνο από την αρχή εδώ και δεκαετίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Παιδιά μισό άλλο συνέλευση σε σχολείο άλλο συνέλευση σε Πανεπιστήμιο, άλλο Γενική Συνέλευση σε τάξη π.χ. Γ λυκείου.
Θα πω τι κάναμε εμείς.
Αρχικά να πω ότι στο Σχολείο 1 τάξη (Γ λυκείου) δικαιούται 2 Συνελεύσεις όλη την χρονιά και στο Πανεπιστήμιο το ορίζει το καταστατικό του τμήματος.
Σε εμάς φέτος δε δίνει περιορισμούς. Ούτε για 1 στο εξάμηνο.

Σχολείο

Εμείς συνήθως όταν είχαμε κενό κάναμε τότε ΓΣ αλλά περνούσαν σαν "κενό" γιατί ακόμα και ένας να έμπαινε μέσα, να ορίστε μιλάμε για εμάς. Τι να μας πει κανείς; Βασικά κάναμε τόσες Γ.Σ. (σε κενά) γιατί είχαμε προβλήματα σαν τάξη.
Χωρίς να επηρεάζουμε τις άλλες τάξεις (εδώ παίζει και η τύχη εγώ ήμουν επαρχία) απλά παίξαμε έξυπνα

Σχολή

Γίνεται Γ.Σ. δε γίνεται μάθημα στο τμήμα. Γίνεται αν περάσει από ΔΣ ή αν μαζευτούν το 10% της κάλπης σε υπογραφές.
Αυτό είναι χάσιμο χρόνου.​

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όταν συγκαλείτε τη συνέλευση του τμήματος,συζητάτε τίποτα ή γίνεται κενό;;;Παίρνετε κάποια απόφαση;;Αν ρωτάτε εμένα,ποτέ δεν έχουμε κάνει μια σοβαρή συνέλευση.Απλά γίνεται χάος...Και το χειρότερο είναι πως με τεράστια δυσκολία μπορούμε να συμφωνήσουμε για το πότε θα την κάνουμε.Ο ένας θέλει 3η ώρα,ο άλλος 5η,ο άλλος 6η,ο άλλος δεν θέλει καθόλου.Και όταν πάμε να συζητήσουμε πότε θα γίνει,γίνεται πάλι χάλι μαύρο...
The more things change, the more they stay the same :P

Και όταν ήμουν εγώ μαθήτρια, αυτό το πράγμα γινόταν. Η μόνη φορά που υπήρξε ουσιαστική συζήτηση ήταν όταν είχαμε ένα πρόβλημα με τον θεολόγο που μας έκανε μάθημα.
Δεν σας φταίει κανείς που είστε ούγκανα και εκφυλίζετε μια αμεσοδημοκρατική και οριζόντια διαδικασία, η οποία μάλιστα πρέπει να γενικευθεί και να αντικαταστήσει θεσμικά όργανα που λαμβάνουν αποφάσεις από τα πάνω. Αν ποτέ καταλάβετε γιατί κάνετε συνελεύσεις, και δεν εννοώ τα 5 θέματα που γράφετε στον πίνακα, ίσως να καταφέρνατε να τις κάνετε και σωστά.

Επειδή είναι σημαντικό να φτάσετε σε αυτό το σημείο και επειδή τίποτα δεν υποκαθιστά την προσωπική μελέτη προτείνω για αρχή τα ακόλουθα βιβλία
1) Το Αλφαβητάρι του Αναρχισμού, Alexander Berkman
2) Η Κατάκτηση του Ψωμιού, Pyotr Kropotkin
3) Θεός και Κράτος, Mikhail Bakounine
Mr. Crowley, η επιστροφή :P

Η ερώτηση εδώ είναι: Αν εκφυλίζεται μία αμεσοδημοκρατική και οριζόντια διαδικασία σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας και μεταξύ μίας μικρής πληθυσμιακά ομάδας κάθε φορά, πώς θα αντικαταστήσει τα θεσμικά όργανα που λαμβάνουν αποφάσεις; :bounce:
Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στις συνελεύσεις.Τις κάναμε τελευταία ώρα και πάντα έφευγα..Λέτε να έχασα καμιά σημαντική απόφαση?
Όχι μόνο μία! Μην σου πω ότι είσαι ο Blitz των σημαντικών αποφάσεων
Οι συνελεύσεις αποτελούν ένα μέσο συζήτησης, επίλυσης προβλημάτων και ανταλλαγής απόψεων .
Στην Ελλάδα όμως καταστρατηγείται η λογική .
Οπότε είτε συνελεύσεις στο σχολείο είτε αργότερα με το καλό στο πανεπιστήμιο δεν οφελούν σε κάτι .

Ίσως στο πανεπιστήμιο να αξίζει να πας για να πεθάνεις στα γέλια με τα κόμματα .
ή στα κλάματα γιατί αυτοί αύριο-μεθαύριο θα είναι υποψήφιοι για εκλογή :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Και στο δικό μας σχολείο, πραγματικά το 5μελές και το 15μελές δεν είχε κανέναν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης.
Μόνο αυτός που είχε επιλεγεί ως ταμίας είχε λόγο ύπαρξης καθώς ήτανε το σίγουρα επιλεγμένο άτομο να συλλέγει τα χρήματα για τις εκδρομές :P

Κατά τα άλλα, 15 μελές του σχολείου έβαζε υποψηφιότητα η και καλά αφρόκρεμα του σχολείου για να νιώσει μια κάποια επιβεβαίωση από την εκλογή της από τους άλλους. Η μετέπειτα αξία ύπαρξής της μικρή.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλα σχολεία ή τι συμβαίνει τώρα, 12 χρόνια μετά την αποφοίτησή μου στα δημόσια σχολεία.

Είμαι υπέρ της ιδέας του 5μελούς και του 15μελούς, καθώς η κάθε σχολική κοινότητα θα πρέπει να έχει κάποιους αντιπροσώπους και συντονιστές. Ίσως θα έπρεπε να βάλουν λίγο το χεράκι τους και οι καθηγητές ώστε να κάνουν τους μαθητές τους να αντιμετωπίσουν με σεβασμό το ρόλο τους ή και να αναλάβουν να συντονίζουν οι καθηγητές αυτές τις δύο σχολικές ομάδες (15 μελές και 5μελές). Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Στις συνελεύσεις του 15μελούς συμβουλίου του σχολείου μου, του οποίου έχω την τιμή να διατελώ Πρόεδρος, πραγματοποιούμε ουσιαστικές συζητήσεις και μεριμνούμε, ώστε να συνεδριάζουμε σε ώρες, κατά τις οποίες οι καθηγητές κάθε τμήματος το επιτρέπουν.

Λίγες είναι οι φορές που αξιοποιούμε τέτοιες ώρες, για να μην κάνουμε μάθημα!


Και τι ουσιαστικό συζητάτε στις συνεδριάσεις του συμβουλίου πρόεδρε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 946 μηνύματα.
Ενδεικτικά αναφέρω τη διεξαγωγή πάρτυ και παζαριού για τη συγκέντρωση χρημάτων για φιλανθρωπικό σκοπό. Μέχρι τώρα οι συνελεύσεις που έχουν γίνει αποσκοπούσαν σε αυτό και έτσι, αισίως, συγκεντρώσαμε 822€, τα οποία και παραδώσαμε στη Διέυθυνση του σχολείου μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Η ερώτηση εδώ είναι: Αν εκφυλίζεται μία αμεσοδημοκρατική και οριζόντια διαδικασία σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας και μεταξύ μίας μικρής πληθυσμιακά ομάδας κάθε φορά, πώς θα αντικαταστήσει τα θεσμικά όργανα που λαμβάνουν αποφάσεις; :bounce:


Το ότι αποτυγχάνουν δεν οφείλεται στις ίδιες τις διαδικασίες ή τη φύση των ανθρώπων, αλλά στο ευρύτερο πλαίσιο στο οποίο γίνονται.

Η κοινωνία προηγείται του ατόμου, με την έννοια πως τη στιγμή που το άτομο αποκτά πλήρως την ικανότητα της σκέψης και της συνείδησης έχει ήδη (υποσυνείδητα) διαμορφώσει ορισμένες θέσεις λόγω κοινωνικών επιρροών. Έτσι, όταν μεγαλώνεις σε ένα κοινωνικό περιβάλλον που λειτουργεί με εξουσιαστικές και ιεραρχικές δομές(τόσο σε θεσμικό επίπεδο όσο και σε διαπροσωπικές σχέσεις), ελευθερίες δια προνομίων κ.ο.κ και αφομοιώνεις όλα τα παραπάνω είναι επόμενο να μην έχεις συνείδηση της 'πλήρους' ελευθερίας σου σε μια άλλη κατάσταση(εδώ, συνέλευση).

Εντωμεταξύ όταν μίλησα περί γενίκευσης δεν εννοούσα η κάθετη διαχείριση των θεσμικών οργάνων να αντικατασταθεί από πολύ ευρείες, κεντρικές, καθολικές ψηφοφορίες, αλλά αναφερόμουν στην ανάγκη ύπαρξης περισσότερων κοινωνικών ομάδων που αυτοοργανώνονται κλπ.

Επειδή φεύγουμε πολύ οφ τόπικ, απλώς να σημειώσω, πως στην παρούσα φάση ο πρωταρχικός σκοπός και η πρωταρχική σημασία των μαθητικών/φοιτητικών συνελεύσεων είναι η εξής: οι συνελεύσεις και οι αποφάσεις που λαμβάνονται σε αυτές είναι τα μόνα μέσα της μαθητικής/φοιτητικής κοινότητας να αντιτάξει τα δικά της πολιτικά συμφέροντα στις εξίσου πολιτικές διαχειριστικές αποφάσεις που λαμβάνονται από τους εκάστοτε αρμόδιους σχετικά με την παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εδώ παλεύουμε να διώξουμε την πολιτική από τα πανεπιστήμια, όχι να μπουν και στο σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snowgirl

Νεοφερμένος

Η snowgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Σε καθε τμημα επιτρεπεται μια συνελευση το μηνα και την τελευταια ωρα μονο αν συμφωνει ο καθηγητης. Ευτυχως εμεις εχουμε τελευταιες ωρας παντα αγγλικα θρησκευτικα πολιτικη και οι καθηγητες βαρθουνται και μας αφηνουν να κανουμε. Μιλαμε μεταξυ μας καοοιοι διαβαζουν παιζουμε με τα κινητα και σιγα σιγα φευγουμε. Ο μονος λογις γθα συνελευση ειναι να μην κανουμε μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Σε καθε τμημα επιτρεπεται μια συνελευση το μηνα και την τελευταια ωρα μονο αν συμφωνει ο καθηγητης. Ευτυχως εμεις εχουμε τελευταιες ωρας παντα αγγλικα θρησκευτικα πολιτικη και οι καθηγητες βαρθουνται και μας αφηνουν να κανουμε. Μιλαμε μεταξυ μας καοοιοι διαβαζουν παιζουμε με τα κινητα και σιγα σιγα φευγουμε. Ο μονος λογις γθα συνελευση ειναι να μην κανουμε μαθημα


Όπως σε κάθε Ελληνικό σχολείο.

Μετά λένε γιατί ψηφίζουμε ότι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιλτιάδης

Νεοφερμένος

Ο Μιλτιάδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ίσως στο πανεπιστήμιο να αξίζει να πας για να πεθάνεις στα γέλια με τα κόμματα .
Ο πατέρας μου,μου είχε πει πως στο πανεπιστήμιο είχαν προτείνει σε ένα μικρό κόμμα,να θέσει σαν προεκλογική υπόσχεση να βγαίνουμε στη σύνταξη στα 25 και να πιάνουμε δουλειά στα 65 και αν είμαστε υγιείς!!!:laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top