Γιατί οι άθεοι γιορτάζουν τα Χριστούγεννα;

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Το γεγονός ότι οι άνθρωποι στο παρελθόν πιστευαν σε μύθους που καταρριπτονται σμρ από την επιστήμη δεν σημαίνει ότι οτιδήποτε δεν εξηγείται με επιστημονικους όρους αποτελεί προϊόν μυθοπλασίας . 2. Η αρμονία της φύσης εξειγειται απλά για να καταλάβεις την εξηγηση πρέπει να έχεις και το κατάλληλο υπόβαθρο . 3. Επίσης η θεωρία του Bing Bang αναφέρεται στον τρόπο δημιουργίας του κόσμου μετα την έναρξη του χωροχρόνου .Δεν αναλυει τι υπήρχε προηγούμενως και δεν αναφέρεται σε καμία άναρχη μοναδικότητα
1. Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Απλώς από την αδυναμία μας να εξηγήσουμε διάφορα γεγονότα σε όλη μας την ιστορία καταφεύγουμε στη θρησκεία, την πίστη, τη μαγεία κλπ. Προσπαθώ εδώ και ώρα να σου δείξω τι είναι αυτό που πιστεύω: ότι ο,τιδήποτε και να ήταν το "αρχικό" αυτό ήταν άναρχο. Δεν υπάρχει θεωρία που να σου λέει δεν υπήρξε δημιουργός, αλλά δεν υπάρχει και θεωρία που να λέει ότι υπήρξε. Είναι ένα μέχρι ώρας αδιέξοδο, που κοιτώντας την ιστορία καταλήγω στο συμπέρασμα ότι πρέπει η άποψή μου να κλίνει στο ότι δεν υπήρξε δημιουργός. Κι αυτό διότι συνεχώς οι θεοί και οι θεότητες τείνουν να είναι η "κάλυψη" σε σημεία που δεν υπάγονται ακόμη στη λογική μας ή δεν μπορούν να εξηγηθούν. Έτσι, ίσως πράγματα όπως η αρμονία της φύσης, τι υπήρξε πριν το Big Bang κλπ να είναι απλώς γεγονότα που ακόμη δεν έχουμε εξηγήσει και τα αποδίδουμε και αυτά σε έναν δημιουργό.
2. Θα ήθελα να κάνεις μια προσπάθεια, δεν νομίζω ότι μέχρι ώρας σου φαίνομαι άσχετος με το θέμα.
3. Ναι ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Προϋπόθεση μέχρι ώρας του Big Bang είναι η μοναδικότητα, η οποία τείνει να θεωρείται ως άναρχη, ακόμη και να μην είναι άναρχη, οι όποιες υποθέσεις έχουμε για το συνέβη πριν δεν υποδεικνύουν την ύπαρξη κάποιας αρχής στην "αρχική" κατάσταση.
Επαναλαμβάνω ότι μπορεί ο πιστός στην ύπαρξη θεού να έχει δίκιο, όμως για τον προαναφερθέντα λόγο κλίνω στο να πιστεύω το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που λες δεν έχει λογική .Δεν μπορεί κάτι να ξεκίνησε να υπάρχει ξαφνικά από το απόλυτο τίποτα .
Κάτι εντελώς άσχετο με το θέμα αλλά γι' αυτό το.. παράδοξο είχα πρωτοαναρωτηθεί βλέποντας τη ταινία predestination. Δείτε την, καμία σχέση με θρησκεία (ή μήπως έχει; ), αλλά δυνατό. :P

Εφόσον οι άθεοι δεν έχουν κάποιο τεκμήριο που να αποδυκνειι την ανυπαρξια θεού δεν μπορούν να λένε παραλογο την πίστη στο θεό
Δεν με νοιάζει να εμπλακώ στην υπόλοιπη συζήτηση αλλά αυτό που λες είναι απλά παράλογο και το εξηγεί καλύτερα ο Dias:
2) Όταν κάποιος δεν πιστεύει ότι κάτι υπάρχει (π.χ. νεράιδες, θεοί, μονόκεροι) δεν είναι υποχρεωμένος να αποδείξει την μη
ύπαρξη. Αντίθετα, αυτός που πιστεύει ότι αυτό το κάτι υπάρχει, αυτός είναι που πρέπει να αποδείξει την ύπαρξη αυτού που πιστεύει.
Aν εγώ υποστηρίξω ότι στο πυρήνα του Άρη κατοικούν ροζ μονόκεροι, ποιον βαραίνει η απόδειξη του ισχυρισμού του: εμένα που λέω ότι υπάρχουν ή εσένα που λες ότι δεν υπάρχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrikos583

Νεοφερμένος

Ο Andrikos583 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Κάτι εντελώς άσχετο με το θέμα αλλά γι' αυτό το.. παράδοξο είχα πρωτοαναρωτηθεί βλέποντας τη ταινία predestination. Δείτε την, καμία σχέση με θρησκεία (ή μήπως έχει; ), αλλά δυνατό. :P


Δεν με νοιάζει να εμπλακώ στην υπόλοιπη συζήτηση αλλά αυτό που λες είναι απλά παράλογο και το εξηγεί καλύτερα ο Dias:

Aν εγώ υποστηρίξω ότι στο πυρήνα του Άρη κατοικούν ροζ μονόκεροι, ποιον βαραίνει η απόδειξη του ισχυρισμού του: εμένα που λέω ότι υπάρχουν ή εσένα που λες ότι δεν υπάρχουν;

Δεν μίλησα περί απόδειξης του εναντιου .Είπα ότι δεν μπορεις να λες παράλογη την πίστη στο θεό από την στιγμή που δεν αποδεικνυεις το αντίθετο .Έχει τεράστια διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(/delete)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μίλησα περί απόδειξης του εναντιου .Είπα ότι δεν μπορεις να λες παράλογη την πίστη στο θεό από την στιγμή που δεν αποδεικνυεις το αντίθετο .Έχει τεράστια διαφορα

Δεν μίλησες περί απόδειξης του εναντίου αλλά πρέπει να αποδείξουμε το αντίθετο...γουατ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrikos583

Νεοφερμένος

Ο Andrikos583 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
1. Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Απλώς από την αδυναμία μας να εξηγήσουμε διάφορα γεγονότα σε όλη μας την ιστορία καταφεύγουμε στη θρησκεία, την πίστη, τη μαγεία κλπ. Προσπαθώ εδώ και ώρα να σου δείξω τι είναι αυτό που πιστεύω: ότι ο,τιδήποτε και να ήταν το "αρχικό" αυτό ήταν άναρχο. Δεν υπάρχει θεωρία που να σου λέει δεν υπήρξε δημιουργός, αλλά δεν υπάρχει και θεωρία που να λέει ότι υπήρξε. Είναι ένα μέχρι ώρας αδιέξοδο, που κοιτώντας την ιστορία καταλήγω στο συμπέρασμα ότι πρέπει η άποψή μου να κλίνει στο ότι δεν υπήρξε δημιουργός. Κι αυτό διότι συνεχώς οι θεοί και οι θεότητες τείνουν να είναι η "κάλυψη" σε σημεία που δεν υπάγονται ακόμη στη λογική μας ή δεν μπορούν να εξηγηθούν. Έτσι, ίσως πράγματα όπως η αρμονία της φύσης, τι υπήρξε πριν το Big Bang κλπ να είναι απλώς γεγονότα που ακόμη δεν έχουμε εξηγήσει και τα αποδίδουμε και αυτά σε έναν δημιουργό.
2. Θα ήθελα να κάνεις μια προσπάθεια, δεν νομίζω ότι μέχρι ώρας σου φαίνομαι άσχετος με το θέμα.
3. Ναι ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Προϋπόθεση μέχρι ώρας του Big Bang είναι η μοναδικότητα, η οποία τείνει να θεωρείται ως άναρχη, ακόμη και να μην είναι άναρχη, οι όποιες υποθέσεις έχουμε για το συνέβη πριν δεν υποδεικνύουν την ύπαρξη κάποιας αρχής στην "αρχική" κατάσταση.
Επαναλαμβάνω ότι μπορεί ο πιστός στην ύπαρξη θεού να έχει δίκιο, όμως για τον προαναφερθέντα λόγο κλίνω στο να πιστεύω το αντίθετο.

Έχω καταλάβει απόλυτα την άποψη σου .Αυτό που εσύ δεν έχεις καταλάβει είναι το εξής :.Δεν μπορείς να απορρίπτεις τι ύπαρξη θεότητας επειδή στο παρελθον πιστευαν σε μύθους που σήμερα απορρίφθηκαν. Εν πάση περιπτώσει το θέμα πήρε πολύ έκταση και δεν νομίζω πως βγήκε και κάποιο αποτέλεσμα αφού είναι κατάφωρο το γεγονός ότι για να αντιληφθεί κανείς την ύπαρξη θεού πρέπει να ενεργήσει με την πλήρη και αληθή έννοια ως ανθρώπος να ενεργοποίησει δλδ την πνευματική του σκέψη .Αυτό σημαίνει να υπερβεί την λογική αυτών που περιμένουν από την επιστήμη να 《τους λύσει τα χερια》.
Εάν εσύ αυτό το λες αδυναμία είναι η δικιά σου άποψη και είναι σεβαστή .Εγώ το λέω λογική ή καλύτερα υπερλογική .Σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα φανεί ποια είναι η αλήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω καταλάβει απόλυτα την άποψη σου .Αυτό που εσύ δεν έχεις καταλάβει είναι το εξής :.Δεν μπορείς να απορρίπτεις τι ύπαρξη θεότητας επειδή στο παρελθον πιστευαν σε μύθους που σήμερα απορρίφθηκαν. Εν πάση περιπτώσει το θέμα πήρε πολύ έκταση και δεν νομίζω πως βγήκε και κάποιο αποτέλεσμα αφού είναι κατάφωρο το γεγονός ότι για να αντιληφθεί κανείς την ύπαρξη θεού πρέπει να ενεργήσει με την πλήρη και αληθή έννοια ως ανθρώπος να ενεργοποίησει δλδ την πνευματική του σκέψη .Αυτό σημαίνει να υπερβεί την λογική αυτών που περιμένουν από την επιστήμη να 《τους λύσει τα χερια》.
Εάν εσύ αυτό το λες αδυναμία είναι η δικιά σου άποψη και είναι σεβαστή .Εγώ το λέω λογική ή καλύτερα υπερλογική .Σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα φανεί ποια είναι η αλήθεια
Έχω αναφέρει πολλές φορές ότι δεν θα σου πω ότι είσαι παράλογος που πιστεύεις, απλώς θέλω να αναλύσω το δικό μου σκεπτικό με επιχειρήματα. Συμφωνώ ότι δεν έχει αποτέλεσμα μία τέτοια συζήτηση, απλώς μην ξεχνάς ότι το δικό σου ερώτημα την ξεκίνησε το οποίο εγώ θεώρησα ότι δεν πρέπει να μείνει αναπάντητο. Για το υπόλοιπο δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.


Θα είχε ενδιαφέρον το θέμα "μετα-θρησκεία". Τι θα επακολουθούσε αν η θρησκεία έπαυε; Σκεφτείτε τι είχε συμβεί στη Ρώμη την περίοδο της παρακμής (δυναστεία Σεβήρων). Έχει ενδιαφέρον η κινηματογραφική μεταφορά τη δεκαετία του 1960 της ταινίας "Η πτώση της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας", από την Columbia Pictures με τους Πλάμερ και Λόρενς. Σε αυτή την ταινία απεικονίζεται ξεκάθαρα το τέλος μιας εποχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arkana1900

Νεοφερμένος

Ο Arkana1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Οι περισσότερες Ορθόδοξες χώρες από την Γεωργια,την Σερβία μέχρι την Αιθιοπία,την Ερυθραία,την Αρμενία κτλ Χριστούγεννα γιορτάζουν στις 7 Ιανουαρίου και όχι στις 25 Δεκεμβρίου.Εχω φίλους από την Γεωργία(οι άνθρωποι στη Γεωργία εξαιρετικά θρησκευόμενοι παρά τα 70 χρόνια που πέρασαν κάτω από την Σοβιετική Ενωση που ήταν αθεϊστική επίσημα) και ξέρω.Από όσα μου είπαν τα Χριστούγεννα ενώ στη Γεωργία είναι κυρίως θρησκευτική γιορτή(κάτι σαν το Πάσχα) στην Ελλάδα έχουν γίνει γιορτή μάρκετινγκ κάτι που δεν.τους αρέσει. Πράγματι θεωρώ το γεγονός ότο στα Χριστούγεννα πλέον γιορτάζεται το μάρκετινγκ απαράδεκτο. Ολοι σκέφτονται τι θα πάρουν ενώ θα έπρεπε να σκέφτονται τι μπορούν να δώσουν για να βοηθήσουν κάποιους που έχουν ανάγκη.Για εμένα τα Χριστούγεννα έχουν χάσει τον λόγο ύπαρξης τους από τη στιγμή που έγιναν φιέστα του καταναλωτισμού. Αυτό με απασχολεί εμένα.Ο λόγος που τα Χριστούγεννα (της 25ης Δεκεμβρίου) έχουν βρει διάδοση σε Τουρκία, Ιαπωνία και άλλες χώρες οφείλεται στον υπερβολικό καταναλωτισμό. Ολοι θέλουν μια εποχή του χρόνου να απελευθερώσουν τις καταναλωτικές ορέξεις τους.Αν τα Χριστούγεννα παρέμεναν μια γιορτή προσφοράς και μια εποχή που θα βοηθούσαν οι άνθρωποι άλλα άτομα που έχουν ανάγκη τη βοήθεια τους δεν.νομίζω να είχαν τόση διάδοση σε τόσες πολλές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
H ημερομηνία 25 Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί από τον αυτοκράτορα Μ.Κωνσταντίνο για λόγους πολιτικής τάξης με το παλαιό θρησκευτικό σύστημα που λάτρευε τον Θεό Ήλιο (Απόλλωνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arkana1900

Νεοφερμένος

Ο Arkana1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
H ημερομηνία 25 Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί από τον αυτοκράτορα Μ.Κωνσταντίνο για λόγους πολιτικής τάξης με το παλαιό θρησκευτικό σύστημα που λάτρευε τον Θεό Ήλιο (Απόλλωνα).

Δεν υπάρχει κοινή ημερομηνια εορτασμού Χριστουγέννων. Στις πιο πολλές Ορθόδοξες χώρες γιορτάζουν τα Χριστούγεννα στις 7 Ιανουαρίου και όχι στις 25 Δεκεμβρίου. Και στην Ελλάδα πριν την αλλαγή του ημερολογίου(το ημερολόγιο άλλαξε το 1924) τα Χριστούγεννα τα γιόρταζαν στις 7 Ιανουαρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μίλησα περί απόδειξης του εναντιου .Είπα ότι δεν μπορεις να λες παράλογη την πίστη στο θεό από την στιγμή που δεν αποδεικνυεις το αντίθετο .Έχει τεράστια διαφορα


Η πίστη στο Χριστιανικό Θεό είναι παράλογη και αυτό μπορεί εύκολα να αποδειχθεί περνοντας σαν αξιωματικη βάση αυτά που γράφει η Αγία γραφή τα οποία ένας πιστός αποδέχεται ως αληθινά.

Ο Θεός είναι παντοδυναμος

Ο Θεός είναι Πανάγαθος

Στη γη υπάρχουν μωρά που βιάζονται και κακοποιουνται από ανωμαλους χωρίς να φταίνε σε τίποτα αφού είναι μωρά.

Ο Θεός δεν κάνει τίποτα γι αυτο.

Άρα ο Θεός δεν είναι Πανάγαθος η δεν είναι παντοδύναμος.

Αν κάτι από αυτά δεν ισχύει μόλις καταριψαμε μια αξιωματικη ιδιότητα του.

Άρα η Αγία γραφή δεν περιέχει μόνο αλήθειες.

Αν η Αγία γραφή περιέχει ψέμματα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αξίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αγία γραφή περιέχει πολυπλοκότητες και αμυδρότητες που είναι δύσκολο να καταλάβει ένα μπεμπέ 15 χρονών που την είδε άθεο και νομίζει πως με τον ψευτορασιοναλιστικό του τρόπο μπορεί να απορρίψει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Fast άσε τις μαλακίες να χαρείς. Η έννοια του θεού όπως παρουσιάζεται από το χριστιανισμό έχει τρελά προβλήματα και λογικά σφάλματα και το ξέρεις πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αγία γραφή περιέχει πολυπλοκότητες και αμυδρότητες που είναι δύσκολο να καταλάβει ένα μπεμπέ 15 χρονών που την είδε άθεο και νομίζει πως με τον ψευτορασιοναλιστικό του τρόπο μπορεί να απορρίψει κάτι τέτοιο.
Έχετε σπάσει τα κοντέρ σε αυτό το φόρουμ από τη μέρα που ξεκίνησα να γράφω να μου πετάτε υποννούμενα για την ηλικία μου.

Επειδή μάλλον σε μένα αναφέρεται το σχόλιο σου (αλλά και να μην αφορά εμένα δεν έχει πολύ σημασία) θα σου πω ένα απλό πράγμα: διαφωνείς σε κάτι; Υπάρχει και πιο ευγενικός τρόπος να το δείξεις. Σε όλα μου τα σχόλια ανέλυσα με 100% ακρίβεια και σαφήνεια τη θέση μου και το θεωρώ το λιγότερο προσβλητικό ένας ψευτόμαγκας σαν εσένα να με βρίζει απλώς επειδή δε συμφωνεί μαζί μου.

Έχεις δίκιο ότι πετάω κοτσάνες; Ίσως να έχεις. Επειδή μου σκας 5-6 χρόνια δεν σου δίνει και το αλάθητο.

Για να επιστρέψω στο θέμα, εσύ που είδες ο τρόπος που ανέλυσα τα πράγματα στα προηγούμενα σχόλια να είναι ψευτορασιοναλιστικός; Ό,τι και να ανέφερα βασίζεται σε επιστήμη και υπήρξαν και 2-3 σημεία που χρησιμοποίησα παραδείγματα από την ιστορία για να γίνω πιο κατανοητός.

(ΥΓ: Και μετά αναρωτιέται η @Χριστιαννα γιατί το θέμα έχει τόση μεγάλη προσέλευση. Με αυτόν το ρατσισμό που υπάρχει απέναντι στον άθεο ακόμα λογικό μου φαίνεται.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Έχετε σπάσει τα κοντέρ σε αυτό το φόρουμ από τη μέρα που ξεκίνησα να γράφω να μου πετάτε υποννούμενα για την ηλικία μου.

Επειδή μάλλον σε μένα αναφέρεται το σχόλιο σου (αλλά και να μην αφορά εμένα δεν έχει πολύ σημασία) θα σου πω ένα απλό πράγμα: διαφωνείς σε κάτι; Υπάρχει και πιο ευγενικός τρόπος να το δείξεις. Σε όλα μου τα σχόλια ανέλυσα με 100% ακρίβεια και σαφήνεια τη θέση μου και το θεωρώ το λιγότερο προσβλητικό ένας ψευτόμαγκας σαν εσένα να με βρίζει απλώς επειδή δε συμφωνεί μαζί μου.

Έχεις δίκιο ότι πετάω κοτσάνες; Ίσως να έχεις. Επειδή μου σκας 5-6 χρόνια δεν σου δίνει και το αλάθητο.

Για να επιστρέψω στο θέμα, εσύ που είδες ο τρόπος που ανέλυσα τα πράγματα στα προηγούμενα σχόλια να είναι ψευτορασιοναλιστικός; Ό,τι και να ανέφερα βασίζεται σε επιστήμη και υπήρξαν και 2-3 σημεία που χρησιμοποίησα παραδείγματα από την ιστορία για να γίνω πιο κατανοητός.

(ΥΓ: Και μετά αναρωτιέται η @Χριστιαννα γιατί το θέμα έχει τόση μεγάλη προσέλευση. Με αυτόν το ρατσισμό που υπάρχει απέναντι στον άθεο ακόμα λογικό μου φαίνεται.)

Αντιθετως! Αν διαβασεις ολα τα σχόλια θα παρατηρησεις οτι υπαρχει μια απεχθεια να το πω προς το θρησκευομενο ατομο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Επίσης , οι άθεοι πληρώνουν και αυτοί φορολογίες . Χρήματα των οποίων τα παίρνει η εκλλησία, οι κληρικοί κτλ. Εφόσον καλύπτουν τις υποχρεώσεις τους απέναντι σε κάτι που δεν τους αφορά κιόλας , δεν είναι δικαίωμά τους να απολαμβάνουν και όσα μπορούν να επωφεληθούν από αυτή; πχ αργίες, δώρα χριστουγέννων κτλ.
Όμως κάτι σημαντικό ακόμη είναι , ότι οι άθεοι έχουν και αυτοί οικογένειες ή ανθρώπους οι οποίοι πιστεύουν και δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχουν διαφωνίες και εντάσεις μια μέρα η οποία είναι σημαντική για αυτούς, και μόνο κοντά φέρνει τις οικογένειες. Γιατί να στεναχωρήσω την μαμά μου απέχοντας από κάτι που θεωρεί σημαντικό και κακό δεν θα μου κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχετε σπάσει τα κοντέρ σε αυτό το φόρουμ από τη μέρα που ξεκίνησα να γράφω να μου πετάτε υποννούμενα για την ηλικία μου.

Μη μασάς, ad hominem λέγεται. Κοίτα να το συνηθίσεις.

Αντιθετως! Αν διαβασεις ολα τα σχόλια θα παρατηρησεις οτι υπαρχει μια απεχθεια να το πω προς το θρησκευομενο ατομο...

Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω τι συμβαίνει όταν ένας άθεος μιλά με ένα θρησκευόμενο άτομο, για να καταλάβεις γιατί αυτά τα δύο άτομα σπάνια συνεννοούνται. For what it's worth, είμαι ένας άθεος ο οποίος θεωρεί την ύπαρξη της θρησκείας ευεργετική.

Αρχικά θα πω, πως η έννοια του Θεού και ( θα αναφερθώ μόνο στον χριστιανικό Θεό, επειδή είμαστε χριστιανοί ) είναι τελείως παράλογη. Δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύεις ή τι θα σου πει κάποιος παπάς ή θεολόγος. Η έννοια του Θεού δεν στέκει λογικά και δεν μπορεί να σταθεί κανένα λογικό επιχείρημα που να την στηρίζει το οποίο δεν θα περιέχει λογικές αντιφάσεις. Αυτό το πράγμα ένας άθεος το αντιλαμβάνεται και κατά πάσα πιθανότητα γι αυτό είναι και άθεος.

Παρότι ο Θεός σαν έννοια είναι τελείως παράλογη, αυτό που δεν είναι παράλογο είναι η έννοια της πίστης και η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι. Αυτό πολλές φορές ο άθεος είτε δεν το καταλαβαίνει, είτε σκοπίμως το αγνοεί. Ο πιστός λοιπόν έχει ανάγκη να πιστεύει στον Θεό, διότι αυτό έχει θετικές επιπτώσεις στην ζωή του. Η πίστη λειτουργεί ως placebo. Μπορεί ο Θεός να μην υπάρχει, οι επιπτώσεις της πίστης όμως υπάρχουν και ο πιστός τις νιώθει.

Όταν τώρα ξεκινά μια κουβέντα μεταξύ ενός άθεου και ενός πιστού ο πρώτος προσπαθεί να αποδείξει στην δεύτερο πως είναι παράλογος, καθώς η έννοια του Θεού είναι παράλογη, και ο δεύτερος προσπαθεί να αποδείξει στον πρώτο πως είναι λογικό το να πιστεύεις στον Θεό (είναι απόλυτα λογικό). Τις περισσότερες φορές ο πιστός δεν έχει την ωριμότητα της σκέψης να εξηγήσει στον άθεο τα περί πίστης καθώς αυτός απλά ζει την επίδρασή τους και δεν κάθεται να τα αναλύσει. Έτσι καταλήγει να χρησιμοποιεί παράλογα επιχειρήματα τα οποία νομίζει πως είναι λογικά. Ο άθεος από την άλλη συνεχίζει να μην αντιλαμβάνεται την κατάσταση και να επιδεικνύει τα λογικά λάθη του πιστού περί Θεού.

Τέτοιες συζητήσεις αναμφίβολα θα οδηγήσουν σε εντάσεις, κούραση και απέχθεια από την μία πλευρά προς στην άλλη και όλα ξεκινάνε από το γεγονός πως ο καθένας μιλά για διαφορετικό πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Αντιθετως! Αν διαβασεις ολα τα σχόλια θα παρατηρησεις οτι υπαρχει μια απεχθεια να το πω προς το θρησκευομενο ατομο…

Μόνο που το θέμα το άνοιξε ένα θρησκευόμενο άτομο με σκοπό να "την πει" εξυπνακίστικα στους μη πιστεύοντες…

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από hack3r:
Παρότι ο Θεός σαν έννοια είναι τελείως παράλογη, αυτό που δεν είναι παράλογο είναι η έννοια της πίστης και η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι. Αυτό πολλές φορές ο άθεος είτε δεν το καταλαβαίνει, είτε σκοπίμως το αγνοεί. Ο πιστός λοιπόν έχει ανάγκη να πιστεύει στον Θεό, διότι αυτό έχει θετικές επιπτώσεις στην ζωή του. Η πίστη λειτουργεί ως placebo. Μπορεί ο Θεός να μην υπάρχει, οι επιπτώσεις της πίστης όμως υπάρχουν και ο πιστός τις νιώθει.

Θα συμφωνήσω ως προς το ότι η πίστη αποτελεί έκφραση ψυχικών αναγκών. Ωστόσο, διαφωνώ ως προς τη θεώρηση πως είναι ευεργετική ή ακόμα και αβλαβής.

Αφενός η παραδοχή της ύπαρξης του Θεού αποτελεί εθελούσια παραίτηση από την ανθρώπινη λογική και την επιστήμη. Αφετέρου συνεπάγεται άρνηση της ανθρώπινης ελευθερίας και κατ' επέκτασιν οδηγεί στην υποδούλωση του ανθρώπου. Και αυτό διότι στις περισσότερες θρησκείες και γενικά στο θεϊκό ιδεαλισμό, το τέλειο, το αιώνιο, το άπταιστο αποδίδεται στον Θεό, ενώ στον άνθρωπο όλα τα αντίθετα. Έτσι, ο άνθρωπος, επί τους ουσίας εκμηδενίζεται μπροστά στο Θεό, δέχεται να αποτελεί δούλο Του και εκχωρεί βασικές ελευθερίες του σε Αυτόν όπως η άσκηση δικαιοσύνης, η δημιουργία(έμβιων και άβιων όντων) και η ρύθμιση της ζωής γενικότερα.

Το ζήτημα είναι να εντοπίσεις που οφείλονται οι παραπάνω ψυχικές ανάγκες( αν θες τη γνώμη μου συνήθως στη διαιωνισμένη μη ικανοποίηση υλικών και πνευματικών αναγκών) και να τις αντιμετωπίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top