Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,808 εγγεγραμμένα μέλη και 2,441,511 μηνύματα σε 76,727 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 326 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Λάθη σε σωστό ή λάθος

Athena apo

Μαθητής Β' λυκείου

H Athena apo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Athena apo έγραψε: στις 20:15, 04-12-18:

Μου συμβαίνει καμια φορά ενώ σε ένα διαγώνισμα λύνω όλες ή σχεδόν ολες τις ασκήσεις σωστά χάνω μονάδες από τη θεωρία και κυρίως από τα Σ/Λ.
Αυτό γίνεται συνήθως λόγω απροσεξίας ή λογω ότι ενώ έχω καταλάβει τη θεωρία χάνω επειδή δεν παρατήρησα το 'πονηρό' μέρος της πρότασης.
Σας συμβαίνει και σας κάτι ανάλογο και αν ναι τι κάνετε για να προσπαθήσετε να το διορθώσετε;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.

O Panagiotis849 έγραψε: στις 21:42, 04-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Athena apo
Μου συμβαίνει καμια φορά ενώ σε ένα διαγώνισμα λύνω όλες ή σχεδόν ολες τις ασκήσεις σωστά χάνω μονάδες από τη θεωρία και κυρίως από τα Σ/Λ.
Αυτό γίνεται συνήθως λόγω απροσεξίας ή λογω ότι ενώ έχω καταλάβει τη θεωρία χάνω επειδή δεν παρατήρησα το 'πονηρό' μέρος της πρότασης.
Σας συμβαίνει και σας κάτι ανάλογο και αν ναι τι κάνετε για να προσπαθήσετε να το διορθώσετε;
Μπορεί να συμβαίνει και για τους 2 λόγους. Το καλύτερο είναι να το διαβάζεις προσεκτικά και αν δε καταλαβαίνεις αν είναι σωστό ή λάθος, πήγαινέ το λέξη-λέξη. Για παράδειγμα, αν στην άσκηση υπάρχει μια πρόταση που είναι ορισμός, πήγαινέ τη λέξη-λέξη και προσπάθησε να θυμηθείς τον ακριβή ορισμό. Μια άλλη συμβουλή είναι να λύνεις πολλά Σ-Λ. Συνήθως αρκετά επαναλαμβάνονται. Σημείωσέ τα και σημείωσε επίσης και εκείνα που σε δυσκόλεψαν ή έκανες λάθος, ώστε την επόμενη φορά να μη χάσεις μονάδες.
1
Παράθεση

Galaxy

Φοιτητής

H Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαιευτικής Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H Galaxy έγραψε: στις 21:51, 04-12-18:

STORY OF MY LIFE. Τι να πουμε κι εμεις που χανουμε 5 μοναδες απο τα ΕΠΙΛΟΓΗΣ Να την διαβαζεις καλα την θεωρια και να προσεχεις πολυ. Συνηθως δεν μπαινει ορισμος (αν βεβαια μπει, κανε ο,τι ειπε ο Παναγιωτης πανω). Γενικα μην τα ξεπετας τα επιλογης, γιατι οκευ μπορει στις πανελληνιες να πεφτουν ευκολα, αλλα παντα θα υπαρχει η πιθανοτητα να πεσει κατι πονηρο. (Βλεπε το φετινο επιλογης φυσικης με την υδροστατικη. Οι περισσοτεροι δεν διαβασαν ΚΑΝ ολοκληρη την προταση και για αυτο την πατησαν ενω ηταν ενα πανευκολο ερωτημα).Να αφιερωνεις χρονο και στα Α θεματα, δεν παιζουμε με 1,2,5 μοναδες.Να διαβαζεις ολη την προταση και να σκεφτεσαι μονος σου πρωτα ποια ειναι η σωστη απαντηση, και μετα να ελεγχεις αν αυτο που υπαρχει δινεται στις επιλογες.Απο την αλλη στα Σ/Λ δεν νομιζω να υπαρχει καποια συμβουλη.. απλα διαβαζεις προσεκτικα και πολλες φορες, για να καταλαβεις πληρως τι σου λεει.
Κυριως βεβαια πρεπει να κατανοησεις πληρως την θεωρια. Και να τα τσεκαρεις στο τελος. Ειδικα τα επιλογης. Ειδικα αν εχεις και βιολογια Πολλες φορες σε παρακαλω. Γιατι καποιοι (γκουχου γκουχου εγω) για αυτον τον λογο ξαναδινουμε
1
1
Παράθεση

Athena apo

Μαθητής Β' λυκείου

H Athena apo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Athena apo έγραψε: στις 22:20, 04-12-18:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 5,286 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 22:47, 04-12-18:

Κι εγώ πρόσφατα σε μια εξέταση του φροντιστηρίου στα Μαθηματικά, πιο πολλές μονάδες θα έπιανα στα Σ/Λ αν τα έκανα όλα στην τύχη Τι να πω, τέτοια γρουσουζιά και χαζομάρα που κουβαλάω
Ευτυχώς στο επόμενο διαγώνισμα - υπόλοιπο τμήμα της ύλης τα πήγα καλά!
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια