Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,802 εγγεγραμμένα μέλη και 2,440,992 μηνύματα σε 76,702 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 249 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια στη σύνταξη των Λατινικών

Aguero10

Νεοφερμένος

Ο Aguero10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Aguero10 έγραψε: στις 23:52, 09-10-18:

Καλησπερα σ’ολους! Θα ηθελα την αρωγη σας, στο πως μπορω να μαθω καλυτερα την συνταξη στα Λατινικα. Στην γραμματικη δεν τιθεται προβλημα, ομως στη συνταξη μου λενε να την μαθαινω απ’εξω, πραγμα δυσκολο, ποσο μαλλον σε τοσα κειμενα! Μπορει να μου πει κανεις τι να κανω για να μου ειναι προσιτη;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Griff

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Griff έγραψε: στις 07:56, 10-10-18:

Καλημέρα!

Προσωπικά με έχει βοηθήσει αρκετά να μαθαίνω τη σύνταξη παράλληλα με τη μετάφραση. Γράφεις δηλαδή τη μετάφραση, και μετά, βασισμένος σε αυτή, σημειώνεις το συντακτικό σε ένα αντίγραφο του κειμένου, απομονώνοντας τις εξαιρέσεις που εντοπίζεις, για να τις διαβάσεις ξεχωριστά.

Το συντακτικό δεν είναι αποκομμένο από τη μετάφραση, άρα μην τα προσεγγίζεις ως διαφορετικά αντικείμενα, αλλά σύνδεσέ τα. Έτσι θα βοηθηθείς και στη μετάφραση.
2
Παράθεση

archaios19 (Βαγγέλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O archaios19 έγραψε: στις 15:06, 10-10-18:

Η μετάφραση στα νέα ελληνικά βοηθά στη σύνταξη
των Λατινικών!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη archaios19 : 10-10-18 στις 20:49.
2
Παράθεση

Carpe_Diem (Άλκηστις)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H Carpe_Diem Άδραξε την μέρα και έγραψε: στις 20:38, 10-10-18:

Κάτι που με βοηθάει πάρα πολύ (μαζί με όσα είπαν τα παιδιά από πάνω) είναι να σημειώνω με ένα έντονο χρώμα τα περιέργα συντακτικά φαινόμενα π.χ. καμία αφαιρετική του εσωτερικού αναγκαστικού αιτίου, ή αυτά στα οποία κολλάω εγώ και να γράφω σε ένα σημείο πάνω η κάτω από το κείμενο τι είναι το καθένα. Έτσι και πιο εύκολα μου μένουν, αλλά βοηθούμαι ιδιαίτερα και στην επανάληψη, καθώς βλέπω αμέσως που βρίσκονται τα σημεία που με δυσκολεύουν και επικεντρώνομαι σ αυτά χωρίς να αναλώνω χρόνο στα πολύ απλά ελπίζω να βοήθησα :-)
Πάντως κλειδί είναι η πολύ καλή μετάφραση λέξη λέξη κι όχι παπαγαλία... Βοηθάει απίστευτα!
2
Παράθεση

Aguero10

Νεοφερμένος

Ο Aguero10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Aguero10 έγραψε: στις 22:23, 10-10-18:

Ναι, συμφωνω σ’ολα οσα αναφερατε! Εχετε δικιο. Απλα εχει παρα πολλες εννοιες και αυτο ειναι το σχετικα δυσκολο. Κατα τ’αλλα κομπλε!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aguero10

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πωλούνται βοηθήματα λατινικών - Από DMS333
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αγγελίες Βιβλίων.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-11-14 στις 09:05.
    • Βοήθεια στη σύνταξη MySQL ερωτήματος - Από Scandal
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προγραμματισμός.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-14 στις 21:08.
    • Βιβλία για το άγνωστο των Λατινικών - Από kiriakistavr
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-02-12 στις 12:46.
    • Σύνταξη - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 141 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-03-11 στις 18:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα