Καθηγητής στο TEI Σερρών χρηματιζόταν για να περνάει φοιτητές σε μαθήματα

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Αξιέπαινο έγραψα; Σόρρυ, κοιμόμουν ελαφρώς όρθια. ;)

Ο πολίτης πρέπει να εμπιστευτεί την αστυνομία ότι η καταγγελία του θα παραμείνει ανώνυμη κι όχι να φοβάται ότι θα το μάθει ο καταγγελομενος. Δεν είναι δουλειά του πολίτη να δώσει πληροφορίες στην αστυνομία. Η αστυνομία με τα μέσα που έχει (κοριούς, παρακολουθήσεις, ανακρίσεις κλπ) έχει υποχρέωση να διαπιστώσει αν μια καταγγελία ευσταθεί ή όχι και να τη δέσει με στοιχεία ώστε να μπορεί να σταθεί σε δικαστήριο.


Οχι και οι πολιτες οφειλουν να βοηθάνε την αστυνομια. Βλεπω τα ριχνετε ολα στην αστυνομια δεν πάει ετσι. Αν ειναι να φοβομαστε και τον ισκιο μας δουλεια δεν θα γινει. Περάσανε τωρα 6 χρονια και ο άλλος εκανε οργια επειδη κάποιοι δεν ηθελαν να πανε να καταγγειλουν. Το ειπε και ο Προεδρος που ουτε και αυτος ηθελε να κάνει κάτι σοβαρο για να ξεκινησει η διαδικασια. Με άλλα λογια εγω βλέπω οτι ειμαστε μια κοινωνια που κανεις δεν θέλει να ξεκινησει και το πετάει παραδιπλα το μπαλάκι.

Στην Γερμανια άραγε συμβαινει αυτο;;; η απαντηση ειναι ΟΧΙ γιατι μολις σε δουν να πετάς ενα σκουπιδι στο δρομο (το πιο απλο) ερχονται σε φωτογραφιζουν μπροστα σου και ειδοποιουν την αστυνομια. Εδω ειμαστε δε βαριεσαι μωρε εγω θα αλλαξω το κοσμο που να μπλέκω τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν υπήρχε άμεσος χρηματισμός άλλα χρηματισμός μέσω τρίτου ιδιωτικού φροντιστηρίου. Αν πρόσεχε (όπως κάνουν άλλοι) δεν θα θα υπήρχε τρόπος να τον πιάσουν.

Υπάρχουν καταγγελίες από το 2012 και κανένας πρύτανης ή φοιτητική παράταξη δεν έκανε τίποτα. Το δημόσιο δωρεάν πανεπιστήμιο από τη φύση του δημιουργεί διαφθορά. Ο καθηγητής για να κάνει ότι έκανε είχε την νοοτροπία ότι κανένας δεν τον κουνάει από τη θέση του και δεν έχει να φοβάται τίποτα.

Σίγουρα κάποιες κατηγορίες που θα ακουστούν είναι κατασκευασμένες και υπορβολικές καθώς ο καθηγητής ήταν ιδαίερα μισητός αλλά λόγω της δημοσιεύσης του περιστατικό δεν θα τη γλυτώσει για μια ακόμη φορά φθηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ο πολίτης θα κανει την καταγγελία ανωνύμως και η αστυνομία έχει την υποχρέωση να ελέγξει αν ευσταθεί. Δε θα κάνει ο πολίτης τον ντετέκτιβ να φέρει στοιχεία, ούτε τα μέσα έχει ούτε το δικαίωμα ούτε και την υποχρέωση.

Εγώ δε θα ήθελα να ζω σε μια χώρα που όλοι οι πολίτες είναι ρουφιάνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Ο πολίτης θα κανει την καταγγελία ανωνύμως και η αστυνομία έχει την υποχρέωση να ελέγξει αν ευσταθεί. Δε θα κάνει ο πολίτης τον ντετέκτιβ να φέρει στοιχεία, ούτε τα μέσα έχει ούτε το δικαίωμα ούτε και την υποχρέωση.

Εγώ δε θα ήθελα να ζω σε μια χώρα που όλοι οι πολίτες είναι ρουφιάνοι.


Καλα ασε τι υποχρεωσεις έχει ο πολιτης στην άκρη. Μπορει να εχει περισσοτερες απο οσες νομιζεις αλλα δεν θα κατσω να ψάξω νομοθεσιες τώρα δεν έχει και νοημα. Θα σταθω ομως στο μαυρισμένο γιατι ειναι ενα ακομα σημειο που μου κανει πολυ μεγάλη εντυπωση και θεωρω οτι αυτη η νοοτροπια ειναι παντελώς .... 100% ΛΑΘΟΣ.

Οταν εσυ καταγγειλεις κάποιον που ειναι απαράδεκτος και ο οποιος δεν συμμορφώνεται μετά απο υποδειξεις. Τοτε δεν εισαι ρουφιανος φυσικα αλλα αυτο το άτομο ειναι αντικοινωνικο και εγωϊστης και προσπαθει να χαλάσει τη τάξη που έχετε επιβάλλει.

Αν εδω μέσα σου έκανε κάποιος καταγγελια ή αναφορά εις βαρος μου θα τον έλεγες άραγε ρουφιανο;

ελάχιστη υποχρεώση του εν λογω προεδρου πάντως ηταν να κάνει αναφορά στον εισαγγελέα ειναι δυνατον να υπάρχει δημοσιοποιημένη καταγγελια .... και να κάνει εγγραφη επιπληξη. Δηλαδη τι έλεγε η επιπληξη.... στο λαμογιο να σταματησει να ειναι λαμογιο; και ακουσε οπως ειδαμε :loltooth: αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται που έχουμε παρερμηνευσει πολλα και την εννοια της δημοκρατιας.

Κανονικα πρέπει να ελεγχθει και ο προεδρος για πλημελλή άσκηση καθηκοντων αν ηταν προϊσταμενος του δεν γινεται να έχει βουηξει ο τοπος ΕΣΥ να κοιμασαι και να περιμενεις την αστυνομια να επεμβει με επιχειρηση και μετα να πεις και τον πιασαμε. Κλασσικά διευθυντες του χαβαλέ με ολους τα κανουν με ολους καλά δεν παιρνουν θέση πουθενα και δεν λυνονται τα προβληματα. Γιατι οταν δεν παιρνεις θέση δεν προκειται να λυθει απο μονο του.


Γενικα το χω ξαναπει οι απαθεις άνθρωποι δεν κάνουν για θεσεις ευθυνης. Στις θεσεις ευθυνης πρέπει να μπαινουν άτομα που έχουν σκοπο να βρέξουν και λιγο κώλο οποιος φοβαται και δεν θέλει και νομιζει οτι θα του την έχουν στημενη απεξω (λες και ζουμε στο Μεξικο) μπορει να προτιμησει άλλες θέσεις.


Αυτο γινεται στις ΗΠΑ σε καθε θεση μπαινει ο καταλληλος. Και αυτο ειναι και το καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Αυτό για το ρουφιάνοι το είπα για αυτό που είπες για τη Γερμανία οτι αν πετάξεις ένα χαρτάκι σε φωτογραφίζουν και σε καταγγέλουν. Από πού κι ως πού πρώτα από όλα κάποιος με φωτογραφίζει; Αυτό είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων. Αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο, το θεωρώ απαράδεκτο. Αντικαθιστούν δηλαδή οι πολίτες την αστυνομία; Με ποιο δικαίωμα, ποιος τους έχει δώσει το ελεύθερο; Άλλο να καταγγείλω κάποιον πχ οτι ασκεί βία στο παιδί του ή έχει εγκαταλείψει το αμάξι του κάπου που ενοχλεί ή που έχει ένα σκύλο κλεισμένο σε ένα μπαλκόνι κλπ, κι άλλο να βγαίνω στο δρόμο ως αστυνομικός και να ψάχνω παραβάσεις του νόμου για να τις καταγράψω και να τις στείλω στην αστυνομία. Αυτό καταντά αρρωστημένο και άκρως αντικοινωνική συμπεριφορά, κάτι που ούτε εσύ δεν αποδέχεσαι πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Καλα κάνουνε! ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΝΑ ΑΓΙΑΣΟΥΝΕ! Για αυτο ειναι και σοβαρά κράτη και δεν ειναι σαν το δικο μας το μπάχαλο εδω περα που ο καθενας κάνει οτι γουστάρει. Παραβιαση προσωπικών δεδομενων που στο δημοσιο χώρο; :loltooth:

το θεωρεις απαράδεκτο γιατι ετσι ειχαμε μαθει τοσα χρονια στην ασυδοσια και την πληρη ελευθερια ο καθενας να κανει οτι θέλει και να μην υπάρχει πουθενά τάξη.

Δηλαδη ... ο καθενας έτρωγε οσο δρομο ήθελε βγάζοντας έξω την περιφραξή του (θα το χεις δει σε δεκάδες δρομου) με αποτελεσμα να βλεπεις εναν δρομο σαν κάτι πιστες της φορμουλα. Ο καθενας πετουσε οτι σκουπιδια ήθελε οπου ήθελε με αποτελεσμα τωρα να έχουμε σκουπιδοτοπους. Την άλλη φορά ένας περασε με κοκκινο και τον βλέπω εγω και του λέω καλα περνάς με κοκκινο.... και γυρναει και μου λέει με υφος ... και εσυ τι εισαι τροχονομος; τωρα θα δεις τι ειμαι του κάνω, πηρα τις πινακιδες και ειδοποιησα την αστυνομια και τον κάλεσαν και έλεγε οτι θα κανει και μηνυσεις και στο τέλος τον έκραξε και ο αστυνομος. Ο κυριος του χαλασαμε την άπλα περνάει με κοκκινο το τομάρι και αντι να ζητησει συγγνωμη ειχε και το θράσος να αντιμιλάει.


Αλλα ολα αυτα στην Ελλάδα γινονται για αυτο και καταντησαμε ετσι γιατι ειμασταν μια ζωη ο καθενας να κακνει οτι γουσταρει και να μην ασχολειται κανεις μαζι του. Ετσι και ενας τις προαλλες μην ασχολεισαι λέει μαζι μου επειδη ήθελε να έχει άπλα να κάνει τις λαμογιές του. Οχι απλα ασχοληθηκα του έκανα και αναφορά.

Αλλα βεβαια αυτα δεν αλλάζουν απο τον έναν ... εγω θα μπουμπουνιζω οποτε το κρινω σκοπιμο πάντως και απειλειται και η δική μου θέση απο τις βλακειες του καθενος. Ειτε ειμαι στη δουλειά με αναφορές ειτε και έξω κάπου. Να προσέχουν λοιπον και να ειναι τυπικοι δεν προκειται να χαριστώ σε κανεναν που ειναι επαγγελματιας απειθαρχος ή λαμογιο να ξέρεις.


ΥΓ Εγω μπορει να ημουν και χειροτερος απο εναν Γερμανο γιατι μ αρεσει το συστημα του Ισραηλ. Οποιος μπαινει ελέγχεται υπάρχει μεν δημοκρατια και ελευθερια αλλα οσο εισαι τυπικος και σέβεσαι τους νομους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Καλα κάνουνε! ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΝΑ ΑΓΙΑΣΟΥΝΕ! Για αυτο ειναι και σοβαρά κράτη και δεν ειναι σαν το δικο μας το μπάχαλο εδω περα που ο καθενας κάνει οτι γουστάρει.
Οκ γνώμη σου, γι' αυτό ειπα κι εγώ οτι δε θα μού άρεσε να ζω σε μια χώρα ρουφιάνων. Προτιμώ να μπορώ να πω στη γειτόνισσα "σας παρακαλώ μην πετάτε νερά γιατί πάνε στο μπαλκόνι μου" ή στον περαστικό που πετάει το σκουπίδι "σε παρακαλώ μάζεψέ το" παρά να τρέχω να φωτογραφίζω κόσμο για να τους καταγγείλω και να βγάλω την κακεντρέχειά μου. Δεν καταλαβαίνω, εσύ δεν έλεγες οτι όλα τα θέματα θέλουν εξωστρέφεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Οκ γνώμη σου, γι' αυτό ειπα κι εγώ οτι δε θα μού άρεσε να ζω σε μια χώρα ρουφιάνων. Προτιμώ να μπορώ να πω στη γειτόνισσα "σας παρακαλώ μην πετάτε νερά γιατί πάνε στο μπαλκόνι μου" ή στον περαστικό που πετάει το σκουπίδι "σε παρακαλώ μάζεψέ το" παρά να τρέχω να φωτογραφίζω κόσμο για να τους καταγγείλω και να βγάλω την κακεντρέχειά μου. Δεν καταλαβαίνω, εσύ δεν έλεγες οτι όλα τα θέματα θέλουν εξωστρέφεια;

Στο θέμα μας τωρα εγω έγραψα αλλα δεν το διάβασες. Οτι μετά απο προειδοποιησεις και αν κάποιος ειναι επαγγελματιας απειθαρχος ή λαμογιο θα έρθει προφανως και η αναφορά-καταγγελια. Αυτο έγραψα. Να διαβαζεις ξέρεις.

Μη ζησεις σε χωρα ρουφιάνων. Αλλα εδω εχουμε γινει κέντρο απαθών , άοσμων , άχρωμων και μονο οταν γινει η στραβη βγαινουμε ολοι και κρινουμε και κράζουμε για να δειξουμε για τα μάτια του κοσμου οτι ενδιαφερομαστε. Κανεις δεν ασχολειται με τιποτα εκτος απο ελάχιστους περιμενει να ληξει το ωραριο του να πάει σπιτι του στα παιδια και τη γυναικα του.

Εγω προφανως θα εκανα 2-3 προειδοποιησεις θα έδινα και 3-4 μήνες ενα περιθώρειο αλλα οχι 3-4 χρονια. Και μετά τα νομιμα , τα προβλεπομενα. Ολοι ειμαμστε ισοι απεναντι στο νομο οποτε προχωράμε. Ο μονος που δεν έχει αντιπαλοτητες και φασαριες ειναι εκεινος που δεν μιλάει και ειναι απαθής.



Αν έμπαινε μια ταξη ακομα και με το γερμανικο συστημα εννοειται την στηριζω. Οποιος κανει μια βολτα στην Αθηνα και αλλου βλέπει παντου παρανομιες και τι μπαχαλο επικρατει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θεωρώ πως ειναι κόλπο των φοιτητριών και ο καθηγητής το μονο που έκανε είμαι να κόβει τα παιδιά που δε διάβασαν στο μάθημα.

Δεν υπάρχει οπτικοακουστικο υλικό ούτε έγινε κάτι με προσημασμενα χαρτονομίσματα. Δικαίως ο καθηγητής συνεχίζει να διδάσκει στο συγκεκριμένο ίδρυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Εγω σημερα έμαθα απο γνωστο μου που σπουδαζε σε εκεινο το τμημα οτι ο συγκεκριμενος παιζει μπάλα απο πολύ παλια. Και το ήξεραν ολοι εκει. Και πριν το 2012

https://www.iefimerida.gr/news/44888...higitis-toy-tei-serron-gia-hrimata-kai-ti-tis

"Ημασταν με δεμένα τα χέρια, γιατί αυτό είναι το νομικό πλαίσιο, αφού αν τον καταγγείλει κάποιος θα κατηγορηθεί για δυσφήμιση, αφού δεν γίνονταν καταγγελίες»

Πηγή: Φοιτήτρια εξηγεί πώς την προσέγγισε ο καθηγητής του ΤΕΙ Σερρών για χρήματα και τι της απάντησαν οι άλλοι καθηγητές | iefimerida.gr

Ποιο νομικο πλαισιο μωρε ... το νομικο πλαισιο σου φταιει αν εσυ φοβασαι και την σκιά σου. Εγω θα ντρεπομουν να ειμαι σε ενα ιδρυμα πρυτανης ή προεδρος και να αφηνω τέτοιους τύπους να κινουνται. Θα ειχα κανει σιγουρα αναφορά στο Υπουργειο και στον Εισαγγελέα. Και ας μου έκανε μήνυση. Θα πηγαινα στο δικαστηριο και θα αποδεικνυα οτι δεν ειχα κάποιο οφελος να θιξω την τιμή του τύπου αυτου ουτε έχω καμια σχέση με αυτους που τα λένε αυτα ουτε τους έβαλα εγώ. Και μετα θα έκανα φυσικα και εγω μήνυση για ψευδη καταμήνυση!

Φοβουνται και τη σκιά τους δεν θέλουν να σπάσουν αυγα οποτε μην παραπονιουνται μετα για το τι επικρατει στη χωρα. Οταν εσυ αφηνεις με την απαθεια σου να χορευουν και να πληθαινουν κάτι τέτοιο. Εισαι υπευθυνος ΚΑΙ εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Δεν έχουν όλοι τον χρόνο και τα χρήματα να μπλέκουν με δικηγόρους και μηνύσεις. Προτιμούν να δώσουν τα 300-400€ και να κλείσει το θέμα. Όταν βλέπεις ότι γύρω σου ολοι ανέχονται μια κατάσταση, το να προσπαθήσεις να την αλλάξεις είναι επικίνδυνο και ίσως αφελές. Ειδικά στην επαρχία υπάρχουν πάρα πολλά που γίνονται παράνομα και όλοι κάνουν τα στραβά μάτια γιατί όλοι έχουν μια συγγένεια ή κουμπαρια με όλους και όλοι μια στραβή την κάνουν οπότε κόρακας κορακου μάτι δε βγάζει. Κι έτσι διαιωνίζεται μια κατάσταση .Ελπίζω να υπάρξει μια αλλαγή του νόμου ώστε η καταγγελία για τέτοια θέματα να είναι πιο εύκολη και να νιώσουν οι πολίτες πιο ασφαλείς στο να κάνουν μια καταγγελία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν εσυ καταγγειλεις κάποιον που ειναι απαράδεκτος και ο οποιος δεν συμμορφώνεται μετά απο υποδειξεις. Τοτε δεν εισαι ρουφιανος φυσικα αλλα αυτο το άτομο ειναι αντικοινωνικο και εγωϊστης και προσπαθει να χαλάσει τη τάξη που έχετε επιβάλλει.

Καλά όλα τ'άλλα, τo αντικοινωνικό πού κολλάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Καλά όλα τ'άλλα, τo αντικοινωνικό πού κολλάει;


Οι νομοι και οι κανονες προστατεύουν τις σχέσεις μεταξυ των ανθρώπων και οριζουν κοινωνικές συμπεριφορές. Οποιος λοιπον νομιζει πως ειναι στο χωράφι του και δεν τους ακολουθει φέρεται αντικοινωνικα. Για παράδειγμα μια βαιοπραγία ειναι μια αντικοινωνική πράξη. Στην Αρχαια Ελλάδα απομάκρυναν αυτους τους ταραξιες εκτος πολης με την διαδικασια του εξωστρακισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έχω λιώσει. Αυτοί που καταγγέλουν τον καθηγητή για δωροδοκία το καλύτερο είναι να κάνουν τις πάπιες καθώς η δωροδοκία δημόσιου λειτουργού είναι ποινικό αδίκημα. Στο παρελθόν έχει αποδειχθεί ότι παίρνουν μεγαλύτερες ποινές από αυτόν που δωροδοκείται (Siemens, Βατοπέδι? (που δικαιώθηκε δικαστικώς αλλά το λαικό δικαστήριο το καταδίκασε)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Πέραν του νομικού του ζητήματος πρέπει να τονίσουμε πως ηθικά ο καθηγητής ήταν σωστός και συνεννοήσιμος. Θεωρώ πως αυτό θα αποτελέσει ελαφρυντικό.

Ζητούσε συγκεκριμένα πράγματα για να περάσεις το μάθημα. Έστω και αν πρόκειται για ανταλλάγματα. Με άλλους δεν μπορείς να συνεννοηθείς με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σωστός βουνέ. Άλλοι κόβουν για την ευχαρίστηση. Τουλάχιστον αυτός έκοβε για την μπισνα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν έχουν όλοι τον χρόνο και τα χρήματα να μπλέκουν με δικηγόρους και μηνύσεις. Προτιμούν να δώσουν τα 300-400€ και να κλείσει το θέμα. Όταν βλέπεις ότι γύρω σου ολοι ανέχονται μια κατάσταση, το να προσπαθήσεις να την αλλάξεις είναι επικίνδυνο και ίσως αφελές. Ειδικά στην επαρχία υπάρχουν πάρα πολλά που γίνονται παράνομα και όλοι κάνουν τα στραβά μάτια γιατί όλοι έχουν μια συγγένεια ή κουμπαρια με όλους και όλοι μια στραβή την κάνουν οπότε κόρακας κορακου μάτι δε βγάζει. Κι έτσι διαιωνίζεται μια κατάσταση .Ελπίζω να υπάρξει μια αλλαγή του νόμου ώστε η καταγγελία για τέτοια θέματα να είναι πιο εύκολη και να νιώσουν οι πολίτες πιο ασφαλείς στο να κάνουν μια καταγγελία.


Προσωπικά είχα ένα παρόμοιο θέμα και δέχθηκα απειλές για τη ζωή μου, από το ίδιο Τμήμα για να μη μιλήσω. Με έκαναν να αηδιάσω από όλη τη φάση και να σηκωθώ να φύγω από την Ελλάδα. Αν ποτέ τους πετύχω στο δρόμο, θα τους φτύνω για μια ζωή. Είναι αξιολύπητα ανθρωπάκια.

* Δεν έχει σχέση με σεξουαλική επίθεση αλλά με τρόπο εξέτασης μαθήματος κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μπράβο στον καινούργιο πρύτανη (που είχα την τύχη να τον έχω και καθηγητή) που έκανε επιτροπή εντός του ιδρύματος για την εξέταση καταγγελιών αυτού του τύπου και τον έστειλε κατηγορούμενο...βλέπετε, οι προηγούμενοι εδώ και χρόνια ήξεραν αλλά προφασιζόμενοι την «ανωνυμία» των καταγγελιών κ.λπ. έκαναν το κορόιδο!:rolleyes:
Αλλά όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει (που λέει και ο «σοφός» λαός)...
Θα δούμε άραγε ανάλογες κινήσεις και από τα υπόλοιπα Α.Ε.Ι. της χώρας;
Καλα δεν καταλαβαινω τωρα πάς να δικαιολογησεις έναν ανθρωπο που ζητάει έξτρα λεφτά για να περάσει έναν φοιτητη;

Ο μισθος του δεν του φτάνει; θέλει και εξτραδακια;

Τι γίνεται ρε παιδιά, πολλούς Ελβετούς χρήστες γέμισε το forum τα τελευταία χρόνια ή είναι ιδέα μου;:rolleyes:
Για την Ελλάδα μιλάμε αγαπητέ...ξέρεις πόσοι δρουν ανενόχλητοι στα Α.Ε.Ι. όλης της χώρας και κάνουν τρις χειρότερα;
Φυσικά κατηγορίες θα πρέπει να απαγγελθούν και στους φοιτητές, που, αντί να καταγγείλουν τον καθηγητή, συνηγορούσαν στο χρηματισμό αυτό(πολλοί φαντάζομαι θα το θεωρούσαν και σπουδαία ευκαιρία).

Και φοιτητές ενδέχεται να βρουν το μπελά τους, όπως επίσης και παλαιότεροι διοικητικοί που όπως προανέφερα ήξεραν και είτε σκόπιμα είτε λόγω ωχαδερφισμού δεν έκαναν τίποτα (εφόσον στοιχειοθετηθεί κάτι τέτοιο)...
Ε τώρα θα πάει στη φυλακή και θα μάθει να εκμεταλλεύεται έτσι τη θέση του.

Μην είσαι τόσο σίγουρη γι' αυτό...το ότι κατηγορείται δε σημαίνει ότι θα καταδικαστεί κιόλας!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Όσο η αστυνομία δεν προστατεύει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το απόρρητο των καταγγελόντων (κι όχι αυτό που γίνεται τώρα που όλοι έχουν γνωστούς στην αστυνομία και μαθαίνουν ποιος τους έκανε καταγγελία και φοβάται ο κόσμος να ασχοληθεί) θα υπάρχουν τέτοια περιστατικά. Δε θα ξεχάσω την περίπτωση του νεαρού που σκότωσε ο φίλος του στη Σαντορίνη που τον έψαχναν και βγήκε μια γυναίκα και κατήγγειλε οτι τους είχε δει μαζί πριν εξαφανιστεί και την πήραν στο τμήμα, την έφεραν μπροστά σε αυτόν που κατήγγειλε (τον τότε φερόμενο ως δράστη) και της είπαν "αυτόν εννοείς; τον αναγνωρίζεις;". Δηλαδή μηδενική προστασία του καταγγέλοντος. Γιατί να βγει λοιπόν ο καθένας και να καταγγείλει παρανομίες και να βρεθεί εκτεθειμένος; Σε αυτή τη χώρα για να σε προστατεύσει η αστυνομία πρέπει να είσαι πολιτικός, ζάμπλουτος ή Τούρκος στρατιωτικός που ζήτησε άσυλο στην Ελλάδα.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλά το «witness protection» είναι άγνωστη έννοια στη χώρα μας...κι ένας απ' τους σημαντικότερους λόγους που είμαστε τέτοιο μπάχαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top