ΓΠΑ: αναγνώριση πτυχίων ως integrated master (επίπεδο 7)

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αφού το παιδί των ΤΕΙ ΗΜΜΥ θα μπορούσε να ανταπεξέλθει σε θέματα ΗΜΜΥ ΕΜΠ, γιατί δεν γίνεται το ΤΕΙ-> Πολυτεχνείο? Αν και νομίζω ότι ξεφεύγουμε από το θέμα των Integrated Master.


Ρωτώ τον ακικο... δε γνωρίζω .. Εφόσον ένας ΗΜΜΥ ΕΜΠ είναι σε γνώσεις ίδιο με έναν άλλο ΗΜΜΥ γιατί να μην αποκτήσουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

Στον δικό μου τομέα σχολές όπως της φυσικοθεραπειας, μαιευτικής και νοσηλευτικής θα δεχόμουνα να γίνουν Πανεπιστημιακές αφού έχουν καλό επίπεδο σπουδών και οι επαγγελματίες που βγαίνουν από αυτες είναι σωστές.

Το ίδιο λέω και για τα κολλέγια γιατί ένας γονιός να στέλνει τα παιδιά του στην Βουλγαρία να σπουδάσει ιατρική και να μην ανοίξει εδώ ένα τμήμα ιατρικής να τα δίνουν τουλάχιστον στην Ελλάδα αυτά τα λεφτά.

Αυτό που με νοιάζει είναι ο απόφοιτος είτε ΤΕΙ είτε κολλεγίου να βγει σωστός επαγγελματίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KonstantinosNew

Νεοφερμένος

Ο KonstantinosNew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα αφορούν μόνο τα κλειστά επαγγέλματα και όχι τα ανοιχτά. Στα ανοιχτά επαγγέλματα στην κυριολεξία δεν σε νοιάζει και δεν ασχολείσαι με τα δικαιώματα που σου παρέχει το πτυχίο, και ποτέ στην πράξη δεν θα σου ζητήσει κάποιος να υπογράψεις κάτι σχετικό με την δυνατότητα που έχεις από τα δικαιώματα του πτυχίου σου, έτσι όπως το λέει ο εκάστοτε νόμος της εκάστοτε χώρας. Πάντα ανταμείβεσαι όσο πιο αντικειμενικά γίνεται σύμφωνα με την απόδοσή σου.

Αντίθετα στα κλειστά επαγγέλματα (με κλασσικά τους γιατρούς και τους δικηγόρους), τα δικαιώματα που απορρέουν από τους νόμους είναι 100% υποχρεωτικά, σημαντικά και επηρεάζουν και κατευθύνουν εξ ολοκλήρου την καριέρα σου. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση ένας νοσηλευτής να δουλέψει σαν γιατρός ή ένας φιλόλογος να δουλέψει σαν δικηγόρος.

Στους μηχανικούς το πιο κλειστό επάγγελμα είναι αυτό των πολιτικών μηχανικών όπου εκεί πράγματι μπορεί να γίνει μια σχετική κόντρα για τα δικαιώματα των διπλωματούχων Πολιτικών Μηχανικών ΑΕΙ - ΠΔΑ - ΤΕΙ. Στους μηχανολόγους - ναυπηγούς και πολύ περισσότερο στους ημμυ, το επάγγελμα είναι καθαρά ανοιχτό, ανταμοίβεσαι καθαρά για το τι αξίζεις, και κανείς δεν ασχολείται με τα δικαιώματα του πτυχίου σου. Ένας συνάδελφος μηχανολόγος ΕΜΠ που ανέλαβε ένα πολύ προχωρημένο προτζεκτ στην Ν. Κορέα, όταν τον είχα ρωτήσει κάτι αντίστοιχο μου είχε πει, ότι στις περιπτώσεις που χρειάζεται "επίσημη υπογραφή μηχανικού", απλά την πληρώνεις σχετικά φθηνά και εσύ ασχολείσαι με την ουσία. Δηλαδή υπογράφει κάποιος που έχει δικαιώμα, παίρνει ένα μικρό ποσό, και το μεγαλύτερο ποσό το παίρνεις εσύ που έκανες την πιο πολύ δουλειά και ας μην έχεις δικαιώματα.

Πάντως όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο το yes μιας τεχνητής νοημοσύνης θα είναι πιο αξιόπιστο από την υπογραφή οποιουδήποτε μηχανικού ή ακόμα και δικηγόρου - γιατρού. Με απλά λόγια οι άνθρωποι θα μπορούν να εστιάσουν στην ουσία και στα δύσκολα πράγματα, αλλά οι ευθύνες μπορούν να γίνουν πιο αξιόπιστες και πιο αντικειμενικές με την χρήση υπολογιστών και τεχνητής νοημοσύνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ρωτώ τον ακικο... δε γνωρίζω .. Εφόσον ένας ΗΜΜΥ ΕΜΠ είναι σε γνώσεις ίδιο με έναν άλλο ΗΜΜΥ γιατί να μην αποκτήσουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

Στον δικό μου τομέα σχολές όπως της φυσικοθεραπειας, μαιευτικής και νοσηλευτικής θα δεχόμουνα να γίνουν Πανεπιστημιακές αφού έχουν καλό επίπεδο σπουδών και οι επαγγελματίες που βγαίνουν από αυτες είναι σωστές.

Το ίδιο λέω και για τα κολλέγια γιατί ένας γονιός να στέλνει τα παιδιά του στην Βουλγαρία να σπουδάσει ιατρική και να μην ανοίξει εδώ ένα τμήμα ιατρικής να τα δίνουν τουλάχιστον στην Ελλάδα αυτά τα λεφτά.

Αυτό που με νοιάζει είναι ο απόφοιτος είτε ΤΕΙ είτε κολλεγίου να βγει σωστός επαγγελματίας.


Αν αποδεχτείς ότι οι απόφοιτοι Πολυτεχνείο-ΤΕΙ βγαίνουν με τις ίδιες γνώσεις, τότε προκύπτει de facto ότι ο 1 επιπλέον χρόνος των Πολυτεχνείων είναι περιττός. Εάν δεν είναι περιττός, τότε δεν βγαίνουν με τις ίδιες γνώσεις.

@Konstantinos
Τα επαγγελματικά δικαιώματα σε ένα σημαντικό βαθμό αφορούν το τι δουλειά θα κάνεις και σε έναν μεγαλύτερο τι ευθύνη θα αναλάβεις. Εάν εγώ μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα το όποιο 100% θα φτιάχνει κατασκευές που θα αντέχουν, αλλά εσύ δεν το εμπιστεύεσαι να φτιάξει το σπίτι σου, τότε εάν το κράτος του δώσει επαγγελματικά δικαιώματα το πρόγραμμα μου θα μείνει άνεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KonstantinosNew

Νεοφερμένος

Ο KonstantinosNew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
@DumeNuke, δεν κατάλαβα τι θες να πεις και τι εννοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ τελειώνω πολυτεχνείο σε λίγο και έχω να πω το εξής. Τα 5 χρόνια σπουδών είναι περιττά. Θα έπρεπε οι σχολές πολυτεχνείων να είναι 4 έτη, ενώ τα ΤΕΙ να είναι 3 έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KonstantinosNew

Νεοφερμένος

Ο KonstantinosNew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Απλα οι Ελληνες αργουν να ωριμάσουν και σε αυτες τις ηλικιες δεν ξερουν ακομα τι θελουν να κανουν στην ζωη τους, για αυτο τα πολυτεχνεια προσφερουν 5 ετες πτυχια με ευρος. Μην συγκρινετε τα πολυ κατωτερου πανεπιστημια του εξωτερικου με τα Ελληνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δηλαδή τα προγράμματα σπουδών 4ετούς φοίτησης είναι για "ανώριμους" ηλικιακά Έλληνες και προσφέρουν λιγότερο εύρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KonstantinosNew

Νεοφερμένος

Ο KonstantinosNew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δεν εχω ιδεα για τα 4ετη πτυχια στην Ελλαδα, δεν ξερω. Αλλα τα πολυτεχνεια καλα κανουν που ειναι 5ετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δηλαδή υπογράφει κάποιος που έχει δικαιώμα, παίρνει ένα μικρό ποσό, και το μεγαλύτερο ποσό το παίρνεις εσύ που έκανες την πιο πολύ δουλειά και ας μην έχεις δικαιώματα.

Κι αν σκεφτείς ότι οι περισσότερες δουλειές έχουν και κάποιο ρίσκο (εργατικού ατυχήματος, αστοχίας υλικών κ.α.), πολλές φορές το επιδιώκουμε αυτό...και πρόθυμοι «αυτοφωράκηδες» πάντα θα υπάρχουν!:rolleyes:
Απλα οι Ελληνες αργουν να ωριμάσουν και σε αυτες τις ηλικιες δεν ξερουν ακομα τι θελουν να κανουν στην ζωη τους, για αυτο τα πολυτεχνεια προσφερουν 5 ετες πτυχια με ευρος. Μην συγκρινετε τα πολυ κατωτερου πανεπιστημια του εξωτερικου με τα Ελληνικα.

Εντελώς άστοχο σχόλιο...τα πολυτεχνεία παραμένουν 5ετή (κόντρα στη συνθήκη της Bologna, την Ευρωπαϊκή πρακτική κ.λπ.) για άλλους λόγους που αν δεν έχεις ζήσει χρόνια στην Ελλάδα δεν πάει ο νούς σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KonstantinosNew

Νεοφερμένος

Ο KonstantinosNew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
@ Jack of Spades ξερεις τι σημαινει Brexit και Commonwealth? Οταν λεω Ευρωπη, δεν εννοω τους χαζους βρετανους, που δινουν σε εναν μηνα phd σε αποφοιτους λυκειου. Το πενταετες πτυχιο και ειδικα των μηχανικων ειναι πολυ δημοφιλες στην Ευρωπη. Για την ακρίβεια εγω δουλευω σε μια γερμανικη εταιρεία με μαθηματικους και σεμφιτες (οχι Ελληνες) και ολοι μα ολοι εχουν 5ετη ενoποιημενα πτυχια σαν το δικο μου ΗΜΜΥ, απο διαφορες ευρωπαϊκες χωρες. Γενικα στις θετικό-τεχνολογικες επιστημες, το 5ετες ενοποιημενο πτυχιο μετραει, και δεν ειναι Ελληνικη ανωμαλια οπως θελουν καποιοι να λενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μέχρις ότου δημιουργηθούν, συνεδριάσουν, αποφανθούν και προτείνουν κάποια αλλαγή στα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ οι επιτροπές αυτές, ο Γαβρόγλου θα έχει συγχωνεύσει όλα τα ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια. Το έκανε με το ΠΔΑ, ετοιμάζεται να το κάνει με το ΤΕΙ Ηπείρου και μετά ακολουθεί το ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης.

antis, δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά η κυβέρνηση σκοτώνει την Τεχνολογική εκπαίδευση. Δεν την εξισώνει με την Πανεπιστημιακή όπως νομίζεις.


Είσαι ένα ''κλικ'' πίσω από τις εξελίξεις και το αστείο είναι ότι ''πουλάς μούρη'' τέλος πάντων, φυσικά και δεν το γνωρίζεις αλλά το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (Τει Ηπείρου & πανεπιστήμιο Ιωαννίνων ) έχει δημιουργηθεί ήδη, υπάρχει το αντίστοιχο ΦΕΚ, το ίδιο έχει συμβεί και με το Ιόνιο Πανεπιστήμιο (Τει Ιόνιων Νήσων & Ιόνιο Πανεπιστήμιο )

https://www.esos.gr/arthra/58278/fe...nninon-ionio-panepistimio-kai-alles-diataxeis

Γνωρίζεις τι είναι η Τεχνολογική εκπαίδευση ; Γνωρίζεις ότι και τα πολυτεχνεία παράγουν τεχνολογική εκπαίδευση ή το διαβάζεις τώρα για πρώτη φορά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Είσαι ένα ''κλικ'' πίσω από τις εξελίξεις και το αστείο είναι ότι ''πουλάς μούρη'' τέλος πάντων, φυσικά και δεν το γνωρίζεις αλλά το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (Τει Ηπείρου & πανεπιστήμιο Ιωαννίνων ) έχει δημιουργηθεί ήδη, υπάρχει το αντίστοιχο ΦΕΚ, το ίδιο έχει συμβεί και με το Ιόνιο Πανεπιστήμιο (Τει Ιόνιων Νήσων & Ιόνιο Πανεπιστήμιο )

https://www.esos.gr/arthra/58278/fek-toy-nomoy-4559-panepistimio-ioanninon-ionio-panepistimio-kai-alles-diataxeis

Γνωρίζεις τι είναι η Τεχνολογική εκπαίδευση ; Γνωρίζεις ότι και τα πολυτεχνεία παράγουν τεχνολογική εκπαίδευση ή το διαβάζεις τώρα για πρώτη φορά ;


Σου καταργούν τα ΤΕΙ, είτε συγχωνεύοντας τα μεταξύ τους είτε συμπτύσσοντας τα με Πανεπιστήμια.

antis πιάνεσαι από το δέντρο και χάνεις το δάσος. Σου λέω ότι θέλω να καταργήσουν την Τεχνολογική εκπαίδευση και μου λες "όχι, κάνεις λάθος, δεν θέλουν να την καταργήσουν, το κάνουν ήδη". Ντάξει, μου έκανες την μούρη κρέας τώρα, σταματάω να μιλάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
@ Jack of Spades ξερεις τι σημαινει Brexit και Commonwealth? Οταν λεω Ευρωπη, δεν εννοω τους χαζους βρετανους, που δινουν σε εναν μηνα phd σε αποφοιτους λυκειου. Το πενταετες πτυχιο και ειδικα των μηχανικων ειναι πολυ δημοφιλες στην Ευρωπη. Για την ακρίβεια εγω δουλευω σε μια γερμανικη εταιρεία με μαθηματικους και σεμφιτες (οχι Ελληνες) και ολοι μα ολοι εχουν 5ετη ενoποιημενα πτυχια σαν το δικο μου ΗΜΜΥ, απο διαφορες ευρωπαϊκες χωρες. Γενικα στις θετικό-τεχνολογικες επιστημες, το 5ετες ενοποιημενο πτυχιο μετραει, και δεν ειναι Ελληνικη ανωμαλια οπως θελουν καποιοι να λενε.

Ούτε κι εγώ εννοώ αυτούς...εννοώ τους Γερμανούς, τους Ιταλούς, τους Γάλλους κ.α. που «έσπασαν» τα 5ετή και 4ετή «integrated» προγράμματα σπουδών σε «3+2» ή «4+1» και πλέον βρίσκεις ενοποιημένα προγράμματα με το κιάλι...
Μήπως οι συνάδελφοι σου εννοούσαν «Bachelor+Master»;Γιατί ξέρεις, στο εξωτερικό το Master θεωρείται απ' όλους «συνέχεια» του Bachelor και ως τέτοιο αντιμετωπίζεται και αναφέρεται (π.χ. αν ρωτήσεις κάποιον τι σπούδασε θα σου πει «έχω Master σ' αυτό το αντικείμενο από εκείνο το πανεπιστήμιο κ.λπ.» και δε θα αναφερθεί καθόλου στο Bachelor), δεν είναι όπως στην Ελλάδα όπου οι περισσότεροι (μεταξύ των οποίων και το ίδιο το κράτος) το αντιμετωπίζουν σαν σεμινάριο δια βίου μάθησης (απλά λίγο μεγαλύτερο σε διάρκεια:rolleyes:) και το βασικό πτυχίο καθορίζει τα πάντα!;)
Και ναι, εννοείται πως κανένας σχεδόν δε μένει στο Bachelor κι όλοι σχεδόν συνεχίζουν για Master...άλλο όμως αυτό και άλλο αυτό που συζητάμε!
Στο Αμβούργο που ήμουν πριν ένα χρόνο για ταχύρρυθμο μάθημα (μέσω του μεταπτυχιακού που παρακολουθούσα εδώ) είδα και άκουσα τα ακριβώς αντίθετα απ' όσα περιγράφεις...και μια γρήγορη ματιά στα προγράμματα σπουδών πανευρωπαϊκώς αρκεί για να πείσει κάποιον ότι τα «integrated Master» πλέον μειοψηφούν σημαντικά έναντι των άλλων!
Φυσικά και είναι «ανωμαλία» να έχεις υπογράψει μια συνθήκη εδώ και πολλά χρόνια (Bologna) και να πληρώνεις πρόστιμα λόγω της ΜΗ εφαρμογής της...και να ήταν η μόνη «ανωμαλία» στην Ελληνική Τριτοβάθμια εκπαίδευση!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KonstantinosNew

Νεοφερμένος

Ο KonstantinosNew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ εννοώ αυτούς...εννοώ τους Γερμανούς, τους Ιταλούς, τους Γάλλους κ.α. που «έσπασαν» τα 5ετή και 4ετή «integrated» προγράμματα σπουδών σε «3+2» ή «4+1» και πλέον βρίσκεις ενοποιημένα προγράμματα με το κιάλι...
Μήπως οι συνάδελφοι σου εννοούσαν «Bachelor+Master»;Γιατί ξέρεις, στο εξωτερικό το Master θεωρείται απ' όλους «συνέχεια» του Bachelor και ως τέτοιο αντιμετωπίζεται και αναφέρεται (π.χ. αν ρωτήσεις κάποιον τι σπούδασε θα σου πει «έχω Master σ' αυτό το αντικείμενο από εκείνο το πανεπιστήμιο κ.λπ.» και δε θα αναφερθεί καθόλου στο Bachelor), δεν είναι όπως στην Ελλάδα όπου οι περισσότεροι (μεταξύ των οποίων και το ίδιο το κράτος) το αντιμετωπίζουν σαν σεμινάριο δια βίου μάθησης (απλά λίγο μεγαλύτερο σε διάρκεια:rolleyes:) και το βασικό πτυχίο καθορίζει τα πάντα!;)
Και ναι, εννοείται πως κανένας σχεδόν δε μένει στο Bachelor κι όλοι σχεδόν συνεχίζουν για Master...άλλο όμως αυτό και άλλο αυτό που συζητάμε!
Στο Αμβούργο που ήμουν πριν ένα χρόνο για ταχύρρυθμο μάθημα (μέσω του μεταπτυχιακού που παρακολουθούσα εδώ) είδα και άκουσα τα ακριβώς αντίθετα απ' όσα περιγράφεις...και μια γρήγορη ματιά στα προγράμματα σπουδών πανευρωπαϊκώς αρκεί για να πείσει κάποιον ότι τα «integrated Master» πλέον μειοψηφούν σημαντικά έναντι των άλλων!
Φυσικά και είναι «ανωμαλία» να έχεις υπογράψει μια συνθήκη εδώ και πολλά χρόνια (Bologna) και να πληρώνεις πρόστιμα λόγω της ΜΗ εφαρμογής της...και να ήταν η μόνη «ανωμαλία» στην Ελληνική Τριτοβάθμια εκπαίδευση!:rolleyes:


Καλημέρα, είμαι 30 χρονών και οι συνάδελφοί μου είναι 35-45, οπότε είναι της παλιάς γενιάς από ότι περιγράφεις. Εννοώ ότι πράγματι ίσως τα πράγματα να έχουν αλλάξει στην νέα γενιά, δεν ξέρω.

Πάντως πανεπιστήμια σαν το ΕΜΠ, δεν μειοψηφούν σημαντικά. Απλά δεν υπάρχουν. Αναφέρομαι καθαρά στο προπτυχιακό 5ετές επίπεδο σπουδών, όχι στην μεταπτυχιακή έρευνα ή το διδακτορικό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ εννοώ αυτούς...εννοώ τους Γερμανούς, τους Ιταλούς, τους Γάλλους κ.α. που «έσπασαν» τα 5ετή και 4ετή «integrated» προγράμματα σπουδών σε «3+2» ή «4+1» και πλέον βρίσκεις ενοποιημένα προγράμματα με το κιάλι...
Μήπως οι συνάδελφοι σου εννοούσαν «Bachelor+Master»;Γιατί ξέρεις, στο εξωτερικό το Master θεωρείται απ' όλους «συνέχεια» του Bachelor και ως τέτοιο αντιμετωπίζεται και αναφέρεται (π.χ. αν ρωτήσεις κάποιον τι σπούδασε θα σου πει «έχω Master σ' αυτό το αντικείμενο από εκείνο το πανεπιστήμιο κ.λπ.» και δε θα αναφερθεί καθόλου στο Bachelor), δεν είναι όπως στην Ελλάδα όπου οι περισσότεροι (μεταξύ των οποίων και το ίδιο το κράτος) το αντιμετωπίζουν σαν σεμινάριο δια βίου μάθησης (απλά λίγο μεγαλύτερο σε διάρκεια:rolleyes:) και το βασικό πτυχίο καθορίζει τα πάντα!;)
Και ναι, εννοείται πως κανένας σχεδόν δε μένει στο Bachelor κι όλοι σχεδόν συνεχίζουν για Master...άλλο όμως αυτό και άλλο αυτό που συζητάμε!
Στο Αμβούργο που ήμουν πριν ένα χρόνο για ταχύρρυθμο μάθημα (μέσω του μεταπτυχιακού που παρακολουθούσα εδώ) είδα και άκουσα τα ακριβώς αντίθετα απ' όσα περιγράφεις...και μια γρήγορη ματιά στα προγράμματα σπουδών πανευρωπαϊκώς αρκεί για να πείσει κάποιον ότι τα «integrated Master» πλέον μειοψηφούν σημαντικά έναντι των άλλων!
Φυσικά και είναι «ανωμαλία» να έχεις υπογράψει μια συνθήκη εδώ και πολλά χρόνια (Bologna) και να πληρώνεις πρόστιμα λόγω της ΜΗ εφαρμογής της...και να ήταν η μόνη «ανωμαλία» στην Ελληνική Τριτοβάθμια εκπαίδευση!:rolleyes:


Το πρόβλημα της Ελληνικής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης δεν είναι μόνο αυτό. Ας εστιάσουμε στην ουσία του θέματος που ούτε ο KonstantinosNew δεν παραδέχεται αλλά αν προσέξει σε syllabus μεγάλων Πολυτεχνείων της Κεντρικής Ευρώπης, θα δει ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, δηλαδή, ο αριθμός ετών ή ποσότητα μαθημάτων δεν λέει απολύτως τίποτα! Στην Ελλάδα οι περισσότεροι ηδονίζονται να πουλάνε μούρη με τον αριθμό εξαμήνων αποφοίτησης ή με το πόσα περισσότερα μαθήματα έχουν ας τα περνάνε με 5άρια ή έχουν διδακτικές σημειώσεις σε σπιράλ πλαστικό γραμμένες σε word με απουσία στοίχισης κτλ. Αντιθέτως στο εξωτερικό, έχουν πολύ λιγότερα εξάμηνα και άρα, μαθήματα γιατί εστιάζουν σε 2-3 πράγματα τα οποία το Πανεπιστήμιο θέλει (ως ακαδημαϊκό στόχο) να ξέρουν άψογα οι απόφοιτοί του. Αν όχι άψογα, τουλάχιστον να μην μείνουν οι απόφοιτοί του άνεργοι όπως συμβαίνει με πολλούς Έλληνες πτυχιούχους που στέλνουν ψεύτικα βιογραφικά τίγκα στη Matlab και SQL και επί της συνέντευξης γίνονται μπαρουφάκηδες. Δεν θα σε κάνει καλύτερο χημικό μηχανικό αν διδαχθείς 10 ρευστομηχανικές εκ των οποίων η ύλη είναι ένας αχταρμάς για να έχουν θέση εργασίας διάφοροι παρατρεχάμενοι κάτοχοι διδακτορικού πριν 40 χρόνια, που με διάφορες αλχημείες έγιναν μέλη ΔΕΠ με 4 επιλεκτικές δημοσιεύσεις. Δυστυχώς εμμένουμε σε λάθος πράγματα αντί να βλέπουμε τη ρίζα του προβλήματος. Ποιος δίνει βάση αν το απολυτήριο δίπλωμα λέγεται δίπλωμα, πτυχίο ή διδακτορικό όταν υπάρχουν απόφοιτοι μηχανικοί που δεν ξέρουν βασικά θέματα από την επιστήμη τους γιατί με τον τόσο άχρηστο όγκο πληροφορίας σε λίγο χρόνο, τα έχουν ξεχάσει όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το πρόβλημα της Ελληνικής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης δεν είναι μόνο αυτό. Ας εστιάσουμε στην ουσία του θέματος που ούτε ο KonstantinosNew δεν παραδέχεται αλλά αν προσέξει σε syllabus μεγάλων Πολυτεχνείων της Κεντρικής Ευρώπης, θα δει ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, δηλαδή, ο αριθμός ετών ή ποσότητα μαθημάτων δεν λέει απολύτως τίποτα! Στην Ελλάδα οι περισσότεροι ηδονίζονται να πουλάνε μούρη με τον αριθμό εξαμήνων αποφοίτησης ή με το πόσα περισσότερα μαθήματα έχουν ας τα περνάνε με 5άρια ή έχουν διδακτικές σημειώσεις σε σπιράλ πλαστικό γραμμένες σε word με απουσία στοίχισης κτλ. Αντιθέτως στο εξωτερικό, έχουν πολύ λιγότερα εξάμηνα και άρα, μαθήματα γιατί εστιάζουν σε 2-3 πράγματα τα οποία το Πανεπιστήμιο θέλει (ως ακαδημαϊκό στόχο) να ξέρουν άψογα οι απόφοιτοί του. Αν όχι άψογα, τουλάχιστον να μην μείνουν οι απόφοιτοί του άνεργοι όπως συμβαίνει με πολλούς Έλληνες πτυχιούχους που στέλνουν ψεύτικα βιογραφικά τίγκα στη Matlab και SQL και επί της συνέντευξης γίνονται μπαρουφάκηδες. Δεν θα σε κάνει καλύτερο χημικό μηχανικό αν διδαχθείς 10 ρευστομηχανικές εκ των οποίων η ύλη είναι ένας αχταρμάς για να έχουν θέση εργασίας διάφοροι παρατρεχάμενοι κάτοχοι διδακτορικού πριν 40 χρόνια, που με διάφορες αλχημείες έγιναν μέλη ΔΕΠ με 4 επιλεκτικές δημοσιεύσεις. Δυστυχώς εμμένουμε σε λάθος πράγματα αντί να βλέπουμε τη ρίζα του προβλήματος. Ποιος δίνει βάση αν το απολυτήριο δίπλωμα λέγεται δίπλωμα, πτυχίο ή διδακτορικό όταν υπάρχουν απόφοιτοι μηχανικοί που δεν ξέρουν βασικά θέματα από την επιστήμη τους γιατί με τον τόσο άχρηστο όγκο πληροφορίας σε λίγο χρόνο, τα έχουν ξεχάσει όλα.


true words :thumbsup:
Βέβαια το πρόβλημα δεν είναι να τα ξεχάσεις (άλλωστε δεν χρειάζεται να θυμάσαι τα περισσότερα, απλά να μπορείς να τα φρεσκάρεις στο τσακ μπαμ), αλλά το ότι επειδή είναι πολλά τα μαθηματα δεν εξετάζονται σωστά και απλά... δεν τα μαθαίνεις ποτέ! :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Επίσης κάτι άλλο που διαφεύγει στους περισσότερους και έχει σχέση με το θέμα της υγείας είναι ότι οι άνθρωποι αναγκαστικά, μετά από μια χρονική περίοδο σε σκληρές σπουδές δεν έχουν τις ίδιες αντοχές με αυτές που είχαν στο 1ο εξάμηνο. Οπότε όταν σε κάθε εξάμηνο δηλώνονται 7-10 μαθήματα και βρίσκεται κάποιος στο 6ο εξάμηνο, τα έχει φτύσει. Δεν είναι θέμα έλλειψης διαβάσματος αλλά ότι το Ελληνικό Πανεπιστήμιο και πόσο μάλλον το Πολυτεχνείο για τις επαγγελματικές προοπτικές των μελών ΔΕΠ έχει προγράμματα σπουδών που δεν είναι προσαρμοσμένα σε έναν φυσιολογικό άνθρωπο. Άλλο τι γίνεται στην πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Επίσης κάτι άλλο που διαφεύγει στους περισσότερους και έχει σχέση με το θέμα της υγείας είναι ότι οι άνθρωποι αναγκαστικά, μετά από μια χρονική περίοδο σε σκληρές σπουδές δεν έχουν τις ίδιες αντοχές με αυτές που είχαν στο 1ο εξάμηνο. Οπότε όταν σε κάθε εξάμηνο δηλώνονται 7-10 μαθήματα και βρίσκεται κάποιος στο 6ο εξάμηνο, τα έχει φτύσει. Δεν είναι θέμα έλλειψης διαβάσματος αλλά ότι το Ελληνικό Πανεπιστήμιο και πόσο μάλλον το Πολυτεχνείο για τις επαγγελματικές προοπτικές των μελών ΔΕΠ έχει προγράμματα σπουδών που δεν είναι προσαρμοσμένα σε έναν φυσιολογικό άνθρωπο. Άλλο τι γίνεται στην πράξη.


από τα 10 μαθήματα τα 5 θα περνιούνται με λίγες μέρες διαβάσματος παλιών θεμάτων :\
Είναι εξωφρενικό μόνο άμα τα μαθαίνεις καλά :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για θέσεις στο δημόσιο με σειρά προτεραιότητας μέσω ΑΣΕΠ, ο νέος "τιμοκατάλογος" μορίων!

11Κ-2021.jpg
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top