Πρόβλημα με τους γονείς

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγώ πάλι ως ο "κακός" της υπόθεσης έχω να πω πως ο μπαμπάς αναγνωρίζει πόσο παραχαϊδεμένο είναι το παιδί του από την μαμά και το στυλάκι του, οπότε βρήκε ένα πάτημα μπας και καταφέρει να του αλλάξει μυαλά 180°. Τόσο στην ιδέα που έχει για τον εαυτό του, όσο και για την στάση/αντιλήψεις του.
Οπότε μια ξένη πόλη μακριά από την μαμά, θα τον κάνει άνθρωπο !

Δεν είναι θέμα κακίας ή καλοσύνης αλλά αυτό που λες μπορεί να ισχύει για μια πλειονότητα παιδιών αλλά σίγουρα όχι για όλα. Εγώ πιστεύω οτι ο πατέρας του Φώτη ήταν εφησυχασμένος οτι το παιδί του θα τα πάει καλά στις εξετάσεις λόγω της αριστείας του στο σχολείο και τού ήρθε κεραμίδα όταν αυτό δεν έγινε και ψάχνει να βρει τί φταίει. Εγώ, ξέροντας τον Φώτη, πιστεύω οτι αυτό που έχει αποφασίσει να κάνει είναι η καλύτερη λύση. Δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη για το τί αποτέλεσμα θα είχε για τον Φώτη το να μείνει μόνος του μακριά από το σπίτι του, ξέροντας την ιδιαιτερότητα του χαρακτήρα του. Οπότε αυτές οι συμβουλές tough love που δίνετε εδώ δεν είναι λάθος, απλά πιστεύω οτι δεν αφορούν τον συγκεκριμένο άνθρωπο, τον Φώτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coco T.

Νεοφερμένος

Η Κυριακή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αρχικά, θα πρέπει ως σοβαρός δεκαοχτάχρονος να καθίσεις και να συζητήσεις μαζί του. Να του εξηγήσεις ότι οι σπουδές στα οικονομικά είναι αξιόλογες. Δυστυχώς οι περισσότεροι Έλληνες γονείς έχουν την αντίληψη ότι αν το παιδί τους δεν περάσει στη Νομική ή στο στρατό δεν θα γίνει τίποτα... Σε ένα πρόσφατο ταξίδι μου όμως στο εξωτερικό συνειδητοποίησα πόσες ευκαιρίες έχουν όσοι σπούδασαν οικονομικά και εκπαιδευτικοί, πολιτικές επιστήμες, κλάδους που τους θεωρούμε μη σημαντικούς. Μάλιστα πριν από λίγες μέρες είδα ότι ζητάνε πάρα πολλά άτομα με πτυχίο οικονομικών ,πολιτικών επιστημών, παιδαγωγικών, διεθνών σπουδών σε πρεσβείες ανά τον κόσμο! Τι θέλω να σου πω με αυτά τα παραδείγματα; Ότι αν έχεις τη διάθεση και το μυαλό και κυνηγήσεις την τύχη σου όχι μόνο εδώ, αλλά και στο εξωτερικό, θα παίρνεις πάνω από 2.500€ , θα έχεις μια αξιοπρεπή ζωή και εργασία και ο πατέρας σου θα καμαρώνει που ο γιος του τα κατάφερε...
Το ότι δεν έγραψες 18.000 μόρια δε σε κάνει αποτυχημένο. Αποτυχημένος θα γίνεις αν δεν αξιοποιήσεις τις γνώσεις που θα λάβεις από τις σπουδές σου. Η ζωή σου δίνει εκατοντάδες ευκαιρίες, το θέμα είναι να τις αντιληφθείς και να τις αρπάξεις ...
Συζήτησε το με τους γονείς σου, σπούδασε οικονομικά - αν βέβαια το θέλεις κι εσύ - και κυνηγα ευκαιρίες...
Καλή τύχη και καλές σπουδές σου εύχομαι. Ο, τι και να κάνεις να πάνε όλα καλά! !!
Πες μας κάποια στιγμή τι έκανες τελικά!


Υ. Γ. αν κάποιος ενδιαφέρεται για να στείλει αίτηση για πρακτική σε πρεσβείες ,ας μου πει να του στείλω το link!

Ξαναδιάβασα αγαπητέ το μήνυμα σου και πρόσεξα ότι εσύ δε θέλεις να πας.... Μάλιστα .. Και τι θέλεις να σπουδάσεις λοιπόν; Η αντίδραση της μητέρας σου είναι η αντίδραση της κλασσικής Ελληνίδας μάνας...
Κοίταξε, εμείς μυαλό δε θα σου βάλουμε... Από ότι θεωρείς κι εσύ αποτυχία το ότι μπήκες σε πανεπιστήμιο με 12.000 μόρια.. ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΉΜΙΟ ! ΌΧΙ ΣΕ ΤΕΙ! Εγώ έγραψα 17.500 και πήγα σε σχολή με 14.040 βάση και μπήκα 4η... Το θέμα να κάνεις αυτό που θέλεις, τέλος πάντων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εγώ, ξέροντας τον Φώτη, πιστεύω οτι αυτό που έχει αποφασίσει να κάνει είναι η καλύτερη λύση.

Όχι, δεν είναι η καλύτερη λύση. Και δεν είναι γιατί αυτό που τον ωθεί σε κάτι τέτοιο είναι η εμμονή του για άριστους βαθμούς.
Οικονομικό ήθελε, σε οικονομικό πέρασε. Προφανώς είναι κατανοητό να θέλει κάποιος της Αθήνας για διάφορους λόγους αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουν πάρει την θέση τους η δήθεν αριστία των βαθμών και καταξίωση των σχολών της Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι η καλύτερη λύση. Και δεν είναι γιατί αυτό που τον ωθεί σε κάτι τέτοιο είναι η εμμονή του για άριστους βαθμούς.
Οικονομικό ήθελε, σε οικονομικό πέρασε. Προφανώς είναι κατανοητό να θέλει κάποιος της Αθήνας για διάφορους λόγους αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουν πάρει την θέση τους η δήθεν αριστία των βαθμών και καταξίωση των σχολών της Αθήνας.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά με το να τον πιέσουμε να πάει στην Πάτρα για να αποδείξει σε μας ή να τον πείσουμε οτι η εμμονή του για την αριστεία δεν είναι λογική, πιστεύεις θα έχουμε αποτέλεσμα; Δεν πρόκειται να αλλάξει άποψη με σκληρά μέτρα οπότε ας τον αφήσουμε να κάνει αυτό που πιστεύει σωστό. Ξέρω τον Φώτη αρκετά ώστε να ξέρω οτι δεν αλλάζει απόψεις. Καλό, κακό, δεν ξέρω, εγώ λέω τί συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Να πας στην Πατρα, γιατι δεν εισαι σιγουρος οτι θα βγαλεις 100% περισσοτερα μορια....Επιπλεον τα 2 τμηματα ειναι ισοτιμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Nikospoliz άκου φίλε μου εγώ ήμουν Αρίστος μαθητής και κανείς δεν μου χαρίστηκε απλά είχα μια ατυχία την ποια θα διορθώσω.


Να κανεις αυτο που πραγματικα εσυ επιθυμεις.Αν σε καλυπτει το τμημα που περασες να πας και να σπουδασεις εκει.Αν παλι θελεις κατι αλλο,τοτε στο χερι σου ειναι να ξαναδοκιμασεις δινοντας παλι Πανελληνιες.Δεν εισαι ο μοναδικος καλος μαθητης που δεν εγραψε οπως ηθελε στις Πανελληνιες.Χιλιαδες αριστοι μαθητες δεν τα πηγαν οπως θα ηθελαν αυτοι,αλλα δεν εχει καμια σημασια αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top