eClass

Guest 201934

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα, πέρασα σε σχολή στην επαρχεία και όπως διάβαζα διάφορα άρθρα περι της σχολής, έκανα τον κόπο να μπώ στην ιστοσελίδα τους και εκεί είδα μια κατηγορία eClass. Δηλαδή από τον τίτλο καταλαβαίνω πως το eClass είναι τηλεδιάσκεψη επομένος αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω και εγώ σαν πρωτοετείς; Αξίζει; και δηλαδή ουσιαστικά με αυτό δεν χρειάζεται καν να πάω σχολή ουσιαστικά μπορώ να κάτσω εδώ που είμαι (Αθήνα) και να παρακολουθώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλημέρα, πέρασα σε σχολή στην επαρχεία και όπως διάβαζα διάφορα άρθρα περι της σχολής, έκανα τον κόπο να μπώ στην ιστοσελίδα τους και εκεί είδα μια κατηγορία eClass. Δηλαδή από τον τίτλο καταλαβαίνω πως το eClass είναι τηλεδιάσκεψη επομένος αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω και εγώ σαν πρωτοετείς; Αξίζει; και δηλαδή ουσιαστικά με αυτό δεν χρειάζεται καν να πάω σχολή ουσιαστικά μπορώ να κάτσω εδώ που είμαι (Αθήνα) και να παρακολουθώ;


Καλημέρα!

Το eclass είναι η ηλεκτρονική τάξη των πανεπιστημίων. Εκεί ανεβαίνει το υλικό που πρέπει να μελετηθεί, οι παραδόσεις, οι ανακοινώσεις και σε αρκετές περιπτώσεις εκεί ανεβαίνουν για βαθμολόγηση και οι εργασίες που πρέπει να κάνετε.

Ο κάθε καθηγητής θα σας δώσεις οδηγίες να γραφτείτε στο eclass του κάθε μαθήματος και πώς θα σας χρησιμεύει.

Δεν έχει σχέση με εξ'αποστάσεως εκπαίδευση, πρέπει να πηγαίνεις κανονικά στη σχολή σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Σωστά τα λέει η Revekka :)

Σε μερικές σχολές σου λένε, αφού έχεις κάνει εγγραφή στο τμήμα σου, να μπεις στο eClass και να κάνεις Εγγραφή. Το σύστημα διασταυρώνει τα στοιχεία σου ως φοιτητή με αυτά που δηλώνεις στη φόρμα εγγραφής και αποκτάς πρόσβαση.

Στο eClass υπάρχει ένα section για κάθε μάθημα του Πανεπιστημίου / ΤΕΙ. Εσύ από όλα αυτά δηλώνεις ποια σε ενδιαφέρουν να παρακολουθείς ώστε να τα βλέπεις στην αρχική σελίδα του λογαριασμού (προσοχή στο ότι αυτό δεν είναι "δήλωση μαθημάτων εξαμήνου", αλλά μια καθαρά δική σου δήλωση το για ποια μαθήματα θέλεις να βλέπεις ενημερώσεις). Όπως καταλαβαίνεις κάθε πανεπιστήμιο / ΤΕΙ έχει 10δες μαθήματα κι εσύ λογικά θα θέλεις να παρακολουθείς μόνο έναν μικρό αριθμό κάθε φορά. ;)

Μερικά μαθήματα χρειάζονται extra κωδικό για πρόσβαση (είναι κάπως πιο "απόρρητα" ας πούμε επειδή το επέλεξε έτσι ο καθηγητής), τον οποίο κωδικό δίνει ο καθηγητής στην αίθουσα διδασκαλίας.

Έτσι, για κάθε μάθημα μπορείτε να διαβάζετε online Ανακοινώσεις του μαθήματος (ακυρώσει διαλέξεων, ανακοίνωση προθεσμιών για εργασίες κτλ), να κατεβάζετε ηλεκτρονικό υλικό, να ανεβάζετε τυχών εργασίες που έχει ζητήσει ο καθηγητής σε ηλεκτρονική μορφή, ενώ, μερικές σχολές παρέχουν και εξ αποστάσεως παρακολούθηση διαλέξεων μέσω βίντεο - online streaming (αν και πάνω σε αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος αν γίνεται μέσω της πλατφόρμας eClass).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 201934

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α οκ μάλιστα! Σας ευχαριστώ και τους δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top