Σχολές Επικοινωνίας

Duchess

Νεοφερμένος

Η Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλημέρα φοιτητές και μελλοντικοί φοιτητές! Εύχομαι να είστε όλοι καλά! Θα ήθελα αφενός να συγχαρώ όσους πέτυχαν φέτος στις πανελλήνιες και αφετέρου να πω καλή δύναμη στην τωρινή τρίτη λυκείου! Φέτος είναι η χρονιά μας!
Όσοι έχουν περάσει σε τουλάχιστον μια σχολή επικοινωνίας( Επικοινωνίας ΕΚΠΑ, ΠΆΝΤΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΘ) μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για την σχολή? Πως είναι, αν σας δυσκολεύει το πρόγραμμα σπουδών,τι δυνατότητες προσφέρει εντός σχολής, υπέρ και κατά κ.λ.π. Θα με βοηθούσε πολύ! :superman:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
καλημέρα! :)

Μπορώ να βοηθήσω νομίζω σε αυτά τα θέματα!

Οι 3 σχολές επικοινωνίας έχουν διαφορετική εστίαση. Το ΕΚΠΑ είναι πιο γενικό και παίρνεις εικόνα από όλες τις πλευρές της επικοινωνίας, το ΑΠΘ είναι πιο πολύ εστιασμένο στη δημοσιογραφία και το Πάντειο πιο πολύ εστιασμένο στον πολιτισμό. Αυτά όμως ειλικρινά λίγη σημασία έχουν αν διαλέξεις τα κατάλληλα μαθήματα επιλογής, απλά το κάθε τμήμα είναι λίγο πιο γνωστό για κάτι.

Τα προγράμματα σπουδών είναι βατά προς δύσκολα. Δεν είναι Πολυτεχνεία αλλά και δεν είναι καφενεία. Κοινώς, όπως λέω και εγώ, σχετικά εύκολα περνάς και παίρνεις πτυχίο, θέλεις προσπάθεια όμως να βγάλεις καλό βαθμό (πάνω από 8). Υπάρχουν διάφορα μέσα στα τμήματα (πρακτικές, έρευνες, εργασίες, εράσμους), εξαρτάται πόσο θα το ψάξεις και πόσο θες να προσπαθήσεις.

Από εκεί και πέρα, οι προοπτικές είναι στο εύρος του τι θεωρούμε επικοινωνία από το πιο γενικό μέχρι το πιο εξειδικευμένο: Δημοσιογραφία, δημόσιες σχέσεις, σύμβουλοι επικοινωνίας, social media ότι μπορείς να φανταστείς. Με ένα πιο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό το πας όπου θες.

Βασικά, μπορείς να με ρωτήσεις ό,τι πιο συγκεκριμένο θες, έχω τελειώσει προπτυχιακό και διδακτορικό στο ΕΚΠΑ και διδάσκω εκεί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Duchess

Νεοφερμένος

Η Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ευχαριστώ!!!!!

καλημέρα! :)

Μπορώ να βοηθήσω νομίζω σε αυτά τα θέματα!

Οι 3 σχολές επικοινωνίας έχουν διαφορετική εστίαση. Το ΕΚΠΑ είναι πιο γενικό και παίρνεις εικόνα από όλες τις πλευρές της επικοινωνίας, το ΑΠΘ είναι πιο πολύ εστιασμένο στη δημοσιογραφία και το Πάντειο πιο πολύ εστιασμένο στον πολιτισμό. Αυτά όμως ειλικρινά λίγη σημασία έχουν αν διαλέξεις τα κατάλληλα μαθήματα επιλογής, απλά το κάθε τμήμα είναι λίγο πιο γνωστό για κάτι.

Τα προγράμματα σπουδών είναι βατά προς δύσκολα. Δεν είναι Πολυτεχνεία αλλά και δεν είναι καφενεία. Κοινώς, όπως λέω και εγώ, σχετικά εύκολα περνάς και παίρνεις πτυχίο, θέλεις προσπάθεια όμως να βγάλεις καλό βαθμό (πάνω από 8). Υπάρχουν διάφορα μέσα στα τμήματα (πρακτικές, έρευνες, εργασίες, εράσμους), εξαρτάται πόσο θα το ψάξεις και πόσο θες να προσπαθήσεις.

Από εκεί και πέρα, οι προοπτικές είναι στο εύρος του τι θεωρούμε επικοινωνία από το πιο γενικό μέχρι το πιο εξειδικευμένο: Δημοσιογραφία, δημόσιες σχέσεις, σύμβουλοι επικοινωνίας, social media ότι μπορείς να φανταστείς. Με ένα πιο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό το πας όπου θες.

Βασικά, μπορείς να με ρωτήσεις ό,τι πιο συγκεκριμένο θες, έχω τελειώσει προπτυχιακό και διδακτορικό στο ΕΚΠΑ και διδάσκω εκεί! :)


Ευχαριστώ! τι ακριβώς διδάσκετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάνω μαθήματα σχετικά με social media και στρατηγικές προώθησης (περιεχόμενο κλπ)! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχω τελειώσει προπτυχιακό και διδακτορικό στο ΕΚΠΑ και διδάσκω εκεί! :)


Αγαπητή Ρεβέκκα, μπορεί να βγαίνω εκτός θέματος αλλά ειλικρινά ήθελα να σου πω δυο λόγια από τη στιγμή που είδα ότι επέστρεψες στο φόρουμ και δεν κρατιέμαι! Αρχικά χαίρομαι πάρα πολύ που είσαι ξανά μαζί μας γιατί μέσα από τα μηνύματά σου, είχα εκτιμήσει ιδιαίτερα τις γνώσεις σου, τον ορθολογισμό σου και τον χαρακτήρα σου (αυτό ακόμα το θυμάμαι: Είχα στενή επαφή με το συγκεκριμένο πράγμα γιατί η μητέρα μου ήταν δημόσιος υπάλληλος στο Υπουργείο Προεδρίας (μετά άλλαξε 100 τίτλους) και η ΕΣΔΔ ήταν στη δικαιοδοσία του. Όταν τελείωσα το μεταπτυχιακό, η ΓΓ μου είχε στα μούτρα να πάω στη Σχολή, να πληρώνομαι και να είμαι κυρία...Να κάνω και μεταπτυχιακά και διδακτορικά και ότι άλλο θέλω και να με πληρώνει το κράτος). Επίσης θέλω να σε συγχαρώ για την επαγγελματική σου πορεία και να σου ευχηθώ να πας όσο πιο ψηλά γίνεται! Είσαι παράδειγμα για όλους αυτούς που αμφισβητούν ότι ένας άνθρωπος με ικανότητες και ήθος μπορεί να τα καταφέρει χωρίς να αναγκαστεί να καταφύγει σε πλάγια μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αγαπητή Ρεβέκκα, μπορεί να βγαίνω εκτός θέματος αλλά ειλικρινά ήθελα να σου πω δυο λόγια από τη στιγμή που είδα ότι επέστρεψες στο φόρουμ και δεν κρατιέμαι! Αρχικά χαίρομαι πάρα πολύ που είσαι ξανά μαζί μας γιατί μέσα από τα μηνύματά σου, είχα εκτιμήσει ιδιαίτερα τις γνώσεις σου, τον ορθολογισμό σου και τον χαρακτήρα σου (αυτό ακόμα το θυμάμαι: Είχα στενή επαφή με το συγκεκριμένο πράγμα γιατί η μητέρα μου ήταν δημόσιος υπάλληλος στο Υπουργείο Προεδρίας (μετά άλλαξε 100 τίτλους) και η ΕΣΔΔ ήταν στη δικαιοδοσία του. Όταν τελείωσα το μεταπτυχιακό, η ΓΓ μου είχε στα μούτρα να πάω στη Σχολή, να πληρώνομαι και να είμαι κυρία...Να κάνω και μεταπτυχιακά και διδακτορικά και ότι άλλο θέλω και να με πληρώνει το κράτος). Επίσης θέλω να σε συγχαρώ για την επαγγελματική σου πορεία και να σου ευχηθώ να πας όσο πιο ψηλά γίνεται! Είσαι παράδειγμα για όλους αυτούς που αμφισβητούν ότι ένας άνθρωπος με ικανότητες και ήθος μπορεί να τα καταφέρει χωρίς να αναγκαστεί να καταφύγει σε πλάγια μέσα!


Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!
Και ένας λόγος που γύρισα εδώ είναι ότι οι εμπειρίες που έχω στην πλάτη πλέον μπορούν να βοηθήσουν και άλλα παιδιά. Και μακάρι να υπήρχε κάποιος να μου τα πει και μένα στην αντίστοιχη φάση της ζωής μου! :)

(μπορούμε να γυρίσουμε εντός θέματος! :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!
Και ένας λόγος που γύρισα εδώ είναι ότι οι εμπειρίες που έχω στην πλάτη πλέον μπορούν να βοηθήσουν και άλλα παιδιά. Και μακάρι να υπήρχε κάποιος να μου τα πει και μένα στην αντίστοιχη φάση της ζωής μου! :)

(μπορούμε να γυρίσουμε εντός θέματος! :D )
Έχω ακούσει ότι το τμήμα του Παντείου είναι καλύτερο από το αντίστοιχο του ΕΚΠΑ. Ισχύει;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι το τμήμα του Παντείου είναι καλύτερο από το αντίστοιχο του ΕΚΠΑ. Ισχύει;


Και οι 3 σχολές επικοινωνίας της Ελλάδας εστιάζουν σε κάτι διαφορετικό, φαίνεται άλλωστε και από τους τίτλους τους. Η Πάντειος δίνει πλέον πιο πολύ βάρος στον πολιτισμό αλλά θεωρώ ότι με τα μαθήματα επιλογής μέσα στη σχολή μπορεί ο καθένας να το ωθήσει προς τα εκεί που θέλει.

Προσωπικά, για να είμαι ειλικρινής, θεωρώ ότι το ΕΚΠΑ είναι καλύτερο λόγω ομπρέλας καλύτερου πανεπιστημίου. Ξέρω όμως ότι και στο Πάντειο κάνουν εξαιρετική δουλειά πλέον, ανανεώνονται και οι άνθρωποι αλλά και τα προγράμματα σπουδών. Όποιο και να πιάσει κάποιος, αν είναι συνειδητοποιημένος, θα έχει να μάθει και να κάνει πολλά πράγματα.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι τις σχολές επικοινωνίας να τις βάλω πρώτες επιλογές. Αν πάω εν τέλει σε κάποια από αυτές, το καλύτερο θα είναι να ακολουθήσω δημοσιογραφία ή τον χώρο της διαφήμισης;

Και οι 3 σχολές επικοινωνίας της Ελλάδας εστιάζουν σε κάτι διαφορετικό, φαίνεται άλλωστε και από τους τίτλους τους. Η Πάντειος δίνει πλέον πιο πολύ βάρος στον πολιτισμό αλλά θεωρώ ότι με τα μαθήματα επιλογής μέσα στη σχολή μπορεί ο καθένας να το ωθήσει προς τα εκεί που θέλει.

Προσωπικά, για να είμαι ειλικρινής, θεωρώ ότι το ΕΚΠΑ είναι καλύτερο λόγω ομπρέλας καλύτερου πανεπιστημίου. Ξέρω όμως ότι και στο Πάντειο κάνουν εξαιρετική δουλειά πλέον, ανανεώνονται και οι άνθρωποι αλλά και τα προγράμματα σπουδών. Όποιο και να πιάσει κάποιος, αν είναι συνειδητοποιημένος, θα έχει να μάθει και να κάνει πολλά πράγματα.
Εγώ σκέφτομαι τις σχολές επικοινωνίας να τις βάλω πρώτες επιλογές. Αν πάω εν τέλει σε κάποια από αυτές, το καλύτερο θα είναι να ακολουθήσω δημοσιογραφία ή τον χώρο της διαφήμισης;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι τις σχολές επικοινωνίας να τις βάλω πρώτες επιλογές. Αν πάω εν τέλει σε κάποια από αυτές, το καλύτερο θα είναι να ακολουθήσω δημοσιογραφία ή τον χώρο της διαφήμισης;


Εξαρτάται τί θες. Είνα δύο ξεχωριστά πράγματα, που ναι μεν έχουν κοινά αλλά δουλεύουν εντελώς διαφορετικά.

Επίσης, το καλό είναι ότι μπορείς εύκολα να μεταπηδήσεις από το ένα στο άλλο, δεν υπάρχουν κατευθύνσεις με τη στενή έννοια μέσα στα τμήματα αυτά.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εξαρτάται τί θες. Είνα δύο ξεχωριστά πράγματα, που ναι μεν έχουν κοινά αλλά δουλεύουν εντελώς διαφορετικά.

Επίσης, το καλό είναι ότι μπορείς εύκολα να μεταπηδήσεις από το ένα στο άλλο, δεν υπάρχουν κατευθύνσεις με τη στενή έννοια μέσα στα τμήματα αυτά.
Καλύτερη αποκατάσταση έχει η διαφήμιση έτσι;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλύτερη αποκατάσταση έχει η διαφήμιση έτσι;


Εξαρτάται σε τί κομμάτι δουλεύεις. Υπάρχει και PR που τα κάνει όλα και συμφέρει και μετά υπάρχει και το θέμα της παραγωγής περιεχομένου, της διαχείρισης online μέσων. Υπάρχουν πολλά παρακλάδια γι αυτό φαίνεται ότι έχει καλύτερη αποκατάσταση.
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
To καλύτερο όλων είναι το digital marketing.

Εγώ σκέφτομαι τις σχολές επικοινωνίας να τις βάλω πρώτες επιλογές. Αν πάω εν τέλει σε κάποια από αυτές, το καλύτερο θα είναι να ακολουθήσω δημοσιογραφία ή τον χώρο της διαφήμισης;


Εγώ σκέφτομαι τις σχολές επικοινωνίας να τις βάλω πρώτες επιλογές. Αν πάω εν τέλει σε κάποια από αυτές, το καλύτερο θα είναι να ακολουθήσω δημοσιογραφία ή τον χώρο της διαφήμισης;


Τίποτα από τα δύο. Στην Ελλάδα είναι πολύ δύκολοι χώροι, καλύτερο όμως η διαφήμιση και ακόμα καλύτερο το digital marketing.
Σαν καλές σχολές προσωπικά θεωρώ, τις αντίστοιχες επικοινωνίας των Τει (η μια στην Καστορία και η άλλη στην Κεφαλλονία, αν υπάρχουν ακόμα).Ξέρω είναι Τει, και μπορεί να μην έχουν κύρος όμως το πρόγραμμα σπουδών τους είναι αρκετά σύγχρονο για τα δεδομένα του ελληνικού πανεπιστήμιου και σαν ΤΕΙ πιο πρακτικό με εργαστήρια, project κτλ. Ξέρω ότι η Ρεβέκκα θα διαφωνήσει μαζί μου, αλλά εγώ σαν PR proffessional βλέπω ότι οι εργοδότες δεν νοίαζονται για τον τίτλο του πανεπιστήμιου που τελείωσες (εκτός και αν είναι καμία Οξφόρδη). Τους νοίαζουν οι πρακτικές δεξίοτητες και γνώσεις και η προυπηρεσία που πολύ δύσκολα δίνουν τα ΑΕΙ. Ρίξε μια ματία σε μια αγγελία για θέση εργασίας που σε ενδιαφέρει και θα καταλάβεις. Το χαός μεταξύ ΑΕΙ και αγοράς εργασίας είναι τεράστιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Χαρά μου να διαφωνώ γιατί έτσι συζητάμε! :)

Ας έρθω και εγώ να σχολιάσω λοιπόν σαν PR Professional (γιατί για να βγάλω τα προς το ζην κάνω και αυτό εδώ και 6 χρόνια! :)) έχοντας δύο βασικά σχόλια.

1. Τα προγράμματα των ΤΕΙ είναι εξαιρετικά καλά. Το γνωρίζω και ξέρω και ανθρώπους που τελείωσαν από εκεί και είναι πολύ καλοί! Ειλικρινά. Αλλά από πού και ως που τα τμήματα των ΑΕΙ δεν είναι πρακτικά; Εγώ, η ίδια, κάνω μαθήματα με project όχι υποθετικά, αλλά στον πραγματικό κόσμο, που μπορούν να βρεθούν online ακόμα και τώρα. Άρα δεν ισχύει για κανένα λόγο αυτό που λες. Τα προγράμματα σπουδών αλλάζουν κάθε χρόνο, δεν μπορεί κάποιος που δεν είναι μέσα να τα παρακολουθήσει.

2. Οι εταιρείες PR και το ξέρω από πρώτο χέρι, δουλεύουμε όλη η οικογένεια σε τέτοιες, αν έχουν στη ζυγαριά έναν ΑΕΙτζη και έναν ΤΕΙτζη είναι θετικοί στον πρώτο. Θες να το κάνω χειρότερο; Γιατί δυστυχώς μπορώ. Αν έχουν έναν από το Deree, έναν από το ALBA, έναν ΑΕΙτζη και έναν ΤΕΙτζη, μπορεί και να προτιμήσουν τους πρώτους.

Επίσης, το Digital marketing, και γενικά όπου αναφέρεται το κομμάτι marketing και θέλουμε να το κάνουμε σωστά, πάμε στο ΟΠΑ, δεν πάμε στις σχολές επικοινωνίας. Με ένα μεταπτυχιακό, μπορείς να το κάνεις όμως εξίσου καλά.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D Θεωρώ αν το ischool παρουσιαζόταν ως πανεπιστημακή εργασία σε σχολή επικοινωνίας θα έπαιρνε πολύ καλές κριτικές :D από τους pr professional.
Ειδικά τον καιρό που άνοιξε 2007 νομίζω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Λοιπόν...Θα βάλω πρώτες επιλογές τα τμήματα ΜΜΕ (πιάνω και ΕΚΠΑ και ΠΑΝΤΕΙΟ) αλλά δεν ξέρω ποιο να βάλω πρώτο. Του ΕΚΠΑ ή του Παντείου. Από αυτά που έχω ψάξει βέβαια, έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι του Παντείου είναι καλύτερο απλώς του ΕΚΠΑ είναι πιο ψηλά λόγω ονόματος. Ας με διαψεύσει όποιος ξέρει κάτι παραπάνω και οι φοιτητές των δύο τμημάτων ας με διαφωτίσουν παρακαλώ!
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ μπορώ να σε διαψεύσω αλλά κάποιος μπορεί να πει ότι είμαι biased!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ μπορώ να σε διαψεύσω αλλά κάποιος μπορεί να πει ότι είμαι biased!


Κανένας δεν θα το πει αγαπητή!:yes: Ενημέρωσε το παιδί για τα υπέρ και τα κατά των δύο τμημάτων ώστε να αποφασίσει σωστά!
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρω να πω ποιοτικά στοιχεία για το πρόγραμμα του Παντείου. Ξέρω όμως ότι στο ΕΚΠΑ το επίπεδο σπουδών είναι πολύ υψηλό, ότι έχει θεωρητικά αλλά και πολλά πρακτικά μαθήματα, απαραίτητα και τα δύο. Έχουν αυξηθεί τα σεμινάρια (που σημαίνει λιγότερα άτομα=καλύτερη δουλειά) και γενικά το πρόγραμμα έχει ανανεωθεί.

Το καλό του ΕΚΠΑ είναι μεγάλη πρόσβαση σε βιβλιοθήκες, εγκαταστάσεις κλπ, μαθήματα και από άλλες σχολές/τμήματα, συνέδρια, σεμινάρια, εκδηλώσεις, μεγαλύτερος αριθμός erasmus κλπ. Ένα καλύτερο πανεπιστήμιο έχει τα πιο θετικά του στοιχεία.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Αν υπάρχει και κάποιος φοιτητής του τμήματος ΕΜΠΟ του Παντείου, ας μου πει τη γνώμη του!
Σε ευχαριστώ πολύ Ρεβέκκα!

Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρω να πω ποιοτικά στοιχεία για το πρόγραμμα του Παντείου. Ξέρω όμως ότι στο ΕΚΠΑ το επίπεδο σπουδών είναι πολύ υψηλό, ότι έχει θεωρητικά αλλά και πολλά πρακτικά μαθήματα, απαραίτητα και τα δύο. Έχουν αυξηθεί τα σεμινάρια (που σημαίνει λιγότερα άτομα=καλύτερη δουλειά) και γενικά το πρόγραμμα έχει ανανεωθεί.

Το καλό του ΕΚΠΑ είναι μεγάλη πρόσβαση σε βιβλιοθήκες, εγκαταστάσεις κλπ, μαθήματα και από άλλες σχολές/τμήματα, συνέδρια, σεμινάρια, εκδηλώσεις, μεγαλύτερος αριθμός erasmus κλπ. Ένα καλύτερο πανεπιστήμιο έχει τα πιο θετικά του στοιχεία.
Στο ΕΚΠΑ υπάρχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top