Κατατακτήριες ή μεταπτυχιακό;

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν αξίζει κάποιος που θα τελειώσει το φυσικό να δώσει κατατακτήριες για να εισαχθεί στο τμήμα χημικων μηχανικών. Τα μαθήματα είναι τελείως διαφορετικά; Θα υπάρξουν δυσκολίες; Μήπως θα ήταν καλύτερο να σκεφτεί κάποιο μεταπτυχιακό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :thanku:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πήγαινε για μεταπτυχιακό , κατά την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αναλόγως τι θελεις να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι φέτος έδωσα πανελλήνιες και συγκέντρωσα 15.379 στο 2ο πεδίο. Αρχικά ήθελα χημικος μηχανικος ή χημικος,λόγω της αγάπης που έχω για τη χημεια. Όμως τα μόρια που συγκέντρωσα δεν είναι αρκετά. Και τη φυσική τη θεωρώ ενδιαφέρουσα επιστήμη,αλλά πιστεύω πως αν δεν έχεις κάποιου είδους τρέλας μαζί της, δεν βγάζεις εύκολα τη σχολή. Αρκετές φορές μου πέρασε από το μυαλό να ξαναδωσω πανελλήνιες, αλλά κάνεις δεν εγγυάται ότι θα τα πάω καλύτερα. Από την άλλη υπάρχει η δυνατότητα των κατατακτήριων. Γι'αυτό και έθεσα τη συγκεκριμένη ερώτηση. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Το φυσικό το έχεις τελειώσει ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι φέτος έδωσα πανελλήνιες και συγκέντρωσα 15.379 στο 2ο πεδίο. Αρχικά ήθελα χημικος μηχανικος ή χημικος,λόγω της αγάπης που έχω για τη χημεια. Όμως τα μόρια που συγκέντρωσα δεν είναι αρκετά. Και τη φυσική τη θεωρώ ενδιαφέρουσα επιστήμη,αλλά πιστεύω πως αν δεν έχεις κάποιου είδους τρέλας μαζί της, δεν βγάζεις εύκολα τη σχολή. Αρκετές φορές μου πέρασε από το μυαλό να ξαναδωσω πανελλήνιες, αλλά κάνεις δεν εγγυάται ότι θα τα πάω καλύτερα. Από την άλλη υπάρχει η δυνατότητα των κατατακτήριων. Γι'αυτό και έθεσα τη συγκεκριμένη ερώτηση. :/:

κανεις επισης δεν σου εγγυαται οτι θα τα πας χειροτερα.. Αξιζει την προσπαθεια, αν νομιζεις οτι μπορεις να περασεις τον φοροτ των πανελληνιων αλλη μια χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
κανεις επισης δεν σου εγγυαται οτι θα τα πας χειροτερα.. Αξιζει την προσπαθεια, αν νομιζεις οτι μπορεις να περασεις τον φοροτ των πανελληνιων αλλη μια χρονια.
Η κοπέλα θα δώσει τρίτη φορά πανελλήνιες ενώ είναι ήδη στο φυσικό και μόλις πάρει το πτυχίο μπορεί να δώσει για κατατακτήριες ή έστω να κάνει μεταπτυχιακό σε έναν τομέα που την ενδιαφέρει;

Δεν συμφωνώ με το να ξαναδώσει πανελλήνιες. Είναι άτιμες αυτές οι εξετάσεις, δεν ξέρεις τι να περιμένεις, χώρια που θα πάει κι άλλο πίσω στην ακαδημαική της πορεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν το έχω τελειώσει. Φέτος έδωσα πανελλήνιες και συγκέντρωσα τα μόρια που ανέφερα παραπάνω. Στο μηχανογραφικό, εκτός από τα τμήματα χημικων μηχανικών,έχω δηλώσει και τα τμήματα φυσικής. Απλά κάνω κάποιες σκέψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
δες προγράμματα σπουδών και συγκρινετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δεν το έχω τελειώσει. Φέτος έδωσα πανελλήνιες και συγκέντρωσα τα μόρια που ανέφερα παραπάνω. Στο μηχανογραφικό, εκτός από τα τμήματα χημικων μηχανικών,έχω δηλώσει και τα τμήματα φυσικής. Απλά κάνω κάποιες σκέψεις..

Ανάλογα και σε ποιο σημείο είσαι με το πτυχίο.

Αν είσαι κοντά στο πτυχίο, τελείωσε τη σχολή και πάνε για κατατακτήριες ή μεταπτυχιακό, μην χάσεις άλλη χρονιά σε πανελλήνιες..

Αλλά πριν από όλα αυτά πρέπει να βρείς με τι ακριβώς θέλεις να ασχοληθείς, δηλαδή να έχεις έναν επαγγελματικό ορίζοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μάλλον δεν το διατύπωσα καλά και υπάρχουν παρεξηγήσεις. Φέτος έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες και έφτιαξα το μηχανογραφικό,βάζοντας,εκτός των τμημάτων των χημικών μηχανικών και αυτά της φυσικης. Τα μόρια δεν είναι αρκετά για να μπω χημικος μηχανικός,οπότε αυτομάτως πάω σε κάποιο τμήμα φυσικης. Επειδή δεν είμαι μεγάλη φαν της φυσικης,σκέφτομαι πως θα δυσκολευτω αρκετά εκεί,γι'αυτό και σκέφτομαι να ξαναδωσω,με τον φόβο ότι ίσως δεν φτάσω πάλι τα απαραίτητα μόρια για να εισαχθω σε κάποιο τμήμα χημικών μηχανικών. Το δίλλημα είναι να ξαναδωσω πανελλήνιες για 2η φορά ή να τελειώσω το τμήμα φυσικης και να σκεφτώ τις κατατακτήριες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Μάλλον δεν το διατύπωσα καλά και υπάρχουν παρεξηγήσεις. Φέτος έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες και έφτιαξα το μηχανογραφικό,βάζοντας,εκτός των τμημάτων των χημικών μηχανικών και αυτά της φυσικης. Τα μόρια δεν είναι αρκετά για να μπω χημικος μηχανικός,οπότε αυτομάτως πάω σε κάποιο τμήμα φυσικης. Επειδή δεν είμαι μεγάλη φαν της φυσικης,σκέφτομαι πως θα δυσκολευτω αρκετά εκεί,γι'αυτό και σκέφτομαι να ξαναδωσω,με τον φόβο ότι ίσως δεν φτάσω πάλι τα απαραίτητα μόρια για να εισαχθω σε κάποιο τμήμα χημικών μηχανικών. Το δίλλημα είναι να ξαναδωσω πανελλήνιες για 2η φορά ή να τελειώσω το τμήμα φυσικης και να σκεφτώ τις κατατακτήριες;


πιο φυσικό πιστεύεις ότι θα πιάσεις?εγώ πιστεύω ότι δεύτερη φορα πανελλαδικές δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πιο ταιριαστό δεν θα ήταν το χημικό;;;

Τώρα για το τι να διαλέξεις, σκέψου τι προτιμάς.
1) Πας φυσικό, για να μπεις και στην τριτοβάθμια να δεις κάτι καινούργιο, ν αποκτήσεις και -ωραίες- γνώσεις. Όμως, θα φας χειρότερο πήξιμο από πανελλήνιες και αν τελικά δεν σου πολυαρέσει η φυσική πιθανότατα θα κάνεις >4 χρόνια για το πτυχίο (θα λεγα σίγουρα αλλά δεν ξέρω τι καθηγητές έχετε εκεί, όσοι είναι πωρωμένοι δεν περνάν εύκολα κόσμο)

2) Δίνεις πανελλήνιες με καλό διάβασμα (δεν έχεις κ σχολείο πλέον οπότε δεν θα χεις δικαιολογία να μην βαράς πολλές ώρες στα βοηθήματα) και σχεδόν σίγουρα θα πιάσεις μια θέση χημ μηχ. Το μειονέκτημα είναι πως δεν θα μάθεις τίποτα καινούργιο (τουλάχιστον χωρίς να βγεις από το λούκι των πανελληνίων).

Εγώ πιστεύω ότι η πιο εύκολη λύση -βάσει κόπου/χρόνου- είναι ξεκάθαρα οι πανελλήνιες. Αλλά άμα έχεις μεράκι για τα φυζικς μετράει να το βγάλεις και μετά μαθηματικά-φυσικές στους χημικους μηχ θα σου ναι ευκολάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
πιο φυσικό πιστεύεις ότι θα πιάσεις?εγώ πιστεύω ότι δεύτερη φορα πανελλαδικές δεν αξίζει.


Έχω δηλώσει πρώτα τη Θεσσαλονίκη και μετά Πάτρα. Εάν πέσουν οι βάσεις κατά 280 μόρια μπαίνω απθ,αλλιώς σίγουρα πατρα.
Άρα προτείνεις κατατακτήριες..

:thumbup:
Πιο ταιριαστό δεν θα ήταν το χημικό;;;

Τώρα για το τι να διαλέξεις, σκέψου τι προτιμάς.
1) Πας φυσικό, για να μπεις και στην τριτοβάθμια να δεις κάτι καινούργιο, ν αποκτήσεις και -ωραίες- γνώσεις. Όμως, θα φας χειρότερο πήξιμο από πανελλήνιες και αν τελικά δεν σου πολυαρέσει η φυσική πιθανότατα θα κάνεις >4 χρόνια για το πτυχίο (θα λεγα σίγουρα αλλά δεν ξέρω τι καθηγητές έχετε εκεί, όσοι είναι πωρωμένοι δεν περνάν εύκολα κόσμο)

2) Δίνεις πανελλήνιες με καλό διάβασμα (δεν έχεις κ σχολείο πλέον οπότε δεν θα χεις δικαιολογία να μην βαράς πολλές ώρες στα βοηθήματα) και σχεδόν σίγουρα θα πιάσεις μια θέση χημ μηχ. Το μειονέκτημα είναι πως δεν θα μάθεις τίποτα καινούργιο (τουλάχιστον χωρίς να βγεις από το λούκι των πανελληνίων).

Εγώ πιστεύω ότι η πιο εύκολη λύση -βάσει κόπου/χρόνου- είναι ξεκάθαρα οι πανελλήνιες. Αλλά άμα έχεις μεράκι για τα φυζικς μετράει να το βγάλεις και μετά μαθηματικά-φυσικές στους χημικους μηχ θα σου ναι ευκολάκι.


Με τα μόρια που έχω συγκεντρώσει δεν φτάνω το χημικό. Δεν θα είχα πρόβλημα να μπω και εκεί,εάν τα συγκέντρωνα. Απλά στους χημικούς μηχανικούς συνδυάζεις λίγο απ'ολα (φυσική,μαθηματικα,πληροφορική) και όχι μόνο χημεια.
Μάλιστα,κατάλαβα.. Θα το ξανασκεφτω,ευχαριστω!!

κανεις επισης δεν σου εγγυαται οτι θα τα πας χειροτερα.. Αξιζει την προσπαθεια, αν νομιζεις οτι μπορεις να περασεις τον φοροτ των πανελληνιων αλλη μια χρονια.

Αυτό είναι το θέμα. Δεν ξέρω αν μπορώ να ξαναμπώ σε ολη αυτή τη διαδικασία,χωρίς να είναι τίποτα σίγουρο και εγγυημένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Εφη ξεκινάς την ερώτησή σου από τελείως λάθος βάση. Εσύ υποθέτεις ότι θα περάσεις στο φυσικό, θα το τελειώσεις μετά από κάποια χρόνια (ο μέσος όρος είναι 6,5-7 χρόνια, αλλά μπορεί να το τελειώσεις νωρίτερα). Μετά από αυτό θεωρείς σίγουρο ότι θα είσαι πρόθυμη και ορεξάτη να δώσεις κατατακτήριες για μία πενταετή σχολή (δηλαδή θα σπουδάζεις σύνολο μια δεκαετία). Αυτό μπορεί να ακούγεται αρκετά ρομαντικό αλλά στην πράξη δεν θα βγει, διότι εσύ η ίδια θα χάσεις την όρεξη με τα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Το φυσικό αν δεν σου αρέσει είναι παλούκι πάντως.

Αν έχεις δώσει μόνο μια φορά πανελλήνιες, τότε ξαναπροσπάθησε.

Αλλά μιλάς για κατατακτήριες και μεταπτυχιακά ενώ ακόμα δεν έχεις μπει καν σε πανεπιστημιακό περιβάλλον, πράγμα που είναι λίγο άτοπο την δεδομένη στιγμή, συγγνώμη που στο λέω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εφη ξεκινάς την ερώτησή σου από τελείως λάθος βάση. Εσύ υποθέτεις ότι θα περάσεις στο φυσικό, θα το τελειώσεις μετά από κάποια χρόνια (ο μέσος όρος είναι 6,5-7 χρόνια, αλλά μπορεί να το τελειώσεις νωρίτερα). Μετά από αυτό θεωρείς σίγουρο ότι θα είσαι πρόθυμη και ορεξάτη να δώσεις κατατακτήριες για μία πενταετή σχολή (δηλαδή θα σπουδάζεις σύνολο μια δεκαετία). Αυτό μπορεί να ακούγεται αρκετά ρομαντικό αλλά στην πράξη δεν θα βγει, διότι εσύ η ίδια θα χάσεις την όρεξη με τα χρόνια.

Το φυσικό αν δεν σου αρέσει είναι παλούκι πάντως.

Αν έχεις δώσει μόνο μια φορά πανελλήνιες, τότε ξαναπροσπάθησε.

Αλλά μιλάς για κατατακτήριες και μεταπτυχιακά ενώ ακόμα δεν έχεις μπει καν σε πανεπιστημιακό περιβάλλον, πράγμα που είναι λίγο άτοπο την δεδομένη στιγμή, συγγνώμη που στο λέω. :/:

Μπορεί να
προτρέχω,το κατανοώ..Απλά είχα μια επιδίωξη,δεν τα κατάφερα και ψάχνω διεξόδους. Είναι ακόμα νωρίς.. μεγαλώνοντας ίσως το ξανασκεφτω
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όπως και να 'χει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paschal

Νεοφερμένος

Η paschal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω τελειώσει Τει λογιστικής και είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού.Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για
δεύτερο πτυχιο Τει διοίκησης επιχειρήσεων.Το ερωτημά μου είναι αν το μεταπτυχιακό θα μπορώ να το
χρησιμοποιήσω δηλώνοντας ως βασικό τίλο σπουδών το πτυχίο του τει διοίκησης το οποίο θα το έχω
παρει μετά το μεταπτυχιακό.
Δηλ.σε προκυρήξεις του ΑΣΕΠ θα παίρνω τα 200 μόρια του μεταπτυχιακού?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλησπέρα από μένα!

Για μένα αν θες αποκλειστικά και μόνο κάτι σχετικό με Χημεία , δώσε δεύτερη φορά πανελλήνιες. Το να μπεις σε μια σχολή να κάτσεις το λιγότερο 4 χρόνια για να πας σε μια άλλη δεν ειναι για μένα ενδεδειγμένη λύση.
Παρόλα αυτά στο Φυσικό έχουμε κάποια κοινά ερευνητικά ενδιαφέροντα πάνω στα οποία συνεργαζόμαστε με χημικούς μηχανικούς κυρίως στο πεδίο της επιστήμης των υλικών.
Στους χημικούς μηχανικούς τι σε τράβηξε;


ΥΓ είδα κάτι για το μέσο όρο αποφοίτησης. Αυτό ίσχυε παλιά. Αν σου αρέσει η σχολή, εχεις υπομονή και συνέπεια δε νομίζω να πάρει σε κάποιον πάνω από 5 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπέρα από μένα!

Για μένα αν θες αποκλειστικά και μόνο κάτι σχετικό με Χημεία , δώσε δεύτερη φορά πανελλήνιες. Το να μπεις σε μια σχολή να κάτσεις το λιγότερο 4 χρόνια για να πας σε μια άλλη δεν ειναι για μένα ενδεδειγμένη λύση.
Παρόλα αυτά στο Φυσικό έχουμε κάποια κοινά ερευνητικά ενδιαφέροντα πάνω στα οποία συνεργαζόμαστε με χημικούς μηχανικούς κυρίως στο πεδίο της επιστήμης των υλικών.
Στους χημικούς μηχανικούς τι σε τράβηξε;


ΥΓ είδα κάτι για το μέσο όρο αποφοίτησης. Αυτό ίσχυε παλιά. Αν σου αρέσει η σχολή, εχεις υπομονή και συνέπεια δε νομίζω να πάρει σε κάποιον πάνω από 5 χρονια.

Μου αρέσει πολύ η χημεία. Είχα σκοπό να περάσω σε κάποιο τμήμα χημικών μηχανικών ή χημείας. Δεν με τράβηξε κάτι ιδιαίτερα,διότι και τα δυο σχετίζονται με αυτήν. Απλά οι χημικοί μηχανικοί έχουν νομίζω περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα έναντι των χημικών,πράγμα που μπορεί να δώσεις και περισσότερους διεξόδους,ίσως,επαγγελματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top