Βοήθεια επιλογή κατεύθυνσης

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
SOS ! Θα πάω Δευτέρα Λυκείου και έχω ακόμα λιγότερο απο μήνα να διαλέξω αλλά δεν ξέρω τι. Είμαι ανάμεσα σε 3 σχολές απο 3 διαφορετικές κατευθύνσεις και θέλω να με βοήθησετε ! Νομική , Φαρμακευτική και Λογιστική ! Το μόνο θέμα μου είναι η Φυσική και γενικά τα θετικά μαθήματα εκτος απο Χημεια γιατί όλη τη χρονιά πίστευα πως θα πάω Θεωρητική και τα είχα παρατήσει αλλά έχω καλό μυαλό , πιστεύετε πως μπορώ να καλύψω τυχόν κενά αν καταλήξω Θετική ή είναι αδύνατον; Θέλω να μου πείτε ποιά απο τις 3 έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ; Λογιστική έχω ακούσει ότι ειναι βαρετή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
γενικα μπορεις να μου πεις ποσο καλος εισαι στα
φυσικη
χημεια
βιολογια
πληροφορικη
ιστορια
και ελπιζω να σε κατευθυνω :cool2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
SOS ! Θα πάω Δευτέρα Λυκείου και έχω ακόμα λιγότερο απο μήνα να διαλέξω αλλά δεν ξέρω τι. Είμαι ανάμεσα σε 3 σχολές απο 3 διαφορετικές κατευθύνσεις και θέλω να με βοήθησετε ! Νομική , Φαρμακευτική και Λογιστική ! Το μόνο θέμα μου είναι η Φυσική και γενικά τα θετικά μαθήματα γιατί όλη τη χρονιά πίστευα πως θα πάω Θεωρητική και τα είχα παρατήσει αλλά έχω καλό μυαλό , πιστεύετε πως μπορώ να καλύψω τυχόν κενά αν καταλήξω Θετική ή είναι αδύνατον; Θέλω να μου πείτε ποιά απο τις 3 έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ; ( μου αρέσουν και οι 3). Λογιστική έχω ακούσει ότι ειναι βαρετή .
Αρχικά να διαλέξεις κάτι το οποίο σου αρέσει και όχι κάτι το οποίο αρέσει σε άλλους (οικογένεια, φίλους, συγγενείς). Έπειτα, ένα μεγάλο ρόλο παίζει φυσικά και η επαγγελματική αποκατάσταση του κάθε επαγγέλματος. Καλό είναι πριν βγάλεις συμπεράσματα απο αυτά που έχεις ακούσει, είναι να ψάξεις προγράμματα σπουδών γιατί αυτή τη στιγμή είσαι ανάμεσα σε 3 εντελώς διαφορετικές σχολές. Αν επιλέξεις λογιστική, έχεις το συν ότι στο ΑΟΘ και στο ΑΕΠΠ δε χρειάζεται να έχεις βάσεις. Ενώ σε μαθηματικά, καλό είναι να έχεις γερές βάσεις. Ωστόσο, αν στρωθείς και διαβάσεις αρκετά για να καλύψεις τα κενά στα μαθηματικά, θεωρώ ότι μπορείς να τα καταφέρεις. Τώρα, αν δεν έχεις βάσεις και στη Χημεία αλλά και στη Φυσική, θεωρώ ότι το πράγμα δυσκολεύει και ότι είναι πρακτικά αδύνατο να καλύψεις κενά και στα 3 θετικά μαθήματα. Οπότε, στη θέση σου δε θα πήγαινα θετική. Θα πήγαινα είτε Ανθρωπιστικών (Θεωρητική), είτε Οικονομίας & Πληροφορικής (Οικονομικά). Η απόφαση πάντα είναι δική σου και μην αφήσεις κανέναν να σε χειραγωγήσει είτε γιατί είναι το απωθημένο του, είτε για χίλιους άλλους λόγους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
γενικα μπορεις να μου πεις ποσο καλος εισαι στα
φυσικη
χημεια
βιολογια
πληροφορικη
ιστορια
και ελπιζω να σε κατευθυνω :cool2:


χημεια εγραψα παντου 20 και βιολογια 18 (αυτα τα 2 μου αρεσουν πολυ)
πληροφορικη δε ξερω δεν κανουμε στην πρωτη λυκειου
και ιστορια 20 παντου

Αρχικά να διαλέξεις κάτι το οποίο σου αρέσει και όχι κάτι το οποίο αρέσει σε άλλους (οικογένεια, φίλους, συγγενείς). Έπειτα, ένα μεγάλο ρόλο παίζει φυσικά και η επαγγελματική αποκατάσταση του κάθε επαγγέλματος. Καλό είναι πριν βγάλεις συμπεράσματα απο αυτά που έχεις ακούσει, είναι να ψάξεις προγράμματα σπουδών γιατί αυτή τη στιγμή είσαι ανάμεσα σε 3 εντελώς διαφορετικές σχολές. Αν επιλέξεις λογιστική, έχεις το συν ότι στο ΑΟΘ και στο ΑΕΠΠ δε χρειάζεται να έχεις βάσεις. Ενώ σε μαθηματικά, καλό είναι να έχεις γερές βάσεις. Ωστόσο, αν στρωθείς και διαβάσεις αρκετά για να καλύψεις τα κενά στα μαθηματικά, θεωρώ ότι μπορείς να τα καταφέρεις. Τώρα, αν δεν έχεις βάσεις και στη Χημεία αλλά και στη Φυσική, θεωρώ ότι το πράγμα δυσκολεύει και ότι είναι πρακτικά αδύνατο να καλύψεις κενά και στα 3 θετικά μαθήματα. Οπότε, στη θέση σου δε θα πήγαινα θετική. Θα πήγαινα είτε Ανθρωπιστικών (Θεωρητική), είτε Οικονομίας & Πληροφορικής (Οικονομικά). Η απόφαση πάντα είναι δική σου και μην αφήσεις κανέναν να σε χειραγωγήσει είτε γιατί είναι το απωθημένο του, είτε για χίλιους άλλους λόγους:)

Βασικά νομιζω αποφασισα να βγαλω την Νομικη λογω επαγγελματικης αποκαταστασης . Οποτε Φαρμακευτικη η Λογιστικη. Μαθηματικα δεν εχω αρκετα κενα εχω και τκν μπαμπα μου μαθηματικο οποτε τυχον κενα καλυπτονται. Χημεια εγραφα 20 . Φυσικη εχω αρκετα μεγαλο θεμα. Αν παρω ιδιαιτερα Φυσικη και τα υπολοιπα φρντιστηριο πιστευεις δε το προλαβαινω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Χμμ είναι λιγακι δύσκολο γιατί η φυσική εχει ένα παραγοντα στο βαθμο που θα βγαλεις στις πανελλήνιες....από την αλλη σου αρεσει και λες οτι είσαι καλός στη χημεία και βιολογία ....επισης και στη λογιστικη νομίζω ότι υπάρχει κορεσμός ... Θα σου πρότεινα φαρμακευτική γιατί θα ασχοληθείς με χημεια και βιολογία ...και αν εξειδικευτεις επανω στο αντικείμενο σου θα εχεις πολυ καλή αποκατάσταση... Τώρα στα οικονομικά δε έχεις και πολυ καθαρη εικόνα για το τι παίζεται ....εχεις ριξει μάτια στον αοθ??? Σε ενδιαφέρει??
Πιστεύω ότι είναι καλή λύση να κάνεις ιδιαιτερα στη φυσική τουλάχιστον που έχεις αδυναμία.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Χμμ είναι λιγακι δύσκολο γιατί η φυσική εχει ένα παραγοντα στο βαθμο που θα βγαλεις στις πανελλήνιες....από την αλλη σου αρεσει και λες οτι είσαι καλός στη χημεία και βιολογία ....επισης και στη λογιστικη νομίζω ότι υπάρχει κορεσμός ... Θα σου πρότεινα φαρμακευτική γιατί θα ασχοληθείς με χημεια και βιολογία ...και αν εξειδικευτεις επανω στο αντικείμενο σου θα εχεις πολυ καλή αποκατάσταση... Τώρα στα οικονομικά δε έχεις και πολυ καθαρη εικόνα για το τι παίζεται ....εχεις ριξει μάτια στον αοθ??? Σε ενδιαφέρει??
Πιστεύω ότι είναι καλή λύση να κάνεις ιδιαιτερα στη φυσική τουλάχιστον που έχεις αδυναμία.......


Πηγαινα απο περισυ φροντ δηλαδη απο την 1η απλως επεσα σε κακους καθηγητες και στο φροντιστηριο και στο σχολειο αυτο ειναι το θεμα. Εχω βρει αλλο καλο φροντιστηριο για θετικη κατευθυνση οου πανε πολλοι φιλοι μου οποτε μαλλον λεω να βαλω φυσικη ιδιαιτερα που εχω πολλα κενα και τα υπολοιπα φροντιστηριο . απο οικονομικα μου αρεσε μονο λογιστικγ και χρηματοοικονομικα αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ βαρετο επαγγελμα
τωρα μου εχει κολλησει η φαρμακευτικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Να το ψαξεις πολύ με τους καθηγητές σε φροντιστήρια ....και να διαλέξεις εσύ τους καθηγητες/φροντηστηριο ανεξαιρέτως αν θα ειναε εκεί οι φίλοι σου.αν έχεις διάθεση μπες στα ηλεκτρονικά σχολικα βιβλία ξεφύλλισε τις αρχεα οικονομικής θεωρίας και αν δεις ότι το μελετας ευχαριστα σε σχέση με τις επίσημες να διαλέξεις αυτό
Είναι πολύ σημαντικό να διαλέξεις ένα επάγγελμα που θα το εχεις σα χόμπι! που δε θα σε μιζεριαζει ! σκέψου καί τό αλλο θα ηθελες να ησουν σε ένα δικαστήριο και να επιλυεις υποθέσεις ?σε ένα λογιστικό γραφείο σε έναν υπολογιστή να κάνεις δηλωσεις η σε μια εταιρεία φαρμακευτική να ασχοληθείς με φαρμακα?
Γενικα πρέπει να το δεις από πολλες πλευρές το μελλοντικό επάγγελμα σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Να το ψαξεις πολύ με τους καθηγητές σε φροντιστήρια ....και να διαλέξεις εσύ τους καθηγητες/φροντηστηριο ανεξαιρέτως αν θα ειναε εκεί οι φίλοι σου.αν έχεις διάθεση μπες στα ηλεκτρονικά σχολικα βιβλία ξεφύλλισε τις αρχεα οικονομικής θεωρίας και αν δεις ότι το μελετας ευχαριστα σε σχέση με τις επίσημες να διαλέξεις αυτό
Είναι πολύ σημαντικό να διαλέξεις ένα επάγγελμα που θα το εχεις σα χόμπι! που δε θα σε μιζεριαζει ! σκέψου καί τό αλλο θα ηθελες να ησουν σε ένα δικαστήριο και να επιλυεις υποθέσεις ?σε ένα λογιστικό γραφείο σε έναν υπολογιστή να κάνεις δηλωσεις η σε μια εταιρεία φαρμακευτική να ασχοληθείς με φαρμακα?
Γενικα πρέπει να το δεις από πολλες πλευρές το μελλοντικό επάγγελμα σου....

νομικη ειναι ονειρο μου αλλα ναι μεν να κανω κατι που να μου αρεσει αλλα να βγσζω και εναν σεβαστο μισθο για αυτο λεω να το αποκλεισω. η λογιστικη εχω ακουσει και μου φαινεται πολυ βαρετη. αυτη τη στιγμη με ενθουσιαζει η φαρμακευτικη και μαλλον εκει λεω να καταληξω και ο θεος βοηθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε οτι και να ακολουθήσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε οτι και να ακολουθήσεις!:)


ευχαριστω πολυ και ευχσριστω πολυ και για την απαντηση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
SOS ! Θα πάω Δευτέρα Λυκείου και έχω ακόμα λιγότερο απο μήνα να διαλέξω αλλά δεν ξέρω τι. Είμαι ανάμεσα σε 3 σχολές απο 3 διαφορετικές κατευθύνσεις και θέλω να με βοήθησετε ! Νομική , Φαρμακευτική και Λογιστική ! Το μόνο θέμα μου είναι η Φυσική και γενικά τα θετικά μαθήματα εκτος απο Χημεια γιατί όλη τη χρονιά πίστευα πως θα πάω Θεωρητική και τα είχα παρατήσει αλλά έχω καλό μυαλό , πιστεύετε πως μπορώ να καλύψω τυχόν κενά αν καταλήξω Θετική ή είναι αδύνατον; Θέλω να μου πείτε ποιά απο τις 3 έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ; ( μου αρέσουν και οι 3). Λογιστική έχω ακούσει ότι ειναι βαρετή .

Πρώτα να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι είναι αυτό που -πιστεύεις ότι- πραγματικά θες, αφήνοντας στην άκρη την επαγγελματική αποκατάσταση. Αυτό θα ορίσει και το ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσεις.
Μην δεχθείς να σπουδάσεις κάτι που δεν σου αρέσει τόσο όσο κάτι άλλο μόνο και μόνο για την καλή επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει. Έτσι την πάτησα εγώ και με βεβαιότητα σου λέω ότι it sucks. Οπότε σκέψου τι είναι αυτό που η ψυχή σου θέλει περισσότερο και κυνήγησε το!
Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πρώτα να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι είναι αυτό που -πιστεύεις ότι- πραγματικά θες, αφήνοντας στην άκρη την επαγγελματική αποκατάσταση. Αυτό θα ορίσει και το ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσεις.
Μην δεχθείς να σπουδάσεις κάτι που δεν σου αρέσει τόσο όσο κάτι άλλο μόνο και μόνο για την καλή επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει. Έτσι την πάτησα εγώ και με βεβαιότητα σου λέω ότι it sucks. Οπότε σκέψου τι είναι αυτό που η ψυχή σου θέλει περισσότερο και κυνήγησε το!
Καλή τύχη.
καταλαβαίνω αυτο που λες, αλλα αν ειναι να ριξω πολυ διαβασμα, ν παρω ενα πτυχιο και να καταληξω ανεργος δεν αξιζει μιλαω για νομικη. δεν εχω ουτε γονεις δικηγορους ουτε ετοιμος γραφειο για αυτο το λέω . οποτε μαλλον θα καταληξω φαρμακευτικη που με ενδιαφερει και εχει και αποκατασταση ,ευχαριστω πολυ για την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
καταλαβαίνω αυτο που λες, αλλα αν ειναι να ριξω πολυ διαβασμα, ν παρω ενα πτυχιο και να καταληξω ανεργος δεν αξιζει μιλαω για νομικη. δεν εχω ουτε γονεις δικηγορους ουτε ετοιμος γραφειο για αυτο το λέω . οποτε μαλλον θα καταληξω φαρμακευτικη που με ενδιαφερει και εχει και αποκατασταση ,ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Απο νομικη δεν βγαινεις μονο δικηγορος...
Δεν χρειαζεται να πω κατι παραπανω απο αυτα που σου ειπαν και οι υπολοιποι.Ακολουθησε αυτο που σου αρεσει και μην αφησεις την επαγγελματικη αποκατασταση να σταθει εμποδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Φιλε αν η νομικη ειναι το όνειρό σου, πήγαινε νομικη. Μολονότι ο κλάδος διέρχεται κριση, το πτυχιο εχει ακομα ισχυρό αντίκρυσμα στην αγορά εργασιας(και παντα θα εχει - εξ ου και οι υψηλές βάσεις εισαγωγής) και σίγουρα θα βρεις συναφή δουλεια(δικηγόρος, νομικός σύμβουλος, δικαστής, εισαγγελέας, συμβολαιογράφος, καθηγητής δευτεροβάθμιας ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, διπλωμάτης). Κι εγω νομικη θα παω, χωρίς οικογενειακο υπόβαθρο.

Απο άποψη καθαρά επαγγελματικής αποκατάστασης τωρα, η ιατρικη και το πολυτεχνειο έχουν(ή τουλαχιστον θεωρείται οτι έχουν) σαφές προβάδισμα έναντι των σχολών που αναφέρεις. Αλλα μου φαινεται λιγο χαζό να επιλέξεις το επάγγελμα που θα ασκείς σ όλη σου τη ζωη βάσει του τι λέγεται περί αποκατάστασης εν ετει 2018. Να σου θυμίσω οτι πριν μερικά χρονια τα παιδαγωγικά θεωρούνταν απο τις πιο ασφαλεις σπουδές, για να βρεις δουλεια, και οι βάσεις ηταν στο θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Τα κενά στη φυσική και τη χημεία να ξέρεις ότι μπορείς να τα καλύψεις φέτος (αλλά θέλει προσπάθεια και θέληση)... Μην κοιτάς πού έχεις κενά, αλλά τι σου αρέσει, καθώς και την επαγγελματική αποκατάσταση που φαίνεται ότι τη λαμβάνεις υπόψιν σου. Τα κενά καλύπτονται, θέληση να υπάρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Φιλε αν η νομικη ειναι το όνειρό σου, πήγαινε νομικη. Μολονότι ο κλάδος διέρχεται κριση, το πτυχιο εχει ακομα ισχυρό αντίκρυσμα στην αγορά εργασιας(και παντα θα εχει - εξ ου και οι υψηλές βάσεις εισαγωγής) και σίγουρα θα βρεις συναφή δουλεια(δικηγόρος, νομικός σύμβουλος, δικαστής, εισαγγελέας, συμβολαιογράφος, καθηγητής δευτεροβάθμιας ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, διπλωμάτης). Κι εγω νομικη θα παω, χωρίς οικογενειακο υπόβαθρο.

Απο άποψη καθαρά επαγγελματικής αποκατάστασης τωρα, η ιατρικη και το πολυτεχνειο έχουν(ή τουλαχιστον θεωρείται οτι έχουν) σαφές προβάδισμα έναντι των σχολών που αναφέρεις. Αλλα μου φαινεται λιγο χαζό να επιλέξεις το επάγγελμα που θα ασκείς σ όλη σου τη ζωη βάσει του τι λέγεται περί αποκατάστασης εν ετει 2018. Να σου θυμίσω οτι πριν μερικά χρονια τα παιδαγωγικά θεωρούνταν απο τις πιο ασφαλεις σπουδές, για να βρεις δουλεια, και οι βάσεις ηταν στο θεό.


ευχαριστω για την απαντηση.. μου αρεσει και νομικη και φαρμακευτικη με λιγο παραπανω τη Νομικη απο μικρος , απλα σκεφτομαι αρκετα και την αποκατασταση εξ ου και το διλημμα, επισης σκεφτομαι και το γεγονος οτι εκτος απο νομικη στη θεωρητικη δε μαρεσει κατι αλλο οποτε αν δεν την πιασω δεν εχω πλαν β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Τα κενά στη φυσική και τη χημεία να ξέρεις ότι μπορείς να τα καλύψεις φέτος (αλλά θέλει προσπάθεια και θέληση)... Μην κοιτάς πού έχεις κενά, αλλά τι σου αρέσει, καθώς και την επαγγελματική αποκατάσταση που φαίνεται ότι τη λαμβάνεις υπόψιν σου. Τα κενά καλύπτονται, θέληση να υπάρχει!

ευχαριστω πολυ για την απαντηση, μαλλον για θετικη καταληγω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Απο δικη μου εμπειρια, σε πληροφορω οτι μια χαρα μπορεις να καλυψεις τα κενα σε φυσικοχημειες κλπ. Ειχα ξεκινησει φροντιστηριο απο σεπτεμβρη, δηλαδη δεν ειχα κανει καν καλοκαιρινα, και ειχα κυριολεκτικα μηδανικες γνωσεις φυσικης.Το μονο που ηξερα απο φυσικη ηταν η αρχη διατηρησης της ορμης :Ρ Και απλα παρακολουθώντας στο φροντιστηριο, χωρις καν τρομερο διαβασμα, εγραψα 16,6 στη φυσικη (ο ενας βαθμολογητης φαβτασου μου εβαλε 17,4). Και αυτο επειδη ειχα χασει απο κατι βλακειουλες, αλλιως θα επιανα ενα 17 σιγουρα.
Που θελω να καταληξω.. Θα πας δευτερα λυκειου, οποτε προσπαθησε φετος να μην αφησεις πολλα κενα, γιατι φετος εχει πολλα πραγματα τα οποια θα σου χρειαστουν για την τριτη, οποια κατευθυνση κι αν επιλεξεις. Αφου μπορεσα εγω μονο με μια χρονια διαβασμα, θα μπορεσεις κι εσυ με δυο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Απο δικη μου εμπειρια, σε πληροφορω οτι μια χαρα μπορεις να καλυψεις τα κενα σε φυσικοχημειες κλπ. Ειχα ξεκινησει φροντιστηριο απο σεπτεμβρη, δηλαδη δεν ειχα κανει καν καλοκαιρινα, και ειχα κυριολεκτικα μηδανικες γνωσεις φυσικης.Το μονο που ηξερα απο φυσικη ηταν η αρχη διατηρησης της ορμης :Ρ Και απλα παρακολουθώντας στο φροντιστηριο, χωρις καν τρομερο διαβασμα, εγραψα 16,6 στη φυσικη (ο ενας βαθμολογητης φαβτασου μου εβαλε 17,4). Και αυτο επειδη ειχα χασει απο κατι βλακειουλες, αλλιως θα επιανα ενα 17 σιγουρα.
Που θελω να καταληξω.. Θα πας δευτερα λυκειου, οποτε προσπαθησε φετος να μην αφησεις πολλα κενα, γιατι φετος εχει πολλα πραγματα τα οποια θα σου χρειαστουν για την τριτη, οποια κατευθυνση κι αν επιλεξεις. Αφου μπορεσα εγω μονο με μια χρονια διαβασμα, θα μπορεσεις κι εσυ με δυο :D
χαχαχα μπραβο σου καταρχας, μου εδωσες τρελο θαρρος και ωθηση , ευχαριστω :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μάλλον δεν θα σου πώ κάτι που δεν έχει ειπωθεί ήδη, παρόλαυτα μην φοβάσαι για κανένα λόγο τα κενά! Ειδικά αυτά της 1ης Λυκείου δεν έχουν καμία σημασία, αφού τα έχεις ήδη κάνει είναι πολύ εύκολο να τους ρίξεις μια ματιά και να τα καταλάβεις/καλύψεις. Εγώ πήγα 2α λυκείου έχοντας μάθει ΘΜΚΕ/ΑΔΜΕ τον Μαιο ίσα ίσα για τις εξετάσεις και Χημεία μηδαμινές γνώσεις, και βγήκα πανελλήνιες με 95+ και στα δύο. Άρα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Ο αγώνας είναι αυτές τις δύο χρονιές. Στην Β δεν χρειάζεσαι τόσο φροντιστήριο, αλλά πρέπει να αγαπήσεις τα μαθήματα που θα δώσεις για να μην βασανιστείς στην Γ, και να βάλεις καλές βάσεις/πρόγραμμα για την πιο κουραστική χρονιά που έπεται. Αυτή την στιγμή να επιλέξεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου και δεν θα απογοητευτέις. Θυμάμαι ένα παιδί που μου είπε ότι η τελική επιλογή σου αν είναι ειλικρινής δεν θα την μετανιώσεις και έτσι έγινε. Είμουν μεταξύ Θεωρητικής(Νομική) και Θετικής(Πολυτεχνείο) και δεν μετάνιωσα την Θετική. Σου εύχομαι κάθε επιτυχία πάντως, μην το φοβάσαι, είναι ακόμα μια εξέταση έναντι συνομηλίκων σου, από το χέρι σου περνά η επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top