Πληροφορική: Δεύτερη φορά Πανελλήνιες ή Κολλέγιο;

ubnt22

Νεοφερμένος

Ο ubnt22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, είμαι απόφοιτος τρίτης λυκείου και έδωσα πανελλήνιες με σκοπό να εισαχθώ σε κάποιο τμήμα πληροφορικής. Τα αποτελέσματα μου δεν ήταν τα προσδοκώμενα και έχω έρθει σε δίλλημα για το ποιά θα είναι τελικά ή απόφαση μου, να ξαναδώσω ρισκάροντας την αποτυχία ή να εισαχθώ σε κάποιο τμήμα κολλεγίου; (όποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του για computer networks and security (mediterranean college) και Computer science (new york college).Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά πόσα μόρια συγκεντρώσες; Καλο ήταν να κοιτάξεις και τα ΤΕΙ πληροφορικής. Έχει καλα προγράμματα σπουδών .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ubnt22

Νεοφερμένος

Ο ubnt22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βασικά πόσα μόρια συγκεντρώσες; Καλο ήταν να κοιτάξεις και τα ΤΕΙ πληροφορικής. Έχει καλα προγράμματα σπουδών .

11043
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φτιάξε μηχανογραφικο. Αξίζει το ΤΕΙ πληροφορικής στο Ηράκλειο. Βάλε αυτό που θες , δλδ σχολές ή κατά σειρά προτιμησης σου πρώτα αει και μετά τα ΤΕΙ Σκέψου την τριτοβάθμια... Οκ ναι "απετυχες" αλλ περα από college σκέψου και εναλλακτικα και έξυπνα: ΤΕΙ πληροφορικής και μεταπτυχιακό σε ότι θες. Γτ η πληροφορική είν' καθαρά προσωπική ενασχοληση με προγραμματισμό. Ναι πρέπει να σου παρέχεται γνωσξ από το πανεπιστήμιο και ΤΕΙ αλλά πρέπει και μόνος σου. Για να μην πολυλογω , εγώ στη θεση σου θα πήγαινα στο ΤΕΙ πληροφορικής. Μετά θα βρεις το δρόμο σου. Εύχομαι καλά αποτελέσματα και να επιλεξειςαυτο που σου ταιριάζει.
Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ubnt22

Νεοφερμένος

Ο ubnt22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φτιάξε μηχανογραφικο. Αξίζει το ΤΕΙ πληροφορικής στο Ηράκλειο. Βάλε αυτό που θες , δλδ σχολές ή κατά σειρά προτιμησης σου πρώτα αει και μετά τα ΤΕΙ Σκέψου την τριτοβάθμια... Οκ ναι "απετυχες" αλλ περα από college σκέψου και εναλλακτικα και έξυπνα: ΤΕΙ πληροφορικής και μεταπτυχιακό σε ότι θες. Γτ η πληροφορική είν' καθαρά προσωπική ενασχοληση με προγραμματισμό. Ναι πρέπει να σου παρέχεται γνωσξ από το πανεπιστήμιο και ΤΕΙ αλλά πρέπει και μόνος σου. Για να μην πολυλογω , εγώ στη θεση σου θα πήγαινα στο ΤΕΙ πληροφορικής. Μετά θα βρεις το δρόμο σου. Εύχομαι καλά αποτελέσματα και να επιλεξειςαυτο που σου ταιριάζει.
Φιλικά

Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου , θα το λάβω υπόψιν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τιποτα! Απλά τώρα σκεφτεσαι ότι θα βγείς χαμένος! Οχι, σε καμία περίπτωση. Κυνήγησε το όνειρο σου ακομα και στο ΤΕΙ. ( Πραγματικά σου μιλαω) θα βγείς πολλές φορές κερδισμενος. ,Σε σχέση με κάποιο κολλετζ , χωρίς να θίγω και να υποτιμω.Αλλάαια εσύ αποφασίζεις. Αν θες ξανά δώσε αλλ απ αυτά που λες , δεν ξέρω. Βέβαια είν'και νωρις αλλά βρες εναλλακτική σαν κι αυτή που σου είπα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πήγαινε Κολέγιο όλα είναι ισοδύναμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από σαεπ δεν αναγνωρίζεται μόνο; Η κάνω λάθος; Αν κάνω λάθος, συγγνώμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ubnt22

Νεοφερμένος

Ο ubnt22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είναι επαγγελματικά εισοδύναμα οχι ακαδημαικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνω.. επαγγελματικα ναι , ακαδημαικα όχι. Μεταπτυχιακό μόνο σε ιδιωτικό ή abroad και όχι σε ελληνικά πανεπιστήμια. Anyway ,εγώ πρότεινα αυτό . ΠΡΌΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΌΦΑΣΗ! ."Δεν υπάρχει για κανέναν σωστός δρόμος. υπάρχει μόνο ο δικός του δρόμος.διάλεξε τον και συνέχισε." ;) ;) Gooood luuck!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, είμαι απόφοιτος τρίτης λυκείου και έδωσα πανελλήνιες με σκοπό να εισαχθώ σε κάποιο τμήμα πληροφορικής. Τα αποτελέσματα μου δεν ήταν τα προσδοκώμενα και έχω έρθει σε δίλλημα για το ποιά θα είναι τελικά ή απόφαση μου, να ξαναδώσω ρισκάροντας την αποτυχία ή να εισαχθώ σε κάποιο τμήμα κολλεγίου; (όποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του για computer networks and security (mediterranean college) και Computer science (new york college).Ευχαριστώ!

Τα μόρια σου ήταν όντως λίγα, οπότε υπάρχει προοπτική στο να τα ανεβάσεις άμα ξαναδώσεις. Παρόλα αυτά, είναι αρκετά για να πιάσεις κάποιο ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής. ( κάτι που σου προτείνω να κοιτάξεις, υπάρχουν αρκετά αξιόλογα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosM

Νεοφερμένος

Ο GiorgosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τα ΤΕΙ πληροφορικής είναι πάρα πολυ καλά.Κριμα που ο περισσότερος κόσμος τα υποβαθμίζει
Και ειδικά για ιδιωτικά κολέγια.Ολοι ξέρουν ότι είναι απαιτητικά και δυσκολότερα σε κάποιες γραμμές με τα ΑΕΙ πληροφορικής γι αυτό γνώμη μου έχουν μια μεγαλύτερη αξία.

Όπως είπαν όμως παραπάνω η πληροφορική είναι καθαρά προσωπική δουλειά οπότε εξαρτάται από τον κόπο σου να βγάλεις έναν αρκετά καλο βαθμό και αμα το πετύχεις αυτό με την θέληση σου μπορείς να βρεις δουλειά γρηγορότερα και ευκολότερα από έναν ΑΕΙ πτυχιούχο

Όλα είναι θέμα βαθμού και όχι Πανεπιστημίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ubnt22

Νεοφερμένος

Ο ubnt22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ασχολούμαι απο πολύ μικρός με την πληροφορική ,δουλεύω ήδη σε εταιρία λογισμικού και έχω προτάσεις για καριέρα στην αθήνα ,το θέμα μου είναι η σωστή εξειδίκευση για να με βοηθήσει να πάω παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Άσε τα κολλέγια και δήλωσε το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής του Τ.Ε.Ι. Κρήτης, όπως σου πρότεινε η MariaB00.

Δεν έχω προσωπική εικόνα αλλά έχω ακούσει καλά σχόλια.

Αν κι εκτός πόλης, είναι σε μια περιοχή με πολλές καφετέριες/μπαράκια και γενικά στον πολιτισμό. Κανονική πανεπιστημιούπολη.
Σε μια μεγάλη πόλη όπου παρέχει αρκετά απ' όλα(και το καλύτερο σουβλάκι ;) ), παραλιακή, λιμάνι και αεροδρόμιο αρκετά ανεπτυγμένα δίπλα δίπλα και στην πόλη και σε ένα τεράστιο νησί να εξερευνήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ubnt22

Νεοφερμένος

Ο ubnt22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Άσε τα κολλέγια και δήλωσε το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής του Τ.Ε.Ι. Κρήτης, όπως σου πρότεινε η MariaB00.

Δεν έχω προσωπική εικόνα αλλά έχω ακούσει καλά σχόλια.

Αν κι εκτός πόλης, είναι σε μια περιοχή με πολλές καφετέριες/μπαράκια και γενικά στον πολιτισμό.
Σε μια μεγάλη πόλη όπου παρέχει αρκετά απ' όλα(και το καλύτερο σουβλάκι ;) ), παραλιακή, λιμάνι και αεροδρόμιο αρκετά ανεπτυγμένα δίπλα δίπλα και στην πόλη και σε ένα τεράστιο νησί να εξερευνήσεις.

Μένω χανιά και απεχθάνομαι το Ηράκλειο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μένω χανιά και απεχθάνομαι το Ηράκλειο :D

Εντάξει, σε αυτό πάω πάσο. Αν και μου αρέσει το Ηράκλειο, τα Χανιά όπως και να το κάνουμε, είναι Χανιά.
Όπως και να 'χει όμως, αφού είσαι και τόσο κοντά, ένας λόγος παραπάνω να μείνεις εδώ.
Και κατά προτίμηση σε διαφορετική πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ασχολούμαι απο πολύ μικρός με την πληροφορική ,δουλεύω ήδη σε εταιρία λογισμικού και έχω προτάσεις για καριέρα στην αθήνα ,το θέμα μου είναι η σωστή εξειδίκευση για να με βοηθήσει να πάω παρακάτω.

Πάντως αν δουλεύεις ήδη, από μια σχολή πληροφορικής ίσως αποκτήσεις το θεωρητικό/αλγοριθμικό/μαθηματικό υπόβαθρο αλλά δεν νομίζω να εξειδικευτείς περισσότερο όσον αφορά την δουλεία σου, σε προπτυχιακό επίπεδο τουλάχιστον. Μεταπτυχιακά φαντάζομαι πως αλλάζει το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ubnt22

Νεοφερμένος

Ο ubnt22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πάντως αν δουλεύεις ήδη, από μια σχολή πληροφορικής ίσως αποκτήσεις το θεωρητικό/αλγοριθμικό/μαθηματικό υπόβαθρο αλλά δεν νομίζω να εξειδικευτείς περισσότερο όσον αφορά την δουλεία σου, σε προπτυχιακό επίπεδο τουλάχιστον. Μεταπτυχιακά φαντάζομαι πως αλλάζει το πράγμα.

Σίγουρα, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις.

Εντάξει, σε αυτό πάω πάσο. Αν και μου αρέσει το Ηράκλειο, τα Χανιά όπως και να το κάνουμε, είναι Χανιά.
Όπως και να 'χει όμως, αφού είσαι και τόσο κοντά, ένας λόγος παραπάνω να μείνεις εδώ.
Και κατά προτίμηση σε διαφορετική πόλη.

Θα το δηλώσω το ΤΕΙ εννοείται! Είσαι στο επιστήμης υπολογιστών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Θα το δηλώσω το ΤΕΙ εννοείται! Είσαι στο επιστήμης υπολογιστών;

Έτσι φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ψάξε και για Deree, εναλλακτικά, αντί για ΤΕΙ.

Είναι επαγγελματικά εισοδύναμα οχι ακαδημαικά.
Αν θες να σπουδάσεις πληροφορική και σκέφτεσαι την ακαδημαική καριέρα ξανασκέψου το. Είναι από τις λίγες σχολές στην Ελλάδα που σου προσφέρουν σίγουρη επαγγελματική αποσκατάσταση αν ασχοληθείς σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top