Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών vs Χημικών Μηχανικών

Guest 097071

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους. Όντας και εγώ απόφοιτη Γ' Λυκείου καλούμαι να αποφασίσω ποια σχολή να διαλέξω, θέμα το οποίο αποτελεί ένα τεράστιο ΔΙΛΗΜΜΑ!! Καταρχάς αυτές τις μέρες βομβαρδίζομαι απο πληροφορίες οι οποίες πραγματικά με έχουν μπερδέψει παρά διευκολύνει για την επαγγελματική μου σταδιοδρομία. Θα ήθελα όποιος έχει γνώση πάνω στο αντικείμενο του χημικού μηχανικού και του μηχανολόγου μηχανικού να μου πει τι είναι το καθένα επί της ουσίας δηλαδή όχι όπως τα παρέχει το ίντερνετ τελείως θεωρητικά χωρίς να σου δίνει να καταλάβεις που μπορείς να εργαστείς. Επιπλεόν, θα ήταν καίριας σημασίας για μένα αν μπορούσατε να μου εξηγήσετε που μπορεί να εργαστούν αυτοί οι δύο επιστήμονες αλλά και τι κάνουν. Για παράδειγμα διάβασα πρόσφατα ότι ο χημικός μηχανικός εργάζεται στις φαρμακοβιομηχανές δηλαδή τι κάνει ακριβώς στις φαρμακοβιομηχανίες "κατασκευάζει"ο ιδιος τα φάρμακα ; Επίσης, αναφέρει ότι μπορεί να εργαστεί και να ελέγχει βιομηχανικές εγκαταστάσεις σε βιολογικούς καθαρισμούς ως τι πως με ποιον τροπο τι ελεγχει στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις πως το ελεγχει; Κλείνοντας θα ήθελα εαν μπορείτε να μου απαριθμήσετε τους τομείς στους οποίους συμμετέχουν οι δύο επιστήμονες παρέχοντας και τις πληροφορίες όπως στο παράδειγμα που έδωσα με τον χημικό μηχανικο και να συγχαρώ όλα τα παιδιά για την αξιότιμη προσπάθεια τους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ με βάση τα μόρια μου έχω πρόσβαση και στις δύο σχολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καταρχας διοικεις κυριως.Δευτερον εσυ με τι θα ηθελες να ασχοληθεις περισσοτερο;Δηλαδη πως θα ηθελες να σε φανταστεις;
(Εννοω κατασκευες,διοικηση βιομηχανιας κλπ)

Οσο για το που εργαζεται ο χημικος μηχανικος σχεδον παντου.Σε βιομηχανιες τροφιμων,φαρμακων,καλλυντικων,χαρτου κλπ,ερευνες,δημοσια διοικηση,προστασια περιβαλλοντος (υπαρχουν ειδικες κατευθυνσεις/μεταπτυχιακα),μεταλλουργικη κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 097071

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν η αληθεια είναι ότι η διοίκηση και η παραγωγη δεν θυμαμαι τωρα πως λεγεται η αντιστοιχη κατευθυνση απο αυτες στους μηχανολογους μηχανικους δεν με ενδιαφερει είμαι ανάμεσα στους ενεργειακους μηχανολογους μηχανικους και στους κατασκευαστες αλλά όσον αφορά την τελευταία δεν νομίζω να μπορώ να ανταπεξέλθω αν και θα το ήθελα για βιοιατρικη και τέτοια μου αρέσει αυτή η προσφορά απο την άλλη ποιος θα προτιμήσει μια γυναίκα μηχανολόγο μηχανικό τετοιας κατηγορίας ; Θα μπορούσες να μου πεις τι κανει ο ενεργειακός μηχανολόγος μηχανικός; Τέλος ο χημικός μηχανικός που είπες δουλεύει στα φαρμακα και λοιπά δηλαδή τι κάνει στα φάρμακα τα παρασκευάζει αυτός:;; Ελέγχει τι ; Σε ευχαριστω πολύυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Λοιπόν η αληθεια είναι ότι η διοίκηση και η παραγωγη δεν θυμαμαι τωρα πως λεγεται η αντιστοιχη κατευθυνση απο αυτες στους μηχανολογους μηχανικους δεν με ενδιαφερει είμαι ανάμεσα στους ενεργειακους μηχανολογους μηχανικους και στους κατασκευαστες αλλά όσον αφορά την τελευταία δεν νομίζω να μπορώ να ανταπεξέλθω αν και θα το ήθελα για βιοιατρικη και τέτοια μου αρέσει αυτή η προσφορά απο την άλλη ποιος θα προτιμήσει μια γυναίκα μηχανολόγο μηχανικό τετοιας κατηγορίας ; Θα μπορούσες να μου πεις τι κανει ο ενεργειακός μηχανολόγος μηχανικός; Τέλος ο χημικός μηχανικός που είπες δουλεύει στα φαρμακα και λοιπά δηλαδή τι κάνει στα φάρμακα τα παρασκευάζει αυτός:;; Ελέγχει τι ; Σε ευχαριστω πολύυ.

Ο χημικος μηχανικος και ο μηχανολογος μηχανικος δεν ειναι ενα απλο πραγμα.Ειναι αναλογως την θεση που θα εχεις στην εταιρια/βιομηχανια κλπ.Πχ σε ενα εργοστασιο ενας χημικος μηχανικος και ενας μηχανολογος μηχανικος μπορουν να ειναι διευθυντες παραγωγης,διευθυντες εργοστασιου κ.α.Γενικα το ποστο και των 2 ειναι στην διοικηση οσον αφορα την παραγωγη.Προφανως εκει κολλας
Κοιτα να σου απαντησω 100% τι κανει ο διευθυντης παραγωγης και τι κανει ο διευθυντης εργοστασιου δεν μπορω μιας και δεν ειμαι.Παντως σε διαφορα σαιτ θα βρεις αρκετες πληροφοριες που σου δινουν μια γενικη εικονα.Αν γνωριζεις αγγλικα προτεινω ξενογλωσσα σαιτ.
Οσο για το τελευταιο οχι δεν κατασκευαζεις ελεγχεις.Γενικα ο σκοπος σου ειναι να αυξησεις την αποδοση και την ποιοτητα στο ελαχιστο δυνατο κοστος
Επειδη βλεπω γενικα ρωτας για φαρμακα κλπ αν καταλαβα καλα θες να δουλεψεις σε βιομηχανια παραγωγης φαρμακων ή σε ερευνα φαρμακων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 097071

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ενδιαφέρει η έρευνα φαρμάκων αλλά αναρωτιέμαι από την άλλη θα έχει χρήματα ή θα περιπλανιέμαι ; Πάντως με βοήθησες πολύ γιατί ως πριν από λίγο το επάγγελμα του μηχανολόγου μηχανικού το είχα στο μυαλό μου ως αυτό του κατασκευαστή και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει η έρευνα φαρμάκων αλλά αναρωτιέμαι από την άλλη θα έχει χρήματα ή θα περιπλανιέμαι ; Πάντως με βοήθησες πολύ γιατί ως πριν από λίγο το επάγγελμα του μηχανολόγου μηχανικού το είχα στο μυαλό μου ως αυτό του κατασκευαστή και μόνο.

Οχι ρε συ δεν ειναι μονο κατασκευαστης ο μηχανολογος μηχανικος :P Θα μπορουσα να σου πω πολλα περισσοτερα αλλα ας το αφησουμε αυτο σε καποιον που ξερει καλυτερα.
Αυτο που ξερω 100% ειναι οτι ο χημικος μηχανικος μπορει να ασχοληθει με την βιοτεχνολογια.Δεν ξερω κατα ποσο το εχεις ψαξει το θεμα και σε ενδιαφερει.Σιγουρα θα υπαρχουν και αντιστοιχα μεταπτυχιακα οπως στην βιοχημικη μηχανικη κλπ,αλλα αυτα θα τα δεις καλυτερα στην σχολη.
Υποψιν επειδη ανεφερες βιοιατρικη στους ΗΜΜΥ απο οσο θυμαμαι υπαρχει ροη εμβανθυνσης στην βιοιατρικη,οπως και μεταπτυχιακο στην βιοιατρικη τεχνολογια(τουλαχιστον στο εμπ).Στους χημικους μηχανικους (παλι εμπ δεν ξερω αν εχουν και οι αλλες) υπαρχει εμβανθυση Τρόφιμα – Βιοτεχνολογία
Περισσοτερες πληροφοριες εδω https://www.chemeng.ntua.gr/the_directions (χημικους μηχανικους)
και εδω ΗΜΜΥ: https://www.ece.ntua.gr/media/457/odigos_proptyxiakwn_spoydwn.pdf (σελιδα 51) -->μαθηματα

Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το φυλο.Ισως παλια επαιζε αλλα πλεον δεν νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top