11χρονος σκότωσε την αρραβωνιαστικιά του πατέρα του

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν είναι ζήτημα νοημοσύνης νομίζω, αλλά συναισθηματικής ισορροπίας…
Για αυτό δεν ευθύνεται το παιδί… αλλά το περιβάλλον που μεγαλώνει.

(το κουρασα,ε?)
:)

δεν ξέρω αν το κούρασες, απλώς για μένα δεν είναι αυταπόδεικτο ότι ένα "κακό οικογενειακό περιβάλλον" μπορεί να δικαιολογήσει μια τόσο αποτρόπαια πράξη όπως η δολοφονία 2 (πρακτικά) ατόμων. Τουλάχιστον όχι στις περιπτώσεις που ο ανήλικος ΔΕΝ έχει το ακαταλόγιστο λόγω κάποιας νοητικής υστέρησης ή δεν είναι μικρότερος από μια ηλικία (4?5? 6? το πολύ) που να μπορεί να θεωρηθεί άμοιρος ευθυνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όταν ένα ενδεκάχρονο παιδί δολοφονεί εν ψυχρώ, τότε τέρας δεν είναι εκείνο το ίδιο, αλλά η κοινωνία που το "παρήγαγε". Δυστυχώς για τους φίλους μας τους Αμερικανούς, η ευθύνη των παιδιών είναι ευθύνη πρώτα του γονιού και μετά ολάκερης της κοινωνίας. Ας το βασανίσουν, ας το βιάσουν, ας του φορτώσουν πλήρως την ευθύνη τους. Ας το στείλουν στην ηλεκτρική καρέκλα. Ας κρύψουν το κεφάλι τους στην άμμο κι ας παριστάνουν τις στρουθοκαμήλους. Η κοινωνία τους θα συνεχίσει όπως και νά 'χει να είναι σάπια και να γεννάει τέρατα. Όσο κι αν αποφεύγουν το αφόρητο κοίταγμα του καθρέφτη, κατάματα...Κατάμουτρα!!!

Έρευνα που διεξήχθη μερικά χρόνια πριν, κατέληξε πως μέχρι την ηλικία των 10 ετών, ένα μέσο παιδί στις ΗΠΑ έχει παρακολουθήσει μερικές χιλιάδες ώρες σκηνών σκληρής βίας. Σκοτώστε το παιδάκι, αυτό φταίει για όλα...Ή καλύτερα, θα πρότεινα να το στέλνανε στο Ιράκ ή στο Αφγανιστάν, να προσφέρει και κάτι στην Ελευθερία (όχι την Αρβανιτάκη) και τη Δημοκρατία. Μην πάνε και χαμένες τόσες ώρες υπνοπαιδείας...εεεχμμμ...τηλεθέασης ήθελα να πω. Από δολοφόνος θα γίνει και ήρωας, θα υπάρξει πολλαπλό όφελος στην τελική.

Εμείς από τις καρέκλες μας, ας ουρλιάζουμε με το δεξί χέρι προτεταμένο και τον αντίχειρα προς τα κάτω, όπως οι πολιτισμένοι αρχαίοι Ρωμαίοι στο Κολοσαίο. Δεν είναι έτσι κι αλλιώς το δικό μας παιδί, άρα δεν είναι αθώο. Συνηθίζεται και στην Ελλάδα να σκοτώνουν μικρά παιδιά άλλωστε, επειδή ήταν εκ φύσεως εγληματίες. Ο Δεκέμβρης είναι πολύ πρόσφατος.

Λέτε και η κόρη μου σ' ένα χρόνο από σήμερα, ν' απωλέσει την αθωότητά της; Χμμμ... Θα της αγοράσω ένα όπλο και θα περιμένω...

Η ιστορία μου θυμίζει μια πολύ καλή Αμερικάνικη ταινία του 1996, του Μπίλυ Μπομπ Θόρτον: Sling Blade
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Χάουλα, επειδή το ρώτησα και παραπάνω, πέραν της ψυχολογικής εξέτασης, ποια νομίζεις/νομίζετε ότι θα ήταν η καταλληλότερη και πιο δίκαιη ποινή για τον μικρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λέτε και η κόρη μου σ' ένα χρόνο από σήμερα, ν' απωλέσει την αθωότητά της; Χμμμ... Θα της αγοράσω ένα όπλο και θα περιμένω...
Παρόλο που το γλαφυρό και μυθιστορηματικό/ηθικοδιδακτικό ύφος του κειμένου σου για τα στραβά της κοινωνίας (στα οποία καμία διαφωνία δεν έχουμε) προδιαθέτει τον αναγνώστη και τον φορτίζει συναισθηματικά, δυσκολεύομαι να αντιληφθώ αυτό το σημείο.

ΑΚΟΜΑ και ΑΝ της αγόραζες ένα όπλο, ΔΕΝ έχει η κόρη σου την στοιχειώδη νοημοσύνη σήμερα (στα 10 της όπως εικάζω από το κείμενο) να αντιληφθεί ότι αυτό το πράγμα σκοτώνει?:worry:

ΝΑΙ το περιβάλλον του είναι το πρώτο που πρέπει να..κρεμαστεί γιατί οδήγησε ένα παιδάκι να κάνει μια τέτοια πράξη, αλλά στο όνομα της αθωότητας των παιδιών (γενικά) είναι άμοιρα ευθυνών για ό,τι κάνουν?
Στα 16 λένε κάποιοι πρέπει να κατέβει το όριο ηλικίας για να ψηφίζεις. Στα 13 κάποιοι λένε ότι είσαι ώριμος να κάνεις έρωτα και το όριο των 15 για παιδεραστία είναι ψηλά. Στα 11 είσαι άβουλο ον, χωρίς ΚΑΜΙΑ άποψη/συνείδηση?

Δεν ξέρω, δεν θυμάμαι από τον εαυτό μου σε αυτές τις ηλικίες, και παιδιά δεν έχω γύρω μου για να κάνω μια ..γρήγορη εξέταση, για αυτό άλλωστε και ρωτώ.


edit: εμένα πάλι μου θύμισε την ιστορία του james bulger το περιστατικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παρόλο που το γλαφυρό και μυθιστορηματικό/ηθικοδιδακτικό ύφος του κειμένου σου
Θ' απαντούσα, αν δεν χλεύαζες την άποψή μου με αυτόν τον τρόπο. Θα προτιμήσω αντ' αυτού, ν' αφήσω τις ηθικοδιδασκαλίες σε όσους αποκαλούν ένα ενδεκάχρονο παιδί ως τέρας, ελαφρά τη καρδία.

Το απόσπασμα που παρέθεσες, είναι ξεκάθαρα ειρωνικό και δεν νομίζω πως χωρά περισσότερες εξηγήσεις. Ο νοών νοείτο. Για ένα ενδεκάχρονο παιδί, η διαφορά του φόνου από το παιχνίδι είναι πολύ πολύ θολή, για όσους θυμούνται φυσικά πώς είναι να είσαι ένδεκα χρονών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
(το κουρασα,ε?)
Καθόλου! Τα βάζεις τα πράγματα "τετραγωνισμένα" και με μητρικό ρεαλισμό! Χαίρομαι...

[Χάος:... Δυστυχώς για τους φίλους μας τους Αμερικανούς, η ευθύνη των παιδιών είναι ευθύνη πρώτα του γονιού και μετά ολάκερης της κοινωνίας...]

...Κι ας μη λησμονείται ότι μιλάμε για μία κατάσταση πραγμάτων
( "αμερικάνικων") νπου θα μπορούσε να οριστεί ως "μη κοινωνία", μία ανθρωπομάζωξη δηλαδή, που παίρνει τη βασική της εκπαίδευση-(δια)μόρφωση από την "πόλη των αγγέλων", για να προετοιμάζει "Ράμπο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Xωρίς να θέλω να πάρω σαφή θέση στο όλο θέμα γιατί είμαι μεταξύ ναι μεν αλλά...οπότε πραγματικά δεν ξέρω ποιο να "κατηγορήσω" και γιατί....το μόνο που θέλω να πω είναι ότι...στα 11 σου έχεις συνείδηση ότι το όπλο σκοτώνει...έχεις συνείδηση το τι είναι θάνατος... έχεις την νοημοσύνη και την ικανότητα να τα καταλάβεις όλα αυτά...

Μιλάμε για ένα παιδί Πέμπτης/Έκτης δημοτικού....για ένα κατά τ' αλλά φυσιολογικό παιδί...
Δεν είναι δυνατόν να μην γνωρίζει το τι κάνει...
Είναι κάτι που απλά δεν μπορώ να δεχτώ...γιατί αρχίζει και μπαίνει στο μεταίχμιο μεταξύ παιδικής και εφηβικής ηλικίας και πλησιάζει την δεύτερη...

Θα δεχόμουν ότι δεν ήξερε την διαφορά παιχνιδιού/πραγματικότητας για ένα 5χρονό, 6χρονό κλπ....για ένα 11χρονο μου φαίνεται αδιανόητο να μην είχε ως ένα σημείο την συνείδηση του τι έκανε ή πήγε να κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θ' απαντούσα, αν δεν χλεύαζες την άποψή μου με αυτόν τον τρόπο. Θα προτιμήσω αντ' αυτού, ν' αφήσω τις ηθικοδιδασκαλίες σε όσους αποκαλούν ένα ενδεκάχρονο παιδί ως τέρας, ελαφρά τη καρδία.

Δεν χλευάζω καμία άποψη και σε παρακαλώ να ανακαλέσεις γιατί με προσβάλλεις προσωπικά και δεν νομίζω ότι σου επιτρέπεται ως μέλος του φόρουμ.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν ξέρω, δεν θυμάμαι από τον εαυτό μου σε αυτές τις ηλικίες, και παιδιά δεν έχω γύρω μου για να κάνω μια ..γρήγορη εξέταση, για αυτό άλλωστε και ρωτώ.

Πώς γίνεται να μη θυμάσαι πώς ήταν στα 11 και ταυτόχρονα να πιστεύεις πως στα 11 έχει κανείς πλήρη συνείδηση των πράξεών του; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....το μόνο που θέλω να πω είναι ότι...στα 11 σου έχεις συνείδηση ότι το όπλο σκοτώνει...έχεις συνείδηση το τι είναι θάνατος... έχεις την νοημοσύνη και την ικανότητα να τα καταλάβεις όλα αυτά...

Μιλάμε για ένα παιδί Πέμπτης/Έκτης δημοτικού....για ένα κατά τ' αλλά φυσιολογικό παιδί...
Δεν είναι δυνατόν να μην γνωρίζει το τι κάνει...
...

Μπορεί να τα έχει όλ' αυτά ένα 11χρονο, αλλά σχεδόν σπάνια έχει την πιο κρίσιμη αρετή, για ανάλογες περιστάσεις:την αυτοκυριαρχία! "Τα παιδία" πάντα "παίζει", απλά στις ΗΠΑ (κι όχι μόνον) σήμερα παίζουν, με αληθινά όπλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μπορεί να τα έχει όλ' αυτά ένα 11χρονο, αλλά σχεδόν σπάνια έχει την πιο κρίσιμη αρετή, για ανάλογες περιστάσεις:την αυτοκυριαρχία!

Την οποία όμως την μαθαίνει αγαπητέ Νωέα. και για να απαντήσω σε αυτό που ρώτησες προηγουμένως αν ένας γονέας θεωρεί το παιδί του αθώο προφανώς δεν θα του διδάξει το τι είναι καλό και τι κακό. Αφού είναι αθώο και ποτέ δεν κάνει κάτι κακό! Αλλά δεν είναι, έχει τάσεις και στο καλό και στο κακό και στο χέρι του γονέα είναι να μην νομίζει ότι έχει να κάνει με άγγελο εξ ουρανού αλλά με άνθρωπο.

Ένα παιδί είναι ένας μικρός άνθρωπος με πάθη που συναντάς και σε ενηλίκους τα οποία είναι και λιγότερο επεξεργασμένα. Το παιδί (όπως και η πλειοψηφία των παιδιών) δεν είναι τέρας αλλά το να τους δικαιολογούμε τα πάντα λέγοντας ότι φταίει (μόνο) η κοινωνία (που φταίει αρκετά) είναι το άλλο άκρο. Ευθύνες τεράστιες έχει ο γονέας αλλά και το ίδιο το παιδί. Δεν είναι 3χρονο. Βάλε στο μυαλό σου ένα 11χρονο και θα δεις ότι έχει επίγνωση των πραγμάτων. Και εγώ στα 11 μου είχα δει τα άπαντα του τερμινέιτορ και του ράμπο αλλά δεν πήρα το όπλο του πατέρα μου (αν και ποτέ δεν ξέρεις, ο πατέρας μου δεν έχει όπλο) να σκοτώσω κανένα μιας και γνώριζα τις συνέπειες...

Πάντως συμφωνώ με αυτό που ειπώθηκε για την γρήγορη ενηλικίωση των παιδιών με σεξ στα 13, ψήφο στα 16, κινητό στα 8 κτλ. Χάνεται οποιαδήποτε παιδικότητα τόσο νωρίς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι πώς ήταν να είσαι 11. Βέβαια υπάρχουν και πολλές διαφορές. Δεν είχαμε όπλα στο σπίτι, δεν έπαιζα ηλεκτρονικά παιχνίδια με όπλα και μπόλικες δόσεις αίμα, δεν υπήρχε έντονη ζήλια για κάποιο μέλος της οικογένειάς μου (εκτός από τότε που γεννήθηκε ο μικρός αδερφός και το μόνο που είχα κάνει ήταν ένα φίδι από πλαστελίνη για να τον τρομάξω αλλά απέτυχα) και απ ότι θυμάμαι φοβόμουν ακόμα και τα μαχαίρια που είχαμε στην κουζίνα. Και κάτι που είχαμε συζητήσει με την thecure... Δεν θα καταλογιστεί τελικά τίποτα στον πατέρα; Επιπλέον, δεν μου απάντησε κανείς απ όσους θεωρούν υπερβολική την ποινή του, τί θα πρότειναν ως ικανοποιητική/ιδανική/δίκαιη ποινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Επιπλέον, δεν μου απάντησε κανείς απ όσους θεωρούν υπερβολική την ποινή του, τί θα πρότειναν ως ικανοποιητική/ιδανική/δίκαιη ποινή.

Την ανώτατη τιμωρία αλλά να δικαστεί σαν ανήλικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πώς γίνεται να μη θυμάσαι πώς ήταν στα 11 και ταυτόχρονα να πιστεύεις πως στα 11 έχει κανείς πλήρη συνείδηση των πράξεών του; :hmm:

Εδώ είναι που θεωρώ ότι ενδεχομένως να ερμηνεύτηκα λάθος.

Σαφώς και δεν θυμάμαι πως ένιωθα στα 11. Ήμουν...5η δημοτικού? Θυμάμαι όμως ότι είχα συνείδηση ότι το όπλο σκοτώνει, ότι αν πέσω στις ρόδες φορτηγού θα χτυπήσω κτλ κτλ κτλ. Ήξερα τι είναι κακό και τι όχι.Δεν το θυμάμαι με σιγουριά, όχι γιατί δεν μπορώ να αναπαραστήσω τις εικόνες της εποχής.
Ξέρω όμως ότι δεν ήμουν άμοιρη ευθυνών και είχα συνείδηση των πράξεων μου.

Σαφώς το ότι δεν..σκοτώσα έχει να κάνει με το περιβάλλον μου εκτός των άλλων προφανώς, αλλά θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση θα ήμουν...retarded να μην αντιλαμβάνομαι τι κάνω.

Το "δεν θυμάμαι πώς είναι να είσαι 11" πήγαινε προφανώς (για μένα προφανώς τουλάχιστον) στο ότι ναι, αν μου πείτε ότι στα 11 με βεβαιότητα ένα παιδί ΔΕΝ έχει συναίσθηση του τι κάνει και τι σημαίνει "θάνατος"/"πυροβολισμός" κτλ και είναι παραπάνω από ένας αυτός που θα μου το πει οφείλω να το δεχτώ.

Δεν μου το έχει πει κανείς ως τώρα που γράφω το μνμ τουλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ήξερα τι είναι κακό και τι όχι.
[...]
Ξέρω όμως ότι δεν ήμουν άμοιρη ευθυνών και είχα συνείδηση των πράξεων μου.
Ο διαχωρισμός του καλού και του κακού είναι αμφισβητίσιμος, θεωρητικά.

Πάρε τον εν λόγω εντεκάχρονο εγκληματία.
Είχε αναστολές; -Μάλλον μειωμένες.
Γιατί; -Λόγω της παιδικής του αθωότητος.

Είχε συνείδηση των πράξεών του; Τι είναι συνείδηση των πράξεων; Η (επί)γνώση των πιθανών συνεπειών και των αποτελεσμάτων που τυχόν αυτές θα επιφέρουν;

Δεν εμπιστεύομαι την ωριμότητα ενός παιδιού, ούτε και την κρίση του.
Ένας ενήλικος, βιολογικά ενήλικος και ολοκληρωμένος, οφείλει να έχει αναστολές, κοινωνική αντίληψη, συνείδηση κοινωνική και ατομική.
Είναι κοινωνική επιταγή να έχει ο ενήλικος αναστολές. Ακόμα και αν πιστεύει πως το σωστό είναι να καθαρίσει το γείτονά του, π.χ., είναι κοινωνικά απαιτούμενο και επιβεβλημένο να ανασταλεί να το κάνει -note: νόμοι και ποινικές κυρώσεις.
Αντιθέτως, ο ανήλικος, και δει αυτός που απέχει τόσο από το τυπικό όριο ενηλικίωσης -άρα αυξαίνει η πιθανότητα να μην είναι άτυπα ενήλικος ως εξαίρεση στο κατεστημένο όριο-, δεν έχει έρθει σε επικοινωνία με τη σημασία εννοιών όπως κύρωση, συνέπεια, έγκλημα, αναστολή, ευθύνη. Άρα εκ των πραγμάτων δε δύναται να κριθεί επί ίσοις όροις με τον ενήλικο.

Αν και η διαφωνία μου φαίνεται περισσότερο σε νομικό επίπεδο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στην ηλικία αυτού του παιδιού, είδα στο χωριό να σφάζουν ένα αρνί και το θυμάμαι ακόμα...

Βέβαια ο πατέρας μου δε με πήγαινε για κυνήγι και με μάθαιναν να αγαπώ και να φέρομαι καλά στα ζώα. Μια φορά (πιο μικρή :P) το καλοκαίρι που ψάρευε, εγώ πήγαινα και έριχνα τα ψαράκια που είχε πιάσει πίσω στο νερό...

Μπορείτε να φανταστείτε ένας πατέρας που όχι μόνο παίρνει το 11χρονο παιδί του μαζί στο κυνήγι, αλλά το μαθαίνει να πυροβολεί και να σκοτώνει, έστω και ένα ζώο, τι μηνύματα περνάει στο παιδί;

Σε αυτή την ηλικία ξέρεις ό,τι σε έμαθαν. Δεν έχεις αναπτύξει ιδεολογία και άποψη και σαφώς δεν έχεις επίγνωση του αντίκτυπου των πράξεών σου.
Ναι, φυσικά ήξερε ότι πατώντας τη σκανδάλη θα σκοτώσει, δεν είμαι καθόλου σίγουρη όμως ότι μπορούσε να αναλογιστεί το μέγεθος της πράξης του.

Αρχική Δημοσίευση από Resident:
Ήξερα τι είναι κακό και τι όχι.
Δεν νομίζω να υπάρχει μεγαλύτερη πλάνη για κάθε ενήλικα, πόσο μάλλον για ένα παιδί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σε αυτή την ηλικία ξέρεις ό,τι σε έμαθαν. Δεν έχεις αναπτύξει ιδεολογία και άποψη και σαφώς δεν έχεις επίγνωση του αντίκτυπου των πράξεών σου.
δεκτό... και λογικό η αλήθεια είναι από αυτήν την οπτική. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι (ναι τόσο απλά και κατανοητά χωρίς μεγάλα λόγια)
Ναι, φυσικά ήξερε ότι πατώντας τη σκανδάλη θα σκοτώσει, δεν είμαι καθόλου σίγουρη όμως ότι μπορούσε να αναλογιστεί το μέγεθος της πράξης του.
Tο δέχομαι βάση της αμέσως παραπάνω πρότασης αλλα με τρομάζει σα σκέψη να είμαι ειλικρινής.

Δεν νομίζω πως υπάρχει μεγαλύτερη πλάνη για κάθε ενήλικα, πόσο μάλλον για ένα παιδί...
Ε, καλά στο μέτρο των "απλών" πραγμάτων επιπέδου άσπρο-μαύρο εννοώ. Δεν το προχώρησα σε βαθιές φιλοσοφικές έννοιες. Η έννοια "σκοτώνω άνθρωπο=λάθος", "ΔΕΝ σκοτώνω άνθρωπο=σωστό" δεν νομίζω ότι είναι κάτι που μπορεί να...πλανέψει κανένα (είναι?!?!? :worry: )


@Qslv: αναφερόμενη στη συνείδηση της πράξης εγώ έχω στο μυαλό μου το...απτό παράδειγμα (μπουμ-->μητριά και μωρό στον άλλο κόσμο, νο μπουμ--> μητριά και μωρό σε αυτόν τον κόσμο). Σίγουρα δεν περιμένω από ένα 11χρονο να έχει βάλει κάτω τον ποινικό κώδικα πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η έννοια "σκοτώνω άνθρωπο=λάθος", "ΔΕΝ σκοτώνω άνθρωπο=σωστό" δεν νομίζω ότι είναι κάτι που μπορεί να...πλανέψει κανένα (είναι?!?!? :worry: )

Σκέψου ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα παιδί που, απλοϊκά μιλώντας, ήξερε πως: "σκοτώνω μπεκάτσα=είμαι μάγκας και άντρας και [βάλτε ό, τι επίθετο νομίζετε] ". Δε το θεωρώ καθόλου απίθανο δε, να είχε πέσει πάνω σε καυγάδες (μεταξύ των ενηλίκων στο σπίτι του), του τύπου: "θα σε σκοτώσω μωρή, θα σου στρίψω το λαρύγγι" και άλλα όμορφα... monkey see, monkey do... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Στην ηλικία αυτού του παιδιού, είδα στο χωριό να σφάζουν ένα αρνί και το θυμάμαι ακόμα...

Βέβαια ο πατέρας μου δε με πήγαινε για κυνήγι και με μάθαιναν να αγαπώ και να φέρομαι καλά στα ζώα. Μια φορά (πιο μικρή :P) το καλοκαίρι που ψάρευε, εγώ πήγαινα και έριχνα τα ψαράκια που είχε πιάσει πίσω στο νερό...

Επειδή μεγάλωσα στην επαρχία και είδα από μικρή άπειρες φορές να σφάζει ο πατέρας μου, χαριτωμένα κατά τα άλλα αρνάκια αλλά και τον ακολουθούσα μαζί του στο κυνήγι και στο ψάρεμα χωρίς να πετάω τα ψαράκια πάλι πίσω :P, αλλά ξαγκιστρώνοντάς τα, τα ριχνα στον κουβά, επέτρεψέ μου να το θεωρώ άκρως φυσιολογικό.
Ναι τα αγαπούσα τα ζώα κι έτσι με μεγάλωσαν, αλλά στη σούβλα το Πάσχα τι θα μου ΄λεγαν ότι έχουν; Μπρόκολο;:P
Λίγο άκυρο σχόλιο, αλλά σαν ενήλικας που πλέον έχω απομακρυνθεί κατά κάποιο τρόπο από τη φύση, σήμερα με σοκάρουν περισσότερο αυτές οι εικόνες. :worry:


Μπορείτε να φανταστείτε ένας πατέρας που όχι μόνο παίρνει το 11χρονο παιδί του μαζί στο κυνήγι, αλλά το μαθαίνει να πυροβολεί και να σκοτώνει, έστω και ένα ζώο, τι μηνύματα περνάει στο παιδί;
Μπορεί να σας φανούμε βάρβαροι μ αυτά που λέω, αλλά ξέρω πολλά τέτοια παιδιά (ενήλικες σήμερα) που δεν παρουσίασαν ποτέ στο παρελθόν περίεργη ή επιθετική συμπεριφορά και έμαθαν σε αυτή την ηλικία να πυροβολούν και να σημαδεύουν ζώα.

Και τα λέω για να δείξω πως αυτό που παρουσιάζεις από μόνο του δεν μπορεί να μας οδηγήσει κάπου.
Τα μηνύματα που περνάει είναι ότι ανήκει σε μία τροφική αλυσίδα που για να τραφεί ο ίδιος πρέπει κάποιο ζώο να πεθάνει. Σίγουρα θα του έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν τρώμε ανθρώπους.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αλίμονο! Δεν ισχυρίστηκα ότι κάθε κυνηγός είναι επίδοξος δολοφόνος, ούτε κάθε παιδί που ήρθε σε επαφή με όπλα είναι απαραίτητο ότι θα σκοτώσει!
Οι περιπτώσεις μικρών δολοφόνων στην Αμερική, είναι αρκετές για να θεωρούνται τυχαία περιστατικά.
Είναι προφανές, τουλάχιστον στο δικό μου κεφάλι, ότι αυτός ο πατέρας κάτι δεν εξήγησε όπως έπρεπε...

Αν δεν έχετε δει το bowling for columbine, δείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top