[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Δε θα έχει κάποια διαφορά αφού είναι 5 σχολές σε 1 ?? Ίσως πιο χαμηλά
?

Τι εννοεις ποιο χαμηλα; Ποιο χαμηλα του 16040; ή ποιο χαμηλα του 14293; Οσον αφορα το 16 και το 17 τα ξεχναμε γιατι υπαρχουν ποιο περιζητητες σχολες εστω και επαρχια εννοω το 17 μπροστα το εχουν τα χημικα και λιγο ποιο κατω,το 16 φυσικοθεραπεια Αθηνα, γεωπονικα, κλπ και μετα οι φυσικοθεραπειες επαρχιας προηγουνται, και βεβαιως κατω του 16 (πχ εγω θα προτιμουσα να γινω Φυσιοθεραπευτης, ανεξαρτητος με δικαιωματα και σαν υπαλληλος και σαν ελευθερος επαγγελματιας, απο το να γινω βοηθος σε ενα ιατρικο εργαστηριο παντοτε με εποπτεια και καθοδηγηση απο ενα γιατρο), Αρα οπως ειπα μυλος,προβλεψη Πυθειας καπου στον μεσο ορο του 2017 η βαση και αυτο λογω ΑΕΙ και μειωσης εισακτεων αλλιως θα ειχαμε πολυ μεγαλη τουμπα.Μην ξεχναμε την νοσηλευτικη,εργοθεραπεια,μαιευτικη που σιγουρα θα προηγηθουν αυτου του τμηματος.Βεβαια ενα παιχνιδι κανουμε που λεγεται προβλεψη, για να περνανε οι δυσκολες ωρες της αναμονης των αποτελεσματων.

Σχετικά με τις εκτιμήσεις του κ Στρατηγακη για τις φετινές βάσεις :
Μου προξενεί εντύπωση ότι για πολλά από τα τμήματα του πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής του 3ου πεδίου προβλέπει πτώση των βάσεων τη στιγμή που οι πάντες "βλέπουν" άνοδο λόγω της νέας κατάστασης που διαμορφώθηκε με την ίδρυση του εν λόγω πανεπιστημίου.
Μακάρι να έχει δίκιο για όλους μας αλλά επιφυλασσομαι.
Εσείς τι λέτε, υπάρχει πιθανότητα να μην ανέβουν;

Αν και δεν συμφωνω με οσα γραφει, το μονο σιγουρο ειναι,βλεποντας την κλιμακωση, ΝΑΙ θα υπαρχει πτωση, γιατι πρεπει να βρεθουν αυτες οι πολυ ψηλες βαθμολογιες για να εχουμε ανοδο. Φετος δεν υπαρχουν αρα πτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

HliasV

Νεοφερμένος

Ο HliasV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδια το βιοιατρικων επιστημων ομως ειναι μετα την ιατρικη και την οδοντιατρικη το πιο συναφες τμημα.Εγω για παραδειγμα που πηγαινα για αυτες τις σχολες ειδα το προγραμμα σπουδων του και τρελαθηκα με το ποσο ωραιο ειναι(συν του οτι πλεον ειναι πανεπιστημιο και μεταπτυχιακα εχει αντιστοιχα του βιολογικου,χημικου,και καποια εξτρα στον ερευνητικο τομεα για παραδειγμα μικροβιολογια,ιολογια,ιστοπαθολογια κλπ που ειναι ιατρικης φυσης).Τι να σας πω,μακαρι οντως να επιλεξουν χημικα και φυσικοθεραπειες περισσοτερο απο αυτο αλλα μου φαινεται περιεργο.Εγω βλεπω τη βαση γυρω στα 16500-17500
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Παιδια το βιοιατρικων επιστημων ομως ειναι μετα την ιατρικη και την οδοντιατρικη το πιο συναφες τμημα.Εγω για παραδειγμα που πηγαινα για αυτες τις σχολες ειδα το προγραμμα σπουδων του και τρελαθηκα με το ποσο ωραιο ειναι(συν του οτι πλεον ειναι πανεπιστημιο και μεταπτυχιακα εχει αντιστοιχα του βιολογικου,χημικου,και καποια εξτρα στον ερευνητικο τομεα για παραδειγμα μικροβιολογια,ιολογια,ιστοπαθολογια κλπ που ειναι ιατρικης φυσης).Τι να σας πω,μακαρι οντως να επιλεξουν χημικα και φυσικοθεραπειες περισσοτερο απο αυτο αλλα μου φαινεται περιεργο.Εγω βλεπω τη βαση γυρω στα 16500-17500

Φιλε μου α) μην παρασυρεσε απο το προγραμμα της σχολης, ολες οι σχολες τα λενε πολυ ωραια αλλα μπες στην ουσια. Τι βγαινω απο μια σχολη που σπουδαζω;β) Εστω οτι εχει μεταπτυχιακα αντιστοιχα βιολογικου ή χημικου,το πανεπιστημιο που θα σε δεχθει νομιζεις δεν θα δει απο που ερχεσαι; Ειναι το πρωτο κριτηριο σε πληροφορω. Μπορει να ειναι καταπληκτικη η σχολη αλλα ειναι ΝΕΑ. Αρα θα παρει εναν του βιολογικου Πατρας πχ ή του χημικου Κρητης που σε πληροφορω εχουν πολυ καλη φημη και ειναι γνωστες. γ) Αν βαλουμε λοιπον το (β) που σιγουρα ισχυει για τα μεταπτυχιακα, γιατι ενας μαθητης που εχει 17500 μορια ή ακομα 17000 μορια να φυγει απο το χημικο ή το βιολογικο και να παει εκει; Μονο ενας λογος υπαρχει εαν ειναι απο Αθηνα και εχει οικονομικο προβλημα.Η Ελληνικη ομως οικογενεια μπορει να κανει οικονομια στο φαι ή να γυριζει με τρυπιο σωβρακο για να σπουδασει το παιδι, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων οπου δεν υπαρχει μια.Μιλαω εκ πειρας γιατι σπουδαζω Πατρα και ξερω τι τραβανε πισω οι δικοι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα κάπου ανάμεσα δηλαδή πιο πάνω από τη βάση για αισθητική καί Πίο χαμηλά από ιατρικών νομίζω ότι οι βάσεις κατά αύξουσα σειρά είναι η εξής αν κάνω λάθος διορθωστε Με
Αισθητική-οπτικη--οδοντικη-ακτινολογια ιατρικων ..... λογικά θα πιάσει φέτος τη βάση του 2017 για ακτινολογια ...μια υπόθεση δικιά μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα κάπου ανάμεσα δηλαδή πιο πάνω από τη βάση για αισθητική καί Πίο χαμηλά από ιατρικών νομίζω ότι οι βάσεις κατά αύξουσα σειρά είναι η εξής αν κάνω λάθος διορθωστε Με
Αισθητική-οπτικη--οδοντικη-ακτινολογια ιατρικων ..... λογικά θα πιάσει φέτος τη βάση του 2017 για ακτινολογια ...μια υπόθεση δικιά μου

Καπου εκει πιστευω και γω και ισως λιγο παρακατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria_23

Νεοφερμένος

Η Maria_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με 15717 πιάνω μαιευτική Θεσσαλονίκη?? Πέρυσι είχε 15105
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
μαρία σίγουρα το πιάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Με 14,300 έχω καμία ελπίδα για μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής Πάτρα (14,658 ) η όχι ? . Επειδή είναι στο δεύτερο πεδίο μόνο, θέλω να ελπίζω ότι θα πέσει κάνα 300 ρι .. αλλιώς Γιάννενα .. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω πως έχεις. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ρε παιδιά, με 17855 λέτε να έχω ελπίδα για Ναυπηγούς ΕΜΠ, πέρυσι ήταν στα 17852 και προβλέπεται πτώση για 100 μόρια, αλλά ανησυχώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχουν υποχωρήσει οι βαθμολογίες στο πεδίο σου στη κλίμακα των 17500-18500 που μας ενδιαφέρει,εκτός και αν αλλάξει τρομακτικά η ζήτηση πράγμα δύσκολο,δεν νομίζω να έχεις θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria_23

Νεοφερμένος

Η Maria_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μαρία σίγουρα το πιάνεις!

Κ εγώ κατά 70% το πιστεύω απλά με αγχωνει το καινουριο πανεπιστήμιο της Αθήνας που λογικά οι βάσεις του θα ανέβουν αρκετά σε σχέση με πέρυσι κ κατά συνέπεια θα ανέβουν κ της Θεσσαλονίκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serte

Νεοφερμένος

Ο serte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Κ εγώ κατά 70% το πιστεύω απλά με αγχωνει το καινουριο πανεπιστήμιο της Αθήνας που λογικά οι βάσεις του θα ανέβουν αρκετά σε σχέση με πέρυσι κ κατά συνέπεια θα ανέβουν κ της Θεσσαλονίκης
Πάντως ο Στρατηγακης προβλέπει πτώση των βάσεων ακόμα και για τις σχολές του ΠΔΑ. Συγκεκριμένα βλέπει πτώση βάσεων για την Μαιευτική σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη όπως και για την συντριπτική πλειοψηφία των σχολών του 3ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomyfou

Νεοφερμένος

Η thomyfou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γιατί, κάποιος με 18.417 είναι απίθανο να πιάνει Ιατρική Δ.Π.Θ:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Γιατί, κάποιος με 18.417 είναι απίθανο να πιάνει Ιατρική Δ.Π.Θ:


αρκετά πιθανο κατ'εμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από το blogspot του Χρήστου Πάτση https://panhellenicexams.blogspot.com/2018/07/2018.html

- Ιατρική Αθήνας 18.975 (18.950-19.000)
- Ιατρική Θεσσαλονίκης 18.870 (18.840-18.900)
- Ιατρική Πάτρας 18.715 (18.685-18.745)
- Ιατρική Ιωαννίνων 18.640 (18.610-18.670)
- Ιατρική Λάρισας 18.590 (18.560-18.620)
- Ιατρική Κρήτης 18.565 (18.535-18.595)
- Ιατρική Αλεξανδρούπολης 18.485 (18.455-18.515)
- Οδοντιατρική Αθήνας 18.400 (18.370-18.430)
- Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης 18.380 (18.350-18.410)
- Φαρμακευτική Αθήνας 18.245 (18.210-18.280)
- Φαρμακευτική Θεσσαλονίκης 18.225 (18.190-18.260)
- Κτηνιατρική Θεσσαλονίκης 18.150 (18.115-18.185)
- Φαρμακευτική Πάτρας 18.070 (18.035-18.105)
- Βιολογίας Αθήνας 18.050 (18.015-18.085)
- Βιολογίας Θεσσαλονίκης 17.905 (17.865-18.945)
- Κτηνιατρική Καρδίτσας 17.900 (17.860-17.940)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Από το blogspot του Χρήστου Πάτση https://panhellenicexams.blogspot.com/2018/07/2018.html

- Ιατρική Αθήνας 18.975 (18.950-19.000)
- Ιατρική Θεσσαλονίκης 18.870 (18.840-18.900)
- Ιατρική Πάτρας 18.715 (18.685-18.745)
- Ιατρική Ιωαννίνων 18.640 (18.610-18.670)
- Ιατρική Λάρισας 18.590 (18.560-18.620)
- Ιατρική Κρήτης 18.565 (18.535-18.595)
- Ιατρική Αλεξανδρούπολης 18.485 (18.455-18.515)
- Οδοντιατρική Αθήνας 18.400 (18.370-18.430)
- Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης 18.380 (18.350-18.410)
- Φαρμακευτική Αθήνας 18.245 (18.210-18.280)
- Φαρμακευτική Θεσσαλονίκης 18.225 (18.190-18.260)
- Κτηνιατρική Θεσσαλονίκης 18.150 (18.115-18.185)
- Φαρμακευτική Πάτρας 18.070 (18.035-18.105)
- Βιολογίας Αθήνας 18.050 (18.015-18.085)
- Βιολογίας Θεσσαλονίκης 17.905 (17.865-18.945)
- Κτηνιατρική Καρδίτσας 17.900 (17.860-17.940)
η βιολογια θεσσαλονικης δυνατη σχολη :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GiorgosM

Νεοφερμένος

Ο GiorgosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Χρήστος Πατσης αξια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anixia

Νεοφερμένος

Η anixia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
για πανεπιστημιο δυτικης αττικης στα τουριστικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top