[13/06/2018] Φυσική Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 6 23.1%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 5 19.2%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 11.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 3.8%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 9 34.6%

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μιας και έγραφα σήμερα..Τα θέματα ήταν μέτρια ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.Το θέμα α ήταν η κλασική θεωρία ωστόσο ήθελε παρατηρητικότητα.Το Α4 ας πούμε έλεγε μόνο για την υδροστατική πίεση κι εγώ έβαλα για τη συνολική πίεση.Το θέμα β ήταν εύκολο σχετικά.Προσωπικά δε πρόλαβα το β3..το θέμα γ ήταν εύκολο..το θέμα δ μέχρι το δ3 έβγαινε με σχετική ευκολία.Από εκεί και πέρα στο δ4 ήθελε πολύ καλή επαφή με τις πράξεις και γενικά καθαρό μυαλό,ώστε να λύσεις σωστά το σύστημα των τριών εξισώσεων.Εμένα δε μου βγήκαν οι αριθμοί οπότε άφησα το acm χωρίς να κάνω τις απαραίτητες πράξεις και μετά τους είπα τι πρέπει να κάνουμε για να βρούμε το ucm.Δε ξέρω βέβαια πόσο θα πάρω επειδή δε βρήκα το καθαρό νούμερο.Ξέρετε γενικά πόσο σου κόβουν αν η όλη σκέψη είναι σωστή και απλά δε βρίσκεις σωστό αποτέλεσμα?Αυτά από εμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Θα εγραφα πολυ καλα αγγιζα και πανω απο 17 ....αλλα μου τα ελεγε ο δασκαλος μου τα μαθηματικα σε πανε πισω (αφησα ολα τα Β στη μεση της αποδειξης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά νιώθω απαίσια. Στο Δ4 δεν έβαλα ότι έχει διπλάσια επιτάχυνση το ανώτατο σημείο και βγήκε όλο λάθος. Πήγαινα για είκοσι και έπεσε στο, 17.8. Θα μπορούσα ένα τόσο χαζό λάθος να το αποφύγω, είχα μια ώρα να το ελέγξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γιώτα εχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρος ότι περίπου 3 μόρια απ'τα 11 θα χάσεις στο δ4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μόνο;;Μακάρι!!Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους,και όλα θα πάνε καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγω έχω απορια παντως αφου του samael του φαινονται ολα ευκολα και τιμια .. ( φυσικη και μαθηματικα ) αυτος γιατι πέρασε σε σχολή με 11000 μορια .... :( ????

Θέλοντας να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, αυτό που λες δεν έχει ούτε βάση ούτε και ουσία ! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Του χρόνου που θα τα βλέπετε και εσείς εκτός πρίσματος πανελλαδικών, ίσως να σας φαίνονται έτσι. Γενικά πάντως, φυσική και ιστορία υπάρχουν σχεδόν πάντα απαιτητικά θέματα απο άποψη χρόνου (ανεξαρτήτως δυσκολίας, γιατί αυτή διαβαθμίζεται συνεχώς).


Τώρα όσον αφορά τη σχολή, και σε εμένα τα θέματα της δικής μου κατεύθυνσης μου φαίνονται τίμια (και στα αρχαία αρκετά εύκολα) αλλά μάντεψε, κι εγώ σε σχολή με 12.000 πέρασα (κι ας είχα γράψει παραπάνω). Πολλές φορές δεν έχει να κάνει η δυσκολία των θεμάτων με το πως έγραψες, αφού μπορεί ενώ τα ήξερες να σε κατέβαλε πλήρως το άγχος ή να μην έκανες καλή διαχείριση χρόνου... Τώρα σε τι σχολή θα περάσει κανείς, εξαρτάται, πέρα απο το βαθμό του, 1) απο το τι θα βάλει στο μηχανογραφικό του και 2) απο τη ζήτηση που έχει η συγκεκριμένη σχολή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Μιας και έγραφα σήμερα..Τα θέματα ήταν μέτρια ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.Το θέμα α ήταν η κλασική θεωρία ωστόσο ήθελε παρατηρητικότητα.Το Α4 ας πούμε έλεγε μόνο για την υδροστατική πίεση κι εγώ έβαλα για τη συνολική πίεση.Το θέμα β ήταν εύκολο σχετικά.Προσωπικά δε πρόλαβα το β3..το θέμα γ ήταν εύκολο..το θέμα δ μέχρι το δ3 έβγαινε με σχετική ευκολία.Από εκεί και πέρα στο δ4 ήθελε πολύ καλή επαφή με τις πράξεις και γενικά καθαρό μυαλό,ώστε να λύσεις σωστά το σύστημα των τριών εξισώσεων.Εμένα δε μου βγήκαν οι αριθμοί οπότε άφησα το acm χωρίς να κάνω τις απαραίτητες πράξεις και μετά τους είπα τι πρέπει να κάνουμε για να βρούμε το ucm.Δε ξέρω βέβαια πόσο θα πάρω επειδή δε βρήκα το καθαρό νούμερο.Ξέρετε γενικά πόσο σου κόβουν αν η όλη σκέψη είναι σωστή και απλά δε βρίσκεις σωστό αποτέλεσμα?Αυτά από εμένα

εξαρταται που θα πεσει το γραπτο σου , μερικοι κοβουν ολο το ερωτημα η βαζουν συμβολικα 1 μοριο , εμενα για ενα αριθμητικο λαθος στο Δ3 του 16 (ειχα κανει παντου τις πραξεις , ομως καπου εκανα 1 πραξη λαθος) , φυσικα 100% σωστο , ο ενας μου ειχε βαλει 5/7 και ο αλλος 1/7 ! Το αστειο ειναι οτι εγω αντικαθιστω στο τελος με τιμες οποτε οι τυποι ηταν ολοι σωστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ωραία θέματα! Σαφώς πιο δύσκολα από πέρσι.

Σημαντικό που υπάρχει θέμα σαν το Δ4, αλλά 11 μονάδες ίσως είναι λίγο πολλές. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι θα πάρουν μόρια και όσοι το προσπάθησαν αλλά δεν έχουν ολοκληρωμένη λύση. Θα προτιμούσα να έπιανε 6-8 μόρια και να τα έπαιρναν μόνο οι (σχεδόν) ολοκληρωμένες λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν ξέρω αυτό το Δ4 με έφαγε και δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι. Ήταν τόσο απλό και όμως δεν έβαλα τη διπλή επιτάχυνση. Λογικά πάνε όλες οι μονάδες. Και μου φάνηκε περίεργο ότι υπήρχαν ρίζες αλλά δεν μπορούσα να το δω τους. Πραγματικά νιώθω απαίσια και δεν το περίμενα ότι θα γίνει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα θέματα της φυσικής μου φαίνονται πιο δύσκολα, λογικό εφόσον στα μαθηματικά είχαν πιο εύκολα φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν κρίνουμε από την έκταση του Δ4 θα έπρεπε να πιάνει 15 μόρια μιας και ήταν μεγαλύτερο από όλο το προηγούμενο θέμα Δ μην πω και από ολόκληρο το θέμα Γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λέτε να κόψουν και τις 11 μονάδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Παιδιά νιώθω απαίσια. Στο Δ4 δεν έβαλα ότι έχει διπλάσια επιτάχυνση το ανώτατο σημείο και βγήκε όλο λάθος. Πήγαινα για είκοσι και έπεσε στο, 17.8. Θα μπορούσα ένα τόσο χαζό λάθος να το αποφύγω, είχα μια ώρα να το ελέγξω...

Κοιτα και 17.8 να εγραψες αξιζεις μπραβο.Εσυ εκανες ενα μικρο λαθος,φαντασου αλλοι ποσα θα εχουν κανει.Μην το σκεφτεσαι και εστιασε πλεον στο επομενο μαθημα μπας και το αντισταθμισεις.Εξαλλου μην ξεχνας οτι υπαρχει και το λοττο στο τελος με την εκθεση που βρισκεσαι προ εκπληξεων ειτε προς τα κατω ειτε προς τα πανω :hehe: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θέμα Δ. Με το που το βλέπεις λες ο κλόουν λείπει.
Μπορούμε να τον προσθέσουμε και αυτόν. Αν η επιτροπή είχε περισσότερη φαντασία, θα μπορούσε να βάλει κι άλλα πράγματα στο θέμα για να καλύψει περισσότερη ύλη. Π.χ.: https://prnt.sc/jugt9w



Για να σοβαρευτούμε, αυτά δεν είναι Φυσική. Όσο και αν ψάξετε τέτοια προβλήματα πουθενά στον κόσμο δεν θα βρείτε. Το θέμα δεν είναι το δύσκολα ή εύκολα. Τέτοια θέματα δεν έχουν ουσία και δεν έχουν σκοπό να ελέγξουν τις γνώσεις και τις ικανότητες των υποψηφίων, αλλά είναι γρίφοι που προσπαθούν να τους μπερδέψουν. Αιτία είναι η πολύ μικρή εξεταστέα ύλη οπότε μετά από 18 χρόνια και τόσα βοηθήματα με περίπλοκα προβλήματα, η επιτροπή δεν έχει πια τι να βάλει και ...σκάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κοιτα και 17.8 να εγραψες αξιζεις μπραβο.Εσυ εκανες ενα μικρο λαθος,φαντασου αλλοι ποσα θα εχουν κανει.Μην το σκεφτεσαι και εστιασε πλεον στο επομενο μαθημα μπας και το αντισταθμισεις.Εξαλλου μην ξεχνας οτι υπαρχει και το λοττο στο τελος με την εκθεση που βρισκεσαι προ εκπληξεων ειτε προς τα κατω ειτε προς τα πανω :hehe: .
Χαχαχα για την έκθεση κιντερ έκπληξη σίγουρα. Απλά απογοητευτηκα από τον εαυτό μου γιατί είχα μπόλικο χρόνο να εντοπίσω κάτι τόσο απλό και όμως το άφησα και με χάλασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Χαχαχα για την έκθεση κιντερ έκπληξη σίγουρα. Απλά απογοητευτηκα από τον εαυτό μου γιατί είχα μπόλικο χρόνο να εντοπίσω κάτι τόσο απλό και όμως το άφησα και με χάλασε.

Μην εισαι σκληρος με τον εαυτο σου,δικαιουσε το περιθωριο λαθους,ανθρωπος εισαι.Τουλαχιστον τωρα με την εμπειρια 3 μαθηματων που εχεις δωσει ηδη θα ξερεις τι να κανεις χημεια.Εκτος αυτου αποκτας γνωσεις χρησιμες για καθε εξεταση στο μελλον,trust me ειναι πολλες ακομα ;)

Μπορούμε να τον προσθέσουμε και αυτόν. Αν η επιτροπή είχε περισσότερη φαντασία, θα μπορούσε να βάλει κι άλλα πράγματα στο θέμα για να καλύψει περισσότερη ύλη. Π.χ.: https://prnt.sc/jugt9w



Για να σοβαρευτούμε, αυτά δεν είναι Φυσική. Όσο και αν ψάξετε τέτοια προβλήματα πουθενά στον κόσμο δεν θα βρείτε. Το θέμα δεν είναι το δύσκολα ή εύκολα. Τέτοια θέματα δεν έχουν ουσία και δεν έχουν σκοπό να ελέγξουν τις γνώσεις και τις ικανότητες των υποψηφίων, αλλά είναι γρίφοι που προσπαθούν να τους μπερδέψουν. Αιτία είναι η πολύ μικρή εξεταστέα ύλη οπότε μετά από 18 χρόνια και τόσα βοηθήματα με περίπλοκα προβλήματα, η επιτροπή δεν έχει πια τι να βάλει και ...σκάβει.

Δια εισαι θεος ρε φιλε πραγματικα.ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ :hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Απλα το θέμα είναι να περάσω κι όλας να έχω εξετάσεις στο μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis68

Νεοφερμένος

Ο thanasis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά πείτε μου λίγο πόσα μόρια περίπου έχασα από τα εξής λάθη:
Στο δ2 εξηγησα γιατί παίρνω μόνο την ροπή του βάρους και όχι του άξονα ή του βάρους του δίσκου , είπα ρυθμοςμεταβολης=Στ(εξ)=w l/2 ΗΜΦ και όχι συνφ
Επίσης στο δ4 εξηγησα την φορά της Τστ, πήρα ένα σημείο κυλίνδρου και ένα τροχαλίας ,παραγωγισα λέγοντας ότι εχουν την ίδια ταχύτητα ιση με α=2acm , μετά πήρα τους δύο τύπους για την κίνηση του κυλίνδρου και τον 1 για την τροχαλία αντικαθιστώνας κάθε φορα με acm=αγωνR και κατέληξα σε μία σχέση που μάλλον είναι λάθος λόγω αυτής της λάθος αντικατάστασης . Επίσης εξεφρασα την ταχύτητα ως προς acm χωρίς να την έχω βρει .
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top