Μπορεί κάποιος να μου δώσει την αποψή του για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ελπίζω να μην σας έχω πρίξει τώρα τελευταία:cry_x::loltooth:

Όσοι έχετε ξαναδιαβάσει μηνύματά μου θα ξέρετε ότι σπουδάζω επιστήμη τροφίμων και διατροφής στην Λήμνο.

Αρχικά, θέλω να πω οτι δεν αντέχω άλλο εκεί. Το πρόβλημα δεν είναι η σχολή , αλλά δεν θέλω να αναφερθώ περεταίρω. Αλλά, δεν μπορώ άλλο, κάθε μέρα ξεσπάω σε κλάματα. Είναι η δεύτερη χρονιά τώρα και είναι χάλια τα πράγματα.
Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω 10% . Το 2016 που έδωσα, έβγαλα 13911 μόρια. Έψαξα και είδα οτι με αυτά τα μόρια περνάει σε κάποια τμήματα του γεωπονικού στην Αθήνα, (το τμήμα ζωικής και το τμήμα φυτικής παραγωγής) και νομίζω σε κάποια άλλα.
Προσπάθησα να το αναφέρω στους γονείς μου και έγινε χαμός. Μου είπαν οτι δεν έχω αναλάβει τις ευθύνες μου και καθώς αυτοί πληρώνουν το νοίκι του σπιτιού και τέτοια. Συν οτι το γεωπονικό ειναι 5 χρόνια και ήδη είμαι 21 άρα..... θα τελειώσω πολύ μεγάλη. Και έχουν δίκιο.
Από την άλλη, δεν αντέχω άλλο εδω πέρα, προσπαθώ πάρα πολύ αλλά κάθε μέρα ειναι και χειρότερα. Η μητέρα μου μού λέει να κάτσω όσα ακόμη χρόνια χρειαστεί και θα πρέπει να το αντέξω να πάρω το πτυχίο μου.

Θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε οτι πρέπει να κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ΤΙ σπουδάζεις είπαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ΤΙ σπουδάζεις είπαμε;

το λέω και στην αρχή του μηνύματος :loltooth:
επιστήμη τροφίμων και διατροφής στην Λήμνο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Ελπίζω να μην σας έχω πρίξει τώρα τελευταία:cry_x::loltooth:

Όσοι έχετε ξαναδιαβάσει μηνύματά μου θα ξέρετε ότι σπουδάζω επιστήμη τροφίμων και διατροφής στην Λήμνο.

Αρχικά, θέλω να πω οτι δεν αντέχω άλλο εκεί. Το πρόβλημα δεν είναι η σχολή , αλλά δεν θέλω να αναφερθώ περεταίρω. Αλλά, δεν μπορώ άλλο, κάθε μέρα ξεσπάω σε κλάματα. Είναι η δεύτερη χρονιά τώρα και είναι χάλια τα πράγματα.
Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω 10% . Το 2016 που έδωσα, έβγαλα 13911 μόρια. Έψαξα και είδα οτι με αυτά τα μόρια περνάει σε κάποια τμήματα του γεωπονικού στην Αθήνα, (το τμήμα ζωικής και το τμήμα φυτικής παραγωγής) και νομίζω σε κάποια άλλα.
Προσπάθησα να το αναφέρω στους γονείς μου και έγινε χαμός. Μου είπαν οτι δεν έχω αναλάβει τις ευθύνες μου και καθώς αυτοί πληρώνουν το νοίκι του σπιτιού και τέτοια. Συν οτι το γεωπονικό ειναι 5 χρόνια και ήδη είμαι 21 άρα..... θα τελειώσω πολύ μεγάλη. Και έχουν δίκιο.
Από την άλλη, δεν αντέχω άλλο εδω πέρα, προσπαθώ πάρα πολύ αλλά κάθε μέρα ειναι και χειρότερα. Η μητέρα μου μού λέει να κάτσω όσα ακόμη χρόνια χρειαστεί και θα πρέπει να το αντέξω να πάρω το πτυχίο μου.

Θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε οτι πρέπει να κανω...

το λέω και στην αρχή του μηνύματος :loltooth:
επιστήμη τροφίμων και διατροφής στην Λήμνο:(

Πλακα σου κανει γατονι :thumbup: .
Το 10% νομιζω εχει διαφορετικες βασεις απο τις κανονικες,τελος παντων.Εγω θα ελεγα να τελειωσεις το πτυχιο σου,και οταν θα βρεις δουλεια να ξαναδωσεις πανελληνιες και να μπεις στο γεωπονικο(Εαν υπαρχουν μεχρι τοτε πανελληνιες).Τα σκαλωματα και τα διλληματα τελειωνουν απο την στιγμη που μπορεις να κανεις buck τον εαυτο σου η ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ελπίζω να μην σας έχω πρίξει τώρα τελευταία:cry_x::loltooth:

Όσοι έχετε ξαναδιαβάσει μηνύματά μου θα ξέρετε ότι σπουδάζω επιστήμη τροφίμων και διατροφής στην Λήμνο.

Αρχικά, θέλω να πω οτι δεν αντέχω άλλο εκεί. Το πρόβλημα δεν είναι η σχολή , αλλά δεν θέλω να αναφερθώ περεταίρω. Αλλά, δεν μπορώ άλλο, κάθε μέρα ξεσπάω σε κλάματα. Είναι η δεύτερη χρονιά τώρα και είναι χάλια τα πράγματα.
Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω 10% . Το 2016 που έδωσα, έβγαλα 13911 μόρια. Έψαξα και είδα οτι με αυτά τα μόρια περνάει σε κάποια τμήματα του γεωπονικού στην Αθήνα, (το τμήμα ζωικής και το τμήμα φυτικής παραγωγής) και νομίζω σε κάποια άλλα.
Προσπάθησα να το αναφέρω στους γονείς μου και έγινε χαμός. Μου είπαν οτι δεν έχω αναλάβει τις ευθύνες μου και καθώς αυτοί πληρώνουν το νοίκι του σπιτιού και τέτοια. Συν οτι το γεωπονικό ειναι 5 χρόνια και ήδη είμαι 21 άρα..... θα τελειώσω πολύ μεγάλη. Και έχουν δίκιο.
Από την άλλη, δεν αντέχω άλλο εδω πέρα, προσπαθώ πάρα πολύ αλλά κάθε μέρα ειναι και χειρότερα. Η μητέρα μου μού λέει να κάτσω όσα ακόμη χρόνια χρειαστεί και θα πρέπει να το αντέξω να πάρω το πτυχίο μου.

Θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε οτι πρέπει να κανω...

Αρα βιαζεσαι ή οχι να τελειωσεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αρα βιαζεσαι ή οχι να τελειωσεις; :P

εγώ απλά δεν θέλω να παραμείνω άλλο σε αυτό το μέρος.
δν με νοιάζει που θα έχω άλλα 5 χρόνια στο γεωπονικό. αλλά αυτό ενοχλεί τους γονείς μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Και αν πας τελικα στο γεωπονικο και ουτε αυτο σ’αρεσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Η σχολή θα μου αρέσει , δεν ειναι εκεί το πρόβλημα.
Το πρόβλημά μου ειναι η διαμονή στο νησί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Μην αφηνεις κανεναν αλλο να σου κρινει το μελλον. Κανε 10% και αν περασεις στο γεωπονικο, πηγαινε ξεγραψου απο τη Λημνο. Απαξ και παρεις διαγραφη απο τη σχολη της Λημνου, ο,τι και να σου πουν οι δικοι σου δεν εχει νοημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ελπίζω να μην σας έχω πρίξει τώρα τελευταία:cry_x::loltooth:

Όσοι έχετε ξαναδιαβάσει μηνύματά μου θα ξέρετε ότι σπουδάζω επιστήμη τροφίμων και διατροφής στην Λήμνο.

Αρχικά, θέλω να πω οτι δεν αντέχω άλλο εκεί. Το πρόβλημα δεν είναι η σχολή , αλλά δεν θέλω να αναφερθώ περεταίρω. Αλλά, δεν μπορώ άλλο, κάθε μέρα ξεσπάω σε κλάματα. Είναι η δεύτερη χρονιά τώρα και είναι χάλια τα πράγματα.
Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω 10% . Το 2016 που έδωσα, έβγαλα 13911 μόρια. Έψαξα και είδα οτι με αυτά τα μόρια περνάει σε κάποια τμήματα του γεωπονικού στην Αθήνα, (το τμήμα ζωικής και το τμήμα φυτικής παραγωγής) και νομίζω σε κάποια άλλα.
Προσπάθησα να το αναφέρω στους γονείς μου και έγινε χαμός. Μου είπαν οτι δεν έχω αναλάβει τις ευθύνες μου και καθώς αυτοί πληρώνουν το νοίκι του σπιτιού και τέτοια. Συν οτι το γεωπονικό ειναι 5 χρόνια και ήδη είμαι 21 άρα..... θα τελειώσω πολύ μεγάλη. Και έχουν δίκιο.
Από την άλλη, δεν αντέχω άλλο εδω πέρα, προσπαθώ πάρα πολύ αλλά κάθε μέρα ειναι και χειρότερα. Η μητέρα μου μού λέει να κάτσω όσα ακόμη χρόνια χρειαστεί και θα πρέπει να το αντέξω να πάρω το πτυχίο μου.

Θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε οτι πρέπει να κανω...

κατ' εμέ έχεις δύο επιλογές:
1) κάνεις πράγματι 10% και περνάς σε ένα μέρος που θα σε ικανοποιεί περισσότερο
2) βρίσκεις τη ρίζα του προβλήματος και κάνεις ό,τι περνά από το χέρι σου για να το λύσεις. δεν γίνεται να μας έρθουν όλα ρόδινα και ευνοϊκά, ψάξε να βρεις τι σου φταίει και δες αν αντιμετωπίζεται.
όσον αφορά το 10%, σίγουρα οι γονείς σου θέλουν το καλύτερο για σένα αλλά αν εσύ δεν είσαι ευχαριστημένη για τον χ, ψ λόγο, πρέπει να τους δώσεις να το καταλάβουν. το ότι θα τελειώσεις τη σχολή στα 26+ δεν λέει κάτι, αν ενδιαφερθείς αρκετά για το αντικείμενό σου θα την βρεις την άκρη (και όσο σπουδάζει ακόμη και μετά). αυτοί την έκαναν τη ζωή τους, πρέπει να ξεκινήσεις κι εσύ τη δική σου κάνοντας σωστές επιλογές. οπότε προσπάθησε να τους μιλήσεις ξανά ήρεμα κι ωραία κι αν χρειαστεί πήγανε και στον τόπο καταγωγής σου για λίγες μέρες ώστε να τα πείτε κι από κοντά. πρώτα όμως σιγουρέψου πως τα προβλήματα που έχεις αντιμετωπίζονται και ότι δεν παίρνεις αποφάσεις με βάση το συναίσθημα αλλά την λογική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Τί δε σού αρέσει; Η σχολή σου ή το να μένεις στο νησί;
Εγώ πάντως θα έδινα πολλά να μού πλήρωναν οι γονείς μου ενοίκιο και έξοδα για να βγάλω μια σχολή και να μένω στη Λήμνο όταν φυσικά ήμουν στην ηλικία σου. Άλλοι πρέπει και να δουλεύουν ή δεν έχουν καν τη δυνατότητα να βγάλουν μια σχολή. Μήπως θα έπρεπε να είσαι ευγνώμων για αυτά που έχεις αντί να γκρινιάζεις και να μιρμιριάζεις; Σίγουρα το νησί είναι μοναχικό υποθέτω το χειμώνα αλλά όλο αυτό το κάνεις με ένα σκοπό και με ημερομηνία λήξης, δεν είναι για πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μην αφηνεις κανεναν αλλο να σου κρινει το μελλον. Κανε 10% και αν περασεις στο γεωπονικο, πηγαινε ξεγραψου απο τη Λημνο. Απαξ και παρεις διαγραφη απο τη σχολη της Λημνου, ο,τι και να σου πουν οι δικοι σου δεν εχει νοημα :)

Αν και συμφωνώ με τη γενική λογική, είναι πάρα πολύ εγωιστικό αυτό που προτείνεις και μπορεί να της βγει σε κακό. Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές χωρίς να προτείνουμε πράγματα που μπορεί να εκνευρίσουν τους γονείς του παιδιού γιατί αυτό θα πάθει την τιμωρία και όχι εμείς.

@Mary.Usalove
Εγώ θα πρότεινα να προσπαθήσεις να τους πείσεις ότι το γεωπονικό είναι πολύ καλύτερη σχολή, επειδή όντως είναι. Αυτήν την στιγμή αν είσαι γεωπόνος και ψάχνεις ενεργά για δουλειά δεν πρόκειται να μείνεις άνεργος και στο μέλλον θα ανοίξουν ακόμη περισσότερες θέσεις στην Ελλάδα. Με αυτό το γνώμονα και όχι με γνώμονα το νησί, θα πρότεινα να πείσεις τους γονείς σου.

Ωστόσο η άλλη επιλογή είναι να τελειώνεις τη σχολή σου γρήγορα στα 4 χρόνια. Έχεις ήδη περάσει τα μισά, εγώ αυτό προτείνω. Δες το όπως το βλέπει η Himela. Πίστεψε με εγώ είμαι πλέον στον 6ο χρόνο σε μια πόλη που δεν ήθελα και στο παρελθόν γύρω στην ηλικία σου περνούσα και εγώ δύσκολες φάσεις. Ωστόσο έτσι τα έφερε η ζωή, καλύτερα να το παλέψεις και να δεις τα θετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γεωπονικό αν δεν έχεις συγγενή αγρότη που να ξέρει τα πράγματα είναι κακή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Τί δε σού αρέσει; Η σχολή σου ή το να μένεις στο νησί;
Εγώ πάντως θα έδινα πολλά να μού πλήρωναν οι γονείς μου ενοίκιο και έξοδα για να βγάλω μια σχολή και να μένω στη Λήμνο όταν φυσικά ήμουν στην ηλικία σου. Άλλοι πρέπει και να δουλεύουν ή δεν έχουν καν τη δυνατότητα να βγάλουν μια σχολή. Μήπως θα έπρεπε να είσαι ευγνώμων για αυτά που έχεις αντί να γκρινιάζεις και να μιρμιριάζεις; Σίγουρα το νησί είναι μοναχικό υποθέτω το χειμώνα αλλά όλο αυτό το κάνεις με ένα σκοπό και με ημερομηνία λήξης, δεν είναι για πάντα.

Ναι το ξέρω. Γι΄αυτό και θα κάνω 10% μόνο για σχολές που είναι στην αθήνα εκεί όπου μένουν και οι γονείς μου. Δεν θα μου πληρώνουν άλλο το ενοίκιο γιατί θα μένω εκεί. Επίσης σκέφτομαι να βρω δουλειά γι΄αυτούς τους μήνες τώρα στην λήμνο να πληρώνω μόνη μου τα έξοδά μου.
Πίστεψε με δεν θα ήθελες να είσαι στην θέση μου. Εκτός αν αντέχεις την απόλυτη μοναξιά. Αν το αντέχεις τότε, μπράβο. Εμένα μου δημμιουργεί κατάθλιψη και άσχημες σκέψεις.

Μπορεί να είμαι στον δεύτερο χρόνο, αλλά χρωστάω πολλ'α μάθήματα του πρώτου έτους. Και εδώ έχουμε αλυσίδες, δηλαδή αν δεν έχεις περάσει κάποια μαθήματα του πρώτου έτους δεν μπορείς να δηλώσεις ταπερισσότερα μαθήματα του δεύτεορυ. Αυτό μου έχει συμβεί εμένα, και στην ουσία δεν έχω άλλα δυο χρόνια στο νησί αλλά 3.5 Plus...

Επιπλέον σκέφτομαι ότι σίγουρα το γεωπονικό έχει καλύτερη αποκατάσταση απο αυτή την σχολή τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Το λέω αυτό επειδή το πιο λογικό που θα μπορούσε να σε συμβουλεύσει κάποιος θα ήταν να κάνεις υπομονή (αφού έχεις ήδη φτάσει στη μέση της φοίτησής σου), ν΄αφοσιωθείς στις σπουδές σου για να πάρεις το πτυχίο σου μια ώρα νωρίτερα και μετά να έδινες κατατακτήριες για τη σχολή του γεωπονικού που σ΄ενδιαφέρει. Αυτό όμως δεν ισχύει για σένα επειδή α) μπορεί να βρίσκεσαι τυπικά στο δεύτερο έτος αλλά στην ουσία είναι σαν να βρίσκεσαι στο πρώτο εξάμηνο, β) η παραμονή σου στο νησί θα είναι στην καλύτερη περίπτωση άλλα 3-4 χρόνια γ) η καλή ψυχολογία βοηθάει στην γενικότερη καλή διάθεση με αποτέλεσμα η παρακολούθηση και το διάβασμα να έχουν σαφώς καλύτερα αποτελέσματα, β) αν η παραμονή σου εκεί, σου έχει προκαλέσει ήδη χρόνια κατάθλιψη και αρχικά στάδια ψύχωσης, αν παραμείνεις πιο πιθανό βλέπω το να καταλήξεις σε ψυχίατρο παρά το να πάρεις πτυχίο. Δεν αντιμετωπίζουμε όλοι όλα τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο.΄Αλλοι μπορούν να σφίξουν τα δόντια και να κάνουν υπομονή, άλλοι δεν μπορούν. Δεν πειράζει καθόλου! Εσύ θα μπορείς σίγουρα να κάνεις κάτι άλλο που δεν θα μπορεί να το κάνει αυτός που μπορεί να υπομένει.΄Αρα για τη δική σου περίπτωση το καλύτερο είναι να κάνεις για το 10% ή ακόμα και να ξαναδώσεις πανελλαδικές. Μην αφήσεις κανέναν να σου αλλάξει γνώμη γιατί δεν παίζουν μ΄αυτά τα πράγματα!΄Ασε που αν το τραβήξεις από τα μαλλιά και μείνεις 1-2 χρονάκια ακόμα εκεί, πάλι στο τέλος θ΄αποχωρήσεις με αποτέλεσμα αντί για 2, να έχει χάσει 4 χρόνια! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Λενώ. Άλλο να κανεις υπομονή κανα χρόνο κ άλλο 3-4. Αν δεν βλέπεις τον εαυτό σου να ασχολείτε σοβαρα μ αυτό το επάγγελμα στο μέλλον το πτυχίο αυτό έχει μικρή αξία, πέρα απο τη δυσκολία που θα εχει για να το βγάλεις. Υποψη βεβαια οτι πρέπει να σ'αρέσει το γεωπονικό πολυ περισσότερο απ αυτό που σπουδάζεις τώρα (και όχι απλα θέμα πολης κλπ). Αλλιως θα βρεθεις στην ιδια θέση στα 26 με αυτη που θα σουν αν τελειωνες το τμήμα της Λημνου. Γενικά δεν υπάρχουν shortcuts και θα πρέπει να δαπανήσεις περισσότερο χρόνο για όποιον χαμένο χρόνο για να φτάσεις εκει που θες. Ο μόνος τρόπος να το κάνεις αυτό χωρις να νοιωθείς συνέχεια ένα βάρος είναι να κάνεις κάτι το οποιο γουστάρεις πολυ. Γι αυτο και ξανατονιζω κάνε 10% ΜΟΝΟ αν εχεις πάθος για την άλλη σχολή. Αλλιως καλύτερα τελειωνε το πτυχίο και προσπαθησε να χτίσεις το βιογραφικό σιγα σιγα απο δουλεία σε δουλεία. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
κανε οτι επιθυμεις πραγματικα γιατι τη ζωη σ θα τη ζησεις εσυ κ οχι οι γονεις σ , δε πα να σποθδαζεις μεχρι τα 80 σ αν αυτο ειναι επιλογη σ το κανεις , απλα το θεμα ειναι οτι εισαι σε μια ηλικια που πρπει να σταματησεις να επιβαρυνεις τους δικους σ , για αυτο πιασε μια δουλεια το καλοκαιρι η δυο δουλειες , ξεσκισου κ μετα και πληρωνεις το νοικι μονη σ κ κανεις κ αυτο που θες , τρως παντα λεσχη κ μια χαρα σ φτανουν τα λεφτα , τα πραγματα σε αυτη τη ζωη ειναι τοσο απλα , εμεις εχουμε την ταση να τα κανουμε περιπλοκα , οσο περνανε τα χρονια θα δεις ανθρωπους νεους να χανονται απο ασθενεις τροχαια κ δε ξερω τι , για αυτο ποτε δε ξερεις ποτε θα ειναι η σειρα σ , κανε αυτο που σαρεσει κ ασε ηλικιες κ μλκιες στην ακρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Κάνε 10%.Μην το αφήσεις.Αν δεν περνάς καλά και είσαι στο δεύτερο χρόνο το θεωρώ αδύνατο να τελειώσεις τη σχολή σου.Τι σε ενοχλεί;Μην σκέφτεσαι τα χρόνια.Απο προσωπική εμπειρία σου μιλάω και σου λέω να κάνεις 10%.Ακόμα και να περάσεις Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού δεν σημαίνει ότι διαγράφεσαι απο την πρώτη σχολή αν δεν το επιθυμείς.Βέβαια παντού υπάρχουν προβλήματα.Δεν σημαίνει ότι αν αλλάξεις σχολή δεν θα έχεις προβλήματα.Μπορεί να έχεις περισσότερα ή λιγότερα αλλά σίγουρα δεν θα εκμηδενιστούν.Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Τελικά, είδα ότι αν καθίσω και σκιστώ στο διάβασμα , άλλα δυο χρόνια και μετά θα μπορώ να ξενοικιάσω και να γυρίσω πίσω στην αθήνα.
όμως ρε παιδιά, δεν αντέχω αλήθεια. Δεν ξέρω πως θα αντέξω άλλα δυο χρόνια εδώ. Με πιάνει κατάθλιψη και δεν μπορώ να κάνω τίποτα μόνο κλαίω. Απο την άλλη σκέφτομαι αν γυρίσω αθήνα, θα έχω άλλα 5 χρόνια με μια καινούρια σχολή, ενώ τώρα σε δυο χρόνια και μετά μπορώ να πάρω πτυχίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ρε συ, τόσος κόσμος παίρνει μια δυο μέρες άδεια και ξοδεύει λεφτά και τρέχει μέσα στην κίνηση και τα καράβια για να πάει στη θάλασσα ή σε ένα νησί κι εσύ που είσαι δίπλα στη θάλασσα και σπουδάζεις μιρμιριάζεις τόσο πολύ; Είναι αμαρτία κατά την γνώμη μου. Άλλοι δεν μπορούν καν να σπουδάσουν και δουλεύουν από 15 χρονών. Ας έχουμε λίγη εκτίμηση σε αυτά που μάς προσφέρονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top