Βεβαίωση γιατρού/απουσίες

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπεραα :D Με μια γρηγορη ματια δεν βρηκα παρομοιο θεμα, οποτε τολμω να το ανοιξω (συγχωρεστε με αν υπαρχει ηδη). Ως παιδι της τριτης λυκειου λοιπνο κι εγω, θελω να παρω εκεινες τις πολιτιμες 50 απουσιες που δικαιουμαστε με το χαρτι γιατρου. Εχω ηδη 65 απουσιες (οι περισσοτερες ηταν ειτε επειδη ειχα οδοντριατρο -και εχω μονο πρωινες ωρες- ειτε για να κατσω να διαβασω λογω διαγωνισματων στο φροντιστηριο,λιγες ηταν κοπανες :(). Επειδη ομως δεν εχω οικογενειακο γιατρο, θελω να ρωτησω... ολοι οι γιατροι δινουν αυτο το δικαιολογητικο (δηλαδη αν κλεισω ραντεβου σε παθολογο μπορει να μου δωσει?) και μεχρι ποσες μερες σερι μπορουν να δικαιολογησουν? Επισης, θα κοστισει πολυ? (ολοι λενε οτι κοστιζει γυρω στα 20Ε αλλα κανεις δεν εχει παρει ακομα):loltooth:.Απ'οσο ξερω στο δημοσιο δεν δινουν κιολας :'(
Ευχαριστω εκ των προτερων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπεραα :D Με μια γρηγορη ματια δεν βρηκα παρομοιο θεμα, οποτε τολμω να το ανοιξω (συγχωρεστε με αν υπαρχει ηδη). Ως παιδι της τριτης λυκειου λοιπνο κι εγω, θελω να παρω εκεινες τις πολιτιμες 50 απουσιες που δικαιουμαστε με το χαρτι γιατρου. Εχω ηδη 65 απουσιες (οι περισσοτερες ηταν ειτε επειδη ειχα οδοντριατρο -και εχω μονο πρωινες ωρες- ειτε για να κατσω να διαβασω λογω διαγωνισματων στο φροντιστηριο,λιγες ηταν κοπανες :(). Επειδη ομως δεν εχω οικογενειακο γιατρο, θελω να ρωτησω... ολοι οι γιατροι δινουν αυτο το δικαιολογητικο (δηλαδη αν κλεισω ραντεβου σε παθολογο μπορει να μου δωσει?) και μεχρι ποσες μερες σερι μπορουν να δικαιολογησουν? Επισης, θα κοστισει πολυ? (ολοι λενε οτι κοστιζει γυρω στα 20Ε αλλα κανεις δεν εχει παρει ακομα):loltooth:.Απ'οσο ξερω στο δημοσιο δεν δινουν κιολας :'(
Ευχαριστω εκ των προτερων :D

Ποσες φορες πας στον οδοντιατρο σε ενα χρονο;Ο περισσοτερος κοσμος τουλαχιστον 1 και αλλοι προεραιτικα 2,εκτος και εαν εχουν θεμα.Επισης οταν εκανες τις κοπανες δεν περασε απο το μυαλο σου οτι θα τις χρειαστεις :whatever: η μηπως ηταν πιο σημαντικο για εσενα τα διαγωνισματα του φροντιστηριου;
Εαν δεν εχεις καποιον γνωστο δεν νομιζω να σου δωσει ευκολα χαρτι,ωστοσο μην αγχωνεσε παιρνε τα βιβλια και τις σημειωσεις μαζι και πηγαινε εξασκησου οσο εισαι στο μαθημα,ασε που παιζει να μην μπαινουν και καν απουσιες προς το τελος :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εχω σιδερακιαα, οποτε παω τουλαχιστον μια φορα τον μηνα :'( και αναγκαστικα θα παω αλλη μια σιγουρα,την επομενη πεμπτη :Ρ Νταξει οταν λεω κοπανες εννοω καμια ωρα το πρωι να κοιμηθω, καμια ωρα να παω στο φροντιστηριο για ιδιαιτερα (γιατι δεν εκανα καλοκαιρινα και εχω καποια κενα,οποτε χρειαζομουν ιδιαιτερα). Τετοια πραγματα,οχι βαριεμαι οποτε ας φυγω.
Γενιακ απο την αρχη της χρονας σχεδον τα επαιρνα μαζι μου στο σχολειο κλπ, απλα θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο,να καθομαι σπιτι ηρεμα να διαβαζω. Οχι να ειμαι στο σχολειο και να τρεχω απο δω και απο εκει.Ασε που καποιοι καθηγητες εχουν θεμα -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από φέτος στα γυμνάσια οι απουσίες είναι ενιαίες, δηλαδή δεν υπάρχουν δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες. Στο λύκειο δεν ισχύει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ναιι, ισχυει και σε εμας. Μπορουμε να κανουμε 114 αδικαιολογητες.Οσοι εχουν μεσο ορο πανω απο 15 μπορουν να κανουν 164, δηλαδη αλλες 50, με χαρτι γιατρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannakidot

Νεοφερμένος

Η mariannakidot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά! Επειδή τα προηγούμενα χρόνια δεν υπηρξα ιδιαιίτερα ειδήμων περι θέματος απουσιών..Θα ήθελα να μου εξηγήσετε λίγο!
Α)εχω ήδη 45 απουσίες.Πρόκειται να αξιοποιήσω τις απουσίες μεχρι τις 114..αλλα και μεχρι τις 164! Λοιπόν οσον αφορά στις 50 αυτές απουσίες που "δικαιούμαι",πως θα τις δικαιολογήσω;
Έχω μ.ο μεγαλύτερο του 15,όμως πόσα δικαιολογητικά πρέπει να παραδώσω; Τόσα- όσα να μπορούν μα συμπληρωθούν οι 50 απουσίες; Ή χρειάζεται μόνο ενα δικαιολογητικό; Παίζει ρόλο αν τις κανω 10 συνεχόμενες τις ημέρες;

Β)Αύριο θα παω στο ορθοπεδικό -θαλειπω ολη την ημέρα-
,θα πάρω απο εκει ενα δικαιολογητικό. Πως όμως μπορώ να βρω τα υπόλοιπα δικαιολογητικά; Ποσο θα κοστίσουν;

Αναφέρομαι σε θέμα ιδιαίτερο καθως ποτέ δεν περιμενα να φτασω στ σημειο αυτο,γιατι ειναι κατ'εμέ κοροιδία προς το σύλλογο διδασκόντων/υπεύθυνους τάξης/ η παράδση ψευδών δικαιολογητικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Παιδιά! Επειδή τα προηγούμενα χρόνια δεν υπηρξα ιδιαιίτερα ειδήμων περι θέματος απουσιών..Θα ήθελα να μου εξηγήσετε λίγο!
Α)εχω ήδη 45 απουσίες.Πρόκειται να αξιοποιήσω τις απουσίες μεχρι τις 114..αλλα και μεχρι τις 164! Λοιπόν οσον αφορά στις 50 αυτές απουσίες που "δικαιούμαι",πως θα τις δικαιολογήσω;
Έχω μ.ο μεγαλύτερο του 15,όμως πόσα δικαιολογητικά πρέπει να παραδώσω; Τόσα- όσα να μπορούν μα συμπληρωθούν οι 50 απουσίες; Ή χρειάζεται μόνο ενα δικαιολογητικό; Παίζει ρόλο αν τις κανω 10 συνεχόμενες τις ημέρες;

Β)Αύριο θα παω στο ορθοπεδικό -θαλειπω ολη την ημέρα-
,θα πάρω απο εκει ενα δικαιολογητικό. Πως όμως μπορώ να βρω τα υπόλοιπα δικαιολογητικά; Ποσο θα κοστίσουν;

Αναφέρομαι σε θέμα ιδιαίτερο καθως ποτέ δεν περιμενα να φτασω στ σημειο αυτο,γιατι ειναι κατ'εμέ κοροιδία προς το σύλλογο διδασκόντων/υπεύθυνους τάξης/ η παράδση ψευδών δικαιολογητικών.

Καποιος γιατρος δικαιουτε να στις δωσει εαν κρινει οτι τις χρειαζεσαι για λογους που αφορουν την υγιεια σου,οποτε δεν ειναι φακελακια τα δικαιολογητικα των απουσιων για να πηγαινετε να τα σκατε και να σας τα δινουν παιδια καταλαβετε το :) .
Επισης απο τις 45 ποσες εχεις δικαιολογησει;Συνοπτικα παντως θελω να σας πω οτι αγχωνεστε πολυ για τις απουσιες χωρις λογο,δεν σας αφηνει κανενας,ειδικα εφοσον λετε οτι εχετε μ.ο. >15 .Αυτοι που θα μεινουν ειναι οσοι ολη τη χρονια παταγαν επιλεκτικα οποτε γουσταραν καθε χριστουγεννα και πασχα.Αγχωθειτε παραπανω για τις πανελληνιες παρα για τις απουσιες.
Στην τελικη πηγαιντε στον υπευθυνο για τις απουσιες να σας καθορισει ποσες μπορειτε να κανετε.Ωστοσο προσωπικα δεν πιστευω οτι θα μπουν ολες γιατι μετα απο ενα σημειο δεν θα παταει κυριολεκτικα κανενας αρα δεν θα γινετε μαθημα,αρα δεν μπαινουν απουσιες.Παντα ετσι γινετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faofs

Νεοφερμένος

Ο Faofs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στο forum και επειδή δεν ήξερα πως να ξεκινήσω νέα συζήτηση αποφάσισα να πω εδώ ό,τι θέλω, οπότε συγχωρέστε με.

Είμαι 2α λυκείου και έχω κάνει 114 απουσίες. Η υπεύθυνη τμήματος είπε πως δεν υπάρχει θέμα. Ωστόσο σήμερα έκανα μια μονοώρη και δεν γνωρίζω αν την καταμέτρησε κι αυτη στις απουσίες. Της το είπα αρκετές φορές οπότε λογικά έχω 114 μαζί με αυτήν.

Τι κάνω όμως στην περίπτωση που δεν τη μέτρησε και μαζί με αυτή φτάνω στις 115? Μπορεί να τη σβήσει/ή να γράψει προσήλθε κάποιος καθηγητής; Ή μήπως χρειάζομαι χαρτί γιατρού; Είναι κρίμα για μια απουσία τωρα να τρεχω σε γιατρό... Είχα ακούσει πως αν έχεις λίγες παραπάνω (115-116) ο σύλλογος μπορεί να τις σβήσει για να περάσεις. Ισχύει κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στο forum και επειδή δεν ήξερα πως να ξεκινήσω νέα συζήτηση αποφάσισα να πω εδώ ό,τι θέλω, οπότε συγχωρέστε με.

Είμαι 2α λυκείου και έχω κάνει 114 απουσίες. Η υπεύθυνη τμήματος είπε πως δεν υπάρχει θέμα. Ωστόσο σήμερα έκανα μια μονοώρη και δεν γνωρίζω αν την καταμέτρησε κι αυτη στις απουσίες. Της το είπα αρκετές φορές οπότε λογικά έχω 114 μαζί με αυτήν.

Τι κάνω όμως στην περίπτωση που δεν τη μέτρησε και μαζί με αυτή φτάνω στις 115? Μπορεί να τη σβήσει/ή να γράψει προσήλθε κάποιος καθηγητής; Ή μήπως χρειάζομαι χαρτί γιατρού; Είναι κρίμα για μια απουσία τωρα να τρεχω σε γιατρό... Είχα ακούσει πως αν έχεις λίγες παραπάνω (115-116) ο σύλλογος μπορεί να τις σβήσει για να περάσεις. Ισχύει κάτι τέτοιο;


Ναι.Γενικα αν εισαι και σχετικα μετριος-καλος μαθητης δεν θα υπαρξει θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faofs

Νεοφερμένος

Ο Faofs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ωραία ευχαριστώ.
Δεν είχα όρεξη να ψάχνω ιατρούς για 1 μονόωρη (που παίζει να ειναι ήδη μετρημένη). Ελπίζω όντως να μη χρειαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top