Προβληματισμοί για την σχολή και το πτυχίο

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.

Είναι μερικά πράγματα που με απασχολούν εδώ και αρκετό καιρό, και αποφάσισα να τα γράψω εδώ μπας και βρεθεί καμιά λύση.
Αρχικά να πω ότι σπουδάζω σε ένα τμήμα που λέγεται Επιστήμη τροφίμων και διατροφή και βρίσκεται στην λήμνο.
Να τονίσω οτι δεν έχω ιδέα πόσο δυνατό είναι ένα πτυχίο απο αυτή την σχολή και γενικά τι συμβαίνει με τα επαγγελματικά δικαιώματα,και κατα πόσο θα μπορώ να βρω δουλειά (νομίζω ούτε οι ίδιοι ξερουν.) Κάποιοι λένε οτι βγαίνεις ανιδείκευτος εργάτης.
Αναρωτιόμουν λοιπόν τις προάλλες. Αν εγώ πάρω ένα πτυχίο απο αυτή την σχολή με βαθμό 7.9 , σε γενικά πλαίσια θεωρείται καλό. όμως, ξέρω άτομα στην σχολή (δεν είναι και πολλά) τα οποία ούτε βγαίνουν απο το σπίτι τους, ούτε επικοινωνούν με κανέναν άλλον πέρα απο τους καθηγητές οι οποίοι μπορούν άνετα να πάρουν πτυχίο με 8.5 και πάνω. Ας πούμε ότι εγώ και αυτός πάμε στην ίδια εταιρία για να βρούμε δουλειά. Το λογικό είναι ότι θα προτιμήσουν αυτόν με το υψηλότερο βαθμό πτυχίου;;

Η αλήθεια ειναι οτι σκέφτομαι πως αν δεν βγαίνω απο το σπίτι και το μόνο που κάνω αυτά τα 4 χρόνια στη σχολή είναι να διαβάζω καθημερινά και συνεχώς θα μπορώ και εγώ να πάρω ένα πτυχίο με 8.5 ή 9. Το πρόβλημα ειναι οτι αυτό εγώ δεν το θεωρώ ζωή και δεν θέλω να ζήσω έτσι.

Ένα άλλο σημαντικό πρόβλημα που παρατήρησα για την σχολή μου είναι οτι, είναι τόσο θεωρητική μέχρι αηδίας. Έχουμε τόσα πολά πράγματα να μάθουμε απέξω τα οποία σίγουρα σε 4 χρόνια δεν θα τα θυμάμαι, τόσες πολλές λεπτομέριες που πράγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα. Υποτίθεται βγαίνουμε τεχνολόγοι τροφίμων, αλλά δεν υπάρχει κανένα πρακτικό κομμάτι στην σχολή. Αυτό δεν το αντέχω. Είναι λες και βάλανε ένα σωρό μαθήματα για να γεμίσουν το πρόγραμμα σπουδών που στην τελική είναι όλα αερολογίες και δεν θα μας χρειαστούν πουθενά.. Ίσως κάνω και λάθος αλλά έτσι νιώθω.

Συνεχίζοντας, θέλω να επισημάνω ότι δεν ήταν η σχολή που ήθελα και η μεγάλη μου λατρεία είναι ψυχολογία, αλλά πλέον έχω καταλάβει το τεράστιο λάθος που έχω κάνει και αναγκαστικά πρέπει να την βγάλω την σχολή. Θα έλεγα ότι ειναι ενδιαφέρον, αλλά μετά δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει νόημα τα 4 χρόνια σπουδών για να πάρω ένα πτυχίο και στην τελική να επιλέξουν τον άλλον που έχει βγάλει βαθμό 8.5 και πάνω.

Τέλος πάντων, εγώ θέλω την γνώμη σας, αν κάποιοι απο εσάς έχετε την εμπειρία πάνω στο πως διαλέγουν τους εργαζόμενους και γενικά αν έχει κάποιος να μ δώσει κάποια συμβουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γενικα για να σε παρει καποιος στη δουλεια πρεπει να ξερεις κατι να κανεις και να μπορεις να εισαι αποδοτικος στο περιβαλλον που θα σε πεταξει. Για αυτο οι εργοδοτες δινουν μεγαλυτερη βαση στην εργασιακη εμπειρια παρα στη συγκεντρωση χαρτιων. Μια εταιρια που σεβεται τον εαυτο της θα σε αξιολογησει απο ολες τις πλευρες πριν αποφασισει αν θα σου δωσει ή οχι τη δουλεια. Ξεκολληστε λιγο απο τη νοοτροπια του σχολειου, ο Γιωργος εβγαλε 19,2, η Μαρια 19,3, αρα η Μαρια θα παρει τη σημαια. Η αγορα εργασιας λειτουργει τελειως διαφορετικα.

Σημαντικα για την ευρεση εργασιας, εκτος του πτυχιου ειναι:

-Soft Skills
-Γλωσσομαθεια
-Ικανοτητα με ΗΥ, οχι να γραφεις Word, αλλα να πετας στο Excel...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Ποιος σου εχει πει οτι το παν ειναι ο βαθμος πτυχιου στον ιδιωτικο τομεα; Για το δημοσιο ναι, γιατι υπαρχει μοριοδοτηση. Στον ιδιωτικο τομεα κοιτανε εμπειρια, ικανοτητες, ομαδικο πνευμα και συνεργασιμοτητα. Το παν ειναι να εισαι ΟΚ στη συνεντευξη, να μπορεις να τους αποδειξεις οτι κανεις για αυτη τη δουλεια και να εχεις δουλεψει στο παρελθον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ναι αλλά εμείς με το που πάρουμε το πτυχίο δεν θα έχουμε ξαναδουλέψει πάνω στον τομέα. Επομένως μου φαίνεται πιο λογικό να επιλέξουν τον άλλο που θα έχει ενα πτυχίο με 9 παρα εμένα που θα έχω πτυχίο με 7.8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanouel_kriar

Νεοφερμένος

Η emmanouel_kriar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εκάλη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γνώμη μου, να βγάλεις τη σχολή στην οποία φοιτάς, και να δώσεις κατατακτήριες για ψυχολογία.

Αναφορικά με αυτά που ρώτησες, σίγουρα ένας υψηλός μ.ο δεν θα σε βλάψει. Όμως στον ιδιωτικό τομέα, δεν προδικάζει, ταυτοχρόνως, και την επιτυχία σου.

Βέβαια, ένας πολύ υψηλός μ.ο., σου δίνει τη δυνατότητα για δωρεάν μεταπτυχιακές σπουδές, μέσω υποτροφιών, είτε του ΙΚΥ είτε απευθείας από τα τμήματα, προνόμιο που λίγοι αποκτούν.

Επίσης ένας υψηλός μ.ο. είναι το εισιτήριο σου για ΤΟΠ πανεπιστήμια, τα οποία σίγουρα θα σε κάνουν περισσότερο ανταγωνιστική στον ιδιωτικό τομέα.

Ένας πολύ υψηλός μ.ο. θα σου δώσει πρόσβαση σε πολύ καλές εταιρίες, και όχι στα sweatshops που θα εργάζονται κατά πάσα πιθανότητα οι συμφοιτητές σου.

TIP 1. όσοι θα σου πουν οτι 'ο υψηλός μ.ο. δεν ωφελεί γενικά και σε καμία περίπτωση', συνήθως είναι άτομα που τα ίδια έχουν χαμηλούς βαθμούς, συνεπώς, να είσαι πονηρεμένη, καθώς προσπαθούν να εκλογικεύσουν την κατάσταση τους.
TIP 2. έχω δει αρκετά βιογραφικά, στην συντριπτική τους πλειονότητα, ακαδημαικά. Όσοι 'φουσκώνουν' τα softskills, και τα mainstream προσόντα (χρήση Η/Υ) είναι σχεδόν κανόνας οτι υστερούν σε hardskills (αξιοπρεπές πτυχίο, πολύ καλό μεταπτυχιακό κτλπ).

Είναι, φρονώ, αυταπόδεικτο, στο προς τα που γέρνει η πλάστιγγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Από αυτά που γνωρίζω, το τμήμα σου είναι αρκετά ενδιαφέρον. Και μπορείς κάλλιστα να δουλέψεις στον ποιοτικό έλεγχο μιας εταιρείας τροφίμων.

Και ενδιαφέρον τμήμα, και η αποκατάσταση καλή. Στη θέση σου κατηγορηματικά θα εμενα, και θα κοιταζα να εξελιχθω, εκτός κι αν το μισείς τοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γνώμη μου, να βγάλεις τη σχολή στην οποία φοιτάς, και να δώσεις κατατακτήριες για ψυχολογία.

Που κολλάει η ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Που κολλάει η ψυχολογία.

Είναι αυτό που δηλώνει στο πρώτο μήνυμα πως της αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To Νο1 πρόβλημα της τριτοβάθμια εκπαίδευσης στην Ελλάδα είναι η αποσύνδεση από την αγορά εργασίας. Το να μην ξέρει ένα τελειόφοιτος τις δυνατότητες του πτυχίου του είναι ένα συχνό φαινόμενο. Δεν είναι λίγοι αυτοί που διαλέγουν να απασχοληθούν σε διαφορετικό tομέα από αυτόν που σπούδαζουν που πρακτικά ισοδυναμεί με 4 χαμένα χρόνια από τη ζωή του.

Είναι λανθασμένη η εντύπωση ότι ένας με υψηλότερο βαθμό πτυχίου παίρνει τη δουλειά από έναν με χαμηλότερο. Αυτό ισχύει μόνο στο δημόσιο. Στον πραγματικό κόσμο δεν ισχύει αυτό. Αντίθετα αυτός που βγαίνει έξω και γνωρίζει πολλά άτομα είναι σε καλύτερη θέση από αυτόν που κάνει το αντίθετο. Πιθανότατα ο πρώτος έχει αναπτύξει τα επισκοινωνιακά τους skils του και θα έχει προβάδισμα στη συνέντευξη και στα "μέσα".

Αν δεν μπορείς να μείνεις σπίτι να διαβάσεις το καλύτερο είναι να πας σε μια ΜΚΟ και να ασχοληθείς με κάτι όσο ποιο κοντά στις σπουδές σου. Αυτό θα σου δώσει προυπηρεσία και πλεονέκτηματα που δεν έχουν οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Επίσης ένας υψηλός μ.ο. είναι το εισιτήριο σου για ΤΟΠ πανεπιστήμια, τα οποία σίγουρα θα σε κάνουν περισσότερο ανταγωνιστική στον ιδιωτικό τομέα.

Ενα τοπ πανεπιστημιο περα απο τους καλους βαθμους ζηταει και τα λεγομενα «extra-curricular activities» δηλαδη εξωσχολικες δραστηριοτητες. Με ενα πτυχιο με Μ.Ο. 9,50 και τιποτε αλλο, δε γινεσαι δεκτος σε ενα τοπ πανεπιστημιο. Σε ενα καλο ναι, αλλα σε τοπ ξεχασε το. :down:

Ένας πολύ υψηλός μ.ο. θα σου δώσει πρόσβαση σε πολύ καλές εταιρίες, και όχι στα sweatshops που θα εργάζονται κατά πάσα πιθανότητα οι συμφοιτητές σου.
Δε προκειται να σε παρει η οποιαδηποτε εταιρια μονο με τον Μ.Ο. Οι περισσοτερες κορυφαιες εταιριες πχ πληροφορικης εχουν βγαλει απο τα requirements το πτυχιο. Ξερεις προγραμματισμο; Εχεις εμπειρια; Εισαι μυαλο και στη συνεντευξη εισαι οκ; Σε πηραμε. Τι να τον κανουν τον αλλο που εχει πτυχιο πληροφορικης και δεν εχει δουλεψει ποτε;
Ο πατερας μου δουλευε σε μια μεγαλη βιομηχανικη εταιρια. Τελειωσε μηχανολογος μηχανικος στο πολυτεχνειο στο Βελιγραδι με βαθμο πτυχιου 7. Για τη θεση εργασιας εστειλαν και αλλοι αιτησεις που ενδεχομενως ειχαν και μεταπτυχιακα. Πηραν τον πατερα μου γιατι ειχε εμπειρια στη δουλεια και γιατι ηξερε και Σερβικα (ενω δε το ζητουσε η θεση, αλλα τους φανηκε ενδιαφερον γιατι μπορει να φαινοταν χρησιμο). Και εδω κολλανε οι εξωσχολικες δραστηριοτητες και τα προσοντα (πχ η γνωση ξενων γλωσσων)

TIP 1. όσοι θα σου πουν οτι 'ο υψηλός μ.ο. δεν ωφελεί γενικά και σε καμία περίπτωση', συνήθως είναι άτομα που τα ίδια έχουν χαμηλούς βαθμούς, συνεπώς, να είσαι πονηρεμένη, καθώς προσπαθούν να εκλογικεύσουν την κατάσταση τους.
Ανεκαθεν ηθελα να περασω φιλολογια. Οταν ειδα τα μορια μου, δε περνουσα φιλολογια Θεσσαλονικης (ηρθα μετα ομως με μετεγγραφη :cool: ). Σκεφτομουν ποια πολη να δηλωσω, ημουν αναμεσα σε Γιαννενα, Κομοτηνη, και Ρεθυμνο. Πηγα απο το φροντιστηριο και μιλησα με τον διευθυντη (Μπαχαρακης λεγεται, αν εισαι απο Θεσσαλονικη θα το ξερεις γιατι εχει επιτυχιεςκαι παιρνει καλους καθηγητες ), και τον ρωτησα ποια φιλολογια να δηλωσω και οσοι δουλευουν στο φροντιστηριο τι Μ.Ο εχουν πανω κατω. Μου απαντησε το εξης «Δηλωσε οποια πολη θελεις, οι περισσοτεροι εδω με Μ.Ο 6μιση ειναι, αρκει να αποκτησεις εμπειρια μεσα απο ιδιαιτερα και να εχεις καλο πακετο σημειωσεων, περα απο αυτα που θα σου δωσουμε εμεις. Μας ενδιαφερει να εισαι καλος καθηγητης και να εχεις επιτυχιες, τι να τον κανω τον αλλο με πτυχιο 10 και να μην εχει εμπειρια ουτε μεταδοτικοτητα;»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ενα τοπ πανεπιστημιο περα απο τους καλους βαθμους ζηταει και τα λεγομενα «extra-curricular activities» δηλαδη εξωσχολικες δραστηριοτητες. Με ενα πτυχιο με Μ.Ο. 9,50 και τιποτε αλλο, δε γινεσαι δεκτος σε ενα τοπ πανεπιστημιο. Σε ενα καλο ναι, αλλα σε τοπ ξεχασε το. :down:

Για μεταπτυχιακό ένας τέτοιος βαθμός σου ανοίγει όλες τις πόρτες. Στη σχολή μου ξέρω ότι αν κάποιος βγάλει τέτοιο βαθμό πηγαίνει όπου θέλει. Ένας στο έτος μου πχ πήγε σε κορυφαίο πολυτεχνείο της Ελβετίας ενώ ένας άλλος φίλος μου έπιασε απευθείας δουλειά στην ARM Αγγλίας. Καλό είναι να λέμε στα παιδιά να ασχολούνται με εξωσχολικές δραστηριότητες, αλλά αν κάποιος καταφέρει όντως τόσο τεράστιο βαθμό δηλαδή μεγαλύτερο του 9 τότε έχει ανοιχτές πολύ περισσότερες πόρτες από άλλους. Όσοι λένε ότι ο βαθμός δεν μετράει το λένε επειδή έχουν μικρό βαθμό συνήθως. Τώρα εντάξει, αν κάποιος έχει 7 και ο άλλος 7μιση ή 8 παίζουν άλλα πράγματα ρόλο, εκεί η διαφορά είναι τόσο μικρή που όντως δεν μετράει. Αλλά αν κυνηγήσεις βαθμό 9+ δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανταμειφθείς (πέρα από υποτροφίες που θα παίρνεις) και εγώ διάβαζα αυτές τις βλακείες στο αισχουλ ότι ο βαθμός δεν μετράει και δεν ασχολήθηκα όσο θα έπρεπε με την σχολή. Δε θέλω οι μικρότεροι να κάνουν το ίδιο λάθος ούτε να δίνω αυτές τις λανθασμένες συμβουλές που διάβαζα μικρότερος. Παιδιά κυνηγήστε βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ξαναλέω, για μπορέσει κάποιος να βγάλει μ.ο πάνω απο 8.5 θα πρέπει να ειναι όλη μέρα μέσα και να διαβάζει, και δν θα προλαβαίνει να δουλεύει. Εχοντας τελειώσει κάποιος αυτή την σχολή με πολύ υψηλό μ.ο σίγουρα δν θα έχει εμπειρία πάνω στην δουλειά , παρά μόνο τον βαθμό. Μπορείς βέβαια να την τελειώσεις με 7.5 για παράδειγμα και να έχεις δουλέψει σερβιτόρος στα τοπικά καφενεία ξέρω (αυτό μετράει;;)
Και πάλι τώρα δεν μπορώ να αποφασίσω. Αξίζει να προσπαθήσω για υψηλό βαθμό;; Να τονίσω οτι μετά το πτυχίο σκέφτομαι να πάω σε κάποια ιδιωτική ψυχολογίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους !!

Αρχικά ο βαθμός του πτυχίου είναι απλά ένας αριθμός που αντιπροσωπεύει ίσως την προσπάθεια που κατέβαλες εκείνη την περίοδο και την απόδοσή σου στα μαθήματα. Σε καμία περίπτωση ένας βαθμός πτυχίου δεν αντιπροσωπεύει εσένα ως άτομο και τις ικανότητές σου για το συγκεκριμένο επάγγελμα ή γενικά!. Σου μιλάω εγώ που είμαι τώρα 4ο έτος έχω πτυχίο 8.60 ως αυτήν την στιγμή. Δεν θεωρώ και δεν θα έπρεπε να θεωρώ τον εαυτό μου ότι έχω περισσότερες γνώσεις ή ικανότητες από αυτόν που βγάζει 7.60 ή λιγότερο. Αυτό πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε όλοι. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι όταν θα ψάχνεις για δουλειά ποτέ μα ποτέ μην θεωρήσεις και μην πας με την ψυχολογία ότι επειδή ο τάδε έχει Μ.Ο 9 και εγώ έχω Μ.Ο 7 θα προτιμήσουν εκείνον. Είναι στο χέρι σου και μόνο να αποδείξεις αυτό που αξίζεις, να αποδείξεις δυναμισμό θέληση και ότι μπορείς κάθε μέρα να γίνεσαι καλύτερη. Θα το εκτιμήσουν πολύ περισσότερο από έναν που ναι μεν είχε Μ.Ο μεγαλύτερο από εσένα αλλά δουν ότι δεν έχει αυτά τα προσόντα που χρειάζονται. Γιατί σε ρωτάω εγώ τώρα εσύ αν ήσουν εργοδότης θα έπαιρνες στην δουλειά σου έναν με βαθμό 9 οποίος απλά έχει τέτοιον βαθμό αλλά υπολείπεται πχ από υπομονή, επιμονή, αφοσίωση για την δουλειά ή από συνέπεια ; Όχι. Αυτοί που παίρνουν συνεντεύξεις ευτυχώς δυστυχώς μπορούν να καταλάβουν την προσωπικότητα του άλλου και αν αυτά που έγραψε στο βιογραφικό του τον αντιπροσωπεύουν. Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι εσύ μπορεί και να είσαι καλύτερη με Μ.Ο 7.9 από αυτόν που έχει βγάλει Μ.Ο 9 αυτό να έχεις στο νου σου και αυτό να προσπαθείς να πλασάρεις. Είναι θέμα πως πουλάμε τον εαυτό μας, ένα είδος marketing. Σίγουρα κοιτάνε τον βαθμό του πτυχίου, αλλά πίστεψέ με είναι ένας μικρός παράγοντας που καθορίζει εάν θα πάρουν εσένα ή όχι.

Καλό είναι να ζήσεις την φοιτητική ζωή σου είναι τα καλύτερα χρόνια και απόλαυσέ τα. Άλλοι κάθονται 12ώρα και διαβάζουν χάνουν από παρέες βόλτες κλπ, κάποιοι άλλοι συνδυάζουν και τα 2 και δίνουν λίγο περισσότερο βαρύτητα σε ένα από τα 2, και κάποιοι άλλοι είναι στον κόσμο τους. Εγώ άνηκα μεταξύ του 1ου και του 2ου δεν έχασα τίποτα απλά είχα πρόγραμμα, μέθοδο και τα προλάβαινα όλα.
Σαν Σοφία είμαι τελειομανής και όταν βάζω ένα στόχο θέλω να το πετυχαίνω 100%, απογοητεύομαι με μικρές αποκλίσεις και δεν σου κρύβω ότι μετά από μία αποτυχία (σε όλα τα 40 μαθήματα κόπηκα μόνο μία φορά) ήθελα να παρατήσω και την σχολή. Ευτυχώς που δεν το έκανα όμως γιατί κατάλαβα ότι οι αποτυχίες μας, μας κάνουν πιο δυνατούς και μας γεμίζουν με εγωισμό. Οπότε σε συμβουλεύω βάλε πρόγραμμα, μέθοδο συνδύασε βόλτες, όμορφες στιγμές και αφιέρωσε και καθημερινά διάβασμα την ημέρα. 3 ώρες, 3 ώρες αλλά κάτσε και αφοσιώσου εκεί συγκεντρωμένη αυτό το διάστημα σε αυτό το συγκεκριμένο μάθημα. Έτσι και τον Μ.Ο θα ανεβάσεις και όλα θα τα κάνεις. Εμένα με βοηθούσε πολύ όταν βαριόμουνα ή δεν είχα διάθεση να διαβάσω να έχω ένα χαρτί κολλημένο μπροστά μου (στον τοίχο μου) ότι σε αυτήν την εξεταστική έχω 5 μαθήματα θέλω να γράψω σε όλα πάνω από 8.50 και τα κατάφερα το 8.50 ήταν το χαμηλότερο.

Τώρα όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, στην σήμερον εποχή χωρίς να φανώ απαισιόδοξη ή να μας κόψω τα φτερά δύσκολα βρίσκεις δουλειά σε αυτό που σπούδασες αμέσως. Όσοι το πετυχαίνουν οι περισσότεροι για να μην τους τοποθετήσω άδικα στο ίδιο σακί ήταν από γνωστούς και δεν είναι απαραίτητα κακό αρκεί βέβαια μην γίνονται προσλήψεις ανθρώπων που δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες από τον άλλον μόνο και μόνο επειδή αυτός είναι θείος ξέρω εγώ του εργοδότη. Υπάρχουν όμως αυτοί που πραγματικά το αγαπάνε το κυνηγάνε και βρίσκουν δουλειά με την αξία τους. Αν ήσουν 1ο ή 2ο έτος θα σου έλεγα άσε την σχολή πήγαινε σε ΙΕΚ και κάνε αυτό που αγαπάς. Τώρα αφού έχεις βγάλει τον γάιδαρο :P συνέχισε τελείωσε και έχεις όλον τον χρόνο να κυνηγήσεις αυτό που αγαπάς. Never give it up, αυτό που αγαπάς κάντο πραγματικότητα. Αλλά προτού πάρεις το πτυχίο σου ναι σκέψου την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά μην σε καταβάλει γιατί τότε ούτε όρεξη να διαβάσεις θα έχεις ούτε να την τελειώσεις :)

Αυτά από εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξαναλέω, για μπορέσει κάποιος να βγάλει μ.ο πάνω απο 8.5 θα πρέπει να ειναι όλη μέρα μέσα και να διαβάζει, και δν θα προλαβαίνει να δουλεύει. Εχοντας τελειώσει κάποιος αυτή την σχολή με πολύ υψηλό μ.ο σίγουρα δν θα έχει εμπειρία πάνω στην δουλειά , παρά μόνο τον βαθμό. Μπορείς βέβαια να την τελειώσεις με 7.5 για παράδειγμα και να έχεις δουλέψει σερβιτόρος στα τοπικά καφενεία ξέρω (αυτό μετράει;;)
Και πάλι τώρα δεν μπορώ να αποφασίσω. Αξίζει να προσπαθήσω για υψηλό βαθμό;; Να τονίσω οτι μετά το πτυχίο σκέφτομαι να πάω σε κάποια ιδιωτική ψυχολογίας...

Ξαναλέω, αν κάποιος δε θέλει βαθμό, ας μην το κυνηγήσει. Αλλά δεν χρειάζεται να λέμε ψέμματα για να αισθανόμαστε καλύτερα. Ο βαθμός μετράει. Αν δεν θέλουμε να κυνηγήσουμε βαθμό, το κάνουμε επειδή δε θέλουμε επειδή θέλουμε να βγαίνουμε βόλτες κλπ, όχι επειδή "δεν μετράει".

Η ιδιωτική ψυχολογίας μπορεί να είναι απλά μια καύλα που έχεις τώρα. Τι ακριβώς σε κάνει να πιστεύεις ότι θα σου αρέσει. Έχεις παρακολουθήσει μαθήματα ψυχολογίας; Έχεις δει τον εργασιακό τους τομέα; Επίσης λες ότι μισείς τη σχολή σου επειδή είναι πολύ θεωρητική, εντούτοις θες να πας ψυχολογίας που είναι κατεξοχήν θεωρητική σχολή! Τελικά θες θεωρητική ή πρακτική σχολή; Δηλαδή μισείς τις αερολογίες της σχολής σου αλλά στην ψυχολογίες τι ακριβώς νομίζεις ότι θα διαβάζεις;

Σε ποιο έτος είσαι; Η άποψη μου είναι να συγκεντρωθείς στη σχολή σου και να τη βγάλεις με μεγάλο βαθμό. Μετά αν δεις ότι όντως δεν σε ενδιαφέρει πήγαινε κάνε ότι θες. Το ΙΕΚ δε θα φύγει από εκεί, ενώ αν παρατήσεις τη σχολή σου μετά είναι δύσκολο να επιστρέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γιάννη το κάνω επειδή έχω απωθημένο από το σχολείο γιατί ήμουν μέτρια μαθήτρια δεν κατάφερα και πολλά και θέλω να ξέρω πώς είναι να βγάζεις έναν καλό βαθμό. Ξέρω ότι δεν μετράει και ούτε το κάνω για να αισθανθώ καλύτερα σε καμία περίπτωση αλλά το έχω άχτι ξέρω ότι δεν μετράει στο 100% αλλά στο 35% λέω εγώ τώρα ! Είναι αυτό που λες γιατί αυτός να βγάζει 9 και εγώ να μην ; Απλά είναι στοίχημα ίσως με τον εαυτό σου ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιάννη το κάνω επειδή έχω απωθημένο από το σχολείο γιατί ήμουν μέτρια μαθήτρια δεν κατάφερα και πολλά και θέλω να ξέρω πώς είναι να βγάζεις έναν καλό βαθμό. Ξέρω ότι δεν μετράει και ούτε το κάνω για να αισθανθώ καλύτερα σε καμία περίπτωση αλλά το έχω άχτι ξέρω ότι δεν μετράει στο 100% αλλά στο 35% λέω εγώ τώρα ! Είναι αυτό που λες γιατί αυτός να βγάζει 9 και εγώ να μην ; Απλά είναι στοίχημα ίσως με τον εαυτό σου ..

Καλά κάνεις και μπράβο σου :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ξαναλέω, αν κάποιος δε θέλει βαθμό, ας μην το κυνηγήσει. Αλλά δεν χρειάζεται να λέμε ψέμματα για να αισθανόμαστε καλύτερα. Ο βαθμός μετράει. Αν δεν θέλουμε να κυνηγήσουμε βαθμό, το κάνουμε επειδή δε θέλουμε επειδή θέλουμε να βγαίνουμε βόλτες κλπ, όχι επειδή "δεν μετράει".

Η ιδιωτική ψυχολογίας μπορεί να είναι απλά μια καύλα που έχεις τώρα. Τι ακριβώς σε κάνει να πιστεύεις ότι θα σου αρέσει. Έχεις παρακολουθήσει μαθήματα ψυχολογίας; Έχεις δει τον εργασιακό τους τομέα; Επίσης λες ότι μισείς τη σχολή σου επειδή είναι πολύ θεωρητική, εντούτοις θες να πας ψυχολογίας που είναι κατεξοχήν θεωρητική σχολή! Τελικά θες θεωρητική ή πρακτική σχολή; Δηλαδή μισείς τις αερολογίες της σχολής σου αλλά στην ψυχολογίες τι ακριβώς νομίζεις ότι θα διαβάζεις;

Σε ποιο έτος είσαι; Η άποψη μου είναι να συγκεντρωθείς στη σχολή σου και να τη βγάλεις με μεγάλο βαθμό. Μετά αν δεις ότι όντως δεν σε ενδιαφέρει πήγαινε κάνε ότι θες. Το ΙΕΚ δε θα φύγει από εκεί, ενώ αν παρατήσεις τη σχολή σου μετά είναι δύσκολο να επιστρέψεις.


Δεν προσπαθώ να πω ψέματα, φυσικά αν αξίζει ο υψηλός βαθμός και έχει κάποιο παραπάνω προτέρημα θα τον κυνηγήσω. αλλά να σου πω την αλήθεια, απο δηματικό μέχρι λύκειο διάβαζα σαν τρελή επομένως με έχει κουράσει λίγο όλη αυτη η διαδικασία. Επομένως, θα ήθελα να ζήσω και την ζωή μου, να βγαίνω και εξω κλπ απο τα περάσουν τα χρόνια και εγώ απλά να ειμαι πάνω απο ένα βιβλίο.

Λοιπόν για την ψυχολογία, αγοράζω βιβλία ψυχολογίας απο μικρή , έχω τρέλα με αυτά και κάθομαι και διαβάζω με τις ώρες. ε και μετά μου βγαίνει κάπως απο του φυσικού να μπορώ να ψυχολογώ τους άλλους, πχ σε μια γνωστή μου της είχα πει οτι πιστεύω οτι έχει διπολική διαταραχή και όταν επιτέλους πήγε σε ειδικό της έδωσε την ίδια διάγνωση.
Το περίεργο είναι ότι όσο θεωρητικη ειναι η ψυχολογία δεν με ενοχλεί, αλλά αυτό με την σχολή που μαθαίνουμε τις παραμικρές λεπτομέριες που στο τέλος θα της ξεχάσουμε με ενοχλεί ....

είμαι στο δεύτερο έτος, αλλά χρώστα τα μισά και του πρώτου..καταλαβαίνεις δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanouel_kriar

Νεοφερμένος

Η emmanouel_kriar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εκάλη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ενα τοπ πανεπιστημιο περα απο τους καλους βαθμους ζηταει και τα λεγομενα «extra-curricular activities» δηλαδη εξωσχολικες δραστηριοτητες. Με ενα πτυχιο με Μ.Ο. 9,50 και τιποτε αλλο, δε γινεσαι δεκτος σε ενα τοπ πανεπιστημιο. Σε ενα καλο ναι, αλλα σε τοπ ξεχασε το. :down:

Συγγνώμη, αλλά εσύ ποια πανεπιστήμια θεωρείς ΤΟΠ, στα οποία δεν μπαίνουν φοιτητές με 9.5? Ίσως το ΜΙΤ. Εκει ναι.

Άμα πραγματικά είχες εμπειρία από αιτήσεις σε τοπ πανεπιστήμια πχ στο Η.Β
( Oxford, Camridge, UCL, LSE και δύο τρία ακομη ) θα γνωριζες ότι ζητάνε κατάθεση 2 essays , τα οποία, όπως ρητά αναφέρουν, έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα, εκτός από συστατικές και αναλυτική.

Πολλοί του τμήματος μου έγιναν δεκτοί στα παραπάνω αλλά, δίχως σχεδόν καμία εξω-ακαδημαικη ενασχόληση ( εθελοντισμός, MUN, φοιτητικές ομάδες κτλπ).

Είναι αυτό που είπα πριν chaos, όπου έβλεπα στα βιογραφικά πολλές εξωπανεπιστημιακες ενασχολησεις και συνέδρια, είχαν 7-8 Μ.ο το πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά εσύ ποια πανεπιστήμια θεωρείς ΤΟΠ, στα οποία δεν μπαίνουν φοιτητές με 9.5? Ίσως το ΜΙΤ. Εκει ναι.

Άμα πραγματικά είχες εμπειρία από αιτήσεις σε τοπ πανεπιστήμια πχ στο Η.Β
( Oxford, Camridge, UCL, LSE και δύο τρία ακομη ) θα γνωριζες ότι ζητάνε κατάθεση 2 essays , τα οποία, όπως ρητά αναφέρουν, έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα, εκτός από συστατικές και αναλυτική.

Πολλοί του τμήματος μου έγιναν δεκτοί στα παραπάνω αλλά, δίχως σχεδόν καμία εξω-ακαδημαικη ενασχόληση ( εθελοντισμός, MUN, φοιτητικές ομάδες κτλπ).

Είναι αυτό που είπα πριν chaos, όπου έβλεπα στα βιογραφικά πολλές εξωπανεπιστημιακες ενασχολησεις και συνέδρια, είχαν 7-8 Μ.ο το πολύ.


άρα θεωρείς οτι πρέπει να το προσπαθήσω για μ.ο 9 ώστε να έχω περισσότερες επιλογες;
πάντως για να λέμε την αλήθεια, στο MITεγω δεν έχω καμία θέση. δεν βγάζω ιατρική, ούτε βιολογικό όυτε ΕΜΠ αλλά επιστήμη τροφίμων και διατροφής ;P δηλαδή σιγά τα τοπ πανεπιστήμια που θα υπάρχουν για αυτό το κομμάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Είναι αυτό που είπα πριν chaos, όπου έβλεπα στα βιογραφικά πολλές εξωπανεπιστημιακες ενασχολησεις και συνέδρια, είχαν 7-8 Μ.ο το πολύ.

Βιογραφικά για ποιον κλάδο έβλεπες; Είναι καλύτερο ενα βιογραφικό με πτυχίο 7, αλλά να έχει πολλές εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες, παρά ενα βιογραφικό μόνο με ενα πτυχίο με 9,5. Αυτος που θελει να κανει ακαδημαικη καριέρα, ναι με το 9,5 ειναι οκ. Αλλά επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα για εταιρίες, με ενα πτυχίο 9,5 δεν κανεις τιποτα.
Ενα καλό βιογραφικό περιέχει τα εξης: Πτυχίο, ξένες γλώσσες, εθελοντισμός, ενασχόληση με ομάδες, προσωπική ενασχόληση με projects. Σε συνέντευξη θα σε ρωτήσουν: «Μπορείς να συνεργαστείς με άλλα άτομα; Διακατέχεσαι απο ομαδικό πνεύμα;» Θα πεις εσυ «Ναι» και θα σου πουν «Ωραία, απόδειξέ το, που εχεις συνεργαστεί στο παρελθόν με άλλα άτομα, που κλήθηκες να πάρεις πρωτοβουλίες, να λύσεις σημαντικά θέματα, να πάρεις ρίσκα, αποφάσεις κλπ»; Εκεί τι θα πεις; «Μα εχω πτυχίο με 9,5 δειτε το βιογραφικό μου!!!» :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top