Πώς να επιλέγονται οι σημαιοφόροι;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Επινε φραπεδιά και έκανε μαγκιές με το μηχανάκι και την εξάτμιση. Και ο άλλος ηταν στο σχολειο και παρακολουθουσε τον καθηγητη. Αλλα με την φαϊνή ιδεα της κληρωσης .... του ΟΠΑΠ καθενας μπορει να γινει ξαφνικά σημαιοφόρος!


Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει και υποτροφια για τους καλούς μαθητές τους 3 πρώτους σιγουρα.


Τέσπα εγω δεν προκειται να το αναλυσω άλλο.Δεν φταινε και οι πολιτες. Αυτοι που τώρα κυβερνάνε οσο ηταν εκτος χορου ελεγαν πολλά. Ξαφνικά τα ειδαν στη πραξη .... ουτε οι αγορες χορεψαν πεντοζάλια .... ουτε ο Σοϊμπλε μας φοβηθηκε .... ουτε ο Ερντογαν ήταν φιλος μας και τέλος ουτε οι 2 στρατιωτικοι επέστρεψαν μετα από μια τυπική διαδικασια και βεβαια ουτε οσοι αποφυλακιστηκαν με ευνοϊκές διατάξεις δεν άξιζαν την δευτερη ευκαιρια και εκαναν ξανά εγκληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο συνδέεται ένας αναχρονιστικός εθνικιστικός θεσμός με μια παιδαγωγική διαδικασία, πάντα σε όποια μεσοβέζικη λύση προτείνεται, θα υπάρχουν οι "εθνικόφρονες" (ενώ εμείς είμαστε οι εθνοπροδότες πχ) που θα λένε ότι δεν τιμάμε τη σημαία όπως αρμόζει και άλλα μαργαριτάρια. Ο γόρδιος δεσμός κόβεται έχω να πω. Ούτε κληρώσεις ούτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αναχρονιστικός Ναι το δέχομαι εθνικιστικός δεν θα το έλεγα, μάλλον φιλοπατριωτικος. Όταν με αυτό τον τρόπο επιλέγεις να θυμηθείς και να τιμήσεις ουσιαστικά την επανάσταση κατά των Τούρκων δεν βλέπω το εθνικιστικό κομμάτι. Άλλωστε δεν πειράζει κανέναν η παρέλαση, ειδικά αν έχει και καλή μέρα είναι μια καλή ευκαιρία για καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Αναχρονιστικός Ναι το δέχομαι εθνικιστικός δεν θα το έλεγα, μάλλον φιλοπατριωτικος. Όταν με αυτό τον τρόπο επιλέγεις να θυμηθείς και να τιμήσεις ουσιαστικά την επανάσταση κατά των Τούρκων δεν βλέπω το εθνικιστικό κομμάτι. Άλλωστε δεν πειράζει κανέναν η παρέλαση, ειδικά αν έχει και καλή μέρα είναι μια καλή ευκαιρία για καφέ.

Πειράζει πως δεν πειράζει! Βλέπεις μερικούς να κάνουν σχολια και στο φβ κυριως. Βεβαια οταν προκειται για τις δικές τους παρελάσεις εκει δεν λένε κάτι ή για τις δικές τους σημαιες. Οποτε εγω το εκλαμβάνω ως κακοπροαίρετη κριτική απο εκεινους αυτο και θεωρω οτι ειμαστε διαφωνούντες. Γιατι δεν μπορω να πιστέψω οτι κάποιος ειναι αντικειμενικος οταν κράζει τις αξιες των άλλων και τις σημαιες και τις παρελάσεις αλλα τα δικά του τα εξυψώνει με κάθε ευκαιρια. 2 μέτρα και 2 σταθμά. Δημοκρατια έχουμε βεβαια ο καθενας μπορει να λέει οτι θέλει.

Αλλα πιστευω οτι η επομενη κυβέρνηση θα πρέπει να στραφεί προς τον πατριωτισμο και σιγουρα με τέτοιες πράξεις αυτο δεν επιτυγχάνεται. Πρέπει τα παιδια να τους δώσεις το έναυσμα απο μικρά να αγαπήσουν την πατριδα τους τον τοπο τους κτλπ και σιγουρα με δηθεν προοδευτικές αποψεις του στυλ των κληρώσεων και οτι εντάξει η σημαια δεν ειναι και τιποτα αυτο δεν θα επιτευχθει.

Αυτοι που θα με κρινουν αρνητικά πιστευουν προφανως το αντιθετο. Δεν με απασχολει. Τις δυσκολες στιγμές οταν κάποιος θα θελησει να προστατεψει το σπιτι του και τον τοπο του τοτε θα θυμηθει και σημαιες , και στρατους και άλλα που έκραζε παλαιοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Πάντως εγώ μεγάλωσα κάνοντας γιορτές και τέτοια στο σχολείο για τις εθνικές γιορτές αλλά δεν ανέπτυξα κάποιο ιδιαίτερο πατριωτισμό. Πιστεύεις ότι κατά τη διάρκεια της παρέλασης τα παιδιά σκέφτονται την Ελλάδα και πόσο την αγαπάνε; Μπορεί κάποιος να είναι πατριώτης και χωρίς παρελάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς. Μπορεί κάποιοι να δυσκολεύονται να το πιστέψουν, αλλά ναι, υπάρχουν και άνθρωποι που δε χρειάζονται κιτς τυπολατρικές και στρατιωτικού τύπου εκδηλώσεις ή ανταγωνιστικού τύπου προσωπικές τιμές για να είναι πατριώτες. Που νοιάζονται για το σπίτι τους ανιδιοτελώς. Προφανώς θεωρούνται light εθνοπροδότες ή ανθέλληνες, αλλά διακατέχονται ίσως από πιο αυθεντικά και στέρεα αισθήματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Πάντως εγώ μεγάλωσα κάνοντας γιορτές και τέτοια στο σχολείο για τις εθνικές γιορτές αλλά δεν ανέπτυξα κάποιο ιδιαίτερο πατριωτισμό. Πιστεύεις ότι κατά τη διάρκεια της παρέλασης τα παιδιά σκέφτονται την Ελλάδα και πόσο την αγαπάνε; Μπορεί κάποιος να είναι πατριώτης και χωρίς παρελάσεις.

Εγω δεν καταλαβαινω για ποιο λογο η κληρωση ειναι καλυτερος και πιο δικαιος τροπος επιλογής απο την βαθμολογια.
Θες να σου πω εγω γιατι το έκαναν! Για να αποφυγουν να γινουν κακοι με τους μαθητες και το συλλογο γονέων και κηδεμόνων. Σου λεει με την κληρωση νίπτουμε τα χειρας μας .... δεν φταιμε εμεις η κληρωτιδα έβγαλε το αποτελεσμα!

χαχαχα με άλλα λογια δεν θέλουν να μπούν καν στην διαδικασια να κρινουν και να επιλέξουν εκεινον που θα σηκώσει τη σημαια. καθηγητης ειναι και κρινει αμα κάποιος έχει αντιθετη γνωμη ας κάνει αναφορά παραπονων με αιτιολογημένη θέση για να εξετασθει. Αυτο που ο ενας πετάει το μπαλάκι στον άλλον εδω πέρα και στο τέλος .... το πετάνε στην κληρωτιδα καταλαβαινεις οτι μονο εδω γινεται!!!!

Τι με νοιάζει εμενα σου λέει ο αλλος αμα θα κρινω τον καλύτερο .... δωστα στην κληρωτιδα και άντε γεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ο γονιός που θα πειραχτει επειδή δεν έγινε το παιδί του σημαιοφόρος μάλλον δημιουργεί μεγαλύτερα προβλήματα από μια κλήρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Το πρόβλημα έγκειται στο ότι κρίνετε τους σημαιοφόρους ως μαθητές μόνο κι όχι ως ανθρώπους γενικά. Καλός μαθητής σημαίνει κάποιος που έχει πείσμα, αφοσίωση, όρεξη για διάβασμα για το σχολείο. Δε δείχνουν οι βαθμοί ούτε αν αγαπάνε την πατρίδα ούτε αν τους καίγεται καρφάκι για τις εθνικές εορτές, πράγματα που φαίνονται μόνο αν τους κρίνουμε ως ανθρώπους. Αλλά αν καταλαβαίνω καλά, έτσι κι αλλιώς για εσάς οι καλοί βαθμοί μετράνε περισσότερο από τα πραγματικά κι αληθινά κίνητρα που θα έπρεπε να έχουν οι φέροντες τη σημαία.

Έπειτα, οι άριστοι επιβραβεύονται με τα αριστεία και το απουσιολογιο, δε χρειάζεται να τους δώσουμε και τη σημαία, δεν έχουν κάνει πια και κάτι τόσο σπουδαίο, καλούς βαθμούς εβγάλαν απλώς. Δε μας έφτανε ο ανταγωνισμός που προκαλεί η βαθμοθηρία, άλλο κι ετούτο, να χουμε και σημαιοθηρία! Και μη μιλήσω τώρα για χάρες και ρουσφέτια στους βαθμούς, δε θα σταματάω ούτε αύριο, πέρυσι "Το καημένο το κορίτσι σκίζεται για τις πανελλήνιες, δεν έχει χρόνο για τα γενικής, 20 στη βιολογία/κοινωνιολογία/μαθηματικά κ.ο.κ.". Και αυτή η κατάσταση δε συμβαίνει μόνο στην Γ Λυκείου όπως πολλοί θα νόμιζαν, απλώς στις άλλες τάξεις γίνεται σε μικρότερο βαθμό. Θα συμφωνήσω με τον unseen τέλος, περί παρέλασης και σημαίας ως μη εθνικιστικών στοιχείων.

Η σημαία είναι σύμβολο εθνικό, ανήκει σε οποιονδήποτε νιώθει Έλληνας και νιώθει τιμή κρατώντας την. Δεν ανήκει στους άριστους μαθητές. Μήπως η λύση τελικά είναι να μην υπάρχουν σημαιοφόροι; Εκεί να δούμε πόσοι άριστοι μαθητές θα θέλουν να συμμετάσχουν στην παρέλαση, όταν δε θα υπάρχουν ούτε καν παραστατες και θα παρελαύνουν όλοι οι μαθητές ως ίσοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Ο γονιός που θα πειραχτει επειδή δεν έγινε το παιδί του σημαιοφόρος μάλλον δημιουργεί μεγαλύτερα προβλήματα από μια κλήρωση.

Γιατι; και ποιος το κρινει αυτο; θα κρινεις εσυ για μενα απο τι θα πειραχτώ;

εγω μπορει να σπαστώ επειδη δεν πηρα την σημαια , άλλος επειδη δεν τον πήρε η κοπελα του τηλέφωνο , άλλον επειδη δεν τον κέρασε ο φιλος του κοτοπουλο κοκ! Μη ξεχνας τι ειχες γράψει παλαιοτερα οτι δεν μπορουμε να κρινουμε εμεις τις επιθυμιες και την συμπεριφορά των άλλων γιατι ειναι δικαιωμα τους να αισθάνονται οπως θέλουν σε τυπικα και νομιμα πλαισια πάντοτε. Για μενα μπορει μια μάχη να ειναι σημαντικη για σενα όχι.

Δεν μου ειπες ακομα ομως γιατι η κληρωση θεωρειται πιο αξιοπιστη;;; μηπως ειναι απλα μια ευκολη αποποιηση ευθυνών για να τα έχουν καλα ολοι με ολους; γιατι αν το εχεις παρατηρησει η πιο σημαντική συμβουλή που ακουμε ειναι "Να μάθεις να ελισσεσαι" κανεναν δεν ενδιαφέρει να φτιάξει κάτι ή να παλέψει για αυτο του αρκει να "μάθει να ελίσσεται" για αυτο φτάσαμε και σε αυτο το σημειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Πιο αξιόπιστη δεν ξέρω. Πιο δίκαιη πάντως είναι. Μέσα στον παραλογισμό της βαθμοθηριας που γίνεται αυτοσκοπός.

Εσύ θα πειραχτεις αν το παιδί σου δεν κρατήσει τη σημαία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Πιο αξιόπιστη δεν ξέρω. Πιο δίκαιη πάντως είναι. Μέσα στον παραλογισμό της βαθμοθηριας που γίνεται αυτοσκοπός.

Εσύ θα πειραχτεις αν το παιδί σου δεν κρατήσει τη σημαία;

Ουτε δικαιη ειναι. Τυχαια ειναι. Και σου ειπα εγω πιστευω οτι ολο αυτο έγινε για να βγάλουν την ευθυνη απο πάνω τους και για να μη γινουν κακοί. Τωρα σχετικά με την βαθμοθηρια πάντα θα υπάρχει ο ανταγωνισμος παντού και πάντοτε. Ας μην εθελοτυφλούμε. Και σενα τωρα αμα σου έλεγαν οτι ο δικος σου πολιορκειται απο άλλες θα έβγαζες νυχια και θα γινοσουν ανταγωνιστική. Ο καθενας γινεται ανταγωνιστικος για κάτι που τον ενδιαφέρει. Ο ανταγωνισμος δεν ειναι κακος αρκει να μην γινεται με βρώμικα μέσα.

Τι να πω δηλαδη τωρα εγω να εθελοτυφλησω οτι εξω στο κοσμο δεν υπάρχει ζουγκλα και ανταγωνισμος; εκτος απο τους στενους φιλους και την οικογενεια σου (που αυτοι οι ανθρωποι ειναι μετρημένοι στα δαχτυλα του ενος χεριού) κανεις άλλος δεν προκειται να σε στηριξει και να ενδιαφερθει για σενα, θα κοιτάξει το συμφέρον του. Έχουμε δει πολλά. Κάποιοι και κάποιες ειναι μικροι ακομα και έχουν να δούν πράγματα. Η λυση ειναι να γινεις δυνατος και να αποκτησεις εφοδια και σιγουρα αυτο δεν θα το κάνεις με το να εισαι κακος μαθητης. Λιγοι ειναι εκεινοι που έγιναν επιχειρηματιες μετα το σχολειο ενω δεν ηταν καλοί.

Αν δεν αποκτησεις εφοδια σημερα θα πεινάς αυριο. Πρεπει να έχεις εφοδια για να μπορεις να αντιμετωπισεις τις καταιγιδες που θα έρθουν. Μάθε τεχνη και αστηνε και αν πεινάσεις πιάστηνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μετά από τόσα μηνύματα ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ψάχνουμε αξιοπιστία στον τρόπο με τον οποίο κάποιος θα κρατήσει τη σημαία. Μία σημαία είναι, όχι η πρωθυπουργία της χώρας. Πρέπει να σταματήσουμε να συνδέουμε επιτέλους τις καλές σχολικές επιδόσεις με τον φιλοπατριωτισμό, όπως και να σταματήσουμε να μετατρέπουμε κατι που θα έπρεπε να μας ενώνει όλους, το έθνος, σε διαγωνισμό. Ας μείνει ο τελευταίος έξω από την εθνική μας ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν προτείνω να κρατάνε όλα τα παιδιά σημαίες, μαζί με τον καλύτερο, θα κατηγορηθώ πάλι για ανθελληνισμό;
Ιππολύτη ταυτίζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Κανεις δεν κατηγορησε κανεναν εδώ για τιποτα. Αποψεις εκθέτει ο καθενας και η καθεμια. Κάποιες όμως πιστευω ότι δεν έχουν ρεαλιστική βάση και είναι και τελειως χυμα στο κύμα. Δεν είναι απλα μια σημαια και δεν είναι απλά μια εορτή. Βεβαια οσο περνάνε τα χρονια είναι λογικο κάποια πράγματα να αμβλύνονται και να χάνουν το νοημα τους για κάποιους. Σου λεει και τι μας λεει τωρα αυτος εμάς για κάτι που έγινε πριν χροοοονια και δεν θα ξαναγινει τωρα.


Κανονικα οι παρελάσεις θα έπρεπε να είναι με ενδυματολογική ομοιομορφια .... σωστο βηματισμο και ο σημαιοφόρος να κρατάει την σημαια ψηλά και να δινει το βήμα. Είναι ο αρχηγος της παρέλασης και αυτος συντονιζει και ενώνει τους από κάτω. Το να πάρουμε ολοι τις σημαιες δεν υπάρχει πουθενά. Και αν δεν γινει αυτό θα υπάρξει διχασμος. Διχασμος δεν υπάρχει όταν δεν έχεις εγωϊσμο και αναγνωρίζεις αυτόν που ηγειται λογω βαθμολογιας και ηθικών προσόντων. Άξιζε και πήρε την σημαια. Το αναγνωρίζεις και πάς παρακάτω.


Ουτε αθλητικα παπούτσια και τζιν οι μισοι και οι άλλοι μισοι σκαρπινια και μπλε σκουρα παντελόνια ... ουτε δασκάλες να παρελαύνουν λες και πάνε στην Ιερά Οδο Σάββατο βράδυ εξω από το Λοχαν ουτε τιποτα από αυτά τα καρναβάλια. Εννοείται ότι με αυτά που βλέπω και εγω στην τηλεοραση κανεις δεν σέβεται πια και δεν νιώθει το νοημα της παρέλασης μέσα του. Είναι σαν το πάσχα. Πάμε 5 λεπτά στην ανασταση πριν και φευγουμε μετά να πάμε στα μπουζούκια. Αμφιβάλλω αν το 50% έχει πάει να κάτσεί μια φορά να παρακολουθησει την λειτουργια της αναστάσεως ... προσωπικά το κάνω σχεδόν κάθε χρονο αλλα πιο πολύ βλέπεις μεγάλους σε ηλικια ανθρώπους. Τεσπα εγω ειπα τη γνώμη μου αυτή είναι και ο καθενας ας έχει τη δική του. Αλλα όχι όλα χύμα στο κύμα. Πρέπει να υπάρχουν και κάποια κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα Devil εκ του αποτελέσματος, το λες κι εσύ, μάλλον δεν πείθει και πολύ η διαδικασία αυτή στο να μάθουν τα παιδιά να εκτιμούν την πατρίδα. :) Για μένα είναι επακριβώς προβλέψιμο και εντελώς αυτονόητο αυτό που συμβαίνει. Καθόλου χύμα στο κύμα λοιπόν η όποια αντίρρηση στα κατεστημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω οτι το να κρατήσει κάποιο παιδί τη σημαία θα έπρεπε να είναι επιβράβευση για την αριστεία του ή τους καλούς του βαθμούς. Μάλιστα είμαι και ενάντια στους βαθμούς αλλά δε θέλω να ανάψω και φωτιές! :P Πιστεύω οτι θα έπρεπε να γίνεται κλήρωση σε όλες τις τάξεις (νομίζω στο δημοτικό γίνεται έτσι; ). Η σημαία είναι κάτι που σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα. Πιστεύω οτι σε νεαρή ηλικία όλη αυτή η έννοια είναι κάτι που δεν ενδιαφέρει τα παιδιά. Ας γίνει με κλήρωση λέω εγώ. Και αν καταργηθούν και οι παρελάσεις, ακόμα καλύτερα.

Εγώ που ήμουν σημαιοφόρος ένιωσα μεγάλη χαρά όταν μου ανατέθηκε να κρατήσω τη σημαία. Ένιωσα έστω μια μικρή αμοιβή για τους κόπους μου. Το ίδιο και τα υπόλοιπα παιδιά. Προφανώς κανείς δεν διαβάζει για να κρατήσει τη σημαία, ωστόσο είναι μια μικρή επιβράβευση που εκτιμούν οι περισσότεροι. Το να γίνεται με κλήρωση το βρίσκω τελείως χαζό καθώς δεν προάγει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενώ το να θεωρείς τη σημαία αμοιβή και λάφυρο προάγει τον πατριωτισμό ως γνωστόν. "Αμοιβή των κόπων μου" λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Άρα Devil εκ του αποτελέσματος, το λες κι εσύ, μάλλον δεν πείθει και πολύ η διαδικασία αυτή στο να μάθουν τα παιδιά να εκτιμούν την πατρίδα. :) Για μένα είναι επακριβώς προβλέψιμο και εντελώς αυτονόητο αυτό που συμβαίνει. Καθόλου χύμα στο κύμα λοιπόν η όποια αντίρρηση στα κατεστημένα.


Δεν είναι το πρόβλημα η διαδικασια αλλα η αδιαφορια από εμάς (όταν βγαινουν και λένε τέτοια) και από τους καθηγητές. Όταν βλέπεις την δασκάλα να έρχεται έτσι ντυμένη σιγουρα την ενδιαφέρει περισσοτερο η προβολη και να πάρει λαϊκ παρα η εθνική εορτη.Έχω υπάρξει και εγώ φλερτάκιας αλλα στην δουλειά είμαι σοβαρος και δεν γουστάρω να προκαλώ σχολια και να δινω δικαιώματα. Το βρα΄δακι στο κλαμπ φορα ότι φουστάκι γουστάρεις να τονιζει την σωματάρα σου. Εδώ όμως είναι εθνική εορτη. Πρέπει να δινεις το σωστο παράδειγμα. Αν εσυ έρχεσαι ετσι τοτε τι περιμενεις από τις μαθητριες και τους μαθητές να κάνουν.


Είναι επισης ξεφτιλα να βλέπεις παιδια να μην ξέρουν τι γιορτάζουμε την 28η και την 25η Μαρτίου. Και να γελάνε κιολας. Στην κοσμάρα τους δηλαδή μονο το άιφον να δουλεύει να μπαινουμε στο φεησμπουκ για λαϊκ προ λιγου πηγαινα γυμναστηριο ένα πιτσιρικι πηγε να πέσει πάνω μου .... ρε δεν κοιτάνε μπροστα .... αποσβολωμένα από ένα κινητο είναι. Βγαινεις σε ένα μπαρ και βλέπεις τυπισες συνεχως να είναι με ένα κινητο στο χέρι και να ψωνιζονται μεσω φεησμπουκ με σελφι.


Είναι δυνατον τέτοια περιοδο να βγαινει να λέει ο άλλος "πρεπει να αποποινικοποιηθεί το κάψιμο της σημαιας" θα τους κατακρινουμε λέει φραστικά. Όχι δεν θα τους κατακρινεις φραστικά το κάψιμο της σημαιας θα έπρεπε να είναι απευθειας αυτοφωρο. Οι Τουρκοι μολις έμαθαν ότι έκαψαν την σημαια τους ζητησαν οι ιδιοι την συλληψη των δραστων στην ... Αθηνα! Όχι στην Τουρκια. Οι παραβάτες πρέπει να τιμωρούνται. Λοιπον όταν κάποιος λέει τέτοια περιμένεις να ακουσεις και άλλα μετά ... ότι η επανασταση είναι ταξική και τα αλλα τα δικά τους. Που λένε. Έτσι δεν θα κάνουμε δουλειά όμως.


Ειμαστε πολύ χαλαροι φιλε και οι απέναντι ετοιμάζονται συνεχως. Τέτοια περιοδο εγω προσωπικα δεν θα δεχομουν χαλαρη αντιμετωπιση πουθενά. Αν δεν ανασκουμπωθούμε λιγο θα υπάρξουν γεγονοτα.

Ενώ το να θεωρείς τη σημαία αμοιβή και λάφυρο προάγει τον πατριωτισμό ως γνωστόν. "Αμοιβή των κόπων μου" λοιπόν.


Ε από το να δώσεις την σημαια σε κάποιον που δεν έχει κάτσει να ψαχτεί λιγο να μάθει τι γιορτάζουμε τις εθνικές εορτές και είναι και σε στυλ "Νταξ μωρε και να καταργηθουν δεν τρέχει και τιποτα..." και άρα δεν τον ενδιαφέρει η σημασια της ... ναι προτιμώ να την δωσω στον καλο μαθητή που έχει ψαχτεί. Επιβραβεύεται η υπευθυνοτητα νιώθεις μεγαλυτερη εμπιστοσυνη και σιγουρια παρά να την δωσεις οπου να ναι. Εγω αν ήμουν καθηγητης τέτοια εποχη εννοείται θα ήμουν πολύ αυστηρος και τυπικος σε τέτοια θέματα και δεν θα έκρινα ελαφρα τη καρδια. Ουτε με κληρώσεις ουτε με τιποτα.


Στις στρατιωτικές σχολές ο σημαιοφόρος δεν βγαινει με κληρώσεις. Βαθμολογια σε μαθηματα - σε αθλήματα και σε στρατιωτικά προσοντα και οι υπολοιποι τον ακολουθουν γιατι είναι ο αρχηγος της τάξης και τέλος το πανηγυρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ενώ το να θεωρείς τη σημαία αμοιβή και λάφυρο προάγει τον πατριωτισμό ως γνωστόν. "Αμοιβή των κόπων μου" λοιπόν.

Εσένα τι σε νοιάζει τι θεωρώ εγώ ως αμοιβή; Αυτό που κάποιοι εδώ μέσα ξέρετε τι είναι το καλό των άλλων, τι θα έπρεπε να έχουν ως ιδανικά, τι θα έπρεπε να θεωρούν ως αμοιβή κλπ με ξεπερνάει. Διαφορετικοί άνθρωποι έχουν διαφορετικές απόψεις και όχι, η δική σας δεν είναι η πιο σωστή, ξεπεράστε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top