Αλλαγή σχολής

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από πρώτο post:
...αν και ξέρω οτι όσοι απο εδώ είναι ήδη σε μια απο αυτές τις σχολές (την τωρινή και αυτή στην οποία σκέφτομαι να παω) αναπόφευκτα δεν μπορούν να είναι και πολύ αντικειμενικοί...

Το πα δεν το πα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Eννοώ οτι στη σχολή που είμαι τώρα η επίδοση μου με τίποτα δεν με βοηθά να ακολουθήσω ακαδημαική καριέρα. Αν αποφασίσω κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνω τεράστια προσπάθεια και δεν νομίζω να αξίζει και τον κόπο δεδομένου οτι η σχολή δεν μου αρέσει.
Στο di αντιθέτως, ξεκινάω απο το μηδέν, να χαράξω μια νέα πορεία, και μάλιστα με περισσότερα εφόδια στην πλάτη μου απο το μέσο πρωτοετή μιας και ήδη έχω περάσει 2 χρόνια σε σχολή. :)
Συγγνώμη αλλά ποιός σου είπε ότι παίζει ρόλο η επίδοσή σου αυτή την στιγμή??Τα πράγματα σοβαρεύουν όταν διαλέξεις τομέα όπου εξειδικεύεσαι και έρχεσαι σε επαφή με συγκεκριμένους καθηγητές..Και συγκεκριμένα στην διπλωματική παίζεται όλο το παιχνίδι(και θέμα τύχης και ικανοτήτων και...γλειψιματος μερικές φορές:whistle:)για να σε προσεγγίσει κάποιος καθηγητής για να σε προτείνει για διδακτορικό...Αμα κάνω λάθος Giostau διόρθωσε,είσαι σαφώς πιο ενημερωμένος..
Και τέλος για την ακαδημαική καριέρα παίζουν και άλλα κυκλώματα(:whistle:) που δεν χρειάζεται να αναφέρω άρα μην βασίζεσαι σε αυτό σε οποιαδήποτε σχολή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το θέμα παραμένει όμως οτι ΔΕΝ μου αρέσει η σχολή μου. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το πα δεν το πα...
Νομίζεις ότι δεν είμαι αντικειμενική?Μεγάλο λάθος κάνεις..Και γω τα πρώτα δυο χρόνια αναρωτιόμουν αν έκανα την σωστή επιλογή πλέον είμαι σίγουρη πως ναι..Δεν στα λέμε αυτά με τον Giostau για να υποστηρίξουμε την σχολή μας,γιατί και τα κακώς κείμενα τα έχουμε κριτικάρει κατά καιρούς,αλλά απλά γιατί το έχουμε ψάξει και έχουμε περάσει από κάποια στάδια,ειδικά ο Giostau..Απλά εσύ είσαι πολύ αρνητικά προδιατεθειμένη γενικα στην σχολή σε όλους τους τομείς γι'αυτό τα βλέπεις όλα στραβά..Αν θεωρεις τώρα ότι στα λέμε γιατί δεν είμαστε αντικειμενικοί τότε μην μας λαμβάνεις υπόψιν σου,εμείς για το καλό σου λέμε κάποια πράγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Eννοώ οτι στη σχολή που είμαι τώρα η επίδοση μου με τίποτα δεν με βοηθά να ακολουθήσω ακαδημαική καριέρα. Αν αποφασίσω κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνω τεράστια προσπάθεια και δεν νομίζω να αξίζει και τον κόπο δεδομένου οτι η σχολή δεν μου αρέσει.
Στο di αντιθέτως, ξεκινάω απο το μηδέν, να χαράξω μια νέα πορεία, και μάλιστα με περισσότερα εφόδια στην πλάτη μου απο το μέσο πρωτοετή μιας και ήδη έχω περάσει 2 χρόνια σε σχολή. :)


Ψιλο-διαφωνώ...
(και εγώ δεν είμαι κάνας τρομερός φοιτητής... (μάλλον δυο τρομάρες είμαι:P))
για να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα μετράει πρώτα το διδακτορικό και μετά οι γνωριμίες σου! (ή καλύτερα ανάποδα...;))



Και για να σχολιάσω το τελευταίο σου ποστ....(όχι που θα το άφηνα:P)
εγώ σου έχω πει να πας!
πλέον απλά κάνουμε μια συζήτηση η οποία θα μπορούσε άνετα να ήταν σε ένα άλλο τόπικ με θέμα πχ "διαφορές μηχανικού-επιστήμονα" ή "διαφορές πολυτεχνείου-πανεπιστημίου"....
Σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη!!!
Και δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το θέμα παραμένει όμως οτι ΔΕΝ μου αρέσει η σχολή μου. :(
Ένας λόγος που δεν σου αρέσει είναι αυτό που ανέφερα πιο πριν ότι είσαι αρνητικά προδιατεθείμενη απέναντι σε όλα όσον αφορά την σχολή..Δες την λίγο με πιο ανοικτό μυαλό..Εξάλλου το όλο το παιχνίδι είναι στους τομείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Zιατί δεν με αφήνετε να παω να τελειώσω το χάουρι? Έ??? :mad:
Κακοί, ε κακοί :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Ψιλο-διαφωνώ...
(και εγώ δεν είμαι κάνας τρομερός φοιτητής... (μάλλον δυο τρομάρες είμαι:P))
για να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα μετράει πρώτα το διδακτορικό και μετά οι γνωριμίες σου! (ή καλύτερα ανάποδα...;))
Δηλαδή δεν είπα κοτσάνες πριν έ?:D


@Michelle σε καμία περίπτωση δεν σου λέω να μην αλλάξεις σχολή,αν είναι αυτό το όνειρο σου φυσικά να πας το di..Απλώς κάποιοιυς συλλογισμούς σου,εννοείται όχι όλους τους βρίσκω λάθος κατ'εμε γι'αυτό λέω την άποψη μου..Συζήτηση κάνουμε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Ένας λόγος που δεν σου αρέσει είναι αυτό που ανέφερα πιο πριν ότι είσαι αρνητικά προδιατεθείμενη απέναντι σε όλα όσον αφορά την σχολή..Δες την λίγο με πιο ανοικτό μυαλό..Εξάλλου το όλο το παιχνίδι είναι στους τομείς..


Διαφωνώ!
Το έψαξε το θέμα, θα πάει απ' όσο ξέρω στην Αθήνα να δεί τη νέα σχολή από κοντά, πιστεύει ότι ξέρει τι θέλει (και δεν βλέπω το λόγο να μην ξέρει), έχει ακούσει και δει τι γίνεται στη σχολή μας και έχει (σχεδόν) πάρει την απόφασή της!
Τι άλλο να κάνει;

Επαναλαμβάνω, εγώ απλά συνεχίζω το θέμα για λόγους συζήτησης και όχι για να αλλάξω γνώμη στη Λία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά όσο συζητάτε εσείς για το αν ξέρω ή όχι τι θέλω πάω να διαβάσω χάουρι :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Διαφωνώ!
Το έψαξε το θέμα, θα πάει απ' όσο ξέρω στην Αθήνα να δεί τη νέα σχολή από κοντά, πιστεύει ότι ξέρει τι θέλει (και δεν βλέπω το λόγο να μην ξέρει), έχει ακούσει και δει τι γίνεται στη σχολή μας και έχει (σχεδόν) πάρει την απόφασή της!
Τι άλλο να κάνει;

Επαναλαμβάνω, εγώ απλά συνεχίζω το θέμα για λόγους συζήτησης και όχι για να αλλάξω γνώμη στη Λία!!!
Μα δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι δεν ξέρει τι θέλει κτλ..Είπα κάτι τέτοιο εγώ:confused:Και είπα εγώ ότι συνεχίζω το θέμα για να τις αλλάξω γνώμη:confused:
Μαλλον καλύτερα να μην μιλάω άλλη φορά γιατί παρεξηγούμαι τελείως:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Καλά όσο συζητάτε εσείς για το αν ξέρω ή όχι τι θέλω πάω να διαβάσω χάουρι :panwkatw:

Το μη-bold το αφήνω ασχολίαστο....
πάνω στο τραμπολίνο θα διαβάσεις χάουρι;;;;:P :P :P :P
Πώς θα το καταφέρεις αυτό;;;;:hmm::hmm::hmm:



Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Μα δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι δεν ξέρει τι θέλει κτλ..Είπα κάτι τέτοιο εγώ:confused:Και είπα εγώ ότι συνεχίζω το θέμα για να τις αλλάξω γνώμη:confused:
Μαλλον καλύτερα να μην μιλάω άλλη φορά γιατί παρεξηγούμαι τελείως:|


Όχι και να μην μιλάς βρε μπανανίτσα....έλα που το στεναχωρίσαμε...:console:

δεν είπα ότι είπες αυτά που δεν είπες... άλλο είπα εγώ και άλλο κατάλαβες ότι είπα...πάντως δεν σου την είπα!!!:P:P:P
(6 φορές η λέξη είπα σε μια γραμμή!!! απίστευτος είμαι!!!:clapup::clapup::clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
πάνω στο τραμπολίνο θα διαβάσεις χάουρι;;;;:P :P :P :P
Πώς θα το καταφέρεις αυτό;;;;:hmm::hmm::hmm:

Eγώ χάουρι διαβάζω και κρεμασμένη απο τον πολυέλαιο! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Όχι και να μην μιλάς βρε μπανανίτσα....έλα που το στεναχωρίσαμε...:console:

δεν είπα ότι είπες αυτά που δεν είπες... άλλο είπα εγώ και άλλο κατάλαβες ότι είπα...πάντως δεν σου την είπα!!!:P:P:P
(6 φορές η λέξη είπα σε μια γραμμή!!! απίστευτος είμαι!!!:clapup::clapup::clapup:)
Lol!!Οκ μάλλον κατάλαβα λάθος τότε:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Eγώ χάουρι διαβάζω και κρεμασμένη απο τον πολυέλαιο! :clapup::clapup:

:hmm: :hmm: :hmm: :hmm:
αυτό πρέπει να το δω οποσδήποτε!!!!:P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης. Με κάλυψε ο giostau επ'αυτου.
Κάτι τέτοια τα λένε μόνο οι ΕΜΠίτες για να νιώθουν ανώτεροι.

Τρέχω όλη μέρα. Τώρα είδα το μήνυμα για να απαντήσω...sorry:redface:

Λοιπόν. Όχι, δεν τα λένε οι ΕΜΠίτες για να νιώθουν καλύτερα, τα λένε απλά και μόνο επειδή είναι θέμα ιστορίας. Το ίδρυμα ονομάστηκε "Πολυτεχνείον" και επειδή οι ευεργέτες ήταν από το Μέτσοβο, ονομάστηκε και "Μετσόβιον", με ταυτόχρονη ονομασία των οδών γύρω από το Ιστορικό κτίριο των εξαρχείων.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ενώ ο πληροφορικάριος δεν έχει βάσεις εεε? Και τόσα μαθηματικά και φυσικές που κάνουν στο Di για βιτρίνα είναι? :rolleyes:

Τα συγκεκριμένα (εκτός ίσως απο την κυματική) που αναφέρεις υπάρχουν και στο di.
Επίσης μπορεί όντως να μην είναι οι ΗΜΜΥ για μένα αλλά όχι για τους λόγους που αναφέρεις. Ανέφερα εγώ πουθενά στο thread οτι δεν μου αρέσουν τα μαθηματικά??? :mad:

Γμτ...Χωρίς τα παραγλωσσικά στοιχεία παρανοούμαι...Όχι! όχι όχι όχι και όχι, δεν ήθελα να υποτιμίσω το di! Καμία σχέση! Απλά, να ξέρουμε οτι είναι άλλες σχολές, με άλλο αντικείμενο!! Δεν είναι για βιτρίνα. Και δεν κάνουν φυσικές να τους βγαίνει η πίστη, όπως οι άμοιροι οι ηλεκτρολόγοι, που στην Αθήνα κάνουν (αν είναι δυνατόν: ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ! σαν κατ' επιλογή υποχρεωτικό μάθημα!). Γιατί ρε παιδιά; Αμαρτία δεν είναι;

Ο μηχανικός, με την παραδοσιακή έννοια, είναι συνδεδεμένος με τη λέξη κατασκευή. Και ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, πρέπει να έχει γενικές (και για πολλούς άχρηστες) γνώσεις τόσο μαθηματικών, όσο και φυσικής και μηχανικής (Δυναμική/στατική μπλα μπλα μπλα).

Αν κάποιου του αρέσουν τα pc, όπως εσύ, ε, μην περιμένεις να σου αρέσουν οι ηλεκτρολόγοι. Θα είσαι πολύ ικανοποιημένη από το di, από την πληροφορική ΑΣΟΕΕ ή απο το ΤΕΙ πληροφορικής. Οι ηλεκτρολόγοι, απλά θα σου είναι βαρετοί...γιατί κανείς στους ηλεκτρολόγους δεν ασχολείται τόσο άμεσα με τα pc. Ασχολείσαι αργότερα, στη θεωρία, στο computer science, και στις οργανώσεις υπολογιστών ή στο λογισμικό. Όχι όμως τόσο άμεσα και πρακτικά, όπως στα αντίστοιχα τμήματα πληροφορικής.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Γενικά όλο σου το μήνυμα μυρίζει υποτίμηση για το di. Κάτι που μου λέει οτι δεν τα έχεις ψάξει και πολύ καλά τα πράγματα... :whistle:

Καλή τύχη με τις επιλογές σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Puff_Daddy:
Τρέχω όλη μέρα. Τώρα είδα το μήνυμα για να απαντήσω...sorry:redface:

Λοιπόν. Όχι, δεν τα λένε οι ΕΜΠίτες για να νιώθουν καλύτερα, τα λένε απλά και μόνο επειδή είναι θέμα ιστορίας. Το ίδρυμα ονομάστηκε "Πολυτεχνείον" και επειδή οι ευεργέτες ήταν από το Μέτσοβο, ονομάστηκε και "Μετσόβιον", με ταυτόχρονη ονομασία των οδών γύρω από το Ιστορικό κτίριο των εξαρχείων.
Έχω ακούσει απο ΕΜΠίτη ΗΜΜΥ να λέει "Τι ωραία η Θεσσαλονίκη! Εκεί θα ήθελα να πηγαίνω αν είχε πολυτεχνείο και όχι 'Πολυτεχνική σχολή'" :rolleyes:
Το βαράς το κεφάλι στον τοίχο με κάτι τέτοια ή δεν το βαράς? :wall:

Γμτ...Χωρίς τα παραγλωσσικά στοιχεία παρανοούμαι...Όχι! όχι όχι όχι και όχι, δεν ήθελα να υποτιμίσω το di! Καμία σχέση! Απλά, να ξέρουμε οτι είναι άλλες σχολές, με άλλο αντικείμενο!! Δεν είναι για βιτρίνα. Και δεν κάνουν φυσικές να τους βγαίνει η πίστη, όπως οι άμοιροι οι ηλεκτρολόγοι, που στην Αθήνα κάνουν (αν είναι δυνατόν: ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ! σαν κατ' επιλογή υποχρεωτικό μάθημα!). Γιατί ρε παιδιά; Αμαρτία δεν είναι;
Eπιμένεις στις απόψεις σου χωρίς να έχεις κοιτάξει προφανώς το πρόγραμμα σπουδών του DI. Μαθηματικά εκεί κάνουν ΠΟΛΥ πιο βαρβάτα απο εμάς καθώς οι καθηγητές είναι απο το μαθηματικό. Είχα δει τα θέματα της Ανάλυσης Ι και δεν είχαν καμία σχέση με τα δικά μας. Τα δικά μας αρκεί να είχε διαβάσει κάποιος και να μην είναι στόκος για να τα λύσει, και μόνο πρόβλημα αποτελούσε ο χρόνος που ήταν πολύ μικρός για τα θέματα. Στο DI ωστόσο, τα προβλήματα αυτά για να τα λύσεις, δεν αρκούσε να έχεις διαβάσει, έπρεπε και να σου κόβει.
Α και παρεπιπτόντως, πολυ θα προτιμούσα να κάναμε αντι για φυσική, Κβαντομηχανική παρά κινητική και θερμοδυναμική που κάνουμε τώρα. Τουλάχιστον η Κβαντομηαχνική είναι και ενδιαφέρουσα.

Αν κάποιου του αρέσουν τα pc, όπως εσύ, ε, μην περιμένεις να σου αρέσουν οι ηλεκτρολόγοι. Θα είσαι πολύ ικανοποιημένη από το di, από την πληροφορική ΑΣΟΕΕ ή απο το ΤΕΙ πληροφορικής. Οι ηλεκτρολόγοι, απλά θα σου είναι βαρετοί...γιατί κανείς στους ηλεκτρολόγους δεν ασχολείται τόσο άμεσα με τα pc. Ασχολείσαι αργότερα, στη θεωρία, στο computer science, και στις οργανώσεις υπολογιστών ή στο λογισμικό. Όχι όμως τόσο άμεσα και πρακτικά, όπως στα αντίστοιχα τμήματα πληροφορικής.
Ε όχι και ΤΕΙ ρε φίλε, σόρρυ αλλά το εχ***ες. :down:
Μακάρι πάντως να έχεις δίκιο στα υπόλοιπα.

Καλή τύχη με τις επιλογές σου :)
Ευχαριστώ :) Το quote που είχες πάνω απο αυτό που κόλλαγε? Ας ελπίσω οτι ήταν τυχαίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά για απάντηση. :)
Καταρχήν η dooo τα λέει άψογα κάπου εκεί στην 1η ή 2η σελίδα:)
Επίσης όντως ΕΜΠ και Κρήτη έχουν πολυτεχνεία και τα άλλα είναι πολυτεχνικές σχολές. (από τυπικής πλευράς τουλάχιστον!)
Τέλος να σου πω μια πολύ πρόσφατη εμπειρία μου; Ξεκινάω δουλεία σε 2 εβδομάδες σε μεγάλη εταιρία ανάπτυξης λογισμικού (αν θες λεπτομέριες pm και ευχαρίστως να σου πω, αλλά μην τα λέω από εδώ), ως μηχανικός λογισμικού, 1η δουλειά με το πτυχίο μου ΗΜΜΥ ΕΜΠ, ΟΧΙ απο κατευθυνση πληροφορικής, και χωρίς να είμαι γκουρού σε γλώσσες προγραμματισμού σε καμία περίπτωση. ΞΕκινά και μια καλή μου γνωστή την ίδια περίοδο με εμένα από DI και με απείρως περισσότερες γνωσεις-αντικειμενικά- από εμένα στον προγραμματισμό (κ μεγαλύτερη ευχέρεια). Το ξέρεις ότι ο μισθός της είναι 150€ χαμηλότερος από τον δικό μου (στα μεικτά)?
Θα στο θέσω εντελώς πρακτικά μιας και πρόσφατα το έμαθα αυτό. Οι Ηλεκτρολόγοι (όχι μόνο ΕΜΠ συλλογικα), πέραν των επιπλέων χρημάτων λόγω του "μηχανικού¨στον τίτλο αμοίβονται καλύτερα -καταρχην- για την ίδια δουλεία και καλύτερα από τους υπόλοιπους μηχανικούς, γιατί ο σύλλογος μας το καταφερε έτσι.

Αν λοιπόν, το έχεις πάρει απόφαση να βγεις να δουλέψεις κάπως έτσι, αν μη τι άλλο η σχολή σου θα σου εξασφαλίσει καλύτερη εκκίνηση (από εκεί και πέρα είναι δική σου δουλειά πως θα προσπαθήσεις να εξελιχθεις)

Από την άλλη βέβαια κανείς δεν χάνεται και αν εσύ "μισείς" ότι δεν είναι προγραμματισμός μέσα στη σχολή (δεν ξέρω τι έχετε θεσσαλονίκη, αλλά πόσο τραγικά διαφορετικά να είναι από εμάς Αθήνα?),είναι σημαντικό να σπουδάζεις κάτι που αγαπας αν μη τι άλλο για να καταφέρεις να το τελείωσεις! Απλά σκέψου μήπως, η καλύτερη εκκίνηση (που ΔΕΝ εχει σχέση με βαθμό πτυχίου) μήπως αξίζει την υπομονή? δεδομένου ότι είσαι κ στην αρχή, μετά τα πράγματα γίνονται πιο ενδιαφέροντα και αφού ΄(θα) είσαι ήδη 2 χρόνια εκεί μπορείς να κάνεις λίγο ακόμα υπομονη δεν μπορείς;;;

Από την άλλη τι να σου πω... Αν είσαι τόσο τρελά "κολλημένη" (με την καλή έννοια) και focused εκει... τότε τι να πω... Ίσως αξίζει τον κόπο να το κάνεις και να παραβλέψεις τις κλασσικές ατάκες "μα θα αφήσεις το πολυτεχνείο για πανεπιστημίο" κτλ κτλ...

Your choice sτην τελική αλλά γνώμη μου είναι να μην αλλάξεις σχολή γιατί έξω θα σου παρέχει το απαραίτητο κύρος και τις συλλογικές συμβάσεις για να ξεκινήσεις καλύτερα από άλλους -μέλλοντες (?)- συναδέλφους σου από DI. Kαι trust us όλους τους παλιούς και τελειωμένους από σπουδές μηχανικούς. Είναι όντως σημαντικό και χρήσιμο να αποκτήσεις τη σκέψη του μηχανικού-δεν το καταφέρνουν όλοι όσοι τελειώνουν πολυτεχνείο αλλά αυτοί που το καταφέρνουν είναι χαρισμα για έξω και εσύ μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις την ικανότητα να το έχεις αποκτήσει βγαίνοντας... Φιλάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή όσοι μου λέτε να μείνω είναι για το κύρος και για τα λεφτά... :sick:
Αν είναι για αυτά τότε ευχαριστώ δεν θα πάρω... Αν έχει τίποτα ουσιαστικό να μου προσφέρει η σχολή, πάνω στα ενδιαφέροντα μου να το σκεφτώ.
Αλλά να συμβιβαστώ για κύρος και λεφτά, ΟΧΙ. Δεν το κάνω. Αν αρχίσω να συμβιβάζω απο τώρα τα θέλω μου για τα λεφτά σώθηκα. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω πως λειτουργούν τα πράγματα στον τομέα σας οσό αναφορά την εύρεση εργασίας μετά το πτυχίο. Πάντως στον δικό μου τομέα (Οικονομικά) ειλικρινά σας μιλάω δεν παίζει καμία σημασία τι πτυχίο έχεις της Παντείου, της ΑΣΣΟΕ, του Οικον.του πειραιά, Derre, ΤΕΙ κ.τ.λ. το μόνο που κοιτούν (όταν πρόκειτε θέση που δεν απαιτεί εμπειρία) είναι να έχεις πτυχίο και να τους "κάνεις" στην συνέντευξη. Τώρα στην πορεία θα αποδείξει κανείς τι αξίζει και θα προχωρήσει.....
Ισως το μόνο που κάνει την διαφορά είναι η κατόχη μεταπτυχιακού τίτλου...

Για αυτό λοίπον έγω το μόνο που λέω είναι πως θα αδιαφορούσα για το "κύρος" του πανεπιστημίου που φοιτώ και θα έδινα βαρύτα στο να σπουδάσω εκεί που πιστεύω πως το αντικείμενο είναι πιό κόντα σε αυτό που αγαπώ.

Αυτά από την δική μου σκοπία....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top